Porijeklo porodica i prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
cyprus
Posts: 39277
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#26 Re: Prezimena

Post by cyprus »

Isaac wrote:Kameric? :)

Rijetko prezime, cuo sam da smo iz Hercegovine.
Kamerići porijeklom iz Blagaja, ali su krajem 19. stoljeća imali posjede u Slivlju - opština Gacko.
User avatar
dacina_curica
Posts: 5828
Joined: 17/11/2006 20:24
Location: pored kofera......pakujem se lagano :)

#27 Re: Prezimena

Post by dacina_curica »

Jaguar84 wrote:
Majka mi je Fidahicka iz Zvornika :) ....sve informacije su dobrodosle (jer nemam zaista nista :sad: )...hvala :)
Hehe.. i moja mama je takodjer Fidahic iz Zvornika :D pa gdje si rode moj hehe :lol: :lol:
et' vidi sad :D :D :D ....haman nas ima svugdje :D
milton
Posts: 101
Joined: 20/08/2004 20:21
Location: Stockholm

#28 Re: Prezimena

Post by milton »

Zanima me porijeklo sljedecih prezimena Bosnjaka iz prijedorsko-sanskog podrucja:
Belkic - Colic - Cosic (kasnije Cehajic) - Dzafic - Ikanovic - Kolonic - Masic
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#29 Re: Prezimena

Post by zlata »

Dzafici (sanicki) su Licani.
User avatar
moe_syzlak
Posts: 82
Joined: 21/03/2008 12:27

#30 Re: Prezimena

Post by moe_syzlak »

porijeklo prezimena becic
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#31 Re: Prezimena

Post by Bumbar »

Bumbar wrote:da se pritefterim...zanimaju me prezimena Mujic (Krajina :D), Bajric i Sadikovic :D :D :D
:D
milton
Posts: 101
Joined: 20/08/2004 20:21
Location: Stockholm

#32 Re: Prezimena

Post by milton »

zlata wrote:Dzafici (sanicki) su Licani.
Da, poznata je ta prica o Lickom porijeklu veceg dijela nasih pretaka, ali mene licno zanima gdje i kako se mogu (tj. ako je ikako moguce) pronaci neke detaljnije informacije o porijeklu prezimena.

Ima li sta u arhivima u Karlovcu, Gospicu ili Zagrebu (kad su bivsi Licani u pitanju)?

S druge strane, kad je rijec o bosanskim prezimenima opcenito, zanima me kakve bi infomacije mogli pronaci u domacim arhivima (ukljucujuci i podrucje ex-YU) odnosno u inostranim centrima poput Stambola, Beca, Budima itd...
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#33 Re: Prezimena

Post by Jazz_Junkie »

nacho_ wrote:Elezovic ? Po Bosni su se rasirili iz dva mjesta Derventa i G.Hrasno ( opcina Neum) ali odakle su dosli tu ???
U Brckom je bila jedna meni poznata obitelj Elezovica. Oni su inace porijeklom iz Crne Gore.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#34 Re: Prezimena

Post by Jazz_Junkie »

Kolega gore spominje Bosnjake iz Sumadije. Interesuje me koji su dokazi da se radi o Bosnjacima? Na podrucju opcine Brcko (danas distrikta) su mnoge obitelji dospjele iz Srbije, Slavonije, Madjarske i neke cak iz Like. Drugi val je bio neposredno nakon Drugog svjetskog rata kada se na prostoru Brckog naselilo mnogo hercegovackih obitelji. I sadasnji nacelnik Brcko Distrikta Mirsad Djapo je hercegovackog porijekla.
Zelim navesti i slucaj znamenitog i bogatog sela Gornji Rahic. Stanovnici ovog mjesta su dosli iz Osijeka, Vinkovaca, Valjeva, Sapca, Uzica, Kraljeva, Beograda, Sokola, Budimpeste i Pecuha. Na pocetku je to selo bilo zapravo podijeljeno na mahale nazivane po gradovima porijekla koje sam naveo. I zitelji sela Palanka su dosle iz Srbije, kao i stanovnici Brezovog Polja. Narod iz sela Maoca je dosao iz istocne Hercegovine, predjelu koji danas pripada Crnoj Gori. Taj migracijski karakter je specifican za Posavinu koja je bila slabo naseljena, tako da je i vecina Hrvata naseljavana iz Hercegovine.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#35 Re: Prezimena

Post by zlata »

milton wrote:
zlata wrote:Dzafici (sanicki) su Licani.
Da, poznata je ta prica o Lickom porijeklu veceg dijela nasih pretaka, ali mene licno zanima gdje i kako se mogu (tj. ako je ikako moguce) pronaci neke detaljnije informacije o porijeklu prezimena.

Ima li sta u arhivima u Karlovcu, Gospicu ili Zagrebu (kad su bivsi Licani u pitanju)?

S druge strane, kad je rijec o bosanskim prezimenima opcenito, zanima me kakve bi infomacije mogli pronaci u domacim arhivima (ukljucujuci i podrucje ex-YU) odnosno u inostranim centrima poput Stambola, Beca, Budima itd...
Vidi s'Ahmmed'om....s'foruma. On ti je MEISTER za prikupljanje tih podataka. Cini mi se da je "ulazio" u crkvene arhive...i po imenima re-konvertita...(u Slavoniji) otkrio....od'kud je koje prezime.

Ima takodjer poznati spisak....lickog stanovnistve nakon "re-konkviste". :shock: Pro-google-aj Marko Maric, Perusic, Lika...i naic'ces na spisak imena...bivsih muslimana koje su se "pokrstili"....vecinom na katolika...ali cak i na pravoslavne. U biti....tad je bilo vazno da NISU vise muslimani!

Cudi me da se Ahmmed ne javlja...na ovoj raspravi....jer kako ti velim...to mu jeizgleda...k'o nek'kva "strast". :D :thumbup:
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#36 Re: Prezimena

Post by sarlo »

Jazz_Junkie wrote:Kolega gore spominje Bosnjake iz Sumadije. Interesuje me koji su dokazi da se radi o Bosnjacima? Na podrucju opcine Brcko (danas distrikta) su mnoge obitelji dospjele iz Srbije, Slavonije, Madjarske i neke cak iz Like. Drugi val je bio neposredno nakon Drugog svjetskog rata kada se na prostoru Brckog naselilo mnogo hercegovackih obitelji. I sadasnji nacelnik Brcko Distrikta Mirsad Djapo je hercegovackog porijekla.
Zelim navesti i slucaj znamenitog i bogatog sela Gornji Rahic. Stanovnici ovog mjesta su dosli iz Osijeka, Vinkovaca, Valjeva, Sapca, Uzica, Kraljeva, Beograda, Sokola, Budimpeste i Pecuha. Na pocetku je to selo bilo zapravo podijeljeno na mahale nazivane po gradovima porijekla koje sam naveo. I zitelji sela Palanka su dosle iz Srbije, kao i stanovnici Brezovog Polja. Narod iz sela Maoca je dosao iz istocne Hercegovine, predjelu koji danas pripada Crnoj Gori. Taj migracijski karakter je specifican za Posavinu koja je bila slabo naseljena, tako da je i vecina Hrvata naseljavana iz Hercegovine.
Bošnjaci...mislio sam na ove sadašnje. Po meni je ta zajednica nastala u 16. vijeku od slavena koji su priznali Islam kao svoju vjeru do Budima ("gdje su svi bošnjacki eglendisali" kako je to naveo Evlije Čelebija) do Kos. Mitrovice, Kanjiže, Udbina, Knin, Sarajevo, Uzice, Mostar, Slavonske Požege, Osijek, Banja Luka, Foča, Novi Pazar.. Najmasovnije prihvatanje Islama je bilo u Bosni (I Slavoniji), odatle su se širili i tu su na kraju satjerani. Mula Mustafa Bašeskija je imao dajdzu u Beogradu (Topal Osman agu kojeg je naslijedio).
Bio je to jedan "svijet" sa istim ili sličnim načinom života, običajima, jezikom. Nije bila tako oštra crta ni izmedju zivota u gradovima i u selima, jer je gradsko stanovnistvo imalo basta i imanja van grada. Upstalom od 1716 do 1736 Beograd, uza Sumadija, Bosanska posavina je pripadala Habsburgovcima. Ko je kasnije naselio te prostore jer dvadeset godina je puno?
Realno Mehmed-aga Focic, Kucuk Alija,..su bili Bosnjaci. Iako jeste uvijek bila ostra distinkcija izmedju Bosne i Srbije.
A etnicko porijeklo....na malo duzi rok to je procentni racun.
blecak
Posts: 1379
Joined: 15/11/2006 09:28

#37 Re: Prezimena

Post by blecak »

Isaac wrote:Kameric? :)

Rijetko prezime, cuo sam da smo iz Hercegovine.
Do ovog rata imao si Kameriće u Foči. Porijeklo vode sa Čelebića i Ječmišta, odakle su u potpunosti istrijebljeni tokom Drugog svjetskog rata. Očigledno da ih je bilo i na drugim mjestima. Sada ta mjesta kao i većinu ostalih po Bosni nam smatraju nepravedno odvajkada rasadnicima nekih drugih koji su tu samo došli...
Evo ti imena nekih koji su platiti glavom.

KAMERIĆ AJKA NN ČELEBIĆI 1918
KAMERIĆ ATIF SINAN BEGOV HAN 1910
KAMERIĆ FATA MUHAREM ČELEBIĆI 1900
KAMERIĆ FATA AHMET MRČEVO 1885
KAMERIĆ LAZO STOJAN OSIJEK 1888
KAMERIĆ MEHO HASAN MRAČAJ 1928
KAMERIĆ MEJRO SELIM JEČMIŠTA 1877
KAMERIĆ MILKA MEHO JEČMIŠTA 1936
KAMERIĆ MUJO AVDIJA JEČMIŠTA 1934
KAMERIĆ MUNIBA AVDIJA JEČMIŠTA 1940
KAMERIĆ RAMO SELIM JEČMIŠTA 1905
KAMERIĆ SULJO SMAJIL JEČMIŠTA 1914
KAMERIĆ ZLATKO MEHO ČELEBIĆI 1912
KAMERIĆ ŠERIFA AVDIJA JEČMIŠTA 1938
blecak
Posts: 1379
Joined: 15/11/2006 09:28

#38 Re: Prezimena

Post by blecak »

Mobile_Disco wrote:Skender? Mada se vise ne prezivam tako.. ali 2 koljena unazad moji djedovi su imali to prezime..
Jaku lozu Skendera imao si u okolini Foče u mjestu Štović. Dosta su stradali za vrijeme Drugog svjetskog rata...

SKENDER ARIF AHMET ŠTOVIĆ 1910
SKENDER AVDO SULJO ŠTOVIĆ 1890
SKENDER AVDO SALKO ŠTOVIĆ 1901
SKENDER BEĆIR OMER SOVIĆI 1883
SKENDER DIKA BEGAN ŠTOVIĆ 1925
SKENDER HALIM AVDO ŠTOVIĆ 1925
SKENDER HELMO MEHO ŠTOVIĆ 1917
SKENDER HULMO BEGAN ŠTOVIĆ 1918
SKENDER MUJO AHMET ŠTOVIĆ 9999
SKENDER MUJO JUSUF ŠTOVIĆ 1898
SKENDER MUJO JUSUF LJUBINA 1900
blecak
Posts: 1379
Joined: 15/11/2006 09:28

#39 Re: Prezimena

Post by blecak »

krvava wrote:zna li ko šta o Saračima (istočna Bosna)
Njih je takođe bilo u Foči. Prezime dolazi od turskog imena za Sarački obrt koji spada u obrte kožarstva.
blecak
Posts: 1379
Joined: 15/11/2006 09:28

#40 Re: Prezimena

Post by blecak »

Soul_Sista wrote:..a sad jedno drugo prezime koje me zanima, Sefer. Osim sto znam da su porijeklom iz Turske, to su bila trojica brace koja su se nastanila u Jajcu, Travniku i Porzoru, da li neko zna nesto opsirnije o ovoj lozi?

:-)
Sefera je bilo i u Foči, a porijeklom su sa Šćepan Polja, tamo gdje nastaje Drina.
zagordark
Posts: 107
Joined: 28/03/2008 23:46

#41 Re: Prezimena

Post by zagordark »

:oops: :( Mene zanima dali neko zna o prjeklu prezimena Vujičić? Ono što ja znam je da su navodno iz Crne Gore došli u BiH a kada i gdje neznam tačno. Molim sve koji znaju o porijeklu ovog prezimena da se jave. HVALA.
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#42 Re: Prezimena

Post by maybelline »

Eh, ovako, zanima me zna li iko porijeklo prezimena Crnkić? Poznajem neke iz sela Šipovo (blizu Jajca), neke iz Prijedora, a neke iz Tuzle, pa me zanima jesu li povezani i odakle je došao prvi Crnkić? Dobila sam neki podatak da su navodno došli iz Crne Gore, pa eto, molim sve koji nešto više znaju o tome da se jave.

Pozdrav!
DINKA73
Posts: 5
Joined: 24/03/2008 15:06

#43 Re: Prezimena

Post by DINKA73 »

Ponovni pokusaj:-))
Jel neko nesto zna o porijeklu porodica HALVADŽIJA i MALKOČ?

tHANKS,
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#44 Re: Prezimena

Post by maybelline »

Malkoča ima u Jajcu, ali i u Ključu, ako ti išta pomaže...?
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#45 Re: Prezimena

Post by Bumbar »

i u Jezeru kod Bihaca :)
DINKA73
Posts: 5
Joined: 24/03/2008 15:06

#46 Re: Prezimena

Post by DINKA73 »

HVALA maybelline : :)

MALKOČ JE PREZIME MOJE RAHMETLI NANE I SA NJENE STRANE GOTOVO DA VISE NIKOGA NEMA:-((
.
STO SE TICE PREZIMENA HALVADŽIJA,CULI SMO NEKU PRICU O TROJICI BRACE PORIJEKLOM IZ NEVESINJA,KOJI SU SE ZA OSMANLIJSKOG VAKTA UPUTILI JEDAN U TURSKU,JEDAN U SARAJEVO, A JEDAN JE OSTAO U NEVESINJU.
AKO NEKO ZNA JOS NEKE DETALJE.....HVALA UNAPRIJED:-))
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#47 Re: Prezimena

Post by Hodidjed »

pasha078 wrote:Čini se da svaki forum ima ovu temu u PDF Povijest, pa evo da je postavimo i mi :)
Ovdje možemo diskutovati o porijeklu pojedinih porodica i prezimena, bilo ko zainteresovan može postaviti pitanje, pa ko ima nekih informacija ili izvora, neka se javi.....
Nego, imas li sta o porijeklu prezimena Hota?
User avatar
Isaac
Posts: 56
Joined: 28/01/2007 09:36

#48 Re: Prezimena

Post by Isaac »

....
Last edited by Isaac on 24/11/2008 12:32, edited 1 time in total.
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#49 Re: Prezimena

Post by travar »

Haj zadajte se malo sa travarima, neko mi reče da su iz Crne gore, ali mi nešto sumnjivo, iako ujutro kad ustanem najradije bih sjeo da odmorim :D
milton
Posts: 101
Joined: 20/08/2004 20:21
Location: Stockholm

#50 Re: Prezimena

Post by milton »

Ih, al' ga ti travaru sad zabiberi... haman pa ugasi ovu themu.... :D

Da nije mozda da "tamo gore, gôre najgore gorè , cak sta vise neg' sto tamo nize gore gore... :-)
Post Reply