Kur'an online

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#151 Re: Kur'an online

Post by miskin »

Nema nikakve smetnje da ga takvog ucis bez abdesta. Propis slušanja ili čitanja Allahovih ajeta sa telefona, kompjutera i sl. se ne dovodi u vezu sa čitanjem istih iz Allahove knjige, mushafa. Naime, telefonija su talasi koji budu i prođu, zatim osim snimljenog Kur’ana ili nekih njegovih dijelova, nalazi se i drugo, pa prema tome, kako kažu učenjaci, ne možemo reći da je isti propis prethodno navedenog, kao i propis vezan za sami mushaf i nema smetnje da se čitaju ajeti bez abdesta sa telefona, ili da se bude sa istim na mjestima na kojima ne dolikuje da se mushaf nađe(npr.WC), ali napominjem naravno da se na tim prljavim mjestima ne sluša Kur’an.

Evo i par linkova za tebe, obrati paznju na prvi:

http://www.islamika.net/pitanja-i-odgov ... ez-abdesta
http://islamika.net/pitanja-i-odgovori/ ... BEunubluka
http://www.islamika.net/pitanja-i-odgov ... ana-lezeci
underwater
Posts: 930
Joined: 02/08/2012 17:44

#152 Re: Kur'an online

Post by underwater »

newklear wrote:Da bi se Kur'an kao Knjiga uzeo u ruke i čitao potrebno je prije toga uzeti abdest. Može li mi neko objasniti šta ako želimo Kur'an čitati sa računara ili mobilnih uređaja (android aplikacije)?
Ova ti izjava nije u potpunosti tacna.
Da bi se uopce "ucio" (recitirao) Kur'an (Kelam, tj. Boziji govor) potrebno je biti pod abdestom (duhovna cistoca).
Slijedeci razum da se zakljuciti da je potpuno irelevantno odakle ga "gledas" dok ga "ucis". Sam dodir sa Bozijim govorom trazi abdest.
Nisu ga ni ashabi u vrijeme poslanika ucili iz knjige - tada je nije ni bilo. Mushaf (Kur'anski tekstovi uvezani u knjigu) nacinjen je tek kasnije.
Dalje se (opet slijedeci razum) moze zakljuciti da su ovi "fetvolozi" sa islamica-neta duboko nerazumni pa i jos i vise ...da nemju ni mrvice duhovnosti.
Slijedeci ih insan moze samo doci u jadno stanje u kojem su danas primjerice wahabitski muslimani.
Tako danas slusamo u arapskim zemljama Kur'an u taksiju, u robnoj kuci i na mnogo neprilicnih mjesta.
Prema Bozijem govoru covjek mora gajiti stovanje. Abdest obavezan. Nema price dok (netko) uci Kur'an, svi se poslovi prekidaju i slusa se. Sve drugo je blasfemija.
User avatar
em11r
Posts: 942
Joined: 14/03/2012 16:28
Location: TuzlOk

#153 Re: Kur'an online

Post by em11r »

Ima li ono "naograjisati" (nokti, mrve, ovo ono) ikakvog uporista u vjeri ili je to paganizam neki ?
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#154 Re: Kur'an online

Post by miskin »

em11r wrote:Ima li ono "naograjisati" (nokti, mrve, ovo ono) ikakvog uporista u vjeri ili je to paganizam neki ?
Prije svega musliman je duzan voditi racuna o cistoci svoga tjela, odjece, kuce i sl, a sto se tice te vrste koju navodis, nema uporista u vjeri, a Allah najbolje zna!
User avatar
em11r
Posts: 942
Joined: 14/03/2012 16:28
Location: TuzlOk

#155 Re: Kur'an online

Post by em11r »

znam ja to sve nego mi ono kod nas "tradicionalno" nemoj gdje su prosuli sapunicu, nemoj nocu preko "drvljanika" (gdje se drva cjepaju), nemoj nokte sjeci po noci, naograjisat ces vako nako
User avatar
newklear
Posts: 1385
Joined: 10/12/2009 15:59

#156 Re: Kur'an online

Post by newklear »

miskin wrote:Nema nikakve smetnje da ga takvog ucis bez abdesta. Propis slušanja ili čitanja Allahovih ajeta sa telefona, kompjutera i sl. se ne dovodi u vezu sa čitanjem istih iz Allahove knjige, mushafa. Naime, telefonija su talasi koji budu i prođu, zatim osim snimljenog Kur’ana ili nekih njegovih dijelova, nalazi se i drugo, pa prema tome, kako kažu učenjaci, ne možemo reći da je isti propis prethodno navedenog, kao i propis vezan za sami mushaf i nema smetnje da se čitaju ajeti bez abdesta sa telefona, ili da se bude sa istim na mjestima na kojima ne dolikuje da se mushaf nađe(npr.WC), ali napominjem naravno da se na tim prljavim mjestima ne sluša Kur’an.

Evo i par linkova za tebe, obrati paznju na prvi:

http://www.islamika.net/pitanja-i-odgov ... ez-abdesta
http://islamika.net/pitanja-i-odgovori/ ... BEunubluka
http://www.islamika.net/pitanja-i-odgov ... ana-lezeci
underwater wrote:
newklear wrote:Da bi se Kur'an kao Knjiga uzeo u ruke i čitao potrebno je prije toga uzeti abdest. Može li mi neko objasniti šta ako želimo Kur'an čitati sa računara ili mobilnih uređaja (android aplikacije)?
Ova ti izjava nije u potpunosti tacna.
Da bi se uopce "ucio" (recitirao) Kur'an (Kelam, tj. Boziji govor) potrebno je biti pod abdestom (duhovna cistoca).
Slijedeci razum da se zakljuciti da je potpuno irelevantno odakle ga "gledas" dok ga "ucis". Sam dodir sa Bozijim govorom trazi abdest.
Nisu ga ni ashabi u vrijeme poslanika ucili iz knjige - tada je nije ni bilo. Mushaf (Kur'anski tekstovi uvezani u knjigu) nacinjen je tek kasnije.
Dalje se (opet slijedeci razum) moze zakljuciti da su ovi "fetvolozi" sa islamica-neta duboko nerazumni pa i jos i vise ...da nemju ni mrvice duhovnosti.
Slijedeci ih insan moze samo doci u jadno stanje u kojem su danas primjerice wahabitski muslimani.
Tako danas slusamo u arapskim zemljama Kur'an u taksiju, u robnoj kuci i na mnogo neprilicnih mjesta.
Prema Bozijem govoru covjek mora gajiti stovanje. Abdest obavezan. Nema price dok (netko) uci Kur'an, svi se poslovi prekidaju i slusa se. Sve drugo je blasfemija.

Ko je sad ovdje u pravu???
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#157 Re: Kur'an online

Post by miskin »

User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#158 Re: Kur'an online

Post by miskin »



Uci suru Merjem kao mi kad ucimo ove kratke sure, ni da zamuca, uzivanje ga i gledati i slusati
User avatar
BambiGZ
Posts: 182
Joined: 10/07/2012 08:06

#159 Re: Kur'an online

Post by BambiGZ »

newklear wrote:
miskin wrote:Nema nikakve smetnje da ga takvog ucis bez abdesta. Propis slušanja ili čitanja Allahovih ajeta sa telefona, kompjutera i sl. se ne dovodi u vezu sa čitanjem istih iz Allahove knjige, mushafa. Naime, telefonija su talasi koji budu i prođu, zatim osim snimljenog Kur’ana ili nekih njegovih dijelova, nalazi se i drugo, pa prema tome, kako kažu učenjaci, ne možemo reći da je isti propis prethodno navedenog, kao i propis vezan za sami mushaf i nema smetnje da se čitaju ajeti bez abdesta sa telefona, ili da se bude sa istim na mjestima na kojima ne dolikuje da se mushaf nađe(npr.WC), ali napominjem naravno da se na tim prljavim mjestima ne sluša Kur’an.

Evo i par linkova za tebe, obrati paznju na prvi:

http://www.islamika.net/pitanja-i-odgov ... ez-abdesta
http://islamika.net/pitanja-i-odgovori/ ... BEunubluka
http://www.islamika.net/pitanja-i-odgov ... ana-lezeci
underwater wrote:
newklear wrote:Da bi se Kur'an kao Knjiga uzeo u ruke i čitao potrebno je prije toga uzeti abdest. Može li mi neko objasniti šta ako želimo Kur'an čitati sa računara ili mobilnih uređaja (android aplikacije)?
Ova ti izjava nije u potpunosti tacna.
Da bi se uopce "ucio" (recitirao) Kur'an (Kelam, tj. Boziji govor) potrebno je biti pod abdestom (duhovna cistoca).
Slijedeci razum da se zakljuciti da je potpuno irelevantno odakle ga "gledas" dok ga "ucis". Sam dodir sa Bozijim govorom trazi abdest.
Nisu ga ni ashabi u vrijeme poslanika ucili iz knjige - tada je nije ni bilo. Mushaf (Kur'anski tekstovi uvezani u knjigu) nacinjen je tek kasnije.
Dalje se (opet slijedeci razum) moze zakljuciti da su ovi "fetvolozi" sa islamica-neta duboko nerazumni pa i jos i vise ...da nemju ni mrvice duhovnosti.
Slijedeci ih insan moze samo doci u jadno stanje u kojem su danas primjerice wahabitski muslimani.
Tako danas slusamo u arapskim zemljama Kur'an u taksiju, u robnoj kuci i na mnogo neprilicnih mjesta.
Prema Bozijem govoru covjek mora gajiti stovanje. Abdest obavezan. Nema price dok (netko) uci Kur'an, svi se poslovi prekidaju i slusa se. Sve drugo je blasfemija.

Ko je sad ovdje u pravu???
Meni je underwather u pravu. Naime i ja sam misljenja da je danas jako puno onih koji tumace Kur'an i Islam uopste, kao i obaveze i propise, zbog cega se ni malo ne smijem oslanjati na ovakve odgovore. Posebno se ne oslanjam na odgovore putem neta. Bolje ih je potraziti u samom Kur'anu, jer u posljednje vrijeme trudim se da procitam Kur'an s razumjevanjem, znaci citam (trenutno) na latinici i trazim odgovore na svoja pitanja. Vjerujte da sam i nasla na svako do sada pitanje koje mi se vrtilo u glavi. Tako jednostavno i tako ocito, samo treba pokrenuti "vijuge" u glavi.
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#160 Re: Kur'an online

Post by miskin »

http://www.upquran.com/salah-alhashem.html

Na stranici ima jos dosta qaria, sto poznatih sto relativno nepoznatih. Bujrum.
holeyba
Posts: 3
Joined: 17/01/2013 13:51

#161 Re: Kur'an online

Post by holeyba »

:sax:
ragnarock
Posts: 7
Joined: 22/01/2013 16:43

#162 Re: Kur'an online

Post by ragnarock »

Da li treba imati abdest kada citamo i ucimo Kur'an online ? :-)
User avatar
em11r
Posts: 942
Joined: 14/03/2012 16:28
Location: TuzlOk

#163 Re: Kur'an online

Post by em11r »

Selam,

pitanje jedno za nekog ko mi moze dati odgovor, mislim ja znam odgovor ali mi treba hadis, ajet ili sura u kojoj je to sadrzano.

Razgovarao sam sa prijateljem koji hoce da istetovira Allah na prsima i moj argumenat zasto to ne bi smio uraditi je (osim sto su tetovaze u Islamu zabranjene) da sa tom tetovazom nikad ne bi smio uci u kupatilo ili bilo koju prostoriju u kojoj se vrsi nuzda jer je zabranjeno unijeti makar i najmanje parce papira koje sadrzi nesto iz Kur'ana ili neko od Allahovih imena


hvala unaprijed
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#164 Re: Kur'an online

Post by miskin »

em11r wrote:Selam,

pitanje jedno za nekog ko mi moze dati odgovor, mislim ja znam odgovor ali mi treba hadis, ajet ili sura u kojoj je to sadrzano.

Razgovarao sam sa prijateljem koji hoce da istetovira Allah na prsima i moj argumenat zasto to ne bi smio uraditi je (osim sto su tetovaze u Islamu zabranjene) da sa tom tetovazom nikad ne bi smio uci u kupatilo ili bilo koju prostoriju u kojoj se vrsi nuzda jer je zabranjeno unijeti makar i najmanje parce papira koje sadrzi nesto iz Kur'ana ili neko od Allahovih imena


hvala unaprijed
A zasto bi to tvoj prijatelj htio da uradi, nekome da dokaze svom islam, zasto tvoj prijatelj ne bi probao da se jedan mjesec potrudi da zivi islamskim zivotom, prije nego se tetovira, Allah ne trazi od tvog prijatelja da mu dokazuje svoju ljubav prema Njemu tako sto ce tetovirati Njegovo ime na prsima, trazi neke druge stvari.

Tetoviranje ajeta i hadisa je još više zabranjeno od obične tetovaže, jer se time Allahove riječi pišu sa nečistom tvari, i na taj način se omalovažavaju. Zbog toga što se tetovaža ne može skinuti prilikom vršenja nužde, itd. Tetoviranje je strogo zabranjeno u islamu. Poslanik je to zabranio i rekao da je Allah prokleo i one koji tetoviraju i koji traže da im se to radi

A argument da je zabranjeno je hadis od Abdullah ibn Mesuda, radijallahu anhu, kojeg bilježe Buharija (5931) i Muslim (5695) da je Allah prokleo one koje tetoviraju i koje traže da im se učini tetoviranje, koje čupaju obrve i bruse zube (praveći razmak među njima) radi uljepšavanja, koje mijenjaju Allahovo stvaranje".

Što se tiče tetoviranja ono je zabranjeno –haram- na to nam ukazuje hadis Božijeg Poslanika, salallahu alejhi ve sellem, kojeg je zabilježio imam Muslim br. 2125, Ebu Davud br. 4169, Et-Tirmizi br. 2783, En-Nesaij br. 5253, da je Poslanik, salallahu alejhi ve sellem, prokleo one koji tetoviraju i one koji traže da im se to čini... Kazao je imam En-Nevevi u komentaru Muslimove zbirke hadisa: ˝Tetoviranje je haram (zabranjeno) onom ko to čini i onom kome se čini ako to rade dobrovoljno (bez prisile)...˝......

U nastavku komentara govori imam En-Nevevi kako je obavezno odstranjivanje tetovaže ako to ne nosi sa sobom štetu ili opasnost po organ na kojem se nalazi tetovaža, te da će čovjek biti grješan ako odgodi odstranjivanje tetovaže u ovoj situaciji, a ako bi odstranjivanje tetovaže nosilo sa sobom štetu onda čovjek nije obavezan da to uklanja već je dovoljno da se pokaje i ostajanje tragova na tijelu neće utjecati na primanje tevbe i na kraju kaže da po ovom pitanju nema razlike između muškaraca i žena. (Komentar Muslimovog Sahiha od imama En-Nevevija 14. tom, 106 str.)
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#165 Re: Kur'an online

Post by miskin »

ragnarock wrote:Da li treba imati abdest kada citamo i ucimo Kur'an online ? :-)
Vec sam odgovorio na slicno pitanje, imas linkove iznad pogledaj
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#166 Re: Kur'an online

Post by vivace »

mene interesuje na kom je jeziku ku;ran napisan .ja verujem da je to arapski,jeli to staroarapski ,da li se tim jezikom i razgovara i gde se razgovara tim jezikom? i da li postoji jos neki jezik na kom je kur*an

ja se izvinjavam sto tako upadam ali bas bi me interesovalo.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#167 Re: Kur'an online

Post by Great Cornholio »

vivace wrote:mene interesuje na kom je jeziku ku;ran napisan .ja verujem da je to arapski,jeli to staroarapski ,da li se tim jezikom i razgovara i gde se razgovara tim jezikom? i da li postoji jos neki jezik na kom je kur*an

ja se izvinjavam sto tako upadam ali bas bi me interesovalo.
Napisan je na arapskom jeziku, jezikom kojim je govorio Muhamed, čovjek koji je tvrdio da mu je Kur'an diktirao Allah, preko meleka Džibrila. Muhamed je tvrdio da će u dženetu (raju) svi govoriti arapskim jezikom. Tim jezikom govore arapi, koliko njih, i u kojim arapskim državama, to ne znam.

Kur'an je preveden na brojne svjetske jezike, postoji dosta prevoda i na ovaj Naš zajednički jezik, za koji nacionalisti tvrde da nije isti, već da ljudi u BiH, Hrvatskoj, Srbiji, i Crnoj Gori govore različitim jezicima. Nisam 100% siguran, ali mislim da je prvi prevod Kur'ana sa arapskog na Naš jezik, uradio Vuk Karadžić.

Ja nisam musliman, pa ako sam nešto pogriješio nek me muslimani isprave, oni bi o ovome trebali da znaju više od mene, zato što je njima prva obaveza Ikre ( Uči, izučavaj, podučavaj...)
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#168 Re: Kur'an online

Post by kritichar »

vivace wrote:mene interesuje na kom je jeziku ku;ran napisan .ja verujem da je to arapski,jeli to staroarapski ,da li se tim jezikom i razgovara i gde se razgovara tim jezikom? i da li postoji jos neki jezik na kom je kur*an

ja se izvinjavam sto tako upadam ali bas bi me interesovalo.
ne postoji Kur'an na drugom jeziku sem arapskog, postoje prevodi značenja, ali ti prevodi nisu identični orginalnoj verziji, zbog kompleksnosti samog arapskog jezika
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#169 Re: Kur'an online

Post by Great Cornholio »

kritichar wrote:
vivace wrote:mene interesuje na kom je jeziku ku;ran napisan .ja verujem da je to arapski,jeli to staroarapski ,da li se tim jezikom i razgovara i gde se razgovara tim jezikom? i da li postoji jos neki jezik na kom je kur*an

ja se izvinjavam sto tako upadam ali bas bi me interesovalo.
ne postoji Kur'an na drugom jeziku sem arapskog, postoje prevodi značenja, ali ti prevodi nisu identični orginalnoj verziji, zbog kompleksnosti samog arapskog jezika
A kako onda oni koji ne znaju arapski jezik znaju šta govore dok recitiraju napamet naučeni Kur'anski tekst?

Postoji i Kur'an prveden na romski jezik, preveo ga je Muharem Serbezovski.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#170 Re: Kur'an online

Post by kritichar »

Great Cornholio wrote: A kako onda oni koji ne znaju arapski jezik znaju šta govore dok recitiraju napamet naučeni Kur'anski tekst?

Postoji i Kur'an prveden na romski jezik, preveo ga je Muharem Serbezovski.
pa postoji prevod značenja, to je ispravnije reći nego prevod Kur'ana
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#171 Re: Kur'an online

Post by Great Cornholio »

kritichar wrote:
Great Cornholio wrote: A kako onda oni koji ne znaju arapski jezik znaju šta govore dok recitiraju napamet naučeni Kur'anski tekst?

Postoji i Kur'an prveden na romski jezik, preveo ga je Muharem Serbezovski.
pa postoji prevod značenja, to je ispravnije reći nego prevod Kur'ana
Nije šija, nego vrat.
AbU_JamaL_MovE
Posts: 238
Joined: 14/05/2007 16:34

#172 Re: Kur'an online

Post by AbU_JamaL_MovE »

newklear wrote:
miskin wrote:Nema nikakve smetnje da ga takvog ucis bez abdesta. Propis slušanja ili čitanja Allahovih ajeta sa telefona, kompjutera i sl. se ne dovodi u vezu sa čitanjem istih iz Allahove knjige, mushafa. Naime, telefonija su talasi koji budu i prođu, zatim osim snimljenog Kur’ana ili nekih njegovih dijelova, nalazi se i drugo, pa prema tome, kako kažu učenjaci, ne možemo reći da je isti propis prethodno navedenog, kao i propis vezan za sami mushaf i nema smetnje da se čitaju ajeti bez abdesta sa telefona, ili da se bude sa istim na mjestima na kojima ne dolikuje da se mushaf nađe(npr.WC), ali napominjem naravno da se na tim prljavim mjestima ne sluša Kur’an.

Evo i par linkova za tebe, obrati paznju na prvi:

http://www.islamika.net/pitanja-i-odgov ... ez-abdesta
http://islamika.net/pitanja-i-odgovori/ ... BEunubluka
http://www.islamika.net/pitanja-i-odgov ... ana-lezeci
underwater wrote:
newklear wrote:Da bi se Kur'an kao Knjiga uzeo u ruke i čitao potrebno je prije toga uzeti abdest. Može li mi neko objasniti šta ako želimo Kur'an čitati sa računara ili mobilnih uređaja (android aplikacije)?
Ova ti izjava nije u potpunosti tacna.
Da bi se uopce "ucio" (recitirao) Kur'an (Kelam, tj. Boziji govor) potrebno je biti pod abdestom (duhovna cistoca).
Slijedeci razum da se zakljuciti da je potpuno irelevantno odakle ga "gledas" dok ga "ucis". Sam dodir sa Bozijim govorom trazi abdest.
Nisu ga ni ashabi u vrijeme poslanika ucili iz knjige - tada je nije ni bilo. Mushaf (Kur'anski tekstovi uvezani u knjigu) nacinjen je tek kasnije.
Dalje se (opet slijedeci razum) moze zakljuciti da su ovi "fetvolozi" sa islamica-neta duboko nerazumni pa i jos i vise ...da nemju ni mrvice duhovnosti.
Slijedeci ih insan moze samo doci u jadno stanje u kojem su danas primjerice wahabitski muslimani.
Tako danas slusamo u arapskim zemljama Kur'an u taksiju, u robnoj kuci i na mnogo neprilicnih mjesta.
Prema Bozijem govoru covjek mora gajiti stovanje. Abdest obavezan. Nema price dok (netko) uci Kur'an, svi se poslovi prekidaju i slusa se. Sve drugo je blasfemija.

Ko je sad ovdje u pravu???
http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=515
nerko1500
Posts: 1
Joined: 26/06/2013 21:28

#173 Re: Kur'an online

Post by nerko1500 »

da li ima negdje na netu cijeli Ku'ran na latinici, tj transkripcija, tipa Bismillah...
leo_
Posts: 632
Joined: 02/06/2011 23:11

#174 Re: Kur'an online

Post by leo_ »

nerko1500 wrote:da li ima negdje na netu cijeli Ku'ran na latinici, tj transkripcija, tipa Bismillah...
heh, ja sad to htjedoh pitati. Ja sam našao dijelove:
http://www.bakije.com/index.pdf

Ako neko zna ima li gdje, podjelite link.
The BEN10
Posts: 7583
Joined: 19/09/2011 09:03

#175 Re: Kur'an online

Post by The BEN10 »

Post Reply