TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#51 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by d2 »

ins wrote:Vozim onom kojom mi uslovi dopustaju, sto vrijeme sto drugi ucesnici u saobracaju.
Imam dobar auto i uvijek gume u cije stanje i spsobnosti ne sumnjam, pa prema tome sve sto trebam da uradim je da se prilagodim uslovima.
Tada nije nikakav problem voziti Ze-Sa 120 km/h po utabanom snijegu, ili na autoputu kroz Slo 130-140 km/h, ili Bihac-Sarajevo vrtiti se oko 90-100 km/h vecim dijelom, isto tako po neociscenoj cesti.

Prelazim 30.000+ km godisnje, vozim 19 godina, nisam nikada imao udes....
Hahahahahaah nije problem voziti, problem je izbjeci ako sta izleti na cestu ili zakociti :D moze se voziti i 300 na utabanom snijegu
sjo car si :D
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#52 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by LeKo »

Nisam imao lično iskustvo sa Tigar gumama tako da ih nisam u stanju komentarisati, ali kada sam kupovao zimske gume za sebe zaobišao sam ih u širokom luku, što zbog preporuke taksista što zbog ne obećavajuće cijene. Moj izbor je pao na GY UG 7 i njih iz iskustva za dim. 195/65/15 mogu preporučiti.
User avatar
madner
Posts: 56785
Joined: 09/08/2004 16:35

#53 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by madner »

LeKo wrote:Nisam imao lično iskustvo sa Tigar gumama tako da ih nisam u stanju komentarisati, ali kada sam kupovao zimske gume za sebe zaobišao sam ih u širokom luku, što zbog preporuke taksista što zbog ne obećavajuće cijene. Moj izbor je pao na GY UG 7 i njih iz iskustva za dim. 195/65/15 mogu preporučiti.
Kolko love i gdje?
Takve mi trebaju :D
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#54 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by Bakir1 »

ins wrote:
Bakir1 wrote: nije ovo njemacka i nije ADAC toliko mjerodavan da moram uvaziti njihove misljenje,a svakako je bolja solucija od polovnih i protekt guma.
Majstore, ti si znaci ignorisao ADAC i forumase koji govore da je Tigar smece, vec si uzeo za relevantne one forumase koji tvrde da su zadovoljni gumama koje su malo platili?
Za mjesec-dva ces i ti tvrditi nekome da su Tigar odlicne gume, bez obzira sto nisi probao neke druge, samo zato sto si ih ti kupio, na osnovu price istih onih kao sto si ti?

Ma da ti nisi clan SZBiH, slucajno? :D :D :D
a vidi majstore za moje drugo auto gume kostaju cca 1500 KM 4 komada,meni je sava smece,meni je kumho smece,sava poslije zimske sezone sva nikakva kao da si je izvakao,kumho bolje da i ne komentarisem kakva je to guma,sve zavisi opet na kakvu gumu naletis i koji DOT sto ljudi obicno ne gledaju.
na auto koji imam namjeru staviti TIGAR gume,primjenjuje se sljedeca situacija:
voznja po gradu iskljucivo i na izletiste gdje vlada duboki snjesko sto rekose da je odlika TIGAR guma,na drugim autima su gume koje su prilagodjene potrebama ako je to voznja magistralnim saobracajnicama i ovo malo jada od autoputa sto imamo onda je ug7.
kako rece ADAC one logan je najnesigurniji auto a pri tome mu stave gumu koja nije orginalnih dimenzija i koja je jos bila ispuhana i prevrnu auto na krov seljackom voznju to je taj relevantni izvor na koji se ti pozivas pa poslije skacu sebu u usta izljavljujuci da pri ponovljenom testu logan prolazi ok,a sute o problemima (u taj vakat aktuelnim) sa tt-om,bmw m3 itd.
za ono sto meni treba i sto se pise o tigar gumama ovdje ja sam procjenio da je tigar dobra guma koja ce sluziti sasvim dobro mojim potrebama.
ruzno je pljuvati po ljudima a da pri tome onaj koji pljuje ne zna pozadinu price a posebno ne kakve i koliko auta popljuvani vozi u opisu radnog mjesta.
zato cu te ili vas (stariji ste od mene) moliti da donosenje zakljucaka na brzinu i izigravanja elvije zadrzite za sebe.
hvala i pozdrav
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#55 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by alphonse kauders »

A, može li mi iko reći koje su cijene zimskih guma u Sarajevu po proizvođaču (ne mora tačna cijena, nego otprilike) i isplati li se stavljati sada zimske gume, pošto idem do Zagreba sljedeće sedmice, a ove ljetne gume su mi prilično stare pa se ne bih baš odvažio opet s njima ići do Zagreba (išao prošlog mjeseca, pukla mi jedna guma na makadamu kod Kaknja dok se pravio autoput, pa me to malo zabrinulo).
Imam dvije zimske gume kupljene prošle godine i sad kontam da kupim još dvije nove. Isplati li se kupovati uopšte one ljeto-zima gume?

Eto, bio bih zahvalan na bilo kakvom savjetu.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#56 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by ado-šampion »

alphonse kauders wrote:A, može li mi iko reći koje su cijene zimskih guma u Sarajevu po proizvođaču (ne mora tačna cijena, nego otprilike) i isplati li se stavljati sada zimske gume, pošto idem do Zagreba sljedeće sedmice, a ove ljetne gume su mi prilično stare pa se ne bih baš odvažio opet s njima ići do Zagreba (išao prošlog mjeseca, pukla mi jedna guma na makadamu kod Kaknja dok se pravio autoput, pa me to malo zabrinulo).
Imam dvije zimske gume kupljene prošle godine i sad kontam da kupim još dvije nove. Isplati li se kupovati uopšte one ljeto-zima gume?

Eto, bio bih zahvalan na bilo kakvom savjetu.
Ljeto-zima je u osnovi zimska guma. Ne isplati se kupovat, jer je ljeti loša gotovo kao i zimska. Kupi dvije zimske gume i stavi ih na pogonsku osovinu, najbolje ako je to prednja. Koje auto, dimenzija? Goodyear važi za najboljeg proizvođača zimskih guma i njegov UG7 u dim. 195/65 R15 bi trebao koštati oko 150 KM.
Ako ti je pukla guma podsjećam te radi Zakona a i radi tvoje sigurnosti da na jednoj osovini moraš imati dvije identične gume, dakle i jednako potrošene. A što se tiče puta u Zagreb, po meni još nije vrijeme za zimske gume. Ali ako gledaš isplativost, uzimati sad dvije ljetne i voziti na njima mjesec pa uzeti zimske nema nikakve računice, jer na proljeće (te) ljetne gume mogu samo biti jeftinije.
User avatar
madner
Posts: 56785
Joined: 09/08/2004 16:35

#57 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by madner »

Ehm, valjda bi sad trebale bit jeftinije ljetne.
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#58 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by alphonse kauders »

Ma za Thaliu, nisam dosad gledao dimenzije posebno (nisam bas veliki auto fan), znam samo da su felge 14-e. Znam, i meni je glupo uzimati sada ljetne gume kada se od 15.11. moraju staviti zimske pa bi ih morao skinuti za mjesec dana, pa kontam da neće možda biti veliki problem voziti po autoputu ako temp. bude preko +15C.
Helem, spreman sam dati 250-300 KM za gume, felge 14, primam sve savjete:)
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#59 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by Bakir1 »

ado sampionu ne postoji ljeto zima guma postoje one gume za cijelu sezonu ali ljeto zima ne i oznaka m+s je mud+snow
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#60 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by vnm »

Bakir1 wrote:ado sampionu ne postoji ljeto zima guma postoje one gume za cijelu sezonu ali ljeto zima ne i oznaka m+s je mud+snow
http://eu.goodyear.com/uk_en/tires/repo ... /index.jsp
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#61 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by Bakir1 »

na te sam i mislio kada sam rekao "postoje one gume za cijelu sezonu" a bas bi volio vidjeti ovu gumu kao zimsku u bosni u dalmaciji i tim mjestima sa blagim zimama da ali ovdje ne.
i to opet nije ljeto-zima :-D
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#62 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by ado-šampion »

Bakir1 wrote:ado sampionu ne postoji ljeto zima guma postoje one gume za cijelu sezonu ali ljeto zima ne i oznaka m+s je mud+snow
E nek si mi rekao u p.m., da nisi živio bih u neznanju :x

To što ti sad pričaš ja sam milion puta rekao na ovom forumu, kao i masa drugih ljudi. Ovdje svako redovniji više zna šta znači M+S i da su "ljeto-zima" gume u stvari cjelogodšnje. Prati malo forum...

I da te naučim jednu stvar. Cjelogodišnja guma nikom ne koristi u Dalmaciji! Vector je po mogućnostima bukvalno zimska guma, što znači da na suhom asfaltu ima sve mane koje ima i zimska. Od zimske se razlikuje samo po nešto drukčijoj smjesi, tj. ima dodatke koje joj pomažu da se ljeti manje troši nego čista zimska guma. Cjelogodišnja guma mora imati neke performanse u svim uslovima, a kako je ti opisa po snijegu ne bi mogla ni povuć.

Za Thaliu, dimenzija je 175/65 R14 ili 185/60 R14, za zimske bolje ova prva, za te pare možeš naći bilo koje (dvije) gume. Preporučujem Goodyear UltraGrip 7. Vidi u Savi na Stupu. Jaro kod nas u Sarajevu 50% i više vozača vozi na zimskim gumama koje im prodaju kao ljeto-zima (ili cjelogodišnje, ako treba crtat) cijelo ljeto, zato ne vidim nikakvu prepreku u tome da ti jednom odeš do Zagreba ako je temperatura 15 stepeni. Samo oprezno.
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#63 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by vnm »

Bakir1 wrote:na te sam i mislio kada sam rekao "postoje one gume za cijelu sezonu" a bas bi volio vidjeti ovu gumu kao zimsku u bosni u dalmaciji i tim mjestima sa blagim zimama da ali ovdje ne.
i to opet nije ljeto-zima :-D
:thumbup:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#64 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by Bakir1 »

I da te naučim jednu stvar. Cjelogodišnja guma nikom ne koristi u Dalmaciji! Vector je po mogućnostima bukvalno zimska guma, što znači da na suhom asfaltu ima sve mane koje ima i zimska. Od zimske se razlikuje samo po nešto drukčijoj smjesi, tj. ima dodatke koje joj pomažu da se ljeti manje troši nego čista zimska guma. Cjelogodišnja guma mora imati neke performanse u svim uslovima, a kako je ti opisa po snijegu ne bi mogla ni povuć.
nisi me nista naucio,da je to bukvalno tako dobra guma i da je toliko upotrebljiva sve bi gume bile takve a ne bi imali dvije kategorije ljetne i zimske :D
deder opucaj jos jednog ljutka :lol:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#65 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by ado-šampion »

Bakir1 wrote:
I da te naučim jednu stvar. Cjelogodišnja guma nikom ne koristi u Dalmaciji! Vector je po mogućnostima bukvalno zimska guma, što znači da na suhom asfaltu ima sve mane koje ima i zimska. Od zimske se razlikuje samo po nešto drukčijoj smjesi, tj. ima dodatke koje joj pomažu da se ljeti manje troši nego čista zimska guma. Cjelogodišnja guma mora imati neke performanse u svim uslovima, a kako je ti opisa po snijegu ne bi mogla ni povuć.
nisi me nista naucio,da je to bukvalno tako dobra guma i da je toliko upotrebljiva sve bi gume bile takve a ne bi imali dvije kategorije ljetne i zimske :D
deder opucaj jos jednog ljutka :lol:
Jaro, jel ti fakat ne kontaš il se praviš da ne kontaš?
Bakir1 wrote:...a bas bi volio vidjeti ovu gumu kao zimsku u bosni u dalmaciji i tim mjestima sa blagim zimama da ali ovdje ne.
i to opet nije ljeto-zima
Ovdje si rekao da je cjelogodišnja guma samo za blage zime, što implicira da je podjednako loša (ili dobra) i zimi i ljeti. Nonsens. Ja nigdje nisam rekao da je "toliko upotrebljiva" ni "bukvalno dobra". Ona ima bolja svojstva na vožnji po visokim temperaturama od čiste zimske gume, ali zbog toga gubi u zimskim uslovima. Što znači da je jako blizu zimske gume po ukupnim svojstvima, znači po snijegu dobra, na suhom loša, posebno pri većim temperaturama. Zbog toga sam rekao da je ona ustvari zimska guma koja se po performansama ne može usporedit s pravim zimskim gumama i zbog toga je neisplativa, tačno kako sam i prije rekao.

Ovo potrđuje moju priču:

http://www.adac.de/Tests/Reifentests/Wi ... eID=229318

Po prikazanom, Vector nikako ne možeš razlikovati od ostalih (zimskih!) guma na ovom testu, jedino što znaš da je ona po katalogu "all-season" guma. Vidiš i da je Vector na snijegu dobar koliko i Michelin Alpin, Fulda, čak i Bridgestone Blizzak, pa još jednom tvoja priča o "blagim zimama" pada u vodu. Kad smo već kod ovog testa, Tigar ima katastrofalnu ocjenu na suhom i mokrom i upravo zbog toga ja ga ne bih stavio ni na traktor! Oni koji hoće kvalitet (koliko-toliko) po jeftinoj tarifi, nek se drže Save S3.

Što se tiče ljutka, priznajem da je možda bila ishitrena reakcija, ali mi je bilo pravo glupo zato što sam ja dosta puta ovdje objašnjevao da M+S nije ljeto-zima i da postoje cjeogodišnje gume a onda nakon par godina dođeš ti i, nemajući pojma ni o forumu ni o ljudima koji (duže) pišu na njemu, počneš me učiti šta je M+S.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#66 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by Bakir1 »

rekao sam za adac par postova vise.ja tu gumu ne bih na auto jer znam kako se ponasa all season guma na terencu i koliko se brzo trosi i nije do koljena pravoj m+s gumi.
ti kao neko ko zna sta je m+s guma trebao si to gore i objasniti a ne razvezati pricu o zima ljeto gumama kada i sam kazes da takve nemaju.
ne pada mi na pamet da pretrazujem forum i trazim tvoje postove a ti zato sto tako dugo pises na njemu mislim da bi trebao dobiti neku titulu barem primarijusa forumskih nauka.
sto se tice ovog dole nekog naglabanja toplo ti preporucujem da sebi na auto kupis ove gume u koje se kunes i ostavis se nebuloza tipa to je zimska guma ali nije zimska guma mislim da je dobra mislim da nije dobra.
blaga zima po mome tumacenju je ona zima kada temperatura ne ide ispod 3 stepena pa onda za takva mjesta i nije tesko napraviti cjelogodisnju gumu ;-)
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#67 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by ins »

d2 wrote:
ins wrote:Vozim onom kojom mi uslovi dopustaju, sto vrijeme sto drugi ucesnici u saobracaju.
Imam dobar auto i uvijek gume u cije stanje i spsobnosti ne sumnjam, pa prema tome sve sto trebam da uradim je da se prilagodim uslovima.
Tada nije nikakav problem voziti Ze-Sa 120 km/h po utabanom snijegu, ili na autoputu kroz Slo 130-140 km/h, ili Bihac-Sarajevo vrtiti se oko 90-100 km/h vecim dijelom, isto tako po neociscenoj cesti.

Prelazim 30.000+ km godisnje, vozim 19 godina, nisam nikada imao udes....
Hahahahahaah nije problem voziti, problem je izbjeci ako sta izleti na cestu ili zakociti :D moze se voziti i 300 na utabanom snijegu
sjo car si :D
Hmm, voznja ukljucuje i izbjegavanje onoga sto izleti na cestu i kocenje, neces vjerovati, jer da nije tako onda bi se prvi put kada sam presao 60 km/h npr zakucao u kamion koji ide u istom smjeru kao i ja...
Sjo car si i ti meni :sax:
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#68 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by ins »

Bakir1 wrote: a vidi majstore za moje drugo auto gume kostaju cca 1500 KM 4 komada,meni je sava smece,meni je kumho smece,sava poslije zimske sezone sva nikakva kao da si je izvakao,kumho bolje da i ne komentarisem kakva je to guma,sve zavisi opet na kakvu gumu naletis i koji DOT sto ljudi obicno ne gledaju.
na auto koji imam namjeru staviti TIGAR gume,primjenjuje se sljedeca situacija:
voznja po gradu iskljucivo i na izletiste gdje vlada duboki snjesko sto rekose da je odlika TIGAR guma,na drugim autima su gume koje su prilagodjene potrebama ako je to voznja magistralnim saobracajnicama i ovo malo jada od autoputa sto imamo onda je ug7.
kako rece ADAC one logan je najnesigurniji auto a pri tome mu stave gumu koja nije orginalnih dimenzija i koja je jos bila ispuhana i prevrnu auto na krov seljackom voznju to je taj relevantni izvor na koji se ti pozivas pa poslije skacu sebu u usta izljavljujuci da pri ponovljenom testu logan prolazi ok,a sute o problemima (u taj vakat aktuelnim) sa tt-om,bmw m3 itd.
za ono sto meni treba i sto se pise o tigar gumama ovdje ja sam procjenio da je tigar dobra guma koja ce sluziti sasvim dobro mojim potrebama.
ruzno je pljuvati po ljudima a da pri tome onaj koji pljuje ne zna pozadinu price a posebno ne kakve i koliko auta popljuvani vozi u opisu radnog mjesta.
zato cu te ili vas (stariji ste od mene) moliti da donosenje zakljucaka na brzinu i izigravanja elvije zadrzite za sebe.
hvala i pozdrav
Primio k znanju pojasnjenje, ne znam zasto ga prvi put nisi napisao?
Par pitanja:

1. dok se tako vozis svojim autom "za po gradu", na Tigar gumama, pretpostavljam da ti se ne moze desiti da iz bocne ulice neko izleti pa da trebas kociti, a cesta mokra?
2. Ili ista situacija, samo je cesta prekrivena snijegom a izleti dijete na sankama?
3. Ne desava se ti se ni da vozis 60 km/h po Zmaja od Bosne a idiot ispred tebe nagazi svom snagom kocnicu na trepcece zeleno?

Volio bih znati kako vi koji imate "auto za po gradu" izbjegnete da vam se desavaju situacije za koje ste spremni u svom "autu za ozbiljne stvari"?

Sto se tice ADAC testova, on je na tvoju veliku zalost najrelevantniji moguci, jer ne ostavlja prostor subjektivnosti - auto se vozi, onog trenutka kada guma izgubi konatkt senzor zabiljezi brzinu, i to je to. Suhoparna telemetrija!

Pogledajte rezultate Tigar Winter1, pa ce te vidjeti da ima katastrofalne rezultate na kocenju po mokrom i suhom! U praksi, ta guma moze zaustavni put sa 100 km/h podici za 10-15 metara, sa recimo 40 metara na 55!
Sreca, pa vam se u "autima za po gradu" tako nista ne moze desiti! :run:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#69 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by Bakir1 »

nisam ja u sarajevu u ovom gradu gdje sam ja auto ide max 50 km/h i ne vise:
1. dok se tako vozis svojim autom "za po gradu", na Tigar gumama, pretpostavljam da ti se ne moze desiti da iz bocne ulice neko izleti pa da trebas kociti, a cesta mokra?
2. Ili ista situacija, samo je cesta prekrivena snijegom a izleti dijete na sankama?
3. Ne desava se ti se ni da vozis 60 km/h po Zmaja od Bosne a idiot ispred tebe nagazi svom snagom kocnicu na trepcece zeleno?
nas asfalt po toj logici ne valja ni za ug7 po vasem misljenju?
ali hajmo ovako redom:
1.zaustavni put auta od 50 km/h je oko koliko 10-15 metara u tim situacijama je znatno manje odstupanje nego na nevedenih 100 km/h
2.danas sam gledao profil tigar gume i mogu reci da ima znatno vise kanala od recimo uporedive save cjenovno,a ljudi po forumu hvale njeno ponasanje po snijegu pa tako da joj to moze biti prednost.
3.o tome kako ko nagazi na kocnicu necemo sada jer se ja pridrzavam onog svapskog koliko vozis pola rastojanje ;-)
Volio bih znati kako vi koji imate "auto za po gradu" izbjegnete da vam se desavaju situacije za koje ste spremni u svom "autu za ozbiljne stvari"?

Sto se tice ADAC testova, on je na tvoju veliku zalost najrelevantniji moguci, jer ne ostavlja prostor subjektivnosti - auto se vozi, onog trenutka kada guma izgubi konatkt senzor zabiljezi brzinu, i to je to. Suhoparna telemetrija!

Pogledajte rezultate Tigar Winter1, pa ce te vidjeti da ima katastrofalne rezultate na kocenju po mokrom i suhom! U praksi, ta guma moze zaustavni put sa 100 km/h podici za 10-15 metara, sa recimo 40 metara na 55!
Sreca, pa vam se u "autima za po gradu" tako nista ne moze desiti
pa u gradu vladaju znatno manje brzine od onih na cestama na kojima treba imati ozbiljnu gumu i ne voze svi tako bas da se dovedu u kriticnu situaciju e sad autobus po zaledjenoj cesti ide na tebe tu nema gume koja ce ti zivot spasiti zar ne?
opet kazem adac nije za mene mjerodavan a i rekao sam zasto,na mene je relevantno moje misljenje koje o tigar gumi nemam i necu imati dok ne stavim na auto ali kad bude na autu onda cu moci reci jeste li ili niste bili tacni sa misljenjem o tigar gumama.
nije mi jasno kako vi o necemu sto niste probali i vozili na autu mozete imati tako jasan i odredjen stav naspram tigar guma.
bolji je tigar od tigra iz fabrike nego sava iz interexa proizvedena u poljskoj.bas me zanima koliki je procenat plastike u tigar gumama
User avatar
arman1
Posts: 5348
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#70 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by arman1 »

Bakire.
Moram se ovdje složiti sa jednom žalosnom činjenicom. Svi vole da komentarišu ono što nisu ni probali. Ja prvi svojevremeno sam se šprdao sa onima koji su nosili mobitel. Sve dok 90 i neke (čini mi se 97.) nisam kupio svoj prvi zbog posla. Od tad sam promijenio 8 ili 9 komada, a sad mi je taj isti mobitel najmanje telefon i neprihvatljivo mi je odaljit se od kuće bez moba u đepu. To me je naučilo pameti za razliku od mnogih.
Isto tako "najpametnije" komentare o gumi Tigar daju oni koji znaju sve modele GY, Mišlena, Vredeštajna i td napamet, a po vlastitim navodima nikad u životu nisu imali posla sa Tigar, Barum i sličnim niskobuđetskim gumama. Neki od njih su na drugim temema izjavili da se voze isključivo biciklom, tramvajem i sl.
Poseban biser je to što neki od njih pokušavaju da mene i one koji smo koristili Tigar gume ubjede da ne znamo šta smo imali na autu(koje gume), po kakvim smo terenima vozili, kako smo vozili i kako su nam se ponašala auta s takvim gumama. Draga gospodo takvi fazoni pale u filmu Matrix. U Stvarnosti je malo drugačije.
Oni koji 80% i više kilometraže zimi prelaze po gradu(vožnja max 50-60km/h), Koji ne mojaju da se svakodnevno da se penju na neke brijegove, visove i sl, uglavnome sve svoje potrebe mogu da zadovolje sa gumama Tigar, Barum, Sava. Oni koji uglavnom zimi voze na otvorenoj cesti van naseljenih mjesta, voze natovarena vozila i idu po svakakvim terenimaipak moraju za svoje radno sredstvo nabavit malo skuplju(i kvalitetniju) obuću.
lamija_SA
Posts: 383
Joined: 20/08/2007 12:24

#71 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by lamija_SA »

Firestone gume?
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#72 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by ins »

Firestone bolje kotira u ljetnim nego M+S gumama, dobra im je Firehawk 700, dok je ostalo neki prosjek na trzistu...
User avatar
japo
Posts: 1987
Joined: 06/08/2007 16:45

#73 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by japo »

čitam svašta i već mi se zamantalo :-) , ja bih kupio yokohama al imam jedan problem......, eh trebaju mi 14-175-80 za zimu naravno i ja danas kontam u lukavicu po dva tigra, trenutno sam kokuz, registracija, crko akumulator iznenada..... :x
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#74 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by jefferson »

WTF??????????????
Ozbiljne, neozbilje gume? Velik i mali gradovi?
Ja ludila bog te jadan!
Bakire nema potrebe da kupujes bolje gume jer u tvom posebnom gradu pjesaci ne prelaze ulicu, djeca se ne sankaju, a kisa nikad ne pada. Takodje, sunce je endemska pojava tokom zime!
Covjece znas li ti da u BiH 70% vremena kolovozi su MOKRI?????
Ili zivis na heliodromu na bjelasnici ili imas 12 godina! Nemam drugog moguceg komentara!
Ono sto si ti napisao najmanje veze ima sa gumama a vise sa zdravim razumom!
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#75 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by jefferson »

Bakir1 wrote:
ins wrote:
Bakir1 wrote: nije ovo njemacka i nije ADAC toliko mjerodavan da moram uvaziti njihove misljenje,a svakako je bolja solucija od polovnih i protekt guma.
Majstore, ti si znaci ignorisao ADAC i forumase koji govore da je Tigar smece, vec si uzeo za relevantne one forumase koji tvrde da su zadovoljni gumama koje su malo platili?
Za mjesec-dva ces i ti tvrditi nekome da su Tigar odlicne gume, bez obzira sto nisi probao neke druge, samo zato sto si ih ti kupio, na osnovu price istih onih kao sto si ti?

Ma da ti nisi clan SZBiH, slucajno? :D :D :D
a vidi majstore za moje drugo auto gume kostaju cca 1500 KM 4 komada,meni je sava smece,meni je kumho smece,sava poslije zimske sezone sva nikakva kao da si je izvakao,kumho bolje da i ne komentarisem kakva je to guma,sve zavisi opet na kakvu gumu naletis i koji DOT sto ljudi obicno ne gledaju.
na auto koji imam namjeru staviti TIGAR gume,primjenjuje se sljedeca situacija:
voznja po gradu iskljucivo i na izletiste gdje vlada duboki snjesko sto rekose da je odlika TIGAR guma,na drugim autima su gume koje su prilagodjene potrebama ako je to voznja magistralnim saobracajnicama i ovo malo jada od autoputa sto imamo onda je ug7.
kako rece ADAC one logan je najnesigurniji auto a pri tome mu stave gumu koja nije orginalnih dimenzija i koja je jos bila ispuhana i prevrnu auto na krov seljackom voznju to je taj relevantni izvor na koji se ti pozivas pa poslije skacu sebu u usta izljavljujuci da pri ponovljenom testu logan prolazi ok,a sute o problemima (u taj vakat aktuelnim) sa tt-om,bmw m3 itd.
za ono sto meni treba i sto se pise o tigar gumama ovdje ja sam procjenio da je tigar dobra guma koja ce sluziti sasvim dobro mojim potrebama.
ruzno je pljuvati po ljudima a da pri tome onaj koji pljuje ne zna pozadinu price a posebno ne kakve i koliko auta popljuvani vozi u opisu radnog mjesta.
zato cu te ili vas (stariji ste od mene) moliti da donosenje zakljucaka na brzinu i izigravanja elvije zadrzite za sebe.
hvala i pozdrav
De nas malo prosvjetli sa aktuelnim problemima sa M3 ili Audijem TT?
Post Reply