Vozacka dozvola

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Consigliere
Posts: 18
Joined: 02/03/2013 13:21

#26 Re: Vozacka dozvola

Post by Consigliere »

vadjenje ljekarskog i 40 km ... Otidji prvo u postu uplati pa u opstinu ... A za podizAnje se jos ne zna da li u posti ili opstini posto mijenjaju sistem :D vadila neki dan
User avatar
1korisnik
Posts: 421
Joined: 13/01/2013 16:11

#27 Re: Vozacka dozvola

Post by 1korisnik »

Pitanje, koliko se ceka vozacka dozvola nakon polozenog vozackog ispita?
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#28 Re: Vozacka dozvola

Post by TDK-90 »

Neki dan mi rođaku (50 g. polagao još u Yugoslaviji ) skinuli pravo upravljanja motorčićem do 50 ccm , a na upit saobraćajnom policajcu zašo? inače prijatelju kaže svima skidaju pravo upravljanja skutera osim onih koji su vozački polagali direktno na kamionu. A rođak ljut jer je prije auta u 1970 im polagao za skuter tada je to bila neka potvrda , a kasnije je normalno polago za B kategoriju :? :-) Riječ je o Tuzlanskom kantonu ima li neko još neke dodatne info
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#29 Re: Vozacka dozvola

Post by daxon »

TDK-90 wrote:Neki dan mi rođaku (50 g. polagao još u Yugoslaviji ) skinuli pravo upravljanja motorčićem do 50 ccm , a na upit saobraćajnom policajcu zašo? inače prijatelju kaže svima skidaju pravo upravljanja skutera osim onih koji su vozački polagali direktno na kamionu. A rođak ljut jer je prije auta u 1970 im polagao za skuter tada je to bila neka potvrda , a kasnije je normalno polago za B kategoriju :? :-) Riječ je o Tuzlanskom kantonu ima li neko još neke dodatne info
Nije mu ništa skinuto, stvar je u tome da niste pravilno protumačili i razumjeli rubrike u vozačkoj dozvoli.
Naime, za upravljanje motociklom zapremine do 50 ccm, tj. mopedom, čak nije ni potrebna vozačka dozvola, niti u VD postoji posebna rubrika u koju se to upisuje. Dakle, pravo na upravljanje mopedom ima svako lice koje ima važeću vozačku dozvolu bilo koje kategorije ili podkategorije, odnosno, svako lice bez vozačke dozvole sa tim da je napunilo 14 godina i da ima položen test iz poznavanja propisa o bezbijednosti saobraćaja.
Na kraju krajeva, pravo na upravljanje mopedom nije nikad ni upisivano u VD, niti takva rubrika postoji, ono što Vas zbunjuje jeste rubrika u koju se upisuje "B1" podkategorija, no ta podkategorija nema veze sa mopedima već se tiče upravljanja triciklima i četvrociklima. Dakle, ukoliko vozač u vozačkoj dozvoli ima upisanu "B" kategoriju, podrazumjeva se da ima pravo upravljati i vozilima te podkategorije ("B1") tako da se podkategorija ne mora ni upisivati ukoliko je upisana kategorija.
Evo dio zakona koji to objašnjava:
Član 9.
(Pravo na upravljanje vozilima)
(1) Vozači motornih vozila kategorije: B, C, C1, D i D1 imaju pravo da upravljaju motornim vozilima tih kategorija i kada su im pridodate lahke prikolice.
(2) Vozač kome je izdata vozačka dozvola za upravljanje motornim vozilom kategorije D ima pravo da upravlja motornim vozilom kategorije B i C i podkategorije B1, C1 i D1 a vozač kome je izdata vozačka dozvola za upravljanjem motornim vozilom kategorije C ima pravo da upravlja i motornim vozilom kategorije B i podkategorije B1 i C1.
(3) Vozač kome je izdata vozačka dozvola za upravljanje motornim vozilima kategorije CE ima pravo da upravlja motornim vozilom kategorije BE, a vozač kome je izdata vozačka dozvola kategorije DE ima pravo da upravlja motornim vozilom kategorije BE i CE i podkategorije C1E i D1E.
(4) Pravo na upravljanje motornim vozilom kategorije: BE, CE i DE stječe vozač samo ako je prethodno stekao pravo na upravljanje motornim vozilima kategorije: B, C i D.
(5) Vozači motornih vozila kategorije: B, C, D, BE, CE i DE i podkategorije: B1, C1, D1, C1E i D1E imaju pravo upravljati traktorom i radnom mašinom.
(6) Vozač motornog vozila kategorije A ima pravo upravljanja motornim vozilom podkategorije A1, a vozač motornog vozila kategorije B ima pravo da upravlja motornim vozilom podkategorije B1, vozač motornog vozila kategorije C ima pravo da upravlja sa motornim vozilom podkategorije C1, a vozač motornog vozila kategorije D ima pravo da upravlja motornim vozilom podkategorije D1.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#30 Re: Vozacka dozvola

Post by TDK-90 »

Da u pravu si, ja sam pogresno rekao. U stvari su rodjaku skinuli pravo upravljanja kategorijom B1 ma sta ona slika pokazivala i valjda po novom nekom pravilu svima skidaju B1 kategoriju osim onim koji su odmah polagali na kamionu tj. nisu prije polaganja za C kategoriju imali vozacku. Znaci informacija je od saobracajnog policajca iz TK
User avatar
Korisnicko ime
Posts: 826
Joined: 20/01/2006 16:38
Location: Sarajevo

#31 Re: Vozacka dozvola

Post by Korisnicko ime »

Jutros u MUP-u podizao novu licnu kartu. Dvije jako interesantne stvari su se desile...prvo, covjek dosao da preda za novu vozacku. Rece mu ona na salteru da nikad nije podigao ni ovu sadasnju (a trebao ju je podici 2003.)!!!!!???? Posla ga na salter na kojem sam ja cekao (Izdavanje LK i VD) da mu prvo tu fiktivno, kroz elektronski sistem izdaju tu vozacku iz 2003. pa onda da preda za izdavanje nove. Naravno da tu is 2003. nije mogao dobiti jer je vise fizicki nisu drzalina salteru, samo su mu kroz sistem je aktivirali (nakon 10 godina)... :o

Druga stvar, djevojka/zena koja je prije mene podigla svoju novu biometrijsku licnu kartu je dobila od iste sluzbenice (a kao uslov za izdavanje nove LK) papir da potpise. Kada je upitala sta je to, dobila je odgovor da je to izjava da je pri izdavanju nove licne karte upoznata sa zakonskom obavezom da u roku od 15 mora izvaditi i novu vozacku dozvolu jer je novom licnom kartom promjenila opcinu boravista... :?
Dakle, bez obzira sto to nije planirala a niti morala promjeniti vozacku zbog isteka roka vazenja, sada je administrativno primorana da to uradi iako nije planirala. I plati 60 KM za nju....
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#32 Re: Vozacka dozvola

Post by Kralj Tvrtko I. »

Da li se bas mora vaditi ljekarsko uvjerenje kod isteka vozacke dozvole?

I koliko kosta nova vozacka?
User avatar
febo_acm
Posts: 10241
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#33 Re: Vozacka dozvola

Post by febo_acm »

Ima li neki rok da se predaju potrebni dokumenti za novu vozacku nakon isteka? U novembu istice vozacka, a ja necu biti tu 7 dana nakon isteka :D Tj, vracam se 10-tak dana nakon sto mi istekne vozacka.
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#34 Re: Vozacka dozvola

Post by Kralj Tvrtko I. »

ne
lucatoni05
Posts: 183
Joined: 13/05/2013 12:47

#35 Re: Vozacka dozvola

Post by lucatoni05 »

.
Last edited by lucatoni05 on 02/02/2014 11:28, edited 1 time in total.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#36 Re: Vozacka dozvola

Post by KatarinaKosaca »

Zvanično ne mogu se imati dvije vozačke. Ne može voziti auto sa BIH tablama sa stranom vozačkom.
User avatar
Edin H.
Posts: 47183
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#37 Re: Vozacka dozvola

Post by Edin H. »

KatarinaKosaca wrote:Zvanično ne mogu se imati dvije vozačke. Ne može voziti auto sa BIH tablama sa stranom vozačkom.
Mozda po nasem zakonu, ali ti u UK npr. svakako ne vrijedi nasa vozacka nakon cini mi se, sest mjeseci. Dakle mozes voziti sest mjeseci i nakon toga ako hoces da vozis moras njihov vozacki ponovo polagati.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#38 Re: Vozacka dozvola

Post by KatarinaKosaca »

Edin H. wrote:
KatarinaKosaca wrote:Zvanično ne mogu se imati dvije vozačke. Ne može voziti auto sa BIH tablama sa stranom vozačkom.
Mozda po nasem zakonu, ali ti u UK npr. svakako ne vrijedi nasa vozacka nakon cini mi se, sest mjeseci. Dakle mozes voziti sest mjeseci i nakon toga ako hoces da vozis moras njihov vozacki ponovo polagati.
Da, o našem zakonu sam govorila. U EU (mislim da se nije ništa promijenilo), kada stekneš boravak imaš 6 mjeseci da položiš njihov ispit. Naša ih vozačka ne zanima. Ali, ovdje ne možeš voziti auto sa BIH tablama sa stranom vozačkom, ali je možeš zamjeniti za našu, ako nemaš našu. Ne moraš polagati. U
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#39 Re: Vozacka dozvola

Post by Danguba »

Ja imam obe. Nasu i EU. :-)
Kada vozim u BiH obavezno pokazujem BH vozacku jer cesto tu bude neka kolicina nedozvoljenog alkohola. Uvijek ide pitanje policajca: '' Nemas problema da vozis sa nasom vozackom kroz EU''? Ne, kazem ja uz osmijeh i vozi dalje. :D
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#40 Re: Vozacka dozvola

Post by daxon »

lucatoni05 wrote:Pozdrav svima
Posto je moj otac izgubio vozacku dozvolu i posto je to bila euro vozacka(polagao je u Njemackoj) i on da bi je dobio mora otici licno po nju, sam mene zanima da li on moze otici ovdje u BiH u neku auto skolu i ponovo polagati i tako imati i BiH vozacku i ovu euro vozacku kad ode po nju, jer ionako sa ovom euro vozackom ne moze voziti po BiH, moze je ovdje zamijeniti za bosansku ali nevjerujem da bi je kasnije dobio nazad kad bi zelio opet eurp i zato on ne zeli da je mijenja.
Pa eto ono sto me zanima da li moze imati dvije vozacke i ako moze koliko bi ga kostalo polaganje s obzirom da zna voziti pa pretpostavljam da nebi morao ici na one voznje i ostale stvari?
Da, može imati vozačku dozvolu dvije ili više država, pod uslovom da u svakoj od tih država polaže vozački ispit.
Ukoliko želi dobiti bosansku VD, a da ne polaže vozački ispit u BiH, tada mora donijeti njemačku VD na osnovu koje će mu biti izdata bosanska vozačka dozvola, a njemačka vozačka dozvola će biti deponovana, sve do trenutka kada njen vlasnik poželi da je dobije nazad, međutim, tada će mu biti uzeta BiH VD. Dakle, ukoliko želi imati istovremeno i njemačku i bosansku vozačku dozvolu, tada mora položiti vozački ispit i u BiH.

Što se tiče toga koliko bi ga koštala obuka za polaganje vozačkog ispita u BiH, uglavnom to je stvar slobodne pogodbe, no treba znati sljedeće: zakon u BiH nije predvidio mogućnost da neko već zna voziti, a neko ne; dakle, zakon za svakog kandidata (znao on voziti ili ne) predviđa obaveznih 28 časova teorijske i 35 obaveznih časova praktične nastave, koje autoškola i instruktor moraju evidentirati, odnosno, svi ti časovi sa svojom cijenom moraju proći kroz fiskalni sistem.
Ono što je sigurno i izvjesno: ljekarsko uvjerenje 40 KM, prva pomoć 83 KM, izlazak na ispit iz poznavanja propisa 60 - 70 KM (kako gdje), izlazak na ispit iz upravljanja mV 100 - 140 KM (kako gdje).
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#41 Re: Vozacka dozvola

Post by akcid »

KatarinaKosaca wrote:Zvanično ne mogu se imati dvije vozačke. Ne može voziti auto sa BIH tablama sa stranom vozačkom.
Želiš reći da stranac nema pravo unajmiti automobil (rentirati) u BiH i voziti ga, koristeći svoju vozačku dozvolu?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#42 Re: Vozacka dozvola

Post by KatarinaKosaca »

akcid wrote:
KatarinaKosaca wrote:Zvanično ne mogu se imati dvije vozačke. Ne može voziti auto sa BIH tablama sa stranom vozačkom.
Želiš reći da stranac nema pravo unajmiti automobil (rentirati) u BiH i voziti ga, koristeći svoju vozačku dozvolu?
:roll: fasciniraju me ljudi koji se javljaju sa linije za pametne prepuni logike. Da, to želim reći, pogodio si mudri čovječe, ako stranac želi da renta auto mora za čas položiti vozački u BIH :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#43 Re: Vozacka dozvola

Post by uglavnomja »

to strana vozacka i domaci rent-a- auto je vezano za osiguranje :D


ne znam zakone, znam 2 konkretna slkucaja, radi se o tome da "domaci" ne smije voziti auto sa stranim tablama.

hrvatska, poslije rata, pola dalmacije je imalo hb tablice jer su suti bili jeftiniji, jeftinija registracija ... neki rodijak kupi u tudje ime auto i ovaj ga voza ... e, to su stopirali davno.

ista je stvar u norveskoj, jer imaju najskuplje aute u europi, 2 puta skuplje nego bilo gdje drugo. zato je masa vozala sveCke tablice, njemacke ... i onda ko nema sveCku ili njemacku vozacku i adresu, oduzima se auto. kod njih nema price, kazni, upozorenja, auto na ** No links **, a vlasnik :zzzz:

edit: :lol: :lol: :lol: :lol:

rijec je bila skadiste, 4 slova, prvo d, zadnje o :lol: :lol: no links :lol: :lol:
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#44 Re: Vozacka dozvola

Post by akcid »

KatarinaKosaca wrote:
akcid wrote:
KatarinaKosaca wrote:Zvanično ne mogu se imati dvije vozačke. Ne može voziti auto sa BIH tablama sa stranom vozačkom.
Želiš reći da stranac nema pravo unajmiti automobil (rentirati) u BiH i voziti ga, koristeći svoju vozačku dozvolu?
:roll: fasciniraju me ljudi koji se javljaju sa linije za pametne prepuni logike. Da, to želim reći, pogodio si mudri čovječe, ako stranac želi da renta auto mora za čas položiti vozački u BIH :D
Ako već želiš biti pametna, onda to učini konkretnim odgovorom, do sada ne pokazuješ ništa značajno
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#45 Re: Vozacka dozvola

Post by KatarinaKosaca »

akcid wrote:Ako već želiš biti pametna, onda to učini konkretnim odgovorom, do sada ne pokazuješ ništa značajno
Ovdje jedini koji želi biti pametan si ti, kao dedukcijski zaključuješ :-) :-) , ja sam samo rekla kako jeste, a ti si stvar kao logički :-) :-) moš mislit prenio na rent a car, niđe ni veze, ali ti kao misliš da si postavio logično pitanje. Ali, uživaj, što se mene smatra prepametan si i pokazuješ puno toga značajnog
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#46 Re: Vozacka dozvola

Post by akcid »

KatarinaKosaca wrote:
akcid wrote:Ako već želiš biti pametna, onda to učini konkretnim odgovorom, do sada ne pokazuješ ništa značajno
Ovdje jedini koji želi biti pametan si ti, kao dedukcijski zaključuješ :-) :-) , ja sam samo rekla kako jeste, a ti si stvar kao logički :-) :-) moš mislit prenio na rent a car, niđe ni veze, ali ti kao misliš da si postavio logično pitanje. Ali, uživaj, što se mene smatra prepametan si i pokazuješ puno toga značajnog

Ma i pretpostavio sam "kokošiji pjev", ništa novo :-)
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#47 Re: Vozacka dozvola

Post by KatarinaKosaca »

.......
denisaldzic
Posts: 6
Joined: 15/01/2014 09:35

#48 Re: Vozacka dozvola

Post by denisaldzic »

Pozdrav svima,

Zanima me slijedeca stvar, naime, polozio sam 1996 godine u Bihacu, ali do dan dans nisam dizao vozacku dozvolu, dali mi je to sada propalo? moram li ponovo polagati ili je dovoljno otici sa polozenim listom na salter. Pomozite!!!

Hvala
denisaldzic
Posts: 6
Joined: 15/01/2014 09:35

#49 Re: Vozacka dozvola

Post by denisaldzic »

uskrsno_respo wrote:Jbt ti ko trnoruzica
Dakle propalo? nadam se da ne ;(
User avatar
m.m
Posts: 40
Joined: 24/07/2013 09:12

#50 Re: Vozacka dozvola

Post by m.m »

Ljudi, koliko dugo se čeka vozačka dozvola nakon što je istekla i nakon što sam predao za novu? Je li mogu voziti i dalje sa nekom potvrdom dok ne bude gotova?
Post Reply