IUS (International University of Sarajevo)

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
lemba
Posts: 8
Joined: 03/05/2007 14:05
Location: Osijek

#1 IUS (International University of Sarajevo)

Post by lemba »

Nisam ni znao da ovo postoji. Ima li netko iskustava, da studira tamo ili nekog poznatog. Zanimaju me najviše 3 stvari: 1. Koliko se plaća godina i da li plaćanje druge godine ovisi o broju položenih ispita kao na običnim fakultetima; 2. Koliko je težak prijemni iz engleskog (za mene koji normalno se mogu sporazumijet sa englezom ali mi ne ide gramatika); i 3. Je li za polaganje ispita neophodno da se uči baš iz literature na engleskom ili se čovjek može snać i s knjigama koje su pisane na nekom od naših jezika.

Hvala na odgovorima, pozdrav!
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#2 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by senada »

...koliko sam ja upucena, a bezrezervno vjerujem javnim i drugim sredstvima informiranja, koji u opusu sadrze mnostvo predis-pozicija, npr.radi se o pravnom fakultetu, pardon privatnom pravnom univerzitetu, specificnih karakternih osobina,... o novcanim i transferima studentske populacije... sa odredjenim tipovima kotizacija, i transakcijama istih na relacijama - rs - federacija - srbija - cg - makedonija itd., ..... profesorski kadrovi su dominantno inostrani predavaci sa elitnih, poznatih i manjepoznatih svjetskih univerzitetskih centara...
...tema je vrlo aktualna al' samo 'nako naski ispod zita, i u javnosti dostatno tabuizirana zbog radi izvjesnih olakotnih, pardon - otezavajucih opcih i inih sa pravnoga aspekta specificnih uvjeta koji se odnose na sve relevantne univeritetske cimbenike - rektorante, dekante, profesorante, asistente, demonstrante i njihove krajnje korisnike..... u domenu izucavanja naucno pravnih oblasti sirokoga spektra...
vise informacija mozes pronaci pod istim naslovom ali u PDF, PDF, PDF, PDF, i pdf formatu.
Forsaken
Posts: 826
Joined: 11/02/2005 10:51

#3

Post by Forsaken »

Ja cu da prevedem gornji post kako bi opsta populacija shvatila:
Radi se o privatnom faxu na kojem se hapa lova :D
lemba
Posts: 8
Joined: 03/05/2007 14:05
Location: Osijek

#4 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by lemba »

senada wrote:...koliko sam ja upucena, a bezrezervno vjerujem javnim i drugim sredstvima informiranja, koji u opusu sadrze mnostvo predis-pozicija, npr.radi se o pravnom fakultetu, pardon privatnom pravnom univerzitetu, specificnih karakternih osobina,... o novcanim i transferima studentske populacije... sa odredjenim tipovima kotizacija, i transakcijama istih na relacijama - rs - federacija - srbija - cg - makedonija itd., ..... profesorski kadrovi su dominantno inostrani predavaci sa elitnih, poznatih i manjepoznatih svjetskih univerzitetskih centara...
...tema je vrlo aktualna al' samo 'nako naski ispod zita, i u javnosti dostatno tabuizirana zbog radi izvjesnih olakotnih, pardon - otezavajucih opcih i inih sa pravnoga aspekta specificnih uvjeta koji se odnose na sve relevantne univeritetske cimbenike - rektorante, dekante, profesorante, asistente, demonstrante i njihove krajnje korisnike..... u domenu izucavanja naucno pravnih oblasti sirokoga spektra...
vise informacija mozes pronaci pod istim naslovom ali u PDF, PDF, PDF, PDF, i pdf formatu.
ako me tamo budu učili da ovako pišem i govorim onda nema šanse...
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#5 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by senada »

lemba wrote:
senada wrote:...koliko sam ja upucena, a bezrezervno vjerujem javnim i drugim sredstvima informiranja, koji u opusu sadrze mnostvo predis-pozicija, npr.radi se o pravnom fakultetu, pardon privatnom pravnom univerzitetu, specificnih karakternih osobina,... o novcanim i transferima studentske populacije... sa odredjenim tipovima kotizacija, i transakcijama istih na relacijama - rs - federacija - srbija - cg - makedonija itd., ..... profesorski kadrovi su dominantno inostrani predavaci sa elitnih, poznatih i manjepoznatih svjetskih univerzitetskih centara...
...tema je vrlo aktualna al' samo 'nako naski ispod zita, i u javnosti dostatno tabuizirana zbog radi izvjesnih olakotnih, pardon - otezavajucih opcih i inih sa pravnoga aspekta specificnih uvjeta koji se odnose na sve relevantne univeritetske cimbenike - rektorante, dekante, profesorante, asistente, demonstrante i njihove krajnje korisnike..... u domenu izucavanja naucno pravnih oblasti sirokoga spektra...
vise informacija mozes pronaci pod istim naslovom ali u PDF, PDF, PDF, PDF, i pdf formatu.
ako me tamo budu učili da ovako pišem i govorim onda nema šanse...
Za TAMO je dovoljno da imas pare - uplatis na ziro racun-e i ne moras nikog ni cut ni vidjet, ni muknut ni beknut - i kolko para tolko semestara - pa ides istim putem sve dok ne stignes do diplome a mores stici i karticom i kraticom.
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#6 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by senada »

Sada sasvim ozbiljno, reci cu ti da sam se zezala sa prvim i drugim komentarom, ali ovaj puta cu biti potpuno iskrena i ozbiljna.
Svaki unirvezitet ima svoj sajt, ili o istome mozes naci informacije raznim putevima - od telefona, na google i kontaktima sa nekim od dekana, profesora i studenata redovnog fakulteta koji te zanima.
Druga stvar je da je u zadnje vrijeme bilo losih prica oko kupovine diploma, stela, i svasta nesta, no da sam ja mlada, pribavila bih si novac i nacin da sa sto je moguce manje strebanja dodjem do diplome, ali tu nisam naisla na odobravanje ni onih koji su me mozda trebali poslusati, pa posteno uce i debelo se muce, a na kraju ce se svesti sve i svi na isto.
Po mome misljenju najbolji odabir za mlade ljude je paralelni studij sa istovremenim sticanjem radnog iskustva od kojeg si mogu pogurati neke ispite, zabaviti se, iskoristiti najljepse godine mladosti spajajuci uvijek ugodno sa korisnim.
PS.Niko nije kompetentan suditi o necemu sto je samo cuo a nije licno dozivio.Time ti zelim reci da se sam/a uvjeris i odaberes sto je za tebe najbolje i tebi najprihvatljivije.
Sretno!
bedifferent12
Posts: 99
Joined: 18/02/2007 12:11

#7

Post by bedifferent12 »

interesantno je da svugdje u svijetu je kriterij za dobar univerzitet - tradicija..
samo kod nas mozes otvoriti nakav univerzitet, dovesti par profesora, Boga pitaj odakle (vazno je da nisu nasi), i nafurati raju da se je to nesto dobro... ja svasta!
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#8

Post by senada »

bedifferent12 wrote:interesantno je da svugdje u svijetu je kriterij za dobar univerzitet - tradicija..
samo kod nas mozes otvoriti nakav univerzitet, dovesti par profesora, Boga pitaj odakle (vazno je da nisu nasi), i nafurati raju da se je to nesto dobro... ja svasta!

Nije mi poznat niti jedan svjetski univerzitet koji je prvo stekao tradiciju pa se onda formirao.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#9

Post by Bumbar »

Eh ja bih rekla da sam najpozvanija da ovdje odgovorim posto studiram tu...

Broj 1...Koliko se plaća godina i da li plaćanje druge godine ovisi o broju položenih ispita kao na običnim fakultetima;

Placa se oko 3800 Eura(ja imam popust za USK pa ne znam tacnu punu cifru tako da to moras provjeriti)...za studente iz Sarajeva...ukoliko nisi...ukoliko si npr.iz Unsko Sanskog Kantona imas 40% popusta s obzirom da racunaju da imas troskove zivota u Sarajevu. Cijenu fakulteta mozes spustiti sa dobrim rezultatima na tzv.placement testovima koje radis na samom upisu (100% skolarina; 75% popusta; 50% popusta) ili dobrim rezultatima tokom skolovanja, s tim da u oba ova slucaja moras odrzati odredjeni prosjek. Knjige su poskupe :(...ali to uvijek mozes kopirati od nekoga i, u slucaju da imas neku od stipendija, obicno dobijes na revers tokom semestra.

Skolarina za svaku godinu je ista...i ne ovisi o broju predmeta koje uzimas... za razliku od domacih fakulteta, minimalni broj predmeta koje moras uzeti je 4, a maksimalni broj predmeta koje moras uzeti je 6, tako da kombinujes...

2. U principu to nije prijemni...ti si upisan na univerzitet samom predajom aplikacije za njega. Test engleskog, matematike i bosanskog se radi pruzanja sanse za skolarinu i procjene znanja iz engleskog. Ukoliko ne zadovoljis engleski, rangiraju te prema bodovima (postoji 5 grupa...peta ide ravno na fakultet) i ides 1 ili 2 semestra u skolu engleskog (od nove akademske godine je u novom kampusu na ilidzi), nakon cega polazes tzv. Proficiency, i opet..ako zadovoljis ides na fax (mozes poceti 1 semestar u februaru) ili ostajes u skoli engleskog.

Test se sastoji iz 5 dijelova: Gramatika, citanje / razumijevanje, volabular, slusanje, govor. Otprilike ovako nekako... http://www.transparent.com/tlquiz/proft ... ngtest.htm. Nije uopste tezak :)..

3. Ne moras se brinuti iz koje knjige ucis...nije vazno :). Ako hoces da vidis kako test izgleda, imas u British Council-u te knjige, a mozes i online ih naci :).

Dobre strane:
1. Predavanja sva na engleskom.
2. Profesori su u potpunosti pristupacni.
3. Ako imas neki problem / pitanje direktno ides sekretaru fakulteta ili dekanu svog fakulteta (dekan ti je i neka vrsta akademskog savjetnika)
4. Ako imas prosjek iznad 3,0 (4 je navisa ocjena, ocjenjivanje je alfabetsko A, B, C etc.) i odredjeni broj kredita mozes uzeti i dodatnu diplomu (major / minor sistem).
5. Imas obavezne predmete koje moras odslusati, grupu osnovnih predmeta, izborne tematske i slobodne izborne...:)...
6. Nema redova pred studentskom jer se ispiti ne prijavljuju
7. Fakultet ima potpisanu suradnju sa John Cabot Univerzitetom u Rimu

http://www.johncabot.edu/

i Marmara Univerzitetom u Istanbulu http://www.marmara.edu.tr/index_en.php ... te ce, na visim godina, biti moguce otici vani na semestar :) :)...
8. Najvise sto studenata bude na predavanju je 48 - 50...ali su to predmeti koji se ne dijele u grupe...i trenutno su samo 3 takva (1 ne kreditni, 2 kreditna), u prosjeku ih je oko 25 do 30 (i manje na nekim).

Hmmm...ono sto je specificno jeste da u 1 godini moras slusati opste predmete...bez obzira sta ces studirati a to su ti:
1. Engleski I / II
2. Matematika I / II
3. Hemija
4. Biologija
5. Fizika
6. Historija
7. Humanities & Society (nesto kao historija II)
8. Uvod u Mikro i Makroekonomiju.


Rad je jakooo intenzivan...imas osjecaj da si u srednjoj...const.imas kvizeve, jedan ili dva kolokvija, zadace, ukljucivanje u nastavu...u drugom semestru neki predmeti imaju obavezne eseje, ali je to i dobra stvar jer se onda ne moras toliko spremati za finalni ispit. Postoji samo jedan rok (ispiti su od 28.05 do 08.06) za kojeg si prijavljen samim time sto slusas predmet (nikad vise od 2 studenta ja u srednjoj nisam vidjela :D)...
Printanje na fakultetu je 0,05 KM, ako imas laptop mozes ponijeti jer je wireless konekcija te su dozvolili studentima da se kace sa svojim laptopima za licne potrebe :D ...2 sale sa kompjuterima...
nekreditne predmete gdje se uce prakticne vjestine: Project course (timski rad, prezentacije, razrada ideja...zapravo formira se tim od nekoliko studenata koji rade na odredjenoj temi sa svojim supervizorima), informatika (M.Office paket), i turski jezik (turci uce bosanski pa su nama uveli turski radi ravnoteze).

Ako vidis da ti ne odgovara neki predmet uvijek mozes odustati od istog (ako je predmet prve godine to moras kasnije nadoknaditi ili ako je predmet obavezan za tvoj smjer) nakon nekim mjesec slusanja ili povuci se sa predmeta (to u aprilu :))...

Nemas index nego iskaznice...a na kraju, svoje ocjene mozes vidjeti na svojoj stranici na studentskom info.sistemu :). Zadace, slide-ove sa predavanja obicno skidas sa profesorovih stranica. Na pocetku svakog predmeta dobijas kratki plan i program sa temama i tvojim obavezama.

Ne mozes biti vanredan student...ne trebas skupljati potpise...ukoliko si dosta odsustvovao to ti kod nekim moze utjecati na ocjenu, osim ako stvarno nisi nikako dolazio a to je vec druga prica.


Heh...raspisa ti se ja :D ...uglavnom...stranica ti je http://www.ius.edu.ba

A i mene mozes pitati sta god te zanima :)...
Last edited by Bumbar on 06/05/2007 20:22, edited 1 time in total.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#10 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Bumbar »

senada wrote:
lemba wrote:
senada wrote:...koliko sam ja upucena, a bezrezervno vjerujem javnim i drugim sredstvima informiranja, koji u opusu sadrze mnostvo predis-pozicija, npr.radi se o pravnom fakultetu, pardon privatnom pravnom univerzitetu, specificnih karakternih osobina,... o novcanim i transferima studentske populacije... sa odredjenim tipovima kotizacija, i transakcijama istih na relacijama - rs - federacija - srbija - cg - makedonija itd., ..... profesorski kadrovi su dominantno inostrani predavaci sa elitnih, poznatih i manjepoznatih svjetskih univerzitetskih centara...
...tema je vrlo aktualna al' samo 'nako naski ispod zita, i u javnosti dostatno tabuizirana zbog radi izvjesnih olakotnih, pardon - otezavajucih opcih i inih sa pravnoga aspekta specificnih uvjeta koji se odnose na sve relevantne univeritetske cimbenike - rektorante, dekante, profesorante, asistente, demonstrante i njihove krajnje korisnike..... u domenu izucavanja naucno pravnih oblasti sirokoga spektra...
vise informacija mozes pronaci pod istim naslovom ali u PDF, PDF, PDF, PDF, i pdf formatu.
ako me tamo budu učili da ovako pišem i govorim onda nema šanse...
Za TAMO je dovoljno da imas pare - uplatis na ziro racun-e i ne moras nikog ni cut ni vidjet, ni muknut ni beknut - i kolko para tolko semestara - pa ides istim putem sve dok ne stignes do diplome a mores stici i karticom i kraticom.
Dragi moji...NIJE DOVOLJNO DA IMAS SAMO PARE...na ovom univerzitetu ljudi znaju ne spavati jer imaju zadace, eseje i midterme...ne postoji sansa da ces poloziti nesto a da se ne pojavis...to je pokusao jedan decko uraditi pa je vec pao iz engleskog jezika...
Sto se tice kartice i kratice...maksuz...da je tako, nitko od stranaca nikada vidjen ne bi bio tamo...a kamo li dolazio, npr.iz SAD-a da studira ovdje.

Meni nikako nije jasno zasto sve univerzitete koji nisu drzavni trpate u isti kos i pljujete po njima po default-u...ovaj univerzitet nikada nije tvrdio da ima tradiciju...on se trudi napraviti tradiciju. Sto se tice regularnosti univerziteta, isprovjeravala sam sve papire...upravo iz razloga da se ne bi prevela samu sebe zednu preko vode.

Sto se tice nastavnog kadra...hmmm...da li je Paul B.Miller, koji je profesor Historije dovoljno dobro ime za vas?? Bivsi dekan Marmara univerziteta dovoljno dobro ime?? Ljudi koji su doktorate stekli na u V.Britaniji, Americi, Holandiji i etc. i btw.ima dosta nasih ljudi...a bice ih i vise :D...
Ovaj Uni. ne nudi diplome 2 univerziteta...nudi samo jednu...ali definitivno priznatu gdje god da odete...cisto sumnjam da bi John Cabot i Marmara potpisivali sporazum o suradnji sa fakultetom koji nije regularan.

Sto se tice naziva...International...zaista jeste...Bh studenti su u manjini...

Ovo nije univerzitet koji studentsku sluzbu ima u privatnoj kuci...nego univerzitet gradi svoj kampus...

I prije nego sto nekome padne na pamet da je ovo proislamski fakultet zbog pokrivenih djevojaka...nije tacno...svatko upisuje...i za razliku od nasih drzavnih fakulteta...nitko te ne pita za nacionalnost pardon religiju.
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#11

Post by Simply_Red »

Mene zanima slijedece, otkud fizika i hemija, sta se desava? Jel bosanci idu odavde, briga me sto neko dolazi, sretno mu? I jel to onaj kampus kod starog bazena sto se pravi?
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#12 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by senada »

Bumbar wrote:
senada wrote:
lemba wrote: ako me tamo budu učili da ovako pišem i govorim onda nema šanse...
Za TAMO je dovoljno da imas pare - uplatis na ziro racun-e i ne moras nikog ni cut ni vidjet, ni muknut ni beknut - i kolko para tolko semestara - pa ides istim putem sve dok ne stignes do diplome a mores stici i karticom i kraticom.
Dragi moji...NIJE DOVOLJNO DA IMAS SAMO PARE...na ovom univerzitetu ljudi znaju ne spavati jer imaju zadace, eseje i midterme...ne postoji sansa da ces poloziti nesto a da se ne pojavis...to je pokusao jedan decko uraditi pa je vec pao iz engleskog jezika...
Sto se tice kartice i kratice...maksuz...da je tako, nitko od stranaca nikada vidjen ne bi bio tamo...a kamo li dolazio, npr.iz SAD-a da studira ovdje.

Meni nikako nije jasno zasto sve univerzitete koji nisu drzavni trpate u isti kos i pljujete po njima po default-u...ovaj univerzitet nikada nije tvrdio da ima tradiciju...on se trudi napraviti tradiciju. Sto se tice regularnosti univerziteta, isprovjeravala sam sve papire...upravo iz razloga da se ne bi prevela samu sebe zednu preko vode.

Sto se tice nastavnog kadra...hmmm...da li je Paul B.Miller, koji je profesor Historije dovoljno dobro ime za vas?? Bivsi dekan Marmara univerziteta dovoljno dobro ime?? Ljudi koji su doktorate stekli na u V.Britaniji, Americi, Holandiji i etc. i btw.ima dosta nasih ljudi...a bice ih i vise :D...
Ovaj Uni. ne nudi diplome 2 univerziteta...nudi samo jednu...ali definitivno priznatu gdje god da odete...cisto sumnjam da bi John Cabot i Marmara potpisivali sporazum o suradnji sa fakultetom koji nije regularan.

Sto se tice naziva...International...zaista jeste...Bh studenti su u manjini...

Ovo nije univerzitet koji studentsku sluzbu ima u privatnoj kuci...nego univerzitet gradi svoj kampus...

I prije nego sto nekome padne na pamet da je ovo proislamski fakultet zbog pokrivenih djevojaka...nije tacno...svatko upisuje...i za razliku od nasih drzavnih fakulteta...nitko te ne pita za nacionalnost pardon religiju.
senada wrote:Sada sasvim ozbiljno, reci cu ti da sam se zezala sa prvim i drugim komentarom, ali ovaj puta cu biti potpuno iskrena i ozbiljna.
Svaki unirvezitet ima svoj sajt, ili o istome mozes naci informacije raznim putevima - od telefona, na google i kontaktima sa nekim od dekana, profesora i studenata/studentsku sluzbu redovnog fakulteta koji te zanima.
Druga stvar je da je u zadnje vrijeme bilo losih prica oko kupovine diploma, stela, i svasta nesta, no da sam ja mlada, pribavila bih si novac i nacin da sa sto je moguce manje strebanja dodjem do diplome, ali tu nisam naisla na odobravanje ni onih koji su me mozda trebali poslusati, pa posteno uce i debelo se muce, a na kraju ce se svesti sve i svi na isto.
Po mome misljenju najbolji odabir za mlade ljude je paralelni studij sa istovremenim sticanjem radnog iskustva od kojeg si mogu pogurati neke ispite, zabaviti se, iskoristiti najljepse godine mladosti spajajuci uvijek ugodno sa korisnim.
PS.Niko nije kompetentan suditi o necemu sto je samo cuo a nije licno dozivio.Time ti zelim reci da se sam/a uvjeris i odaberes sto je za tebe najbolje i tebi najprihvatljivije.
Sretno!
senada wrote:
bedifferent12 wrote:interesantno je da svugdje u svijetu je kriterij za dobar univerzitet - tradicija..
samo kod nas mozes otvoriti nakav univerzitet, dovesti par profesora, Boga pitaj odakle (vazno je da nisu nasi), i nafurati raju da se je to nesto dobro... ja svasta!

Nije mi poznat niti jedan svjetski univerzitet koji je prvo stekao tradiciju pa se onda formirao.
Draga Bumbar, zasto si preskocila moj prethodni a posebno posljednji komentar na ovoj temi?
Sa ciljem da nam nacrtas kako se pravi tola voda? Ili mislis da sve to jedino ti i samo ti mozes da znas?
Last edited by senada on 06/05/2007 21:05, edited 1 time in total.
User avatar
Ivy
Posts: 1689
Joined: 08/02/2004 00:00
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#13

Post by Ivy »

Bumbar is a GIRL :)
bedifferent12
Posts: 99
Joined: 18/02/2007 12:11

#14

Post by bedifferent12 »

kod nas se sve i svako drzne da otvori... hajd´ nazovimo... univerzitet..
i ne, marmara nije ime vrijedno spomena... da je neki od univerziteta pozicioniran medju top 500 na dunjaluku... jah....

helem, to je ono sto ja govorim... bitno je da je upetljan neki stranac, strano ime i da kosta (puno) para pa da se kod nas bilo sta smatra elitnim... kvalitet nije bitan...

moze nam svako svoju pamet prosipati dok god se zove john ili wayne ili mike ili sl.
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#15

Post by senada »

Ivy wrote:Bumbar is a GIRL :)
Dok se meni konektovala korekcija, ti si me preduhitrila, mada nije bitno jeli on ili ona.:-)
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#16

Post by Svemirski_Jebach »

nekoliko linkova...top univerziteti, u svijetu i europi...

http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2004/Top%201 ... sities.htm

http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2004/top500list.htm

i konacno

http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2004/top500(1-100).htm

iako mislim da ova lista nije tacna...odnosno, da medju 500 nema univerziteta iz istocne europe ili drugih dijelova svieta koji vjerovatno zasluzuju biti tu...onako dajem je cisto orjentacije radi.

E sad sta mislim o ovome univerzitetu.

Kako procitah kod Bumbarke, sistem skolovanja je slican kao ovdje...jedino nema studijskih putovanja i slicno...ali razloga je vjerovatno nedostatak love. U svakom slucaju, mislim da je takav nacin nastave dobar i da uz kvalitetan rad i superviziju i takmicarski duh medju studentima, stvara kvalitet. Ali sam ovaj sistem, nije dovoljan bez kvalitetnog kadra, kvalitetnih udzbenika, literature, bez resursa koji su neophodni. a koji jako puno kostaju. Nisam siguran da ovaj faks to ima.

Dalje, ne treba robovati samo drzavnim univerzitetima i ja sam uvijek za to da se drzavno visoko obrazovanje treba mijenjati - i to radikalno. Znaci, ne traba automatski iskljucivati neki univerzitet koji nema drzavu iza sebe. Ali opet, koliko su finansijski jaki privatni univerziteti u BiH? Znamo da veliki broj nasih ko fol najjacih kompanija nema neku lovu, osim mozda telecoma i elektroprivrede. Kako ocekivati onda od univerziteta koji ima 500 ili 1000 studenata da ima dovoljno love bez drzavnih jasli? Vrhunac privatnog obrazovanja je svakako amerika, gdje npr. harvard kao najjaci univerzitet na svijetu ima 17 milijardi dolara imovine. Ni jedan univerzitet u europi nema ni blizu. A cak ni harvard ne bi mogao prezivjeti bez donacija drzave i donacija svojih bivsih studenata koji daju milione svake godine.
I najbolji univerziteti u europi su drzavni univerziteti.

Dakle, da rezimiram, privatni univerziteti su odlicna stvar i mogu pruziti puno vise jer fakticki obrazovanje je biznis...i placa se. A kad se placa i to puno onda ce ljudi ici na univerzitet koji ce im pruziti dobre resurse, dobro obrazovanje, koji ima dobre profesore, koji je cijenjen medju poslodavcima i slicno. Ako nema to, niko nece placati dzabe. I konkurencija ih tjera da budu bolji, kvalitetniji itd...pruzaju vise, bolje i daju bolju buducnost.

Medjutim, u europi je obrazovanje ipak vise drzavna djelatnost. I privatni univerziteti niti su tako razvijeni kao u americi niti imaju toliko para niti imaju tradiciju niti su cijenjeni kod poslodavaca.

Sustina je dakle, opet, u lovi. Ko ima para, on dovodi najbolje profesore, ima najbolji curriculum, time dobija na cijeni kod poslodavaca, moze napraviti najbolju biblioteku i njihovi studenti imaju naljbolje resurse da postignu dobre rezultate na takmicenjima...to se gleda.

Da bi privatni univerzitet bio kvalitetan - mora imati para.

A ja ne vidim kako ce neki privatni univerzitet u sarajevu, koji ima 1000 studenata imati puno para bez pomoci drzave, ove ili neke druge, da se ne znam koliko placa. Cak nek se placa 10 000 eura puta hiljadu studenata to je 10 miliona...a koliko love treba da se izgradi kvalitetan kampus, da se iznamje prostorije koje su odgovarajuce, da se nabavi literatura u blibliotekama, da se plate kvalitetni profesori koji nece raditi za 1000eura mjesecno, da se plate rezije, namjestaj, ljudi koji ce raditi, administracija i slicno...10 miliona, pa i 50 miliona je premalo.

Sve mi je to na niskim granama, i treba puno vremena da se nesto dokaze na trzistu obrazovanja.

I da - koje je veliko ime taj miller? Nikad cuo.

Nisam protiv privatnih univerziteta kao ideje - samo treba to biti na zadovoljavajucem nivou. A sama kazes da se knjige mogu kopirati..jer ih nema ili su skupe....

jednostavno da bi nesto bilo kvalitetno - treba puno puno vremena, truda i love.

Ja to ne vidim ovdje.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#17 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Bumbar »

senada wrote:[
Draga Bumbar, zasto si preskocila moj prethodni a posebno posljednji komentar na ovoj temi?
Sa ciljem da nam nacrtas kako se pravi tola voda? Ili mislis da sve to jedino ti i samo ti mozes da znas?
draga senada...ja sam sad vidjela tvoj zadnji post i izvinjavam se ako si se nasla uvrijedjenom...to nije bila namjera...

ne draga moja...nemam namjeru da crtam nikome kako se topla voda pravi i nema potrebe za takvim stavom...

@bedifferent12

heh...ako ce on meni obezbijediti da se ne moram gurati sa 150 drugih studenata na predavanjima...da me nece obarati 10 puta na ispitu samo zato sto je on a) naq***en taj dan, b) jer misli da nisam dovoljno puta izasla na ispit, c) jer nisam platila isti odnosno jer nemam stelu...apsolutno me ne zanima kako se zove i odakle je dosao...sto se mene licno tice...da je sa marsa sad sletio...
Last edited by Bumbar on 06/05/2007 23:53, edited 1 time in total.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#18

Post by Bumbar »

Svemirski_Jebach wrote:
A ja ne vidim kako ce neki privatni univerzitet u sarajevu, koji ima 1000 studenata imati puno para bez pomoci drzave, ove ili neke druge, da se ne znam koliko placa. Cak nek se placa 10 000 eura puta hiljadu studenata to je 10 miliona...a koliko love treba da se izgradi kvalitetan kampus, da se iznamje prostorije koje su odgovarajuce, da se nabavi literatura u blibliotekama, da se plate kvalitetni profesori koji nece raditi za 1000eura mjesecno, da se plate rezije, namjestaj, ljudi koji ce raditi, administracija i slicno...10 miliona, pa i 50 miliona je premalo.

Eh...ovako...kampus ce da bude zavrsen za 4-5 godina, i vrijednost ulaganja se procjenjuje na 50 mil. Eura i iza cega stoji dakle, za njihove finansije se ne sikiram ni najmanje. btw.kampus je zamisljen po americkim standardima. Ako imaju toliko da plate zgrade...sigurno imaju dovoljno da placaju sve ostalo. Sigurno su, prilikom razrade same ideje univerziteta sva pitanja koja ti sada postavljas imali na umu.


Sve mi je to na niskim granama, i treba puno vremena da se nesto dokaze na trzistu obrazovanja.

To je sasvim jasno i to nitko ne spori.

I da - koje je veliko ime taj miller? Nikad cuo.

Benjamin A. Valentino. Final Solutions: Mass Killing and Genocide in the Twentieth Century. Ithaca: Cornell University Press, 2004. 253 pp. Index. $29.95 (cloth), ISBN 978-0-8014-3965-0.
Reviewed by: Paul B. Miller, Department of History, McDaniel College and the International University of Sarajevo.
Published by: H-Genocide (August, 2005)


Nisam protiv privatnih univerziteta kao ideje - samo treba to biti na zadovoljavajucem nivou. A sama kazes da se knjige mogu kopirati..jer ih nema ili su skupe....

knjige se ne mogu kupiti u BiH s obzirom da se koristi americka literatura...da li bi ti mogao u Sarajevu ili BiH naci knjigu koja se koristi na Historiji...(vidi sliku ispod)..:(...nazalost...ne...a knjige su jednostavno skupe...skupe su i knjige na nekim nasim fakultetima. U svakom slucaju, i na pojedinim drzavnim se kupuju kopije jer ih nema (sjeti se nasljednog prava, gradjanskog prava)


jednostavno da bi nesto bilo kvalitetno - treba puno puno vremena, truda i love.

Ja to ne vidim ovdje.

Dakle...love imaju...truda i entuzijazma ne nedostaje :-D
Image




Image
cijenu :(
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#19

Post by Bumbar »

Simply_Red wrote:Mene zanima slijedece, otkud fizika i hemija, sta se desava? Jel bosanci idu odavde, briga me sto neko dolazi, sretno mu? I jel to onaj kampus kod starog bazena sto se pravi?
Opsti predmeti su neko pravilo...:(...

Mozes otici u Rim ili Istanbul...trenutno...kasnije ce sigurno biti vise opcija...

To je taj kampus :)...
Im4U
Posts: 55
Joined: 16/08/2005 22:40

#20

Post by Im4U »

e ljudi, i ja sam student na pomenutom univerzitetu
samo cu reci da je fakultet neshto shto je trebalo bih i mislim da ce ovaj fax skrsiti sve stereotipe koji vec postoje prema privatnim fakultetima

imam 100 % stipendiju, znaci nista ne placam. kako? pa bio sam prvi na prijemnom i oslobodili su me placanja bilo cega, cak i knjiga

evo ove knjige imam kod kuce, nisam ih ni 1 KM platio pa vi vidite jel im je do novca :

Image
Price: $120.34

Image
Price: $35.20

Image
Price: $116.54

Image
Price: $96.00

Image
Price: $154.67

to su samo od nekih. sve knjige samo dobio zapakovane, nove, nikad koristene :lol:
et uglavnom, toplo vam preporucujem ovaj fax, barem dodjite na ispit pa da vidite hocete li dobiti kakvu stipendiju
ne trebate davati originalne diplome srednje nego samo kopije

et veliki poz :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9906
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#21

Post by Bosanac sa dna kace »

jel to onaj univerzitet sto su ga turci otvorili? :roll:
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#22

Post by Bumbar »

Bosansko Turska Fondacija...

heh...svi bi mi da su samo Bosanci otvorili...ali etooo...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9906
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#23

Post by Bosanac sa dna kace »

Bumbar wrote:Bosansko Turska Fondacija...

heh...svi bi mi da su samo Bosanci otvorili...ali etooo...
ako je to onaj uni. na koji ja mislim, pa to bas ne bi trebalo da ima veze sa parama, jer je otvoren da bi mogli negdje da studiraju svrsenici medresa i srednje strucne skole u Turkoj koji nemaju bas neki izbor po pitanju fakulteta, a takodje i djevojke koje nose maramu.
ispravte me ako grijesim.
eh sad me zanima jel to imaju 2 uni. sto so Turci otvorili u Sa. il samo jedan? :roll:
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#24

Post by Bumbar »

Bosanac sa dna kace wrote:[
ako je to onaj uni. na koji ja mislim, pa to bas ne bi trebalo da ima veze sa parama, jer je otvoren da bi mogli negdje da studiraju svrsenici medresa i srednje strucne skole u Turkoj koji nemaju bas neki izbor po pitanju fakulteta, a takodje i djevojke koje nose maramu.
ispravte me ako grijesim.
eh sad me zanima jel to imaju 2 uni. sto so Turci otvorili u Sa. il samo jedan? :roll:
Jedan...s tim da su sada na C.Vili dok se zgrade kampusa ne zavrse...

i nema veze sa parama...97% studenata je na nekoj vrsti stipendije...

ja sam se isto pravo dvoumila oko njega...cisto zasto sto sam mislla da je za njih otvoren...ali mi je 10 puta bolje nego na nekom nasem...iskreno zao mi je zbog toga...jer ni nama nitko ne brani da napravimo bolonju kako valja...

gotovo sve turkinje nose marame...one ne mogu u turskoj pohadjati zbog toga fax...hebi ga...
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#25

Post by Simply_Red »

a sta mislite jel bolji ovaj il onaj ganicev? bumbar, jel imaju neki smjerovi i cuda?
Post Reply