krpelj - izgubili smo bitku

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#151 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cholina_Lokica »

dzeno123 wrote:Kupili Scalibur ogrlicu na Stupu, evo upravo se vratili sa vikendice i pronadjemo dva krpelja na psu. Jedan se jos nije uhvatio skroz i kao da je bio osamucen dok se drugi uhvatio. Jeste da smo bili 4 dana u prirodi i uklonili smo ih odmah ali sta covjek vise da uradi da bi bio skroz siguran. Pas se ponasa najnormalnije ali ne vjerujem da cemo veceras oka sklopit od sikiracije...
Ma ne bi trebalo da bude nista, sve ogrlice djeluju na principu da ubijaju krpelja kad se zakaci, a ne da ih odbijaju... Mada nikad dovoljno opreza
zengi
Posts: 976
Joined: 05/12/2010 12:34

#152 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by zengi »

Ja izvodim svoje pse u sumu pored potoka i to je udarna erija za krpelje. Cak su se i meni dva puta zakacili a neznam broja koliko sam ih na sebi nasao a da se nisu zakacili.
Prosle godine mi je majka zaglavila 10 dana u bolnici zbog krpelja koji je bijo nepravilno izbadjen pa se inficiralo i stvorila se velika crvena fleka na mjestu ujeda i bolilo ju je jedno 3-4 noci da nije mogla ni spavati.

Posto redovno drugujem sa jedno 10 pasa do sada sam izvadio hiljade krpelja u raznim fazama, od onih koji se jos nisu zakacili pa do onih koji su vec naduveni kao zrno graha i trebali su uskoro sami da otpadnu.
Do sada nisam imao niti jedan problem ovog tipa, kao Sammy.
Posto su mi psi rundavi veoma je tesko uociti krpelja ili ga napipati pod onolikom dlakom tako da vjerujem da mi se cesto desi da pas ima krpelja koji mu se napije krvi i sam otpadne a da ja to ni ne primjetim.

Sammy, mogu samo pretpostaviti kako se osjecas posto si izgubio ovako finog psa. Moje saucesce drug.

Stavljao sam sve i svasta, evo neki dan ih redom naprasim sa onim bijelim prahom sto se kupi u apoteci.
Umalo ja nisam podlegao od overdoze tog praha i opet na svim psima ima krpelja. Narocito mi je problematicna jedna mala zenkica sa kratkom dlakom. Ona je uvjek puna puncata i svaki dan joj skinem po jedno 4-6 komada.

Frontline, definitivno ne radi protiv krpelja a toliko je skup da ga se ne isplati uzimati cak i da radi. Ogrlice sam probao i nalazio krpelja koji se lijepo ususkao ispod te ogrlice.
Neznam stvarno sta da radimo. :? :? :? :?
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#153 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cholina_Lokica »

Da zakukam OPET i ovdje :-) Ova moja postala sad alergica i na kiltix :roll: Apsolutno vise nemam pojma sta da radim :-)
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#154 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by jaca-maca »

@zengi
Jesi li probao Stronghold protiv krpelja? Ja koristim Stronghold i Scalibor ogrlicu, nema krpelja za sad.. :D

@Cholina_Lokica
Probaj s uljem lavande. Cula sam da krpelji ne vole miris lavande. U apoteci se kupi i namaze po cijelom tijelu psa. :thumbup:
zengi
Posts: 976
Joined: 05/12/2010 12:34

#155 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by zengi »

jaca-maca wrote:@zengi
Jesi li probao Stronghold protiv krpelja? Ja koristim Stronghold i Scalibor ogrlicu, nema krpelja za sad.. :D

@Cholina_Lokica
Probaj s uljem lavande. Cula sam da krpelji ne vole miris lavande. U apoteci se kupi i namaze po cijelom tijelu psa. :thumbup:
Nisam vala, gdje ih ima nabaviti, koliko traju i koliko kostaju. Moram i sebi i staroj nabaviti po jednu. :lol: :lol:
Koliko dugo je ti koristiš?
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#156 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by jaca-maca »

zengi wrote: Nisam vala, gdje ih ima nabaviti, koliko traju i koliko kostaju. Moram i sebi i staroj nabaviti po jednu. :lol: :lol:
Koliko dugo je ti koristiš?
Stronghold kapi i Scalibor ogrlicu mozes kupiti u Pet Shopu Cesar na dobrinji 3. Cijena i jednog i drugog zavisi od velicine psa. Za pse od 20 do 40 kg Stronghold je oko 20 KM, a Scalibor ogrlica je 29 KM.

Stronghold treba stavljati svaki mjesec, ja sam zakasnila 10 dana i mog psa je ujeo zarazen krpelj. Scalibor oglicu koristim samo u proljece i super je. :thumbup:
Last edited by jaca-maca on 07/05/2011 17:43, edited 1 time in total.
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#157 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by jaca-maca »

.
zengi
Posts: 976
Joined: 05/12/2010 12:34

#158 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by zengi »

jaca-maca wrote:
zengi wrote: Nisam vala, gdje ih ima nabaviti, koliko traju i koliko kostaju. Moram i sebi i staroj nabaviti po jednu. :lol: :lol:
Koliko dugo je ti koristiš?
Stronghold kapi i Scalibor ogrlicu mozes kupiti u Pet Shopu Cesar na dobrinji 3. Cijena i jednog i drugog zavisi od velicine psa. Za pse od 20 do 40 kg Stronghold je oko 20 KM, a Scalibor ogrlica je 29 KM.

Stronghold treba stavljati svaki mjesec, ja sam zakasnila 10 dana i mog psa je ujeo zarazen krpelj. Scalibor oglicu koristim samo u proljece i super je. :thumbup:
Bolje mi je onda kupiti ovu Scalibor ogrlicu jer su moji psi non-stop u potoku pa vjerovatno saperu bilo kakve kapi koje bi im mogao stavljati.
Mogu ti reci da sam do sada bio pravo sretan jer kad pogledam toliki broj pasa + toliki broj krpelja, a jos niti jedan zarazan. No, prije ili kasnije po zakonu vjerovatnoce, to se mora dogoditi.
Usput budi receno, pokusavam postaviti neke slike preko photobucketa ali mi nikako ne uspjeva jer nema nikakvog efekta kad kliknem na ono img. Znas li ti sta o ovome? :?
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#159 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by jaca-maca »

zengi wrote: Bolje mi je onda kupiti ovu Scalibor ogrlicu jer su moji psi non-stop u potoku pa vjerovatno saperu bilo kakve kapi koje bi im mogao stavljati.
Mogu ti reci da sam do sada bio pravo sretan jer kad pogledam toliki broj pasa + toliki broj krpelja, a jos niti jedan zarazan. No, prije ili kasnije po zakonu vjerovatnoce, to se mora dogoditi.
Usput budi receno, pokusavam postaviti neke slike preko photobucketa ali mi nikako ne uspjeva jer nema nikakvog efekta kad kliknem na ono img. Znas li ti sta o ovome? :?
Nakon stavljanja kapi pas ne treba da bude u kontaktu sa vodom dan ili dva, poslije je ok, nece se saprati. Scalibor ogrlica djeluje 4 mjeseca protiv krpelja, a 6 mjeseci protiv buha. Koliko imas pasa? :-D

Slike pokusaj uploadovati preko klix.com :)
zengi
Posts: 976
Joined: 05/12/2010 12:34

#160 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by zengi »

jaca-maca wrote:
zengi wrote: Bolje mi je onda kupiti ovu Scalibor ogrlicu jer su moji psi non-stop u potoku pa vjerovatno saperu bilo kakve kapi koje bi im mogao stavljati.
Mogu ti reci da sam do sada bio pravo sretan jer kad pogledam toliki broj pasa + toliki broj krpelja, a jos niti jedan zarazan. No, prije ili kasnije po zakonu vjerovatnoce, to se mora dogoditi.
Usput budi receno, pokusavam postaviti neke slike preko photobucketa ali mi nikako ne uspjeva jer nema nikakvog efekta kad kliknem na ono img. Znas li ti sta o ovome? :?
Nakon stavljanja kapi pas ne treba da bude u kontaktu sa vodom dan ili dva, poslije je ok, nece se saprati. Scalibor ogrlica djeluje 4 mjeseca protiv krpelja, a 6 mjeseci protiv buha. Koliko imas pasa? :-D

Slike pokusaj uploadovati preko klix.com :)
Sto se tice slika skontao sam u cemu je fol. Na ovom jednom kompjuteru ocito nemam neki program koji je potreban da bi se slike uplodirale ali kad sam presao na drugi, sve je bilo ok. Pogledaj slike vasih ljubimaca, sad sam nesto postavio. :lol: :lol: :lol:

Ma imam ih 10 komada od tih je jedno 4-7 moje a ovo drugo su ili napusteni ili od komsije.
Kazem 4-7 jer za neke ni sam neznam dali sam ih usvojio ili nisam ali znam da oni misle da su moji i da ih ja hranim.
LJUDI DOBIO SAM FOBIJU OD PASA!!!! Sad kad vidim psa na ulici odmah bjezim dok ga nisam usvojio.
Kad vidim nekog simpaticnog rundova ja odmah skrenem u drugu ulicu jer znam kako to vec ide. Ja ga malo zovnem, on malo dodje, ja ga malo pomazim i izgnjavim mu lobanju, on malo mahne repom i pocne da se valja..... i eto ti ga meni kuci. E necemo vise tako!!! :run:
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#161 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by jaca-maca »

zengi wrote: LJUDI DOBIO SAM FOBIJU OD PASA!!!! Sad kad vidim psa na ulici odmah bjezim dok ga nisam usvojio.
Kad vidim nekog simpaticnog rundova ja odmah skrenem u drugu ulicu jer znam kako to vec ide. Ja ga malo zovnem, on malo dodje, ja ga malo pomazim i izgnjavim mu lobanju, on malo mahne repom i pocne da se valja..... i eto ti ga meni kuci. E necemo vise tako!!! :run:
Hahhaa i ja sam ista, evo kod mene je 10ti pas kojeg sam kuci dovela, ali ih sve na kraju udomim. :D Ako nadjes kakvog stenca posalji ga meni :wink: :thumbup:
Pepita
Posts: 7
Joined: 03/06/2011 15:21

#162 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Pepita »

Dragi ljudi jel mi moze neko reci o krpelju na macama, jel imaju iste simptome kao psi koji su zarazeni? Pitam jer sam prije par mjeseci izgubila macu koja je imala iste simptome kao psi koji su bili zarazeni, puno krvi u urinu, bubrezi polako odkazivali ma cjelokupna krvna slika je bila katastrofalna,umirala je 7 dana, a sto je najcudnije bilo onako u bunilu je trazila da sjedi u vodi, npr u baricama ako je izvedemo van, u kadi itd. Veterinari nisu znali sta joj je :(
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#163 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Pasiflora »

@Pepita, vrlo je moguce da su isti simptomi. Krpelj udara najprije na bubrege...
Cudno mi je da veterinari nisu znali sta joj je. Zao mi je, u svakom slucaju.
flyawayll
Posts: 211
Joined: 16/05/2011 22:17

#164 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by flyawayll »

Sta uzet protiv krpelja i gdje ?? I ako moze cijena :-D
User avatar
dzeno123
Posts: 1843
Joined: 20/04/2009 20:39
Location: Dreamland

#165 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by dzeno123 »

flyawayll wrote:Sta uzet protiv krpelja i gdje ?? I ako moze cijena :-D
Za pse, scalibur ogrlica koja se ima kupiti u svakoj veterinarskoj stanici 23 ili 24 km (ovisno imaju li na stanju). Raja govore da je ona najbolja ali meni se na psa 3 krpelja uhvatila nedavno i pored toga sto je imo ogrlicu.

Ne moze covjek biti pametan vise.
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#166 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by jaca-maca »

dzeno123 wrote:
flyawayll wrote:Sta uzet protiv krpelja i gdje ?? I ako moze cijena :-D
Za pse, scalibur ogrlica koja se ima kupiti u svakoj veterinarskoj stanici 23 ili 24 km (ovisno imaju li na stanju). Raja govore da je ona najbolja ali meni se na psa 3 krpelja uhvatila nedavno i pored toga sto je imo ogrlicu.

Ne moze covjek biti pametan vise.
Ja kupujem Scalibur ogrlicu u pet shopu na dobrinji. Pored ogrlice koristim i Stronghold kapi, slicne Frontline-u, samo bolje.
Dupla zastita :D
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#167 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Pasiflora »

jaca-maca wrote:Dupla zastita :D
Pitaj veterinara, ali mislim da "dupla zastita" nije dobra. Previse otrova za psa. Raspitaj se, pls
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#168 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Pasiflora »

dzeno123 wrote:Za pse, scalibur ogrlica koja se ima kupiti u svakoj veterinarskoj stanici 23 ili 24 km (ovisno imaju li na stanju). Raja govore da je ona najbolja ali meni se na psa 3 krpelja uhvatila nedavno i pored toga sto je imo ogrlicu.

Ne moze covjek biti pametan vise.
Niti jedno sredstvo za zastitu nece (nazalost) odbiti krpelja, vec mu je svrha da ti krpelj, kad pas ima ogrlicu, ne moze zaraziti psa. Moj pas nosi Scalibour tacno godinu dana i u tom periodu smo svega 3 ili 4 puta pronasli kreplja na njemu. Ranije smo ih dnevno toliko nalazili plus je 2 puta imao piroplazmozu. Nama se Scalibour pokazao najbolje sredstvo za zastitu.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#169 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Bakir1 »

ja sam jucer u fisu u petshopu kupio ogrlicu za psa.zbog velicine psa ove koje sam mogao kupiti po raznim pet shopovima nisu udovoljavale pa sam kupio tu u fisu od 70 cm.
helem jel neko zna nesto vise o ovom proizvodjacu http://www.beaphar.de
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#170 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by jaca-maca »

sitno wrote:
jaca-maca wrote:Dupla zastita :D
Pitaj veterinara, ali mislim da "dupla zastita" nije dobra. Previse otrova za psa. Raspitaj se, pls
Dupla zastita je samo u proljece :D
User avatar
ramiral
Posts: 175
Joined: 03/06/2011 10:21

#171 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by ramiral »

Dobio bitku protiv piroplazmoze... :dance: . Imizol, vit B kompleksa, Kalcij i Vit AD3E.. bez infuzije.. Staffordski terijer 2 godine.. 8-)
zengi
Posts: 976
Joined: 05/12/2010 12:34

#172 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by zengi »

Kao što sam već rekao dnevno vadim 20-tak i više krpelja i postao sam pravi stručnjak za vadjenje i nikad mi niti jedan ne pukne tako da svakog izvadim komplet sa rilicom i nogicama. Prije jedno desetak dana otkrijem dva komada, jedan do drugog, na sebi u predjelu bubrega.
Bez panike ti ja kao veliki strucnjak odlucim da ih sam izvadim jer pored mog ogromnog iskustva sa krpelima, imam jako lose iskustvo sa doktorima glede krpelja a i generalno.
Hop, potegnem ti ja jednog i on puče i to na pola tako da su mi ostale i rilica i nogice.
Hop, potegnem ti ja drugog kad isti slucaj, puče na pola. :sad: :?
Na kraju odem do hitne i tamo mi neki medicinar to iščačka iglom od injekcije.
Imam neki osječaj da su mi neke nogice ostale jer me još uvjek na tom mjestu svrbi ali nema nikakvih upala.
Ja neznam ljudi šta je ovo!!??? Komplet djetinjstvo sam proveo u prirodi i mogu se sjetiti samo jednog krpelja kojeg je neka zena dobila dok je brala jagode. Juče sa starom otisao malo u prirodu da sjedemo pored potoka i popijemo kafu kad vidim na dzezvi hoda krpelj. Poslije došao kući i osjetim nesto mi laza po leđima kad pogledam a ono krpelj.
User avatar
johnny-bravo
Posts: 1125
Joined: 18/05/2011 23:03
Location: pfff...

#173 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by johnny-bravo »

Da podijelim i ja moja iskustva u vezi krpelja, posto znam koliko stete mogu nanijeti a mozda nekom i pomogne! Naime, pas mi je uvijek nosio one ogrlice protiv krpelja i buva, i nikada do ove godine nisam imao problema sa krpeljima, uzimao sam razne, na koju firmu naletim, i svaka je odradjivala posao do ove godine :x Kako im je krenula sezona, prvo jedan na plecki psa (sva sreca pa ga vidjeo na vrijeme i odstranio) i onda drugi ispod oka :x i onda sam je odveo veterinaru i zbog toga a i zbog toga sto je kihala stalno i curila joj njuska. Uglavnom veterinar joj je dao inekciju protiv krpelja i kupio sam kapi TOP SPOT ON (tako pise na njima) koje stavljam psu na svaka tri mjeseca na kozu po jednu kapsulu. Posle toga sve je bilo ok, krpelja vise nijednog iako je pas po cio dan u dvoristu, puno zelenila i trave! Eto, nadam se da ce nekome biti od pomoci da unistimo te odvratne parazite! :)
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#174 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by jaca-maca »

@johnny-bravo

Ko proizvodi te ampule Top spot on? Gdje si ih kupio?
User avatar
johnny-bravo
Posts: 1125
Joined: 18/05/2011 23:03
Location: pfff...

#175 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by johnny-bravo »

jaca-maca wrote:@johnny-bravo

Ko proizvodi te ampule Top spot on? Gdje si ih kupio?
Oznaka firme na ampuli je BIOVETA (strana neka firma, na engleskom je sve napisano), plasticne ampule sa onom pipom (ne znam kako drugacije da objasnim :D ) upakovane su u celofansku vrecicu pa na njoj imaju oznake za primjenu shodno kilazi psa. Nanose se na kozu izmedju plecki psa, samo saspes sadrzaj ampule. Uzeo sam ih u veterinarskoj stanici (drzavnoj), ali ja ti nisam iz Sarajeva, tako da provjeri kod veterinara ili vet. apoteka imaju li to u prodaji. Nisu skupe uopste, ja sam dvije ampule i inekciju platio nesto manje od 20 KM!
Post Reply