Zivot u Holandiji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#76 Re: Zivot u Holandiji

Post by Maraschino »

Santos wrote:A o pedercicima da nepricamo.
zar je to najveci problem tamo... :? :D
mala_ba
Posts: 38
Joined: 30/10/2008 19:41

#77 Re: Zivot u Holandiji

Post by mala_ba »

Secer_033 wrote:Ma koliko god se mi trudili, Holandjani postati necemo. Barem ja ne.

Ali ljudi, odlutali smo mi daleko od teme. Prepali smo Malu_ba, vidite da je nema.
Hvala na brizi, nisam se prepala, bilo je i gorih stvari :-D
Jednostavno kad je došao ključni momenat, zaključila sam da nemam hrabrosti, snage, čega li već da opet počinjem ponovo, sama ... Previše sigurnosti, komotnosti mi je ovdje da krećem u nepoznato, a mislila sam da ja to mogu... Sve više mislim ako negdje krenem, biće to nazad u Bosnu.
Ali hvala vama na vašim mislima, savjetima, informacijama.
Znate šta mi je sad jasnije nego prije? To da je svugdje isto, svugdje su problemi ovi ili oni, svugdje ti je nešto lijepo više a nešto manje, tako da na kraju sve zavisi od toga kako mi to lično doživljavamo i šta je ono što nas čini sretnima.

Hajd, da više ne filozofiram :run:

Pozz
mala_ba
Posts: 38
Joined: 30/10/2008 19:41

#78 Re: Zivot u Holandiji

Post by mala_ba »

dugacki wrote:Sve mi je sumnjivo u ovom oglasu...ako im trebaju ljudi u call centru koji govore Hrvatski onda ce Holandjani ovakvi skrti, poslovni i proracunati otvoriti taj call centar u Hrvatskoj...jeftinije im je bolan. To isto rade u Indiji i Ceskoj za potrebe svojih firmi. Mala_ba, kako god odlucis, puno srece.
Neš' vjerovati, ali zatvorili su centar u Poljskoj, jer im se ne isplati imati posebno jedan za East Europe, pa proširuju taj u Maastrichtu. A Hrvatska nije u EU, tako da još dugo tamo neće otvarati ništa slično. Češka je već druga priča, ali i tamo je već puno firmi, ne mogu dovoljno radnika uvesti :D Svejedno, ja sam odustala od ovog posla. no sikiriki, nije zbog vaših priča :wink: nego, onako kako sam se brzo zagrijala, tako me naglo i prošla ideja o selidbi
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#79 Re: Zivot u Holandiji

Post by Anchius »

Pozdrav!
Procitao sam sve stranice i ne vidim ovdje o studiranju u Holandiju. Ima li neko od vas ovdje koji studira ili je studirao u Holandiji? Kako je tamo studirati, jeli lako doci do toga, kako se financira...? Razmisljam da tamo studiram, bio sam dvaput i jako mi se svidja ta zemlja, no ne znam puno holandski jezik, kako doci do studija u NL, kako naci posao da se pokrije troskove i platiti skolarinu...? Evo pogledao sam za stipendije u http://www.grantfinder.nl/content/index.asp, nasao sam neke stipendije ali ne znam koje bih prijavio, i kako se prijavi, koja je razlika izmedju undergraduate i bachelora, ovo bi mi bio prvi put da se prijavim za stipedniju, nikad to nisam ucinio, i nemam iskustvo s time pa mi treba neka pomoc...
Ja bih stvarno volio da dospijem do toga da studiram u NL i raditi i zivjeti, ovo sanjam godinama. :)
Hvala unaprijed
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#80 Re: Zivot u Holandiji

Post by Secer_033 »

Nisam sigurna mozes li dobiti stipendiju. Koliko ja znam to je samo za Holandse drzavljane ali mozda uspijes preko neke organizacije. Razlika izmedju undergraduate i bachelor je da se u NL zove bachelor a u drugim zemljama undergraduate. Isto je.
Posao uz faks mozes lako naci, pitanje je hoce li te primiti kao Bosanca uzeci u obzir da Bosna nije clan EU. Sad pogotovo u ekonomskoj krizi.

Sto se tice jezika: Ima par studija na Engleskom. To ti je mozda lakse.
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#81 Re: Zivot u Holandiji

Post by Anchius »

Zar nema jos odgovori? Cekam jos prije nego sto prijavim za stipendiju...
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#82 Re: Zivot u Holandiji

Post by Secer_033 »

ima, nadji posao i plati skolu. osim studiefinanciering nema nista drugo. osim ako ti firma plati kad npr. duaal studiras.
TheSpy
Posts: 83
Joined: 24/01/2008 20:13

#83 Re: Zivot u Holandiji

Post by TheSpy »

Bila sam u NL i fino je za zivjeti, samo sto mi se nije dopalo je holandski jezik - aj brate mili!
i komsinica mi je bila marokanka, toliko neurednosti jos vidjela nisam :run:
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#84 Re: Zivot u Holandiji

Post by neprilagodjena »

TheSpy wrote:Bila sam u NL i fino je za zivjeti, samo sto mi se nije dopalo je holandski jezik - aj brate mili!
i komsinica mi je bila marokanka, toliko neurednosti jos vidjela nisam :run:

Garant ti komsinica nije dobro pricala holandski :lol: :lol: :lol: :lol:
TheSpy
Posts: 83
Joined: 24/01/2008 20:13

#85 Re: Zivot u Holandiji

Post by TheSpy »

Garant ti komsinica nije dobro pricala holandski :lol: :lol: :lol: :lol:
joj suti..koma ziva :mrgreen: nit ona mene razumije nit ja nju :mrgreen: dosla na kafu s troje male djece..ulazi u obuci ko s poslom :shock: ja gledam u nju wtf?! :shock: cojk joj u zatvoru, ona neuredna do bola...jednom joj otisla na kafu i zbrisala sam iz tog kvarta za mjesec dana :mrgreen: :lol:
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#86 Re: Zivot u Holandiji

Post by neprilagodjena »

E to ti je,zivi tu a ne prica jezik :roll: :roll: :roll: :roll:

Ja sam zivjela u holandskoj okolini,imali smo i jednu marokansku i jednu surinamsku fam.
Ova marokanska fam je zivjela na kraju ulice i bili su fini i kulturni a surinamci su zivjeli pored nas.
U pocetku smo imali problema jer nisu znali gledati na sat :roll: :roll: usred noci oni prave festu a ja moram rano da ustanem.
Sve tako dok im moj tata nije otisao na vrata :lol: :lol: :lol: :lol: i nisu vise.
TheSpy
Posts: 83
Joined: 24/01/2008 20:13

#87 Re: Zivot u Holandiji

Post by TheSpy »

holandska okolina? mislis u blizini tromedje? meni druga ulica bila belgija, a nesto dalje Aachen...pa ti ja isla na trcanje svaki dan i šepurim se kroz tri drzave zategnuta u sorcu ko mackica :mrgreen: :lol:
a ovi moji marokanci su ionako bili ilegalno, ganjali su azil..pa im nije ni zamjeriti 8-)
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#88 Re: Zivot u Holandiji

Post by neprilagodjena »

Mislim da su sve ostalo bili holandjani u ulici,samo tri strane fam :lol: :lol:

Ma nas su kad smo dosli u nl odma na kurs holandkog poslali,evo sad ucim i njemacki :lol: :lol:
TheSpy
Posts: 83
Joined: 24/01/2008 20:13

#89 Re: Zivot u Holandiji

Post by TheSpy »

neka, neka trebat ce ti...jos kad bi i francuski malo prostudirala, bila bi glavna jezicarka u NL :mrgreen: jPte :mrgreen:
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#90 Re: Zivot u Holandiji

Post by neprilagodjena »

Ma kakvi,de ti meni posalji hljeba ako odes prije mene :lol: :lol:
TheSpy
Posts: 83
Joined: 24/01/2008 20:13

#91 Re: Zivot u Holandiji

Post by TheSpy »

Sumnjam da cu :( nesto me u zadnje vreme privlace daleke zemlje, pa bih se voljela gdje god ispaliti na jedan period :-D
europa je blizu, mos kad hos :mrgreen: u aprilu cu ja tebi poslat spisak stas mi ponijeti iz NL :razz:
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#92 Re: Zivot u Holandiji

Post by neprilagodjena »

Slaces trudnici spisak :lol: :lol: pa zar ti nije zao :lol: :lol: da ja sa stomakom do zuba sve to vucem :lol: :lol: :lol: :lol:
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#93 Re: Zivot u Holandiji

Post by Anchius »

REFRESH

Ajde zna li neko o studiranju u NL?
Procitao sam sve stranice i ne vidim ovdje o studiranju u Holandiju. Ima li neko od vas ovdje koji studira ili je studirao u Holandiji? Kako je tamo studirati, jeli lako doci do toga, kako se financira...? Razmisljam da tamo studiram, bio sam dvaput i jako mi se svidja ta zemlja, no ne znam puno holandski jezik, kako doci do studija u NL, kako naci posao da se pokrije troskove i platiti skolarinu...? Evo pogledao sam za stipendije u http://www.grantfinder.nl/content/index.asp, nasao sam neke stipendije ali ne znam koje bih prijavio, i kako se prijavi, ovo bi mi bio prvi put da se prijavim za stipedniju, nikad to nisam ucinio, i nemam iskustvo s time pa mi treba neka pomoc...
Ja bih stvarno volio da dospijem do toga da studiram u NL i raditi i zivjeti, ovo sanjam godinama. :)

PLEASE trebaju mi neki pomoci ili savjeti prije nego sto se prijavim za stipendiju ili postoji li druga financijska potpora
TheSpy
Posts: 83
Joined: 24/01/2008 20:13

#94 Re: Zivot u Holandiji

Post by TheSpy »

@neprilagodjena - ajme, bas mi je drago...bebicaaaa...joj! :kiss: hos se porodit u NL pa da dobijes onaj neki poklon - kriska hljeba tvrda ko kamen posuta sarenim bobicama :lol: kako god, drago mi je i da trudnocu hairli privedes kraju..bebicu ljubnem :kiss:

@anchius, ne znam nista o studiju u NL, nisam se nikad ni raspitivala..ja sam bila upisala studij u DE..kazes da si bio u holandiji pa sigurno imas i poznanika tamo, neka se raspitaju oni i jave ti, tako ces znati sigurno. sretno!
Zaya
Posts: 56
Joined: 28/10/2007 20:41

#95 Re: Zivot u Holandiji

Post by Zaya »

pregledaj web stranice nekih univerziteta..pregledaj fakultete koje te zanimaju ili kontaktiraj international office ili tako nesto

ako imas Bachelor ili diplomu mozda mozes naci Master's sa stipendijom.. znam jednog studirao je informatiku u utrecht.. imao je stipendiju od philips... potrudi se malo..
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#96 Re: Zivot u Holandiji

Post by Anchius »

Hoce li kada ne cujem kao hardhorend to predstavljati problem kada zelim studirati u NL?
Koji smjerove da biram da nemam puno komunikacije sa ljudima i da radim na kompjuteru? Mislim da biram graficki dizajn...
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#97 Re: Zivot u Holandiji

Post by Secer_033 »

na faks-u se radi dosta sa ljudima. grupni radovi i prezentacije ali nije nemoguce. mozda su ti smjerovi drugaciji.
amalia
Posts: 164
Joined: 02/03/2004 00:00

#98 Re: Zivot u Holandiji

Post by amalia »

babilon wrote:
cHupjahalic@ wrote:
ABAP wrote:Hrana: 120 - 300 EURO
Porez: 300-500 EURO jednom godisnje
ovo se cini jeftino, blago se vama. :D
:shock:
A ovi lopovi meni oduzmu toliko poreza mjesecno :x
Ovo je vjerovatno porez koji se placa na kucu.
Porez na plate je puno, puno veci. Porez na primanja je ogroman, i izrazava se u hiljadama eura godisnje. Primjer: na bruto platu od 3000 eura se placa oko 900 eura poreza mjesecno. Sto veca plata, vise i poreza, procentualno. Meni dodje da placem kad skontam koliko poreza platimo.
Pa porez na auto, zavisno od tezine/goriva na koje auto vozi. Prosjecan karavan kosta 100 eura mjesecno.
Pa razni porezi za prociscavanje vode, za cuku, za ovo, za ono...
Prema tome ovih 300-500 eura je totalno nerealna slika
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#99 Re: Zivot u Holandiji

Post by Maraschino »

amalia wrote:
babilon wrote:
cHupjahalic@ wrote:
ovo se cini jeftino, blago se vama. :D
:shock:
A ovi lopovi meni oduzmu toliko poreza mjesecno :x
Ovo je vjerovatno porez koji se placa na kucu.
Porez na plate je puno, puno veci. Porez na primanja je ogroman, i izrazava se u hiljadama eura godisnje. Primjer: na bruto platu od 3000 eura se placa oko 900 eura poreza mjesecno. Sto veca plata, vise i poreza, procentualno. Meni dodje da placem kad skontam koliko poreza platimo.
Pa porez na auto, zavisno od tezine/goriva na koje auto vozi. Prosjecan karavan kosta 100 eura mjesecno.
Pa razni porezi za prociscavanje vode, za cuku, za ovo, za ono...
Prema tome ovih 300-500 eura je totalno nerealna slika

gdje vi zivite... :shock: :?

:D :run:
User avatar
Cile83
Posts: 62
Joined: 03/01/2006 14:48

#100 Re: Zivot u Holandiji

Post by Cile83 »

Neki dan sam procitao na nekom holadskom sajtu da svi porezi u Holandiji sto se plate sa strane obicnog smrtnika, iznose izmedju 55-80% mjesecno od bruto primanja pa nadalje.Ovi koji zive tu i licno doprinose tome mogu sami racunicu sloziti :x :x
Meni licno od moje plate minimalno 60% ode svaki mjesec drzavi kroz razno razne poreze sto se toga tice naj naj naj al bas naj kreativniji su u tome,al nije to nista novo za Holandiju gledajuci njihovu istoriju.
Zato meni nepreostaje nista drugo sem da se jos malo strpim i onda :run: :run: iz ove vuko *ebine
Post Reply