Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#3901 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

corsa wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Ericha100 wrote:Kako očistiti buhe s mame mace i mačića, ko ima iskustva da preporuči adekvatan tretman. Mačići su tek rođeni, pa pretpostavljam treba pažnja šta i kako, zato i pitam. Savjeti, proizvodi, načini?
Samo pazi da ti se buhe ne rašire po stanu. Ja sam tako na svoju macu stavio frontline i sve buhe sa mačke pobjegle po stanu, ujedi po nogama, katastrofa živa. Na kraju morao uraditi kompletnu deratizaciju. Najbolje bi bilo mačiće izolovati negdje recimo 7 dana dok se aplicira frontline i onda iza kada su čisti uvesti u stan.
Eeee kad ti pored macke u kuci moras raditi deratizaciju... Pa sta ce ti onda macka? :D
Dezinsekciju ne deratizaciju. :mrgreen: Mačke su super životinje samo eto zna se desiti da te buhe nastane i stan. U biti gdje god je pas ili mačka u tom stanu kući ima i buha samo što neki ljudi nisu toliko osjetljivi na njihove ujede a neki jesu.
User avatar
Ericha100
Posts: 192
Joined: 09/01/2013 16:51

#3902 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Ericha100 »

ciza_bliza wrote:
Ericha100 wrote:Kako očistiti buhe s mame mace i mačića, ko ima iskustva da preporuči adekvatan tretman. Mačići su tek rođeni, pa pretpostavljam treba pažnja šta i kako, zato i pitam. Savjeti, proizvodi, načini?
Ako ti nisu u stanu, strpi se dvije tri sedmice barem, neće im ništa biti a premladi su da im se stavi frontline...

Jesu u stanu, zato i jeste bitno da to riješim. Fakat neću buhe, jer imam i svoju živinu koja je stalno u kući i ne bih da se zaraze buhama. Mace su neplanirane i u prolazu, samo dok porastu dovoljno da ih poklonim.
Drvosjeca iz Dejcica wrote: Samo pazi da ti se buhe ne rašire po stanu. Ja sam tako na svoju macu stavio frontline i sve buhe sa mačke pobjegle po stanu, ujedi po nogama, katastrofa živa. Na kraju morao uraditi kompletnu deratizaciju. Najbolje bi bilo mačiće izolovati negdje recimo 7 dana dok se aplicira frontline i onda iza kada su čisti uvesti u stan.
Eh, odvajanje mačića nije opcija. Imaju tek dvije sedmice i doje stalno, a i generalno nije opcija jer su premali da bi bili odvojeni od mame sedam dana.

Veterinar mi reče da mamu tretiram protiv buha, ali ne znam hoće li s mačića opet na nju preći? Što se tiče stana, dobra je stvar da su izolovani u samo jednu prostoriju, koja nema tepih, ni namještaj. Valjda je to dobra stvar. :lol:
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#3903 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by ciza_bliza »

Možeš im naredne sedmice staviti za vrat, ja sam za mačku i dva mačića jedan frontline raspodijelio 50 25 25% i bilo dovoljno da se očiste...
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3904 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by vjesticanametli »

vjesticanametli wrote:Imam 3 macica koja jos doje za udomiti. Pomagajte molim vas ako nekog znate :-) macici su na Dobrinji :-D i stari su 10 dana
macici progledali .....
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#3905 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by triconja »

vjesticanametli wrote:
vjesticanametli wrote:Imam 3 macica koja jos doje za udomiti. Pomagajte molim vas ako nekog znate :-) macici su na Dobrinji :-D i stari su 10 dana
macici progledali .....
Kaće slatka :wink:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3906 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by vjesticanametli »

Kad usvojis macu :mrgreen: :-D a slatka je bila....dosao cijeli komsiluk u haustor s poklonima tj. hranom za macku :-) :) i postar je posjetio
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#3907 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by triconja »

vjesticanametli wrote:Kad usvojis macu :mrgreen: :-D a slatka je bila....dosao cijeli komsiluk u haustor s poklonima tj. hranom za macku :-) :) i postar je posjetio
I "moja" maca ce ubrzo dati prinovu. Prosli put sam jedva nasao gdje su bili macici, a onda ih je izmjestila. Tada su macci pobili macad, imaju poganu narav. Nadam se da ce ovaj okot prezivjeti :D .
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#3908 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by klixo »

Jel moguce lisajeve(gljivice) fasovati od macke ? Nedavno primio 2 macke u kucu da bi nakon 15ak dana fasovo lisajeve.
Gugl kaze da moRe.
Vec 2x im dajem nogu iz kuce,al ne mozes ih otjerati nema sanse...non stop na prozoru stoje i mjaucu.
Cak sam ih kod komsije udomio ,al jok nece tamo...
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#3909 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by triconja »

klixo wrote:Jel moguce lisajeve(gljivice) fasovati od macke ? Nedavno primio 2 macke u kucu da bi nakon 15ak dana fasovo lisajeve.
Gugl kaze da moRe.
Vec 2x im dajem nogu iz kuce,al ne mozes ih otjerati nema sanse...non stop na prozoru stoje i mjaucu.
Cak sam ih kod komsije udomio ,al jok nece tamo...
Kasno je kad nesto naucis macku. Macka je kao i pas rob navike. Kasno je sad za bilo kakav trening. Evo za ubuduce kako sam ja naucio macku gdje smije a gdje ne.

Uzmes prut i cim vidis macku da hoce uci u kucu udaris po podu ili zidu da je prepadnes (macku ne preporucujem udarati). Ostavis prut blizu ulaza da macka vidi. Kasnije nema teorije da macka udje u kucu :lol: .

Preporuka od mene za sve koji imaju macke ili pse i drze ih u kuci. Ne pustajte ih vani preko dana ili noci. Nista dobro nece donijet osim parazita i bolescura. Vodite ih vi u setnje, najbolja prevencija navedenih problema.

Ako vam se ne svidja da vam pas ili macka u kuci cvili, sjetite se da do prije 50 godina mackama i psima je mjesto bilo vani i imali su drugaciju ulogu. Izvinite, prerano ste se rodili. Da ste se rodili za jedno 150-200 godina (dovoljno vremena da se naprave nove vrste [evolucija i ukrstanje, jelte]) ne bi bilo prethodno navedenih problema :D

:bih:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3910 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by vjesticanametli »

triconja wrote:
vjesticanametli wrote:Kad usvojis macu :mrgreen: :-D a slatka je bila....dosao cijeli komsiluk u haustor s poklonima tj. hranom za macku :-) :) i postar je posjetio
I "moja" maca ce ubrzo dati prinovu. Prosli put sam jedva nasao gdje su bili macici, a onda ih je izmjestila. Tada su macci pobili macad, imaju poganu narav. Nadam se da ce ovaj okot prezivjeti :D .
od 4 macica 2 smo udomili eh jos 2 :-D znaci i kod tebe babine hahahhahah
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#3911 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by triconja »

vjesticanametli wrote:
triconja wrote:
vjesticanametli wrote:Kad usvojis macu :mrgreen: :-D a slatka je bila....dosao cijeli komsiluk u haustor s poklonima tj. hranom za macku :-) :) i postar je posjetio
I "moja" maca ce ubrzo dati prinovu. Prosli put sam jedva nasao gdje su bili macici, a onda ih je izmjestila. Tada su macci pobili macad, imaju poganu narav. Nadam se da ce ovaj okot prezivjeti :D .
od 4 macica 2 smo udomili eh jos 2 :-D znaci i kod tebe babine hahahhahah
Ma ja to vise gledam kao "posmatranje" i "pusti prirodu neka uradi svoje" sa tim macadima. Ne volim zivotinje u kuci :lol:

Edit: Pohvalno je to sto radite (udomljavanje, jelte), tesko je natjerati insana da uzme bilo sta sto ce mu narusiti komociju. :thumbup:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3912 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by vjesticanametli »

:) e kad se moze vidjeti jesu li djecaci ili djevojcice ...... sad vidim jedno mace jos nije otvorilo oci :-? je li to tako treba ....mislim jel sve OK hoce li za dan 2 progledati
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#3913 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by miki27A »

vjesticanametli wrote::) e kad se moze vidjeti jesu li djecaci ili djevojcice ...... sad vidim jedno mace jos nije otvorilo oci :-? je li to tako treba ....mislim jel sve OK hoce li za dan 2 progledati
moze se odmah vidjeti je li musko ili zensko (bar sam ja dok se macka kotila, a ja "babica" bila)
http://www.petmd.com/cat/general-health ... f_a_kitten
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#3914 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by VenomousV »

vjesticanametli wrote:
triconja wrote:
vjesticanametli wrote:Kad usvojis macu :mrgreen: :-D a slatka je bila....dosao cijeli komsiluk u haustor s poklonima tj. hranom za macku :-) :) i postar je posjetio
I "moja" maca ce ubrzo dati prinovu. Prosli put sam jedva nasao gdje su bili macici, a onda ih je izmjestila. Tada su macci pobili macad, imaju poganu narav. Nadam se da ce ovaj okot prezivjeti :D .
od 4 macica 2 smo udomili eh jos 2 :-D znaci i kod tebe babine hahahhahah
dje ces ih ranije zeno draga
ja sam deverala sa macicima starim 3 sedmice koji su ostali bez majke, znas koji je to pos'o i odgovornost
kad imaju majku ne treba ih micat, nek se razvijaju, nek uce od nje
ne mogu fakat da vjerujem da si ih tako malene udomila bez velike nevolje :-)
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#3915 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by triconja »

VenomousV wrote:
vjesticanametli wrote:
triconja wrote:Kad usvojis macu :mrgreen: :-D a slatka je bila....dosao cijeli komsiluk u haustor s poklonima tj. hranom za macku :-) :) i postar je posjetio
I "moja" maca ce ubrzo dati prinovu. Prosli put sam jedva nasao gdje su bili macici, a onda ih je izmjestila. Tada su macci pobili macad, imaju poganu narav. Nadam se da ce ovaj okot prezivjeti :D .
od 4 macica 2 smo udomili eh jos 2 :-D znaci i kod tebe babine hahahhahah
dje ces ih ranije zeno draga
ja sam deverala sa macicima starim 3 sedmice koji su ostali bez majke, znas koji je to pos'o i odgovornost
kad imaju majku ne treba ih micat, nek se razvijaju, nek uce od nje
ne mogu fakat da vjerujem da si ih tako malene udomila bez velike nevolje :-)[/quote]
Gvozdje su kuje dok je vruce :pisnuo: :thumbup:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#3916 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by triconja »

miki27A wrote:
vjesticanametli wrote::) e kad se moze vidjeti jesu li djecaci ili djevojcice ...... sad vidim jedno mace jos nije otvorilo oci :-? je li to tako treba ....mislim jel sve OK hoce li za dan 2 progledati
moze se odmah vidjeti je li musko ili zensko (bar sam ja dok se macka kotila, a ja "babica" bila)
http://www.petmd.com/cat/general-health ... f_a_kitten
Gledas ih po nedjedje jel? :lol:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3917 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by vjesticanametli »

Udomljeni tj rezervisani....nisam maloumna da ih odvajam. Vec sam gore napisala jal tebi jal nekom vec da znam da se ne trebaju dirati od mame. Hajd me zaobidi molim te s popovanjem.
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#3918 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by VenomousV »

vjesticanametli wrote:Udomljeni tj rezervisani....nisam maloumna da ih odvajam. Vec sam gore napisala jal tebi jal nekom vec da znam da se ne trebaju dirati od mame. Hajd me zaobidi molim te s popovanjem.
pa napisi rezervisani a ne udomljeni :roll:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3919 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by vjesticanametli »

Pa udomljeni su. Nasla sam osobu koja ce cekati da narastu. I nisu stolovi da ih rezervisem. Haj zdrao
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#3920 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by VenomousV »

vjesticanametli wrote:Pa udomljeni su. Nasla sam osobu koja ce cekati da narastu. I nisu stolovi da ih rezervisem. Haj zdrao
:lol:

pa onda napisi nasla sam udomitelje kad dovoljno narastu :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#3921 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by triconja »

VenomousV wrote:
vjesticanametli wrote:Pa udomljeni su. Nasla sam osobu koja ce cekati da narastu. I nisu stolovi da ih rezervisem. Haj zdrao
:lol:

pa onda napisi nasla sam udomitelje kad dovoljno narastu :D
Evo vidis kakve ste vi zenske, cak i da ih je tek okocene dala nije tvoj problem. :kiss: :thumbup:
User avatar
bushido
Posts: 1063
Joined: 27/07/2008 20:27

#3922 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by bushido »

Kal El wrote:Ne mogu bol opisati, sinoc ga pustili vani i nije ga bilo sve do sada, pogledam na prugu kad vrane oko necega, priblizim se kad ono moj macor :( :(

E Boze moj :(

Upratio sam slike tvoga macka i vidi se da je bio pripazen,stvarno mi je zao a znam i kako je tebi :sad: .
Titanium009
Posts: 84
Joined: 19/04/2013 21:34

#3923 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Titanium009 »

Pozdrav svima,

Zanima me da li iko ima macku, po mogucnosti staru 10-15 dana, a voljan je darovati ili cak prodati. Djevojka mi izuzetno voli macke pa bi htio da je iznenadim, nema sumnje da ce biti pazena i mazena.

Hvala
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#3924 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by lijepa u dusi »

Titanium009 wrote:Pozdrav svima,

Zanima me da li iko ima macku, po mogucnosti staru 10-15 dana, a voljan je darovati ili cak prodati. Djevojka mi izuzetno voli macke pa bi htio da je iznenadim, nema sumnje da ce biti pazena i mazena.

Hvala
Mace se ne odvajaju od mame do kraja drugog mjeseca. 15ak dana je premaleno mace da bi se udomilo. Jedino kad majka strada, a ostanu macici iza nje. Ja znam da cu tolisni mnoogo sladji, ali macicima je potrebno da ostanu uz majku dva mjeseca prvo jer doje, drugo jer uce od nje. Sry sto pametujem, ali da znas odmah, da ne ocekujes da ce ti iko dati tolisno mace, ako je imalo normalan.

I divan je poklon ❤
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#3925 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Donnie Smith »

Može li se mačak prehladiti u smislu da ga grlo boli. Nekako mi čudno mjauče, k'o da mu se kost zaglavila u grlu, ali, ne jede kosti pa je to isključeno. Kontam ga večeras odvesti veterinaru ali ne znam, hoće li me vet. čudno gledati. Da ne kaže, vidi budale... :oops:
Zadnjih dana je malo utučen, sve ostalo je ok. Nisam imala ovakvo iskustvo dosad. Čudno skroz :sad:
Post Reply