Najpoznatije ubice u ex-Yu

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
corolla02
Posts: 10401
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#101 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by corolla02 »

ovo ovdje sve ko na horror movieu i to na Petak 13 :shock:
sitna.buranija
Posts: 503
Joined: 09/01/2009 00:00

#102 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by sitna.buranija »

jaba wrote:U selu Jakes kod Modrice je jedna zena ubila i isjekla muza sjekirom na komade jer je ovaj maltretirao.To je bilo 70 -80 tih godina. Zna li iko ista o tome ?


Svaki dan prolazi kraj moje kuce a cuo sam o njoj da je to uradila.
Tajpi nju :D
User avatar
smoki_choko
Posts: 4962
Joined: 13/07/2010 22:43
Location: 1,618

#103 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by smoki_choko »

sitna.buranija wrote:
jaba wrote:U selu Jakes kod Modrice je jedna zena ubila i isjekla muza sjekirom na komade jer je ovaj maltretirao.To je bilo 70 -80 tih godina. Zna li iko ista o tome ?


Svaki dan prolazi kraj moje kuce a cuo sam o njoj da je to uradila.
Tajpi nju :D
da covjek dobije tupu sjekiru u vugla :)
provincijalac
Posts: 40
Joined: 18/05/2008 20:55

#104 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by provincijalac »

Prije rata je bila masa ubistava koja se nisu predstavljala javnosti.Recimo,u tarčinu je osamdesetih bilo 4 ubistva koja su i dan danas nerazjašnjena.Nađen mrtav u potoku,rascopana glava u šumi...Sumnjalo se na jednog lika,al nikad nije procesuiran...
Malo ranije sedamdesetih,u Raštelici je Srbin sjekiricom zaklo djete (muslimansko) u šumi sveteći se ocu od malog,zato što ga je prijavio šumaru.Tri dana poslije,ubicu našli mrtvog na pruzi,navodno ga zgazio voz.istina je međutim,da su ga rođaci Srbi ubili,braneći čast i ograđujući se od potencijalne krvne osvete.
Inače,postoji masa sranja medijski zataškana,iz razloga da se država prikaže boljom nego što jeste.Ja znam iz priča starijih,da je u ruralnim sredinama zbog međe ili šume padalo glava kolko hoćeš.Kaže djed,da je bilo opasno da u šumi zatekneš šumokradicu,jer bi te šuma lahko mogla progutati...
User avatar
jaba
Posts: 307
Joined: 03/03/2007 14:39
Location: grad izmedju dvije rijeke na ravnici u zemlji oblika srca

#105 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by jaba »

smoki_choko wrote:
sitna.buranija wrote:
jaba wrote:U selu Jakes kod Modrice je jedna zena ubila i isjekla muza sjekirom na komade jer je ovaj maltretirao.To je bilo 70 -80 tih godina. Zna li iko ista o tome ?


Svaki dan prolazi kraj moje kuce a cuo sam o njoj da je to uradila.
Tajpi nju :D
da covjek dobije tupu sjekiru u vugla :)

Ne bojim se ja nje sve dok je 9 mm u kuci :mrgreen:
User avatar
smoki_choko
Posts: 4962
Joined: 13/07/2010 22:43
Location: 1,618

#106 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by smoki_choko »

jaba wrote: Tajpi nju :D
da covjek dobije tupu sjekiru u vugla :)[/quote]


Ne bojim se ja nje sve dok je 9 mm u kuci :mrgreen:[/quote]
dok ti dodjes do kuce bice kasno. nosi ti dugu devetku sa sobom za svaki slucaj
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8839
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#107 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by SanskiBiser »

willson wrote:
Sada sto se tice policajca iz Orlovace kod Prijedora on je bio patoloski ljubomoran tip koji je vjerovao da ga zena vara sa komsijom tako da je toga dana uzeo slobodan dan ali se spremio na posao da bi se poslije dva sata vratio kuci i nasao svoju zenu i komsiju kako pricaju preko ograde to je bilo dovoljno da ih likvidira i onda se je zabarikadirao u kuci , on je inace bio prvak Balkana u gadjanju vojnickom puskom i vojnickim pistoljem tako da su prvo probali da ga nagovore da izadje pa kada je to bilo neizvodljivo onda su pozvali brata kucnog prijatelja mojih roditelja koji je bio njegov kum kojeg je on upozorio da neprilazi ili ce ga ubiti. Njegov kum je krenuo prema kuci i on ga je ubio jednim metkom iz TT-jca pogodak u glavu .
Onda su probali sa vodenim topom na kojem je on onda metkom unisitio motor od pumpe tako da su pozvali Specijalce sa Krtelja ( Vikic) i kada su oni krenuli sa napadom on je pogodio policajca u dvoristu u vilicu a ne u oko , taj momak ja mislim i danas radi u Sarajevu cini mi se da se zove Haris a siguran sam da je iz Istocne Bosne mislim Srebrenica i ima plastcnu vilicu, znam da je preko rata bio u Vikicevoj Bosni ,


Eto toliko za sada od mene ako se sjetim jos cega napisacu .
Izvinjavam se jos jednom na kasnjenju.
Ala Holivudska akcija a svasta :shock:
E odicno da konacno znam sta se taj dan desavalo, narod je svasta pricao poslije a malo se i znalo,( taj dio grada je bio potpuno blokiran ),plus faktor igre gluhog telefona poslije :-?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9942
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#108 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Bosanac sa dna kace »

desilo se u Foči čini mi se zima 2002/2003 čovjek od 35-40 godina ubio ženu i dvoje djece na mostu pa sebe, zna iko?
:( :( :(
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#109 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by nino90 »

@wilson
kako ti znas te detalje? da nisi radio u nekoj od drzavnih sluzbi?
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#110 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Pera Trta »

willson wrote:Ma nisam radio osim sto su me par puta privodilil. :D

Dali si cuo za pokojnog Duska Zgonjanina ? Moj ujak je bio njegova desna ruka . :)
Wilson, kako objašnjavaš da se ubistvo Brune Čalića desilo u sred dana u dijelu Zenice koji izgleda prilično naseljen, a da je leš otkriven tek kad su ubice već napustile grad? Zapravo, po tvojoj priči, potraga za Brunom počela ja tek kada je njegova majka primijetila da kasni kući (nikome od djece, recimo, nije bilo sumnjivo što odlazi sa nepoznatim ljudima, da ne spominjem da je i odraslih vjerovatno bilo u to vrijeme na ulici).

Image


Ovu sliku mi je tumačio već jedan forumaš iz Zenice. Koliko sam razumio, škola je desno, naprijed su stepenice koje vode Bruninoj kući (sa njih je slikano), a groblje se nalazi u ulici koja se odvaja prema desno. Jeli tako?
Eto tako, još malo tih detalja me interesuje :)
User avatar
Priorat
Posts: 1451
Joined: 07/04/2009 09:43
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#111 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Priorat »

willson wrote:Ma nisam radio osim sto su me par puta privodilil. :D

Dali si cuo za pokojnog Duska Zgonjanina ? Moj ujak je bio njegova desna ruka . :)

pricaj, sav sam uho!!! :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45701
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#112 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Chmoljo »

Pera Trta wrote: Wilson, kako objašnjavaš da se ubistvo Brune Čalića desilo u sred dana u dijelu Zenice koji izgleda prilično naseljen, a da je leš otkriven tek kad su ubice već napustile grad? Zapravo, po tvojoj priči, potraga za Brunom počela ja tek kada je njegova majka primijetila da kasni kući (nikome od djece, recimo, nije bilo sumnjivo što odlazi sa nepoznatim ljudima, da ne spominjem da je i odraslih vjerovatno bilo u to vrijeme na ulici).
koliko znam, Višnji nije iz prvog pokušaja uspjelo da malog odvede. jer jedan dan je baka dolazila pred njega i tako je bila spriječena.

mada se prije ona vidjela jednom sa dječakom i (bar tako mislim) kupila mu čokoladu i rekla da je prijateljica njegove mame...

zato kada je došla po njega tog dana nije ni mali Bruno bio zabrinut... toliko se sjećam iz novinskog članka...
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#113 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Pera Trta »

Ne znam, nekako me bune neke stvari, prema knjizi Marka Lopušine "Najzagonetnije Yu ubice", sve se to desilo dosta brzo; Višnjim pastorak je poginuo krajem maja, a Bruno ubijen 14.juna 1971, dakle 15-ak dana kasnije. Znači da nije moglo biti nikakvog suđenja za smrt mladog Pavlovića, već je Brunin otac već u istrazi oslobođen krivnje. Po ovom izvoru, Višnja je u Zenicu došla 13. juna, svratila u kuću Čalićevih, tobože tražeći stan za sina, tu vidjela Brunu, držala ga u krilu i saznala da je druga smjena u školi. Sutradan je s Bajčetom sjedila ispred kafane blizu škola i pokazala mu Brunu, dok je išao prema školi. Dala mu je nož, koji je ukrala u samoposluzi. Kada se Bruno oko 18 sati vraćao iz škole (u junu je tada još itekako dan), sačekao ga je Bajčeta i dalje znamo šta je bilo.
I, da, willson, nije Marčeta, nego Bajčeta :)
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#114 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Pera Trta »

Evo nešto o sudbini Mile Matića, ukoliko je ovaj izvor vjerodostojan.

http://www.koprivna.com/joomla/index.ph ... mitstart=2

Prema članku, Mile se u avgustu 1994. ubio u bolnici Okružnog zatvora u Beogradu, gdje je služio svoju kaznu (jer je na suđenju utvrđeno da boluje od šizofrenije).
Tekst govori detaljno o njegovom haranju, sa naročitim akcentom na masakr u kući Vasiljevića. Interesantno je da su na dnu članka naveli postove baš sa ove teme, felipe kajetana, moje i drugih :)
lokva village
Posts: 11
Joined: 19/07/2010 19:51

#115 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by lokva village »

:run: odo ja...
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#116 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Pera Trta »

Pera Trta wrote: Našao sam.
Branko Keković je bio inspektor SUP-a u Titogradu. U Beogradu je 18.januara 1975.hicima iz pištolja usmrtio Jakšu Vuletića, u haustoru zgrade u Ulici generala Ždanova, gdje je Vuletić stanovao. Jakša Vuletić bio je kapetan JNA u penziji i vojni invalid iz rata, ugledan mjesni aktivista. Keković se vozom vratio u Titograd i predao. U početku nikome nije bilo jasno šta bi moglo stajati iza ubistva mirnog starijeg čovjeka od strane policijskog službenika, sa kojim se po svim indicijama nikada u životu nije susreo. No, Keković nije dugo držao istražne organe i javnost u neizvjesnosti, već je ispričao potresnu priču o tridesetogodišnjem traganju za namirenjem krvi, zaostalom iz rata. Keković je bio izdanak siromašne i brojne crnogorske porodice, čiji su članovi u ratu listom bili u partizanima. Najstariji brat Veljko, španski borac, poginuo je u martu 1942.u borbi sa četnicima Baje Stanišića. Dvije godine kasnije Branko je iskopao njegov grob i našao bratovu lobanju izbušenu mecima. Malo-pomalo, saznao je i da mu je brat mučki ubijen, zavezan za drvo i izrešetan rafalom. Kao ime četnika koji je povukao obarač spominjao se Jakša Vuletić.
Rat se završio, godine i decenije koje su prolazile, kao i borba za život, zaposlenje i podizanje porodice, učinile su da uspomena na bratovu smrt prestane biti opsesija inspektora Branka Kekovića. I ko zna kako bi sve prošlo, i da li bi prokletstvo krvi nenamirene uništilo dva života, budućeg ubijenog i ubice, i njihovih porodica, da nije bilo slučaja. Jednog jesenjeg popodneva 1974., u banalnom razgovoru na poslu, neko od kolega je kao uzgred spomenuo kako ubica Veljka Kekovića, Jakša Vuletić, danas uživa vojnu penziju u Beogradu. Branko je, uzbuđen, istog dana u telefonskom imeniku Beograda našao adresu Jakše Vuletića. Otputovao je u glavni grad i danima motrio oko zgrade u Ulici generala Ždanova, dok mu djeca koja su se igrala oko zgrade nisu pokazala "čika-Jakšu". Keković je konačno skupio hrabrost i jedne večeri ušao za Vuletićem, koji se vraćao iz grada, u haustor, potegao stari pištolj koji je pokojni Veljko donio iz Španije, viknuo: "Čika-Jakša, nosim vam pozdrave Veljka Kekovića!" i pritisnuo obarač.
Tako je Branko Keković vratio krv staru preko trideset godina i predao se vlastima, da ispriča jezivu i pomalo nevjerovatnu priču i ponosno i skrušeno prihvati kaznu za svoje djelo.
Evo cijele priče:



Ovaj uviđaj na RTS-u je odličan serijal, svaka epizoda ima po jednu priču o ubistvima iz vremena zadnje dvije Jugoslavije. Postaviću još neke epizode, uz komentar.
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#117 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by astrid »

Ne znam..Sjeća li se neko ubistva sredinom osadesetih,kad je izvjesni Milan zaklao ženu na Alipašinu.Stan je bio u visokom prizemlju.Lik je ušao kroz prozor , zaklao je na spavanju,isjekao i prekrio s nečim.Muž i djeca ubijene su u to vrijeme bili u kinu.Ubicu su koliko se sjećam brzo našli,jer je zaboravio sat u WC dok je prao ruke.
Interesnatno , ništa o tome ne mogu naći na netu.........
Last edited by astrid on 14/03/2011 02:13, edited 1 time in total.
sorei
Posts: 27435
Joined: 03/11/2010 13:38

#118 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by sorei »

Chmoljo wrote: koliko znam, Višnji nije iz prvog pokušaja uspjelo da malog odvede. jer jedan dan je baka dolazila pred njega i tako je bila spriječena.

mada se prije ona vidjela jednom sa dječakom i (bar tako mislim) kupila mu čokoladu i rekla da je prijateljica njegove mame...

zato kada je došla po njega tog dana nije ni mali Bruno bio zabrinut... toliko se sjećam iz novinskog članka...
Koliko se sjecam predavanja bilo je tako. Vise puta je dolazila u Zenicu, sve fino pripremila i tek nakon drugog kontakta su ga odveli i ubili. Visnja ga je cuvala dok joj on nije rekao: "Idi, bjezi, ne trebas vise" (divni prof.Tomic nam je sve to u detalje pricao i naravnno diktirao) Imala sam negdje citavu presudu sa obrazlozenjem zapisanu. Njenog muza su pomilovali nakon zalbe, mali se pokusao izvuci priznanjem i zaljenjem, a ona se ni dan kad su izvrsili smrtnu kaznu nije pokajala. Kazu da je na dan izvrsenja imala djavolju snagu. Navodno se toliko jako drzala za resetke kad su dosli po nju da su joj raskrvarili ruke udarcima pendreka te je jedva odvojili.
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#119 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by astrid »

Malo ću skrenuti s teme...ali prije odprilike tri sata sam se vratila iz sela Gornje Žeželevo(Junuz Kečo)...Selo je kao iz emisije "U ime naroda" :skoljka:

:run:
Evo jedan članak o Keči........
http://www.mycity.rs/slika.php?slika=66 ... _kuduz.jpg
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#120 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Pera Trta »

astrid wrote:Ne znam..Sjeća li se neko ubistva sredinom osadesetih,kad je izvjesni Milan zaklao ženu na Alipašinu.Stan je bio u visokom prizemlju.Lik je ušao kroz prozor , zaklao je na spavanju,isjekao i prekrio s nečim.Muž i djeca ubijene su u to vrijeme bili u kinu.Ubicu su koliko se sjećam brzo našli,jer je zaboravio sat u WC dok je prao ruke.
Interesnatno , ništa o tome ne mogu naći na netu.........
U knjizi "Najzagonetnije jugoslovenske ubice" ima samo kratka crtica koja kaže:

-Iste godine (1983.) je u Sarajevu Milan Kolak, konobar bez zaposlenja, ubio jednu ženu da bi je opljačkao i streljan je.

Samo toliko. Vjerovatno se radi o tom slučaju.
Last edited by Pera Trta on 17/05/2011 13:38, edited 4 times in total.
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#121 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by astrid »

Da,da..to je to!!!!!!!!!!!
Milan Kolak....Sjećam se ,pisalo je u novinama da je zaklao ženu,a slika je bila obilježen prozor kroz koji je ušao!
Nisam znala da je streljan!?
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8503
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#122 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by kokuz_sa »

Pera Trta wrote:
willson wrote:Ma nisam radio osim sto su me par puta privodilil. :D

Dali si cuo za pokojnog Duska Zgonjanina ? Moj ujak je bio njegova desna ruka . :)
Wilson, kako objašnjavaš da se ubistvo Brune Čalića desilo u sred dana u dijelu Zenice koji izgleda prilično naseljen, a da je leš otkriven tek kad su ubice već napustile grad? Zapravo, po tvojoj priči, potraga za Brunom počela ja tek kada je njegova majka primijetila da kasni kući (nikome od djece, recimo, nije bilo sumnjivo što odlazi sa nepoznatim ljudima, da ne spominjem da je i odraslih vjerovatno bilo u to vrijeme na ulici).
ovo su nama na kriminalistici u sarajevu objasnjavali tj ucili smo o tom slucaju..
imam negdje i u knjizi nekoj detaljno objasnjeno sve od pocetka do istrage preko bjega pocinitelja do policajaca koji su radili i koji su zakljucivali sta i kako..

nisam 100% siguran al mislim da se nalazi u knjizi medicinska kriminalistika..
doduse tu u toj knjizi ima bas primjera za ubistva u ex jugi i knjiga od slobodana loge
sudska psiopatologija..

nadji te 2 knjige i naci ces ovaj slucaj
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#123 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Pera Trta »

astrid wrote:Da,da..to je to!!!!!!!!!!!
Milan Kolak....Sjećam se ,pisalo je u novinama da je zaklao ženu,a slika je bila obilježen prozor kroz koji je ušao!
Nisam znala da je streljan!?
Eto, to je sve što sam našao, ni ja ne znam više od te jedne rečenice i ovoga što sam danas saznao od tebe.
Na netu nema ništa, kada ga tražim preko Google-a jedini Milan Kolak iz Sarajeva se spominje na sajtu Prve gimnazije, u par postova bivših učenika koji nabrajaju ljude sa kojima su išli u razred i među ostalima se spominje i osoba istog imena i prezimena. Ne znam koliko je ubica imao godina, ali pretpostavljam da je mlađi čovjek bio, a pošto je Milan Kolak iz Prve gimnazije bio maturant 1976, vrlo je moguće da se radi o istoj osobi.
Zanimljivo je da za Sarajevo nisu bila vezana neka poznatija ubistva, i uopšte zločini, u bivšoj državi, iako su se neki od najstrašnijih i najpoznatijih slučajeva desili baš u Bosni (Šefka Hodžić, Višnja Pavlović, Mile Matić, Junuz Kečo, Šemso Šiljak...).
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#124 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Pera Trta »

kokuz_sa wrote: ovo su nama na kriminalistici u sarajevu objasnjavali tj ucili smo o tom slucaju..
imam negdje i u knjizi nekoj detaljno objasnjeno sve od pocetka do istrage preko bjega pocinitelja do policajaca koji su radili i koji su zakljucivali sta i kako..

nisam 100% siguran al mislim da se nalazi u knjizi medicinska kriminalistika..
doduse tu u toj knjizi ima bas primjera za ubistva u ex jugi i knjiga od slobodana loge
sudska psiopatologija..

nadji te 2 knjige i naci ces ovaj slucaj
Pa ako imaš tu knjigu možeš li to opet pročitati pa da nam ovdje prepričaš? Pa i ja sam sve ove tekstove sam napisao na osnovu onoga što sam pročitao.
Imam knjigu "Zanimljiva kriminalistika" od Ostoje Krstića, kupio je na sajmu prije 2 godine. Nema o ovom slučaju, ali ima drugih zanimljivih slučajeva na kojima je autor radio (stručnjak za poligrafiju), mislim da ima i o Manolu, jer je i njega on isljeđivao. Potražiću, i to je zanimljiv slučaj.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#125 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by zemo_online »

zasto je kpd zenica na zlu glasu?
Post Reply