Osmanlije su ............

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Taras Buljba
Posts: 148
Joined: 09/02/2008 12:59

#101

Post by Taras Buljba »

Moram priznati da Osmanlije dozivljavam kao nesto najljepse sto se desilo Bosni .

:)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45572
Joined: 29/12/2005 01:20

#102

Post by jeza u ledja »

Taras Buljba wrote:Moram priznati da Osmanlije dozivljavam kao nesto najljepse sto se desilo Bosni....
....nakon Semihe Borovac.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#103

Post by encian »

carla del ponte wrote:
encian wrote:ako je vec morao biti neki okupator, meni je drago da su bili turci. na stranu sto su donijeli islam, ali stvarno su divljenja vrijedni u mnogim aspektima zivota. iz iskustva znam da su nagodni, vrijedni i da strasno vole bosnu, ne samo rijecima, nego i djelima.
Matereti, jel' ti drago? 'ajmo glasat koji je okupator bolji. Ja bih da me okupira Bred Pit. Kaže Anđelina da nije baš neke pameti, al' šta ima veze.Hrvala bih se povazdan sa svojim okupatorom :-)
ja ne bih. ti se bujrum valjaj sa njim. ja bih radije da asif sabanovic predaje u bosni i da bosna ima jedan univerzitet kalibra sabandzija. voljela bih i da bosanac bosanca voli kako turcin bosanca voli. voljela bih da bosanci uce o stvarimima koje su naucili od turaka kako turci uce o stvarima koje su preuzeli od balkanaca. ovo mi je daleko privlacnije od brad pitta.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#104

Post by basta sljezove boje »

IlijaLadin wrote:... bili okupatori. Okupatore nikad niko nije volio.
mozemo usporediti 3 okupatora - Osmanlijsku Tursku, Austrougarsku i Srbiju i vidjeti sto je koji okupator ostavio Bosni i Hercegovini. U vrijeme prva dva okupatora je BiH podjednako na svim podrucjima razvijana, dok je zadnji okupator forsirao samo podrucja naseljena Srbima. Danas vidimo kako realno prolazi istocna Hercegovina, miljenica Srba-monarhista (1918-1941) i Srba komunista (1945-1992)

facit: sto je okupator mocniji, to je kvalitetniji zivot u okupiranoj zemlji. Hebes fukaru okupatora
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#105

Post by Prozor »

basta sljezove boje wrote:
IlijaLadin wrote:... bili okupatori. Okupatore nikad niko nije volio.
mozemo usporediti 3 okupatora - Osmanlijsku Tursku, Austrougarsku i Srbiju i vidjeti sto je koji okupator ostavio Bosni i Hercegovini. U vrijeme prva dva okupatora je BiH podjednako na svim podrucjima razvijana, dok je zadnji okupator forsirao samo podrucja naseljena Srbima. Danas vidimo kako realno prolazi istocna Hercegovina, miljenica Srba-monarhista (1918-1941) i Srba komunista (1945-1992)

facit: sto je okupator mocniji, to je kvalitetniji zivot u okupiranoj zemlji. Hebes fukaru okupatora
Znaci, nama predstoji jedno 100 prosperitetnih godina pod Amerima i EU a Srbija ce se tusiti sa Rusima :D :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9942
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#106 Re: Osmanlije su ............

Post by Bosanac sa dna kace »

TVRTKO_Bosanski wrote:Reko da malo skrenem sa svakodnevnice.
a bas o njoj razmisljajuci pitam se kad se ovo sve ovdje pocelo dijeliti, pa nekako dodoh do dolaska Osmanlija na ove prostore.
Zanima me sta ljudi kod nas o njima misle i sta su nam ti za neke 'osvajaci' za neke 'braca' donijeli.
hvala. :-D
nisu nas oni podijelili, vec odavno prije njihovog dolaska vec smo ionako bili do jaja podjiljeni, oni to me nisu ni manje ni vise doprinijeli
User avatar
Taras Buljba
Posts: 148
Joined: 09/02/2008 12:59

#107

Post by Taras Buljba »

Evo nesto lijepo vezano za tematiku :

http://www.youtube.com/watch?v=you4Pey8aOA

:-D
SuSe_ADO
Posts: 2
Joined: 23/08/2007 09:40
Location: SARAJEVO

#108 Re: Osmanlije su ............

Post by SuSe_ADO »

TVRTKO_Bosanski wrote:Reko da malo skrenem sa svakodnevnice.
a bas o njoj razmisljajuci pitam se kad se ovo sve ovdje pocelo dijeliti, pa nekako dodoh do dolaska Osmanlija na ove prostore.
Zanima me sta ljudi kod nas o njima misle i sta su nam ti za neke 'osvajaci' za neke 'braca' donijeli.
hvala. :-D
Pa, ovako. Donijeli su nam religiju (to svi znamo!) sagradili par kamenih kula,mostova, dzamija.
Ja ih licno vidim kao porobdjije, okupatore kao i svake druge okupatore.Nevolim kad me se zove "TURCINOM" nikako se neosjecam takvim.
Sve u svemu vise bi volio da je Austro-ugarska trajala 500 godina.

Makar kada covjek sagleda infrastrukturu koju su napravili osmanlije i onu koju su napravili au! :shock: Nebo i Zemlja
TVRTKO_Bosanski
Posts: 107
Joined: 10/06/2007 02:49

#109

Post by TVRTKO_Bosanski »

chuchumbamayumbe wrote:Osmanlije su......Turci. 8-)
najkraci ali i najnetacniji odgovor.
mozda da ulozis nekog jokera jer ne ide ti bas.
TVRTKO_Bosanski
Posts: 107
Joined: 10/06/2007 02:49

#110

Post by TVRTKO_Bosanski »

neko je to postavio dobro u jednom postu.
a da nije bilo osmanlija dali bismo postojali MI ovakvi kakvi jesmo.
i jos nesto, za ove sto osmanlije nazivaju turcima, stvarno ste nepismeni, de malo pogledajte u knjige (ne nase) pa cete lahko moci zakljuciti da su turci osmanlije bas onoliko koliko i mi ( istina sa nesto duzim stazom).
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#111

Post by gospodar kuglastih munja »

Neki se bune na naziv okupacija , pa ga komotno mozemo zamjeniti sa nazivom osvajanje.

Dakle Osmanlije su osvojile Bosnu nakon stogodisnjih borbi mic tamo-mic-vamo :lol:

I nije uopste vazno na koji nacin su dosli vec sta su ucinili. Kao prvo srusili su nam kraljevstvo , nase, Bosaansko, zatrli nam plemicku lozu. Uveli novu administraciju, nova pravila. Nametli nam Islam. Da nije bilo tako , mozda bismo danas bili parlamentarna monarhija kao dio drzava u Evropi. Imali bi SVOJE kulturno i drzavno nsljedje. Mozda bismo bili i nepismeniji i prljaviji i gluplji, ali bismo ostali svoji.
Nemamo nikakvog razloga da ih slavimo, bez obzira sto se neki , pogotovo muslimani, poistovjecuju s njima.
Eto,da nas nisu sjebali, zamisljam Bosnu danas kao malu drzavu , samostalnu, prepoznatljivu, sa svojim identitetom, a ovako smo samo blijeda isprana krpa koja sluzi drugima za brisanje nogu i izivljavanja svih vrsta.
TVRTKO_Bosanski
Posts: 107
Joined: 10/06/2007 02:49

#112

Post by TVRTKO_Bosanski »

gospodar kuglastih munja wrote:Neki se bune na naziv okupacija , pa ga komotno mozemo zamjeniti sa nazivom osvajanje.

Dakle Osmanlije su osvojile Bosnu nakon stogodisnjih borbi mic tamo-mic-vamo :lol:

I nije uopste vazno na koji nacin su dosli vec sta su ucinili. Kao prvo srusili su nam kraljevstvo , nase, Bosaansko, zatrli nam plemicku lozu. Uveli novu administraciju, nova pravila. Nametli nam Islam. Da nije bilo tako , mozda bismo danas bili parlamentarna monarhija kao dio drzava u Evropi. Imali bi SVOJE kulturno i drzavno nsljedje. Mozda bismo bili i nepismeniji i prljaviji i gluplji, ali bismo ostali svoji.
Nemamo nikakvog razloga da ih slavimo, bez obzira sto se neki , pogotovo muslimani, poistovjecuju s njima.
Eto,da nas nisu sjebali, zamisljam Bosnu danas kao malu drzavu , samostalnu, prepoznatljivu, sa svojim identitetom, a ovako smo samo blijeda isprana krpa koja sluzi drugima za brisanje nogu i izivljavanja svih vrsta.

a ti posto si kivan na njih pusku u ruku i pravac na İstanbul, mozda i imas neke sanse sad im je dosta vojske zauzeto u ratu sa Kurdima u İraku.
i povedi sa sobom kakvu moldavku, onako plavusu, da ih malo ometes.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2812
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#113 Re: Osmanlije su ............

Post by ovo_malo_duse »

Bosanac sa dna kace wrote:
TVRTKO_Bosanski wrote:Reko da malo skrenem sa svakodnevnice.
a bas o njoj razmisljajuci pitam se kad se ovo sve ovdje pocelo dijeliti, pa nekako dodoh do dolaska Osmanlija na ove prostore.
Zanima me sta ljudi kod nas o njima misle i sta su nam ti za neke 'osvajaci' za neke 'braca' donijeli.
hvala. :-D
nisu nas oni podijelili, vec odavno prije njihovog dolaska vec smo ionako bili do jaja podjiljeni, oni to me nisu ni manje ni vise doprinijeli
Hm... Tema je dobra, ali moj problem je kvalitet onih koji debatiraju ovdije o ovoj temi a i inace na forumu. Kao i "solidarnost" debatanata... A to je cinimi se problem ovog foruma... Slaganje vecine sa onima koji bolje stoje u nekoj temi.
Fali druga strana koja bi kvalitetno izlozila argumentaciju recimo " Sta smo dobrog dobili dolaskom osmanlija ili sta bi smo izgubili da oni nisu dosli.

Ja licno mislim da su Turci billi osvajaci ovdje koji su se u tom vremenskom periodu ponasali tako kako jesu. I da nije bilo njih bio bi neko drugi.

Ali takodze mislim da su doprinijeli puno Bosanskom ili ako hocete Bosnjackom identitetu, a evo i zasto.
U vrijeme dolaska Turaka, Bosanska crkva je bila pod takvim pritiskom Rima i Bizanta da je dovedena gotovo do istrebljenja i da je vise 80% stanovnista deklarisano kao katolici ili pravoslavci. Naravno u tom periodu nije bilo nacionalnih podijea, ali da nije bilo dolaska turaka ova disolucija bosanske crkve bi bila potpuna i na kraju bi svi bili ili katolici ili pravoslavci...ili da nabrzake proletim kroz historiju danas bi svi bili ili Hrvati ili Srbi. Dolaskom turaka jezgro bosanskih kristijana prelazi na islam i tako zadrzava svoj identitet, koji se vremenom naravno razvija u Bosnjastvo i zadrzva identited Bosne kao zasebnog kultuturno historijskog subjekta.
Naravno da tu ne iskljucujem i bosanske katolike i bosanske pravoslavce, koji se odupiru nacionalsitickim teznjama susjeda koji ih podpisuju srbima i hrvatima i koji isticu svoje bosanske korijene.Ali tako dze treba reci da ovaj dio Bosanac da ih tako nazovem dolazi iz sredina gdje je jaka ideja Bosne ili bolje receno gdje od malih nogu su u stalnom kontaktu sa idejom Bosne.
Medzutim cinjenica je da nije bilo dolaska turaka i prelaska na islam, koji dobrim bosnjanima je dao mogucnost da odrze posebnost svog identiteta da je vrlo moguce da Bosansko ili Bosnjacko danas nebi postojalo. Pod uticajem nacionalistickog djelovanja nasih komsija sve bi se utopilo u Srpsko ili Hrvatsko.
User avatar
Fratris
Posts: 999
Joined: 07/11/2006 09:10

#114 Re: Osmanlije su ............

Post by Fratris »

ovo_malo_duse wrote: ali da nije bilo dolaska turaka ova disolucija bosanske crkve bi bila potpuna i na kraju bi svi bili ili katolici ili pravoslavci...ili da nabrzake proletim kroz historiju danas bi svi bili ili Hrvati ili Srbi.
Ne daj boze. Zamisli kako bi nesretni bili kao Srbi i Hrvati danas. Dusa bi nas boljela sto smo napustili Bosnjanstvo. Isto kao sto tolike Albance na Kosovu danas grize savjest jer znaju da su nekad bili Srbi i pravoslavci. Spavat ne mogu po noci.
Dolaskom turaka jezgro bosanskih kristijana prelazi na islam i tako zadrzava svoj identitet, koji se vremenom naravno razvija u Bosnjastvo i zadrzva identited Bosne kao zasebnog kultuturno historijskog subjekta.
Ja sam mislio da su price tipa dualisticka hereza = islam davno prevazidenje. :roll:
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2812
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#115 Re: Osmanlije su ............

Post by ovo_malo_duse »

Fratris wrote:
ovo_malo_duse wrote: ali da nije bilo dolaska turaka ova disolucija bosanske crkve bi bila potpuna i na kraju bi svi bili ili katolici ili pravoslavci...ili da nabrzake proletim kroz historiju danas bi svi bili ili Hrvati ili Srbi.
Ne daj boze. Zamisli kako bi nesretni bili kao Srbi i Hrvati danas. Dusa bi nas boljela sto smo napustili Bosnjanstvo. Isto kao sto tolike Albance na Kosovu danas grize savjest jer znaju da su nekad bili Srbi i pravoslavci. Spavat ne mogu po noci.
Dolaskom turaka jezgro bosanskih kristijana prelazi na islam i tako zadrzava svoj identitet, koji se vremenom naravno razvija u Bosnjastvo i zadrzva identited Bosne kao zasebnog kultuturno historijskog subjekta.
Ja sam mislio da su price tipa dualisticka hereza = islam davno prevazidenje. :roll:
To dali bi nam bilo bolje ili ne, neznam. Ali sigrno znam da nisam ni jedno ni drugo.
Identifikujem se kao Bosanac i Hecegovac ili ako hoces, Bosnjak Musliman i za razliku od tebe dicim se sa 2000 godina historije moga naroda. Dolazim iz dijela Bosne gdje postoji drugo po velicini nalaziste stecaka u Bosni (poslije Radimlje), mada je malo poznato i nikad istrazeno zbog toga sto nam je istorija pisana iz Zagreba i Beograda i njma naravno nije bilo interesanto da se to istrazi, jer mi smo pobogu poturceni Srbi ili Hrvati i nikakva istorija Bosne prije dolaska turaka nije bila pozeljna. Ali postojanje tih stecaka indicira da su generacije i genaricije mojih predaka zivjele tu.
I ako zbog niceg drugog zahvalan sam Turcima da danas mogu da kazem da nisam ni Srbin ni Hrvat i da su generacije mojih predaka zivjele tu i nisu bili ni Srbi ni Hrvati i da to mogu da dokumentujem, a religija u tom kontestu mi nije bitna, jer to sto su moji preci presli na islam mozda je bilo zbog poreznih olaksica ali mozda je i bilo zbog toga da sacuvaju svoj identitet. Znam samo da mi je drago da su to ucinili jer da nisu danas zbog toga imamo kontinutet neceg posebnog a ne onog sto nam namecu nase Komsije.

I na kraju cim se daju dokazi o postojanju Bosanaca kroz historiju kao posebnog subjekta i da to nisu nikakvi pridosli Turci ili poturceni Srbi ili Hrvati opalite pricom o herezi=islam.
Dicim se heretizmom tih Dobrih Bosnjana jer i to je bilo nesto sto ih je cinilo posebnim.
User avatar
Fratris
Posts: 999
Joined: 07/11/2006 09:10

#116

Post by Fratris »

Joj, nebuloza u jednom odgovoru. Nista, necu o gluposti tipa "ponosan sam sto sam X ili Y" kao da je iko birao hoce li se roditi kao clan neke nacije ili vjere, niti cu te prozivati opet sto nisi odgovorio kako bi ti danas bio nesretniji kao Hrvat ili Srbin. Nego, ovako cemo.

Recimo da je jedna generacija 25 godina. Bosna je pala prije 550 godina. 22 generacije, manje ili vise. Kakvog ti dokaza imas da su tvoj preci zivjeli u Bosni prije 20 i kusur generacija? Kakvog ti dokaza imas koje su vjere bili? Kakvog ti dokaza imas kako su se osjecali? I nemoj mi o steccima, jer nisu nikakav dokaz da su tvoji preci zivjeli ovdje, nego su dokaz da je neko zivio ovdje.

A naravno, ne vidis da je nacionalizam uvijek jedna strana istog novcica. Da si kojim slucajem rodjen Srbin, isto ovako bi se ponosio Srpstvom i Kosovom.
WizzardFromBOZ
Posts: 664
Joined: 21/01/2007 17:14
Location: where beautiful one day is, perfect the next.

#117

Post by WizzardFromBOZ »

Identifikujem se kao Bosanac i Hecegovac ili ako hoces, Bosnjak Musliman i za razliku od tebe dicim se sa 2000 godina historije moga naroda.
svatko tko je imalo pismen zna to da vec i to sto se identificiras kao "bosanac & hercegovac" izgleda kao da si malo podvojena licnost. a da ne pricamo jos i o tih "2000 godina historije moga (tj. tvoga koji god bio) naroda". :D
User avatar
Fratris
Posts: 999
Joined: 07/11/2006 09:10

#118

Post by Fratris »

A na kraju, da dzabe ne raspravljamo. Evo sta su nama Turci ostavili u amanet:

Image

Dohodak po glavi stanovnika.

Jebe se meni i naciju, i identitet, i vjeru. Hljeb se ne pravi ni od jednog, ni od drugog, ni od treceg.
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#119 Re: Osmanlije su ............

Post by gospodar kuglastih munja »

ovo_malo_duse wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
TVRTKO_Bosanski wrote:Reko da malo skrenem sa svakodnevnice.
a bas o njoj razmisljajuci pitam se kad se ovo sve ovdje pocelo dijeliti, pa nekako dodoh do dolaska Osmanlija na ove prostore.
Zanima me sta ljudi kod nas o njima misle i sta su nam ti za neke 'osvajaci' za neke 'braca' donijeli.
hvala. :-D
nisu nas oni podijelili, vec odavno prije njihovog dolaska vec smo ionako bili do jaja podjiljeni, oni to me nisu ni manje ni vise doprinijeli
Hm... Tema je dobra, ali moj problem je kvalitet onih koji debatiraju ovdije o ovoj temi a i inace na forumu. Kao i "solidarnost" debatanata... A to je cinimi se problem ovog foruma... Slaganje vecine sa onima koji bolje stoje u nekoj temi.
Fali druga strana koja bi kvalitetno izlozila argumentaciju recimo " Sta smo dobrog dobili dolaskom osmanlija ili sta bi smo izgubili da oni nisu dosli.

Ja licno mislim da su Turci billi osvajaci ovdje koji su se u tom vremenskom periodu ponasali tako kako jesu. I da nije bilo njih bio bi neko drugi.

Ali takodze mislim da su doprinijeli puno Bosanskom ili ako hocete Bosnjackom identitetu, a evo i zasto.
U vrijeme dolaska Turaka, Bosanska crkva je bila pod takvim pritiskom Rima i Bizanta da je dovedena gotovo do istrebljenja i da je vise 80% stanovnista deklarisano kao katolici ili pravoslavci. Naravno u tom periodu nije bilo nacionalnih podijea, ali da nije bilo dolaska turaka ova disolucija bosanske crkve bi bila potpuna i na kraju bi svi bili ili katolici ili pravoslavci...i
li da nabrzake proletim kroz historiju danas bi svi bili ili Hrvati ili Srbi. Dolaskom turaka jezgro bosanskih kristijana prelazi na islam i tako zadrzava svoj identitet, koji se vremenom naravno razvija u Bosnjastvo i zadrzva identited Bosne kao zasebnog kultuturno historijskog subjekta.
Naravno da tu ne iskljucujem i bosanske katolike i bosanske pravoslavce, koji se odupiru nacionalsitickim teznjama susjeda koji ih podpisuju srbima i hrvatima i koji isticu svoje bosanske korijene.Ali tako dze treba reci da ovaj dio Bosanac da ih tako nazovem dolazi iz sredina gdje je jaka ideja Bosne ili bolje receno gdje od malih nogu su u stalnom kontaktu sa idejom Bosne.
Medzutim cinjenica je da nije bilo dolaska turaka i prelaska na islam, koji dobrim bosnjanima je dao mogucnost da odrze posebnost svog identiteta da je vrlo moguce da Bosansko ili Bosnjacko danas nebi postojalo. Pod uticajem nacionalistickog djelovanja nasih komsija sve bi se utopilo u Srpsko ili Hrvatsko.
Ima puno dokaza kroz historiju koji te demantuju kad tvrdis da smo dolaskom Osmalija i Islama spasili svoj identitet . Kakav je to spas izgubiti Crkvu Bosansku a dobiti Islamsku Vjesku zajednicu ? Zar to nije nametanje drugacijeg identiteta.?
U svijetu danas postoji mnogo manji i vecih zajhednica ciji identitet nije Islam i Krscanstvo, pa zive svoju religiju. Tako bi bilo i sa Crkvom Bosanskom, svoja u svojoj drzavi. Pod tom istom CB Kraljevina Bosna je zivjela i imala svoje mjesto u okruzenju. Crka Bosanska je bila drzavotvorna, dok je danasnja ili barem onaj muslimanski dio, ili jos bolje Bosnjacki nedefinisan, nema ga jer je Isalm unistio osjecaj za drzavu, nije dozvolio razvitak nacionalne svjesti. Islam je jednostavno takav, ne poznaje i ne priznaje pojam drzave , sem u nuzdi.
Islam u BiH je najveci kocnicar razvitka drzave. Dokaz za to je unistenje Republike BiH od strane bas bosnjackih, muslimanskih politicara, koji su nas vratili u vrijeme prije burzoaske revolucije u kasni srednji vjek upravo iz razloga pritiska IZ je Islam najbolje funkcionise kad je i on na vlasti. Svaka gradjanska ocija je opsanost za njega.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2812
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#120

Post by ovo_malo_duse »

Fratris wrote: Recimo da je jedna generacija 25 godina. Bosna je pala prije 550 godina. 22 generacije, manje ili vise. Kakvog ti dokaza imas da su tvoj preci zivjeli u Bosni prije 20 i kusur generacija? Kakvog ti dokaza imas koje su vjere bili? Kakvog ti dokaza imas kako su se osjecali? I nemoj mi o steccima, jer nisu nikakav dokaz da su tvoji preci zivjeli ovdje, nego su dokaz da je neko zivio ovdje.

A naravno, ne vidis da je nacionalizam uvijek jedna strana istog novcica. Da si kojim slucajem rodjen Srbin, isto ovako bi se ponosio Srpstvom i Kosovom.
Za tvoju informaciju imam dokaze i to pisane, o prenosu sa koljena na koljeno necu ni da govorim, jer tebi i takvima ni pisani dokument ne predstavlja dokaz a kamoli predanje.
O generacijama da govorimo ja sam otprilike 7 generacija od dolaska turaka pa na ovamo, opet za tvoju informaciju zivimo dugo otprilike u prosjeku 90 godina.
Gdje kako i od kud dokumentacija nezelim da diskutujem sa tobom ali opet da bih te informisao postoji nesto sto se zove Bosnjacki Institut u Sarajevu gdje mozes naci sve potrebne informacije.
@ gospodar kuglastih munja
Ima puno dokaza kroz historiju koji te demantuju kad tvrdis da smo dolaskom Osmalija i Islama spasili svoj identitet . Kakav je to spas izgubiti Crkvu Bosansku a dobiti Islamsku Vjesku zajednicu ? Zar to nije nametanje drugacijeg identiteta.?
Svi skandinavci su imali staru Vikinsku religiju, dolaskom krcscanstva na te prostore svi su postali Krscani/Katolici, a nakon dolaska Lutera, svi su presli na to vjerovanje i postali Krscani/Protestanti.
Dali su time promjenili svoj identitet? Naravno da nisu.
I da bi ti pricao o Islamu moras malo vise biti upoznat sa sustinom te vjere da bi je razumio. Religija nije tema ove diskusije i otome ne zelim diskutovati jer u nedostatku drugih argumenata uvjek cete posezati za tim.
WizzardFromBOZ
svatko tko je imalo pismen zna to da vec i to sto se identificiras kao "bosanac & hercegovac" izgleda kao da si malo podvojena licnost. a da ne pricamo jos i o tih "2000 godina historije moga (tj. tvoga koji god bio) naroda".
Ti da bi diskutovao o pismenosti moras svoje postove da pocinjes sa velikim slovom.
A to sto se ja identifikujem kao Bosanc i Hercegovac, neznaci da sam podvojena licnost, jer ako neko dolazi iz Bosne i Hercegovine u principu se indentifikuje kao Bosanac i Hercegovac.
Fratris
A na kraju, da dzabe ne raspravljamo. Evo sta su nama Turci ostavili u amanet:
U pravu si nema potrebe sa vama raspravljat. Jer da bi neko sa nekim raspravljao treba da ima snagu argumenata za raspravu, a ako pogledamo tvoju kartu uocicemo zemlje koje su bile daleko duze od BiH påd Turskom vlascu i imaju puno tamniju zelenu boju. Takodze neke od zemalja koje nisu nikad imale tursku vlast svijetle se pravo.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#121

Post by chuchumbamayumbe »

TVRTKO_Bosanski wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Osmanlije su......Turci. 8-)
najkraci ali i najnetacniji odgovor.
mozda da ulozis nekog jokera jer ne ide ti bas.
OK, onda su to garant neki egipcani, bantu crnci ili mozda eskimi?
BosRoker
Posts: 32
Joined: 29/12/2004 01:49

#122

Post by BosRoker »

Fratris wrote:A na kraju, da dzabe ne raspravljamo. Evo sta su nama Turci ostavili u amanet:

Image

Dohodak po glavi stanovnika.

Jebe se meni i naciju, i identitet, i vjeru. Hljeb se ne pravi ni od jednog, ni od drugog, ni od treceg.
Je su li to "Turci" (valjda mislis na Osmanlije) krivi za Bjelorusiju? Ukrajinu? I kako to da Grcka ima veci BDP po glavi stanovnika od ostalih drzava koje su istovremeno postale nezavisne od Porte? Zar su nas to "Turci" toliko sjebali da nam ni nakon 150 godina ne daju da prebrodimo njihov stravican ekonomski uticaj?
User avatar
Fratris
Posts: 999
Joined: 07/11/2006 09:10

#123

Post by Fratris »

BosRoker wrote: Je su li to "Turci" (valjda mislis na Osmanlije) krivi za Bjelorusiju? Ukrajinu? I kako to da Grcka ima veci BDP po glavi stanovnika od ostalih drzava koje su istovremeno postale nezavisne od Porte? Zar su nas to "Turci" toliko sjebali da nam ni nakon 150 godina ne daju da prebrodimo njihov stravican ekonomski uticaj?
Turska, Rusija, isti klinac. I u jednom i drugom slucaju imas monarhiju koja je bila apsolutna do 20-og stoljeca. I u jednom i u drugom slucaju imas manjak industrijalizacije, modernizacije, manjak trzisnog sistema. Ali nemoj meni vjerovati. Ako znas Engleski, evo ti studije o BNP-u u Osmanlija kroz povijest. http://www.ekh.lu.se/ehes/paper/pamuk-lund.pdf

Ili je mozda fakat slucajnost da su Rusija i Otomansko Carstvo bile puno siromasnije od zemalja Zapadne Europe i da su danas opet zemlje tih regija siromasnije?
ovo_malo_duse wrote:O generacijama da govorimo ja sam otprilike 7 generacija od dolaska turaka pa na ovamo, opet za tvoju informaciju zivimo dugo otprilike u prosjeku 90 godina.
Joj provale. 7 generacija. Pa jesu to djecu imali sa 90?

7 generacija ti je proslo od pocetka 19. stoljeca, ne od dolaska Turaka. Sto znaci da vjerujem tvoje price o tradiciji i "pismenim dokazima" koliko i u Djeda Mraza.
User avatar
Fratris
Posts: 999
Joined: 07/11/2006 09:10

#124

Post by Fratris »

Ajmo malo statistike.

1910., cak i nakon 30 godina Austrijske vlasti, 88% stanovnistva BiH iznad 7 godina je bilo nepismeno.

1841. u Engleskoj, 33% muskaraca i 44% zena nije potpisalo vjencani list(tj., bili su nepismeni.)

1878. u Bosni nije postojala ni jedna jedina drzavna skola.

Jel i ovo nije do Osmanlija?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45572
Joined: 29/12/2005 01:20

#125

Post by jeza u ledja »

Meni stvarno nije jasno, sto rece Fratris, zasto ljudi smatraju svoje genetsko porijeklo najbitnijom karikom u formiranju njihove licnosti i onog sto ih vodi kroz zivot? Stvarate sami sebi kompleks stavljajuci svoju pripadnost nekome ili necemu koje neminovno po defaultu ima svoje mane i prednosti, te u ovisnosti od toga pravite pogresnu sliku o sebi i o svijetu u kojem zivite. Ponosim se i ja sto sam iz Sarajeva, ponosim se ne znam...Danisom Tanovicem ili Ivom Andricem, ponosim se i svojim dijelom direktnim anatolijskim porijeklom, ali to mi ne predstavlja nista vise od zanimljive teme za razgovor u drustvu. Takvo porijeklo je formiralo mene i drustvo u kojem sam ponikao, ali dalje od toga ja sam gradim svojim zivot i stvaram svoju srecu. A ovdje, imam osjecaj da se neki ljudi s nevjerovatnom upornoscu kace za neku proslost i davno minula vremena, za neku teritorijalnu pripadnost, i onda u tome nekad traze samo dobre stvari, a zaboravljaju one lose, dok istovremeno kod drugih 'grupa' isticu samo one najlosije, a ne vide da svako drustvo, svaka regija, svaki narod ima svega. Ako su me dogadjaji iz nase skorije historije icemu naucili to je da mi nacionalni, a pogotovo neki teritorijalni identitet ni po cemu ne smije diktirati nacin zivota i razmisljanja i da moj zivot i niciji drugi nije manje vrijedan od te neke kolektivne svijesti, cak sta vise. Na taj nacin necu sebe dovesti u poziciju da nekom moram odgovarati ili pravdati se za eventualne grijehe svojih predaka ili za lose stvari drustva u kojem zivim, a isto tako necu da gledam na ostale kao na bolje ili losije od sebe, samo zato sto su sta ja znam, Turci, Srbi, Njemci, Amerikanci, Marsovci.... Vidio sam kako se iz takvog razmisljanja vrlo lako razvije nacionalizam, pa onda netrpeljivost i na kraju fasizam. Imamo istocne susjede kao najbolji primjer za to.
I za to, to jesam li ja Bosanac, Hercegovac, Bosnjak, Srbin, musliman, katolik, jevrej.... i to da li sam mogao biti nesto drugo, da se nije desilo to i to, me zanima koliko i to da li mi je boja kose, koze ili ociju plava, crna ili sucmurasta. Necu da se trpam u tor, jer vidim da je svaki tor potpuno isti.
Post Reply