Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#1651 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by Me_again »

Svako je kancerogeno, osim mog omiljenog maslinovog ulja "by Čevljanovići" ;-)
kB27
Posts: 1183
Joined: 17/02/2016 17:46

#1652 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by kB27 »

Me_again wrote: Prijatelji moji,
pa ja to radio na Golfu II redovno, prije rata, to nije nista novo .....
Naravno, ti filteri nafte su bili malo skuplji :mrgreen:
Super, svaka čast. :mrgreen: Samo niko nije rekao da je nešto novo i revolucionarno. :)
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#1653 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by Me_again »

kB27 wrote:
Me_again wrote: Prijatelji moji,
pa ja to radio na Golfu II redovno, prije rata, to nije nista novo .....
Naravno, ti filteri nafte su bili malo skuplji :mrgreen:
kB27 wrote:
Me_again wrote: Prijatelji moji,
pa ja to radio na Golfu II redovno, prije rata, to nije nista novo .....
Naravno, ti filteri nafte su bili malo skuplji :mrgreen:
Super, svaka čast. :mrgreen: Samo niko nije rekao da je nešto novo i revolucionarno. :)
Ma da, zato me iznenadilo toliko cudjenje i da "niko od majstora nije cuo za to".
Valjda neki moderni, laptop/tablet majstori :zzzz:
kB27
Posts: 1183
Joined: 17/02/2016 17:46

#1654 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by kB27 »

Me_again wrote: Ma da, zato me iznenadilo toliko cudjenje i da "niko od majstora nije cuo za to".
Valjda neki moderni, laptop/tablet majstori :zzzz:
A i manje posla, ispuštanje vode ne možeš naplatiti (osim ako si ober šupak) plus jaran iz prodavnice dijelova neće zaraditi jer nećeš kupiti novi filter. :mrgreen:
-stefan-
Posts: 90
Joined: 10/08/2009 19:12

#1655 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by -stefan- »

jefferson wrote:
-stefan- wrote:@Jefferson
Ja zamjenih optimu prije 2 mjeseca ali sam zaboravio da ti pošaljem, već sam prešao 8500km sa novim, kako mogu da ti pošaljem da vidimo kvalitet optime posle 10-12000km? Koliko vidim ti si u USA pa mislim da će biti neizvodivo :D
Kosta 45 dolara da urade kompletan uzorak (to ukljucuje TBN i oksidacijski broj).
Mislim da ce te posiljka kostati oko 30km. Ljudi salju iz cijelog svijeta. Ono sto trebas da vidis je kako da oni tebi posalju specijalni kontenjer gdje ce ulje staviti.
Takodje, ulje mora biti ugrijano na radnu temperaturu kada ga stavis u kontejner. Kada posaljes oni ce tebi poslati an e-mail PDF izvjestaj sa svim parametrima.
Evo ti adresa:
Blackstone Laboratories
416 East Pettit Avenue
Fort Wayne, IN 46806

Telephone: 260-744-2380 (8-5 EST)
Fax: 260-745-2200

http://www.blackstone-labs.com/standard-analysis.php

Prošli put kada si pisao za analize (51. stranica teme) napisao si tako da sam shvatio da si ti u mogućnosti da to uradiš i da ja ili ili bilo ko drugi tebi pošalje 0.2l novog i starog ulja i da ćeš uraditi analizu i uporediti sa sličnim uljima. Nije mi to toliko bitno da bacam 100 i više KM na nešto što mogu uraditi i negdje bliže, a iskreno i ne razmišljam o tome :mrgreen:
Hvala za informaciju, možda posluži nekome :thumbup:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#1656 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by jefferson »

-stefan- wrote:
jefferson wrote:
-stefan- wrote:@Jefferson
Ja zamjenih optimu prije 2 mjeseca ali sam zaboravio da ti pošaljem, već sam prešao 8500km sa novim, kako mogu da ti pošaljem da vidimo kvalitet optime posle 10-12000km? Koliko vidim ti si u USA pa mislim da će biti neizvodivo :D
Kosta 45 dolara da urade kompletan uzorak (to ukljucuje TBN i oksidacijski broj).
Mislim da ce te posiljka kostati oko 30km. Ljudi salju iz cijelog svijeta. Ono sto trebas da vidis je kako da oni tebi posalju specijalni kontenjer gdje ce ulje staviti.
Takodje, ulje mora biti ugrijano na radnu temperaturu kada ga stavis u kontejner. Kada posaljes oni ce tebi poslati an e-mail PDF izvjestaj sa svim parametrima.
Evo ti adresa:
Blackstone Laboratories
416 East Pettit Avenue
Fort Wayne, IN 46806

Telephone: 260-744-2380 (8-5 EST)
Fax: 260-745-2200

http://www.blackstone-labs.com/standard-analysis.php

Prošli put kada si pisao za analize (51. stranica teme) napisao si tako da sam shvatio da si ti u mogućnosti da to uradiš i da ja ili ili bilo ko drugi tebi pošalje 0.2l novog i starog ulja i da ćeš uraditi analizu i uporediti sa sličnim uljima. Nije mi to toliko bitno da bacam 100 i više KM na nešto što mogu uraditi i negdje bliže, a iskreno i ne razmišljam o tome :mrgreen:
Hvala za informaciju, možda posluži nekome :thumbup:
Pa to se mora raditi u laboratoriju a garant necu raditi od svojih para.
Onos to sam mislio reci je da mogu dati na analizu ali to naravno laboratorije naplacuju.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#1657 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by golfiista »

Neko je nekada napisao, mislim Drndalo, koje ulje sipaju u BMW servisima, cini mi se neki Shell , nesto gas ovo ono, hvala
Throttle
Posts: 13027
Joined: 10/06/2016 12:35

#1658 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by Throttle »

Nakon 7000km Mobil x1 super 3000 5w40, opalo 2-3mm na mjeraču, a pisao sam već da mi je GM ulja 10w40 trošio oko 1.5l na 10000km.
Nikad više GM :mrgreen:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1659 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

golfiista wrote:Neko je nekada napisao, mislim Drndalo, koje ulje sipaju u BMW servisima, cini mi se neki Shell , nesto gas ovo ono, hvala
Sipaju BMW ulje, koje za BMW radi Shell, famozno Shellovo ulje na bazi gasa. Litar u ovlastenom kosta 30 KM ali meni nisu htjeli prodati vise od litar. Isto se moze kupiti u Motorexu, isto kosta 30 KM litar, ja kupio. Dosad oko 6 k km, puno grada i kratkih relacija, CBS mi spustio s 25 k na 18 k, znaci po mojoj slobodnoj procjeni, nakon 20 k ce otkucati.

Inace to ulje se od starog BMW ulja koje je radio Castrol razliuje po boji pakovanja - novo Shellovo je plavo pakovanje, a staro Castrol je sivo. Tih starih Castrol je bilo uzeti po 16-17 KM litar, ali vise nema.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1660 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by amar1994 »

sta ti je CBS :?
ja ostajem na LM zadugo , pogtovo ovo sad Acea C1/Jaso Dl1 sto je nasuto , grama ne trosi(sto nije bio slucaj sa originalnim uljem) :thumbup:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1661 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

Condition Based Service, indikator za servise, lakse mi napisati CBS, ovi s bengama znaju sta je. :D

Ja sam originalno, 20 k ako izdrzi meni je to skoro 2 godine vozanja, sto je super. I da nije ni problem 60 KM gore cak i godisnje. Kad skontam na kakve gluposti sve potrosim...
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#1662 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by golfiista »

Upravo kupio kod Tomica, 6 litara ulja i uljni filter 246,20 KM. 32.00 KM litar ulja.
Ja sam zamijenio kod njih prosle godine pocetkom augusta zamijenio ulje, presao 10000 km, board pokazuje da mogu jos 7000 km. Toliko o tih 30k km. Al jbg ulje je najeftinije i jeste plavo pakovanje je.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#1663 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by 530i »

Baš je jeftino ulje 32 KM litar.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1664 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

golfiista wrote:Upravo kupio kod Tomica, 6 litara ulja i uljni filter 246,20 KM. 32.00 KM litar ulja.
Ja sam zamijenio kod njih prosle godine pocetkom augusta zamijenio ulje, presao 10000 km, board pokazuje da mogu jos 7000 km. Toliko o tih 30k km. Al jbg ulje je najeftinije i jeste plavo pakovanje je.
E moj prijatelju, sta sam ti ja tad pricao? :) Kakvih njihovih 30. Evo meni bilo setovano na 25, presao 6, skinulo 7, znaci ako izdrzi 20 bice dobro. Kavih 30 u nasim uslovima. Majke mi ja bih ga pitao, majstore ti meni rece 30 (a i meni je pricao tu pricu), a meni svjetli na 17, sta cemo sad?

Moze tako, kad uzmes i filter i zamijenis kod njih moze. Tako su meni rekli. Filter 56 maraka. Inace, kazu mogu mi prodati litar ulja. Isto bilo u avgustu prosle godine.

Ja sam mijenjao nekad u aprilu, uzeo 6 litara u Motorexu (30 KM litar) i filtere Mahle.
User avatar
konektovan
Posts: 40741
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1665 Re: RE: Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by konektovan »

530i wrote:Baš je jeftino ulje 32 KM litar.
Dzaba vala,.[emoji1]

Sent from my C6603 using Tapatalk
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#1666 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by golfiista »

530i wrote:Baš je jeftino ulje 32 KM litar.
Mislio sam u kontekstu da je od svega najeftinije ulje mijenjati, jer zbog loseg ulja moze nastradati mnogo toga, u pravilu skupljeg od ulja.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#1667 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by golfiista »

ado-šampion wrote:
golfiista wrote:Upravo kupio kod Tomica, 6 litara ulja i uljni filter 246,20 KM. 32.00 KM litar ulja.
Ja sam zamijenio kod njih prosle godine pocetkom augusta zamijenio ulje, presao 10000 km, board pokazuje da mogu jos 7000 km. Toliko o tih 30k km. Al jbg ulje je najeftinije i jeste plavo pakovanje je.
E moj prijatelju, sta sam ti ja tad pricao? :) Kakvih njihovih 30. Evo meni bilo setovano na 25, presao 6, skinulo 7, znaci ako izdrzi 20 bice dobro. Kavih 30 u nasim uslovima. Majke mi ja bih ga pitao, majstore ti meni rece 30 (a i meni je pricao tu pricu), a meni svjetli na 17, sta cemo sad?

Moze tako, kad uzmes i filter i zamijenis kod njih moze. Tako su meni rekli. Filter 56 maraka. Inace, kazu mogu mi prodati litar ulja. Isto bilo u avgustu prosle godine.

Ja sam mijenjao nekad u aprilu, uzeo 6 litara u Motorexu (30 KM litar) i filtere Mahle.
Meni su regularno prodali i spakovali u kesu 6 litara ulja i filter. Ma jasno je meni, lose gorivo, kratke relacije, kakvih 30k km. Ali eto jednom godisnje bez obzira na kilometre i kompjutere, radi sebe.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#1668 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by 530i »

golfiista wrote:
530i wrote:Baš je jeftino ulje 32 KM litar.
Mislio sam u kontekstu da je od svega najeftinije ulje mijenjati, jer zbog loseg ulja moze nastradati mnogo toga, u pravilu skupljeg od ulja.
To jeste, posebno za turbo i dizel motore.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1669 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

golfiista wrote:
ado-šampion wrote:
golfiista wrote:Upravo kupio kod Tomica, 6 litara ulja i uljni filter 246,20 KM. 32.00 KM litar ulja.
Ja sam zamijenio kod njih prosle godine pocetkom augusta zamijenio ulje, presao 10000 km, board pokazuje da mogu jos 7000 km. Toliko o tih 30k km. Al jbg ulje je najeftinije i jeste plavo pakovanje je.
E moj prijatelju, sta sam ti ja tad pricao? :) Kakvih njihovih 30. Evo meni bilo setovano na 25, presao 6, skinulo 7, znaci ako izdrzi 20 bice dobro. Kavih 30 u nasim uslovima. Majke mi ja bih ga pitao, majstore ti meni rece 30 (a i meni je pricao tu pricu), a meni svjetli na 17, sta cemo sad?

Moze tako, kad uzmes i filter i zamijenis kod njih moze. Tako su meni rekli. Filter 56 maraka. Inace, kazu mogu mi prodati litar ulja. Isto bilo u avgustu prosle godine.

Ja sam mijenjao nekad u aprilu, uzeo 6 litara u Motorexu (30 KM litar) i filtere Mahle.
Meni su regularno prodali i spakovali u kesu 6 litara ulja i filter. Ma jasno je meni, lose gorivo, kratke relacije, kakvih 30k km. Ali eto jednom godisnje bez obzira na kilometre i kompjutere, radi sebe.
Valjda sad kad ima i u regularnima prodavnici hoce i prodati. :-) Jer tad bas bilo nestalo onog starog ulje a u prodavnicama vjerovatno nije bilo tog novog. Mada oni bi morali htjeti prodati ulje (kao i ostale dijelove), kakva prica da ne mogu, ali eto ja nisam htio da insistiram.

Ma ja, to je to, kratke relacije najvise, a onda i lose gorivo s puno sumpora. OK je to, zamijeniti godisnje, ali bezveze je da ti ovlasteni prica pricu da ulje moze 30 k.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#1670 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by golfiista »

Zakleo bih se da sam mogao ponistiti servis i interval preko borda!? Postoji li neki drugi nacin? A da nije ovlasteni servis naravno.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1671 Re: RE: Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by amar1994 »

golfiista wrote:Zakleo bih se da sam mogao ponistiti servis i interval preko borda!? Postoji li neki drugi nacin? A da nije ovlasteni servis naravno.
Ako moze preko pedala nekako, tako je kod mene, drzim na kontaktu gas i kocnicu do kraja 5sek dok se zuta kantica sa uljem ne ugasi :)
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#1672 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ranger »

golfiista wrote:Zakleo bih se da sam mogao ponistiti servis i interval preko borda!? Postoji li neki drugi nacin? A da nije ovlasteni servis naravno.
zar ne ide preko onih tipkica na satu?
pristisnes dugme za kontakt, preko tipke na zmigavcu prebacis na onaj trokut, onda pritisnes i drzis dugme na satu dok ne prebaci na ona sva upozorenja kocnice, servis, ulje itd... nadjes ulje ponovo drzis dugme dok ne kaze reset? opet klinkes i to je to... mozda sam nesto fulio pisem iz glave. zar ne moze preko idrivea?
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#1673 Re: RE: Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by golfiista »

amar1994 wrote:
golfiista wrote:Zakleo bih se da sam mogao ponistiti servis i interval preko borda!? Postoji li neki drugi nacin? A da nije ovlasteni servis naravno.
Ako moze preko pedala nekako, tako je kod mene, drzim na kontaktu gas i kocnicu do kraja 5sek dok se zuta kantica sa uljem ne ugasi :)
Jexi se Amare, pitam ko covjek, da ne placam bezveze u servisu 80 KM sat. Cini mi se da je moglo preko i-drive ali ne mogu da nađem opciju.

@ranger
Vjerovatno moze, ali :?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1674 Re: RE: Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by amar1994 »

golfiista wrote:
amar1994 wrote:
golfiista wrote:Zakleo bih se da sam mogao ponistiti servis i interval preko borda!? Postoji li neki drugi nacin? A da nije ovlasteni servis naravno.
Ako moze preko pedala nekako, tako je kod mene, drzim na kontaktu gas i kocnicu do kraja 5sek dok se zuta kantica sa uljem ne ugasi :)
Jexi se Amare, pitam ko covjek, da ne placam bezveze u servisu 80 KM sat. Cini mi se da je moglo preko i-drive ali ne mogu da nađem opciju.
pa nisam zahebavo :) , sta cu ja kad je auto jednostavno :mrgreen:





http://www.m3post.com/forums/showthread.php?t=1112842

:) :thumbup:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1675 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

Moze sigurno ovako kako @Ranger kaze nekako, ja nisam ponistavao, ali gledao sam majstora kako ponistava na mom autu... tipka borda i ona tipka za ponistavanje malog kilometarsata. Potrazi po netu.

Evo ga:



Samo ne treba "turn ignition on", samo treba dati kontakt, znaci samo stisnes na dugme u brzini.
Post Reply