PUNJENJE KLIME

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#101 Re: PUNJENJE KLIME

Post by mali_balon »

Aaaa jos jedno glupo pitanje bi li trebalo onda mjenjati i polen filter
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#102 Re: PUNJENJE KLIME

Post by golfiista »

Polen filter i filter klime su jedno.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#103 Re: PUNJENJE KLIME

Post by mali_balon »

golfiista wrote:Polen filter i filter klime su jedno.

AAAAAAaaaaa :lol: :lol: :lol: :lol: pa to mi je mjenjano na servisu , prosle godine, mozda da to naprscem de kakv link kako se to radi
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#104 Re: PUNJENJE KLIME

Post by golfiista »

Filter se mijenja jednom godisnje, najmanje.
xilk_klix
Posts: 2
Joined: 28/04/2013 22:14

#105 Re: PUNJENJE KLIME

Post by xilk_klix »

Klima mi je radila na autu,ali reko uvijek može bolje,pa sam malo čitao po forumu i neku reklamu vidio za KOMEL Sarajevo.
Kontaktirao sam i pitam koliko košta punjenje klime,mjenjanje ulja u kompresoru ,dezinfekcija itd.sve što treba da se uradi.
Odgovor je bio 60 KM u to dođe servis klime sa punjenjem freona,zamjena ulja za kompresor,vakumiranje. Otišao sam u KOMEL i odmah su uzeli auto da rade,nakon par minuta kaže sve je uredu,feona malo falilo ali to je neznatno,ulje za kompresor na nivou je bilo i u daljem postupku isuši se sistem i ponovo puni freon i ulje i opet si na istom i uzmu ti 60 KM
Ne znam nisam još duže vozio da uporedim ima li razlike u hlađenju. Pitam a šta je za dezinfekciju? Jer sam mislio i to da će mi biti urađeno jer sam tražio da mi kažu kompletnu ponudu za klimu jer se ne razumijem u taj servis,
Kažu mi to vam je 70 KM dezinfekcija samo.
Ostao sam iznenađen malo visokom cijenom,ali eto i to opet extra platiti treba i ukupno znači košta 130 KM.
Dezinfekcija se vrši nekim aparatom,navodno parom koja uništava gljivice i neugodne mirise.
Kažu da sprejevi,pjena i slične metode dezinfekcije ne pomažu i smrad se vraća za kratko vrijeme.

Vidim Ajdin u Zenici dezinfekciju naplaćuje 15 KM samo ne znam kojom metodom radi jer je velika razlika u cijeni.

Da li se isplati platiti 70 KM za dezinfekciju? Proces traje oko 40 minuta tako su mi rekli.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#106 Re: PUNJENJE KLIME

Post by ado-šampion »

xilk_klix wrote:Klima mi je radila na autu,ali reko uvijek može bolje,pa sam malo čitao po forumu i neku reklamu vidio za KOMEL Sarajevo.
Kontaktirao sam i pitam koliko košta punjenje klime,mjenjanje ulja u kompresoru ,dezinfekcija itd.sve što treba da se uradi.
Odgovor je bio 60 KM u to dođe servis klime sa punjenjem freona,zamjena ulja za kompresor,vakumiranje. Otišao sam u KOMEL i odmah su uzeli auto da rade,nakon par minuta kaže sve je uredu,feona malo falilo ali to je neznatno,ulje za kompresor na nivou je bilo i u daljem postupku isuši se sistem i ponovo puni freon i ulje i opet si na istom i uzmu ti 60 KM
Ne znam nisam još duže vozio da uporedim ima li razlike u hlađenju. Pitam a šta je za dezinfekciju? Jer sam mislio i to da će mi biti urađeno jer sam tražio da mi kažu kompletnu ponudu za klimu jer se ne razumijem u taj servis,
Kažu mi to vam je 70 KM dezinfekcija samo.
Ostao sam iznenađen malo visokom cijenom,ali eto i to opet extra platiti treba i ukupno znači košta 130 KM.
Dezinfekcija se vrši nekim aparatom,navodno parom koja uništava gljivice i neugodne mirise.
Kažu da sprejevi,pjena i slične metode dezinfekcije ne pomažu i smrad se vraća za kratko vrijeme.

Vidim Ajdin u Zenici dezinfekciju naplaćuje 15 KM samo ne znam kojom metodom radi jer je velika razlika u cijeni.

Da li se isplati platiti 70 KM za dezinfekciju? Proces traje oko 40 minuta tako su mi rekli.
Znaci pazi, izbace ti freon/ulje koji su potpuno uredu i na nivou, i ubace ti sve to isto, "novo", i naplate 60 KM?! :shock: Ili nisam dobro shvatio, ili ovdje nesto ne stima...
Jbg, valja i tim ljudima od necega ziviti. :-)

Salu na stranu, ljudi manite se servisa klime za 60 ili 80 KM godisnje. Evo imate ovdje ljudima posle 7-8 godina klima i dalje radi, bez ikakvih zahvata na njoj.
Autu koje vozim je 16. godina, dosad me klima kostala varenje 2 cijevi i (jedno) punjenje, ukupno 120-130 KM. Da sam slusao razne satro majstore dosad bih svake godine ili dvije davao 60-80 KM. Racunica je jasna.

Ako u knjizici pise da treba servisirati klimu, onda servisirajte, ali i to uzmite s rezerovom. A ako ne pise, sto izmisljati toplu vodu. Isto ko i famozno smanjivanje intervala mijenjanja motornog ulja poznato na ovim prostorima. Samo da majstori imaju od cega puniti dzepove.

Sto ce tice dezinfekcije, nego sta nego je skupo, promijeni filter polena, malo vise forsiraj grijanje zimi, i dobices isti efekat.
Kod mene kuci je klima krajem ljeta pocela malo smrditi, pa sam malo ukljucivao grijanje na njoj jesenas, i evo sad nista ne smrdi.
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#107 Re: PUNJENJE KLIME

Post by gidra »

xilk_klix wrote:Klima mi je radila na autu,ali reko uvijek može bolje,pa sam malo čitao po forumu i neku reklamu vidio za KOMEL Sarajevo.
Kontaktirao sam i pitam koliko košta punjenje klime,mjenjanje ulja u kompresoru ,dezinfekcija itd.sve što treba da se uradi.
Odgovor je bio 60 KM u to dođe servis klime sa punjenjem freona,zamjena ulja za kompresor,vakumiranje. Otišao sam u KOMEL i odmah su uzeli auto da rade,nakon par minuta kaže sve je uredu,feona malo falilo ali to je neznatno,ulje za kompresor na nivou je bilo i u daljem postupku isuši se sistem i ponovo puni freon i ulje i opet si na istom i uzmu ti 60 KM
Ne znam nisam još duže vozio da uporedim ima li razlike u hlađenju. Pitam a šta je za dezinfekciju? Jer sam mislio i to da će mi biti urađeno jer sam tražio da mi kažu kompletnu ponudu za klimu jer se ne razumijem u taj servis,
Kažu mi to vam je 70 KM dezinfekcija samo.
Ostao sam iznenađen malo visokom cijenom,ali eto i to opet extra platiti treba i ukupno znači košta 130 KM.
Dezinfekcija se vrši nekim aparatom,navodno parom koja uništava gljivice i neugodne mirise.
Kažu da sprejevi,pjena i slične metode dezinfekcije ne pomažu i smrad se vraća za kratko vrijeme.

Vidim Ajdin u Zenici dezinfekciju naplaćuje 15 KM samo ne znam kojom metodom radi jer je velika razlika u cijeni.

Da li se isplati platiti 70 KM za dezinfekciju? Proces traje oko 40 minuta tako su mi rekli.
to ti je deranje druže ali ono baš, čuj 70 dezinfekcija :roll:
oko cvaje to dođe, -5+ KM, u ostalim servisima u Sarajevu.
I otkud Komel, zar se oni ne bave ugradnjom sistema za zaštitu od krađe?
xilk_klix
Posts: 2
Joined: 28/04/2013 22:14

#108 Re: PUNJENJE KLIME

Post by xilk_klix »

Tako ga dođe da ti freon iscrpe i ponovo vrate ,osim ako malo fali da se doda ali to je neznatno bilo.
Uzmu ulje iscrpe i ponovo naspu tako da sam svatio da je to bacanje para samo,ali niko ti neće reći dobro ti je sve ne trebaš ništa raditi.Što se tiče dezinfekcije navodno će imati neki novi uređaj koji to na principu pare radi i košta 70 KM.
Hajd mu ga znaj sad da li to se isplati ili ne uglavnom deranje po džepu kako god.A rade i klima servis i alarme cobra,parking senzore itd...
preludezalude
Posts: 5640
Joined: 07/03/2012 00:09

#109 Re: PUNJENJE KLIME

Post by preludezalude »

Ako su taj posao zavrsili za par minuta, onda su ti uzeli pare za nista. Taj proces traje malo vise vremena od par minuta i kompletno mijenjanje ulja i freona sa vakumiranjem kosta 60-ak KM, zavisi od kolicine plina.
doboj71
Posts: 600
Joined: 21/07/2011 05:20

#110 Re: PUNJENJE KLIME

Post by doboj71 »

Sistem klima je zatvoren sistem,i da je sve u redu ,gas (134 A ) ,se ne bi trebao dodavati nikako ,osim ako negdje pukne linija u sistemu .Svaki sistem ima dva ventila ,za punjenje i provjeravanje pritiska .Ti ventili imaju gumene dihtunge .Zbog razlike u temperaturi , ljeto -zima ,ti dihtunzi pomalo pocnu pustati gas .Ali moze proci nekoliko godina da se osjeti nedostatak gasa .Kada se dodaje gas ,u tom gasu se nalazi i ulje za podmazivanje kompresora .
Znaci price o 'izvlacenju' starog ulja i dodavanju novog su samo uzimanje love .
Kada u servisu pune klimu ,automatski se dodaje i ulje.
Ako imate napuknutu liniju ,normalno se zavari ,zatim se mora ukljuciti vakum pumpa ,i izvuci zrak ,vlaga i prljavstina iz sistema.Vakum mora da drzi bar 15 minuta ,tek tada se moze sistem napuniti.
takodje ,stari gas (tzv. freon ) iako to nije ,NE MOZE se ponovo vratiti u sistem .
Sistem se mora napuniti sa novim gasom.
Komelsarajevo
Posts: 1
Joined: 19/05/2013 16:02

#111 Re: PUNJENJE KLIME

Post by Komelsarajevo »

E ljudi radim u komelu, pa bih vas zelio malo uputiti kako mi to radimo. Servis ne podrazumijeva samo "dopunu" sistema vec i vakumiranje sistema, isusivanje od vlage, zamijenu ulja u komresoru (sto je primarni cilj servisa klime) i punjenje sistema propisanom kolicinom plina (veca kolicina plina moze prouzrokovati vece probleme nego manja kolicina). Kompresor klime u sebi sadrzi klipove i cilindre kao i blok motora vozila. Kao sto proizvodjac vozila preporucuje zamijenu ulja u motoru tako se i u kompresoru klime mora mijenjati ulje.

Ukoliko sumnjate u ovaj postupak servisiranja, nasi aparati vam mogu prakticno pokazati ovaj proces.
preludezalude
Posts: 5640
Joined: 07/03/2012 00:09

#112 Re: PUNJENJE KLIME

Post by preludezalude »

Sve to sam ja vec ranije rekao. I taj proces traje malo vise od par minuta kako je nekom ranije odradjeno i naplaceno kao kompletan proces.
žuti
Posts: 562
Joined: 11/04/2011 13:04

#113 Re: PUNJENJE KLIME

Post by žuti »

Ima li još neko da radi dobro osim Komela ??
User avatar
kakav nered
Posts: 640
Joined: 29/06/2009 16:45

#114 Re: PUNJENJE KLIME

Post by kakav nered »

koliko sam skontala čitajući ovu temu, ako mi klima smrdi kad se tek upali trebam uraditi dezinfekciju...inače u kratkom vremenu super ohladi auto...zadovoljna sam što se toga tiče...samo eto tu i tamo nekad kad se tek upali baš smrdi...

zna li netko koliko košta dezinfekcija?? :)
User avatar
mist
Posts: 1392
Joined: 22/08/2011 19:02
Location: tu iza coska

#115 Re: PUNJENJE KLIME

Post by mist »

Vrsiti dezinfekciju kod majstora po meni je cisto bacanje para.
Postoje sprejevi na bazi citrusa(u pitanju je pjena) koji kostaju otprilike 10-ak km,vise se ne sjecam jer sam ga uzimao davno,postupak dezinfekcije je jednostava samo se prati upustvo nalijepljeno na spreju...
I da sa tim sprejom je moguce izvrsiti dezinfekciju 2 puta bar je kod mene takav slucaj bio,a ucinci su vise nego dobri.
User avatar
kakav nered
Posts: 640
Joined: 29/06/2009 16:45

#116 Re: PUNJENJE KLIME

Post by kakav nered »

mist wrote:Vrsiti dezinfekciju kod majstora po meni je cisto bacanje para.
Postoje sprejevi na bazi citrusa(u pitanju je pjena) koji kostaju otprilike 10-ak km,vise se ne sjecam jer sam ga uzimao davno,postupak dezinfekcije je jednostava samo se prati upustvo nalijepljeno na spreju...
I da sa tim sprejom je moguce izvrsiti dezinfekciju 2 puta bar je kod mene takav slucaj bio,a ucinci su vise nego dobri.
ovo mi je prvo auto s klimom, pa nisam upućena...

hvala za preporuku :)
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#117 Re: PUNJENJE KLIME

Post by romeomoraprezivjeti »

kiki-miki wrote:Imate li preporuku za punjenje klime na području Novog grada?
Komel,kod grasa(remiza) 60KM punjenje,to sam danas vidio reklamu. Inace,provjeru sistema ljudi ne naplacuju.... ;-)
zastavnik22
Posts: 270
Joined: 11/03/2012 21:39

#118 Re: PUNJENJE KLIME

Post by zastavnik22 »

Ja sam jutros bio kod Icindica na Butmiru, usluga prvoklasna, zna posao, pregled, punjenje klime podmazivanje, dezinfekcija, novi filter polena u kabini, dijagnostika za citroena c5 I plus sijalica sve 100KM.Na ovoj vrucini super hladi.Preporuka od srca, ne samo za klimu nego I elektriku.

žuti wrote:Ima li još neko da radi dobro osim Komela ??
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#119 Re: PUNJENJE KLIME

Post by ado-šampion »

zastavnik22 wrote:Ja sam jutros bio kod Icindica na Butmiru, usluga prvoklasna, zna posao, pregled, punjenje klime podmazivanje, dezinfekcija, novi filter polena u kabini, dijagnostika za citroena c5 I plus sijalica sve 100KM.Na ovoj vrucini super hladi.Preporuka od srca, ne samo za klimu nego I elektriku.
Za elektriku sve sto je iole komplikovano i da ne moze naplatiti nece raditi, ili ne zna(ju) ili nece...

Sto se tice punjenja, kad vidim kakvi muljatori se okolo valjaju, od dezinfekcije za 70 KM, do praznjenja i punjenja ispravnog sistema, Celo u Butmiru mi se cini kao dobar.

Znaci moja preporuka, ali DOBRO slusati sta majstor koji ti radi prica i sta "garantuje". Muljatori jesu (vidjeti moj post na ovo temu), ali imaju ogorman prostor, imaju znanje, i sto se tice klime meni se cini da kod njih nema da ne moze.

Samo zanemarite garanciju godinu dana na tecnost u boji, od toga nema nista, nego odvezite u periodu kad fakat koristite klimu (ne zimi) i nakon mjesec dana odmah ponovo pravac kod njih da vide je li pustila tecnost.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#120 Re: PUNJENJE KLIME

Post by P308 »

kiki-miki wrote:Napunila klimu danas,50km.Ljubazni,brzi,račun fiskalni.Na putu od Bara ka gradu,khm ne znam kako se zove radnja.

Preporuka :thumbup:
pa procitaj na racunu kako se zovu :D
User avatar
basicm
Posts: 10489
Joined: 16/01/2012 21:38

#121 Re: PUNJENJE KLIME

Post by basicm »

Zna li ko gdje se mogu popraviti crijeva za klimu?
User avatar
Optimist
Posts: 13659
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#122 Re: PUNJENJE KLIME

Post by Optimist »

basicm wrote:Zna li ko gdje se mogu popraviti crijeva za klimu?

Billy na tranzitu, vidio sam da rade na jednom autu.
Maher85
Posts: 43
Joined: 21/06/2013 10:09

#123 Re: PUNJENJE KLIME

Post by Maher85 »

Treba mi pomoć ko ima iskustva u punjenju auto klima u pitanju je Golf 5 2008 godina, imam sljedeći problem klima mi nije baš oštra kao prije to jeste treba mu malo više da ohladi kada je vani preko 35 stepeni, sada bi da dopunim freon pa me interesuje sta vi preporučujete da li postoji kvalitet freona koji se puni u sistem ili je svaki freon isti, pitam dali da vozim u ovlašteni servis ili da idem negdje sa strane pošto vidim da dosta ljudi puni klime molim za vaše mišljenje i iskustvo...
preludezalude
Posts: 5640
Joined: 07/03/2012 00:09

#124 Re: PUNJENJE KLIME

Post by preludezalude »

Kad si mijenjao filter kabine? Nevjerovatno je koliko on pravi restrikciju kad je prljav.
Maher85
Posts: 43
Joined: 21/06/2013 10:09

#125 Re: PUNJENJE KLIME

Post by Maher85 »

prije par mjeseci promjenio sve filtere.
Post Reply