Porijeklo porodica i prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#101 Re: Prezimena

Post by MA DAJ... »

DINKA73 wrote:Ponovni pokusaj:-))
Jel neko nesto zna o porijeklu porodica HALVADŽIJA i MALKOČ?

tHANKS,

Malkoch...stare porodice koje su bile naseljene u Sharanima (Brda trebinjska) i Gomiljanima kod Trebinja.Kako pise da vam se daljnje porijeklo nezna i da vas u ovim navedenim mjestima nema vise...i da ste u Mostaru nastanjeni :-D

a za Halvadzije pise da ste samo porijeklom iz Krusevljana pored Nevesinja.
airwest
Posts: 9
Joined: 21/04/2008 21:38

#102 Re: Prezimena

Post by airwest »

Prezime Malkoc postoji u selu Jelezovac kod Novog Travnika,
Prezime Sefer je iz sela Karaula kod Travnika i ima ih puno,
A cuo sam za prezime SMAJIC da je bilo najbrojnije u bivsoj Jugoslaviji....zna li ko sta o tome, a zatim DELIC
User avatar
samson
Posts: 212
Joined: 05/07/2008 09:04
Location: na kruski samo sto nisam spao

#103 Re: Prezimena

Post by samson »

airwest wrote:Prezime Malkoc postoji u selu Jelezovac kod Novog Travnika,
Prezime Sefer je iz sela Karaula kod Travnika i ima ih puno,
A cuo sam za prezime SMAJIC da je bilo najbrojnije u bivsoj Jugoslaviji....zna li ko sta o tome, a zatim DELIC
malkoc imas i u jajcu
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#104 Re: Prezimena

Post by Bumbar »

Malkoc ima i u Jezeru (i srbljanima) kod Bihaca :) (jedna tetka udata u Malkoce)

Mustedanagica ima u Cazinu...(druga tetka udata u Mustedanagice :))
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#105 Re: Prezimena

Post by Van Halen »

Nešto o prezimenu Bilošević?
BRCAK27
Posts: 132
Joined: 20/05/2008 16:01

#106 Re: Prezimena

Post by BRCAK27 »

BRCAK27 wrote:Eh ovako jedno vrijem sam cackao po netu nesto oko mog prezimena VILIĆ pa sam tako saznao da su zivjeli na podrucju općine Bileća gdje se i dan danas nalazi selo koje se zove naravno po prezimenu ,takođe sam nasao i grb obitelji u grbovniku Fojnice

Na indexovom forumu mi se javila jedna prezimenjakinja koja dolazi sa općine D.Vakuf ,gdje se nalazi mjesto zvano Vilića vrelo ,no svi stanovnici su katolicke vjeroispovijesti , saznao sam od nje da na podrucju Srednje Bosne zivi nekoliko fam. Vilića različiti vjeroispovijesti a koji su naseljeni u općinama Vitez, Žepče ,te Bugojno

Na podrucju TK kantona i Brckog zive tri loze Vilića , vjerujem da smo od jednog pretka , svi Islamske vjeroispovijesti ...

U Crnoj Gori tj u njihovom rodoslovu sam nasao da su Vilići zivjeli takodje na podrucju C.Gore i istocne Hercegovine ,,te da su sa dolaskom Osmanlijskog carstva vecina njih primila Islam i odselila na prostore srednje Bosni i kasnije sjeveroistoka ...

Uglavnom veoma mi se svidza ova tema ,pa ako neko nesto zna ,a sto bi dogradilo moje saznanje o mom prezimenu zaista bih cijenio i bio bih zahvalan ,, dosta podataka mozete pronaci takođe na stranici http://WWW.BOSNJACI .NET

Selam i pozdrav svima !!!
MA DAJ imas li ti kakvih informacija o ovom prezimenu jos....Unaprijed zahvaljujem !
Kesedzija
Posts: 41
Joined: 08/01/2008 22:19
Location: USA-Jacksonville

#107 Re: Prezimena

Post by Kesedzija »

ima li ko vise info za Kesedzic
nesto sam nasao za Kesedzic da su porijeklom iz okoline Modrice
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#108 Re: Prezimena

Post by sharwoodforest »

moze li mi reci neko o porijeklu prezimena dzubur?
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#109 Re: Prezimena

Post by Jazz_Junkie »

Elezovica ima i u Brckom, ali su oni dosli iz Crne Gore i to u doba SFRJ. Imali smo u ratu susjede Elezovice koji su osim im djece koja su rodjena u Brckom govorili cisto crnogorskim dijalektom.
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#110 Re: Prezimena

Post by MA DAJ... »

BRCAK27 wrote:
BRCAK27 wrote:Eh ovako jedno vrijem sam cackao po netu nesto oko mog prezimena VILIĆ pa sam tako saznao da su zivjeli na podrucju općine Bileća gdje se i dan danas nalazi selo koje se zove naravno po prezimenu ,takođe sam nasao i grb obitelji u grbovniku Fojnice

Na indexovom forumu mi se javila jedna prezimenjakinja koja dolazi sa općine D.Vakuf ,gdje se nalazi mjesto zvano Vilića vrelo ,no svi stanovnici su katolicke vjeroispovijesti , saznao sam od nje da na podrucju Srednje Bosne zivi nekoliko fam. Vilića različiti vjeroispovijesti a koji su naseljeni u općinama Vitez, Žepče ,te Bugojno

Na podrucju TK kantona i Brckog zive tri loze Vilića , vjerujem da smo od jednog pretka , svi Islamske vjeroispovijesti ...

U Crnoj Gori tj u njihovom rodoslovu sam nasao da su Vilići zivjeli takodje na podrucju C.Gore i istocne Hercegovine ,,te da su sa dolaskom Osmanlijskog carstva vecina njih primila Islam i odselila na prostore srednje Bosni i kasnije sjeveroistoka ...

Uglavnom veoma mi se svidza ova tema ,pa ako neko nesto zna ,a sto bi dogradilo moje saznanje o mom prezimenu zaista bih cijenio i bio bih zahvalan ,, dosta podataka mozete pronaci takođe na stranici http://WWW.BOSNJACI .NET

Selam i pozdrav svima !!!
MA DAJ imas li ti kakvih informacija o ovom prezimenu jos....Unaprijed zahvaljujem !

Vilic...stara porodica koja je bila nastanjena u Gracanici,a potom u Braicevicima (Gacko),ima ih raseljenih po Hercegovini,po Sutjesci i Zvorniku.Iz ove porodice je i Filip Visnjic koji je promjenio prezime po maci Visnji,a Dedijer ih spominje u predjelu Porijama (Borac) i Braicevicima...a u ova mjesta su se naselila iz Gracanice.
User avatar
lerdi
Posts: 3484
Joined: 14/02/2008 00:52
Location: Sarajevo

#111 Re: Prezimena

Post by lerdi »

Prezime Lukšija? Trebalo bi da je hercegovačko
User avatar
RIZVA
Posts: 20762
Joined: 18/03/2007 15:18
Location: Sarajevo

#112 Re: Prezimena

Post by RIZVA »

prezime Rizvic da li neko zna porijeklo
User avatar
turban
Posts: 1847
Joined: 13/01/2008 08:47
Location: trazim ga

#113 Re: Prezimena

Post by turban »

Jalovic
Mrkalj
Rudonjic
Scapo
Pareganlija
Drcun
Popara
Lizic.... :-)
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#114 Re: Prezimena

Post by Chemist »

Mene zanima nesto drugo, da ne pitam ovdje po forumu za prezime, ja bih radije to sam istrazio, ali posto nemam blage veze gdje da se prvo obratim, ako je neko na forumu to vec radio i isao po raznoraznim institucijama koje imaju povelike arhive neka podijeli sa nama iskustva, gdje je isao prvo, gdje ga je istrazivanje odvelo....
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#115 Re: Prezimena

Post by MA DAJ... »

lerdi wrote:Prezime Lukšija? Trebalo bi da je hercegovačko
Nema vas u Hercegovini...
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#116 Re: Prezimena

Post by MA DAJ... »

RIZVA wrote:prezime Rizvic da li neko zna porijeklo

Rizvici...imaju dvije familije sa tim prezimenom,jedna je iz Doljana,a druga iz Glogosnice (obadva mjesta su blizu Jablanice).Rizvici u Doljanima su od "katolika Domanchica u Rakitnom".Predak im je davno dosao u najam kod Tasovaca."Tu je presao na islam i dobio je ime Rizvan,a poslije ce uz dva Tasovceva sina dobiti treci dio od imanja.Njegovi potomci su se do oko 1880. godine "zvali jos Dumanchici,a otada samo Rizvici"

Za Rizvice u Glogosnici,po Dedijeru su starosjedioci i nepoznato je odakle su stigli u to mjesto.
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#117 Re: Prezimena

Post by MA DAJ... »

Van Halen wrote:Nešto o prezimenu Bilošević?
Ono sto znam i vidim da niste porijeklom iz Hercegovine.
Incub
Posts: 706
Joined: 16/04/2007 15:44

#118 Re: Prezimena

Post by Incub »

MA-daj daj vidi za Dervisbegovic prezime ima li nesto u tim tvojim citabima.... ;-)
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#119 Re: Prezimena

Post by Van Halen »

MA DAJ... wrote:
Van Halen wrote:Nešto o prezimenu Bilošević?
Ono sto znam i vidim da niste porijeklom iz Hercegovine.
Znam da to nije prezime porijeklom iz Hercegovine, ali me interesuje iz nekih drugih razloga. Što se tiče Hercegovačkih prezimena, s obzirom da posjeduješ dosta podataka o njima interesuje me imaš li išta o prezimenu Habota. Hvala.
SanYava
Posts: 248
Joined: 28/06/2008 17:06

#120 Re: Prezimena

Post by SanYava »

Dečanski? ;-)
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#121 Re: Prezimena

Post by MA DAJ... »

Van Halen wrote:
MA DAJ... wrote:
Van Halen wrote:Nešto o prezimenu Bilošević?
Ono sto znam i vidim da niste porijeklom iz Hercegovine.
Znam da to nije prezime porijeklom iz Hercegovine, ali me interesuje iz nekih drugih razloga. Što se tiče Hercegovačkih prezimena, s obzirom da posjeduješ dosta podataka o njima interesuje me imaš li išta o prezimenu Habota. Hvala.

E za Habote ima...

porijeklo im se vodi ovdje iz Milavica,pored Dabra u Hercegovini,a u to mjesto su dosli iz Herceg Novog...po zavrsetku IIWW,navodi se da je bilo samo dvije kuce u tom mjestu sa tim prezimenom.Ranije su se zvali Habuli,a u nekim izvorima se to prezime navodi kao Abota......i nastanjeni ste u Mostaru
BRCAK27
Posts: 132
Joined: 20/05/2008 16:01

#122 Re: Prezimena

Post by BRCAK27 »

MA DAJ... wrote:
BRCAK27 wrote:
BRCAK27 wrote:Eh ovako jedno vrijem sam cackao po netu nesto oko mog prezimena VILIĆ pa sam tako saznao da su zivjeli na podrucju općine Bileća gdje se i dan danas nalazi selo koje se zove naravno po prezimenu ,takođe sam nasao i grb obitelji u grbovniku Fojnice

Na indexovom forumu mi se javila jedna prezimenjakinja koja dolazi sa općine D.Vakuf ,gdje se nalazi mjesto zvano Vilića vrelo ,no svi stanovnici su katolicke vjeroispovijesti , saznao sam od nje da na podrucju Srednje Bosne zivi nekoliko fam. Vilića različiti vjeroispovijesti a koji su naseljeni u općinama Vitez, Žepče ,te Bugojno

Na podrucju TK kantona i Brckog zive tri loze Vilića , vjerujem da smo od jednog pretka , svi Islamske vjeroispovijesti ...

U Crnoj Gori tj u njihovom rodoslovu sam nasao da su Vilići zivjeli takodje na podrucju C.Gore i istocne Hercegovine ,,te da su sa dolaskom Osmanlijskog carstva vecina njih primila Islam i odselila na prostore srednje Bosni i kasnije sjeveroistoka ...

Uglavnom veoma mi se svidza ova tema ,pa ako neko nesto zna ,a sto bi dogradilo moje saznanje o mom prezimenu zaista bih cijenio i bio bih zahvalan ,, dosta podataka mozete pronaci takođe na stranici http://WWW.BOSNJACI .NET

Selam i pozdrav svima !!!
MA DAJ imas li ti kakvih informacija o ovom prezimenu jos....Unaprijed zahvaljujem !

Vilic...stara porodica koja je bila nastanjena u Gracanici,a potom u Braicevicima (Gacko),ima ih raseljenih po Hercegovini,po Sutjesci i Zvorniku.Iz ove porodice je i Filip Visnjic koji je promjenio prezime po maci Visnji,a Dedijer ih spominje u predjelu Porijama (Borac) i Braicevicima...a u ova mjesta su se naselila iz Gracanice.
HVALA PUNO
spavac
Posts: 8
Joined: 09/07/2008 16:09

#123 Re: Prezimena

Post by spavac »

Chemist wrote:Mene zanima nesto drugo, da ne pitam ovdje po forumu za prezime, ja bih radije to sam istrazio, ali posto nemam blage veze gdje da se prvo obratim, ako je neko na forumu to vec radio i isao po raznoraznim institucijama koje imaju povelike arhive neka podijeli sa nama iskustva, gdje je isao prvo, gdje ga je istrazivanje odvelo....
I mene ovo zanima, takodje ako neko zna da li postoje ljudi koji se bave istrazivanjem profesionalno... hvala unaprijed :)
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#124 Re: Prezimena

Post by Hodidjed »

Chemist wrote:Mene zanima nesto drugo, da ne pitam ovdje po forumu za prezime, ja bih radije to sam istrazio, ali posto nemam blage veze gdje da se prvo obratim, ako je neko na forumu to vec radio i isao po raznoraznim institucijama koje imaju povelike arhive neka podijeli sa nama iskustva, gdje je isao prvo, gdje ga je istrazivanje odvelo....
Pocni sa Marko Vego, pa ostalo na sta ovaj referira. I malo pomalo doci ces do nekih rezultata.
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#125 Re: Prezimena

Post by Hodidjed »

spavac wrote:
Chemist wrote:Mene zanima nesto drugo, da ne pitam ovdje po forumu za prezime, ja bih radije to sam istrazio, ali posto nemam blage veze gdje da se prvo obratim, ako je neko na forumu to vec radio i isao po raznoraznim institucijama koje imaju povelike arhive neka podijeli sa nama iskustva, gdje je isao prvo, gdje ga je istrazivanje odvelo....
I mene ovo zanima, takodje ako neko zna da li postoje ljudi koji se bave istrazivanjem profesionalno... hvala unaprijed :)
Bavim se ja :)
Post Reply