Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#976 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by klixo »

U Sarajevu nisam naletio na pitu da valja , ali zato pita ispod saca u pekari Putnik u Jablanici ubija.
Neki dan u Ravenni uzmem burek , 3 zalogaja i pravac kanta.
MM moze proci(nista specijalno) , Nagib takodjer , u Bosni premasno , Hadzic na Ilidzi(kod restorana Brajlovic) nekad imao vrhunsku burek ,al' se gazda zakacio sa glavnom kuharicom i ona ih napusti.
Od tada toplo-hladno...
Uglavnom , nema te buregdzinice na svijetu koja napraviti bolji burek nego sto mi majka napravi.
Nekad je i nana znala ,al ostarila zena pa sfuseri.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4384
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#977 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by Romeo 80 »

oldtajmer wrote:pitanje za ljubitelje iste,gdje se moze pojesti dobra zeljanica,jeo sam na vise mjesta i nisam bas nesto odusevljen :D
Meni je jako dobra u buregdzinici Sarajevo iza BBI-ja.
kakaljin
Posts: 11656
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#978 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by kakaljin »

klixo wrote:U Sarajevu nisam naletio na pitu da valja , ali zato pita ispod saca u pekari Putnik u Jablanici ubija.
Neki dan u Ravenni uzmem burek , 3 zalogaja i pravac kanta.
MM moze proci(nista specijalno) , Nagib takodjer , u Bosni premasno , Hadzic na Ilidzi(kod restorana Brajlovic) nekad imao vrhunsku burek ,al' se gazda zakacio sa glavnom kuharicom i ona ih napusti.
Od tada toplo-hladno...
Uglavnom , nema te buregdzinice na svijetu koja napraviti bolji burek nego sto mi majka napravi.
Nekad je i nana znala ,al ostarila zena pa sfuseri.
Jesi li probao kod Dervoza u ulici Kosevo prekoputa druge gimnazije?
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55744
Joined: 15/12/2008 16:53

#979 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by ultima_palabra »

oldtajmer wrote:pitanje za ljubitelje iste,gdje se moze pojesti dobra zeljanica,jeo sam na vise mjesta i nisam bas nesto odusevljen :D
Makedonac na Pofalicima, Lejla kod Katedrale je nekad imala dobru zeljanicu, nisam dugo bio...
kakaljin
Posts: 11656
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#980 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by kakaljin »

oldtajmer wrote:pitanje za ljubitelje iste,gdje se moze pojesti dobra zeljanica,jeo sam na vise mjesta i nisam bas nesto odusevljen :D
Kod Dervoza imaš i slaganu i u zvrku zeljanicu
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66396
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#981 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by _BataZiv_0809 »

ultima_palabra wrote:
oldtajmer wrote:pitanje za ljubitelje iste,gdje se moze pojesti dobra zeljanica,jeo sam na vise mjesta i nisam bas nesto odusevljen :D
Makedonac na Pofalicima, Lejla kod Katedrale je nekad imala dobru zeljanicu, nisam dugo bio...
Dobra heljdina u Saču na Čaršiji.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5086
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#982 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by oldtajmer »

hvala na prijedlozima za zeljanicu :thumbup: kako mi sta bude usput navratit cu jer u nekim od tih nisam bio
User avatar
l33t
Posts: 4330
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#983 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by l33t »

Eminem na Malti.
sabanss
Posts: 4604
Joined: 13/08/2006 11:20

#984 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by sabanss »

oldtajmer wrote:hvala na prijedlozima za zeljanicu :thumbup: kako mi sta bude usput navratit cu jer u nekim od tih nisam bio
Samo nemoj da se razocaras. Zeljanica je jedna od pita koja nikada ne moze stici kucnu varijantu.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#985 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by Tomahawk11 »

Pogotovo domaću varijantu sa mladom koprivom.
sabanss
Posts: 4604
Joined: 13/08/2006 11:20

#986 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by sabanss »

Tomahawk11 wrote:Pogotovo domaću varijantu sa mladom koprivom.
To su vec delicije van konkurencije :D Ja govorim o zeljanici vulgaris.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#987 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by Tomahawk11 »

sabanss wrote:
Tomahawk11 wrote:Pogotovo domaću varijantu sa mladom koprivom.
To su vec delicije van konkurencije :D Ja govorim o zeljanici vulgaris.
Svakako.
Ma i burek, krompiruša u domaćoj izvedbi, ispod sača (da sam lično vidio cijeli proces) su debelo iznad svega što sam jeo po buregdžinicama.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#988 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by wewa »

ultima_palabra wrote:
oldtajmer wrote:pitanje za ljubitelje iste,gdje se moze pojesti dobra zeljanica,jeo sam na vise mjesta i nisam bas nesto odusevljen :D
Makedonac na Pofalicima, Lejla kod Katedrale je nekad imala dobru zeljanicu, nisam dugo bio...
+1 za Lejlu - imaju ljudi svoje sirovine, uzgajaju povrce kod Visokog. a zeljanica je prava, ona bez sira <3
sabanss
Posts: 4604
Joined: 13/08/2006 11:20

#989 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by sabanss »

wewa wrote:
ultima_palabra wrote: Makedonac na Pofalicima, Lejla kod Katedrale je nekad imala dobru zeljanicu, nisam dugo bio...
+1 za Lejlu - imaju ljudi svoje sirovine, uzgajaju povrce kod Visokog. a zeljanica je prava, ona bez sira <3
Po meni moze biti bez sira ali bez kajmaka ne moze :D
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#990 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by wewa »

prava zeljanica je s mileramom i malo jaja
kajmak moze a ne mora
a sir ne smije
fala
sabanss
Posts: 4604
Joined: 13/08/2006 11:20

#991 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by sabanss »

Slazem se... Samo napomena kad je vec spomenuta domaca varijanata sa koprivom da i taj mileram bi trebao biti ono sto se po nasim selima zvala "prerada"

Industrijski mileram koji uzmes u kantici nije okusom ni blizu. No otisli smo od teme.

Generalno osim uckur pite, ne postoji buregdzicina u Sarajevu i okolini gdje bih otisao da pojedem pitu iz meraka. Koristenje ulje, razvijanje bez oklagije, losi sastojci...
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#992 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by wewa »

e cuj oklagija i buregdzinica...
moj otac je buregdzija, nikad u zivotu oklagije nije imao :) a napravio i prodao nekoliko slepera pite.

dobra je pita kod Becirija, kod Lejle jos bolja, bila je dobra na carsiji na cosku Saraca i kod makedonca na pofalicima...

generalno, posljednjih godina imamo trend smanjivanja kolicine masnoce u piti, pa pita sve losija. i ova poslijeratna novotarija zaljevanja pite pavlakom :cry: nekad se znalo sta je burek, a sta buredzik.
sabanss
Posts: 4604
Joined: 13/08/2006 11:20

#993 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by sabanss »

wewa wrote:e cuj oklagija i buregdzinica...
moj otac je buregdzija, nikad u zivotu oklagije nije imao :) a napravio i prodao nekoliko slepera pite.

dobra je pita kod Becirija, kod Lejle jos bolja, bila je dobra na carsiji na cosku Saraca i kod makedonca na pofalicima...

generalno, posljednjih godina imamo trend smanjivanja kolicine masnoce u piti, pa pita sve losija. i ova poslijeratna novotarija zaljevanja pite pavlakom :cry: nekad se znalo sta je burek, a sta buredzik.
Pita mora biti masna. Jedina je razlika kad se pomasti maslacem i kajmakom i kad se masti uljem. Ne volim miris ulja.

Ja koliko sam gledao tehniku u buregdzinicama, jufka se razvija "na ruke" i to "bacanjem". Da ne bi pucala oni je maste uljem, nase domacice obicno razvijaju oklagijom pa na ruke sto omogucava manje masnoce u prvoj fazi i tanje jufke. Meni je takva pita puno bolja.

Naravno kasnije se pomasti da srce odmah stane :D
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#994 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by wewa »

pita se masti sumaslicom - kombinacijom masla i ulja. razvija se na metalnom stolu, pa nema lijepljenja ni suvisnog brasna kao kod kuce... prava pita od pravog majstora je 10 klasa iznad domace, nek mi halale sve zene iz porodice.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#995 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by orinoco »

wewa wrote:prava zeljanica je s mileramom i malo jaja
kajmak moze a ne mora
a sir ne smije
fala
Mileram je mliječni proizvod relativno novijeg datuma, kajmak je poprilično starijeg, jednako kao i mladi sir koji se da pomiješati sa mladim kajmakom. A pita zeljanica još starijeg. Pa ti sama zaključi kakva je "prava" zeljanica
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#996 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by wewa »

orinoco wrote:
wewa wrote:prava zeljanica je s mileramom i malo jaja
kajmak moze a ne mora
a sir ne smije
fala
Mileram je mliječni proizvod relativno novijeg datuma, kajmak je poprilično starijeg, jednako kao i mladi sir koji se da pomiješati sa mladim kajmakom. A pita zeljanica još starijeg. Pa ti sama zaključi kakva je "prava" zeljanica
zavisi iz kojeg si kraja :)

kajmaka postoje dva: slani i slatki. ovaj prvi je zreo i zut, drugi sladi jer je sa slatkog mlijeka. u nekim krajevima mile nam domovine kajmakom zovu vrhnje, tj ono sto se od svapskog uticaja u podrucju sarajeva naziva mileramom.
jer kajmak se kod nas ne mijesa sa mladim sirom.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#997 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by orinoco »

wewa wrote:pita se masti sumaslicom - kombinacijom masla i ulja. razvija se na metalnom stolu, pa nema lijepljenja ni suvisnog brasna kao kod kuce... prava pita od pravog majstora je 10 klasa iznad domace, nek mi halale sve zene iz porodice.
I ovo je improvizacija "prave" pite. Jufka i pita se pravi na drvenoj siniji, na drvenoj podlozi posutoj brašnom da se ne lijepi, A masti se samo maslom. Ulje nije u originalnoj recepturi, ulje dodaju pitari zbog brzog učvršćivanja masla njegovim hlađenjem. Ulje mu usporava hlađenje i omogućava da se jufka pomasti. Ne poulji, pomasti
artuditu
Posts: 334
Joined: 04/11/2015 12:09

#998 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by artuditu »

Buregdžinica Žigo :thumbup: ima najbolju pitu ispod saća. Minusi su što im prostor nije za sjest i pojest i kratko radno vrijeme.
sabanss
Posts: 4604
Joined: 13/08/2006 11:20

#999 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by sabanss »

Sa ovim iznad se mogu sloziti. Ulje nema mjesto u piti u bilo kakvom obliku. Zapravo kad bolje razmislim suncokretovo ulje ne mora ni postojati, ne koristim ga nikako u prehrani.

Takodjer ulje niti biljne masnoce i nisu u nasoj tradiciji zbog raznih faktora, tako da bez kajmaka i / ili masla ne mogu zamisliti niti jednu pitu.

Po nasim selima se relativno odavno koriste rucne masine za preradu mlijeka koje prave vrhnje / mileram ("prerada"). To moze u pitu ali nije kajmak koji wewa spominje.
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#1000 Re: Najbolja buregdžinica u Sarajevu?

Post by klixo »

kakaljin wrote:
klixo wrote:U Sarajevu nisam naletio na pitu da valja , ali zato pita ispod saca u pekari Putnik u Jablanici ubija.
Neki dan u Ravenni uzmem burek , 3 zalogaja i pravac kanta.
MM moze proci(nista specijalno) , Nagib takodjer , u Bosni premasno , Hadzic na Ilidzi(kod restorana Brajlovic) nekad imao vrhunsku burek ,al' se gazda zakacio sa glavnom kuharicom i ona ih napusti.
Od tada toplo-hladno...
Uglavnom , nema te buregdzinice na svijetu koja napraviti bolji burek nego sto mi majka napravi.
Nekad je i nana znala ,al ostarila zena pa sfuseri.
Jesi li probao kod Dervoza u ulici Kosevo prekoputa druge gimnazije?
Mog'o bi vcs :D
Post Reply