Multipla Skleroza - sve o tome

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
kalahita
Posts: 8
Joined: 08/07/2009 18:44

#176 Re: Multipla skleroza

Post by kalahita »

Dugo nisam bila ovde,a u međuvremenu mi je MS prešla u progresivan oblik.Trenutno se hranim bez glutena i izbacila sam sve bez šećera,što znaći da ima aspartam,ciklamate i sl. zaslađivače koji su jako štetni.Takođe se bavim svojom anemijom i nedostatkom B12 vitamina.Umislila sam da to može biti uzrok MS-a jer simptomi ove avitaminoze veoma liče na početak moje bolesti.Da li je neko od vas istraživao u tom pravcu?Lekari se ne upuštaju u tu priču gradeći se da je to glupost.
User avatar
Dadoep
Posts: 7
Joined: 15/06/2010 12:08

#177 Re: Multipla skleroza

Post by Dadoep »

bio u Waršavi i evo dva mjeseca poslije zahvata osjećam se prepun energije. Ponovo imam kontrolu mjehura, pravolinijski hod, govor, olakšano gutanje itd...
savjet: BEZ KALKULISANJA ŠTO PRIJE U WARŠAVU, malo daš (cca 6000 eur),a puunoo ti se vrati ;-)
marakes
Posts: 183
Joined: 06/09/2011 13:51

#178 Re: Multipla skleroza

Post by marakes »

Dadoep wrote:bio u Waršavi i evo dva mjeseca poslije zahvata osjećam se prepun energije. Ponovo imam kontrolu mjehura, pravolinijski hod, govor, olakšano gutanje itd...
savjet: BEZ KALKULISANJA ŠTO PRIJE U WARŠAVU, malo daš (cca 6000 eur),a puunoo ti se vrati ;-)
bravooo dadoooo :) treba nam vise ovih pozitivnih iskustava :)))) a svakim danom ce biti bolje i bolje :) glavu gore ljudi, ima nade za sve :razz:
User avatar
Dadoep
Posts: 7
Joined: 15/06/2010 12:08

#179 Re: Multipla skleroza

Post by Dadoep »

marakes wrote:
Dadoep wrote:bio u Waršavi i evo dva mjeseca poslije zahvata osjećam se prepun energije. Ponovo imam kontrolu mjehura, pravolinijski hod, govor, olakšano gutanje itd...
savjet: BEZ KALKULISANJA ŠTO PRIJE U WARŠAVU, malo daš (cca 6000 eur),a puunoo ti se vrati ;-)
bravooo dadoooo :) treba nam vise ovih pozitivnih iskustava :)))) a svakim danom ce biti bolje i bolje :) glavu gore ljudi, ima nade za sve :razz:
upravo tako se i osjećam :razz: svakim danom bolje i bolje :razz:
fancy girl
Posts: 11
Joined: 30/05/2008 00:25

#180 Re: Multipla skleroza

Post by fancy girl »

Upoznala sam osobu u Osijeku u Hrvatskoj zove se Igor kome je prije 15 godina dijagnosticirana Multipl. Skl. zivi i radi mogu reci skoro normalno samo ponekad bi primjetila u hodu neke nekontrolisane pokrete . Kazao mi je da je to sve postigao Reiki tehnikom i da se medicinari cude da bolest nije uznapredovala nego po njegovom rijecima cak ima naznaka poboljsanja.Jos mi je rekao da je vec nekoliko osoba koje boluju od Multiple primjenilo istu metodu sa uspjehom.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#181 Re: Multipla skleroza

Post by minjonja »

fancy girl wrote:Upoznala sam osobu u Osijeku u Hrvatskoj zove se Igor kome je prije 15 godina dijagnosticirana Multipl. Skl. zivi i radi mogu reci skoro normalno samo ponekad bi primjetila u hodu neke nekontrolisane pokrete . Kazao mi je da je to sve postigao Reiki tehnikom i da se medicinari cude da bolest nije uznapredovala nego po njegovom rijecima cak ima naznaka poboljsanja.Jos mi je rekao da je vec nekoliko osoba koje boluju od Multiple primjenilo istu metodu sa uspjehom.
sta podrazumijeva ta reiki metoda? evo gledam na netu i nailazim samo na nekakvu filozofiju, voli svijet itd.
fancy girl
Posts: 11
Joined: 30/05/2008 00:25

#182 Re: Multipla skleroza

Post by fancy girl »

I mene je to u stratu zbunilo ,, omo medicina ... pa neizljecivo... objasnuli su mi to kao prirodno lijecenje dodirom koje svako moze da primjeni na sebi i na drugome . Moja poznanica se zainteresirala za reiki kada sam joj ispricala za ovoga lika... imala je zdravstvenih problema kaze da se daleko bolje osjeca ispeglal me mailovima o desavanjima promjenama i... . Citala sam neka pisanja na interenetu dosta toga se razlikuje od onoga sto mi je pisala i mailovima .
kalahita
Posts: 8
Joined: 08/07/2009 18:44

#183 Re: Multipla skleroza

Post by kalahita »

Da li neko zna da se u Sarajevu održavaju kursevi Reiki-a?Naravno,ne vezanih za ljude koji gledaju u dlan,tarot karte i sl.
Seta
Posts: 2
Joined: 16/01/2012 22:17

#184 Re: Multipla skleroza

Post by Seta »

Slučajno naletih na ovu temu. Moja majka je bolovala od ove bolesti sedamdesetih godina kada i nije bilo nekih lijekova. Tada je ona imala četrdesetak godina i bila je nepokretna više godina. Ja sam bio dijete i ne sjećam se svih detalja ali znam da su ljekari rekli da je to sve posljedica njenog psihičkog stanja jer je imala velikih problema u porodici itd...
Sjećam se da je primala nekakve injekcije od kojih joj se cijelo tijelo crvenilo kao krv. Još ćega se sjećam je da je redovno od lijekova uzimala Eglonil (današnji Bosnil) koji se tada tek pojavio na tržištu i još neke antidepresive.Ležala je više puta u bolnicama (Sarajevo, Beograd) ali nije bilo većeg uspjeha. Jedno vrijeme nije mogla ni govoriti.
Od nekog smo slučajno ćuli za neku banju koja se nalazi u Srbiji kod Čačka a koja se zvala atomska banja Trepča.
Već nakon prvog odlaska tamo stanje joj se vidno popravilo. Tamo je išla tri godine zaredom da bi se na kraju skoro potpuno oporavila i izliječila. Od tada je imala samo ponekad povremene kratkotrajne ispade priliko ustajanja iz sjedećeg položaja.
Nakon oporavka ljekari nisu mogli vjerovati i počeli su sumnjati u prvobitno postavljenu dijagnozu.
Sve u svemu neznam dali je oporavak došao zbog banje, promjene okoline, lijekova ili nećeg trećeg.
Danas ima blizu osamdeset godina iako zbog starosti sada nije najzdravija.
Aorta
Posts: 389
Joined: 08/04/2003 00:00
Location: Right Here.

#185 Re: Multipla skleroza

Post by Aorta »

Pogledajte ovaj video doktorice koja je imala MS. Promjenice vam zivot ....
http://www.youtube.com/watch?v=KLjgBLwH3Wc
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#186 Re: Multipla skleroza

Post by minjonja »

ima li neko iskustva sa lijekom copaxone?
Mr Tare
Posts: 27
Joined: 12/08/2012 22:15

#187 Re: Multipla skleroza

Post by Mr Tare »

Nazalost moja mama boluje od iste bolesti otkako ja znam za sebe ,jedina uspomene kad sam vidio mamu da hoda jeste nesto malo ispred neke zgrade na Grbavici i to je to. Znaci ova bolest ima 3 tipa ,oslabljeno kretanje kao u slucaju moje mame moze se kretati uz pomoc pomagala ,2 tip da bolesnik osljepi ,i 3 problem sa kretanje i vidom kao sto je kod zene od onog pjevaca neznam tacno ime. Bolest je teska ,ljeka nema ,jedina sansa im je bila prije par godina kada su doktori iz Zenice testirali ljek za ovu bolest moja mama je primila kao testni malo joj se bilo pobosljalo stanje ali ponovo se vratilo .Druga terapija se nije mogla dobiti besplatno vec je trebalo 50,000 KM :P

NEK SE NE PREDAJE !
User avatar
mallory
Posts: 44
Joined: 11/07/2012 15:49
Location: tu i tamo

#188 Re: Multipla skleroza

Post by mallory »

Kako se boriti sa patološkim umorom, kojeg osjeća 90% pacijenata koji imaju MS?
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#189 Re: Multipla skleroza

Post by otherside »

mallory wrote:Kako se boriti sa patološkim umorom, kojeg osjeća 90% pacijenata koji imaju MS?
enada. proguglaj :)
User avatar
mallory
Posts: 44
Joined: 11/07/2012 15:49
Location: tu i tamo

#190 Re: Multipla skleroza

Post by mallory »

otherside wrote:
mallory wrote:Kako se boriti sa patološkim umorom, kojeg osjeća 90% pacijenata koji imaju MS?
enada. proguglaj :)
hvala puno :)
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#191 Re: Multipla skleroza

Post by otherside »

mallory wrote:
otherside wrote:
mallory wrote:Kako se boriti sa patološkim umorom, kojeg osjeća 90% pacijenata koji imaju MS?
enada. proguglaj :)
hvala puno :)
:)
strah me
Posts: 12
Joined: 10/10/2012 11:52

#192 Re: Multipla skleroza

Post by strah me »

ljudi moji,prije dvadesetak dan sam saznala da bolujem od ms.moji problemi su poceli jos u osnovnoj skoli ali ovi nasi ljekari nikada mi nisu dali uputnicu za nesto dalje vec se svaki pregled zavrsi kod dr porodicne medicine :-( ja trenutno imam 23 god,imam porodicu koja je uz mene od prvog dana,mog muza koji se ni sekunde nije promijenio ptrema meni,moju slatku djevojcicu koja mi daje snagu za sve.kada sam saznala za bolest mislila sam da je mom zivotu dosao kraj,ali brzo sam se sabrala i google mi je otvorio oci.sve se moze naci,od nacina zivota kako treba jesti pa do onog kako treba spavati.NAJVAZNIJE JE OSTATI POZITIVAN!!!od ms se ne umire :-) fino mi moj dr rece da nisi dosla sad,da te je proslo taj napad isto bi nastavila zivjet kao i do sad,jer sada samo znam zbog cega su mi trnule ruke zbog cega sam izgubila vid,zbog cega me boli glava...i zivim isto kao i prije...eh sada cu malo da promjenim nacin zivota,citala sam o swankovoj dijeti pa cu se konsultovat sa doktorom.
svrha ovog mog kom.je da ohrabrim sve koji su tek saznali za dijagnozu da nije nista strasno sto se prije pomirite sa tim lakse ce vam biti,ja sam se pomirila sa bolescu sutradan,jer izlaza nema a zivi se kao i zdravi ljudi zaddugo,odnosno,koliko ti je allah odredio toliko ces i zivjeti.molim vas ne predajite se ...
marakes
Posts: 183
Joined: 06/09/2011 13:51

#193 Re: Multipla skleroza

Post by marakes »

ljudi moji čurokot ulje ili ulje crnog kima, necete se pokajat, mnogo bukvalno izlijecenih od ms-a i pozitivnih iskustava nakon koristenja... i u Kur'anu se spominje kao lijek za svaku bolest.....svima nam stoji pred nosom, samo ga pocnite konzumirat. ima ga svaki badem butik, standovi po trznim centrima, pik.... ljudi ga donose sa Hadža... sve najbolje vam zelim!!!!

proguglajte malo o crnom kimu ili čurokotu, naci cete samo pozitivne komentare
strah me
Posts: 12
Joined: 10/10/2012 11:52

#194 Re: Multipla skleroza

Post by strah me »

marakes wrote:ljudi moji čurokot ulje ili ulje crnog kima, necete se pokajat, mnogo bukvalno izlijecenih od ms-a i pozitivnih iskustava nakon koristenja... i u Kur'anu se spominje kao lijek za svaku bolest.....svima nam stoji pred nosom, samo ga pocnite konzumirat. ima ga svaki badem butik, standovi po trznim centrima, pik.... ljudi ga donose sa Hadža... sve najbolje vam zelim!!!!

proguglajte malo o crnom kimu ili čurokotu, naci cete samo pozitivne komentare
i ja sam cula dosta o tome.napisat cu jedan lijek koji je koristila jedna zena preko 10 godina nije imala nikakve simptome...
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#195 Re: Multipla skleroza

Post by theTruePath »

edit
Last edited by theTruePath on 27/03/2013 14:21, edited 1 time in total.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#196 Re: Multipla skleroza

Post by theTruePath »

za vas koji trebaju

http://www.swankmsdiet.org/
Last edited by theTruePath on 27/03/2013 14:21, edited 1 time in total.
melba
Posts: 24
Joined: 26/12/2010 22:59

#197 Re: Multipla skleroza

Post by melba »

Moja rodica ima MS, tako da s vremena na vrijeme citam clanke na tu temu i njoj dalje saljem. I skoro sam naisla na ovaj clanak - na zalost je na njemackom, ali mozda pomogne nekome: http://www.welt.de/gesundheit/article11 ... fnung.html

Naime u Njemackoj su ljekari slucajno dosli do otkrica da ova kiselina: http://en.wikipedia.org/wiki/Fumaric_acid, usporava signifikatno progres MSa. Inace se do sada koristila u tretmanu psorijaze i skoro nema nuspojava, ali se pokazalo se igrom slucaja da umanjuje i MS simptome. Progooglajte - ubacite fumaric acid i MS, mislim da je vijest obecavajuca!

Sretno!
Sanjina
Posts: 1
Joined: 18/12/2012 18:09

#198 Re: Multipla skleroza

Post by Sanjina »

Moja sestra ima 22g i prije 2 mjeseca dobila je dijagnozu MS zivi u Njemackoj ,prvi simptomi su bili prije 6 g u Bosni imala je bolove u kicmi i desne strana ruka i noga da bih joj u klinici odradili fizikalne terapije 14 dana i to se je povuklo ,da bi nakon toga 2 g imala problema sa vidiom desnog oka zamagljenje slabije vidi da bih je uputili kod opticara radi diotrije nesto mala +1,3 niko da posumnja na MS ili da je posalju na MR.vid se opet vraca u normalu za kratko vrijeme odlazi na studije u Njemacku da bih prije 2 mjeseca imala problem sa izgovaranje rijeci jednostavno stane nemoze da izgovori traje ca 3-4 dana i u tom periodu ima epi napad traje 2-3 minute gdje odlazi hitnom u bolnicu ,rade sve nalaze ,prva 2 dana u bolnici neprima nista pod nadzorom ljekara umorna iscrpljena od epi napada ,dobiva drugi epi napad koji traje 10-20 sek i ukljucuju joj infuziju i sve se smirilo radila sve moguce nalaze i nalaz likvora i dijagnozu MS u bolnici joj prepisuju ljek za epi napade i Betaferon ,trazili smo i drugo misljenje doktor specijalista neurolog zadnji 30g samo radi pacijentima sa MS te je odgovara od Betaferona i ide na Copaxone 2 puta na dan ,nakon 2 mjeseca ponovo osjeca desnu saku da nema snage i prima 5 ifuzija i dalje na ljekove neznam koji sve .sestra mi je dosta pozitivna i osjeca se ok neboji se primila je to hrabro ,moja porodica joj je velika podrska ,puno sam citala te rijetki su simptomi epi napad kod MS,svima vama koji imate bilo koji od zdravstveni problema zelim sve najbolje te da nam nova 2013 svima malo olaksa ako bog da. :)
strah me
Posts: 12
Joined: 10/10/2012 11:52

#199 Re: Multipla skleroza

Post by strah me »

i ja kazem samo treba biti pozitivan.skoro sam i ja saznala za dijagnozu,ali sta ce se boze moj,tako nam je suđeno.sve uz svoju porodicu je lakse.svaki dan me nesto malo izbaci iz kolosijeka,ali pozitivne misli su cudo jedno...bice bolje samo treba dobre volje . :razz: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#200 Re: Multipla skleroza

Post by theTruePath »

:-)
Last edited by theTruePath on 27/03/2013 14:21, edited 1 time in total.
Post Reply