Papagaji - pitanja i odgovori

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#451 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

Jadna ptica....
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#452 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by TheMule »

blesava wrote:bila sam na moru 7 dana, i papagaj (tigrica stara nekih 4 godine) je ostao sam u kuci, ostavili smo mu dovoljnu kolicinu vode i hrane kao i uvijek sto radimo i nikad nije bilo nikakivh problema.

Medjutim sada kad smo se vratili, papagaj je izgledao lose, i nije htio da izadje iz kaveza a kada sam ga uzela na ruku i iznijela iz kaveza on je pokusao da poleti i pao na zemlju. i tako vec evo citavu proslu sedmicu, nikako da dodje sebi.

ne znam sta da mu radim...
Bio zatvoren a kavezu 7 dana? Malisan poludio sam...
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#453 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Partizzanka »

zatvori sebe 7 dana u kucu bez da otvoris prozor i prozracis i promjenis si vodu ( s tim da ostavis jednu kantu onako da imas dovoljno STAJACE VODE!!!) I TO ZATVORI se u jednu sobu .. kad dodju po tebe za 7 dana vidjet ces kako ces dobro biti

kako znas koliko mu je dovoljno za 7 dana?
User avatar
urocnoposljedicna
Posts: 130
Joined: 21/05/2012 13:22

#454 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by urocnoposljedicna »

blesava wrote:bila sam na moru 7 dana, i papagaj (tigrica stara nekih 4 godine) je ostao sam u kuci, ostavili smo mu dovoljnu kolicinu vode i hrane kao i uvijek sto radimo i nikad nije bilo nikakivh problema.

Medjutim sada kad smo se vratili, papagaj je izgledao lose, i nije htio da izadje iz kaveza a kada sam ga uzela na ruku i iznijela iz kaveza on je pokusao da poleti i pao na zemlju. i tako vec evo citavu proslu sedmicu, nikako da dodje sebi.

ne znam sta da mu radim...
zalosno ko sve uzima kucne ljubimce.. uzas
EKatarina Velika
Posts: 69
Joined: 16/07/2011 17:52

#455 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by EKatarina Velika »

moja nimfa nece da izadje iz kaveza :(
mozda je do sad 2-3 puta izasao...
uzela sam ga prije mjesec dana,mozda malo vise ima i jos uvijek kad mu se pridje,pocne drhtati,a svaki dan neko od ukucana sa njim prica ili mu ostavim radio da mu svira...
ako neko ima nimfu,koliko je trebalo da se na vas privikne i da se opusti?
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#456 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by shin »

Samo polako ne sili ga, neka bude kavez otvoren, on ce sam izaci kada se oslobodi.
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#457 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Partizzanka »

Mjesec dana nije predugacak period pa da se mozemo zabrnitu sto ne izlazi

nastavite tako kako ste poceli
najbolje bi bilo ostavljati po par sati dnevno vrata otvorena (nikako kada je pticica sama u kuci, tada ce najvjerovatnije izaci ali moze se povrijediti jer prvi letovi obicno znace i zabijanje u ogledala, zidove, stakla i tako to) i raditi ono sto i obicno radite, a pticica ce skontati kad tad da bi mogla malo protegnuti krila
osim ako nije od onih rijetkih koje odluce zivot provesti u kavezu - onda tu nista ne mozete

kod nas je situacija bila slicna
izlasci samo nekoliko puta, strah i sve najgore ja mislim (ono izasao je par puta iz kaveza i svaki put smo se vracali uz pomoc krpe i cega vec ne :(( - GRESKA!!!!) A ONDA sam ja odustala tj odustali smo svi u kuci i rekli "ok neka zivi svoj zivot pa ako je odabrao tako ... neka mu tako i bude, kavez i neka izlazi kada hoce" ostavili otvorena vrata, zivjeli svoj zivot ono mjenjali vodu, hranu, pricali sa njim ali nismo nista silili ni izlaske ni druzenja i on je u roku od nekoliko dana poceo da izlazi i da prilazi nama - sad je on glavni u kuci :) evo vec 5 godina :)

nimfe i sve ostale papige su jaaako radoznale... mozes recimo da probas pored otvorenog kaveza da sjedis i radis nesto ... tipa ucis, pises, pravis neke sitnice bilo sto .. ali ces primjetiti kako nimfica to gleda ... jos ako je nesto sto je sjajno (kod nas je recimo bila kutija sa nakitom) to bi je moglo privuci brze nego bilo sto drugo da se pocne druziti

samo strpljivo!
sretno vam!
EKatarina Velika
Posts: 69
Joined: 16/07/2011 17:52

#458 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by EKatarina Velika »

Partizzanka wrote:Mjesec dana nije predugacak period pa da se mozemo zabrnitu sto ne izlazi

nastavite tako kako ste poceli
najbolje bi bilo ostavljati po par sati dnevno vrata otvorena (nikako kada je pticica sama u kuci, tada ce najvjerovatnije izaci ali moze se povrijediti jer prvi letovi obicno znace i zabijanje u ogledala, zidove, stakla i tako to) i raditi ono sto i obicno radite, a pticica ce skontati kad tad da bi mogla malo protegnuti krila
osim ako nije od onih rijetkih koje odluce zivot provesti u kavezu - onda tu nista ne mozete

kod nas je situacija bila slicna
izlasci samo nekoliko puta, strah i sve najgore ja mislim (ono izasao je par puta iz kaveza i svaki put smo se vracali uz pomoc krpe i cega vec ne :(( - GRESKA!!!!) A ONDA sam ja odustala tj odustali smo svi u kuci i rekli "ok neka zivi svoj zivot pa ako je odabrao tako ... neka mu tako i bude, kavez i neka izlazi kada hoce" ostavili otvorena vrata, zivjeli svoj zivot ono mjenjali vodu, hranu, pricali sa njim ali nismo nista silili ni izlaske ni druzenja i on je u roku od nekoliko dana poceo da izlazi i da prilazi nama - sad je on glavni u kuci :) evo vec 5 godina :)

nimfe i sve ostale papige su jaaako radoznale... mozes recimo da probas pored otvorenog kaveza da sjedis i radis nesto ... tipa ucis, pises, pravis neke sitnice bilo sto .. ali ces primjetiti kako nimfica to gleda ... jos ako je nesto sto je sjajno (kod nas je recimo bila kutija sa nakitom) to bi je moglo privuci brze nego bilo sto drugo da se pocne druziti

samo strpljivo!
sretno vam!
hvala puno na savjetu :)
prije nego sto sam ga uzela,znala sam da mi treba dosta strpljenja i stvarno ga imam :)
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#459 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Partizzanka »

samo je vazno ne tjerati pticicu vani! njoj je kavez njena kuca i njena sigurnost (to cete i kasnije uvidjeti, kada god dodje do nekog belaja u kuci ... ona ce uvijek letjeti da se skloni u kavez), ako tu nema mira onda se pretvara u totalno nepovjerljivu pticu koja nece ni izlaziti jer ako joj je kavez nesiguran sta je tek ceka vani???

mozete je probati namamiti vani sa malo bara u klasu (oni prirodni klasovi sjemenki mogu se kupiti u manje vise svim prodavnicama zivotinja) i to joj ostaviti ispred kaveza ili sa vanjske strane ... pa ce izaci :)
EKatarina Velika
Posts: 69
Joined: 16/07/2011 17:52

#460 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by EKatarina Velika »

Partizzanka wrote:samo je vazno ne tjerati pticicu vani! njoj je kavez njena kuca i njena sigurnost (to cete i kasnije uvidjeti, kada god dodje do nekog belaja u kuci ... ona ce uvijek letjeti da se skloni u kavez), ako tu nema mira onda se pretvara u totalno nepovjerljivu pticu koja nece ni izlaziti jer ako joj je kavez nesiguran sta je tek ceka vani???

mozete je probati namamiti vani sa malo bara u klasu (oni prirodni klasovi sjemenki mogu se kupiti u manje vise svim prodavnicama zivotinja) i to joj ostaviti ispred kaveza ili sa vanjske strane ... pa ce izaci :)
napokon je juce izasao i letio i kontam pustit cu ga nek sam nadje sebi kavez da jede,medjutim nakon 24 sata kad sam vidjela da jos uvijek stoji na jednom mjestu bilo mi ga zao i ufatim ga i ubacim u kavez...znam da ga ne trebam ganjati i da ga trebam samog pustiti,al sta cu kad mi ga je bilo zao...opet cu ga danas pustiti,dok se dobro najede :D
passiv
Posts: 252
Joined: 29/04/2012 15:57

#461 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by passiv »

ima li sad gdje uzeti nimfu ili rozenkolisa? a da su stari nekoliko mjeseci? gledao po piku ali nema nista...
EKatarina Velika
Posts: 69
Joined: 16/07/2011 17:52

#462 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by EKatarina Velika »

passiv wrote:ima li sad gdje uzeti nimfu ili rozenkolisa? a da su stari nekoliko mjeseci? gledao po piku ali nema nista...
vidi po zoo centrima,ima sigurno...moja prva nimfa mi pobjegla poslije 2 mjeseca :( i sad u cetvrtak kupim novu...iznenadila sam se,sad su jeftinije nego prosli put kad sam kupovala...
passiv
Posts: 252
Joined: 29/04/2012 15:57

#463 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by passiv »

EKatarina Velika wrote:
passiv wrote:ima li sad gdje uzeti nimfu ili rozenkolisa? a da su stari nekoliko mjeseci? gledao po piku ali nema nista...
vidi po zoo centrima,ima sigurno...moja prva nimfa mi pobjegla poslije 2 mjeseca :( i sad u cetvrtak kupim novu...iznenadila sam se,sad su jeftinije nego prosli put kad sam kupovala...
a koliko je i gdje si uzela? koliko je stara
EKatarina Velika
Posts: 69
Joined: 16/07/2011 17:52

#464 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by EKatarina Velika »

passiv wrote:
EKatarina Velika wrote:
passiv wrote:ima li sad gdje uzeti nimfu ili rozenkolisa? a da su stari nekoliko mjeseci? gledao po piku ali nema nista...
vidi po zoo centrima,ima sigurno...moja prva nimfa mi pobjegla poslije 2 mjeseca :( i sad u cetvrtak kupim novu...iznenadila sam se,sad su jeftinije nego prosli put kad sam kupovala...
a koliko je i gdje si uzela? koliko je stara
ovog sam uzela na dobrinji 45 KM,ima 3 mjeseca i zivahan je,vidi se da je zdrav i da se pazilo na njega...ovog ranije sto sam imala uzela na pofalicima u zoo centru platila ga 60 KM i sad kad ih uporedjujem,mislim da je onaj bio bolestan ili tako nesto,jer onaj je bio toliko preplasen i stalno je drhtao,a 2 mjeseca je bio kod mene...ako ces uzimati,preporucila bi ti tog covjeka na dobrinji i ima i rozenkolisa,al ne znam koliko kosta.
passiv
Posts: 252
Joined: 29/04/2012 15:57

#465 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by passiv »

hvala na odgovorima, a gdje se nalazi taj lik na dobrinji?
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#466 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by rizibizi »

Dobar dan, imam nimfu, veliki kavez sa horizontalnim zicama, nigdje u gradu ne mogu da nadjem onu posudu za vodu da moze u ovaj kavez, sve su za vertikalne zice, gledao sam i na ebayu ima ali 15ak dolara (nije porculanski tanjir ali eto). Kavez sam prije par godina kupio u zoo centru, nesto preko 100 km je tada bio, zvao juce da pitam imaju li oni iznenadih se pravo inace su ljubazni, kaze teta nismo nikad ni imali, krenite lagano po radnjama mozda ima negdje. Obisao sam 2-3 sto su mi u okruzenju, pa ako neko zna gdje ima kupiti bio bih i vise nego zahvalan stara mi je bas dotrajala i jedva stoji. Hvala jos jednom.
User avatar
rinna0304
Posts: 865
Joined: 23/07/2011 13:23
Location: Sarajevo

#467 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by rinna0304 »

imam papagaja koji ima oko nekih 14 god .. i sad znam da ce neki reci da je to starost i sve al opet ... vec nekih 1 god ona uopce ne moze da leti i kad je pustimo samo hoda po podu i nikako ne moze da poleti a danas mi mama govori da se obrnula na ledja i jedva se podigla i maloprije je gledam sjedi i napuhana nekakva :( jel zna ko sta bi mogao biti razlog
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#468 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by astrid »

rinna0304 wrote:imam papagaja koji ima oko nekih 14 god .. i sad znam da ce neki reci da je to starost i sve al opet ... vec nekih 1 god ona uopce ne moze da leti i kad je pustimo samo hoda po podu i nikako ne moze da poleti a danas mi mama govori da se obrnula na ledja i jedva se podigla i maloprije je gledam sjedi i napuhana nekakva :( jel zna ko sta bi mogao biti razlog
Kad je ptica napuhana i ima nakostreseno perje..bolesna je 100%,a za dijagnozu je bolje da pitas nekog veterinara.
Nadam se da ce ozdraviti.
User avatar
ŽIKA_Antić
Posts: 32
Joined: 06/10/2012 01:19

#469 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by ŽIKA_Antić »

rinna0304 wrote:imam papagaja koji ima oko nekih 14 god .. i sad znam da ce neki reci da je to starost i sve al opet ... vec nekih 1 god ona uopce ne moze da leti i kad je pustimo samo hoda po podu i nikako ne moze da poleti a danas mi mama govori da se obrnula na ledja i jedva se podigla i maloprije je gledam sjedi i napuhana nekakva :( jel zna ko sta bi mogao biti razlog
a jbg draga moja star je :( neznam sta ocekujes, kod nas vjerovala ili ne nema ni jednog veterinara koji se bavi papigama, barem tako mi je prenio veterinar kod kojeg vodim psa, iskren da budem nevjerujem da ce jos dugo, daj boze da grijesim :(
User avatar
rinna0304
Posts: 865
Joined: 23/07/2011 13:23
Location: Sarajevo

#470 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by rinna0304 »

aha :( ma nije ona uvijek napuhana al eto ponekad vecinom kad spava napuse se a inace je normalna ...
User avatar
DoradO
Posts: 4613
Joined: 27/04/2008 00:39
Location: facebook.com/dorado.images

#471 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by DoradO »

a koja je vrsta :?:
User avatar
rinna0304
Posts: 865
Joined: 23/07/2011 13:23
Location: Sarajevo

#472 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by rinna0304 »

Image
pjevajuci papagaj ... slican ovom s slike
User avatar
DoradO
Posts: 4613
Joined: 27/04/2008 00:39
Location: facebook.com/dorado.images

#473 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by DoradO »

prelijepi su i prvi put cujem za ovu vrstu... vidim da bez problema zive i 20... jel mu ista bolje, jesi li probala sa kamilicom, meni je svakog papagaja vracala u zivot...
User avatar
rinna0304
Posts: 865
Joined: 23/07/2011 13:23
Location: Sarajevo

#474 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by rinna0304 »

hvala :D mada je ona sad dostaa tamnija skoro pa sivo zelena valjda od starosti ugl et vec odavno bas ne moze da leti pa sve mislimo da nije od starosti skace ona po kavezu al da poleti jok draze je njoj da se folira po tepihu i seta :D a to za kamilicu cu pokusat jel samo da napravim kao caj i ono kad se ohladi da stavim u ono za vodu ?
User avatar
DoradO
Posts: 4613
Joined: 27/04/2008 00:39
Location: facebook.com/dorado.images

#475 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by DoradO »

rinna0304 wrote:hvala :D mada je ona sad dostaa tamnija skoro pa sivo zelena valjda od starosti ugl et vec odavno bas ne moze da leti pa sve mislimo da nije od starosti skace ona po kavezu al da poleti jok draze je njoj da se folira po tepihu i seta :D a to za kamilicu cu pokusat jel samo da napravim kao caj i ono kad se ohladi da stavim u ono za vodu ?
da, mozes joj i ti prinjeti posudu ako je mozda na to navikla, i tako kombinovati 2-3 dana sa vodom, pa ako ne bude nista djelovalo probat cemo nesto drugo :) i daj joj malo mira bez suvisnih ljudi i tako to :) sretno
Post Reply