Fakultet u Goraždu...???

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
Post Reply
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#26 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by IHAVEDREAM »

I ja se slazem sa tobom da je Zisko zasluzio bar to malo priznanje za sve sto je ucinio za svoj grad
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#27 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by BarbaDue »

sarkazam, ironija, zavist, mrznja...i sl., zaista su teske bolesti...ne d'o bog nikome
User avatar
Erzsebet
Posts: 2157
Joined: 04/02/2009 18:31
Location: Amsterdam

#28 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by Erzsebet »

Nadrealisti su davno pravili zajebanciju sa "univerzitetom u Vitezu"... Nisu daleko bili.

Nama se sasvim dovoljno 3-4 jaka univerziteta u najvećim gradovima. Po mom mišljenju je i Univerzitet u Bihaću smijurija, kao i dva univerziteta u Mostaru.
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#29 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by sodom »

Erzsebet wrote:Nadrealisti su davno pravili zajebanciju sa "univerzitetom u Vitezu"... Nisu daleko bili.

Nama se sasvim dovoljno 3-4 jaka univerziteta u najvećim gradovima. Po mom mišljenju je i Univerzitet u Bihaću smijurija, kao i dva univerziteta u Mostaru.
kako te nije stid!
iz tebe govori zavist zacinjena ljubomorom i sarkazmom prema inteligentnim i jakim ljudima iz gorazda koji hoce da osnuju svoj fuckultet i stvore novi sistem vrijednosti u bh obrazovanju.
kako mozes takav biti, zar nije bolje da gorazde kao najljepsi grad u evropi bude i akademski centar evrope kao sto je i zasluzilo???
razmislite malo svi vi koji ste protiv o tome dobro!
sada ste protiv a jednog dana kad gorazde postane jedan veliki fakultet svi cete se stiditi i sa divljenjem cete spominjati gorazde i gorazdanski fakultet:)

DONT MESS WITH GORAZDE!!!
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#30 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by BarbaDue »

@sodom
zasto samo pises nekakve smijurije i gluposti, zasto ni u jednom postu ne napises neki jak razlog protiv visokoskolske ustanove u Gorazdu.
Ako ti je glavni razlog za to da u Gorazdu nema stoke koja bi pohađala takvu skolu nemoj se boga ti javljati na ovu temu. Ako imas
stvarno neki razlog protiv reci mi ga, otvori mi oci.
Samo za tvoju informaciju sto se tice takvog fakulteta meni ni iz džeđa ni u džep, ali bi u perspektivi volio da moje ili necije drugo dijete
studira u svom gradu, tebi ako to smeta ti si totalni destruktivac zbog kakvih ova zemlja ne moze ni napredovati.
Ako ti smeta i to sto ja za svoj grad kazem da je najljepsi, to je tvoj problem, meni je najljepsi. Tebi ako nije slobodno se iseli iz njega ako
si gorazdanin, ako nisi nemoj nikad ni doci u Gorazde jer zaista nam takvi ljudi nisu dobrodosli.
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#31 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by sodom »

koristi logiku brate.
ako neko napise nesto sto je za ismijavanje logicno je da ce to ljudi ismijavati.

i ev ti razlozi koje sam ti vec naveo i ostali su ti naveli:
1. povecanjem broja fuckulteta se smanjuje kriterij i stvara se akademski otpad koji zauzima mjesta obrazovanoj manjini(brankovici,tihici,terzici, kurte, murte i ostale pič..materine-sve to ima diplomu a sposobno je jedino krasti- e takvi ljudi su akademski otpad i oni su destruktivci nastali bas zbog toga sto je kriterij ocjenjivanja bio nizak kao na tom fuckultetu kojeg zagovaras.


2. koji je fazonb studirati ako si u svom gradu***???
mi smo bijedan narod te nam je jedina prilika da neđe odemo kad nas babo upise na fuckultete, tamo se otkacimo skroz, prokurvamo, lazemo da ucimo, probamo droge itd... :)u sustini probamo i radimo sve sto smo oduvjek zeljeli ali nismo mogli u gz jer se tu sve sazna pa je bolje u vecem gradu :)

ja mislim d abi bilo vise nasilja u gz kada bi se sagradio tamo fax(zbog ove tacke br 2 )
sta te jos interesuje slobodno pitaj ja cu ti pomoci?

hahh gz najljepsi grad u evropi hahah. ma jeste najljepsi al kad bi evropa bila od kopaca do ustikoline lol...
DONT MESS WITH GORAZDE!!!
bihbond007
Posts: 6
Joined: 18/04/2009 01:45

#32 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by bihbond007 »

Poštovani forumaši, znam da ova tema nije namjenjena ovakvim i sl. pitanjima, ali pošto nemam neko znanje sa forumima nisam znao gdje da pitam. Nadam se da mi nećete uzeti za zlo.
Trebao bih urađen projekat el. instalacija, sa crtežima i proračunima, kako bih mogao uraditi seminarski. Dal bilo tko zna gdje bih mogao doći do jednog takvog projekta.
Unaprijed hvala.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#33 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by BarbaDue »

bihbond007 wrote:Poštovani forumaši, znam da ova tema nije namjenjena ovakvim i sl. pitanjima, ali pošto nemam neko znanje sa forumima nisam znao gdje da pitam. Nadam se da mi nećete uzeti za zlo.
Trebao bih urađen projekat el. instalacija, sa crtežima i proračunima, kako bih mogao uraditi seminarski. Dal bilo tko zna gdje bih mogao doći do jednog takvog projekta.
Unaprijed hvala.
probaj na ovom http://www.sarajevo-x.com/forum/viewforum.php?f=37 podforumu
potraziti temu na kojoj bi mogao naci ono sto te zanima, ako ne nađes onda otvori novu temu na istom.

molim te drugi put pripazi da ne postavljas offtopic postove.

Hvala
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#34 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by BarbaDue »

sodom wrote:koristi logiku brate.
ako neko napise nesto sto je za ismijavanje logicno je da ce to ljudi ismijavati.

i ev ti razlozi koje sam ti vec naveo i ostali su ti naveli:
1. povecanjem broja fuckulteta se smanjuje kriterij i stvara se akademski otpad koji zauzima mjesta obrazovanoj manjini(brankovici,tihici,terzici, kurte, murte i ostale pič..materine-sve to ima diplomu a sposobno je jedino krasti- e takvi ljudi su akademski otpad i oni su destruktivci nastali bas zbog toga sto je kriterij ocjenjivanja bio nizak kao na tom fuckultetu kojeg zagovaras.
upravo ju i koristim...
samo sto je tebi na ovom forumu sve smijesno ili ti smeta, zna se kakvi su ti ljudi...

"povecanjem broja fuckulteta se smanjuje kriterij"
pomocu koje pegle si ovo zakljucio :lol: , bogati koji zakon si koristio i recider mi ga da ga i ja znam :lol:
"akademski otpad" ne stvaraju losi fakulteti, vec losi ljudi...
taj "akademski otpad" koje hara i vara ovom zemljom upravo su zavrsili te fakultete (državne) koje smo nekada
toliko postovali...ali izgleda da su obrazovali ljude koji nas sada kradu. i kriteriji na fakultetu nemaju nikakve veze sa odgojem
i moralom neke osobe.
2. koji je fazonb studirati ako si u svom gradu***???
mi smo bijedan narod te nam je jedina prilika da neđe odemo kad nas babo upise na fuckultete, tamo se otkacimo skroz, prokurvamo, lazemo da ucimo, probamo droge itd... :)u sustini probamo i radimo sve sto smo oduvjek zeljeli ali nismo mogli u gz jer se tu sve sazna pa je bolje u vecem gradu :)
fazon je taj da ako nisi onakav kakvog si opisao gore, znaces koji je fazon imati fakultet i studirati u svom gradu.
ja mislim d abi bilo vise nasilja u gz kada bi se sagradio tamo fax(zbog ove tacke br 2 )
sta te jos interesuje slobodno pitaj ja cu ti pomoci?
to sto ti mislis ne mora da bude ispravno, i da, jos da kazem, da se pitas ti i takvi u gorazdu nebi bilo ni osnovne skole.
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#35 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by sodom »

neam snage da ti ponovo objasnjavam.
ja da se sta pitam u gz ne bi bilo narkomanije prije svega, potom bilo bi vise reda i discipline...
vjerovatno si ti jako mlad pa ne razumijes ovo sto ti svi ovdje govore, mlad si skontaces nekad.
pozz

DONT MESS WITH GORAZDE!!!
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#36 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by idealnaM »

Jooj..tugo moja! :x ...eto imamo sad odjeljenja pravnog i ekonomskog fakulteta vec 2-3godine...slučajno baš studiram tu.Od početka sam znala da se ne radi o "dobru za našu djecu"kako je tadasnja ministrica obrazovanja izjavljivala za lokalnu tv ,vec o klasicnom pranju novca...sto se dokazalo ovih zadnjih dana...još uvijek mi odzvanjaju riječi ,pomenute ministrice,koja se hvali tek otvorenom"bibliotekom"namjenjenom studentima prava i ekonomije...od silne miline sam se uslikala pored police od nekih pedesetak knjiga,tj udžbenika...samo en znam do koje granice može da ide to licemjerstvo..nama generalno u Gz je potrebna radikalna promjena...sve one koji su ikad i primirisali vlast ,po hitnom postupku udaljiti iz iste,.,,i dovesti svjezu krv..ljude sa idejama...tek tada mozemo ocekivati neki prosperitet..ovako...samo se bogate jedni te isti"begovske i plemićke porodice"Aman!A do jucer fukare...A narod je hajvan..ovce...daj nam hljeba i igara(festivala)i mi cemo durati...bljak... :skoljka:
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#37 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by Liberalism »

A sto je pranje para?
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#38 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by idealnaM »

Pranje novca podrazumjeva svaku radnju ili pokušaj radnje kojom se skriva ili prikriva nelegalno porjeklo sredstava, tako da izgleda kao da ona potiču iz legalnih izvora. :skoljka:
chicha-glisha
Posts: 48
Joined: 21/05/2009 10:30

#39 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by chicha-glisha »

idealnaM wrote:Jooj..tugo moja! :x ...eto imamo sad odjeljenja pravnog i ekonomskog fakulteta vec 2-3godine...slučajno baš studiram tu.Od početka sam znala da se ne radi o "dobru za našu djecu"kako je tadasnja ministrica obrazovanja izjavljivala za lokalnu tv ,vec o klasicnom pranju novca...sto se dokazalo ovih zadnjih dana...još uvijek mi odzvanjaju riječi ,pomenute ministrice,koja se hvali tek otvorenom"bibliotekom"namjenjenom studentima prava i ekonomije...od silne miline sam se uslikala pored police od nekih pedesetak knjiga,tj udžbenika...samo en znam do koje granice može da ide to licemjerstvo..nama generalno u Gz je potrebna radikalna promjena...sve one koji su ikad i primirisali vlast ,po hitnom postupku udaljiti iz iste,.,,i dovesti svjezu krv..ljude sa idejama...tek tada mozemo ocekivati neki prosperitet..ovako...samo se bogate jedni te isti"begovske i plemićke porodice"Aman!A do jucer fukare...A narod je hajvan..ovce...daj nam hljeba i igara(festivala)i mi cemo durati...bljak... :skoljka:
Sta je u svemu tome pranje novca? Draga moja lijepo spakuj kofere pa ti studiraj u Sarajevu... to nikako "nije dobro za nasu djecu" iz prostog razloga sto se ne moraju izagati trosku od najmanje 400 KM mjesecno za prezivljavanje u Sarajevu... Biblioteka od 50 knjiga koje su potrebne vrijedi vise od one sa 1000, a da ih ne mozes koristiti...na kraju krajeva... ni tih 50 knjiga im nije bila obaveza da imaju... imas biblioteku u Sarajevu pa opleti...

Ne treba u Gorazdu radikalna promjena, nama treba radikalna promjena u nasem mentalnom sklopu..
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#40 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by idealnaM »

chicha-glisha wrote:
idealnaM wrote:Jooj..tugo moja! :x ...eto imamo sad odjeljenja pravnog i ekonomskog fakulteta vec 2-3godine...slučajno baš studiram tu.Od početka sam znala da se ne radi o "dobru za našu djecu"kako je tadasnja ministrica obrazovanja izjavljivala za lokalnu tv ,vec o klasicnom pranju novca...sto se dokazalo ovih zadnjih dana...još uvijek mi odzvanjaju riječi ,pomenute ministrice,koja se hvali tek otvorenom"bibliotekom"namjenjenom studentima prava i ekonomije...od silne miline sam se uslikala pored police od nekih pedesetak knjiga,tj udžbenika...samo en znam do koje granice može da ide to licemjerstvo..nama generalno u Gz je potrebna radikalna promjena...sve one koji su ikad i primirisali vlast ,po hitnom postupku udaljiti iz iste,.,,i dovesti svjezu krv..ljude sa idejama...tek tada mozemo ocekivati neki prosperitet..ovako...samo se bogate jedni te isti"begovske i plemićke porodice"Aman!A do jucer fukare...A narod je hajvan..ovce...daj nam hljeba i igara(festivala)i mi cemo durati...bljak... :skoljka:
Sta je u svemu tome pranje novca? Draga moja lijepo spakuj kofere pa ti studiraj u Sarajevu... to nikako "nije dobro za nasu djecu" iz prostog razloga sto se ne moraju izagati trosku od najmanje 400 KM mjesecno za prezivljavanje u Sarajevu... Biblioteka od 50 knjiga koje su potrebne vrijedi vise od one sa 1000, a da ih ne mozes koristiti...na kraju krajeva... ni tih 50 knjiga im nije bila obaveza da imaju... imas biblioteku u Sarajevu pa opleti...

Ne treba u Gorazdu radikalna promjena, nama treba radikalna promjena u nasem mentalnom sklopu..
Dragi moj,nisi upućen.Znaš li koliko se novca izdvaja za finansiranje dislocirane nastave u Goraždu?Knjige su autorski radovi profesora sa Prava i donirane su besplatno.A da si ti cijelu zimu precvokotao u hladnoj sali,jer nije bilo novca za grijanje,onda bi ti štošta bilo jasnije.A da...smilovali su se i kupili nam jednu grijalicu negdje u aprilu.Ko kaže da ne treba novca za studiranje u GZ?Pitaj to djecu koja putuju napr iz Čajniča ili Kopača...uz to,koja nemaju pravo na stipendije...jer su im kako studiraju u svom gradu novci nepotrebni...pa da...treba radikalna promjena u mentalnom sklopu...tu se u potpunosti slažem sa tobom. :skoljka:
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#41 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by idealnaM »

chicha-glisha wrote:
idealnaM wrote:Jooj..tugo moja! :x ...eto imamo sad odjeljenja pravnog i ekonomskog fakulteta vec 2-3godine...slučajno baš studiram tu.Od početka sam znala da se ne radi o "dobru za našu djecu"kako je tadasnja ministrica obrazovanja izjavljivala za lokalnu tv ,vec o klasicnom pranju novca...sto se dokazalo ovih zadnjih dana...još uvijek mi odzvanjaju riječi ,pomenute ministrice,koja se hvali tek otvorenom"bibliotekom"namjenjenom studentima prava i ekonomije...od silne miline sam se uslikala pored police od nekih pedesetak knjiga,tj udžbenika...samo en znam do koje granice može da ide to licemjerstvo..nama generalno u Gz je potrebna radikalna promjena...sve one koji su ikad i primirisali vlast ,po hitnom postupku udaljiti iz iste,.,,i dovesti svjezu krv..ljude sa idejama...tek tada mozemo ocekivati neki prosperitet..ovako...samo se bogate jedni te isti"begovske i plemićke porodice"Aman!A do jucer fukare...A narod je hajvan..ovce...daj nam hljeba i igara(festivala)i mi cemo durati...bljak... :skoljka:
Sta je u svemu tome pranje novca? Draga moja lijepo spakuj kofere pa ti studiraj u Sarajevu... to nikako "nije dobro za nasu djecu" iz prostog razloga sto se ne moraju izagati trosku od najmanje 400 KM mjesecno za prezivljavanje u Sarajevu... Biblioteka od 50 knjiga koje su potrebne vrijedi vise od one sa 1000, a da ih ne mozes koristiti...na kraju krajeva... ni tih 50 knjiga im nije bila obaveza da imaju... imas biblioteku u Sarajevu pa opleti...

Ne treba u Gorazdu radikalna promjena, nama treba radikalna promjena u nasem mentalnom sklopu..
Dragi moj,nisi upućen.Znaš li koliko se novca izdvaja za finansiranje dislocirane nastave u Goraždu?Knjige su autorski radovi profesora sa Prava i donirane su besplatno.A da si ti cijelu zimu precvokotao u hladnoj sali,jer nije bilo novca za grijanje,onda bi ti štošta bilo jasnije.A da...smilovali su se i kupili nam jednu grijalicu negdje u aprilu.Ko kaže da ne treba novca za studiranje u GZ?Pitaj to djecu koja putuju napr iz Čajniča ili Kopača...uz to,koja nemaju pravo na stipendije...jer su im kako studiraju u svom gradu novci nepotrebni...pa da...treba radikalna promjena u mentalnom sklopu...tu se u potpunosti slažem sa tobom. :skoljka:
chicha-glisha
Posts: 48
Joined: 21/05/2009 10:30

#42 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by chicha-glisha »

sto se tice novca, ne treba nista vise nego bi trebalo da tih 100 studenata studira u Sarajevu... samo sto u ovom slucaju neko drugi placa a ne studenti... npr 100 studenata po 400 KM mjesecno ispod svih standarda... to je 40 000 KM x 10 mjeseci = 400 000 KM...
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#43 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by idealnaM »

chicha-glisha wrote:sto se tice novca, ne treba nista vise nego bi trebalo da tih 100 studenata studira u Sarajevu... samo sto u ovom slucaju neko drugi placa a ne studenti... npr 100 studenata po 400 KM mjesecno ispod svih standarda... to je 40 000 KM x 10 mjeseci = 400 000 KM...
:)100 studenata...ima ih znatno manje...uostalom jedan od profesora je rekao da im se dugovala nadoknada za rad u Gz za par mjeseci..što se normalno odrazilo i na nastavu...a ko to drugi plaća nego građani... :) ..nejse...uglavnom ,nije to bas sjajno kako se prikazuje...samo sam to htjela kazati..
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#44 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by sodom »

idealnaM wrote:
chicha-glisha wrote:sto se tice novca, ne treba nista vise nego bi trebalo da tih 100 studenata studira u Sarajevu... samo sto u ovom slucaju neko drugi placa a ne studenti... npr 100 studenata po 400 KM mjesecno ispod svih standarda... to je 40 000 KM x 10 mjeseci = 400 000 KM...
:)100 studenata...ima ih znatno manje...uostalom jedan od profesora je rekao da im se dugovala nadoknada za rad u Gz za par mjeseci..što se normalno odrazilo i na nastavu...a ko to drugi plaća nego građani... :) ..nejse...uglavnom ,nije to bas sjajno kako se prikazuje...samo sam to htjela kazati..
Nek dođu i na ispite, dobro je...
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#45 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by BarbaDue »

Poslije džamije koju je izgradio bratski narod iz Turske slijedeci projekat bi mogao biti fakultet odnosno
Tursko-Americki Univerzitet.
Pregovori (neformalni) su u toku, postoji dobra volja turskog naroda, samo je potrebno da dobiju podrsku ovdasnjih politicara.
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#46 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by idealnaM »

BarbaDue wrote:Poslije džamije koju je izgradio bratski narod iz Turske slijedeci projekat bi mogao biti fakultet odnosno
Tursko-Americki Univerzitet.
Pregovori (neformalni) su u toku, postoji dobra volja turskog naroda, samo je potrebno da dobiju podrsku ovdasnjih politicara.
Nazalost,ovdasnji politicari odprilike rade sve da sprijece realizaciju tog projekta...opet sve ostaje na pojedincima,a na koncu ce mnogi htjeti sebi pripisati zasluge... :oops:
chicha-glisha
Posts: 48
Joined: 21/05/2009 10:30

#47 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by chicha-glisha »

idealnaM wrote:
BarbaDue wrote:Poslije džamije koju je izgradio bratski narod iz Turske slijedeci projekat bi mogao biti fakultet odnosno
Tursko-Americki Univerzitet.
Pregovori (neformalni) su u toku, postoji dobra volja turskog naroda, samo je potrebno da dobiju podrsku ovdasnjih politicara.
Nazalost,ovdasnji politicari odprilike rade sve da sprijece realizaciju tog projekta...opet sve ostaje na pojedincima,a na koncu ce mnogi htjeti sebi pripisati zasluge... :oops:
A opet ti si svaki dan tu sa njima, pa si u toku informacija... sto uvijek mislite da neko nekoga hoce nesto da zezne iliti prevesla... Ne vidim zasto je problem da sve ostaje na pojedincima... pa ne mogu svi pokretati svijet... samo bi dobro bilo da imamo malo vise tih pojedinaca da rade tu i tamo po nesto...onda bi nam samo nebo bilo granica...

No, mi smo uvijek spremi u svemu da vidimo neko zlo, neciji drugi interes... na svako rjesenje sposobni smo naci milion problema... a ne vidimo dalje od nosa...
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#48 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by idealnaM »

chicha-glisha wrote:
idealnaM wrote:
BarbaDue wrote:Poslije džamije koju je izgradio bratski narod iz Turske slijedeci projekat bi mogao biti fakultet odnosno
Tursko-Americki Univerzitet.
Pregovori (neformalni) su u toku, postoji dobra volja turskog naroda, samo je potrebno da dobiju podrsku ovdasnjih politicara.
Nazalost,ovdasnji politicari odprilike rade sve da sprijece realizaciju tog projekta...opet sve ostaje na pojedincima,a na koncu ce mnogi htjeti sebi pripisati zasluge... :oops:
A opet ti si svaki dan tu sa njima, pa si u toku informacija... sto uvijek mislite da neko nekoga hoce nesto da zezne iliti prevesla... Ne vidim zasto je problem da sve ostaje na pojedincima... pa ne mogu svi pokretati svijet... samo bi dobro bilo da imamo malo vise tih pojedinaca da rade tu i tamo po nesto...onda bi nam samo nebo bilo granica...

No, mi smo uvijek spremi u svemu da vidimo neko zlo, neciji drugi interes... na svako rjesenje sposobni smo naci milion problema... a ne vidimo dalje od nosa...
Pa da,sa onima od kojih su potekle pomenute ideje.
Nije problem sto se radi o pojedincima,nego sto je njihov rad opstruiran.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#49 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by Toto »

Gorazde ima potencijal za visokoskolsku ustanovu, ali to nikako nije fakultet. Grad Gorazda ima oko 30 000 stanovnika a kanton 35000. To je po svim aspektima nedovoljna osnova za fakultete. Blizina Sarajeva je prevelika konkurencija i sa time se Gorazde mora pomiriti.
Gorazde treba da razamislja o visim skolama. Koje ne bi bile drzavne i radile bi za trziste. Te skole moraju imati fleksibilne nastane programe koji bi se organizovali periodicno, kako se ukaze potreba na trzistu. Treba imati siroku lepezu programa kako po trajanju (1- 4) semestra (0.5-2 godine) tako i po oblasitima.

Ne znam kakvi su sad "bolonjci": ali svi fakulteti koji su postojali u predbolonjsko vrijem su dizjnirani da bi se zaposljavali profesori, producirale diplome, rjesavao socilani mir odugovlacenjem- da mladi ljud budu sto manje na birou, pa tek onda da bi se obrazovali kadrovi.
Gorazde mora dizajnirati takvu visu skolu koje ne smije liciti na nase fakultete. Skoletrebaju producirati znanje, vjestine potrebne trzistu, uz optimalne troskove za studente. Skola osim kvaliteta mora biti ekonomicna i rentabilna.
Primjer:
Jednosemestralna intezivna skola (kurs) poduzetnistva gdje bi student imao prosjecno 7 h nastave i ucenja dnevno, ostalo je relaksacija i spavanje. Trajanje: 5 mjeseci da bi se smanjili rezisjki trsokovi (stanovanja ishrane itd). To je fond o oko 800 skolskih casova svih aktivnosti. To je nekad bio fond nastave na jednoj godini na tehnickim fakultetima ili 3 semstra (1.5 g) na drustvenim fakultetima. Kad se uporedi koliko se kirija, obroka, i ostalih rezija placa za 1.5 g a koliko za 6 mjeseci onda je jasno zasto bi trizstu odgovaralo da skola traje 6 mjeseci).

Nastavni planovi
Ako uzmemo da je prosjecan fond casova po jednom predmetu 40h onda se kroz 800 sati nastave mogu obraditi oko dvadestak nastavnih jedinki. Za kvalitetnu skolu ovoga tipa nije potrebno vise od 15 predmeta.
To je izvanredan resurs za sticanje kvalitetnog znanja uz optimelne troskove.
Da bi imala trzisnu konkurentnost skola moze napraviti vise varijanti nastavnih planova i programa:
-Poslovna skola za agrobiznis i hortikulturu;
-Poslovna skola za ugostiteljstvo i turizam;
-Opsta poslovna skola;
-Gastronomska akademija;
Skola za poslovne sekretarice;
U ovaj koncept i fond sati moze se uklopiti nekoliko umjetnickih zanata i skola fokusiranih na tehnologiju i poduzatnistvo na bazi te tehnologije:
-Skola za proizvodnju i preradu meda;
-Skola za uzagoj i preradu voca;
-Skola akvakulturu (uzgoj i prerada ribe)
-skola za crtaca stripa;
-skola graficke pripreme;
-Izrada nakita;
-skola industrijskog dizajna;
-umjetnicka obrada stakla i vitraza;
-skola keramike;
-umjetnicka obrada metala (kujundijie, bakrorez);
-Skola fotografije i Photoshopa;
-itd

Nastavni planovi i programi moraju biti fokusirani na ona strucna znanja i vjestine koja stvarno trebaju poduzetniku. Sve akademske tendecije ka opcem obrazuvanju i kulturi treba eliministi. Ko zeli takvu vrstu obrazovanja imao bi fakultete. Mali poduzetnik ne mora uciti knjigovodstvo, kako ga uce studenti ekonomije na fakultetu, jer on ionako -po zakonu- mora zaposliti knjigovodju ili agenciju. Nastava knjigovotsva za poduzetnike terba biti fakultativna, nesto kao leksikon knjigovodstva, da bi poduzetnik mogao da komunicira sa knjigovodjom. Ostali predmeti bi mogli biti planiranje, upravljanje, organizacija, komunikacije, marketing, pronalazenje sredstava, zakonodavstvo itd.

Ko su polaznici.
Mali i srednji biznis je perspektivno trziste za ovakve skole. Recimo: porodica ima uspjesno razvijen mali biznis i zeli clanove porodice educirati za razvoj ili nasljedjivanja biznisa. Studenti su takodje svi oni koji hoce da pokrenu sopstveni biznis ili da se zaposle u nekom binzisu.
Ako bi Gorazde na ovaj nacin ponudilo nesto sto trzistu treba privuklo bi mnogo studenata iz okruzenja. Grad moze na bazi te skola da razvijaju sektor usluga za studente i profesore (izdavanje stanova, prehrana, rekreacija).
Recimo: da skola ima u jednom semestru minimum 400 studenata i profesora sa strane. Oni bi samo po osnovu kirije i ishrane tosili u Gorazdu minimum 900 000 KM godisnje. Kada se tu pridodaju i ostali troskovi koje bi studenti imali: to bi bio znacajan prihod za Gorazde. Osim "dosljaka" studirali bi i gorazdani pa bi i to bio sicar za carsiju.

Ova visoka skola moze biti d.o.o grada Gorazda, privatnog biznisa, drzave i donatora. Gorazde moze unijeti dionice kroz objekte za kampus.
Trenutno u pristupnim sredstvima EU postoje desetine miliona nepovratnih sredstava i kredita iz fondova za razvoj, obrazovanje i socijalne programe, koje BiH nije iskoristila. BIH bi mogla za razvoj i prekvalifikaciju u ruralnim oblastima dobiti 3-5 miliona dolara samo za pokretanje pcelarstva kao privredne grane i obuciti 500 novih pcelara za cijelu BiH. Neka po jednom pcelaru program kosta 10 000 od toga nek ide 6000 na skolu. Gorazde bi bilo dobro samo na skoli za pcelarstvo 3 000 000 za 5 godina. Ovo je samo na osnovu usluge za kurs.
I sama skola moze biti poseban razvojni program za koju Gorazde moze, kroz kredite i nepovratna, sretstva uzeti jos 200 000 -300 000 KM i EU-u i drzavi BiH. Ako bi bili pametni pa preuzeti na sebe kompletnu rezlizaciju samog projekta za cijelu BiH (razne studije, izradu 2-3000 kosnica, maticnih rojeva itd) od onih preostalih 2 miliona mogli bi jamiti jos bar 1 mil. To je brat- baratu 5 miliona za pet godina samo od skole pcelarstva.

Samo ovim projektom sa EU bi mogli pokriti pocetne troskove skole pcelarstva, te bar 15% zajednickih troskova za jos neku skolu koja bi koristila istu ucionicu, lcd projektor, laptop itd.
I na kraju: to sto Gorazde vec sad nema ovakvu skolu - to je do Gorazda i njegove uprave. Niko nije duzan da za Gorazde pravi ovakve razvojne projekte i ganja pare po fondovima, kreditima i potencijalnim partneriam iz malog biznisa.

@BarabaDue
Volio bih da malko proanaliziras sljedeci primjer.
Gradic koji je na edukaciji izgradio svoj imidz i ekonomsku perspektivu je Chico. Ima oko 85 000 stanovnika + 15-17 000 studenata godisnje. On je u ovdasnjim prilkama nesto kao Gorazde.
chicha-glisha
Posts: 48
Joined: 21/05/2009 10:30

#50 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by chicha-glisha »

idealnaM wrote:quote="chicha-glisha"quote="idealnaM"quote="BarbaDue"]Poslije džamije koju je izgradio bratski narod iz Turske slijedeci projekat bi mogao biti fakultet odnosno
Tursko-Americki Univerzitet.
Pregovori (neformalni) su u toku, postoji dobra volja turskog naroda, samo je potrebno da dobiju podrsku ovdasnjih politicara.

Nazalost,ovdasnji politicari odprilike rade sve da sprijece realizaciju tog projekta...opet sve ostaje na pojedincima,a na koncu ce mnogi htjeti sebi pripisati zasluge... :oops:

A opet ti si svaki dan tu sa njima, pa si u toku informacija... sto uvijek mislite da neko nekoga hoce nesto da zezne iliti prevesla... Ne vidim zasto je problem da sve ostaje na pojedincima... pa ne mogu svi pokretati svijet... samo bi dobro bilo da imamo malo vise tih pojedinaca da rade tu i tamo po nesto...onda bi nam samo nebo bilo granica...

No, mi smo uvijek spremi u svemu da vidimo neko zlo, neciji drugi interes... na svako rjesenje sposobni smo naci milion problema... a ne vidimo dalje od nosa...
Pa da,sa onima od kojih su potekle pomenute ideje.
Nije problem sto se radi o pojedincima,nego sto je njihov rad opstruiran.
Vjerovatno ne mogu da dobiju pare od vlasti, pa im je sad neko kriv... na kraju krajeva, kakve veze politicari imaju veze sa fakultetom? Postoji zakon o visokom pbrazovanju, kantonalni - posto je obrazovanje u nadleznosti kantona, i neka u skladu sa zakonom ispune svoj cilj, otvore fakultet...

E sad, to sto neko zeli preko koljena da prebije neke stvari, pa da to bude fakultet tipa gradiske i nastave u kafani, te kad to ne podje za rukom, onda palamudimo kako neko nekoga toboze opstruira...

Moze malo pomoci, pa da nam objasnis kako i na koji nacin ih to neko opstruira? zivo me interesuje?

Ja mislim da bi najbolje bilo, da nam sve neko drugi to organizuje, i da onda mi tu fino nadjemo, ko neki vrhunski inspektori i kazemo da neko "pere pare"... kao sto ranije rece na ovoj temi...
Post Reply