Trcanje...

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply

Trchite li?!

Da - obozavam da se muchim :)
206
62%
NE - jesi li normalna?
128
38%
 
Total votes: 334

User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#76 Re: Trcanje...

Post by forest gump »

Samo polako i postepeno. Sa obzirom da si potežak i da se tek počeo sa trčanjem moraš postepeno povećavati dužinu. Kombinacija hodanje+trčanje je savršena za početak. Slobodno ti prvih mjesec-dva kombinuj to dvoje. Nemoj očekivati prebrzo neki ogromni napredak, tako je to kod trčanja. Moraš biti uporan.

Kada sam ja prije tri godine prvi put otišao na atl.centar jedva sam pretrčao 5 krugova(2km). Sav sam bio poplavio.
User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#77 Re: Trcanje...

Post by forest gump »

"Reziser odlucuje da sivilo svakodnevnice prekine tako sto ce se pripremiti i pretrcati trasu velikog maratona. Snaga volje pobedjuje sve prepreke i nevericu okoline."

kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#78 Re: Trcanje...

Post by kox »

Gledao dva puta u zadnjih dva mjeseca, odavno nešto bolje nisam pogledao :)
tarikBA
Posts: 1117
Joined: 29/05/2012 13:35

#79 Re: Trcanje...

Post by tarikBA »

royalac wrote:E da, što se tiče obuće za trčanje, ako govorimo o tenama - Asics ili Mizuno.
Postoje naravno i Adidas i Nike i Puma i... mnogi drugi ali u odnosu Asics i Mizuno to su samo dobro promovirani proizvodi (dok su Asics i Mizuno zaista dobri).
asics je vrh vrhova :thumbup:
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#80 Re: Trcanje...

Post by rudy81 »

tarikBA wrote:
royalac wrote:E da, što se tiče obuće za trčanje, ako govorimo o tenama - Asics ili Mizuno.
Postoje naravno i Adidas i Nike i Puma i... mnogi drugi ali u odnosu Asics i Mizuno to su samo dobro promovirani proizvodi (dok su Asics i Mizuno zaista dobri).
asics je vrh vrhova :thumbup:

gdje u SA kupiti asics?
tarikBA
Posts: 1117
Joined: 29/05/2012 13:35

#81 Re: Trcanje...

Post by tarikBA »

rudy81 wrote:
tarikBA wrote:
royalac wrote:E da, što se tiče obuće za trčanje, ako govorimo o tenama - Asics ili Mizuno.
Postoje naravno i Adidas i Nike i Puma i... mnogi drugi ali u odnosu Asics i Mizuno to su samo dobro promovirani proizvodi (dok su Asics i Mizuno zaista dobri).
asics je vrh vrhova :thumbup:

gdje u SA kupiti asics?
ja sam ih dobio ih svicarske , ne znam ima li u sarajevu. a nisu ti lose ni adidas clima cool , ja treniram u njima i lagane su pravo.
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#82 Re: Trcanje...

Post by rudy81 »

hvala :thumbup: vidim po djonu odmah da su udobne
User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#83 Re: Trcanje...

Post by forest gump »

Ma sad...

Izbor patika je dosta individualna stvar. Najbolji model asics patika može da vam ne odgovara.

Ima puno nekih parametara koje morate uzeti u razmatranje. Pronacija, visina pete, širina tabana. Nažalost kod nas ne postoji nijedna specijalizivana radnja u kojoj se prodaju patike za trčanje. U takvoj jednoj radnji bi morao raditi stručnjak koji bi vam izmjerio sve pomenute parametre i na osnovu njih preporučio patike.

Ovako nam svima ostaje da kupujemo patike i da probavamo razne modele i onda da nakon nekog vremena sami skontamo šta nam odgovara.

Ja lično toplo preporučam mizuno patike za trčanje.
User avatar
mullersmichael
Posts: 227
Joined: 13/11/2012 03:01

#84 Re: Trcanje...

Post by mullersmichael »

roki wrote:Inače,vodite li dnevnike trčanja.Ja koristim endomondo online web stranicu.Imam potpunu istoriju treninga i potrošene kalorije,napredak,prosječne prolaze po 1km,1 milji itd.Za ove što imaju smartphon ima i gps tracking tako da onda tačno znate koliko ste pretrčali bez da mjerite dionicu u google earthu kao ja recimo.

http://www.endomondo.com/login
:thumbup:
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#85 Re: Trcanje...

Post by Kruler »

Ja sam u srednjim godinama, radim sjedeći posao i počeo sam (ponovo, ali ovaj put ozbiljno) trčati 26. marta sa oko 100kg. Prvo trčanje je bilo 2,8km za 20:10. Tada sam mislio da ću izdahnuti. Pošto sam trčao da bih skinuo kilograme, postavio sam si cilj da trčim pola sata bez stajanja ili hodanja. Promijenio sam dijetu i izbacio hljeb iz ishrane radnim danima, plus žestoko smanjio slatkiše. Trčanje sam ograničio na pola sata utorkom i četvrtkom (iako nisam baš 100% redovan).

Prvi cilj sam prvi put dostigao vrlo brzo, 14 dana kasnije i to 4,17km za 30:16. Od tada sam malo popravio vrijeme i sada, mjesec dana od kada sam počeo, u prosjeku trčim 5km za pola sata i nakon trčanja se osjećam jako dobro. Trenutna kilaža varira od 93kg do 95kg. Kilogrami su u jednom trenutku počeli rapidno opadati pa sam pauzirao dijetu jer ne želim da gubim više od 7kg mjesečno. Cilj je 85kg do jula.

Jutros, 27. aprila, sam uveo treći termin za trčanje, subotu, ali kao alternativni trening gdje umjesto pola pokušavam istrčati jedan sat. Trenutni, prvi, rezultat 7,6km za 47:57. Ako sve bude ok, želim nakon mršanja početi program ciljan da me pripremi za polumaraton.

U slijedećem mjesecu, namjeravam dodatno smanjiti i, po mogućnosti, ukinuti "loše" ugljikohidrate u ishrani (pecivo, šećere i pića koja sadrže šećer, tjesteninu, ...).
User avatar
Mustang1
Posts: 28760
Joined: 29/12/2010 17:31

#86 Re: Trcanje...

Post by Mustang1 »

Ako mozes najbolje ti je trcati ujutro maximalno pola sata na prazan stomak .. Ne moras brzo ici uopste umjereno .. To je najbolje za skidanje kila
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#87 Re: Trcanje...

Post by Kruler »

Bubalo1 wrote:Ako mozes najbolje ti je trcati ujutro maximalno pola sata na prazan stomak .. Ne moras brzo ici uopste umjereno .. To je najbolje za skidanje kila
To i radim.
User avatar
Mustang1
Posts: 28760
Joined: 29/12/2010 17:31

#88 Re: Trcanje...

Post by Mustang1 »

Nisam vidio da pise pa zato kazem .. A osim ovoga ne znam puno o skidanju kila jer ja kad trcim skidam stomak a istovremeno nabijam masu sto je gotovo nemoguce ali eto borim se :D Znam da se mora sto prije poslije trcanja jesti hrana proteinima i nemasna ..
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#89 Re: Trcanje...

Post by Kruler »

Bubalo1 wrote:Nisam vidio da pise pa zato kazem .. A osim ovoga ne znam puno o skidanju kila jer ja kad trcim skidam stomak a istovremeno nabijam masu sto je gotovo nemoguce ali eto borim se :D Znam da se mora sto prije poslije trcanja jesti hrana proteinima i nemasna ..
Ja vježbe snage namjeravam početi za mjesec, dva, nakon što trčanjem spustim BMI na granicu normale (kada se spustim na stabilnih 87-90kg). Trenutno istražujem najefikasnije metode za raspoređivanje mase bez upotrebe vještačkih preparata, ali najvjerovatnije ću tada platiti fitnes i tražiti pomoć profesionalnog trenera.
User avatar
Mustang1
Posts: 28760
Joined: 29/12/2010 17:31

#90 Re: Trcanje...

Post by Mustang1 »

Samo nastavi i budi uporan :thumbup: I citaj jarane .. Ako nisi nikada prije bio u teretani trebat ce ti i par mjeseci mozda dok se uhodas dok naucis sve kako sta ti djeluje na organizam .. naucis pravilno vjezbe .. Citaj po netu .. Google i kucas sve sto te zanima .. Laicki ako ne znas profesionalno i sve ce ti se samo kazati :D
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#91 Re: Trcanje...

Post by DanteX »

I ja sam odlučio da trčim. Poslije teretane, odem na Otoku da trčim po 5 krugova. Dobro mi ide, s obzirom da sam na početku jedva 2 kruga trčao i 2 prohodao, u roku od sedmicu sada trčim 5 krugova. Sutra kontam 6. Pa sve povećavati.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#92 Re: Trcanje...

Post by kox »

DanteX wrote:I ja sam odlučio da trčim. Poslije teretane, odem na Otoku da trčim po 5 krugova. Dobro mi ide, s obzirom da sam na početku jedva 2 kruga trčao i 2 prohodao, u roku od sedmicu sada trčim 5 krugova. Sutra kontam 6. Pa sve povećavati.
Trčiš na stadionu Otoka ili negdje drugo ? Postoji li tamo atletska staza, i ako tamo trčiš koliko košta ? I meni je Otoka blizu a zbog velike kilaže (100 kg) dobro bi mi došla dobra podloga...
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#93 Re: Trcanje...

Post by DanteX »

kox wrote:
DanteX wrote:I ja sam odlučio da trčim. Poslije teretane, odem na Otoku da trčim po 5 krugova. Dobro mi ide, s obzirom da sam na početku jedva 2 kruga trčao i 2 prohodao, u roku od sedmicu sada trčim 5 krugova. Sutra kontam 6. Pa sve povećavati.
Trčiš na stadionu Otoka ili negdje drugo ? Postoji li tamo atletska staza, i ako tamo trčiš koliko košta ? I meni je Otoka blizu a zbog velike kilaže (100 kg) dobro bi mi došla dobra podloga...

Pored džamije kod bazena ima jedno polje sa jednim golom (zahrđalo je), garant si to vidio već. Uglavnom tuda trčim. Za početak to nije loše, taman da se navikneš na trčanje. Pa nakon nekog vremena, povećaš sebi krugove ili biraš veće mjesto za trčanje.
User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#94 Re: Trcanje...

Post by forest gump »

Ja sam prije 4 dana istrčao maraton (42.2km).
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#95 Re: Trcanje...

Post by kox »

DanteX wrote:
kox wrote:
DanteX wrote:I ja sam odlučio da trčim. Poslije teretane, odem na Otoku da trčim po 5 krugova. Dobro mi ide, s obzirom da sam na početku jedva 2 kruga trčao i 2 prohodao, u roku od sedmicu sada trčim 5 krugova. Sutra kontam 6. Pa sve povećavati.
Trčiš na stadionu Otoka ili negdje drugo ? Postoji li tamo atletska staza, i ako tamo trčiš koliko košta ? I meni je Otoka blizu a zbog velike kilaže (100 kg) dobro bi mi došla dobra podloga...

Pored džamije kod bazena ima jedno polje sa jednim golom (zahrđalo je), garant si to vidio već. Uglavnom tuda trčim. Za početak to nije loše, taman da se navikneš na trčanje. Pa nakon nekog vremena, povećaš sebi krugove ili biraš veće mjesto za trčanje.
A znam, to je ona livada na kojoj Spartanci imaju treninge vikendom. I ja povremeno tamo trčim, do Vilsonovog (zemljana staza pored Miljacke) nema bolje podloge.
@forest gump: Dizeldorf ? Čestitam :)
User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#96 Re: Trcanje...

Post by forest gump »

Hvala. Jeste, Dizeldorf:)
detroit-mercy
Posts: 16111
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#97 Re: Trcanje...

Post by detroit-mercy »

forest gump wrote:Hvala. Jeste, Dizeldorf:)
:thumbup: , ja se spremam za pola maratona :skoljka: , nesto mi je cio povelik zalogaj.
User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#98 Re: Trcanje...

Post by forest gump »

detroit-mercy wrote:
forest gump wrote:Hvala. Jeste, Dizeldorf:)
:thumbup: , ja se spremam za pola maratona :skoljka: , nesto mi je cio povelik zalogaj.
Naravno da je povelik. Ja trčim intenzivno već 3 godine. Polumaraton je mjera za prve dvije godine. Ne treba prerano udarati na maraton, golema je to stvar.
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#99 Re: Trcanje...

Post by Kruler »

forest gump wrote:Ja sam prije 4 dana istrčao maraton (42.2km).
Wow! Istrčati maraton (42.2km) nije mala stvar. Čestitam.

Koje vijeme si imao?
User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#100 Re: Trcanje...

Post by forest gump »

Kruler wrote:
forest gump wrote:Ja sam prije 4 dana istrčao maraton (42.2km).
Wow! Istrčati maraton (42.2km) nije mala stvar. Čestitam.

Koje vijeme si imao?

Hvala. 4:04:19
Post Reply