STOLAC

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply
User avatar
konrad
Posts: 724
Joined: 27/03/2009 18:39

#26 Re: STOLAC

Post by konrad »

upravnik wrote:ako sam dobro shvatio: u Stocu ne postoji trenutno ni jedan hotel?
ima li neke alternative, privatni smještaj ili nešto slično?
Nekad je bio predivan hotel na Bregavi, terasa, muzika...
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#27 Re: STOLAC

Post by Toto »

konrad wrote:
upravnik wrote:ako sam dobro shvatio: u Stocu ne postoji trenutno ni jedan hotel?
ima li neke alternative, privatni smještaj ili nešto slično?
Nekad je bio predivan hotel na Bregavi, terasa, muzika...
......i ćinkvina na kupaljama
User avatar
konrad
Posts: 724
Joined: 27/03/2009 18:39

#28 Re: STOLAC

Post by konrad »

Da, i cini mi se da je Stolac sada jedan od najgorih gradova u BiH, zapusten, uzas...
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#29 Re: STOLAC

Post by Toto »

konrad wrote:Da, i cini mi se da je Stolac sada jedan od najgorih gradova u BiH, zapusten, uzas...
najtuznija carsija i nateza zrtva bih fasizma.....
dobro se sjecam prica da je cijala carsija Stoca trebala postati zasticeni spomenik svjetske kulture i bastine UNESCO-a
Incub
Posts: 706
Joined: 16/04/2007 15:44

#30 Re: STOLAC

Post by Incub »

konrad wrote:
upravnik wrote:ako sam dobro shvatio: u Stocu ne postoji trenutno ni jedan hotel?
ima li neke alternative, privatni smještaj ili nešto slično?
Nekad je bio predivan hotel na Bregavi, terasa, muzika...
Bio sam u basti hotela prije desetak dana,ujutro se popila kafa.Rade neke gospodje,prizemlje je malo sanirano a gornji dio vidim da je sve unisteno.I dalje Stolac ima dusu,jer me vuce da svratim a taj osjecaj je rijedak morate priznati.
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#31 Re: STOLAC

Post by ins »

U Villi Ragusa se moze prespavati

http://www.vinskacesta.ba/index.php?opt ... d=27&id=51

A Stolac je biser kakvog nema :thumbup:
User avatar
konrad
Posts: 724
Joined: 27/03/2009 18:39

#32 Re: STOLAC

Post by konrad »

Incub wrote:
konrad wrote:
upravnik wrote:ako sam dobro shvatio: u Stocu ne postoji trenutno ni jedan hotel?
ima li neke alternative, privatni smještaj ili nešto slično?
Nekad je bio predivan hotel na Bregavi, terasa, muzika...
Bio sam u basti hotela prije desetak dana,ujutro se popila kafa.Rade neke gospodje,prizemlje je malo sanirano a gornji dio vidim da je sve unisteno.I dalje Stolac ima dusu,jer me vuce da svratim a taj osjecaj je rijedak morate priznati.
Ja kad sam bio samo sam osjetio neku uzasnu atmosferu. Tisina neka cudna. Nigdje nikog na ulicama, cak malo i neprijatno.
Prije toga moj otac je isto tamo iso da obidje porodicnu kucu na Poplatu. Svrati u Stolac u kafanu i naruci kafu. Kaze ceko, ceko i nista.
Pita sta je sa tom kafom, konobar samo slegnu ramenima. On izadje, vidi da nece da ga usluzi. Osta tako bez kafe.
Pricamo mi tako i ja mu kazem , da nisi bolan moro da narucis kavu ili kahvu :D
Poslije ja kad sam iso, nisam trazio kafu, sta ja znam, za svaki slucaj.
A volio sam nekad bas da provodim ljeta tamo, na Bregavi kupanje i navece da izadjemo negdje u bastu ili na igranku, kad su Daorsi jos svirali ili Becka skola :)
User avatar
Ghita
Posts: 359
Joined: 05/06/2009 14:33
Location: na lahkim temama

#33 Re: STOLAC

Post by Ghita »

pa moj konrad zar nisi čuo da u stocu uopšte ne znaju šta je kafa. jednostavno konobar nije znao šta da donese tvom ocu




neću ti reći da lažeš jer si možda stariji od mene
ali vala polagivaš
User avatar
Ghita
Posts: 359
Joined: 05/06/2009 14:33
Location: na lahkim temama

#34 Re: STOLAC

Post by Ghita »

Šole wrote:Bio sam danas u Stocu, ono maksuz, supruga i ja na motoru i pravac Stolac. Popili kafu, provrtili se po istom i natrag u Sarajevo, sa nekom gorčinom..........šta je bilo od nekad lijepog gradića?

isto što i od svih ostalih
User avatar
konrad
Posts: 724
Joined: 27/03/2009 18:39

#35 Re: STOLAC

Post by konrad »

Ghita wrote:pa moj konrad zar nisi čuo da u stocu uopšte ne znaju šta je kafa. jednostavno konobar nije znao šta da donese tvom ocu




neću ti reći da lažeš jer si možda stariji od mene
ali vala polagivaš
Ne znam sad zasto bih lagao, vjerovatno je to bila "hrvatska" kafana, tamo se valjda trazi kava.
Ko da je neka tajna da je Stolac mentalno podijeljen.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#36 Re: STOLAC

Post by Toto »

Ghita wrote:
Šole wrote:Bio sam danas u Stocu, ono maksuz, supruga i ja na motoru i pravac Stolac. Popili kafu, provrtili se po istom i natrag u Sarajevo, sa nekom gorčinom..........šta je bilo od nekad lijepog gradića?

isto što i od svih ostalih
citiracu tebe samu
neću ti reći da lažeš jer si možda stariji od mene
ali vala polagivaš
User avatar
Ghita
Posts: 359
Joined: 05/06/2009 14:33
Location: na lahkim temama

#37 Re: STOLAC

Post by Ghita »

tito iz kojeg si ti grada?

hoćeš da kažeš da su svi gradovi u BiH isti kao i prije rata (što se tiče izgleda grada, mentaliteta ljudi, kao i same atmosfere) samo stolac nije?

ja kažem da nijedan grad nije kao prije rata
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#38 Re: STOLAC

Post by rusmir.ba »

Odakle si ti sa Poplata Ghita?
User avatar
Ghita
Posts: 359
Joined: 05/06/2009 14:33
Location: na lahkim temama

#39 Re: STOLAC

Post by Ghita »

nisam sa poplata
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#40 Re: STOLAC

Post by Toto »

Ghita wrote:tito iz kojeg si ti grada?

hoćeš da kažeš da su svi gradovi u BiH isti kao i prije rata (što se tiče izgleda grada, mentaliteta ljudi, kao i same atmosfere) samo stolac nije?

ja kažem da nijedan grad nije kao prije rata
To sto ti kazes je tako generalna ocjena da se prije moze uzeti kao demagogija, a Tito je Hrvat iz Kumrovca.

Nisam rodjen u Stocu, Nisam imao prijavljenu adresu boravka u Stocu, ali sam u njemu proboravio par godina. Po porodicnom stablu sam 50% stocanin tako da mi ne mozes oduzeti pravo da zborim o Stocu.
Stolacka ratna i poratna prica ima par specifinosti koje se nisu desavala u drugim gradovima BiH ili ne u tolikim razmjerama kao u Stocu.
U samom gradu i blizoj okolini nije bilo vojnih sukoba ali je grad i okolina sravnjena dinamitom. Velika vecina gradjana su zavrsili u koncentracionim logorima. ZNA SE zasto su kuce dizane u zrak dinamitom a gradjani slati u koncentracione logore.
Kad granata padne na kucu napravi samo rupu i kuca se lako obnovi i to se tretira kao kolateralna stetra. Kad se cijela ulica poravni dinamitom onda nema obnove i tretira se kao urbicid. Mora se previti nova ulica. To je isto kao da se strijeljaju civili svezanih ruka a to je zlocin.
Ako je u Bugojnu 1 % kuca sruseno dinamitom a u Stocu je to dvocifrena brojka onda je jasno o cemu govorima. Ili ipak treba reci da se 1% smatra slucajnoscu a 12 puta vise se samatra organizovanim oblikom. Kad je urbicid organizovan onda se jasno zna sta se desavalo i kako se to zove. Iste su proporcije i kod broja stanovnika koji su bili u koncentracionim logorima.

Cijela BiH je dozivjela neki stepen obnove i povratka, ali je u Stocu to izostalo na nacin i obim kao u drugim BiH gradovima. Stolac je napusteni grad, ostale su samo kulise nekadasnjeg grada. Dok su se u vecini gradova Federacije gradjani vracali u Stocu je povratak bio 0% tj. bukvalno zabranjen. Ima toga jos o cemu stocani, koji danas zive tamo, mogu vise govoriti. Ja sam samo imao priliku da stolacku situaciju uporedim sa drugim bih gradovima i to na dosta reprezentativnom uzorku. Stolac se moze uporediti samo sa Kozarcem pored Prijedora.
Imao sam prilike da u peridu od 2002-2005 obidjem oko 50 urbanih cjelina BiH i da listam kataloge sa dosta kvantitativnih i kvalitativnih podataka o obnovi u tim sredinama. Ne samo u smislu hardvera vec i onoga sto se zove zivot.
Iz tih informacija se mogla napravit komparativna analiza nekih aspekata obnove. Stolac je na samom dnu.
Roditeljim sam vadio neke dokumente i ono sto sam mogao da uradim u Capljini u potpunosti i na veliko zadovoljstvo u Stocu nisam mogao nikako i na nacin na koji sam bio ogorcen. Po svemu je to trebalo biti potpuno isto a ja znam da SE ZNA i da ti znas na sta mislim.
User avatar
Ghita
Posts: 359
Joined: 05/06/2009 14:33
Location: na lahkim temama

#41 Re: STOLAC

Post by Ghita »

ti/oto možda jednom razlomim tvoj post u proste faktore pa odgovorim na svaki dio (iako sam samoj sebi obećala da neću ulaziti u diskusije na ovom forumu) ali večeras nemam vremena gledaću buffalo soldiers.

a dok se ne odlučim da ti odgovorim na post neka bude da si ti u pravu. neka bude u pravu i onaj što kaže da neće konobari da usluže i oni koji tvrde da nema nijedno prenoćište za turiste.

neka bolje vi znate od mene koja tu živim i koja sam doživjela i vidjela svojim očima sve to što si napisao o logorima, rušenjima, podjelama, kao i o životu danas
WeCan
Posts: 58
Joined: 11/04/2009 23:33
Location: daleko

#42 Re: STOLAC

Post by WeCan »

Ima li podataka kolike se Ljudi vratilo u Stolac ?
User avatar
konrad
Posts: 724
Joined: 27/03/2009 18:39

#43 Re: STOLAC

Post by konrad »

Ovako je prosao Poplat, gdje nikakvih borbi nije bilo

Nekadasnja skola... svakako nema ko u nju da ide, pa sto bi je i obnavljali, jel tako...
Image

A ovako ostatak kuca, odprilike...
Image
User avatar
Ghita
Posts: 359
Joined: 05/06/2009 14:33
Location: na lahkim temama

#44 Re: STOLAC

Post by Ghita »

pa sve su kuće popaljene i minirane, osim onih gdje su živjele hrvatske izbjeglice iz srednje bosne

ali svima koji su podnijeli zahtjev za opravak kuće su popravljene, osim vikendica čiji su vlasnici oni koji imaju prebivalište u drugoj opštini

vratili su se u opštinu stolac skoro svi. jedino nisu ovi iz dijaspore i još neki kojima "more bit" da žive u mostaru

a zaposlenost je nikakva, ili se radi po drugim gradovima ili se ljudi bave poljoprivredom
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#45 Re: STOLAC

Post by Toto »

Ghita wrote:pa sve su kuće popaljene i minirane, osim onih gdje su živjele hrvatske izbjeglice iz srednje bosne

ali svima koji su podnijeli zahtjev za opravak kuće su popravljene, osim vikendica čiji su vlasnici oni koji imaju prebivalište u drugoj opštini

vratili su se u opštinu stolac skoro svi. jedino nisu ovi iz dijaspore i još neki kojima "more bit" da žive u mostaru

a zaposlenost je nikakva, ili se radi po drugim gradovima ili se ljudi bave poljoprivredom

A u selima Suskovo i Bobanovo, koja su nastala poslije 1995 su sve vikendice onih cije je mjesto prebivalista u srednjoj bosni i oni imaju veca prava od domicilnih

Kako se moze reci za nekoga da ej doslo i vikendas - ako ima grunt i kucu u stolackoj opcini zadnjih 300 godina i koji je upisan u sve stolacke carske i drzavne knjige - i da nema pravo opravit kucu u kojoj se rodio i za nju svih 50g placao poreze i ostale namet.... a onaj ko je doso sa kesom i ima ga samo na spisku Crvenog krst ima pravo napravit kucu iz temelja i to jos na tudjoj zemlji, ciji je vlasnik ziv i zdrav......

u kojem to svjetskom zakonu ima pojam vikendaskog vlasnistva.......covhjek se rodi u rodnoj kuci ode u svijet 40, godina vrati se i penzionerske dane zivi u rodnoj kuci...... ima sve uredno prjavljeno prije rata protjeraju ga bas iz te rodne kuce i ti koji su ga protjerivali tvrde da nema pravo na povratak i opravku kuce. Uza obrazlozenje da ima kucicu u drugoj drzavi (na hrvatskom moru :D ) i stan u drugom kantonu koji je takodje razvaljen.
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#46 Re: STOLAC

Post by rusmir.ba »

Gdje je ova skola na Poplatu???

Ovo su i dobre kuce kako je ostalo ocuvano, i ovo da na Polatu nije bilo borbi????
Pa prva linija HVO-a je bila od Komnenovica mahale ( i sada je bunker ondje ispod ceste na krivini iza Ristanove sume), preko Mihica do Njivica, i tu se 1992. gruhalo svakodnevno, ali su najvecu stetu, kao i na vecini gradjevina, nanijeli vojnici a ne granate.

U Stolac se vratio svak ko je mogao i imao gdje, samo mali broj je nasao "srecu" u Mostaru (vecina u Kosoru kod Blagaja) i naravno po skandinaviji i americi.
User avatar
Ghita
Posts: 359
Joined: 05/06/2009 14:33
Location: na lahkim temama

#47 Re: STOLAC

Post by Ghita »

vidi što je toto prijavio moj post da ga obrišu mod.
U Stolac se vratio svak ko je mogao i imao gdje, samo mali broj je nasao "srecu" u Mostaru (vecina u Kosoru kod Blagaja) i naravno po skandinaviji i americi.

tako je
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#48 Re: STOLAC

Post by delightful »

ghita, opomena zbog konstantnog zachatavanja teme. ako imas nesto reci u vezi sa stocem, reci, ali bez licnog prepucavanja. hvala.
BarcelinhoBih
Posts: 5
Joined: 04/08/2009 14:16
Location: komšiluk hercegovački

#49 Re: STOLAC

Post by BarcelinhoBih »

Ae ne serendajte više o Stocu kada veze žive nemate o gradu.Vi bili jednom u Stocu i odmah pišete enciklopediju o gradu na Bregavi..Žalosno vas je slušati.
Kratko i jasno: Stolac je zimi čista vukoj...a, kao i većina gradova, al je zato ljeti raj za ove Sarajlijice koje dođu u grad i dive se ljepoti njegovoj.
I nije sve tako crno kao što se čini vama ispred malih monitora...Bujrum sada u Stolac pa da vidite šta je ljepota :wink:
BarcelinhoBih
Posts: 5
Joined: 04/08/2009 14:16
Location: komšiluk hercegovački

#50 Re: STOLAC

Post by BarcelinhoBih »

WeCan wrote:Ima li podataka kolike se Ljudi vratilo u Stolac ?
Vratilo se 80% bošnjaka :D
I što je najvažnije VEĆINA SMO U GRADU :bih:
Post Reply