Pitanje-Radar

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 56768
Joined: 09/08/2004 16:35

#101 Re: Pitanje-Radar

Post by madner »

I ljevi pomocni zmigavac mi nije radio.
Odmah sam nazvao bihamk...
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#102 Re: Pitanje-Radar

Post by Cholina_Lokica »

slep sluzba je dosla, ja sjeo u taxi i razmisljao koja je sreca pa su mi svi vristali i bibikali da me upozore da sam opasnost na cesti
User avatar
madner
Posts: 56768
Joined: 09/08/2004 16:35

#103 Re: Pitanje-Radar

Post by madner »

I odem ti ja na forum da to svima ispricam, medjutim ljudi me poceli ismijavati.
Ja se poklopim ali im zapamtim nikove, kako bi im poslje kad tad vratio. :D
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#104 Re: Pitanje-Radar

Post by Cholina_Lokica »

neka, neka, pitace oni mene na kol'ko slika radar kad lete kroz grad :D
User avatar
VR6
Posts: 1215
Joined: 28/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#105 Re: Pitanje-Radar

Post by VR6 »

Stacionarna kamera na Pofalićima koja bilježi prekoračenje brzine te prolazak na crveno svjetlo na semaforu u posljednjih 15 dana zabilježila je dramatičan porast prekršaja. Naime, kamera je nekoliko puta zaredom zabilježila dnevno više od 700 prekršaja, a za 15 dana 4.500 prekršaja.

Prema riječima Nusreta Selimovića, komandira Saobraćajne policije KS, to je jedina stacionarna kamera za koju građani znaju da se sigurno nalazi na dionici od ulice Zmaja od Bosne do Srednje ekonomske škole, a ipak je zabilježen porast prekršaja.

- Na ovoj dionici je ograničenje brzine 40 kilometara na sat, a u prošloj godini se desilo nekoliko teških saobraćajnih nezgoda. U poređenju s ostalim kamerama, ova na Pofalićima bilježi najveći porast prekršaja - ističe Selimović, koji apelira vozačima da se pridržavaju saobraćajnih propisa te da vožnju prilagođavaju uvjetima na putu.
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#106 Re: Pitanje-Radar

Post by d2 »

VR6 wrote:Stacionarna kamera na Pofalićima koja bilježi prekoračenje brzine te prolazak na crveno svjetlo na semaforu u posljednjih 15 dana zabilježila je dramatičan porast prekršaja. Naime, kamera je nekoliko puta zaredom zabilježila dnevno više od 700 prekršaja, a za 15 dana 4.500 prekršaja.

Prema riječima Nusreta Selimovića, komandira Saobraćajne policije KS, to je jedina stacionarna kamera za koju građani znaju da se sigurno nalazi na dionici od ulice Zmaja od Bosne do Srednje ekonomske škole, a ipak je zabilježen porast prekršaja.

- Na ovoj dionici je ograničenje brzine 40 kilometara na sat, a u prošloj godini se desilo nekoliko teških saobraćajnih nezgoda. U poređenju s ostalim kamerama, ova na Pofalićima bilježi najveći porast prekršaja - ističe Selimović, koji apelira vozačima da se pridržavaju saobraćajnih propisa te da vožnju prilagođavaju uvjetima na putu.
jedino racionalno objasnjenje je - dosli ovi nasi sto su van BiH za novu godinu pa ne znaju za ovu kameru kod ekonomske :D
User avatar
VR6
Posts: 1215
Joined: 28/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#107 Re: Pitanje-Radar

Post by VR6 »

Ma sumnjam, tu je preko 80% lokalaca uhvaceno.

Pola raje ne zna za ogranicenje od 40 km/h jer je znak glupavo postavljen.
Kao da ce neko iz lijeve trake vidjeti znak skroz desno smjesten...
dimu
Posts: 970
Joined: 22/06/2007 16:21
Location: Rajvosa

#108 Re: Pitanje-Radar

Post by dimu »

VR6 wrote:Ma sumnjam, tu je preko 80% lokalaca uhvaceno.

Pola raje ne zna za ogranicenje od 40 km/h jer je znak glupavo postavljen.
Kao da ce neko iz lijeve trake vidjeti znak skroz desno smjesten...
pa to im je obaveza da gledaju znakove

nece ga postavljat na 500 mjesta da bi neki papak vidio znak da ga ne opuca kamera

kakav ti je to argument zivota ti ?


nek ih pale po usima pa ce mozda naucit gledat znakove, vidio bi tebe sto bi ti bilo drago kad ti tako seljacina izleti iz sporedne ulice pa te opali, pa ti kaze e jebiga ne vidi se znak dobro...
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#109 Re: Pitanje-Radar

Post by d2 »

VR6 wrote:Ma sumnjam, tu je preko 80% lokalaca uhvaceno.

Pola raje ne zna za ogranicenje od 40 km/h jer je znak glupavo postavljen.
Kao da ce neko iz lijeve trake vidjeti znak skroz desno smjesten...
ja mislim da nema covjeka u sarajevu bilo vozaca bilo nevozaca da ne zna da su tu dvije skole a ako je vozac valjda zna ogranicenje kod skole a taj znak je tu toliko dugo da je fakat ne znam kako neko moze ne znati da je tu 40, pa nije postavljen juce, tu je najmanje 10 godina...
User avatar
VR6
Posts: 1215
Joined: 28/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#110 Re: Pitanje-Radar

Post by VR6 »

dimu kakve veze ima onaj znak sa izljetanjem iz sporedne ulice, kad odmah iza njega ima semafor?! Ako nisi primjetio, odmah do znaka je blaga lijeva krivina, i svako ko je u lijevoj traci, koncentrise se na to da ne predje u traku do, a nece gledati sta ima na trotoaru skroz desno. Vidjet cu kad vas kamera opali u nekom tudjem gradu zbog slicnog znaka, hocete li se i tada praviti tako pametni i tako zahvaliti drzavi na tesko vidljivom znaku...
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#111 Re: Pitanje-Radar

Post by d2 »

ti rece da mislis da je 80% lokalaca uhvaceno ? kakve to ima veze sa stranim gradom onda ?

ako te vec zanima da sam u stranom gradu vozio bih krajnjom desnom najsporije sto mogu da ne ometam saobracaj i gledao sve znakova sta ima oko mene

... ti si tako nevjerovatan tip da te saljem u foe listu, ne gumo te gledati vise sekunde jedne
dimu
Posts: 970
Joined: 22/06/2007 16:21
Location: Rajvosa

#112 Re: Pitanje-Radar

Post by dimu »

VR6 wrote:dimu kakve veze ima onaj znak sa izljetanjem iz sporedne ulice, kad odmah iza njega ima semafor?!

govorim za situacije kad nema semafora, kad ima znak STOP ili znak za izlazak na put sa pravom prvenstva ???

zasto pola vozaca uopste ne registruje takve znakove ??? zato sto su seljacine i neka pale takve po usima 150 puta dnevno nije mi zao sekunde.

jer kad nas seljak izlazi iz svoje avlije misli da ima prednost pa taman da na autoput direktno izlazi i sto bi mi bilo zao sto takav seljak ne vidi znak 40 kad ne zna stati na STOP ?

i ne znam sta si zapeo da se znak ne vidi kad se fino vidi iz sve 3 trake pa nece ga napravit u promjeru 10 sa 10 metara...

ja kad vozim imam vremena i da upratim znakove, nisam retardiran, a ako sam u drugom gradu prvi put i ako su mi nepoznate ceste sigurno necu vozit puno preko ogranicenja i prolazit kroz crvena tako da me nece opucat nikakva skrivena kamera
User avatar
madner
Posts: 56768
Joined: 09/08/2004 16:35

#113 Re: Pitanje-Radar

Post by madner »

Kamera je zesca navlakusa.

Dimu sahu, nije ona tu da drzava ubere malo poreza nego da poveca sigurnost. Ne povecava se sigurnost tako sto ce dobijes cestitku poslje sa uplatnicom.
Neka stave znak za radar uz ogranicenje, ako je vec zbog skola smanjena. (Mada je to cista suplja, ali haj).
User avatar
VR6
Posts: 1215
Joined: 28/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#114 Re: Pitanje-Radar

Post by VR6 »

dimu zasto nebi stavili i jedan znak lijevo, da bude sigurno da ce ga svi vidjeti. Ima u Sarajevu par lokacija gdje se znakovi nalaze sa lijeve strane ceste, iako to nije po propisu, pa ih opet stavljaju. Pa mogli bi i tamo poduplati onda. Rekoh vec prije, ne vjerujem da su kamere tu radi vece sigurnosti :roll:
dimu
Posts: 970
Joined: 22/06/2007 16:21
Location: Rajvosa

#115 Re: Pitanje-Radar

Post by dimu »

madner wrote:Kamera je zesca navlakusa.

Dimu sahu, nije ona tu da drzava ubere malo poreza nego da poveca sigurnost. Ne povecava se sigurnost tako sto ce dobijes cestitku poslje sa uplatnicom.
Neka stave znak za radar uz ogranicenje, ako je vec zbog skola smanjena. (Mada je to cista suplja, ali haj).
jeste navlakusa al eto meni ne smeta nimalo

neka pale seljake po usima

jer naravno nama nista ne valja pa ni kamere ,a kad bude kakav udes sa mrtvim svi se javljate kako treba zakon jace provodit kako ovo kako ono ... .pa kako mislite to postici ? nas narod je papanski u dusi i to Bog moze samo promjeniti. vani je narod civilizovan, kod nas je civilozavana manjina... vani divljaju pojedinci pa masno to plate kod nas divlja vecina a eto ti bi da niko ne plati kaznu ?

svaki radar je navlakusa (i kamere, i patrole i svi ostali) ne znam sto se toliko bunite sto slika na 61 ?

kako to vi mislite provoditi zakon a da povecava sigurnost ? ne moze policija biti 24 sata u svakoj ulici sa radarom pa da vam svima pase...

mozete zaboravit na bilo sta dok ne uvedu limitatore brzine u svakom autu ili neki sistem u kojem se prati apsolutno svako auto u svakom trenutku na svakom mjestu ... pa eto onda nece niko moci divljati i slicno... za jedno 100 godina, kod nas za 250 hahaha
User avatar
madner
Posts: 56768
Joined: 09/08/2004 16:35

#116 Re: Pitanje-Radar

Post by madner »

Sta reci, ako se slazemo da je navlakusa, ali ti likujes sto drzava pali po usima one koje ne ugrozavaju druge nego voze normalno.

Ulica 5 km dozvoljeno 60 osim na tih 100m i tu stave kameru...
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#117 Re: Pitanje-Radar

Post by Better Man »

Da se ja pitam kamere bi bile postavljene na svakom koraku i to na sljedeći način. Kamera ima određeni domet. Uzmimo da kamera ima domet 10 metara, postavljao bih kamere svakih 10 metara tako da nijedan milimetar ceste nebi bio nepokriven, pa bi se idioti naučili da voze po propisu. Ako je ograničenje 40 km/h nebitno je dali je školska godina ili je raspust ili je dan ili noć treba da se poštuje i ne znam kako su dozvolili toleranciju 20 km/h od ograničenja. Ja bih naštimao da snima na 41 km/h, a gdje je 60 km/h na 61km/h.
User avatar
madner
Posts: 56768
Joined: 09/08/2004 16:35

#118 Re: Pitanje-Radar

Post by madner »

Ti si dokazani kompleksas tako da me i ne cudi.

Ukino bi polovini auta, a drugu bi natjerao da voze po tvom. Sve samo da ljudi ne bi slucajno mozda i uzivali u voznji, ne ne, to ne ide. :roll:
dimu
Posts: 970
Joined: 22/06/2007 16:21
Location: Rajvosa

#119 Re: Pitanje-Radar

Post by dimu »

madner wrote:Sta reci, ako se slazemo da je navlakusa, ali ti likujes sto drzava pali po usima one koje ne ugrozavaju druge nego voze normalno.

Ulica 5 km dozvoljeno 60 osim na tih 100m i tu stave kameru...
e bas tako

nadam se da ce neko zbog kazne u tih sto metara naucit da ubuduce gleda znakove a ne samo semafore, pa ce mozda primjecivati znakove STOP i slicno a ne da moram dnevno 150 puta yebat majku seljacinama koji tako izlijecu iako nemaju prednost. culi tamo negdje u nekoj auto skoli da samo moraju stat kad je crveno a ostale znakove ko sisa... i onda se zalimo sto stavljaju nove semafore... pa neka kad ne znamo drugacije
autoe
Posts: 143
Joined: 22/04/2007 19:20

#120 Re: Pitanje-Radar

Post by autoe »

Da li se iko zapitao koliko je udanjen saobračajni znak ogranićenja brzine od zadnjeg senzora radara, jer ispod znaka stoji na dužini 150m. Gledajući bandere koje su činimi se poredane svakih 50 m , ograničenje prestaje 4-5 m prije senzora. Zato oni koji su dobili prekršajni nalog , metar u ruke i mjeri razdaljinu. :D :D
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#121 Re: Pitanje-Radar

Post by Better Man »

madner wrote:Ti si dokazani kompleksas tako da me i ne cudi.

Ukino bi polovini auta, a drugu bi natjerao da voze po tvom. Sve samo da ljudi ne bi slucajno mozda i uzivali u voznji, ne ne, to ne ide. :roll:
Izvini, ali sigurnost u saobraćaju i životi učesnika su preći od bilo čega. Sit sam manijaka koji voze luđački i idiota sa grobovima koji po mrklom mraku voze bez ijednog ispravnog svjetla, a da ne govorim o neispravnim mašinama gdje iz auta čadi sami otrov. nNma tu nikakvih kompleksa, već strogo poštivanje zakona i propisa.
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#122 Re: Pitanje-Radar

Post by Klodovik »

Better Man wrote:Da se ja pitam kamere bi bile postavljene na svakom koraku i to na sljedeći način. Kamera ima određeni domet. Uzmimo da kamera ima domet 10 metara, postavljao bih kamere svakih 10 metara tako da nijedan milimetar ceste nebi bio nepokriven, pa bi se idioti naučili da voze po propisu. Ako je ograničenje 40 km/h nebitno je dali je školska godina ili je raspust ili je dan ili noć treba da se poštuje i ne znam kako su dozvolili toleranciju 20 km/h od ograničenja. Ja bih naštimao da snima na 41 km/h, a gdje je 60 km/h na 61km/h.
Potpuno je nelogično i mimo svake pameti da na Pofalićima vrijedi ograničenje od 40 km/h i npr. krajem jula, u pola dva ujutro. Jednostavno je propis loš i nedorečen, nije napravljen u skladu sa praksom i potrebama svakodnevnog života.

Da ne spominjem apsurd da npr. kod pijace na Markalama ili City Puba vrijedi 60 km/h (molim da me neko ispravi ako griješim) u svako doba dana i noći, kroz cijele ulice.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#123 Re: Pitanje-Radar

Post by Cholina_Lokica »

ah da, hajmo uvest svuda ogranicenje 30... pa cemo svi da milimo po cesti i vozimo se po sat vremena od alipasina do carsije. ili jos bolje, zabraniti auta i voziti bicikla samo... :oops:
User avatar
madner
Posts: 56768
Joined: 09/08/2004 16:35

#124 Re: Pitanje-Radar

Post by madner »

Better Man wrote:
madner wrote:Ti si dokazani kompleksas tako da me i ne cudi.

Ukino bi polovini auta, a drugu bi natjerao da voze po tvom. Sve samo da ljudi ne bi slucajno mozda i uzivali u voznji, ne ne, to ne ide. :roll:
Izvini, ali sigurnost u saobraćaju i životi učesnika su preći od bilo čega. Sit sam manijaka koji voze luđački i idiota sa grobovima koji po mrklom mraku voze bez ijednog ispravnog svjetla, a da ne govorim o neispravnim mašinama gdje iz auta čadi sami otrov. nNma tu nikakvih kompleksa, već strogo poštivanje zakona i propisa.
Zestok kompleks covjeka kome auto sluzi da bi presao iz tacke A do B, ali koji ga u biti mrzi.
Samo po sebi to nije problematicno, biti zeleni je kao u trendu, ali pokusaj nametanja te tacke gledista drugima uz podmetanje brige za sigurnost i zivota drugih...
Mojne suplje, vozi svoju plastiku po propisima i uzivaj.
dimu
Posts: 970
Joined: 22/06/2007 16:21
Location: Rajvosa

#125 Re: Pitanje-Radar

Post by dimu »

autoe wrote:Da li se iko zapitao koliko je udanjen saobračajni znak ogranićenja brzine od zadnjeg senzora radara, jer ispod znaka stoji na dužini 150m. Gledajući bandere koje su činimi se poredane svakih 50 m , ograničenje prestaje 4-5 m prije senzora. Zato oni koji su dobili prekršajni nalog , metar u ruke i mjeri razdaljinu. :D :D
99% da nema vise od 150m
Post Reply