Najpoznatije ubice u ex-Yu

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#126 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by spreca »

dali se neko sjeca ili je cuo za slucaj Sefke Hozdic(Sefka je zensko)koja je ubila svoju komsincu inace "prijateljicu"koja je bila na 9 mjesecu trudnoce i zvadila zivo dijete iz nje carskim rezom.To je bilo ako se nevaram pocetkom 70tih
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#127 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by spreca »

test01 wrote:zasto je kpd zenica na zlu glasu?
Pa tamo su obicno robijale ubice
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8503
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#128 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by kokuz_sa »

spreca wrote:dali se neko sjeca ili je cuo za slucaj Sefke Hozdic(Sefka je zensko)koja je ubila svoju komsincu inace "prijateljicu"koja je bila na 9 mjesecu trudnoce i zvadila zivo dijete iz nje carskim rezom.To je bilo ako se nevaram pocetkom 70tih
je je..sefka je odluzila kaznu u sloveniji ako se ne varam..kasnije se udala za zatvorskog cuvara i imaju 2 djece..


a 9 mjeseci je nosla jastuk i govorila da je trudna cak i svome muzu..onda je u grmlju pored puta napala komsinicu izvadila dijete koje kasnije nije prezivjelo..
i prikazala ga kao svoje mrtvorodjence
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#129 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Pera Trta »

O Šefki sam napisao nešto u uvodnom postu i na 3.stranici ove teme, gdje sam postavio i sliku Šefke u sudnici.
Imam epizodu emisije "Uviđaj" posvećenu Šefkinom slučaju, ali ne znam postavljati videa koja nisu na YouTube-u. Jako zanimljiva epizoda, jedan od rijetkih zločina u SFRJ koji je, zbog svoje monstruoznosti, bizarnosti i nikada potpune rasvijetljenosti, odjeknuo i u inostranstvu.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#130 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by spreca »

Pera Trta wrote:O Šefki sam napisao nešto u uvodnom postu i na 3.stranici ove teme, gdje sam postavio i sliku Šefke u sudnici.
Imam epizodu emisije "Uviđaj" posvećenu Šefkinom slučaju, ali ne znam postavljati videa koja nisu na YouTube-u. Jako zanimljiva epizoda, jedan od rijetkih zločina u SFRJ koji je, zbog svoje monstruoznosti, bizarnosti i nikada potpune rasvijetljenosti, odjeknuo i u inostranstvu.
Hvala
Kristijana
Posts: 5146
Joined: 09/01/2010 20:21

#131 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Kristijana »

astrid wrote:Ne znam..Sjeća li se neko ubistva sredinom osadesetih,kad je izvjesni Milan zaklao ženu na Alipašinu.Stan je bio u visokom prizemlju.Lik je ušao kroz prozor , zaklao je na spavanju,isjekao i prekrio s nečim.Muž i djeca ubijene su u to vrijeme bili u kinu.Ubicu su koliko se sjećam brzo našli,jer je zaboravio sat u WC dok je prao ruke.
Interesnatno , ništa o tome ne mogu naći na netu.........
Ja se sjećam da se, nakon tog ubistva, bolje pazilo na prozore i zaključavanje vrata u Sarajevu. Dotad su ljudi bili opušteni, bilo je dosta sigurno Sarajevo, spremala se Olimpijada. Nas mlađu djecu su krajem osamdesetih starija djeca strašila tim događajem, a na taj strah se nadovezao i slučaj pokolja djece iz Banjaluke. Moj tata je krajem '80ih uvijek bukvalno stražario dok smo se igrali vani. Tad mi se to činilo pretjerano, a poslije mi je rekao da je bio u strahu od možebitnog ponavljanja uličnog mahnitog koljača. Zločin iz Banjaluke je tada prestravio sve roditelje u Jugoslaviji jer su postali svjesni da ni nevina dječica u igri na ulici nisu sigurna. :sad:
______________________________________________________________________________________

Ja ću spomenuti slučaj iz '70ih, kada je okrutno ubijena mlada Zeničanka Meliha Delić u Makedoniji. Bila je kćer vojnog lica. Odvedena je u Makedoniju i prisiljena na prostituciju. Ubijena je i bačena u krečanu. Njen ubica je Albanac, Nafi Čegrani ( porijeklom iz albanskoga sela Čegrani pokraj grada Gostivara u Zapadnoj Makedoniji ) koji je bio saradnik i likvidator UDBE. Držao je kafanu u Gostivaru. Oteli su ćerku oficira JNA iz Bosne, Melihu Delić i tjerali je na prostituciju. Kada se razboljela, ubili su je i bacili u peć gdje se peče kreč u mjestu Sušički Most južno od Gostivara. Čegrani i njegova grupa saradnika su otkriveni i on je dobio doživotnu robiju. Za vrijeme osamostaljenja Makedonije pušten je na slobodu ( odslužio je preko 10 godina zatvora ). Poslije je držao privatnu RTV stanicu u Gostivaru.

Za ovaj slučaj sam čula prije mnogo godina, i zaboravila sam sve osim ključnih riječi koje su mi pomogle da nađem nešto na Guglu: Meliha Delić iz Zenice, bačena u krečanu u Makedoniji. Ovo gorenapisano je skraćeni prevod s nekog makedonskog foruma što mi je izbacio Google preko ključnih riječi; preko Google-a ništa nisam našla o ovome na našem jeziku. No, vjerujem da je tih godina odjeknuo ovaj slučaj u Bosni, a opet, možda je bio i zataškavan. Stariji se sigurno sjećaju ovog ubistva.

Detalji koje ne znam su: da li je ona samo tako isparila, bez traga, pa bila ''nestala osoba'' ili je pobjegla/otišla od kuće pa u potrazi za poslom upala u šake trgovaca bijelim robljem ( mislim da se radilo o jako mladoj curi, možda i maloljetnici, ali nisam sigurna ), kako su je i gdje uopšte oteli, na koji način je ubijena, te da li je bilo još sličnih slučajeva da je ta ista kriminalna grupa organizovala prostituciju i ne znam kad se to tačno desilo, najvjerovatnije sredinom '70tih a moguće i '80ih.

Evo original teksta s tog foruma, s više detalja kako je zapravo ubica otkriven, preko nekog Makedonca i zlatare:
Za pojasnuvanje neshto kratko od biografijata na nafi cegrani.
Roden vo sello cegrane gostivarsko.Sorabotnik i likvidator na udba.Bill pod tretman na ist operativec zaedno so akademik bllazho ristevski.Neodamna go objavi i operativniot pseudonim na akademik bllazhe ristevski.Drzhea kafanata ideall vo gostivar zaedno so ushte 4 sorabotnici.Kidnapirat devojka na oficer na jna od bosna so ime meliha delic.Ja primoruvat na prostitucija.Koga pokojnata delic se razbolluva od nemozhnost da ja lecat ja likvidirat i ja gorat vo furnata kade se pece krec vo mestoto sushicki most juzhno od gostivar.Peh bill shto za pokojnata meliha delic se interesira i kos.Odzemeniata ogrlica i prsten gi prodavat vo zllatara vo gostivar cij vllasnik e zhenata na stojce od vrutok.Zllatarskata rabotillnica se vikalla alltana.Stojce vraboten vo togashna bezbednost isto i clen na kos i ris.Bill angazhiran za likvidacija na kalosh recani.Za kogo kos ima soznanija deka odmori ke pomine vo istambull.Obidot propadja bideiki procurelle informaci za zadacata na stojce.Stojce za ne ispollnetata zadaca se iskupuva so otkrivanje na nafi cegrani i grupata.Nafi cegrani bill uapsen od agentite na kos.Osuden na dozhivotna robija.Za vreme na osamostojuvanje na makedonija istiot e oslloboden.Deneska drzhi privatna radio televizija vo gostivar poznata kako zeri i cegranit.
_______________________________________________________________________________________

Također se sjećam glavnih detalja jednog drugog slučaja iz Bosne iz predratnog doba, nije riječ o ubistvima, no zločin je toliko gnjusan ( silovanje, incest ) da to nikad nisam zaboravila.

O ovome je pisao neki časopis ( moguće je da je iz BiH ili Srbije, priča je bila feljton crna hronika ) i ja sam ovo pročitala negdje početkom '90ih.

Otac ( muslimansko ime i prezime ) je sistematski, redovno godinama silovao svoje rođene kćeri, njih ukupno pet, kako bi se koja zadjevojčila. Djevojke su bježale od kuće, trudile se što prije da se udaju i pobjegnu od oca. Bio je teški alkoholičar i neobrazovani seljak. Ćerkama su bili objavili imena ( ne znam da li su ih izmijenili ili se radilo o pravim imenima ), mislim da su spominjali Hajriju i/ili Sabinu. Silovanje najmlađe je počelo kad je imala 16/17 godina, dotad su sestre već bile udate. Bila je opisana njena strašna ispovijest: kako ju je babo odveo u grad da joj kupi nove farmerke, ona se radovala, a on ju je počeo milovati, i onda je ona znala da joj se sprema ista sudbina kao i starijim sestrama. Majka je znala za sve, ali su sve one bile u strašnom strahu od oca pa su trpile u tišini. Mislim da se radilo o patrijarhalnom ruralnom mjestu tj. selu negdje u Bosni. Na kraju je bio uhapšen, ako se ne varam, a da li je tu došlo i do nekog ubistva te kako su ga uopšte otkrili -to se ne sjećam. Moguće je i da je neka od kćeri zatrudnjela, ali ovo uzmite s rezervom, ima već 20 godina kako sam ovo pročitala. No, ovi osnovni navodi su tačni, tj. tako je opisan slučaj. Novine su ga nazivale otac monstrum.

Iako se ne radi o ubistvima, spominjem ovaj slučaj jer zločin silovanja nije ništa manji od ubistva, a desilo se u Bosni ( možda i u Sandžaku, to nije isključeno, kao što nije isključeno i da je riječ o nemuslimanima i nekoj drugoj ex-yu republici, ukoliko su novine izmijenile imena oca i djevojaka. Kao što rekoh, o ovome sam čitala dulju priču s podrobnim opisima a ne kratki članak u Crnoj hronici ).

Sličnih slučajeva je uvijek bilo u svijetu, i danas ih ima:

http://www.vecernji.hr/vijesti/zbog-sud ... nak-109278

Dakle, guglanjem je izašlo ovo, noviji slučaj iz Amerike, a o goreopisanom slučaju iz Jugoslavije ni slovca, bar na prvoj izlistanoj stranici.
_________________________________________________________________________________________

Još jedan iznimno šokantan slučaj iz bivše nam države dokumentovali su u hrvatskoj Istrazi na Novoj TV prije par godina. Dvije sestre u ranim 20im su se, '70tih ili '80tih, zaputile iz Hrvatske na šoping u Trst. Na povratku su autostopirale i povezao ih je manijak koji ih je obje brutalno silovao u šumi i pokušao ubiti. Mislio je da su mrtve, toliko ih je brutalno unakazio, međutim, čudom su obje preživjele. Ostale su trajni invalidi. Ako me i tu pamćenje ne vara, on je uhvaćen i osuđen, a za vrijeme rata u Hrvatskoj je bio pušten na slobodu. On je ponovio taj zločin, silovao je i ubio mladu djevojku autostoperku, sredinom ili krajem devedesetih, koristeći injekciju kojom je paralizovao žrtvu. Moguće je da su ovo dva posebna slučaja, da mi se pobrkalo više tih slučajeva iz Istrage, no mislim da je to taj isti tip - šokantno u ovoj priči je pravosuđe koje je takvog zlikovca pustilo na slobodu i treća žrtva je preminula a bila bi živa da je dobio pravu kaznu - doživotnu ili smrtnu. :cry:
__________________________________________________________________________________________

Nadopunite ili ispravite ove moje navode, ukoliko znate o ovim slučajevima.
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#132 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by astrid »

Sjeća li se neko brutlnog ubistva u WC-u ,tada popularnom Whisky bar-u 'Bel Ami?Taj događaj se godinama prepričavao..Koliko se sjećam, vojnik bio ubijen..ako griješim ,ispravite me..........
Samo ne mogu da se sjetim,da li je ubica ikad uhvaćen?
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#133 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Pera Trta »

Pera Trta wrote:
astrid wrote:Ne znam..Sjeća li se neko ubistva sredinom osadesetih,kad je izvjesni Milan zaklao ženu na Alipašinu.Stan je bio u visokom prizemlju.Lik je ušao kroz prozor , zaklao je na spavanju,isjekao i prekrio s nečim.Muž i djeca ubijene su u to vrijeme bili u kinu.Ubicu su koliko se sjećam brzo našli,jer je zaboravio sat u WC dok je prao ruke.
Interesnatno , ništa o tome ne mogu naći na netu.........
U knjizi "Najzagonetnije jugoslovenske ubice" ima samo kratka crtica koja kaže:

-Iste godine (1983.) je u Sarajevu Milan Kolak, konobar bez zaposlenja, ubio jednu ženu da bi je opljačkao i streljan je.

Samo toliko. Vjerovatno se radi o tom slučaju.
Vjerovatno je na ovaj slučaj mislio prof.Ostoja Krstić, kada je u knjizi "Zanimljiva kriminalistika" isti naveo kao primjer kako ljudska glupost može i iz "dobrih" namjera otežati istragu. Naime, kaže da je 1983.u Sarajevu ubijena "Amira" u kupatilu svoga stana, i da su neposredno nakon ubistva, prije i za vrijeme uviđaja, kroz stan defilovali brojni članovi Gradskog komiteta, Izvršnog vijeća BiH i drugih institucija, slikali se za novine i TV, kako bi pokazali "brigu prem radnom čovjeku i njegovoj sigurnosti", pomjerajući pri tome predmete po stanu, ostavljajući svuda otiske, generalno otežavajući posao istražnim organima.
ultras malta
Posts: 56
Joined: 07/05/2011 13:39

#134 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by ultras malta »

stochar wrote:
michio wrote:ne odudara BiH od evropskog prosjeka.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_co ... icide_rate
na osnovu cega oni ovo baziraju? statistika je k'o tange: puno otkriva, ali glavno je uvijek pokriveno...

"U Sarajevu, Banjoj Luci, Bijeljini, Mostaru i Tuzli od prvog januara prošle do početka novembra ove godine ubijeno je 57 ljudi. Prema podacima koje smo dobili od policija u ovim gradovima, taj broj nije veliki i stalno je u padu. Moglo bi se reći ohrabrujuće, ali je situacija daleko od dobre. U cijelom Japanu koji ima populaciju od 127 miliona ljudi godišnje se desi 39 ubistava, u Velikoj Britaniji koja broji oko 60 miliona stanovnika godišnje bude ubijeno 68 ljudi, u 32-milionskoj Kanadi godišnje 165, 60-milionskoj Francuskoj 255, a samo u Sarajevu i Banjoj Luci koji skupa nemaju više od 700.000 stanovnika, samo u ovoj godini ubijeno je 16 ljudi! Kada se tome doda još osam ubistava koja su se u ovoj godini desila na području Istočnog Sarajeva, onda je ta brojka 24!"
(Start, 2005.)

znaci, Britanija sa 60 miliona stanovnika ima prosjek od 68 ubistava, a samo cetiri grada u BiH u 11 mjeseci 2005. ubijeno 57 ljudi! otada ova brojka sigurno nije manja, moze biti samo veca! pa ti sad saberi koliko bi ubistava moralo biti u Velikoj Britaniji da bi imali stopu k'o BiH, ili recimo u Japanu...
Pusti bolan lazu,znas koji je broj samoubistava u zapadnoj Evropi , SAD da ne spominjm...
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#135 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Pera Trta »

trcicu trceci wrote:najpoznatiji ubica istocne bosne-meša...ubio ljubavnicu, zatim je isjekao na komade i stavio u vrecu...nesretnu zenu nasli unuci, a meša nadjen isto jutro na jednoj vocki objesen...prije toga izvrsio je jos nekoliko ubistava, pobjegao iz zatvora...
O čemu pričaš, kada i gdje je to bilo, i ko je Meša, ima li prezime?
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#136 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by idealnaM »

Pera Trta wrote:
trcicu trceci wrote:najpoznatiji ubica istocne bosne-meša...ubio ljubavnicu, zatim je isjekao na komade i stavio u vrecu...nesretnu zenu nasli unuci, a meša nadjen isto jutro na jednoj vocki objesen...prije toga izvrsio je jos nekoliko ubistava, pobjegao iz zatvora...
O čemu pričaš, kada i gdje je to bilo, i ko je Meša, ima li prezime?
To ti je bilo na Laletima:), prije odprilike pet-šest godina.Zvao se Mehemed Džaferović, poznatiji kao Meša Popovača.
Prema pričama, iz zatvora je pobjegao iskopavši rupu na zidu ćelije drškom od kašike.
weee
Posts: 1
Joined: 15/01/2012 20:33

#137 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by weee »

Pozdrav! Ne znam da li ste upoznati sa jednim slučajem koji se dogodio u selu Punta, kraj Buja, u Istri, negdje u prvoj polovici 80-ih: tada je čovjek po imenu Božo Laganis, za kojeg se od ranije znalo da nije baš "sav svoj" ubio predsjednika općinskog suda u Bujama, Ivana Božića, tako što mu je odrezao glavu kad je ovaj došao na uviđaj.
Taj se Božo sporio sa nekim susjedom oko međe, ne znam o koliko zemlje je tu bilo riječi. Navodno je taj sudac bio korumpiran, barem se tada tako pričalo, i ovom je Laganisu u jednom trenutku pao mrak na oči kad je vidio što se događa i odrezao mu glavu, te je nabio na kolac i, kažu, sjeo na traktor noseći tu glavu na kolcu i dovezao se u Buje. Ja sam tada bio klinac i nisam to vidio, ali znam da se o tome tako pričalo. Poslije je osuđen na dugogodišnju kaznu i navodno se sve vrijeme u zatvoru kleo da će kad izađe ubiti i geometra koji je radio na tom slučaju, ali čim je izašao netko ga je, izgleda, smaknuo. Taj dio priče ne znam dobro, ali mislim da ni kući nije dospio iz zatvora.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#138 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by julisiz es grant »

Jedan zanimljiv podatak:

1982. godine u Jugoslaviji je registrovano 647 ubistava, 49 više nego 1981. Za ubistva su optužena 533 lica.
BiH je zauzimala neslavno treće mjesto po broju ubistava te godine (iza Srbije bez pokrajina i Hrvatske) sa 18.44 posto svih ubistava (matematičari neka to pretvore u brojeve ako žele).
User avatar
PristavilaVoduZaKafu
Posts: 1278
Joined: 28/06/2013 16:45

#139 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by PristavilaVoduZaKafu »

da pribilježim :D
User avatar
Edin H.
Posts: 47190
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#141 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Edin H. »

Milan Trobec - serijski ubojica iz Slovenije.
Spaljivao je ubijene zene u krusnoj peci

http://www.24sata.hr/crna-kronika-news/ ... ena-312046

"U njegovu cast" :-) u Hrvatskoj je poslije formiran band - Trobecove krusne peci.

http://www.youtube.com/watch?v=AWg0ix5_3vs
User avatar
Johnzy
Posts: 290
Joined: 16/03/2013 19:58

#142 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Johnzy »

Dok sam čitao temu, setio sam se ovog slučaja.

Iz Glasa javnosti http://arhiva.glas-javnosti.rs/arhiva/2 ... 70404.shtm
Ko je Miodrag Jovanović iz Smedereva koji je ubio tri svoje supruge
Krojačnica za kasapljenje
Džek Trbosek iz Smedereva je, po treći put, oprao ruke od krvi i prijavio se policiji. Da li je Rumunka četvrta žrtva

U nedelju, nešto iza ponoći, Miodrag Jovanović (75), krojač iz Smedereva, ubio je kuhinjskim nožem svoju, 33 godine mlađu nevenčanu suprugu Vesnu Ilić. Nesrećnoj žrtvi prerezao je krvne sudove na vratu, grkljan i dušnik.

Stravičan događaj zbio se u neuglednoj krojačkoj radnji koja im je jednim delom služila i za stanovanje. Retki posetioci za ovaj poslovno-stambeni prostor kažu da je neopisivo neuredan, što se može naslutiti i po zapuštenom izlogu u kojem odavno stoje dva kačketa od štofa, reklamirajući Miodragovo krojačko umeće. Od očiju mušterija i prolaznika skromno i, takođe zapušteno, pokućstvo, štitio je platneni paravan iza kojeg je krojač od 1979. do prošlog vikenda tri puta svirepo ubijao svoje žene.

Prvi put u decembru 1979. ubio je venčanu ženu Radmilu Jovanović. Bukvalno je zaklao, kao i poslednju žrtvu. Oprao se od krvi, otišao u policiju i smireno ispričao šta je uradio, baš kao i u noći između minule nedelje i ponedeljka.

Na sudu se branio sumnjom da ga je Radmila varala, čak i sa najbližima. Svedoci su potvrdili da je Miodrag bio ljubomoran i da se često svađao sa pokojnom Radmilom s kojom se venčao samo pet meseci pre nego što je ubio. U sudskim spisima zabeleženo je i da je njegova žrtva prethodno živela u više bračnih i vanbračnih zajednicama.

Česte svađe sa Radmilom, Miodrag je uredno, po datumima, beležio u svesci. Za ovo ubistvo dobio je osam godina robije, od kojih je izdržao sedam.

Nakon pomilovanja "odozgo", vratio se u svoju krojačku radnju krajem novembra 1985. godine. Tu mu se, kao nevenčana supruga, ubrzo pridružuje Milanka Nikolić. Uz česte svađe, zajednica nije trajala ni pola godine. Milanka je otišla od njega, ali je, za svoju nesreću, nastavila da dolazi u radnju. Poslednji put je svratila 26. avgusta 1986. godine, kada je između nje i Miodraga izbila svađa zbog novca i nakita.

Tražio je krojač, čitamo u sudskim spisima, da mu vrati novac, dukat i prsten, na šta je ona odgovorila: "Od toga nema ništa. Ako imaš šta, eno ti sud". Prišao joj je s leđa, kada to nije očekivala, i usmrtio s nekoliko udaraca čekićem u potiljak. Sve se odigralo bez svedoka.

Podmuklost u ovom slučaju pravdao je svojim strahom od fizički jače Milanke. I ovoga puta prijavio se sam policiji. Sud mu je za drugo ubistvo odmerio kaznu od 14 godina zatvora, od čega je izdržao 10. Izdašno pomilovanje ponovo je stiglo "odozgo".

Iz Zabele, Miodrag se opet vratio u svoju krojačku radnju i nastavio sa poslom. Nije kontaktirao sa komšilukom, ali je umeo svakome da kaže dobar dan. Bivalo je u njegovoj krojačkoj radnji mušterija, ali i mladog ženskog sveta. Najbliži komšiluk pamti i neke koje su se tu duže zadržavale.

Pominju izvesnu 20-godišnju Rumunku, koju je stalno držao pod ključem. Viđali su je kako u spavaćici, uglavnom noću, šeta ispred lokala. Jednom je, kažu, uspela da mu se otme. I danas se čude brzom trčanju starca koji ju je sustigao i vratio natrag. Niko ne zna šta je s njom bilo. Jednostavno, nisu je više viđali. Ima li to veze sa sumnjom da Miodrag na duši ima i četvrti ženski život - istraga u tom slučaju nije imala dokaze? Ko zna?

Kada se poslednja žrtva, Vesna Ilić, upoznala sa svojim ubicom, ne znamo. Da smo u ponedeljak obavili ugovoreni razgovor sa njenim ocem Božidarom, znali bismo mnogo toga. Sprečio nas je u tome mlađi čovek koji je u dvorište Božidarove kuće banuo, i koji nam se predstavio kao Vesnin brat.

U telefonskom razgovoru s nesrećnim ocem čuli smo da je njegova pokojna ćerka 20 godina radila u nekada velikoj smederevskoj trgovini "Dunav", zatim da ima tri maloletne ćerke, i da je, kao i mnogi iz pomenute trgovine, ostala bez posla. U tome i vidi njenu zlu kob.

Ne zna se još ni zašto je Miodrag ubio, jer svedoka zločina nije bilo. Istražni sudija Milan Šoškić je po treći put u proteklih 21 godinu obavio uviđaj u njegovoj krojačkoj radnji, ali ga još nije saslušao. Znamo samo da se posle najnovijeg zločina oprao od krvi, otišao u policiju i tamo rekao šta je uradio. Čulo se još da je krojač govorio da mora da ubije još jednu ženu, što je, kako kažu komšije, i uradio u noći između nedelje i ponedeljka. Posle svršenog čina, kažu takođe, rekao je da mu je žao što će umreti u zatvoru.

Ostaje da sačekamo sledeći nalaz sudskog veštaka, neuropsihijatra, koji će procenjivati ličnost trostrukog ubice Miodrag Jovanovića. Njegove kolege posle oba prethodna ubistva kod njega nisu zapazile znake trajne, ili privremene duševne poremećenosti, niti da spada u osobe zaostalog umnog razvoja bilo kog stepena. Našle su da je Miodrag nesigurna, nepoverljiva i sumnjičava ličnost, naročito prema osobama za koje je emotivno vezan.

O rasutim emocijama Miodraga Jovanovića možda govori i podatak da je pre braka sa prvom svojom žrtvom Radmilom, živeo u bračnim i vanbračnim zajednicama, sa izvesnom Radom, Kajom i Micom. Najduže sa ovom poslednjom, koja je bila invalid i koju je negovao 22 godine.

Nakon svega, nameće se i pitanje: da li sve Miodragove žrtve idu samo njemu na dušu. Nisu li dva pomilovanja svirepog ubice bila šansa za novi zločin?

Ili, kako to da kod krojača sa svirepim navikama od poslednjeg povratka s robije niko iz nadležnih službi nije svratio da vidi šta to on radi, kako i sa kim živi.

Očigledno, nije mnogo mario ni što ga se jedan od dva sina, čija je majka preživela brak sa Miodragom, odrekao zato što je obrukao porodicu.


Još kada sam bio mali, sećam se da sam čitao o ovome u novinama i pitao se zašto sud ne osudi na doživotnu ili na smrt ovakve prestupnike. Ispada da sudstvo subvencioniše ubice. Ali dok sam tražio da postujem tekst, naišao sam i na ovo o istom slučaju http://www.blic.rs/stara_arhiva/hronika ... na-zatvora
Ima materijala za one koji tvrde kako se ubica rađa.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#143 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by spreca »

Dali je neko ovdje pisao o Nailu Ikanovicu?............i o onom slovencu sto je svoje zrtve peko u u krushnoj peci...cini mise Janez nazvali ga trbosek
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#144 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Gojeni H »

spreca wrote: ............i o onom slovencu sto je svoje zrtve peko u u krushnoj peci...cini mise Janez nazvali ga trbosek


Sto sluchilas? Ubi te ta votka. Hajde pogledaj 2 posta iznad od @Edina.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#145 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by spreca »

Gojeni H wrote:
spreca wrote: ............i o onom slovencu sto je svoje zrtve peko u u krushnoj peci...cini mise Janez nazvali ga trbosek


Sto sluchilas? Ubi te ta votka. Hajde pogledaj 2 posta iznad od @Edina.
pa juce mi bio rodjendan :lol:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#146 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Gojeni H »

spreca wrote:
Gojeni H wrote:
spreca wrote: ............i o onom slovencu sto je svoje zrtve peko u u krushnoj peci...cini mise Janez nazvali ga trbosek


Sto sluchilas? Ubi te ta votka. Hajde pogledaj 2 posta iznad od @Edina.
pa juce mi bio rodjendan :lol:
Sretan rodjendan. Ziv i zdrav bio. Sve se oprasta. :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#147 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by spreca »

Gojeni H wrote:
Sretan rodjendan. Ziv i zdrav bio. Sve se oprasta. :D
hvala jarane :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#148 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Ommadawn »

Tema je mozda bajata, nisam mogao da je ne procitam ali ne mogu i da ne komentarisem.

S obzirom da sam tad zivio u Banja Luci, znam za slucaj Drage Udovcica.
Bilo je to sredinom aprila 1988 godine - znam po tome jer sam sa tatom Prvi maj proveo kod rodbine u okolini Foce, pa su me seljani pitali sta se to desilo u Banja Luci.

Sjecam se i tog dana - bio sam u istom naselju kod svog djeda, mada s druge strane Vrbasa. Krenuo sam biciklom kuci i nista cudno nisam mogao primjetiti. Sutradan u skoli poslije velikog odmora, izasao je upravnik ispred nas i odrzao nam govor, ja sam tad bio treci razred, nisam skontao nista sta je pricao jer je vladala galama - mislio sam da je nesto o nekom drzavnom prazniku i obiljezavanju nekog NOB datuma. Dosavsi kuci, vidim da su se komsije skupile u dvoristu, neki placu (medju njima i moja mama), neki pricaju - da bih saznao sta se desilo.

Nisam nikoga od zrtava licno poznavao osim Indira Vehabovica, a i njega tek iz vidjenja - jer se ozenio sa djevojkom koja je zivjela u istoj mahali. Sjecam se i njegove svadbe.

Glupost bi bilo reci da je ubistvo bilo motivisano nacionalisticki, jer u tom naselju su mahom zivjeli uglavnom muslimani, mozda 80 %. Takodjer, neki koji su bili ranjeni su bili Srbi - sjecam se jedne djevojke koja se zvala Natasa.
Medjutim, tada je kolala mahalska prica kako su mu roditelji ili rodbina bili cetnici za vrijeme II.sv.r. i da je to on sve isplanirao, da je vjezbao kod kuce i slicne gluposti.
Uhvatili su ga isti dan, navodno kod komsije u kuci a neke ljude koji su nam dolazili kuci i koji su radili u tadasnjem SUP-u, pricali su kako su ga mlatili i kako je bio zilav. Nekoliko mjeseci poslije ovog dogadjaja, mozda pola godine kasnije, cuo sam da je izvrsio samoubistvo.
Zrtve su sahranjene isti dan, mama je prisustvovala toj sahrani - meni nije dala da idem...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#149 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by julisiz es grant »

Ommadawn wrote:Tema je mozda bajata, nisam mogao da je ne procitam ali ne mogu i da ne komentarisem.

S obzirom da sam tad zivio u Banja Luci, znam za slucaj Drage Udovcica.
Bilo je to sredinom aprila 1988 godine - znam po tome jer sam sa tatom Prvi maj proveo kod rodbine u okolini Foce, pa su me seljani pitali sta se to desilo u Banja Luci.

Sjecam se i tog dana - bio sam u istom naselju kod svog djeda, mada s druge strane Vrbasa. Krenuo sam biciklom kuci i nista cudno nisam mogao primjetiti. Sutradan u skoli poslije velikog odmora, izasao je upravnik ispred nas i odrzao nam govor, ja sam tad bio treci razred, nisam skontao nista sta je pricao jer je vladala galama - mislio sam da je nesto o nekom drzavnom prazniku i obiljezavanju nekog NOB datuma. Dosavsi kuci, vidim da su se komsije skupile u dvoristu, neki placu (medju njima i moja mama), neki pricaju - da bih saznao sta se desilo.

Nisam nikoga od zrtava licno poznavao osim Indira Vehabovica, a i njega tek iz vidjenja - jer se ozenio sa djevojkom koja je zivjela u istoj mahali. Sjecam se i njegove svadbe.

Glupost bi bilo reci da je ubistvo bilo motivisano nacionalisticki, jer u tom naselju su mahom zivjeli uglavnom muslimani, mozda 80 %. Takodjer, neki koji su bili ranjeni su bili Srbi - sjecam se jedne djevojke koja se zvala Natasa.
Medjutim, tada je kolala mahalska prica kako su mu roditelji ili rodbina bili cetnici za vrijeme II.sv.r. i da je to on sve isplanirao, da je vjezbao kod kuce i slicne gluposti.
Uhvatili su ga isti dan, navodno kod komsije u kuci a neke ljude koji su nam dolazili kuci i koji su radili u tadasnjem SUP-u, pricali su kako su ga mlatili i kako je bio zilav. Nekoliko mjeseci poslije ovog dogadjaja, mozda pola godine kasnije, cuo sam da je izvrsio samoubistvo.
Zrtve su sahranjene isti dan, mama je prisustvovala toj sahrani - meni nije dala da idem...
Hvala ti za ovaj post.
Samo još jedno pojašnjenje: osim tog mladića Indira, kako sam razumio iz drugih postova, ubijeno je dvoje djece, Šejla čini mi se da se curica zvala?
mfeed
Posts: 362
Joined: 11/06/2013 19:42

#150 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by mfeed »

astrid wrote:Sjeća li se neko brutlnog ubistva u WC-u ,tada popularnom Whisky bar-u 'Bel Ami?Taj događaj se godinama prepričavao..Koliko se sjećam, vojnik bio ubijen..ako griješim ,ispravite me..........
Samo ne mogu da se sjetim,da li je ubica ikad uhvaćen?
ja se vise icega slabo sjecam ali tada je ubijen libijac koji je studirao u sarajevu pa je nastao neki medjunarodni problem jer je gadafi reagovao na to. Postojala je mogucnost da nase brojne firme sto su tamo u libiji gradile dobiju tarabu ali se smirilo kad se gadafi saznao da je lik ubijen u objektu gdje se pije alcohol. ne sjecam se ko ga je ubio osim da je ubijen nozem u wc-u. u vezi vojnika si nesto pobrkao, mislim da nikakav vojnik nije u to bio umjesan, niti je neko vojnike u svemu tome spominjao.
Post Reply