ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply

Koji smjer odabrati na ETF-u:

1. RI - informatika
131
50%
2. EE - elektroenergetika
42
16%
3. TK - telekomunikacije
32
12%
4. AiE - automatika i elektronika.
55
21%
 
Total votes: 260

Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#2801 Re: ETF

Post by Bušman »

KIseljak12 wrote:
Bušman wrote:Image
imas viska goto :P
No shit :razz:
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#2802 Re: ETF

Post by KIseljak12 »

pinkman wrote:
Euridika wrote:
doc.dr. wrote:Pa kolega mirsek, zraknite malo ovo:

https://c2.etf.unsa.ba/pluginfile.php/5 ... zgovor.pdf
Zvuči kao jedna moja kolegica... :D
Ova zenska je standardni primjer greske koju skoro pa svaki inzenjer elektrotehnike, a i generalno software engineer/developer/nazovi kako hoces, radi. Bolest zvana featuritis (https://en.wikipedia.org/wiki/Feature_creep) gdje se prica o dodavanju milion featura, skaliranju proizvoda, itd.

Ona vec sad prica o skaliranju kao da ce joj biznis biti Airbnb ili Uber :D
Meni se iz procitanog ucinilo nesto drugo, tj. da zeli da razvije neku platformu za te dijeljene ekonomije, gdje imas ponudjace i potrazivace, kao servis, koji bi onda svaki takav poslovni model mogao da koristi. To je poopstavanje rjesenja problema s kojima se susrecu startupi poput Uber-a kada krenu rasti, ona bi im valjda ponudila OOTB rjesenje.
pinkman
Posts: 2957
Joined: 07/09/2013 18:57

#2803 Re: ETF

Post by pinkman »

KIseljak12 wrote:
Meni se iz procitanog ucinilo nesto drugo, tj. da zeli da razvije neku platformu za te dijeljene ekonomije, gdje imas ponudjace i potrazivace, kao servis, koji bi onda svaki takav poslovni model mogao da koristi. To je poopstavanje rjesenja problema s kojima se susrecu startupi poput Uber-a kada krenu rasti, ona bi im valjda ponudila OOTB rjesenje.
Pa jeste. Zeli raditi shared economy aplikaciju, a klasicni primjeri takvih su Uber, Airbnb, Lyft, itd. Uglavnom, prica kao da ce joj aplikaciju isti dan koristiti 100 miliona ljudi svaki dan :) umjesto fokusa na MVP, marketing, prodaju, itd.

Mislim, to sto ona trazi je odlicno znati, ali samo kazem da bi raja sa ETF-a trebala malo procitati i par knjiga o prodaji, marketingu, zasto je neki biznis uspio, a drugi pao, kako privuci investiciju, da li ici bootstraped i koji su nedostaci, koliki udio dati za investiciju, kako raditi valuaciju kompanije, sa kolikim prihodima je vrijeme za exit, a kad je prekasno pa se onda mora ici na IPO, zasto je bitno imati co-foundera, a ne raditi sam, itd.

U pocetku su co-founderi i marketing strucnjaci, dizajneri, support osoblje, prodajni predstavnici, itd. Ovako cesto cujem pricu uzbudjenih svrsenih ETF-ovaca kako kaze da rade super aplikaciju kojom ce osvojit svijet, a kad ih pitas kako ces potpisati prvi ugovor i kako ces doci sa prvih 10 kupaca na prvih 1.000, oni ne znaju. O tome ce kad naprave aplikaciju. :) Malo offtopic, ali eto.
doc.dr.
Posts: 119
Joined: 27/03/2008 10:41

#2804 Re: ETF

Post by doc.dr. »

Euridika, to i jeste tvoja kolegica, ista ste generacija, studirali ste skupa :D
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2557
Joined: 16/06/2014 20:33

#2805 Re: ETF

Post by Dosadno mii »

Kakav je ovo novi dizajn na c2 :D
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#2806 Re: ETF

Post by Euridika »

pinkman wrote:
Euridika wrote:
doc.dr. wrote:Pa kolega mirsek, zraknite malo ovo:

https://c2.etf.unsa.ba/pluginfile.php/5 ... zgovor.pdf
Zvuči kao jedna moja kolegica... :D
Ova zenska je standardni primjer greske koju skoro pa svaki inzenjer elektrotehnike, a i generalno software engineer/developer/nazovi kako hoces, radi. Bolest zvana featuritis (https://en.wikipedia.org/wiki/Feature_creep) gdje se prica o dodavanju milion featura, skaliranju proizvoda, itd.

Ona vec sad prica o skaliranju kao da ce joj biznis biti Airbnb ili Uber :D
Nije u pitanju greška. Ova ženska fakat radi sa ovako velikim sistemima i naprednim tehnologijama, ali moram ovdje pojasniti da se radi o ženi koja je doktorirala u inostranstvu i bavi se baš velikim projektima.

@doc.dr.
Pretpostavila sam odmah i ko je (99.9% bila sigurna :D). Btw, vrlo vjerovatno ću uskoro njenim stopama (ili možda više stopama one druge kolegice). Javim ti. :wink:
pinkman
Posts: 2957
Joined: 07/09/2013 18:57

#2807 Re: ETF

Post by pinkman »

Euridika wrote:
pinkman wrote:
Ova zenska je standardni primjer greske koju skoro pa svaki inzenjer elektrotehnike, a i generalno software engineer/developer/nazovi kako hoces, radi. Bolest zvana featuritis (https://en.wikipedia.org/wiki/Feature_creep) gdje se prica o dodavanju milion featura, skaliranju proizvoda, itd.

Ona vec sad prica o skaliranju kao da ce joj biznis biti Airbnb ili Uber :D
Nije u pitanju greška. Ova ženska fakat radi sa ovako velikim sistemima i naprednim tehnologijama, ali moram ovdje pojasniti da se radi o ženi koja je doktorirala u inostranstvu i bavi se baš velikim projektima.

@doc.dr.
Pretpostavila sam odmah i ko je (99.9% bila sigurna :D). Btw, vrlo vjerovatno ću uskoro njenim stopama (ili možda više stopama one druge kolegice). Javim ti. :wink:
Super je sto radi, ja joj cestitam. Drago mi je kad neko izadje van standardnog okvira. Kazem da treba ici postepeno jer nece odmah procesirati milijardu podataka dnevno. Nece ni za godinu, a vjerovatno ni za dvije-tri.

Evo kako je Airbnb rastao:

Image

Super za njen biznis sto ce otvoriti razvojni centar u Sarajevo.

Manji su joj troskovi, ali je besmisleno odmah uzimati ljude koji mogu raditi procesirati milijarde podataka u kratkom vremenskom periodu. Takvi ljudi nisu jeftini, pa ni u Sarajevu, a ne trebaju ti odmah. Pogledaj samo Airbnb grafikon.

Fokus na biznis dio, a obradjivanje milijardi podataka kasnije dolazi. Nije ni Uber imao kapacitete kakve sada ima, niti je imao potrebe da zaposljava recimo data science engineere odmah.

Evo Uberovog grafikona.

Image

Pronadji pattern. Niko ziv, ko pravi shared economy app, ne treba ovo sto ona trazi. U pocetku. Klasicni software engineer koji bi dodavao features, pravio aplikaciju koja ce "imati vece tehnicke mogucnosti" od glavnog konkurenta, itd. Who cares? Ljudi prave novce.

Opet idem offtopic, ali kao sto rekoh, ko zeli da radi u velikim kompanijama, neka prostudira stotine knjiga na temu algoritama i struktura podataka, matematike i statistike. Ko zeli razvijati sopstveni biznis, neka dio vremena ostavi i za pojmove tipa content marketing, PPC, SEO, CLV, churn rate, lead, lead rate, conversion rate, lead-to-conversion, MRR, ARR, itd.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#2808 Re: ETF

Post by Euridika »

pinkman wrote:Super je sto radi, ja joj cestitam. Drago mi je kad neko izadje van standardnog okvira. Kazem da treba ici postepeno jer nece odmah procesirati milijardu podataka dnevno. Nece ni za godinu, a vjerovatno ni za dvije-tri.

Evo kako je Airbnb rastao:

Image

Super za njen biznis sto ce otvoriti razvojni centar u Sarajevo.

Manji su joj troskovi, ali je besmisleno odmah uzimati ljude koji mogu raditi procesirati milijarde podataka u kratkom vremenskom periodu. Takvi ljudi nisu jeftini, pa ni u Sarajevu, a ne trebaju ti odmah. Pogledaj samo Airbnb grafikon.

Fokus na biznis dio, a obradjivanje milijardi podataka kasnije dolazi. Nije ni Uber imao kapacitete kakve sada ima, niti je imao potrebe da zaposljava recimo data science engineere odmah.

Evo Uberovog grafikona.

Image

Pronadji pattern. Niko ziv, ko pravi shared economy app, ne treba ovo sto ona trazi. U pocetku. Klasicni software engineer koji bi dodavao features, pravio aplikaciju koja ce "imati vece tehnicke mogucnosti" od glavnog konkurenta, itd. Who cares? Ljudi prave novce.

Opet idem offtopic, ali kao sto rekoh, ko zeli da radi u velikim kompanijama, neka prostudira stotine knjiga na temu algoritama i struktura podataka, matematike i statistike. Ko zeli razvijati sopstveni biznis, neka dio vremena ostavi i za pojmove tipa content marketing, PPC, SEO, CLV, churn rate, lead, lead rate, conversion rate, lead-to-conversion, MRR, ARR, itd.
Slažem se, posebno s ovim boldiranim.
User avatar
madner
Posts: 56785
Joined: 09/08/2004 16:35

#2809 Re: ETF

Post by madner »

Svaki ozbiljni startup za ozbiljnije pare mora proci tehnicki review. Ne mora odmah, ne mora u tom momentu ali skalabilnost se gleda.

Konkurencija se ne gleda, ako gledas konkurenciju nemas startup.
Kaja99
Posts: 18
Joined: 16/08/2017 22:10

#2810 Koji fakultet??

Post by Kaja99 »

Zdravo svima, eh ovako sada trebam upisati cetvrti razred medicinske skole , jos nisam odlucila koji cu fakultet. Sta vi mislite o medicinskom fakultetu i zdravstvenim studijama. I kada bih upisivala FZS isla bih za laboranta. Pomagajtee :skoljka: Hvala unaprijed.
User avatar
hrasno38
Posts: 31557
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2811 Re: ETF

Post by hrasno38 »

User avatar
hrasno38
Posts: 31557
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2812 Re: ETF

Post by hrasno38 »

Sta je ovo sve se ucutalo i niko ne prica da je kod Fatkica na Im2 od 250 studenata oko 230-240 izaslo odmah sa ispita jer je ludjak valjda pred penizuju skontao da jos povalja sta moze povaljati......obrazovni FASISTA!!!
Ali izgleda da ce u Osmankovicu dobiti pravog nasljednika jer "roker" pokusava da ga sustigne i kopira sa rokovima opa su se jucer studenti fatali za glavu a meni se cini da je "legendarni" Dinko vrlo blizu situacije da odleti sa mjesta profesora prije nego je i zaokruzio postenu godinu. Ne mozs bolan Dinko biti drkadzija i dobra profesor....to je jednostavno nemoguc hemijski spoj.
Ima jos..........samo studenti sa RI nece moci upisati koliziju jer je to skontao tako strucni kolegiji vanserijskih nebulozatora sa ETF-a jer bi bio prevelik broj studenata za to. ALI NIKO NIJE POTEGAO PITANJE ZASTO JE TOLIKI BROJ STUDENATA!!!! ETF gleda na sve moguce nacine da zaobidje sve ono sto odgovara studentima iz ovog novog zakona pa se tako postavlja i pitanje da li ce se priznavati parcijale mada zakon kaze da se moraju priznavati.
Uh ima ovaj put da vam se krvi napijem i zavrsit ce vas podosta ma Lexiliumima!!!!
A da Fatkic ce napokon u penziju posto ne treba vise Aksamovicu jer mu je kcerka polozila matematike!! :D ETF kao i ostali drzavni fakulteti su leglo kriminalaca i korupcije a ponajvise promasenih profesora...........NEK JE NAMA SEBIJA USLA U UNSA......TO JE NAJVAZNIJE....SDA 2018 godine treba poslati ne u istoriju nego u istoriju istorije!!!!!
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#2813 Re: ETF

Post by megaribi1 »

Ima jos..........samo studenti sa RI nece moci upisati koliziju jer je to skontao tako strucni kolegiji vanserijskih nebulozatora sa ETF-a jer bi bio prevelik broj studenata za to. ALI NIKO NIJE POTEGAO PITANJE ZASTO JE TOLIKI BROJ STUDENATA!!!! ETF gleda na sve moguce nacine da zaobidje sve ono sto odgovara studentima iz ovog novog zakona pa se tako postavlja i pitanje da li ce se priznavati parcijale mada zakon kaze da se moraju priznavati.
Dva su razloga
  • Upis u školsku 2015/2016 je bio zaista ogroman. Samo na RI na prvoj godini je bilo 240 studenata i još 200 na ostala tri odsjeka. To se nije osjetilo u 2016/2017 jer su ti studenti sporije polagali ispite, ali su došli pred vrata druge godine za 2017/2018
  • Novi zakon dopušta prijenos 2 ispita, pa time puno studenata koji bi ranije išli preko kolizije mogu na novu školsku godinu prijenosom ispita
Nemamo kapaciteta za više od 150 studenata na drugoj godini, s obzirom na prebukiranost velikog amfiteatra, kapacitet malog amfiteatra i broja laboratorija i asistenata za laboratorijske vježbe.
Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#2814 Re: ETF

Post by Bušman »

hrasno38 wrote:Sta je ovo sve se ucutalo i niko ne prica da je kod Fatkica na Im2 od 250 studenata oko 230-240 izaslo odmah sa ispita jer je ludjak valjda pred penizuju skontao da jos povalja sta moze povaljati......obrazovni FASISTA!!!
Ali izgleda da ce u Osmankovicu dobiti pravog nasljednika jer "roker" pokusava da ga sustigne i kopira sa rokovima opa su se jucer studenti fatali za glavu a meni se cini da je "legendarni" Dinko vrlo blizu situacije da odleti sa mjesta profesora prije nego je i zaokruzio postenu godinu. Ne mozs bolan Dinko biti drkadzija i dobra profesor....to je jednostavno nemoguc hemijski spoj.
Ima jos..........samo studenti sa RI nece moci upisati koliziju jer je to skontao tako strucni kolegiji vanserijskih nebulozatora sa ETF-a jer bi bio prevelik broj studenata za to. ALI NIKO NIJE POTEGAO PITANJE ZASTO JE TOLIKI BROJ STUDENATA!!!! ETF gleda na sve moguce nacine da zaobidje sve ono sto odgovara studentima iz ovog novog zakona pa se tako postavlja i pitanje da li ce se priznavati parcijale mada zakon kaze da se moraju priznavati.
Uh ima ovaj put da vam se krvi napijem i zavrsit ce vas podosta ma Lexiliumima!!!!
A da Fatkic ce napokon u penziju posto ne treba vise Aksamovicu jer mu je kcerka polozila matematike!! :D ETF kao i ostali drzavni fakulteti su leglo kriminalaca i korupcije a ponajvise promasenih profesora...........NEK JE NAMA SEBIJA USLA U UNSA......TO JE NAJVAZNIJE....SDA 2018 godine treba poslati ne u istoriju nego u istoriju istorije!!!!!
Don Quixote de la Hrasno!!!!!!! :D
User avatar
hrasno38
Posts: 31557
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2815 Re: ETF

Post by hrasno38 »

megaribi1 wrote:
Ima jos..........samo studenti sa RI nece moci upisati koliziju jer je to skontao tako strucni kolegiji vanserijskih nebulozatora sa ETF-a jer bi bio prevelik broj studenata za to. ALI NIKO NIJE POTEGAO PITANJE ZASTO JE TOLIKI BROJ STUDENATA!!!! ETF gleda na sve moguce nacine da zaobidje sve ono sto odgovara studentima iz ovog novog zakona pa se tako postavlja i pitanje da li ce se priznavati parcijale mada zakon kaze da se moraju priznavati.
Dva su razloga
  • Upis u školsku 2015/2016 je bio zaista ogroman. Samo na RI na prvoj godini je bilo 240 studenata i još 200 na ostala tri odsjeka. To se nije osjetilo u 2016/2017 jer su ti studenti sporije polagali ispite, ali su došli pred vrata druge godine za 2017/2018
  • Novi zakon dopušta prijenos 2 ispita, pa time puno studenata koji bi ranije išli preko kolizije mogu na novu školsku godinu prijenosom ispita
Nemamo kapaciteta za više od 150 studenata na drugoj godini, s obzirom na prebukiranost velikog amfiteatra, kapacitet malog amfiteatra i broja laboratorija i asistenata za laboratorijske vježbe.
OK razumijem ja to i znam da su kapaciteti studenata nesrazmjerni kapacitetima prostorija ali ne radi se tu o 200 studenata nego o puno puno vecem broju i uglavnom ta dva predmeta su matematike. Odlicno znas da ima studenata koji daju bez problema trecu godinu a vuku jos uvijek i najcesce IM2. I niko od rukovodecih struktura fakulteta se nije po dupetu poceso da vidi kako da se to iznivelira, da se smanji ta posast zvana Huse Fatkic. Evo koliko ih je oborio sad na zadnjem roku???? I to pred odlazak u jebenu penziju!! Da li to moze raditi normalan covjek?
I jos jedna stvar vezana za kolizije a to je da se kolizija ne moze primjenjivati sukcesivno sto je izgleda neko shvatio da se neke stvari iz zakona primjenjuju onako kako se kome svidja. Ili ima ili nema kolizije na fakultetu....to isto da je ovaj zakon o visokom obrazovanju napisan za svaki faks posebno.....ne ide brate!
User avatar
hrasno38
Posts: 31557
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2816 Re: ETF

Post by hrasno38 »

Bušman wrote:
hrasno38 wrote:Sta je ovo sve se ucutalo i niko ne prica da je kod Fatkica na Im2 od 250 studenata oko 230-240 izaslo odmah sa ispita jer je ludjak valjda pred penizuju skontao da jos povalja sta moze povaljati......obrazovni FASISTA!!!
Ali izgleda da ce u Osmankovicu dobiti pravog nasljednika jer "roker" pokusava da ga sustigne i kopira sa rokovima opa su se jucer studenti fatali za glavu a meni se cini da je "legendarni" Dinko vrlo blizu situacije da odleti sa mjesta profesora prije nego je i zaokruzio postenu godinu. Ne mozs bolan Dinko biti drkadzija i dobra profesor....to je jednostavno nemoguc hemijski spoj.
Ima jos..........samo studenti sa RI nece moci upisati koliziju jer je to skontao tako strucni kolegiji vanserijskih nebulozatora sa ETF-a jer bi bio prevelik broj studenata za to. ALI NIKO NIJE POTEGAO PITANJE ZASTO JE TOLIKI BROJ STUDENATA!!!! ETF gleda na sve moguce nacine da zaobidje sve ono sto odgovara studentima iz ovog novog zakona pa se tako postavlja i pitanje da li ce se priznavati parcijale mada zakon kaze da se moraju priznavati.
Uh ima ovaj put da vam se krvi napijem i zavrsit ce vas podosta ma Lexiliumima!!!!
A da Fatkic ce napokon u penziju posto ne treba vise Aksamovicu jer mu je kcerka polozila matematike!! :D ETF kao i ostali drzavni fakulteti su leglo kriminalaca i korupcije a ponajvise promasenih profesora...........NEK JE NAMA SEBIJA USLA U UNSA......TO JE NAJVAZNIJE....SDA 2018 godine treba poslati ne u istoriju nego u istoriju istorije!!!!!
Don Quixote de la Hrasno!!!!!!! :D
Vidjet cemo brate da li je u pitanju Don Quixote ili ce se ipak neki vratiti muzici!
ap39
Posts: 3
Joined: 11/07/2017 00:54

#2817 Re: ETF

Post by ap39 »

Joj jarane sto si ti opleo. evo ti ovako od jednog studenta koji muku muci s bušmanom. ON i fatkic su k'o nebo i zemlja. prvo, za razliku od standardnih studenata koji ga znaju i licno pa ga brane, ja ga ne znam, znam ga kao profesora, asistenta prosle godine (ponovac sam). isao na predavanja, bio na tutovima, nisam pipnuo mlti do parcijala u julu, za noc spremio za 6+, a nisam nista posebno. znaci moze se kad se hoce, samo sto raja navikla da je ispit kao kod fatkica pa preradi dva roka i nadaj se ponovljenim zadacima i to je to. profesor je fakat korektan, a ako je tom tvom malom/maloj mlti bauk, nauci ga onda. al prestani srat samo po profesorima i praviti sranja. ako ti sta ne valja, dodjes lijepo i prijavis se da i ti vala radis pa im pokazi kako se to radi.
User avatar
hrasno38
Posts: 31557
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2818 Re: ETF

Post by hrasno38 »

ap39 wrote:Joj jarane sto si ti opleo. evo ti ovako od jednog studenta koji muku muci s bušmanom. ON i fatkic su k'o nebo i zemlja. prvo, za razliku od standardnih studenata koji ga znaju i licno pa ga brane, ja ga ne znam, znam ga kao profesora, asistenta prosle godine (ponovac sam). isao na predavanja, bio na tutovima, nisam pipnuo mlti do parcijala u julu, za noc spremio za 6+, a nisam nista posebno. znaci moze se kad se hoce, samo sto raja navikla da je ispit kao kod fatkica pa preradi dva roka i nadaj se ponovljenim zadacima i to je to. profesor je fakat korektan, a ako je tom tvom malom/maloj mlti bauk, nauci ga onda. al prestani srat samo po profesorima i praviti sranja. ako ti sta ne valja, dodjes lijepo i prijavis se da i ti vala radis pa im pokazi kako se to radi.
Aha znas li koliko je studenata upisalo ocjenu iz MLT-a ove godine?? . On i Fatkic i jesu nebo i zemlja jer da bi bio Fatkic moras biti profesor i govno puno godina. Ja licno mislim da Dinko nije govno ali da ga je malo ponjelo to sto je uskocio u fotelju profesora i sto ima problema sa vlastitim kompleksima. Kao sto sam i ranije pisao nikakv problem nije dati zadatke da 90% studenata polozi kao ni da polozi 5% kao sto je kod njega bilo slucaj ali je umjetnost naci zlatnu sredinu a to mogu samo oni koji zaista nemaju problema sami sa sobom i sa svojim kompleksima.
Za noc ne mozes spremiti ispit i tu pricu mozes znas kome prosipati....tamo nekim svojim trebicama da bi ih odusevio kako si intelegentan i pametan. Nema ispita na ETF-u ili ni na jednom ozbiljnijem fakultetu koji se moze spremiti za noc izuzev ako ne dobijes pitanja.
Na zalost evo ti si ovdje drugi koji kao brani profesore a nemas se jednostavno za sta uhvatiti tako da sa svojim prvim postom si providan ko filc papir. Nego ziv bio stavi javnost taj recept kako se spremaju ispiti za jednu noc mozda dobijes nekada Nobela!
Last edited by hrasno38 on 10/09/2017 01:22, edited 1 time in total.
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#2819 Re: ETF

Post by Mišo_Kovač »

hrasno38 wrote: Nema ispita na ETF-u ili ni na jednom ozbiljnijem fakultetu koji se moze spremiti za noc izuzev ako ne dobijes pitanja.
Apsolutno netačno
User avatar
hrasno38
Posts: 31557
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2820 Re: ETF

Post by hrasno38 »

Mišo_Kovač wrote:
hrasno38 wrote: Nema ispita na ETF-u ili ni na jednom ozbiljnijem fakultetu koji se moze spremiti za noc izuzev ako ne dobijes pitanja.
Apsolutno netačno
apsolutno tacno...doduse mozes ici na srecu pa preraditi neke oblasti pa sta ti bog da na parcijalama....ako te potrefi potrefi! ali to nije spremljen ispit negop lutrija!
ap39
Posts: 3
Joined: 11/07/2017 00:54

#2821 Re: ETF

Post by ap39 »

Ti opet ista prica, ako se brani profesor, onda mu se ulizujem, pa da mu se ulizujem , valjda bi me bar provukao.
druga stvar, citaj malo pomnije sta pisem, nemoj se praviti previse pametan, nek si stariji i vise znas, samo pokazujes da si prepotentan. nisam rekao da se moze spremiti za noc, vec da ako sam za noc uspio navuci 6 bodova, mogu za 3 dana sigurno nauciti dovoljno da sam siguran u prolaz, tj. svi koji se zale da daje bogovski tesko znaci da su ucili kao ja.
Nije istina da se ne moze spremiti za noc, ima jedna seila, ona sve spremi za noc :-D :-D
User avatar
hrasno38
Posts: 31557
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2822 Re: ETF

Post by hrasno38 »

ap39 wrote:Ti opet ista prica, ako se brani profesor, onda mu se ulizujem, pa da mu se ulizujem , valjda bi me bar provukao.
druga stvar, citaj malo pomnije sta pisem, ne moj se praviti previse pametan, nek si stariji i vise znas, samo pokazujes da si prepotentan. nisam rekao da se moze spremiti za noc, vec da ako sam za noc uspio navuci 6 bodova, mogu za 3 dana sigurno nauciti dovoljno da sam siguran u prolaz, tj. svi koji se zale da daje bogovski tesko znaci da su ucili kao ja.
Nije istina da se ne moze spremiti za noc, ima jedna seila, ona sve spremi za noc :-D :-D
Sta si radio :shock: Navukao 6 bodova za noc......jednostavno sa takvim sagovornicima ne mozes da ne budes prepotentan. Interesantan nacin za navlacenje bodova......nemam se ja sta praviti pametan jer to nije potrebno samo baratam statistikama, poznajem zakone i jos bolje osoblje ETF-a od vremena kada ti nisi bio ni u 10-godisnjem planu.
Mozes ti uciti i 3 dana i 33 dana kada dodjes na ispit uradis zadatak, rjesenje ti tacno ali se kao sto je bio slucaj na IM ne svidja kako je napisano profesoru. pa jel profesoruica Selma Hanjalic pronasla cita vniz nepravilnosti u ocjenjivanju kod Fatkica gdje su studenti osteceni ili neko njen i sta je bilo .....pojeo vuk magarca. Dinko nije Fatkic ali polako krece nejgovim stopama. I ovaj rok je zavalio zadatak koji nikada niko niti je dao niti bi dao na ispitu...a i koliko sam cuo vrlo je slican situacija bila Fatkicevoj da je bruka studentata izasla sa ispita nakon vrlo kratkog vremena.
I na kraju ti kao ponavljac nisi apsolutno lakmus koji moze biti primjer kako se nesto moze i za koliko nauciti jer ti si dobro utvrdio gradivo! :D Da nisi mozda i IM2 spremio za dvije noci? :lol: :lol: :lol: :lol:
husoboss
Posts: 439
Joined: 19/07/2012 22:22

#2823 Re: ETF

Post by husoboss »

Hajde da se malo odmaknemo od ovih rasprava o IM2 i sl. interesuju me odsjeci AiE i EE dakle kakve su sanse kasnije za posao, kolika je i da li ima razlike u tezini, koji pruza vise znanja i mogucnosti na kraju, trenutno sam na odsjeku za ELEKTROENERGETIKU interesuju me iskustva sa ovog smjera kroz same studije ali i onih koji su zavrsili kao i odsjek za AiE na koji bi se eventualno prebacio.
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#2824 Re: ETF

Post by megaribi1 »

Hajde da se malo odmaknemo od ovih rasprava o IM2 i sl. interesuju me odsjeci AiE i EE dakle kakve su sanse kasnije za posao, kolika je i da li ima razlike u tezini, koji pruza vise znanja i mogucnosti na kraju, trenutno sam na odsjeku za ELEKTROENERGETIKU interesuju me iskustva sa ovog smjera kroz same studije ali i onih koji su zavrsili kao i odsjek za AiE na koji bi se eventualno prebacio.
AE je tradicionalno najopštiji odsjek, pa oni koji su taj odsjek završili rade poslove i ostala tri odsjeka. Ali zahtijeva dobro poznavanje raznih oblasti matematike (diferencijalnih jednačina, Laplasovih i Furijevih transformacija, Bulove algebre itd).
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#2825 Re: ETF

Post by Horcrux »

husoboss wrote:Hajde da se malo odmaknemo od ovih rasprava o IM2 i sl. interesuju me odsjeci AiE i EE dakle kakve su sanse kasnije za posao, kolika je i da li ima razlike u tezini, koji pruza vise znanja i mogucnosti na kraju, trenutno sam na odsjeku za ELEKTROENERGETIKU interesuju me iskustva sa ovog smjera kroz same studije ali i onih koji su zavrsili kao i odsjek za AiE na koji bi se eventualno prebacio.
Za EE, ako ne planiras imati stipendiju od Elektroprivrede - da bi poslije ostao kod njih, prebaci se na RI, jer ces u IT-u sigurno zavrsiti. Sa AiEom ima posla, ali ne koliko ljudi misle da ima, moze se naci nesto, ali malo teze. Uostalom, ako i nadjes, plata ti nece biti nesto. Takva je situacija barem od ovih ljudi sto je znam sto su te smjerove zavrsili. Ko radi u struci, zahvalan je sto ima posao, ko ne radi - gleda da se prebaci u testere ili developere.
Post Reply