Prirodno matematicki fakultet

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
sholle
Posts: 22
Joined: 30/06/2009 00:39
Location: Sarajevo

#101 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by sholle »

zaboravih od Kolega biologa Damira Marijanovića spomenuti, momak (docent nekih 35 god) je jedan od najboljih genettičara u svijetu , samo da se zna :)
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#102 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by dr.Gonzo »

A kako se to "jedan od najboljih na svijetu" inace mjeri? :wink:
grunfSA
Posts: 9
Joined: 19/07/2009 14:54

#103 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by grunfSA »

Svaka cast nabrojanim profesorima sa svih odsjeka (ja sam govorio o profesorima sa objavljenim naucnim radovima), ipak je PMF najveca i najjaca naucna ustanova BiH. A sto se tice prof. Lejle Smajlovic, zaista nisi u pravu sto se tice svih stepena njenog skolovanja, Drugo je sta pricaju njeni dusmani (kao sto je jedna profesorica koja predaje na matematici na PMF-u Sarajevo, a i voditelj je postdiplomskog studija na Palama :x ).

Pozdrav
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#104 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Karen »

Zna li itko jel izašao konkurs za postdiplomski na pmf-u?
sholle
Posts: 22
Joined: 30/06/2009 00:39
Location: Sarajevo

#105 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by sholle »

dr.Gonzo wrote:A kako se to "jedan od najboljih na svijetu" inace mjeri? :wink:
Po broju objavljenih radova, po tome sto ga je tog profesora tarzilo vise svjetskih institucija da njima drzi predavnaja mislim po tome
skuhlo
Posts: 228
Joined: 13/02/2009 20:00
Location: abrinjaDonjo

#106 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by skuhlo »

Karen wrote:Zna li itko jel izašao konkurs za postdiplomski na pmf-u?
Konkurs ne raspisuje PMF nego Univerzitet, a nova generacija postdiplomskog je (barem na hemiji) već uveliko odmakla. Što se tiče drugog ciklusa po bolonji, to je izašlo ima par dana:
http://unsa.ba/s/index.php?option=com_c ... Itemid=286
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#107 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Karen »

Dobro, ti što su upisali na kemiji, odmakli, to je prošla akademska godina.
mene zanima iduća, i nema na njihovom site-u ništa, a trebali bi objaviti.

Svaki faks ipak za sebe objavi javni konkurs (bar je moj objavio, ali me pmf zanima više)
User avatar
IceQueen
Posts: 309
Joined: 25/07/2008 23:35
Location: Valhalla

#108 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by IceQueen »

Druze Sholle, ko je ovaj novi hemicar na forumu?! :thumbup:
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#109 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Alhemicarkaa »

skuhlo wrote:


U profesore koji se bave svojim poslom (i objavljuju radove) spadaju i Milka Maksimović, Emira Kahrović, Merzuk Cacan i već spomenuti Emin Sofić. Uostalom, svi se bave nečim konkretnim i pokušavaju kolko mogu u ovim uslovima. Za razliku od farmaceuta, jel tako sholle? :-D
Gdje to Cacan objavljuje radove? :shock: Aaaa, u ovim nekakvim nasim zbornicima :lol: ja face.
Tuzno je da je on vanredni profesor a ima slovom i brojem nula (0) objavljenih radova u medjunarodno priznatim casopisima.
grunfSA
Posts: 9
Joined: 19/07/2009 14:54

#110 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by grunfSA »

Mnogi se profesori dice svojim naucnim umjecem, a broj objavljenih radova im je 0 ili 1 max za cijeli radni vijek :-) Meni vise smeta, kad se dice svojim naucnim djelovanjem a u sustini su naucne nule :lol:

Sto se tice izbora u zvanja, e tu je tek pravi haos (redovni profesor npr., a nema ni jednog valjanog rada - ima onih po lovackim listovima, veselim sveskama itd., da ne govorim o tome da pored sebe nema bar jednog doktoranta...). Tesko nama sa ovakvim profesorima, ako se ovako nastavi. Svaka cast izuzecima :-D
User avatar
IceQueen
Posts: 309
Joined: 25/07/2008 23:35
Location: Valhalla

#111 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by IceQueen »

Alhemicarkaa wrote:
skuhlo wrote:


U profesore koji se bave svojim poslom (i objavljuju radove) spadaju i Milka Maksimović, Emira Kahrović, Merzuk Cacan i već spomenuti Emin Sofić. Uostalom, svi se bave nečim konkretnim i pokušavaju kolko mogu u ovim uslovima. Za razliku od farmaceuta, jel tako sholle? :-D
Gdje to Cacan objavljuje radove? :shock: Aaaa, u ovim nekakvim nasim zbornicima :lol: ja face.
Tuzno je da je on vanredni profesor a ima slovom i brojem nula (0) objavljenih radova u medjunarodno priznatim casopisima.
Ima na hemiji mnogo gorih od Cacana! I Emira Zovko je vanredni profesor, a o njoj cak ne vrijedi ni komentar napisat sve dok je "aluminij ono zlato oko čokolade" i virus side "LAV" i Uran najteži element u prirodi!

P.S. Sofić je definitivno najpriznatiji naucnik od svih profesora na hemiji, al je zato kao predavač i ispitivač jedna velika, ogromna nula!
grunfSA
Posts: 9
Joined: 19/07/2009 14:54

#112 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by grunfSA »

Fakulteti su naucno-nastavne ustanove, i biti dobar naucnik, ne znaci biti dobar predavac i pedagog, i obratno :D
User avatar
IceQueen
Posts: 309
Joined: 25/07/2008 23:35
Location: Valhalla

#113 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by IceQueen »

grunfSA wrote:Fakulteti su naucno-nastavne ustanove, i biti dobar naucnik, ne znaci biti dobar predavac i pedagog, i obratno :D
E nek si mi vala bas pojasnio! :D :-)

Sta htjedoh reci jeste da prof. Cacan ipak ima nekog smisla za predavanje, za razliku gore pomenute gospođe i uvazenog prof. Emina Sofića, kojeg ja licno jako cijenim, neovisno od toga sto je los predavac!
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#114 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Alhemicarkaa »

IceQueen wrote:
Alhemicarkaa wrote:
skuhlo wrote:


U profesore koji se bave svojim poslom (i objavljuju radove) spadaju i Milka Maksimović, Emira Kahrović, Merzuk Cacan i već spomenuti Emin Sofić. Uostalom, svi se bave nečim konkretnim i pokušavaju kolko mogu u ovim uslovima. Za razliku od farmaceuta, jel tako sholle? :-D
Gdje to Cacan objavljuje radove? :shock: Aaaa, u ovim nekakvim nasim zbornicima :lol: ja face.
Tuzno je da je on vanredni profesor a ima slovom i brojem nula (0) objavljenih radova u medjunarodno priznatim casopisima.
Ima na hemiji mnogo gorih od Cacana! I Emira Zovko je vanredni profesor, a o njoj cak ne vrijedi ni komentar napisat sve dok je "aluminij ono zlato oko čokolade" i virus side "LAV" i Uran najteži element u prirodi!

P.S. Sofić je definitivno najpriznatiji naucnik od svih profesora na hemiji, al je zato kao predavač i ispitivač jedna velika, ogromna nula!
Da, slazem se, ali skuhlo nije pomenuo Zovko kao osobu koja se bavi svojim poslom i objavljuje radove, vec Cacana, Kahrovicku, Milku i Sofica. Pronadji uljeza :lol:
skuhlo
Posts: 228
Joined: 13/02/2009 20:00
Location: abrinjaDonjo

#115 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by skuhlo »

Karen wrote:Dobro, ti što su upisali na kemiji, odmakli, to je prošla akademska godina.
mene zanima iduća, i nema na njihovom site-u ništa, a trebali bi objaviti.

Svaki faks ipak za sebe objavi javni konkurs (bar je moj objavio, ali me pmf zanima više)
Jesi li ti (ili ko već upisuje) završio/la po starom sistemu ili po bolonji? Ako imaš predbolonjsku diplomu najvjerovatnije ćeš studirati negdje drugo, jer kako sad stvari stoje klasičnog postdiplomskog više nema. A još nije definisano kako će stare generacije (eventualno) moći upisati drugi ciklus.
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#116 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Karen »

Ja bi upisala, završavam stari sistem (u roku), i primaju predbolonjce (kako je meni rečeno).
vidjela sam onaj konkurs, i sve je ok osim datuma (1.9) jer se bojim da neću odbraniti dipl do tada zbog ovih godišnjih odmora.
primaju redovne i vandredne, čak i strane. u svakom slučaju pokušat ću da upišem, pa šta bude.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#117 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by nellington »

@Karen: ne bi trebala biti frka to za diplomski, i kod nas na fakultetu [ETF] većina (kako B tako tako ni AB) neće uspjeti odbraniti isti prije upisnog roka, ali administracija neće praviti problem oko toga, upis ide regulatno i bez diplomskog, a naknadno se predaje papirologija o položenom diplomskom.
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#118 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Karen »

nellington wrote:@Karen: ne bi trebala biti frka to za diplomski, i kod nas na fakultetu [ETF] većina (kako B tako tako ni AB) neće uspjeti odbraniti isti prije upisnog roka, ali administracija neće praviti problem oko toga, upis ide regulatno i bez diplomskog, a naknadno se predaje papirologija o položenom diplomskom.
ovo je jedna od lijepših info u zadnje vrijeme :) hvala ti :) mislim da je najbolje otići na studentsku kad počnu sa radom, da se fino raspitam šta od papira i ostalo trebam predati.
skuhlo
Posts: 228
Joined: 13/02/2009 20:00
Location: abrinjaDonjo

#119 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by skuhlo »

Karen wrote:
nellington wrote:@Karen: ne bi trebala biti frka to za diplomski, i kod nas na fakultetu [ETF] većina (kako B tako tako ni AB) neće uspjeti odbraniti isti prije upisnog roka, ali administracija neće praviti problem oko toga, upis ide regulatno i bez diplomskog, a naknadno se predaje papirologija o položenom diplomskom.
ovo je jedna od lijepših info u zadnje vrijeme :) hvala ti :) mislim da je najbolje otići na studentsku kad počnu sa radom, da se fino raspitam šta od papira i ostalo trebam predati.

Sve je to OK, i kod nas su rekli da će produžiti primanje papira, ali na hemiji još nije riješeno kako će stari studenti upisati bolonjski postdiplomski.
User avatar
IceQueen
Posts: 309
Joined: 25/07/2008 23:35
Location: Valhalla

#120 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by IceQueen »

skuhlo wrote:
Karen wrote:
ovo je jedna od lijepših info u zadnje vrijeme :) hvala ti :) mislim da je najbolje otići na studentsku kad počnu sa radom, da se fino raspitam šta od papira i ostalo trebam predati.

Sve je to OK, i kod nas su rekli da će produžiti primanje papira, ali na hemiji još nije riješeno kako će stari studenti upisati bolonjski postdiplomski.
Hmmm, da, ja zahtjevam da kao uslov moraju poloziti HPP, Mehanizme anorganskih reakcija i Hemiju kompleksa! Bez tog, nema na postdiplosmki hahahhahahahhah, al fakat, ova dva zadnja bi trebali nauciti, HPP je shit, kao i vecina predmeta kod organicara!
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#121 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by int21 »

Pozdrav,

javaljm se prvi put jer stvarno nisam mogao da odolim da ne odgovorim na ova prepucavanja.

Ali prvo da kazem momku koji je trazio savjet. Sta god odabrao, furaj svoj fazon. Nedaj da te demoralisu obaranjima na ispitima, glupostima na vjezbama (tipa "ovo je trivijalno"....) i tako dalje. Jedino sto ces nauciti na fakultetu jeste kako ispravno citati. Profesori su uglavno zauzeti prepucavanjem oko pozicija sefa odsjeka, podizanja plata...maznjavanjem projekata jedni drugima i tako to. Da ne spominjam iskoristavanje studenata za razne "projekte", prevode i to. Poznati su slucajevi da profesor uzima studentske seminarske i od toga sastavlja knjigu od koje on zaradjuje. I to na tim vasim ETF/PMF superprofesorima. Svi su oni ljigavci.

A sad da malo pricam o prepucavanju ETF / PMF.

Koliko ce diplomiranih inzinjera objasniti sta je JPEG, ili MP3? Ili odgovoriti na pitanje zasto nemamo processore od 12 GHZ? Ili da mi neko od RI strucnjaka kaze za sta sluze elipticke krive u primjeni? Ili na cemu je zasnovan RSA algoritam?
Da ne pitam cemu sluze grupe i prstenovi?

Nemojte pricati o tezini matematike na vasem fakultetu ili o primjeni iste, dok god vam je bitnije zvanje i "dizanje" u ocima drugih. Mozete biti jako "visoko" u ocima drugih dok oni nemaju blage veze. Jer kad dodje "baja" koji zna, onda niste pali nisko, nego ste na nuli.

Ovo naravno ne vazi za sviju. Ali za dobru vecinu da. Vec je neko naveo Zeljka Jurica. Ja ga znam privatno i znam sta zna.
Kad vecina vas bude kao Juric, onda se nadimajte i pusite, inace tisina, poklopite se usima, i fatite se knjige.

Samo da napomenem da ja sa ovim ne branim PMF, samo oni koji su ga zavrsavali nisu toliko u oblacima, pa im nemam sta reci. A generalno je znanje katastrofalno, a zelja za direktorskim stolicama beskonacna.

Pozdrav
skuhlo
Posts: 228
Joined: 13/02/2009 20:00
Location: abrinjaDonjo

#122 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by skuhlo »

int21 wrote:Pozdrav,

javaljm se prvi put jer stvarno nisam mogao da odolim da ne odgovorim na ova prepucavanja.

Ali prvo da kazem momku koji je trazio savjet. Sta god odabrao, furaj svoj fazon. Nedaj da te demoralisu obaranjima na ispitima, glupostima na vjezbama (tipa "ovo je trivijalno"....) i tako dalje. Jedino sto ces nauciti na fakultetu jeste kako ispravno citati. Profesori su uglavno zauzeti prepucavanjem oko pozicija sefa odsjeka, podizanja plata...maznjavanjem projekata jedni drugima i tako to. Da ne spominjam iskoristavanje studenata za razne "projekte", prevode i to. Poznati su slucajevi da profesor uzima studentske seminarske i od toga sastavlja knjigu od koje on zaradjuje. I to na tim vasim ETF/PMF superprofesorima. Svi su oni ljigavci.

A sad da malo pricam o prepucavanju ETF / PMF.

Koliko ce diplomiranih inzinjera objasniti sta je JPEG, ili MP3? Ili odgovoriti na pitanje zasto nemamo processore od 12 GHZ? Ili da mi neko od RI strucnjaka kaze za sta sluze elipticke krive u primjeni? Ili na cemu je zasnovan RSA algoritam?
Da ne pitam cemu sluze grupe i prstenovi?

Nemojte pricati o tezini matematike na vasem fakultetu ili o primjeni iste, dok god vam je bitnije zvanje i "dizanje" u ocima drugih. Mozete biti jako "visoko" u ocima drugih dok oni nemaju blage veze. Jer kad dodje "baja" koji zna, onda niste pali nisko, nego ste na nuli.

Ovo naravno ne vazi za sviju. Ali za dobru vecinu da. Vec je neko naveo Zeljka Jurica. Ja ga znam privatno i znam sta zna.
Kad vecina vas bude kao Juric, onda se nadimajte i pusite, inace tisina, poklopite se usima, i fatite se knjige.

Samo da napomenem da ja sa ovim ne branim PMF, samo oni koji su ga zavrsavali nisu toliko u oblacima, pa im nemam sta reci. A generalno je znanje katastrofalno, a zelja za direktorskim stolicama beskonacna.

Pozdrav
Svakako da treba furati svoj fazon, ja sam furao svoj fazon i postigao sam sve što sam do sada htio i planirao (završio fax, zaposlio se u struci, školujem se i dalje) i to bez i jedne jedine štele i štelice. I mogu samo reći da su ljudi koji obeshrabruju ljude da studiraju (tipa "ovo je trivijalno") :) likovi koji nsiu uspjeli ništa postići. A znanje ne zavisi ni od profesora ni od fakulteta koliko od subjekta. Dakle, lijen i nemotivisan čovjek neće uspjeti ni na Harvardu uz stipendiju od 1000000 dolara.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#123 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Alhemicarkaa »

skuhlo wrote:
Karen wrote:
nellington wrote:@Karen: ne bi trebala biti frka to za diplomski, i kod nas na fakultetu [ETF] većina (kako B tako tako ni AB) neće uspjeti odbraniti isti prije upisnog roka, ali administracija neće praviti problem oko toga, upis ide regulatno i bez diplomskog, a naknadno se predaje papirologija o položenom diplomskom.
ovo je jedna od lijepših info u zadnje vrijeme :) hvala ti :) mislim da je najbolje otići na studentsku kad počnu sa radom, da se fino raspitam šta od papira i ostalo trebam predati.

Sve je to OK, i kod nas su rekli da će produžiti primanje papira, ali na hemiji još nije riješeno kako će stari studenti upisati bolonjski postdiplomski.
To je rijeseno, faca Cacan kaze da nema problema ako polozis razliku od 21 ispit (dobro si procitao) :shock:
Krajem maja je zavrsen upis na pd po starom sistemu, na hemiji, i kako sam shvatila nece vise organizovati, a mozda se odluce na neki ili dodatni upis ili novi organizuju zbog para, ko ce ga znati...
User avatar
hidrant
Posts: 857
Joined: 24/05/2009 00:29
Location: Engleska 5:1 Pokrajina Hrvatska+Brazilac

#124 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by hidrant »

int21 wrote:Pozdrav,

javaljm se prvi put jer stvarno nisam mogao da odolim da ne odgovorim na ova prepucavanja.

Ali prvo da kazem momku koji je trazio savjet. Sta god odabrao, furaj svoj fazon. Nedaj da te demoralisu obaranjima na ispitima, glupostima na vjezbama (tipa "ovo je trivijalno"....) i tako dalje. Jedino sto ces nauciti na fakultetu jeste kako ispravno citati. Profesori su uglavno zauzeti prepucavanjem oko pozicija sefa odsjeka, podizanja plata...maznjavanjem projekata jedni drugima i tako to. Da ne spominjam iskoristavanje studenata za razne "projekte", prevode i to. Poznati su slucajevi da profesor uzima studentske seminarske i od toga sastavlja knjigu od koje on zaradjuje. I to na tim vasim ETF/PMF superprofesorima. Svi su oni ljigavci.

A sad da malo pricam o prepucavanju ETF / PMF.

Koliko ce diplomiranih inzinjera objasniti sta je JPEG, ili MP3? Ili odgovoriti na pitanje zasto nemamo processore od 12 GHZ? Ili da mi neko od RI strucnjaka kaze za sta sluze elipticke krive u primjeni? Ili na cemu je zasnovan RSA algoritam?
Da ne pitam cemu sluze grupe i prstenovi?

Nemojte pricati o tezini matematike na vasem fakultetu ili o primjeni iste, dok god vam je bitnije zvanje i "dizanje" u ocima drugih. Mozete biti jako "visoko" u ocima drugih dok oni nemaju blage veze. Jer kad dodje "baja" koji zna, onda niste pali nisko, nego ste na nuli.

Ovo naravno ne vazi za sviju. Ali za dobru vecinu da. Vec je neko naveo Zeljka Jurica. Ja ga znam privatno i znam sta zna.
Kad vecina vas bude kao Juric, onda se nadimajte i pusite, inace tisina, poklopite se usima, i fatite se knjige.

Samo da napomenem da ja sa ovim ne branim PMF, samo oni koji su ga zavrsavali nisu toliko u oblacima, pa im nemam sta reci. A generalno je znanje katastrofalno, a zelja za direktorskim stolicama beskonacna.

Pozdrav
Kompleks inferiornosi je cudo!
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#125 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by sabanss »

int21 wrote: A sad da malo pricam o prepucavanju ETF / PMF.

Koliko ce diplomiranih inzinjera objasniti sta je JPEG, ili MP3? Ili odgovoriti na pitanje zasto nemamo processore od 12 GHZ? Ili da mi neko od RI strucnjaka kaze za sta sluze elipticke krive u primjeni? Ili na cemu je zasnovan RSA algoritam?
Da ne pitam cemu sluze grupe i prstenovi?
Znam sve, a bio sam relativno los/nemaran student :D
Post Reply