Viza za Veliku Britaniju

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Peppers
Posts: 309
Joined: 25/06/2008 17:20

#1 Viza za Veliku Britaniju

Post by Peppers »

Prije svega da se izvinem administraciji ukoliko sam temu postavio na pogresno mjesto i nadam se da cu biti obavijesten ukoliko ista bude prebacena u neki drugi podforum.

E sad, zanima me da li je neko imao iskustva sa trazenjem vize za Veliku Britaniju na period od sest mjeseci do godinu dana? Da li postoje odredjene olaksice u dobijanju za studente ili bilo koji drugi koristan detalj. Hvala unaprijed.
User avatar
krntija
Posts: 33
Joined: 19/08/2008 20:30

#2 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by krntija »

Popunis online formu http://www.visa4uk.fco.gov.uk/ zakazes termin za predaju papira i sutradan podignes vizu ako ti odobre...
User avatar
krntija
Posts: 33
Joined: 19/08/2008 20:30

#3 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by krntija »

Olaksaj sam sebi pa trazi turisticku jer ti je studentska skuplja :)
User avatar
Entropio
Posts: 7813
Joined: 21/11/2010 21:49

#4 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by Entropio »

Zna li neko koliko košta sva papirologija i viza za VB? I da li je problem dobiti normalnu turističku vizu na nekih 10-ak dana?
User avatar
drndalo
Posts: 22827
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#5 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by drndalo »

https://www.visainfoservices.com/Pages/ ... aFees_PAGE

182 KM...

Odmah daju 6 mjeseci i multiple entry... Naravno ako budu zadovoljni papirima i odgovorima koje im das... Sve ispunjavas on-line, zakazes intervju dan i sat on-line, tamo se pojavis, mozda ti postave koje pod-pitanje, ali vecinu stvari koje si im on-line vec ukucao su provjerili... Naravno, papire koji potvrdjuju neke od pitanja koja si on-line odgovorio poneses sa sobom, ako upitaju...
User avatar
Entropio
Posts: 7813
Joined: 21/11/2010 21:49

#6 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by Entropio »

Hvala.

Dakle, nije veliki problem dobiti vizu, ako priložiš dokumente koji pokazuju da ćeš se vratiti (tipa povratna aviokarta, rezervacija hotela i slično)?
User avatar
drndalo
Posts: 22827
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#7 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by drndalo »

;-) Pa ne bi trebalo biti, znam da imaju pitanja o radnom mjestu, firmi, plati. Stanju bankovnog racuna, svasta nesta, ali po mom iskustvu nije bilo problema nikada kad imas sve papire... Za 182 KM, i ne bi trebalo da bude problema...
User avatar
alica.k
Posts: 8776
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#8 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by alica.k »

ponesi i potvrdu da si redovan student.
meni kao vanrednom nisu htjeli dati.
User avatar
Entropio
Posts: 7813
Joined: 21/11/2010 21:49

#9 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by Entropio »

alica.k wrote:ponesi i potvrdu da si redovan student.
meni kao vanrednom nisu htjeli dati.
Znači ipak ima problema... Ako ti ne odobre, propadne ti aviokarta i tih 200-ak eura. Ne znam što je problem da se ode turistički na 5-10 dana... bez obzira da li bio redovan ili vanredan student. Ili da nisi student uopće.
lajkujMe
Posts: 12263
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#10 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by lajkujMe »

A sta je s onim izjavama da ce britanija uskoro ukinuti vize za BIH to je bilo onog dana kad su nam ukinuli za sengen.
Rekli do aprila ce sve biti gotovo :?
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#11 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by amrica »

Koliko se sjecam, GB je tek prije par godina ukinula vize Hrvatima :-?
akcija007
Posts: 2859
Joined: 17/05/2008 23:50

#12 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by akcija007 »

Ja sam u radnom odnnosu vadio sam vizu za UK u novembru prosle godine.
Bezveze je nema guzve u ambasadi sam sebi rezervises datum i vrijeme, popunis tu aplikaciju, sjecam se da sam nosio 3 zadnje platne liste, potvrdu o uplacenmim doprinosima, izvod banke o stanju na racunu, pozivno pismo sponzora iz UK
182 KM je viza i izdaju je na 6 mj s MULTI ulazima/izlazima
User avatar
drndalo
Posts: 22827
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#13 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by drndalo »

GB je tek prije par godina ukinula vize Hrvatima
Pa nije bas tako, HR je nisu imali pretezno, osim mislim 2 godine nakon reintegracije istocne Slavonije, jer su ljudi odatle trazili azile u UK i Norveskoj, pa su im uveli vize privremeno... To nije trajalo duze od 2-3 godine. I barem 5-6 godina nije tako...

Moje iskustvo je da nikad nije bilo problema, ako ih bude, traze ti pojasnjenje, dodatni papir i tako to... Ako se ide turisticki, trazice ti sigurno potvrdu o raspolozivim sredstvima, iz banke... Ako imas posao, potvrde iz firme... Ako studiras, potvrdu iz firme, radnu knjizicu... Jos ce ti za turizam traziti rezervaciju smjestaja, prevoza, aviona, itd...
User avatar
JoseMujica
Posts: 27608
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#14 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by JoseMujica »

Entropio wrote:Hvala.

Dakle, nije veliki problem dobiti vizu, ako priložiš dokumente koji pokazuju da ćeš se vratiti (tipa povratna aviokarta, rezervacija hotela i slično)?
ne nimalo ali aplikacija jeste detaljna...moje iskustvo...tražio 7 dana a oni mi dali pola godine
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#15 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by ChataDodajStaHoces »

Izvod iz banke s povecim iznosom je prednost i na osnovu toga ti ne bi trebali praviti probleme... naravno ukoliko su ti ostali papiri ok :)
zpac
Posts: 6
Joined: 22/01/2010 18:31

#16 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by zpac »

2 puta trazio UK vizu. Dva puta mi nisu istu dali, trazio sam business visu na dvije godine.

Oba puta sam imao garantno pismo i poziv od direktora UK odjela mojih firmi ( istovremeno EMEA direktori ), i obje firme su medju top 100 world-wide , znaci nisu neke bezvezarije. Da ne kazem da sam zaposlen, i da imam solidna primanja, te dozivotnu dozvolu boravka za jednu EU zemlju, i da mi ne treba nikakva viza za cijeli sengen prostor, ali UK nije u sengenu ...

Tako da ti nista ne garantuje da ces dobiti UK vizu...u svakom slucaju sretno
User avatar
Entropio
Posts: 7813
Joined: 21/11/2010 21:49

#17 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by Entropio »

Šta jedan student treba da uradi da dobije vizu? :D

Glupa su im pitanja... Hajd' ako je neko zaposlen, ali za studente...
akcija007
Posts: 2859
Joined: 17/05/2008 23:50

#18 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by akcija007 »

STUDENTI, UČENICI:

* Kopija indeksa (original indeksa na uvid) i potvrda fakulteta o redovnom / vanrednom studiranju.
* Potvrda o školovanju i kopija džačke knjižice (original doneti na uvid).

Opšta dokumenta:

* Pasoš koji važi jos min. 6 meseci po isteku vize i ima najmanje 1 slobodan list bez ikakvih pečata i napomena sa obe strane /obavezno potpisan.
* Prethodni pasoši ukoliko ih imate.
* 2 fotografije veličine pasoša, isključivo sa belom pozadinom.
* Formular popunjen crnom olovkom.
* Potvrda o posedovanju novčanih sredstava dovoljnim za predviđeni boravak u GBR.
* Dokaz o nekretninama u vlasništvu ako ih imate.
* Pasoši užih članova porodice na uvid.



Za turističke posete:

* Potvrda o rezervaciji hotela (vaučer agencije) ili pozivno pismo sponzora (osobe kod koje ćete biti, ne mora biti britanski državljanin, važno je da boravi tamo), dokaz o njegovom legalnom boravku u Britaniji, kopija pasoša sponzora, ukoliko se ide u posetu nekoj instituciji - pozivno pismo sa njihovim memorandumom.
User avatar
Entropio
Posts: 7813
Joined: 21/11/2010 21:49

#19 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by Entropio »

Šta im znači ovo "prethodni pasoši"? Vidio sam i u aplikaciji da ima pitanje da li sam prije imao drugi pasoš... Misli se na drugu zemlju ili? Imao sam onaj stari pa sam ga zamjenio biometrijskim. Nemam ga više.
akcija007
Posts: 2859
Joined: 17/05/2008 23:50

#20 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by akcija007 »

Entropio wrote:Šta im znači ovo "prethodni pasoši"? Vidio sam i u aplikaciji da ima pitanje da li sam prije imao drugi pasoš... Misli se na drugu zemlju ili? Imao sam onaj stari pa sam ga zamjenio biometrijskim. Nemam ga više.
to je taj pasoš njega upišeš
User avatar
drndalo
Posts: 22827
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#21 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by drndalo »

Kako ga nemas ? Bacio ? Stari pasos ti vrate ponisten kada uzmes novi, ali ga vrate... Ako ga nemas, onda po sjecanju napises vrijeme vazenja, npr. 2007-2012...
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#22 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by Sunrise00 »

Ovu turisticku koliko ja znam nije uopce tesko dobiti, moje sestre su je imale, mislim da traje 6 mjeseci bez obzira na koliko trazis, ali nisam sigurna :-? mislim da oni inace malo produze jer sam ja trazila svoju do jula 2012 a dali su mi do novembra, tako da ne znam bas :D koliko mozes boraviti u UK u toku ovih 6 mjeseci ne znam.. uglavnom, ne bi trebao imati problema ako si student i ako im das sve dokumente koje traze :D sretno :D
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#23 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by dr.Gonzo »

Ja sam je isto par puta dobio na pola godine, al stvarno traze puno i postavljaju puno pitanja. Cak i na pasoskoj kontroli na aerodromu.
Sto vise dokumenata (pozivnih pisama, potvrda o ucestvovanju u necemu i tako to) to bolje.
User avatar
Entropio
Posts: 7813
Joined: 21/11/2010 21:49

#24 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by Entropio »

drndalo wrote:Kako ga nemas ? Bacio ? Stari pasos ti vrate ponisten kada uzmes novi, ali ga vrate... Ako ga nemas, onda po sjecanju napises vrijeme vazenja, npr. 2007-2012...
Pa vratili su, ali nemam pojma gdje je to... Vjerovatno sam to nekad bacio. Što će mi star pasoš...
No.Ke
Posts: 7
Joined: 14/11/2010 18:03

#25 Re: Viza za Veliku Britaniju

Post by No.Ke »

Vidim da je tema poprilicno davno bila aktivna. Ali evo zanima me ako je neko u skorije vrijeme izvadio vizu, njegova iskustva. Trebao bi skoro da putujem u VB. Koliko sam shvatio 3 stavke su bitne: Debel` bankovni racun, Garantni list(pozivno pismo) i nesto sto te veze da se vratis. Problem bi mi bilo ovo trece jer sam zavrsio faks a ne radim. Neki savjeti, prijedlozi? Cuo sam da nije lose i od staraca predati platne liste i to..
Post Reply