Gledali ste, ne preporučujete

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#4176 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by nightvision »

Steer clear
http://www.imdb.com/title/tt4799050/
Image
Ni scarlett ga nije mogla izvuc' koliko je los.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#4177 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by dale cooper »

Snake Eyes wrote:
dale cooper wrote:Zamjerke na Dark Tower su uglavnom na to koliko je to traljavo odrađeno u odnosu na izvorni
materijal i koliko je stvari iz knjige žrtvovano zbog akcije. U pravu je Bloo, ovo je trebala biti
inicijacija, međutim zbog ovako lošeg prijema sve je sada upitno. Ovo je trebalo privući interes,
a desilo se sasvim suprotno.
kakva je situacija ako nisi čitao knjigu? Valja li film kao neovisno djelo?
Nisam gledao film, ali sam čitao reakcije. A reakcije su na ovom tragu kako sam gore opisao.
Najbolje je da pogledaš. Pogledaću ga i ja vjerovatno kada bude izašao kakav pristojan rip.
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#4178 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by nema me tamo »

nightvision wrote:Steer clear
http://www.imdb.com/title/tt4799050/
Image
Ni scarlett ga nije mogla izvuc' koliko je los.

Ma ovo samo žene mogu gledati..
User avatar
jasko_ba
Posts: 7808
Joined: 13/11/2006 17:47

#4179 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by jasko_ba »

Image
strasno
User avatar
SmokingMan
Posts: 18715
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#4180 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by SmokingMan »

ExNihilo wrote:Al' koliki je moron bio Frank Herbert, makar ga duboko poštovao kao autora Dunea. Navodno je pravo gotivio Lynchov frankenštajnski uradak, barem neposredno po izaslasku, valjda ne kontajući da je ovaj sjebao Dune za vijeke vijekova i praktički ga izbio iz popularne kulture. S druge strane, frajer je zabranio Iron Maidenu da bezvremensku himnu heavy metala "To Tame a Land", inspiriranu Duneom, nazovu "Dune".
Žali toliko napisanih knjiga,a da se nije našao kvalitetan redatelj koji bi sve to pretočio u oku i duši ugodno ekranizovano djelo.
Last edited by SmokingMan on 24/08/2017 12:18, edited 1 time in total.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#4181 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by beni-bu-man »

jasko_ba wrote:Image
strasno
si vidio sta komadic od limenke ucini :lol: :lol: :lol:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#4182 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by tranquil »

SmokingMan wrote:
ExNihilo wrote:Al' koliki je moron bio Frank Herbert, makar ga duboko poštovao kao autora Dunea. Navodno je pravo gotivio Lynchov frankenštajnski uradak, barem neposredno po izaslasku, valjda ne kontajući da je ovaj sjebao Dune za vijeke vijekova i praktički ga izbio iz popularne kulture. S druge strane, frajer je zabranio Iron Maidenu da bezvremensku himnu heavy metala "To Tame a Land", inspiriranu Duneom, nazovu "Dune".
Žali toliko napisanih knjiga,a da se nije našao kvalitetan redatelj koji bi sve to pretočio u oku i duši ugodno ekranizovano djelo.
Šta fali Lynchovoj verziji, u kojem to još filmu možeš vidjeti Stinga u futurističkim gaćama?

Image

Zajebanciju na stranu, mislim da je Dune jedna od onih "nefilmljivih" djela, i to ne zbog toga što je za film potrebno kreirati baš boli glava specijalne efekte, jer mislim da sada tehnologija da se to odradi kako treba postoji, nego iz drugog razloga.

Sjetite se samo jedne od prvih scena u knjizi, kada Mohiam vještica testira Paula sa Gom Jabbarom, i unutrašnji dijalog koje imaju obje osobe. Ili mentalni proces mentata, kako normalnih tako i onog poremećenog deVriesa.

Dune serija knjiga je karakteristična po tome što pisac prezentira dubok unutrašnji život i tok misli glavnih junaka. Često su dvije osobe u dijalogu, i dok oni razmijene par kratkih rečenica, prođu dvije stranice njihovih misli, analiza izrečenog druge strane, i smišljanja odgovora koji bi naveo drugu osobu na zaključak koji se cilja. To se ne može predstaviti filmom.
User avatar
jasko_ba
Posts: 7808
Joined: 13/11/2006 17:47

#4183 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by jasko_ba »

beni-bu-man wrote:
jasko_ba wrote:Image
strasno
si vidio sta komadic od limenke ucini :lol: :lol: :lol:
Na igricama ima vise smisla, ono na jezeru kao u indijskim filmovima :lol:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4184 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by ExNihilo »

@tranquil

Realno, svaka dobro napisana knjiga daje bogat uvid u unutrašnji život protagonista, a što je izazov prikazati filmom. Što ne znači da je i nemoguće. Poenta i jeste u tome da se ne upada u zamku pokušaja bukvalnog konvertiranja knjige u film već dopustiti određene umjetničke slobode u interpretaciji djela shodno umjetnosti za koju se adaptira.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#4185 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by tranquil »

ExNihilo wrote:@tranquil

Realno, svaka dobro napisana knjiga daje bogat uvid u unutrašnji život protagonista, a što je izazov prikazati filmom. Što ne znači da je i nemoguće. Poenta i jeste u tome da se ne upada u zamku pokušaja bukvalnog konvertiranja knjige u film već dopustiti određene umjetničke slobode u interpretaciji djela shodno umjetnosti za koju se adaptira.
Pa uglavnom se slažem, ali Dune je BAŠ takav da se ogromna količina napisanog teksta odvija u "glavama" a ne "na ekranu", znači baš je ekstremni slučaj po tom pitanju. Slažem se da je to izazov prikazati filmom, danas je to po mom mišljenju čak i teže nego napraviti neke zajebane specijalne efekte kakvi su potrebni za "Dune". Specijalne efekte može kupiti dobar budžet, ali takvo majstorstvo se ne može kupiti novcem. Čak i majstor poput Lyncha je već polomio zube na ovome, i sumnjam da će se neko ozbiljan prihvatiti toga nakon njegovog neuspjeha.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4186 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by ExNihilo »

Lynchov problem i nije bio to već elementarno nepoznavanje originalnog predloška, nezainteresovanost za isti, ali i za sci-fi u širem smislu. Njemu se prosto učinilo da je taj čudnovati svijet Arrakisa pogodno tlo za njegove tripove i stream of consciousness. U tom hrvanju između predloška i njegovih tripova dobili smo frankenštajnski uradak kakav nije želio ni Lynch, a ni Dune fanovi.

Drugim riječima, da. Dune je jebeno kvalitetno ekranizirati. Ali, istvoremeno - nije nemoguće. Ne mislim da Lynchova abominacija predstavlja kontraargument tome.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#4187 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by tranquil »

Pa eto, ubijedio si me, i slažem sa sada sa svime rečenim osim sa tvojom zadnjom rečenicom, i dalje mislim da je Lynchov neuspjeh nešto što otežava svakog budućeg režisera da se upusti u "Dune".
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4188 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by ExNihilo »

tranquil wrote:Pa eto, ubijedio si me, i slažem sa sada sa svime rečenim osim sa tvojom zadnjom rečenicom, i dalje mislim da je Lynchov neuspjeh nešto što otežava svakog budućeg režisera da se upusti u "Dune".
To se slažem. Ranije sam i pisao nešto slično - Lynchov neuspjeh je izbio Dune iz popularne kulture. Realno, ono što je LOTR za epsku fanstastiku, to je Dune za sci-fi. Pa ipak, dok LOTR reference iskaču iz paštete, Dune zadnje dvije decenije tone u opskurnost. I tome je, vjerujem, najviše kriv Lynch.

Nakon njegovog neuspjeha niko se nije usudio uhvatiti u koštac s materijom. Što je šteta jer, kao što rekoh, mislim da je veći problem bio Lynch nego sama knjiga.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11052
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#4189 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by Tito_i_Partija »

ExNihilo wrote:
tranquil wrote:Pa eto, ubijedio si me, i slažem sa sada sa svime rečenim osim sa tvojom zadnjom rečenicom, i dalje mislim da je Lynchov neuspjeh nešto što otežava svakog budućeg režisera da se upusti u "Dune".
To se slažem. Ranije sam i pisao nešto slično - Lynchov neuspjeh je izbio Dune iz popularne kulture. Realno, ono što je LOTR za epsku fanstastiku, to je Dune za sci-fi. Pa ipak, dok LOTR reference iskaču iz paštete, Dune zadnje dvije decenije tone u opskurnost. I tome je, vjerujem, najviše kriv Lynch.

Nakon njegovog neuspjeha niko se nije usudio uhvatiti u koštac s materijom. Što je šteta jer, kao što rekoh, mislim da je veći problem bio Lynch nego sama knjiga.
Nista se ne sikirajte, sve ce to babuka Denis da stavi na svoje mjesto. :D
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4190 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by Truba »

dobro baš nije izbijeno... nastavci se štancaju jedan godišnje
imali smo dune igrice
imali smo dvije serije...doduše mini serije ali je produkcija bila dobra
baza fanova postoji
ali ipak mora se priznati da je lort bolji predložak u smislu svijeta koji prezentira za razliku od dine
u kvalitet knjiga ne ulazim pročitao sam ih sve... sada dopunjujem lotr
a nedavno sam pročitao svijet korino i kuću atreida... trebam još butlerijanski dzihad i najezdu mašina te huriona, roverandum ili kako se već zove te silmariona koji mi jedini fali

dina je za jednu HBO produkciju...naravno do mega crva leta II u sestomdijelu tada to prelazi sve mogućnosti ekranizacije :D

a film bi se trebao bazirati samo na prvoj knjizi i to jednom njezinom dijelu sa lijepim uvodom
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#4191 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by tranquil »

A meni je baš omiljeni dio sa megacrvom Letom drugim (četvrti btw, a ne šesti dio) :(
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4192 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by Truba »

pa i meni je omiljeni dio ali to nije za ekrana
imali smo jaba the huta :D

u nas je šesti
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#4193 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by tranquil »

Kako šesti? Dune, Messiah, Children, God Emperor?

A da nije za ekrana, to je jasno, mislim da niko nije uspio ni cover knjige da kako treba odradi, pa Leto II izgleda k'o kurac. Pri tome ne mislim figurativno.

Image
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4194 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by Truba »

čuj kako šesti :mrgreen:
1 2 3 4 5 i 6.

jer su djeca dine jedna knjiga iz 2 dijela I i II

a prva knjiga je iz tri cjelovita dijela

Image

Image

nemoj me pilat
ovo sam doktorirao čak sam htio i istetovirati na leđa :D
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#4195 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by tranquil »

Ih i ja sam doktorirao (doduše nisam htio ništa tetovirati), ali broj fizičkih knjiga zavisi od izdavača. Ja sam npr. čitao u izdanju koje nije dijelilo knjige. Uglavnom mislim da se razumijemo.
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4196 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by Truba »

Image
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#4197 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by dječak sa šibicama »

Image

iako volim tematiku WWII, ovaj film sam ugasio nakon 40 minuta.
User avatar
ferratilis
Posts: 7287
Joined: 25/11/2013 16:48

#4198 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by ferratilis »

Jutros sam u hali ostavio bolju kreaciju od ovoga

Image
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#4199 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by Kaligrafija »

Annabelle creation...kad mislis da je prvi glup, da ce drugi mozda biti bolji i shvatis da gluplje ne moze...
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#4200 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by Raigor Stonehoof »

Kaligrafija wrote:Annabelle creation...kad mislis da je prvi glup, da ce drugi mozda biti bolji i shvatis da gluplje ne moze...
a takve filmove gledas zbog umjetnickog dojma? :D
Post Reply