Pčelarstvo

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#1176 Re: Pčelarstvo

Post by Admir_1984 »

da ovde upitam jel vi znate ko bi kupio ili kome ponuditi pcelinji vosak, imam ga preko 5kg, star preko 20 godina :-)
emir_du
Posts: 52
Joined: 17/08/2008 19:34

#1177 Re: Pčelarstvo

Post by emir_du »

crnojević wrote:Kakvo je stanje s varoom, kod mene više nego ranijih godina?.
Sa cim si sad tretirao pcele pa da znas da ih je vise. Ja cekam vrijeme za oksalnu.
emir_du
Posts: 52
Joined: 17/08/2008 19:34

#1178 Re: Pčelarstvo

Post by emir_du »

Admir_1984 wrote:da ovde upitam jel vi znate ko bi kupio ili kome ponuditi pcelinji vosak, imam ga preko 5kg, star preko 20 godina :-)
Firma Apimed vrsi otkup voska u Radnickoj bb blizu HS kablovske.
crnojević
Posts: 11
Joined: 18/08/2012 00:11

#1179 Re: Pčelarstvo

Post by crnojević »

emir_du wrote:
crnojević wrote:Kakvo je stanje s varoom, kod mene više nego ranijih godina?.
Sa cim si sad tretirao pcele pa da znas da ih je vise. Ja cekam vrijeme za oksalnu.
Varolik i Varostop (neko će zapodjenuti brigu oko amitraza) već više godina koristim na kraju sezone, a oksalna, abd u novembru/decembru pobere ono što je ostalo. Mada mi nije mrsko ni mravlju nekada iskoristiti.
majstor_m
Posts: 317
Joined: 21/12/2009 21:16

#1180 Re: Pčelarstvo

Post by majstor_m »

istorijat uzgoja pcela na kantonu sarajevo, da li neko zna gdje mogu pronaci te informacije??hvala
emir_du
Posts: 52
Joined: 17/08/2008 19:34

#1181 Re: Pčelarstvo

Post by emir_du »

Kantonalno udruzenje pcelara u Jadranskoj ulici, trebalo bi da imaju te podatke.
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#1182 Re: Pčelarstvo

Post by drag_gost »

Pozdrav,

Nisam nasao bolju temu za ovo, ali da li se moze i gdje kupiti Manuka med?
Nasao sam neke informacije o tome sasvim slucajno (http://feelgoodtime.net/what-are-manuka ... scoparium/), pa bi bilo dobro ako bi me neko uputio.

Hvala puno!
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#1183 Pitanje

Post by Mu'min »

Šta je po vašem mišljenu uzrok da je med kojeg sam kupio skoro u vodenom stanju?
Kupljen od domaćeg proizvođača na selu. Livadski med.
Pošto se znamo ne trebalo biti poturavanja, bar ne direktnog, možda je iz kakve zalihe al eto ne bi reko.
crnojević
Posts: 11
Joined: 18/08/2012 00:11

#1184 Re: Pitanje

Post by crnojević »

Mu'min wrote:Šta je po vašem mišljenu uzrok da je med kojeg sam kupio skoro u vodenom stanju?
Kupljen od domaćeg proizvođača na selu. Livadski med.
Pošto se znamo ne trebalo biti poturavanja, bar ne direktnog, možda je iz kakve zalihe al eto ne bi reko.
Ne bi trebao biti vodenast. Vakat mu je davno bio da se kristališe, pošto je livadski. Uostalom upitaj i donesi na uvid tom pčelaru. Moguće su dvije stvari, po meni, ili je izvrcan nezreo ili je stajanjem dokučio vlage.
crnojević
Posts: 11
Joined: 18/08/2012 00:11

#1185 Re: Pčelarstvo

Post by crnojević »

drag_gost wrote:Pozdrav,

Nisam nasao bolju temu za ovo, ali da li se moze i gdje kupiti Manuka med?
Nasao sam neke informacije o tome sasvim slucajno (http://feelgoodtime.net/what-are-manuka ... scoparium/), pa bi bilo dobro ako bi me neko uputio.

Hvala puno!
http://ljekovito-bilje.forumi.biz/t69-m ... og-zelanda
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#1186 Re: Pitanje

Post by Mu'min »

crnojević wrote:
Mu'min wrote:Šta je po vašem mišljenu uzrok da je med kojeg sam kupio skoro u vodenom stanju?
Kupljen od domaćeg proizvođača na selu. Livadski med.
Pošto se znamo ne trebalo biti poturavanja, bar ne direktnog, možda je iz kakve zalihe al eto ne bi reko.
Ne bi trebao biti vodenast. Vakat mu je davno bio da se kristališe, pošto je livadski. Uostalom upitaj i donesi na uvid tom pčelaru. Moguće su dvije stvari, po meni, ili je izvrcan nezreo ili je stajanjem dokučio vlage.
Pa bio je kristaliziran al pošto ja to ne volim ja to u mlakoj vodi "otopim".
Tako samo uradio sa 1kg meda od drugog pčelara i ispao baš super kako ja volim. Znači oba bila kristalizirana i oba po istom tj. sličnom metodu "otapana".
a što se tiče vlage to ne bi znao jer mi je čovjek iznio pred vrata kuće. :)
Vama Crnojeviću hvala za komentar i pomoć. ;)
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#1187 Re: Pčelarstvo

Post by drag_gost »

crnojević wrote:
drag_gost wrote:Pozdrav,

Nisam nasao bolju temu za ovo, ali da li se moze i gdje kupiti Manuka med?
Nasao sam neke informacije o tome sasvim slucajno (http://feelgoodtime.net/what-are-manuka ... scoparium/), pa bi bilo dobro ako bi me neko uputio.

Hvala puno!
http://ljekovito-bilje.forumi.biz/t69-m ... og-zelanda
Ima li neko iskustva sa ovim medom???
User avatar
Janjicar
Posts: 5459
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#1188 Re: Pčelarstvo

Post by Janjicar »

Koliko je potrebno pocetnog ulaganja za momka od 22g koji bi htio imati jednu ili dvije kosnice cisto onako radi hobija ?
Znaci nista profesionalno za pocetak nego amaterski ?


Hvala unaprijed :)
senainter
Posts: 345
Joined: 12/12/2010 09:56

#1189 Re: Pčelarstvo

Post by senainter »

Treba mi 1 kg pcelinjeg voska, pa ako neko ima ko je u okolici sarajeva nek mi se javi.
Hvala
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72092
Joined: 03/10/2011 20:11

#1190 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

Pčelari, može li upotreba fungicida po ružama (listovima), naškoditi pčelama?
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#1191 Re: Pčelarstvo

Post by vazi »

kladusanka wrote:Pčelari, može li upotreba fungicida po ružama (listovima), naškoditi pčelama?
ako ruze nisu u cvijetu onda ne bi trebalo skoditi, ako su u pupoljcima onda je u eUropi to zabranjeno tj moze samo ako na proizvodu pise "dozvoljena upotreba u vrijeme cvjetanja" jer to znaci da nije stetan pcelama ni drugim insektima koji idu na polen.

mozda neko ima precizniji odgovor u vezi regulacije toga pitanja u Bosni?
futurista
Posts: 84
Joined: 18/06/2013 11:31

#1192 Re: Pčelarstvo

Post by futurista »

odavno vec zelim da kupim bar 4 sanduka pcela...
User avatar
relax11
Posts: 1754
Joined: 08/01/2013 12:35
Location: RAJVOSA <3

#1193 Re: Pčelarstvo

Post by relax11 »

Raja, kod mene sve puno, ali jos nije poklopio, tako da nije jos vrijeme vadenja, kada vi kontate vaditi :D
crnojević
Posts: 11
Joined: 18/08/2012 00:11

#1194 Re: Pčelarstvo

Post by crnojević »

relax11 wrote:Raja, kod mene sve puno, ali jos nije poklopio, tako da nije jos vrijeme vadenja, kada vi kontate vaditi :D
Provjeri stanje, ja jučer htio vrcati a ono gotovo sve medljika - kristalizirao se u saću :? , malo šta za izvrcat a djevićanski okvirovi.
User avatar
relax11
Posts: 1754
Joined: 08/01/2013 12:35
Location: RAJVOSA <3

#1195 Re: Pčelarstvo

Post by relax11 »

Ja neki dan od svake kosnice izvukao po 1-2 rama... ukupno 45 ramova, pola sam izvrcao, pola veceras :)
crnojević
Posts: 11
Joined: 18/08/2012 00:11

#1196 Re: Pčelarstvo

Post by crnojević »

Ne jadim ja, ima meda ova godina je :thumbup: al' medljika je problem kristalizirala se u saću i ne može se izvrcati a uz to i ne smije se ostaviti pčelama za zime. Al' utrošit će to mlada društva odmah.
AlicS
Posts: 62
Joined: 01/06/2013 00:31

#1197 Re: Pčelarstvo

Post by AlicS »

Zamolila bih vas da mi odogovorite na par pitanja..

Imam jako los imunitet i naglo sam se razbolila

E jedan pcelar kaze da stavlja na kilu meda 12 grama maticne mlijeci,da li je to dovoljan omjer?Namjeravam to uzeti.
I da li bi mogla uzet par grama maticne mlijeci i koristiti je,da li bi to bolje djelovalo i brze ili u ovoj kombinaciji?

Ako ne uradim nestoi hitno na imunitetu mogla bi zavrsiti jako lose.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#1198 Re: Pčelarstvo

Post by Jara »

Možda je već neko pitao, i neko odgovorio pa propustih... :oops:
Elem, kako se jednostavno može utvrditi da li je med pravi? Znam da pravi kristalizira, ali ima li koji brži način da se sazna? :-?
Da li je sav med koji se prodaje na sajmovima pravi? I da li pravi onaj silan med koji se prodaje pored puta za Konjic? ... :skoljka:
crnojević
Posts: 11
Joined: 18/08/2012 00:11

#1199 Re: Pčelarstvo

Post by crnojević »

Jara wrote:Možda je već neko pitao, i neko odgovorio pa propustih... :oops:
Elem, kako se jednostavno može utvrditi da li je med pravi? Znam da pravi kristalizira, ali ima li koji brži način da se sazna? :-?
Da li je sav med koji se prodaje na sajmovima pravi? I da li pravi onaj silan med koji se prodaje pored puta za Konjic? ... :skoljka:
Najbrži način da saznaš je da uzmeš na povjerenje :sad: . Tužno ali istinito. Na svom poljednjem predavanju na temu ljekovito-medonosno bilje rah. prof.dr.Sulejmena Redžića, održanom u Visokom decembra 2012.godine, isti je rekao da su falsifikatori toliko uznapredovali da je jedino hemijskom analizom moguće utvrditi razliku kako kaže ''sigurnog od nesigurnog (falsifikovanog) meda''. Tako da danas okretati teglu i pratiti balone, mirisati, gledati boju, viskozitet i sl. je smiješna stvar. Nije zlato sve što sja. Oni koje se time bave su uznapredovali. Ali dosta autora pčelarske literature na upit od koga kupiti-uzeti med odgovaraju ''od pčelara kojeg znaš''. Nije bez razloga rečeno ''pčelara kojeg znaš'', obraz nije đon.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#1200 Re: Pčelarstvo

Post by Jara »

crnojević wrote:
Jara wrote:Možda je već neko pitao, i neko odgovorio pa propustih... :oops:
Elem, kako se jednostavno može utvrditi da li je med pravi? Znam da pravi kristalizira, ali ima li koji brži način da se sazna? :-?
Da li je sav med koji se prodaje na sajmovima pravi? I da li pravi onaj silan med koji se prodaje pored puta za Konjic? ... :skoljka:
Najbrži način da saznaš je da uzmeš na povjerenje :sad: . Tužno ali istinito. Na svom poljednjem predavanju na temu ljekovito-medonosno bilje rah. prof.dr.Sulejmena Redžića, održanom u Visokom decembra 2012.godine, isti je rekao da su falsifikatori toliko uznapredovali da je jedino hemijskom analizom moguće utvrditi razliku kako kaže ''sigurnog od nesigurnog (falsifikovanog) meda''. Tako da danas okretati teglu i pratiti balone, mirisati, gledati boju, viskozitet i sl. je smiješna stvar. Nije zlato sve što sja. Oni koje se time bave su uznapredovali. Ali dosta autora pčelarske literature na upit od koga kupiti-uzeti med odgovaraju ''od pčelara kojeg znaš''. Nije bez razloga rečeno ''pčelara kojeg znaš'', obraz nije đon.
Hvala! Ovi neki "medovi" isto onaj "med" od maslačka, a prodaju ga pod pravi.. :D .Izgleda da je najbolje kupovati u trgovinama, valjda je analizirano...
Post Reply