"Kvalitet goriva na pumpama"?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
GaRGa
Posts: 2763
Joined: 25/02/2009 15:00

#651 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by GaRGa »

imal iko iskustva sa GAZPROM 100 oktana bezinom ?
M@RKO
Posts: 133
Joined: 15/05/2010 09:23

#652 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by M@RKO »

Mene isto zanima ima li iko iskustva sa benzinom od 100 oktana na Gazpromu ili na Petrolu?
User avatar
holowey
Posts: 8458
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#653 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by holowey »

ako je to isti onaj bezolovni od 100 oktana koji je bio dostupan i na omv prije prodaje gazpromu, ja sam ga sipao u g2 1.3... nikakve razlike u odnosu na vucu (ha 95 ha 100) ili potrosnju (zato sumnjam da ima bas 100 oktana), ali nije bilo nikakvih ni problema, masina na leru radila tiho i mirno tek kad dodas gas cujes motor da radi...na cijeli rezervoar otprilike 2-3 litra skuplje od 95-ce (sa kojom je znalo ponekad biti "stucanja" u radu motora)
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#654 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by romeomoraprezivjeti »

Dobar je taj gazprom ili omv 100, ima cijelih 92 oktana.:-D
User avatar
holowey
Posts: 8458
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#655 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by holowey »

romeomoraprezivjeti wrote:Dobar je taj gazprom ili omv 100, ima cijelih 92 oktana.:-D
na poklopcu rezervoara mog g2 pise minimum 92 oktana pa se usudim svasta sipati :lol:
User avatar
drndalo
Posts: 22835
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#656 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by drndalo »

Jel' 92 ili 91 ?
User avatar
holowey
Posts: 8458
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#657 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by holowey »

drndalo wrote:Jel' 92 ili 91 ?
dobro si...ne bi mi mrsko izaci da provjerim :lol:
amir79
Posts: 314
Joined: 01/07/2008 19:00

#658 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by amir79 »

GaRGa wrote:imal iko iskustva sa GAZPROM 100 oktana bezinom ?
poslije kixsa sa 95 na EP Bentbasa, nasuo sam full tank 100 oktana bezina na GAZPROMu lokacija Breka i mogu reci da je rad motora dosta mirniji, da vuće malo bolje ali troši se brzo... Slijedeći ce biti PETROL 100...
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#659 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by quarterback »

meni su najbolji efekti sto se tice vuce bili kada sam sipao pola 95, pola 100 (nekada na omvu) a testirao sam razne kombinacije, znam da nema puno logike ali takav je moj subjektivni dojam

ipak nije imalo nikakvog uticaja na potrosnju, samo vuca i mirniji rad motora
amir79
Posts: 314
Joined: 01/07/2008 19:00

#660 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by amir79 »

kod mene na 1.2 tsi motoru, sve se osjeti :)
esso_sa
Posts: 1669
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#661 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by esso_sa »

Morate shvatiti da je razlika izmedju 95 oktana i 100 oktana samo ta sto 100 oktansko gorivo ima visu tacku samozapaljenja pa samim tim, motor ce teze doci u situaciju da krene detonirati
Znaci, auto vam nista bolje nece ici na 100 u odnosu na 95 oktana, niti cete dobiti par extra konja (sto ljudi cesto misle) :)
Ovo sto sam napisao naravno vazi samo pod uslovom da oba goriva stvarno i imaju onoliko oktana koliko pise na pumpi

Ja Gazprom zaobilazim i nisam nikad ni probao njihovo gorivo. Dovoljno mi je bilo sto se kolega sa posla, nakon sipanja goriva na Gazpromu, kuci vratio na slepi. U pitanju je bilo bukvano novo auto a rastavljanje kompletnog sistema za gorivo je otkrilo nekakva crna vlakna (nalik na karbonska) i par opusaka u rezervoaru i pumpi goriva :-)
Uglavnom, sve zivo se zacepilo a pumpa visokog pritiska crkla od "zorova"
M@RKO
Posts: 133
Joined: 15/05/2010 09:23

#662 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by M@RKO »

Inace sipam na El Tariku 98 benzin i zadovoljan sam. Nasuo sam neki dan na petrolu Qmax 100 i jedino sto primjetim je da auto mozda za nijansu mirnije radi.. Da li ima neke razlike u potrosnji vidjet cemo.
esso_sa wrote:Morate shvatiti da je razlika izmedju 95 oktana i 100 oktana samo ta sto 100 oktansko gorivo ima visu tacku samozapaljenja pa samim tim, motor ce teze doci u situaciju da krene detonirati
Znaci, auto vam nista bolje nece ici na 100 u odnosu na 95 oktana, niti cete dobiti par extra konja (sto ljudi cesto misle) :)
Ovo sto sam napisao naravno vazi samo pod uslovom da oba goriva stvarno i imaju onoliko oktana koliko pise na pumpi
Slazem se sa ovim, meni je paljenje podeseno na granici, da nemam detonacije sa 98 gorivom, cim naspem 95 pocnu..
esso_sa
Posts: 1669
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#663 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by esso_sa »

M@RKO wrote:
Slazem se sa ovim, meni je paljenje podeseno na granici, da nemam detonacije sa 98 gorivom, cim naspem 95 pocnu..
Ne znam sta vozis i ko ti je podesavao paljenje ali ovo sto sam podvukao i nije bas pametno. Obicno se paljenje podesi tako da imas par stepeni rezerve (za lose gorivo) ili, ako si vec na granici, onda bi trebao imati neku zastitu. Npr detekciju detonacija koja ce retardirati paljenje u slucaju da dodje do nje. Vecina modernijih elektronika u autima ima ovu zastitu bas iz razloga sto se auto vozi u razlicitim uslovima (temperature zraka, nadmorska visina, kvalitet goriva) :thumbup:
M@RKO
Posts: 133
Joined: 15/05/2010 09:23

#664 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by M@RKO »

Nista s modernom elektronikom nije u pitanju :lol: koral 55 :D
S obizirom da uvijek sipam 98 kontam da i nema problema.. 95 naspem u rijetkim situacijama kad nestane ovog drugog.. U svakom slucaju hvala na dobronamjernom savjetu :thumbup:
GaRGa
Posts: 2763
Joined: 25/02/2009 15:00

#665 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by GaRGa »

meni su se potrosile svjecice za manje od 20k km pa kontam da nije zbog goriva jer bi trebao sipat bar super + a uglavnom samo 95 ima po pumpama...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37290
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#666 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by bitanga_sa_otesa »

kako se to svjecice trose? na koje mislis ? ovakve ?

Image
GaRGa
Posts: 2763
Joined: 25/02/2009 15:00

#667 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by GaRGa »

bitanga_sa_otesa wrote:kako se to svjecice trose? na koje mislis ? ovakve ?

Image
jest na te
Image
esso_sa
Posts: 1669
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#668 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by esso_sa »

Koliko se sjecam, kod tebe ono bijase Audi TT sa 1.8T motorom ? Ne vjerujem da ti je lose gorivo i eventualno detoniranje dohakalo svjecicama jer tvoj motor ima fabricku zastitu od detonacija

Jedino ako si stavio neke obicne svjecice, iz neke obicne radnje sa auto dijelovima, onda i ima smisla da su pregurale "samo" 20k kilometara.
Jedino original VW/Audi "long life" svjecice mogu izdrzati duze odnosno, oko 60k km

Mozes pokusati i sa originalnim svjecicama od Audi RS2, ja vozim trenutno na njima i do sada su se pokazale kao najbolje u odnosu na sve sto sam do sada probao.
U ASA-i kostaju 26 KM komad :thumbup:
GaRGa
Posts: 2763
Joined: 25/02/2009 15:00

#669 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by GaRGa »

esso_sa wrote:Koliko se sjecam, kod tebe ono bijase Audi TT sa 1.8T motorom ? Ne vjerujem da ti je lose gorivo i eventualno detoniranje dohakalo svjecicama jer tvoj motor ima fabricku zastitu od detonacija

Jedino ako si stavio neke obicne svjecice, iz neke obicne radnje sa auto dijelovima, onda i ima smisla da su pregurale "samo" 20k kilometara.
Jedino original VW/Audi "long life" svjecice mogu izdrzati duze odnosno, oko 60k km

Mozes pokusati i sa originalnim svjecicama od Audi RS2, ja vozim trenutno na njima i do sada su se pokazale kao najbolje u odnosu na sve sto sam do sada probao.
U ASA-i kostaju 26 KM komad :thumbup:
ma u asi original NKG PFR6Q laser platinum sto je najgore... zamjenio sam i bobine sad da vidim da nije do njih bilo jer su problematicne na 1.8T
User avatar
ElRe
Posts: 10928
Joined: 12/12/2011 11:28

#670 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by ElRe »

U zadnje vrijeme sipam Q Max na Petrolu i Euro 5 Dizel na Nestru u Blažuju i nemam problema niti primjecujem razliku u radu 1.3 Multijet motora.
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#671 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Adoxxx »

meni nekako najkvalitetnije gorivo na pumpi "petrol line", bas osjetim na vuci kad kod njih naspem, a i radio sam nekad davno kod njih tako da sam gledao papire o kvaliteti goriva
aMeR_BH
Posts: 162
Joined: 26/02/2007 19:12

#672 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by aMeR_BH »

Jel neko igrao na Energopetrolu ovu novu nagradnu igru?
https://www.facebook.com/EnergopetrolHo ... 9234256310

Koliko vidim nema puno prijavljenih a brzo se završava
costacurta
Posts: 3518
Joined: 05/05/2005 08:25

#673 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by costacurta »

Citam o kontroli goriva na hrvatskim "crpkama", jel zna neko kako je kod nas to regulisano?
Postoje li kakve kontrolne interne/eksterne?
Postoji li neki pravilnik/stanardi ili kakodavecnazovem o kvaliteti/kakvoci goriva i postoje li i kakve su kazne u slucaju nepostivanja istog?
Citam da njihova inspekcija zbog pravnih stvari nije u situaciji iznositi imena postaja u kojima je pronadjeno gorivo u prodaji a koje ne ispunjava i nezadovoljava te neke standarde.
Predvidjene su neke novcane kazne i to stoji, ali kako je moguce da drzava postiva zakon stiteci nekoga ko je ocigledno s namjerom ekstra profita prodavao falsh robu, a mene kao potrosaca dovodi u situaciju tj. daje mi mogucnost izbora da samo uzdajuci se u dragog Boga ne naletim bas na tuali "pokvarenu robu". Misi'm ono,
razumijem ako se nadje npr pokvarena piletina, jbga desava se, temp. vruce, frizideri ne rade, ne svjesno, ali ovo je svjesno zacerivanje zbog uzimanja para, kako gradjanima krajnjim potrosacima tako i drzavi prodavajuci "muda pod bubrege" s ciljem prikazivanja manje dobiti/utajom poreza/prodajom lose kvalitete goriva.
kazniti ih sa milionskim iznosom i obznaniti javno ime.
Jedan ce sigurno grohnuti ali ce se posluziti za nauk svim ostalim kolegama iz branse koji ce se svi lagano spustiti na zemlju pouceni njegovim iskustvom.
Na dobitku i drzava kao sakupljac poreza i narod kao krajnji potrosac.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#674 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by quarterback »

radili su analize cini mi se prosle godine i, sto je cudo, javno objavili gdje je bilo lose gorivo

od tada na pola onih lijevih pumpi u srednjoj bosni je jeftinije po 5 feninga od drugih, valjda pokusavaju privuci ljude da opet tu sipaju
(onaj neki TD i jos par, ne znam sada imena)

bilo je jos pumpi ali kako uglavnom vozim preko srednje bosne samo sam to gledao
photo&video
Posts: 835
Joined: 04/12/2007 17:26

#675 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by photo&video »

Sipam na El Tariku zadnjih 10 mjeseci dizel, zadnja tri puna rezervara primjetim da prelazim manje km nego obicno na istim relacijama, poslije zadnjeg sipanja auto mi se u brdu vec tri puta ugasilo, a prije gasenja zatrza par puta. Nikakvih poruka na kompjuteru, bez greske, u servisu uzeli uzorak nafte 98 % da ima dosta vode, cekam rezultate. Odvratan osjecaj kad se na novom autu koji je presao 15000 desi da se u sred manjeg brda auto ugasi. Da li iko jos ima problema sa Tarikom???
Last edited by photo&video on 14/12/2014 20:00, edited 1 time in total.
Post Reply