PUNJENJE KLIME

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Qler
Posts: 23631
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#76 Re: PUNJENJE KLIME

Post by Qler »

Ja jos imam sluzbenog mondea sa auto klimom koja se haman nikad ne gasi, vjecito na 22 stepena, cca 5 godina kod nas, nekih 200k presao kod nas, nikad nije punjena klima, doduse jeste otislo neko kvacilo na kompresoru, ako to ima neke veze sa uljem i plinom...
preludezalude
Posts: 5687
Joined: 07/03/2012 00:09

#77 Re: PUNJENJE KLIME

Post by preludezalude »

skuterista wrote:
preludezalude wrote:
karanana wrote:svako koliko se ovo punjenje radi. imam auto 10 godina i nisam nikad nista radio sto se klime tice.
ko valja za oto u sarajvu?
Neko pravilo je svake druge godine. Ali ako se radi o automatskoj klimi koja se koristi puno i van ljetnih mjeseci onda mozda i svake godine.
ti mora da se bavis punjenjem tih klima , evo nas trojca imamo aute po 10 godina nikad nista nismo punili ni podmazivali ...
Ne bavim se ja tim poslom. Ali mozes provjeriti na netu kako ide odrzavanje klime. Nemoj mene slusati.
Ali trebas znati da ulje u sistemu podmazuje kompresor. Posmatraj kompresor kao zaseban mehanizam tj motor koji ima ventile i klip koji treba podmazivanje. Sta ulje radi klasicnom motoru, tako i ulje u klima sistemu ima funkciju.

Ali mogu dati sve pohvale za Ajdina iz Zenice jer sam kod njega radio servis klime na bivsem autu. Problem je bio u tome sto je klima slabo hladila. Svasta je promjenjeno na klimi i napunjena za stvarno sitne pare, 150KM. Ajdin stvarno zna posao oko klima i sto je jako vazno, ima rezervnih dijelova. Ja sam iz Tuzle isao kod njega u Zenicu. Prije odlaska sam bio kod 3-4 nazovi majstora u Tuzli i svi imaju razlicite dijagnoze i svaki bi se prihvatio posla ali ni jedan nema rezervnih dijelova.
Last edited by preludezalude on 06/05/2013 23:23, edited 1 time in total.
preludezalude
Posts: 5687
Joined: 07/03/2012 00:09

#78 Re: PUNJENJE KLIME

Post by preludezalude »

lenanimra wrote:
iceman ze wrote:
lenanimra wrote:
Gdje se tačno u Zenici nalazi taj Ajdin i koliko kod njega košta punjenje klime
http://www.facebook.com/pages/ENSI-doo/ ... 04&sk=info
:thumbup: :thumbup:
mjerio vani 20°C na rešetkama 11°C
kad radi čuje se neko šuštanje/šištanje/zvuk,koji prije nije bio.
kompresor se upali čuje se kad škljocne.
Nije to losa temperatura, klima hladi. Ali kad se uzme u obzir kolika je vanjska temperatura, trebalo bi na resatkama da bude makar 7 stepeni. Kako ce hladiti kad bude vani 40 stepeni??? Tada bi ti trebalo na resetkama biti makar 7 stepeni kad puse lagano.
preludezalude
Posts: 5687
Joined: 07/03/2012 00:09

#79 Re: PUNJENJE KLIME

Post by preludezalude »

gidra wrote:
karanana wrote:svako koliko se ovo punjenje radi. imam auto 10 godina i nisam nikad nista radio sto se klime tice. :
http://klimacentar.ba/ :thumbup:
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#80 Re: PUNJENJE KLIME

Post by sorcerer »

preludezalude wrote:
Ali mogu dati sve pohvale za Ajdina iz Zenice jer sam kod njega radio servis klime na bivsem autu. Problem je bio u tome sto je klima slabo hladila. Svasta je promjenjeno na klimi i napunjena za stvarno sitne pare, 150KM. Ajdin stvarno zna posao oko klima i sto je jako vazno, ima rezervnih dijelova. Ja sam iz Tuzle isao kod njega u Zenicu. Prije odlaska sam bio kod 3-4 nazovi majstora u Tuzli i svi imaju razlicite dijagnoze i svaki bi se prihvatio posla ali ni jedan nema rezervnih dijelova.
jel radi jos polugeneralke kroz cep od ulja?
preludezalude
Posts: 5687
Joined: 07/03/2012 00:09

#81 Re: PUNJENJE KLIME

Post by preludezalude »

Nazovi i upitaj.
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#82 Re: PUNJENJE KLIME

Post by sorcerer »

nemam kredita...
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#83 Re: PUNJENJE KLIME

Post by iceman ze »

Ne mora ici u Zenicu, daleko mu je to, ima majstora za klime kod Cele, u Blazuj ili Makbel :D A oni u Dzem transu jos uzeli i na tenderu da popravljaju klime, pa traze kompresore po citavom Sarajevu. 8-) Ima kandidata pun grad.
preludezalude
Posts: 5687
Joined: 07/03/2012 00:09

#84 Re: PUNJENJE KLIME

Post by preludezalude »

iceman ze wrote:Ne mora ici u Zenicu, daleko mu je to, ima majstora za klime kod Cele, u Blazuj ili Makbel :D A oni u Dzem transu jos uzeli i na tenderu da popravljaju klime, pa traze kompresore po citavom Sarajevu. 8-) Ima kandidata pun grad.
Znam ja sta ti pricas. I u Tuzli ima majstora pun grad. Svi bi se prihvatili da rastavljaju i popravljaju, a niko nema ni jednog jedinog rezervnog dijela. Nego ce ti reci sta ne valja, pa nabavi, pa kad nabavis tj kupis onda on promijeni i onda ustanovi da ipak nije to vec je nesto drugo i tako u nedogled.. A ti samo kupujes dijelove... a klima nikako da proradi.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#85 Re: PUNJENJE KLIME

Post by iceman ze »

Upravo tako, ali nasem narodu ce prije uci metar u guzicu nego milimetar u glavu. Osim svog auta nekad mi se zadesi da moram i sluzbena vozila popravljati u servisu, tako da sam imao iskustva iz prve ruke vidjeti kako po Sarajevu rade. Znao sam ko sebi ici moliti da isporuci kompresor klime prodavac jer ga je doticni servis izradio za neki posao itd.
preludezalude
Posts: 5687
Joined: 07/03/2012 00:09

#86 Re: PUNJENJE KLIME

Post by preludezalude »

A evo i jedna informacija kako neki ovlasteni servisi rade. Ovlasteni Renault servis u Tuzli kupi polovan kompresor pa ugradjuje u auto koje je doslo na servis. Necu grijesiti dusu pa reci da ga naplati kao nov, samo kazem da i ovlasteni servis radi kao najobicniji servis iza zgrade. BOSNA JE OVO I SVE JE MOGUCE I NORMALNO.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#87 Re: PUNJENJE KLIME

Post by iceman ze »

ASA je isto znala nositi podizace prozora u Visoko na remont u garazu kod majstora, pa naplacivati ljudima po Sarajevu kao da su nov ugradili ili u Njemackoj remontovali. Naravno da je sve kod nas moguce.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#88 Re: PUNJENJE KLIME

Post by ado-šampion »

Evo i od mene nekoliko rijeci posto sam par godina mucio muku s klimom...

Sto se tice klime, nemojte nasjedati na price da se sistem sam od sebe isprazni, kao "ispari" freon. :roll: Ako je sistem prazan mora (podvlacim: mora) biti da negdje pusta, ili neki dihtung ili neka cijev. Ako pod tim argumentom (sam od sebe se gubi freon) napunite sistem, dali ste 80 KM da vam klima radi naredno ljeto i opet treba na punjenje.

Sto se tice KlimaCentra... Neko je vec spominjao, ja samo da potvrdim, njihov cilj je da vam uzmu sto vise para. Sve te "garancije", obecanja i slicno sto vam majstori dole daju mozete okaciti macku o rep. Jedino da to sve trazite napismeno.

Moj slucaj je bio sljedeci... Dijagnoza sistem prazan, ne zna majstor gdje pusta (nije ni pogledao), treba napuniti famoznu tecnost u boji koja kosta 80 KM, ali je poslije toga sljedece punjenje dzaba ako odlucim da kod njih saniram kvar. I napuni on tu tecnost i kaze mi da mi ta "garancija" vrijedi godinu dana, i da dodjem kroz neko vrijeme, kad prodju vrucine (ljeto tad bilo). I dodjem ja pocetkom zime, nije proslo ni pola te "garancije" od godinu dana, kaze meni sad drugi majstor dodji kad ti prestane hladiti, zasad je sve ok. Ja dosao pocetkom proljeca, sad treci majstor, kaze nesto tipa ispralo se ovo, bile kise, snijegovi, nista se ne vidi, treba ponovo puniti pa dodji kroz 2-3 mjeseca. :roll: Naravno to ponovno punjenje je opet 80 KM, medjutim ja sam digao frku kod gazde pa mi je spustio na 50 ili 60 KM, ne sjecam se vise dobro. Nakon toga, za 2-3 mjeseca kad sam dosao nasli su kvar, dvije cijevi aluminijske su pustale dole ispod hladnjaka, iza branika, i trebalo ih je zavariti (dodatnih 50 KM!). Ruku bih u vatru stavio da je onaj majstor koji mi je prvi put "gledao" to bar mogao vidjeti ako i nije vidio.

Sve sto je "garancija" u KlimaCentru trazite da vam se da napismeno i da se potpise majstor koji vam je dao "garanciju", moj savjet.
ahasoho
Posts: 225
Joined: 04/04/2012 11:22

#89 Re: PUNJENJE KLIME

Post by ahasoho »

Postoji li mogucnost da nasi "majstori" stave prerazrijedjen freon? tj da li se freon razrijedi ili u 100% omjeru stavi u auto klimu?

Napunio klimu ali sada slabije hladi od one koja je dosla originalno u auto. Provjerio sve cijevi i dihtunge i sve u redu. Kada je auto tek doslo iz francuske, okrenemo klimu na 1, i smrznes se u autu. sada mora klima raditi na 2,5 ili 3 da bi po suncanom danu ohladila auto.

Je li oni nas prave ludima tako sto razrijede freon (kao sto to rade s kucnim plinom i omjerom butan-propan) ili je ova opcija iskljucena?
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#90 Re: PUNJENJE KLIME

Post by motorola01 »

Ma kod nas su sve opcije ukljucene, pa cak i da ti isisaju i ono malo freona sto je bilo :oops:
ahasoho
Posts: 225
Joined: 04/04/2012 11:22

#91 Re: PUNJENJE KLIME

Post by ahasoho »

motorola01 wrote:Ma kod nas su sve opcije ukljucene, pa cak i da ti isisaju i ono malo freona sto je bilo :oops:
znam teoretski ali ipak mene zanima tehnicka strana.
preludezalude
Posts: 5687
Joined: 07/03/2012 00:09

#92 Re: PUNJENJE KLIME

Post by preludezalude »

Moze biti da su stavili manju kolicinu plina od one koja je bila ranije, a mozda te zeza ekspanzioni ventil. Mozda je bilo ranije previse plina pa je hladila nenormalno.
ahasoho
Posts: 225
Joined: 04/04/2012 11:22

#93 Re: PUNJENJE KLIME

Post by ahasoho »

preludezalude wrote:Moze biti da su stavili manju kolicinu plina od one koja je bila ranije, a mozda te zeza ekspanzioni ventil. Mozda je bilo ranije previse plina pa je hladila nenormalno.
sta je ekspanzioni ventil? je li on ispod haube ili unutar klime?

je li to skuplji ili jeftiniji popravak?

vidis to sa viskom plina bi mozda moglo objasniti jer je ova klima radila bolje nego u drugim autima. ali opet, to je samo nase nagadjanje.
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#94 Re: PUNJENJE KLIME

Post by AS_sa »

Desava mi se kad palim klimu da se cuje jak udarac negdje u motoru :? nakon toga normalno radi klima ... pa sta bi to moglo da bude ??
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#95 Re: PUNJENJE KLIME

Post by sorcerer »

mozda bi mogao da bude kompresor
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#96 Re: PUNJENJE KLIME

Post by 530i »

Cukne kompresor kada se upali...normalno je da se i čuje i osjeti promjena.
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#97 Re: PUNJENJE KLIME

Post by AS_sa »

530i wrote:Cukne kompresor kada se upali...normalno je da se i čuje i osjeti promjena.
ok, hvala ... samo mi je bilo cudno sto se bas zacuje kao pucanj :-)
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#98 Re: PUNJENJE KLIME

Post by golfiista »

Alo se cuje pucanj, normalno da nije normalno. Zamisli ljeto i puca na sve strane. Haha.

Nije normalno ako je auto normalno, ako je neko smece tipa Reno, Pezo, Fiat ili Opel i sl. moze biti normalno.
mali_balon
Posts: 11403
Joined: 12/09/2012 09:57

#99 Re: PUNJENJE KLIME

Post by mali_balon »

Kako se rijesiti "smrada" vlage kada klima ne radi, ono upalis klimu malo radi pa ugais i ako ostane na puhanju osjeti se smrad vlage, ili kad se tek udje u parkirano auto, npr navece parikram ujutru se i dalje osjeti smrad, ili kada tek upalim klimu dok ne "proradi" prvo taj smrad "izlazi", nije to nista straso ali iritira vise
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#100 Re: PUNJENJE KLIME

Post by golfiista »

1. Zamijeniti filter klime
2. Uraditi dezinfekciju

Mozes sve sam. Za filter znas, za drzinfekciju imas aktivnu pjenu koju ubrizgas u ventilacijski sistem automobila slijedis uputstva i neugodni mirisi cao.
Post Reply