Hajmo dati krv!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#76 Re: Hajmo dati krv!

Post by suncica24 »

Ja cu dati krv, ali samo besplatno
Please, posalji info na pp :)
Dr Haus
Posts: 4
Joined: 11/06/2009 22:55

#77 Re: Hajmo dati krv!

Post by Dr Haus »

Za "Garica":
Osobe koje koriste prva dva navedena lijeka,koji se koriste za lijecenje astme ili hronicnog bronhitisa,ne treba da daju krv.Bolesnici koji koriste treci pomenuti lijek,ako ga uzimaju zbog angine pektoris ili aritmije,takodje ne mogu davati krv.
Dr Haus
Posts: 4
Joined: 11/06/2009 22:55

#78 Re: Hajmo dati krv!

Post by Dr Haus »

Celly wrote:Da, da, razumijem sta hoces reci, ali eto, ja samo prenosim ono sto me je zamolila da napisem :roll:
Moj muz i ja cemo naravno dati krv, trazim dakle jos cetvero.
Sto se roka tice, ocekuje operaciju iduce sedmice, tako da bi krv trebalo dati u toku ove sedmice.
Ono sto je meni cudno u svemu tome jeste cinjenica da uopste ne traze njenu krvnu grupu, nego bilo koju. Dakle, pacijent ne obezbjedjuje direktno krv za sebe i svoju operaciju, nego nadopunjuje zalihe krvi u Zavodu. Malo mi je to cudno, moram priznati, ali tako su joj trazili na Kosevu...
Tacno je,pacijent cesto ne obezbjedjuje krv direktno za sebe (osim ako nije u pitanju neka deficitarna krvna grupa,pa se cak ciljano moraju traziti davaoci odgovarajuce krvne grupe), vec je potrebno nadoknaditi krv koja je utrosena.Ako bi se skladistena krv koristila za pacijente koji nisu urgentni,bez nadoknade,zalihe bi presusile vec nakon par dana,i sta onda sa onima kojima je krv hitno potrebna (saobracajne nesrece i sl.)?
Zamislimo npr. neku porodilju kojoj se iskomplikovao porodjaj,izgubila je mnogo krvi,ugrozena su dva zivota.Ako bi ona morala direktno obezbijediti krv za sebe,bilo bi potrebno vrijeme prvo da se nadju davaoci,da se obavi potrebni pregled istih,da daruju krv,da se odrede krvne grupe i Rh faktor donirane krvi,pa da se obave neophodni testovi na markere krvlju prenosivih bolesti (svaka jedinica krvi se testira na markere HIV infekcije,hepatitisa B i C,te na uzrocnik sifilisa).Darovana krv bi dakle mogla u primjenu tek mozda sljedeceg dana,a do tada "ko ziv ko mrtav".Za takve i slicne slucajeve sluzbe transfuzije moraju imati nesto krvi u zalihama.
Na zalost,nema vise onih prijeratnih masovnih akcija dobrovoljnog darivanja krvi iz kojih se donosilo po par stotina darovanih jedinica,buduci da nema ni fabrika u kojima su se iste organizovale.
Zbog toga postoji to tzv. "namjensko davanje",gdje davalac,za razliku od klasicnog dobrovoljnog davanja,navodi za koga daje krv.To je inace nuzno zlo koje postoji kako kod nas tako i u zemljama u okruzenju,a protiv kog se treba boriti odgovarajucim vaspitno motivacionim radom sa ciljem omasovljenja dobrovoljnog davalastva.
Celly
Posts: 159
Joined: 18/12/2006 14:01

#79 Re: Hajmo dati krv!

Post by Celly »

Dr Haus wrote: To je inace nuzno zlo koje postoji kako kod nas tako i u zemljama u okruzenju,a protiv kog se treba boriti odgovarajucim vaspitno motivacionim radom sa ciljem omasovljenja dobrovoljnog davalastva.
Dr Haus, mislim da je upravo ova tvoja zadnja recenica kljuc svega.
Ono sto je meni u ovom konkretnom slucaju zasmetalo jeste cinjenica da odgovorne osobe prebacuju zadatak nabavke krvi i nadopune zaliha na pacijente koji cekaju operacije (pa zaboga, i to su bolesni ljudi, koji se ne mogu fizicki angazirati na trazenju donatora). Ocigledno, neko svoju nesposobnost da motivira ljude i nadje neko dugorocno rjesenje prikriva tako sto na neki nacin ucjenjuje pacijente. Ne znam, po meni ovo jednostavno nije ispravan pristup i nije fer prema bolesnim ljudima koji cekaju na operacije :(
kolobok
Posts: 316
Joined: 30/12/2008 14:28

#80 Re: Hajmo dati krv!

Post by kolobok »

Molimo sve koji imaju krvnu grupu "A-", a žive u Mostaru ili bližoj okolicu, da doniraju krv za potrebe našeg sugrađanina, Stipe Stojkića na Odjel za transfuziologiju Sveučilišne kliničke bolnice Mostar na Bijelom Brijegu. Obitelj Stojkić unaprijed zahvaljuje svim dobrim ljudima. (B)

http://www.bljesak.info/content/view/39313/158/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#81 Re: Hajmo dati krv!

Post by nevenkagaragic »

HITNO JE, U PITANJU JE ZIVOT!

Nasem prijatelju - forumasu sa nesvrstani.net hitno je potrebna krvna grupa B negativna! On je u mostarskoj bolnici.

http://nesvrstani.net/forum2/index.php?topic=909.0

http://pincom.info/index.php?p=opsirnije&s=70996

http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... 928#873928

http://www.sodalive.ba/4255

Nadam se da ima plemenitih ljudi koji su u Mostaru i okolici koji su u mogucnosti pomoci!

Telefon transfuziologije : 036 341 965

Potrebna je SAMO grupa B - koju Zoran prima direktno, zamena ne dolazi u obzir.

Kontakt telefon Zoranovog ujaka : 063 314 295

Hvala.
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#82 Re: Hajmo dati krv!

Post by nevenkagaragic »

najnovije
Zoran Zovko - Tramba treba HITNO!!! krvnu grupu B - molim vas ko može neka se hitno javi na tel. 063/314-295 gosp. Mikuliću...!!!!!!! MOLIM VAS HITNO!!!!!!!!

Ljudi, kolajte ovo....treba mu krv i danas, i sutra....hitno jeeeee
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#83 Re: Hajmo dati krv!

Post by nevenkagaragic »

"Obitelj se želi zahvaliti svim Zokinim prijateljima na riječima podrške koje su mu upućene putem foruma, facebooka, telefonskih poziva i poruka. U ovim teškim danima to im je utjeha i nada i daje snagu da se izdrži i ide dalje.
Posebno su ganuti spremnošću velikog broja ljudi da se pomogne i daruje krv. Ovim putem im od srca zahvaljuju i mole za strpljenje prilikom kontaktiranja s transfuziologijom jer je specifična situacija i stalno se mijenjaju potrebe, tako da je ovih dana dolazilo i do nesporazuma.
HVALA VAM VELIKA U IME OBITELJI NAŠEG ZOKE!!!!!!!

Molim vas da se ove riječi zahvale prenesu i ostalim forumima na kojima je Zoka bio aktivan."

preneseno sa mostarskaraja.com/nesvrstani.net (vito)
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#84 Re: Hajmo dati krv!

Post by nevenkagaragic »

Ovo je od Zokine sestre Anite da se prenese svim forumima ....

"Dragi moji, znani i neznani...
nema riječi koje mogu opisati ovo stanje u kojem se nalazimo ja i moja obitelj...al mislim da ne bi preživjeli bez ove vaše beskrajne podrške..
Šta reći...osjećam potrebu da vam se iskreno zahvalim za sve što činite za nas...za Zorana, za mene, mamu, cijelu našu obitelj.

OD SRCA VAM SVIMA HVALA!!!
BOG NEKA VAS ČUVA

Zoranovo stanje je već 2 dana stabilno ali dalje kritično, nalazi su iz dana u dan za nijansu bolji, te nijanse nama život znače...sve se polako stabilizira, ovakvo stanje može potrajati i 10-15 dana, nije bitno samo neka ozdravi...
jučer kada sam došla bio je u polusvijesnom stanju, prvi put u ova 4 dana reagirao je na moj glas, pričala sam mu i pričala, spomenula sam i njegove forumaše, čuo me je, znam da jeste...bori se on....jak je....i sigurna sam da će opet biti među nama i izvoditi kojekakve vragolije koje samo on zna.
Krvarenje je prestalo, ne skroz , što znači da će mu krv još uvijek biti potrebna ali mislim da neće u onoj mjeri u kojoj se davala, tj. svaki dan...
Zato još jednom želim da se iskreno zahvalim ljudima koji su dali krv kao i onima koji nisu , bez obzira na svu strku koja je nastala radi krvi on je ipak uvijek imao u onoj količini koja i kada mu je bila potrebna, a bilo je momenata kada sam gubila nadu da će biti tako...
Nalaz pluća je svaki dan sve bolji i bolji, dijalizira se i dalje ali bubrezi polako počinju da rade...
Sve što možemo je i dalje nastaviti moliti Boga da što prije ozdravi i vrati nam se onakav kakav jeste, veseo i nasmijan.
Hvala vam od srca svima."
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#85 Re: Hajmo dati krv!

Post by sodom »

X puta sam dao krv i onda sam shvatio da se to više ne isplati raditi, ne radi ljudi koji će tu krv primiti, već zbog zavoda koji istu prodaje i koji će tu moju krv prodati ljudima na samrti, ma sikter...
Dajem krv samo nekome pred operaciju, ali onako da odem i džaba da je dam kako bi je oni "cigani" prodali... nikad više.
Maybach
Posts: 465
Joined: 24/07/2008 15:31

#86 Re: Hajmo dati krv!

Post by Maybach »

Potrebna krv "A-"(A negativna) djevojci oboljeloj od leukemije iz Tuzle koja u cetvrtak ide na operaciju!Potrebno je 8 doza,to jeste 8 darivalaca.Mislim da ce se krv uzimati stanicnim separatorom jer je u pitanju lijecenje trombocitima,ali nisam sigurna.Ukoliko neko na vrijeme procita ili zna makar savjet kome da se obratimo,unaprijed mu hvala!
User avatar
Aurora Borealis
Posts: 3063
Joined: 04/08/2008 20:38
Location: Sarajevo

#87 Re: Hajmo dati krv!

Post by Aurora Borealis »

.
Last edited by Aurora Borealis on 26/11/2010 23:57, edited 1 time in total.
User avatar
Mangup_iz_mira
Posts: 16
Joined: 03/01/2010 21:41

#88 Re: Hajmo dati krv!

Post by Mangup_iz_mira »

Aurora Borealis wrote:
sodom wrote:X puta sam dao krv i onda sam shvatio da se to više ne isplati raditi, ne radi ljudi koji će tu krv primiti, već zbog zavoda koji istu prodaje i koji će tu moju krv prodati ljudima na samrti, ma sikter...
Dajem krv samo nekome pred operaciju, ali onako da odem i džaba da je dam kako bi je oni "cigani" prodali... nikad više.
Prodati?
Ja redovno dajem krv svaka 4 mjeseca, vec jedno par godina.
I u neka doba mi prolete sve te price o prodaji krvi, ali onda skontam.. njima na dusu.
Mada ti nije svejedno.
Takođe :thumbup:
djecak_76
Posts: 42
Joined: 09/03/2010 21:29

#89 Re: Hajmo dati krv!

Post by djecak_76 »

Prodati?
Ja redovno dajem krv svaka 4 mjeseca, vec jedno par godina.
I u neka doba mi prolete sve te price o prodaji krvi, ali onda skontam.. njima na dusu.
Mada ti nije svejedno.[/quote]


I ja isto! Bitno je da ti zelis to uraditi s iskrenom namjerom pomoci. Hoce li to neko zaista prodavati ili ne, ti ne mozes uticati na to... A kome god je daju, ne daju je bez razloga... U svakom slucaju bolje je biti onaj koji daje, nego onaj koji prima krv!
jackamil
Posts: 51
Joined: 18/04/2010 13:31

#90 Re: Hajmo dati krv!

Post by jackamil »

krvi nikad dosta
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#91 Re: Hajmo dati krv!

Post by encian »

kako mislite "prodaju krv"? kome?
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#92 Re: Hajmo dati krv!

Post by Cholina_Lokica »

znaci, momak koji je izboden sinoc u slozi, hitno potrebna A- krvna grupa, tako mi sad rekose, da se gore hitno ide...
kolobok
Posts: 316
Joined: 30/12/2008 14:28

#93 Re: Hajmo dati krv!

Post by kolobok »

Kakvo mu je sad stanje, jesu li našli darivatelja ?
nutty
Posts: 35
Joined: 25/04/2010 01:59

#94 Re: Hajmo dati krv!

Post by nutty »

Celly wrote:Potrebna su mi cetiri dobrovoljna davaoca krvi iz Sarajeva, bilo koje krvne grupe, koji bi bili voljni jedanput darovati krv uz novcanu naknadu. Naime, jedna bliska osoba treba ici na operaciju, a doktori su joj na Kosevu rekli kako prije operacije treba obezbijediti sest doza krvi !!! Iako to nije uslov za operaciju, odnosno oni ce nju operisati bez obzira da li uspije naci davaoce ili ne, ta osoba je voljna platiti po 100 KM svakom davaocu. Sve sto treba uraditi je otici u Zavod za transfuzijsku medicinu i dati krv, ali naglasiti da ste dosli radi te osobe. Eto, ako znate nekoga ko je spreman darovati krv, posaljite mi pp da se dogovorimo o detaljima :) Hvala vam ljudi!

ovo je grozno!!! nestasica takva da ljudi placaju?!? uhhh... mene zovu redovno i redovno se odazivam... imam neki osjecaj da oni na transfuziologiji imaju i countdown uredjaj podesen na tri mjeseca (u dan me zovu nakon isteka tri mjeseca). sad mi tek nadolazi... par puta su me pitali "dolazim li za nekoga".... rekoh ne.... vi ste me zvali i evo me. ne zelim znati kome krv ide. nije eticno. jos manje uzimati lovu za to. u americi sam jednom pozvan i pri ispunjavanju formulara receno mi je da cu dobiti 20 dolara. odmah sam se okrenuo i izasao. iako kod nas nema povlastica kao, recimo, u hrvatskoj, gdje mozete ostvariti besplatno dopunsko osiguranje (da ne placate provizije), i iako ne zivim vise u mostaru, gdje sam nekada nakon darivanja pozivan na jednodnevni izlet u makarsku (plus besplatna hrana i crno vino), ne dam se smesti.... ne pijem, puno pusim (cigarete), ne drogiram se, ne prakticiram nesiguran seks, ne jedem nikakvo meso (hemoglobin je svejedno u gornjoj tacki) ili masnu hranu, na bezglutenskoj sam dijeti zbog celijakije, i uvijek sam spreman/podoban za davanje.

hvala bogu, nema vise one doktorice (plavusa, da li se Svjetlana zvala) koja me je jednom morila vise od pola sata kako bi saznala moju nacionalnost (zar je to bitno za davanje krvi? - pa cak i ako je potrebna košer ili ishrana koja je u skladu s Islamom - ako sam vegetarijanac, zar to ne zadovoljava uvjete?)

ljudi... nema razloga za nedavanje krvi. na kosevu je jako prijatno osoblje, stolice su za deset (volio bih onakvu fotelju imati kod kuce), a ja se nakon davanja osjecam kao pticica sljedecih mjesec dana. pored casice soka,obicno se dobije i neki keksic (ranije tops, sad napolitanke) i cokolada (ja ne jedem slatkise, ali moja mala komsinica ne bira proizvodjaca ili izvor).

u svakom slucaju, moje licno iskustvo darivanja krvi na kosevu je super pozitivno!!!! cak se potrude slikati vas i izraditi kartice za darivatelje u tih nekoliko minuta koliko to traje. uvijek se ponude poslati vozaca (uvijek odbijem jer zivim u komsiluku). znate li, da ako ste u radnom odnosu, imate pravo na jedan ili dva slobodna dana (ovo nikad nisam koristio, pa ne znam kako funkcionira)?

pozz
nutty
Posts: 35
Joined: 25/04/2010 01:59

#95 Re: Hajmo dati krv!

Post by nutty »

sodom wrote:X puta sam dao krv i onda sam shvatio da se to više ne isplati raditi, ne radi ljudi koji će tu krv primiti, već zbog zavoda koji istu prodaje i koji će tu moju krv prodati ljudima na samrti, ma sikter...
Dajem krv samo nekome pred operaciju, ali onako da odem i džaba da je dam kako bi je oni "cigani" prodali... nikad više.
"x puta"? ni ja ne vodim evidenciju, ali znam da sam je dao izmedju 30 i 35 puta i ne vidim razlog da to ne navedem. ko prodaje krv? kome? vampirima?

neka rade s njom sto zele. ne vjerujem da je daju nekome kome ona ne treba. cak ako je daju i ljudima na samrti, kao sto vi kazete, kojima transfuzija moze MOZDA zivot produziti i na minutu, to je OK. mozda je to dovoljno da neko dobije vrijeme da se oprosti od svojih, ili jos vaznije, da se zivi oproste s umirucim.

off topic: ima losih doktora sto se tice mita... to je sigurno. ali kakve veze ima davanje krvi s mitom? dajte, ljudi, otvorite posebnu temu sa svjedocenjima o trazenju/davanju/primanju mita u zdravstvenim ustanovama. meni nije mrsko slati i prijave kad sam ja svjedok nekom takvom djelu.
kad sam slomio ruku (a drzavno zdravstveno nisam imao, vec platim racun, pa ga refundiram od svog osiguranja) nisu mi htjeli dati ni sedativ, a kamoli opijat, ili barem "smijesni plin", jer za to moraju otvoriti ormaric (moraju protokolirati). pola sata sam trpio neuspjesne pokusaje namjestanja kosti... na kraju mi rekli da to kosta samo 20 maraka za "dorucak" (iako je bila vecer), ali da mi ne mogu izdati racun, a ako cu traziti racun, onda to kosta puno vise. rekao sam da cu platiti bez obzira na cijenu, jer mi to osiguranje pokriva, ali mi svejedno nisu htjeli izdati racun (nalaze i rendgene sam dobio). sljedeci dan sam pisao dopise (doticni doktor vise nije doktor koji ima posao)..... sedam dana kasnije sam u rajlovcu (njemacka bolnica) operisan, jer, ne samo da kosti nisu bile namjestene, vec je doslo do "strangulalcije" medijalnog nerva, unistenja arterije (godinu kasnije utvrdjena je invalidnost od 20%).
crkvice072
Posts: 2
Joined: 28/06/2010 18:01

#96 Re: Hajmo dati krv!

Post by crkvice072 »

Ja trenutno zivim u USA i neki dan sam se osjecala bas darezljivo i reko, odoh u Crveni Kriz da dam krv. Kada sam stigla tamo, fine tete koje rade tu su mi dale citavu knjigu regulacija da citam gdje sam saznala da ako nisam zivjela u US od 1980-1996 da nemogu dati krv zbog Kravljeg ludila, virusa koji navodno moze da se inkubira i do 30 godina! Osjecala sam se ko popishano..pogotovu sto ovdje kod njih testiraju svaku 2000 kravu prije klanja i hrane ih drugim kravama! Elem...Interesuje me kako taj proces ide kod nas? Ja koliko shvatam da ti uzmu malo krvi pa testiraju prvo? Da? Ovdje uzmu odmah kesu pa tek onda testiraju.
Ma ko ih shisha.. Doci cu ja tu za koji mjesec pa cu donirati.
bosanka9
Posts: 4
Joined: 08/07/2010 11:31

#97 Re: Hajmo dati krv!

Post by bosanka9 »

Cao!
Mozda bih ja to trebala znati, ali ne znam! Ja imam diabetes, ali hocu pomagati bolesnim ljudima. Jel mogu i ovako dati krv???

Hvala za odgovore.
imperatrix
Posts: 21
Joined: 08/07/2010 10:57

#98 Re: Hajmo dati krv!

Post by imperatrix »

Pozdrav svima!

Samo bi htjela napisati, što se desilo sa mojom tetkom. Ona je 0 rh-, nema baš puno ljudi u državi takve grupe. Ona je sad 50 godina, cijelog života je dala krvi, skoro svakog mjeseca. Nažalost prije nekoliko mjeseca je se zabolila, i trebala je da dobije krv, i nisu joj htjeli da daju u bolnici. Nekako kror poznanika smo nabavili krv, trebali smo platiti teške pare. Pitam ja, ako čovjek, koji u cijelom životu daje, zašto ne dobije??????????????????????
kolobok
Posts: 316
Joined: 30/12/2008 14:28

#99 Re: Hajmo dati krv!

Post by kolobok »

Svaki dan u novinama pozivaju ljude da daju krv.
Nestašica nekakva, bit će da su godišnji odmori...

Facebook grupa dobrovoljnih davalaca: http://bs-ba.facebook.com/group.php?gid ... 470&v=wall
kolobok
Posts: 316
Joined: 30/12/2008 14:28

#100 Re: Hajmo dati krv!

Post by kolobok »

Iz zavoda za transfuziju SKB Mostar kažu da im najviše nedostaje A+, A-. te 0+ i 0-
Post Reply