kolika je potrosnja ---molim pomoc

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#26 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by corolla02 »

whow wrote:
mele5 wrote:To auto kupis jedino ako planiras plin ugradjivat jer voznja na benzin odera. Znam iz iskustva, kod mene golf3 1,4 pa sam bio gotovo bankrotiro sipajuci benzin!
Znaci jedino taj golf + ugraditi plin i bolji si od vecine dizelasa.
Sve zavisi koliko covjek vozi. Ukoliko godisnje prelazi ispod 10 000 km onda nema nikakve racunice kupovati dizela ili ugradivati plin zbog ustede od tecimo 2 litra na 100 km. Godisnje taj ce benzinac potrositi mozda 200 litara benzina vise od dizela sto je preracunato u novac oko 300-350 KM, zavisno od cjene benzina . Dakle za tri godina taj Golf ce ti potrositi mozda 1000 Konvertibilnih Maruna vise benzina dok ces dizela platiti jedno 2500 KM vise nego benzinca dok je ugradnja plina takoder skupa i neisplativa obzirom da ce za tri godine to auto biti zrelo za otpada a isto tako i bezvrjedno .Dakle moj savjet je dostimaj i vozi i razmisljaj puno o tih extra 2 lita na 100 km jer ni svi dizeli ne trose 5-6 litara kao sto se vlasnici ponekad hvala , ovo znam iz iskustva .Ulagati na 20 godina staro auto se ne isplati osim ako nisu u pitanju sigurnosni sistemu.
kod mene golf '85 diesel bio od 1997-2000god, motor 1.6l; trosio 5.5l na otvorenom; gradske 6.5l; mogao na lozu ici, 5 brzina imao i ja uvjek nasmijan bio :-D imao 5 brojeva za pregazene km, uvoz i Deutchlanda i nikad nisam bio nacisto koliko je presoo..

eh to su bila vremena :D
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#27 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by whow »

corolla02 wrote:
whow wrote:
mele5 wrote:To auto kupis jedino ako planiras plin ugradjivat jer voznja na benzin odera. Znam iz iskustva, kod mene golf3 1,4 pa sam bio gotovo bankrotiro sipajuci benzin!
Znaci jedino taj golf + ugraditi plin i bolji si od vecine dizelasa.
Sve zavisi koliko covjek vozi. Ukoliko godisnje prelazi ispod 10 000 km onda nema nikakve racunice kupovati dizela ili ugradivati plin zbog ustede od tecimo 2 litra na 100 km. Godisnje taj ce benzinac potrositi mozda 200 litara benzina vise od dizela sto je preracunato u novac oko 300-350 KM, zavisno od cjene benzina . Dakle za tri godina taj Golf ce ti potrositi mozda 1000 Konvertibilnih Maruna vise benzina dok ces dizela platiti jedno 2500 KM vise nego benzinca dok je ugradnja plina takoder skupa i neisplativa obzirom da ce za tri godine to auto biti zrelo za otpada a isto tako i bezvrjedno .Dakle moj savjet je dostimaj i vozi i razmisljaj puno o tih extra 2 lita na 100 km jer ni svi dizeli ne trose 5-6 litara kao sto se vlasnici ponekad hvala , ovo znam iz iskustva .Ulagati na 20 godina staro auto se ne isplati osim ako nisu u pitanju sigurnosni sistemu.
kod mene golf '85 diesel bio od 1997-2000god, motor 1.6l; trosio 5.5l na otvorenom; gradske 6.5l; mogao na lozu ici, 5 brzina imao i ja uvjek nasmijan bio :-D imao 5 brojeva za pregazene km, uvoz i Deutchlanda i nikad nisam bio nacisto koliko je presoo..

eh to su bila vremena :D
lol , jel' ovo neka ribarska . Ja sam imao keca 1.8-l GTI 84 godiste kupio ga mislim 98 ili 99 ulozio u njega sigurno oko $ 4000 dollara minimum i nakad nije qurcu valjo. Vazda nesto otpadalo kvarilo se , jednom mi je u voznji odpala -otkacila se pedala za gas . Kad pada kisa moras imati kisobran u autu , oni rucni podizaci prozora pucali ko ledenice , masina vazda mjenjala broj obrtaja ( mahanicki fuel injection= katastrofa) . Potrosnju nikad nisam uspio ni posteno skontati jer je vazda bio na nekoj opravci . Mjenjao mu citavu prednju ljevu stranu jer tocak samo sto nije odpao , radilicu , ma pojma vise nemam , svake dvije sedmice kod majstora . Za lovu koju sam bacio na to smece mogao sam kupiti tada pristojnu tricu. Zena mu dala nadimak "KANTA" i nikad nije htjela da se vozi u KANTI. Kad sam ga prodao pao mi je kamen sa srca .Poslje toga sam rekao nikad vise stara krama nece u garazu. Mislim da je imao nekih 265 hiljada na satu kad sam ga prodao.
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#28 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by LeKo »

Imao Mk2 1.8 GT, grad 11l, otvorena 7l. Tu su negdje i 16 i 13.
User avatar
alen_zenica
Posts: 428
Joined: 23/01/2008 17:33
Location: zenica
Contact:

#29 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by alen_zenica »

bogami sam demoralisan...
izgleda da 1 3 trosi vise od 1 6 ..
jel tako??'
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#30 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by whow »

alen_zenica wrote:bogami sam demoralisan...
izgleda da 1 3 trosi vise od 1 6 ..
jel tako??'
Sve ovisi od nacina voznje- shaltanja te koliko si tezak na gasu .Onda tu su saobracajnice i konfiguracije terena . Uz Ivan ce 1.3 popiti vise goriva jer je to slabija masina koja se treba nositi sa istom/slicnom masom kao jaca 1.6 masina , niz Ivan 1.3 ce popiti manje goriva nego 1.6. Po knjigama 1.3 bi trebala manje trositi od 1.6 u stavrnom zivotu to ovisi o milojun faktora. Ne opterecuj se puno potrosnjom jer kupujes polovno auto koje ces najvjerovatnije za par godina svakako prodati ili rashodovati . Gledaj sta je bolje , ocuvanije , jeftinije , sigurnije ukoliko naravno ne vozikas 30+ hiljada godisnje u kom slucaju trebas gledati kakvog dizela.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#31 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by holowey »

whow wrote:
alen_zenica wrote:bogami sam demoralisan...
izgleda da 1 3 trosi vise od 1 6 ..
jel tako??'
Sve ovisi od nacina voznje- shaltanja te koliko si tezak na gasu .Onda tu su saobracajnice i konfiguracije terena . Uz Ivan ce 1.3 popiti vise goriva jer je to slabija masina koja se treba nositi sa istom/slicnom masom kao jaca 1.6 masina , niz Ivan 1.3 ce popiti manje goriva nego 1.6. Po knjigama 1.3 bi trebala manje trositi od 1.6 u stavrnom zivotu to ovisi o milojun faktora. Ne opterecuj se puno potrosnjom jer kupujes polovno auto koje ces najvjerovatnije za par godina svakako prodati ili rashodovati . Gledaj sta je bolje , ocuvanije , jeftinije , sigurnije ukoliko naravno ne vozikas 30+ hiljada godisnje u kom slucaju trebas gledati kakvog dizela.
alene poslusaj ovo gore i nema zime za tebe... uz ovo bih jos samo dodao da ti je odrzavanje auta bitno jer te u konacnici jeftinije dodje zamijeniti dio kada je pri kraju nego cekati da skroz propadne... i koje god auto uzeo, kada dodajes gas, zamisli da se izmedju papucice gasa i tvoje noge nalazi jaje i da ga ne smijes razbiti i imaces umjerenu potrosnju :wink:
User avatar
alen_zenica
Posts: 428
Joined: 23/01/2008 17:33
Location: zenica
Contact:

#32 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by alen_zenica »

hajde vidjecemo ...
hvala na odgovorima
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#33 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by shlauf »

Image

Ako ti nestane benzina ......

Aleee aleeeeeeeee :dance:

Ljubiše mi mog !!!!
:sax:
User avatar
alen_zenica
Posts: 428
Joined: 23/01/2008 17:33
Location: zenica
Contact:

#34 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by alen_zenica »

evo nasao sam za 2000 km ....
golf 2 1,6 benzin...5 brzina 84 godiste...

koliko ovo cudo trosi???
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#35 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by whow »

alen_zenica wrote:evo nasao sam za 2000 km ....
golf 2 1,6 benzin...5 brzina 84 godiste...

koliko ovo cudo trosi???
Jesi li siguran da je to Golf 2. Ja bih prije reko' da je to kecina iako bez obzira o kojem modelu se radi ponovo tvrdim da potrosnja uopste nije bitna. Ja kontam to da ti gledas da kupis auto "po povoljnoj" cjeni i vjerovatno imas neki limit koliko mozes portositi na gorivo pa toliko pridajes vaznosti samoj potrosnji goriva. Ovo je naravno zadnja stvar o kojoj treba da razmisljas jer ta razlika u gorivu ti je mozda nekih 25 -30 maruna mjesecno sto i nije neka lova u usporedbi sa opravkom jer kad ti na toj kecini rikne lamela , pa transmisija pa kad propusi pa ode prednji kraj , pa amortizeri i sve ostalo sto je normalno kod vozila iz te generacije onda ces racunati u hiljadama. Zato ti je moj jaranski savjet jer vidim da ti je ovo prvo auto koje kupujes , gledaj da uzmes auto koje je u dobrom stanju i da je sto mlade a nemoj puno brinuti koje je auto marke ili koliko trosi . Dakle ako je budget 2000 izbor je onda tanak ali mozda je bolje da gledas kakvog Pola II nego Golfa . U svakom slucaju sretno.
User avatar
alen_zenica
Posts: 428
Joined: 23/01/2008 17:33
Location: zenica
Contact:

#36 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by alen_zenica »

kakva sad kecina???
valjda znam razlikovat 1 i 2 cu ...
dovraga

na ovom forumu slabo ima utjesnih rijeci....
iskren da budem
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#37 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by chuchumbamayumbe »

alen_zenica wrote:kakva sad kecina???
valjda znam razlikovat 1 i 2 cu ...
dovraga

na ovom forumu slabo ima utjesnih rijeci....
iskren da budem
Jarane,
auto 26 godina staro, garant je karburator (a i da nije, svejedno), poznati 1.6 golfova benzinjara koja popi kisu, sta drugo da ti kazemo?
Trazi kakvog japanca, moze se pojeftino naci mladjih od tog golfa, za iste pare, a garantujem ti da ce manje trositi.
User avatar
alen_zenica
Posts: 428
Joined: 23/01/2008 17:33
Location: zenica
Contact:

#38 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by alen_zenica »

chuchumbamayumbe wrote:
alen_zenica wrote:kakva sad kecina???
valjda znam razlikovat 1 i 2 cu ...
dovraga

na ovom forumu slabo ima utjesnih rijeci....
iskren da budem
Jarane,
auto 26 godina staro, garant je karburator (a i da nije, svejedno), poznati 1.6 golfova benzinjara koja popi kisu, sta drugo da ti kazemo?
Trazi kakvog japanca, moze se pojeftino naci mladjih od tog golfa, za iste pare, a garantujem ti da ce manje trositi.
pa hajde dajte prijedloge do 2500
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#39 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by chuchumbamayumbe »

Spremi se sutra na pijacu u Sarajevo, pa vidi kako se krecu cijene i sta je u ponudi.
Pa onda malo Super Oglase u ruke pa pogledaj sta se nudi za te pare.
Po meni, bolje ti je dati 2500 za kakvog "dobrog" Golfa keca dizela, nego za tu benzinjaru 1.6
User avatar
alen_zenica
Posts: 428
Joined: 23/01/2008 17:33
Location: zenica
Contact:

#40 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by alen_zenica »

chuchumbamayumbe wrote:Spremi se sutra na pijacu u Sarajevo, pa vidi kako se krecu cijene i sta je u ponudi.
Pa onda malo Super Oglase u ruke pa pogledaj sta se nudi za te pare.
Po meni, bolje ti je dati 2500 za kakvog "dobrog" Golfa keca dizela, nego za tu benzinjaru 1.6
ima neki dizelas 85 to za 2700
valjal to
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#41 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by chuchumbamayumbe »

alen_zenica wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Spremi se sutra na pijacu u Sarajevo, pa vidi kako se krecu cijene i sta je u ponudi.
Pa onda malo Super Oglase u ruke pa pogledaj sta se nudi za te pare.
Po meni, bolje ti je dati 2500 za kakvog "dobrog" Golfa keca dizela, nego za tu benzinjaru 1.6
ima neki dizelas 85 to za 2700
valjal to
Ako je kec, mora biti dddooooooobro dobar za te pare.
A dvojka dizel za te pare, bolje daj pare u humanitarne svrhe nego prodavcu.
EliasVeskot
Posts: 785
Joined: 16/05/2007 11:02

#42 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by EliasVeskot »

hahahahahhaha,jebo potrosnju kad imas zajeban zvuk :D
SUG - seljak u Golfu, potencijalna opasnost za sve učesnike u saobraćaju :lol:
emko1234
Posts: 4582
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#43 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by emko1234 »

zajebancija... :-) :-)
alene..nema utjesnih rijeci,nisi dosao na forum gdje se pricaju bajke...ljudi ti kazu kako jest a tvoje je da skontas jel ti odgovara ili ne..ja sam imao golfa 4 ko prvo auto..1.6 benzin..znaci nije masina zadnja krik tehnologije tad bila 2002 godiste je bila..al je bio dobar..znaci 101ks,gradske voznje ispod 9 litara nikad..otvoreno 7 litara..deranje po gradu i do 13 je znao ispisivat bord..na otvorenom iznad 130km/h oko 8,5-9 litara..tad se vrtio motor na 4000rpm..ovo ti sve pisem da napravis komparaciju izmedju auta koje tad bilo staro 2-3 godine i auta koje je staro 20+..znaci od motora pa do ostalog..tesko da mozes ocekivat potrosnju ispod 10 po gradu od bilo kojeg od tih benzinaca..
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#44 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by jefferson »

emko1234 wrote:zajebancija... :-) :-)
alene..nema utjesnih rijeci,nisi dosao na forum gdje se pricaju bajke...ljudi ti kazu kako jest a tvoje je da skontas jel ti odgovara ili ne..ja sam imao golfa 4 ko prvo auto..1.6 benzin..znaci nije masina zadnja krik tehnologije tad bila 2002 godiste je bila..al je bio dobar..znaci 101ks,gradske voznje ispod 9 litara nikad..otvoreno 7 litara..deranje po gradu i do 13 je znao ispisivat bord..na otvorenom iznad 130km/h oko 8,5-9 litara..tad se vrtio motor na 4000rpm..ovo ti sve pisem da napravis komparaciju izmedju auta koje tad bilo staro 2-3 godine i auta koje je staro 20+..znaci od motora pa do ostalog..tesko da mozes ocekivat potrosnju ispod 10 po gradu od bilo kojeg od tih benzinaca..
Ja na cemu se sadasnja djeca uce vozit tito dragi! cuj nije bila zadnja rijec tehnologije? Jel ti nekog zajebavas ovdje?
Sarajevski
Posts: 345
Joined: 19/11/2005 12:25
Location: Sarajevo
Contact:

#45 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by Sarajevski »

imam tog 1.3 benzinca, 1991. godiste. ja sam, kada sam kupovao, htio 1.6 jer su svi dizelasi bili krsevi a oni sto su valjali islis su i do 6500 maraka. nasao sam ovog 1.3 koji je bio u dobrom stanju
trosi 10 litara po gradu, dva tri litra manje kada se vozi po otvorenoj cesti. golf 1.6 ti trosi isto al bolje ide uzbrdo ili kada si pun i to ti je sva razlika.
sto se odrzavanja tice, to ti je isto kao dizelas. registracija ti je, sada sa ovim stikerom, 410 maraka. meni je do sada, za 4 godine koliko ga tlacim, otislo: lamela, neki klinac na karburatoru, pa popravio kod onog lika u lukavici, kineticki (oba), letva volana, lezaj na mjenjacu (nije mi prekidac za rikverc svjetlo valja pa lagano ulje curilo, promijenio cijeli mjenjac sa pet brzina za 150 maraka) i jednom cetkice alternatora. ulje mijenjam na pet milja, najobicnije, zajedno sa filterima.
jeftin je za vozit ako ne prelazis puno, nije skup za odrzavaje. al vec je vrijeme da se mijenja o promjeni, dao je lagano svoje, a bas ga cuvam mogu mislit kakvi su ovi iz 85 ili 87. godine
emko1234
Posts: 4582
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#46 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by emko1234 »

ne zajebajem nikog..opcepoznato je da je taj motor tad bio u zaostatku s obzirom na konkurecniju..od kojih su neki imali varijabilno upravljanje ventilima il vtec..ovaj nije imao nista..ne znam da li se sjecas al konkurentski 1.6 motori su imali oko 110ks u prosjeku..tako da sam mrtav ozbiljan..i daleko od toga da sam se ucio na njemu vozit..naucio sam vozit s 12 godina..to je bilo prvo auto koje sam imao u paketu s vozackom dozvolom..
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#47 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by jefferson »

emko1234 wrote:ne zajebajem nikog..opcepoznato je da je taj motor tad bio u zaostatku s obzirom na konkurecniju..od kojih su neki imali varijabilno upravljanje ventilima il vtec..ovaj nije imao nista..ne znam da li se sjecas al konkurentski 1.6 motori su imali oko 110ks u prosjeku..tako da sam mrtav ozbiljan..i daleko od toga da sam se ucio na njemu vozit..naucio sam vozit s 12 godina..to je bilo prvo auto koje sam imao u paketu s vozackom dozvolom..
ono sto sam ti ja napisao nema veze s tim jel taj motor bio konkurentan ili ne. Za mene su svi VW benzinci PUSIONA osim ovog 2.0tsfi.
Ali, ono sto sam htio reci jeste da je vecina ucila na automobilima tipa Fico, stojadin i s a ne Golfu koji eto nije bio "konkurentan."
Ali valjda druga vremena dolaze.
I ja sam nauci voziti vrlo rano, ali moj prvi auto je bio Zastava 101, ali konkurentna, hocu reci, stavio sam umjesto okruglih farova one kockaste tako da je imala H4 sijalice, doduse morao sam pojas vezati kroz drsku na suvozacevim vratima da se ne bi vrata otvorila u lijevoj krivini, a i morao sam imati balast od jedno 5ltr ulja u gjepeku zbog "konkurentnosti" motora.
jebote ti ko da pises na foumu u americi a ne u BiH!
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#48 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by whow »

Sarajevski wrote:imam tog 1.3 benzinca, 1991. godiste. ja sam, kada sam kupovao, htio 1.6 jer su svi dizelasi bili krsevi a oni sto su valjali islis su i do 6500 maraka. nasao sam ovog 1.3 koji je bio u dobrom stanju
trosi 10 litara po gradu, dva tri litra manje kada se vozi po otvorenoj cesti. golf 1.6 ti trosi isto al bolje ide uzbrdo ili kada si pun i to ti je sva razlika.
sto se odrzavanja tice, to ti je isto kao dizelas. registracija ti je, sada sa ovim stikerom, 410 maraka. meni je do sada, za 4 godine koliko ga tlacim, otislo: lamela, neki klinac na karburatoru, pa popravio kod onog lika u lukavici, kineticki (oba), letva volana, lezaj na mjenjacu (nije mi prekidac za rikverc svjetlo valja pa lagano ulje curilo, promijenio cijeli mjenjac sa pet brzina za 150 maraka) i jednom cetkice alternatora. ulje mijenjam na pet milja, najobicnije, zajedno sa filterima.
jeftin je za vozit ako ne prelazis puno, nije skup za odrzavaje. al vec je vrijeme da se mijenja o promjeni, dao je lagano svoje, a bas ga cuvam mogu mislit kakvi su ovi iz 85 ili 87. godine
Pa sad kad si vec sve to izmjenjao onda ti ga je stata prodavati, ako mu je masina u redu onda je taj tvoj golf sad dobar za sljedecih 3 godine bez nekih velikih ulaganja. To sto je benzinac vs dizelas nema nikakave veze iz razloga koji si i sam naveo "svi dizelasi bili krsevi". Koliko trazis za tog Golfa eto ako je dobar mozda da ovaj tip sto je pokrenuo temu kupi.
Vidim da je ovaj gospodin sto kupuje auto nekoliko puta upitao " valja li to sta" . Nazalost na to pitanje ti moze odgovoriti samo pravi vlasnik vozila ili dobar mehanicar kada ga detaljno pregleda/provoza. Mi sa foruma ti nemozemo reci sta je dobro a sta nije. Genaralno sva ta auta iz 80-tih i 90-tih se smatraju potpuno amortizovanim i njihova realna vrijednost je toliko kolko ti za njih daju na odpadu . U BiH je situacija malo drugacija zbog specificnosti ovdasnje ekonomije i relativno niskoj cjeni odrzavanja tj opravljanja vozila.
Naprimjer , u nekoj razvijenoj zemlji sve ove opravke koje je ovaj tip gore naveo bi kostale jedno 3000-4000 KM dok je vrijednost tog vozila po knjigama 400 KM (toliko vrijedi na odpadu ako vozi) stoga niko takvo auto ne bih popravljao . Znaci zbog ekonomije a ne zbog toga jer vise nema neku upotrebnu vrijednost. Kada se jednom popravi to se ponovo moze gnjetati i tesko je reci koliko je krajnji vjek vozila ako se popravlja i krpi . U smislu tehnologije to vozilo je dinosaurus mada za onoga ko ga posjeduje on ima upotrebnu vrijednost i sluzi kao prevozno sredstvo i stoga odradzuje poso isto kao neki ganz nov Golf 6. Ja sam u Cubi vidio vozila iz 50-tih koja jos voze . Stare Chevrolete , Buick, Pontiac's koji jos idu a ima ima vec preko 50 godina . Ti golfovi ; kec i dvica su mnogo bolji nego ta americka vozila iz 40-tih i 50-tih a to dali ce se ti isti stari golfovi voziti za 20, 30 godina iskljucivo zavisi od ekonomije i politike. Evo ja napravih povecu digresiju da covjeku odgovorim na pitanje " da li to valja" a nisam siguram da sam bas nesto pomogao . Uglavnom to je do tebe , ali treba da znas da to nije novo auto i da ces na njega ulagati dok ga ne dovedes do nekog solidnog stanja kao ovaj tip gore.
Sarajevski
Posts: 345
Joined: 19/11/2005 12:25
Location: Sarajevo
Contact:

#49 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by Sarajevski »

a sta da ti kazem, pricati jel to auto valja ili ne valja moze se dugo i siroko
iskreno, ne valja. radi se o vozilu starom haman 20 godina, koje je svoje najbolje dane vec davno vidjelo. nisi u njemu nikada siguran hoce li te gdje ostaviti, smijes li na dalju rutu ili ne. stalno ti nesto lupa, stalno nesto mijenjas
recimo, meni trenutmno, za ono za sto mi je potreban valja. to su gradska voznja, posao i vrtic, vikendom neka kraca tura i slicno. vozio me je na more i nazad cetiri puta, bez problema. plusevi su- dostupnost dijelova, koliko toliko kvalitetno vozilo u tim godinama, upoznatost majstora sa problematikom... minusi su naravno nepouzdanost i stalan boravak u servisu. ja sam cudan, meni cim nesto kucka ja trcim da to mijenjam iako su to stvari koje mogu dugo. recimo, taj lezaj mjenjaca, meni je zvrndanje islo na zivce, iako je on mogao tako ici jos hiljade kilometara.
za stvari koje meni trenutno sluzi, auto je ok. ja bih uvijek preporucio benzinca, jer su koliko toliko ocuvaniji od dizelasa. u sustini, ja sam s onim sto sam od njega dobio, odnosom ulozeno dobijeno, zadovoljan. iako moram priznati da mi je clio prve generacije, kojeg sam imao prije golfa, manje trosio na servisu i bolje me sluzio. dijelovi su ti negdje bili, u deset maraka.
emko1234
Posts: 4582
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#50 Re: kolika je potrosnja ---molim pomoc

Post by emko1234 »

jefferson wrote:
emko1234 wrote:ne zajebajem nikog..opcepoznato je da je taj motor tad bio u zaostatku s obzirom na konkurecniju..od kojih su neki imali varijabilno upravljanje ventilima il vtec..ovaj nije imao nista..ne znam da li se sjecas al konkurentski 1.6 motori su imali oko 110ks u prosjeku..tako da sam mrtav ozbiljan..i daleko od toga da sam se ucio na njemu vozit..naucio sam vozit s 12 godina..to je bilo prvo auto koje sam imao u paketu s vozackom dozvolom..
ono sto sam ti ja napisao nema veze s tim jel taj motor bio konkurentan ili ne. Za mene su svi VW benzinci PUSIONA osim ovog 2.0tsfi.
Ali, ono sto sam htio reci jeste da je vecina ucila na automobilima tipa Fico, stojadin i s a ne Golfu koji eto nije bio "konkurentan."
Ali valjda druga vremena dolaze.
I ja sam nauci voziti vrlo rano, ali moj prvi auto je bio Zastava 101, ali konkurentna, hocu reci, stavio sam umjesto okruglih farova one kockaste tako da je imala H4 sijalice, doduse morao sam pojas vezati kroz drsku na suvozacevim vratima da se ne bi vrata otvorila u lijevoj krivini, a i morao sam imati balast od jedno 5ltr ulja u gjepeku zbog "konkurentnosti" motora.
jebote ti ko da pises na foumu u americi a ne u BiH!
opet ne razumijem koja je poenta posta...pa sta oces da 2005 kad sam polagao vozacki polazem na zastavi il fici..loogicno da se mjenjaju vremena..i ja sam ucio vozit na ohrdini kad sam imao 12-13 godina..nije mi stari uzeo gensera i reko evo steli se..al kad sam polagao,vozio sam clia i onda dobio cetvorku..
vw benzinci?to je druga prica..
Post Reply