ASTRONOMIJA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
goodbar
Posts: 241
Joined: 02/02/2013 13:39

#876 Re: ASTRONOMIJA

Post by goodbar »

Meni je fascinantan onaj veliki hadronski sudarivač u Švajcarskoj,gdje naučnici pokušavaju shvatiti svemir,pa čak otkriti,da li postoje druge dimenzije.Naravno,prvo moraju(kao što su i izjavili da žele)u tom akceleratoru stvoriti svemir.Ako stvore svemir(i crne rupe,takođe nj.želja),ako uspeju u tome,onda na svemir i na svjet oko nas moraćemo gledati drugačije.Onda i naš svjet,naš svemir,mogao je nastati u nekom sličnom akceleratoru.Mislim,možda je ludo,ali je to moguće.I od tih naučnika,koji su stvorili naš svjet, zavisi kada će se svjetlo ugasiti.Možda kod njih godina je naših milijardu...Onda i njihov svemir je mogao nastati u nekom akceleratoru i tako redom...Dakle,ako stvore umjetni svemir,sve je moguće,zašto ne?
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#877 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Sentinel wrote:
Arminovski wrote:
Sentinel wrote:Malo astronomije i kod nas...

https://alancatovic.wordpress.com
Je li to tvoja stranica?
Ko pita?
Radoznalost. Fina stranica i lijepe slike.
User avatar
sinuhe
Posts: 11488
Joined: 03/06/2011 11:33

#878 Re: ASTRONOMIJA

Post by sinuhe »

Zasto je slika mikrovlane pozadinske radijacije dvodimenzionalna?
Image
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#879 Re: ASTRONOMIJA

Post by Avetinho »

sinuhe wrote:Zasto je slika mikrovlane pozadinske radijacije dvodimenzionalna?
Image
Zato sto su "slike" dvodimenzionalne? :wink:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#880 Re: ASTRONOMIJA

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

goodbar wrote:Meni je fascinantan onaj veliki hadronski sudarivač u Švajcarskoj,gdje naučnici pokušavaju shvatiti svemir,pa čak otkriti,da li postoje druge dimenzije.Naravno,prvo moraju(kao što su i izjavili da žele)u tom akceleratoru stvoriti svemir.Ako stvore svemir(i crne rupe,takođe nj.želja),ako uspeju u tome,onda na svemir i na svjet oko nas moraćemo gledati drugačije.Onda i naš svjet,naš svemir,mogao je nastati u nekom sličnom akceleratoru.Mislim,možda je ludo,ali je to moguće.I od tih naučnika,koji su stvorili naš svjet, zavisi kada će se svjetlo ugasiti.Možda kod njih godina je naših milijardu...Onda i njihov svemir je mogao nastati u nekom akceleratoru i tako redom...Dakle,ako stvore umjetni svemir,sve je moguće,zašto ne?
Teško, vrlo teško. U hadronsom rabijaču se razbijaju čestice kako bi se naravno shvatile neke stvari na kvantnom nivou za koje namamo odgovore i po mogućnosti otkrilo porijeklo svemira.
User avatar
sinuhe
Posts: 11488
Joined: 03/06/2011 11:33

#881 Re: ASTRONOMIJA

Post by sinuhe »

Avetinho wrote:
Zato sto su "slike" dvodimenzionalne? :wink:
Slike ili prikaz. Univerzum u radiofrekvencijama (hidrogen 21-cm) je moguce prikazati trodimenzionalno i izvuci vise informacija ali kozmicku pozadinsku radijaciju ne.
lajkujMe
Posts: 12259
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#882 Re: ASTRONOMIJA

Post by lajkujMe »

Izgleda da su pronasli novu planetu u suncevom sistemu prema matematickim provjerama orbita patuljastih planeta u kuiperevom pojasu postoji velika sansa da se tamo nalazi jos jedan planet 10 puta masivniji od zemlje. Astronomi ce pokusati da je nadju i uslikaju.

http://www.klix.ba/scitech/nauka/astron ... /160121005
User avatar
Ultraviolent
Posts: 1619
Joined: 24/04/2015 20:18
Location: Somewhere I Belong

#883 Re: ASTRONOMIJA

Post by Ultraviolent »

Pozdrav.
Mi, to jeste svemir (barem ovaj koji poznajemo) je cetverodimenzionalni? Je l mi moze to neko jednostavnije pojasniti?
Mislim, nalazimo se u prostornom (prve tri dimenzije) i vremenskoj dimenziji? Tacno?
Ako se ima jos sta dodati i pojasniti za 4d bio bi zahvalan. Cheers
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#884 Re: ASTRONOMIJA

Post by sunceKOtepsija »

ima nekih teorija
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#885 Re: ASTRONOMIJA

Post by sunceKOtepsija »

lajkujMe wrote:Izgleda da su pronasli novu planetu u suncevom sistemu prema matematickim provjerama orbita patuljastih planeta u kuiperevom pojasu postoji velika sansa da se tamo nalazi jos jedan planet 10 puta masivniji od zemlje. Astronomi ce pokusati da je nadju i uslikaju.

http://www.klix.ba/scitech/nauka/astron ... /160121005
obide oko sunca jednom u 10000 godina, Niburu?
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#886 Re: ASTRONOMIJA

Post by sunceKOtepsija »

User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#887 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Ultraviolent wrote:Pozdrav.
Mi, to jeste svemir (barem ovaj koji poznajemo) je cetverodimenzionalni? Je l mi moze to neko jednostavnije pojasniti?
Mislim, nalazimo se u prostornom (prve tri dimenzije) i vremenskoj dimenziji? Tacno?
Ako se ima jos sta dodati i pojasniti za 4d bio bi zahvalan. Cheers
Tacno. Objasnio si sam. Vrijeme nije odvojeno od prostora vec je utkano u njega u jednu cjelinu - spacetime.
lajkujMe
Posts: 12259
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#888 Re: ASTRONOMIJA

Post by lajkujMe »

sunceKOtepsija wrote:
lajkujMe wrote:Izgleda da su pronasli novu planetu u suncevom sistemu prema matematickim provjerama orbita patuljastih planeta u kuiperevom pojasu postoji velika sansa da se tamo nalazi jos jedan planet 10 puta masivniji od zemlje. Astronomi ce pokusati da je nadju i uslikaju.

http://www.klix.ba/scitech/nauka/astron ... /160121005
obide oko sunca jednom u 10000 godina, Niburu?

Ma kakav Nibiru, po teoreticarima zavjere Nibiru je planeta slicna zemlji koja kruzi oko mrtve sestrinske zvjezde od naseg sunca i orbita mu je 3000 godina.

Ovo je vjerovatno gasovita planeta bar 3 puta veca i 10 puta masivnija od zemlje, koja ima vrlo elipticnu putanju oko naseg sunca. Pokusace da je nadju ali ce to biti tezak posao cak ako znaju otprilike putanju planete, jer je toliko daleko oko 300 AU da toliko malo svjetlosti prima od naseg sunca da je prakticno mracna. Obicni opticki teleskop je nece naci nego ce pokustati s drugim vrstama teleskopa i to najacim na planeti u observatoriji na Havajima. To bi objasnilo mnogo toga sto se desava u nasem solarnom sistemu.
User avatar
sinuhe
Posts: 11488
Joined: 03/06/2011 11:33

#889 Re: ASTRONOMIJA

Post by sinuhe »

Znaci sa detekcijom gravitacijskih valova dobili smo i novu granu astronomije a i kozmologije pored dosadasnjeg elektromagnetnog spektra.

http://www.dailygalaxy.com/my_weblog/20 ... .html#more
http://www.nature.com/news/einstein-s-g ... st-1.19361

Image
Laseri su detektovali promjenu u duzini tunela. Valovi su do Zemlje putovali milijardu godina.
Sljedece otkrice bi moglo biti talasanje prostorvremena uzrokovano samim Big Bangom ali ce eksperiment morati odraditi u svemiru. Mislim da je vec jedna misija u toku.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18712
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#890 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Sve što se željeli znati o gravitacionim valovima...Besplatan download priloga na 30 strana....

Image

http://www.astronomy.com/rapid/2016/02/ ... onal-waves
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#891 Re: ASTRONOMIJA

Post by r_faruk »

Valovi su do Zemlje putovali milijardu godina.
moze li neko objasnjenje za ovo citirano...
User avatar
sinuhe
Posts: 11488
Joined: 03/06/2011 11:33

#892 Re: ASTRONOMIJA

Post by sinuhe »

r_faruk wrote:
Valovi su do Zemlje putovali milijardu godina.
moze li neko objasnjenje za ovo citirano...
Based on the observed signals, LIGO scientists estimate that the black holes for this event were about 29 and 36 times the mass of the sun, and the event took place 1.3 billion years ago. About 3 times the mass of the sun was converted into gravitational waves in a fraction of a second—with a peak power output about 50 times that of the whole visible universe. By looking at the time of arrival of the signals—the detector in Livingston recorded the event 7 milliseconds before the detector in Hanford—scientists can say that the source was located in the Southern Hemisphere.
https://www.ligo.caltech.edu/news/ligo20160211
Samprotivsviju
Posts: 6411
Joined: 03/12/2011 13:10

#893 Re: ASTRONOMIJA

Post by Samprotivsviju »

goodbar wrote:Meni je fascinantan onaj veliki hadronski sudarivač u Švajcarskoj,gdje naučnici pokušavaju shvatiti svemir,pa čak otkriti,da li postoje druge dimenzije.Naravno,prvo moraju(kao što su i izjavili da žele)u tom akceleratoru stvoriti svemir.Ako stvore svemir(i crne rupe,takođe nj.želja),ako uspeju u tome,onda na svemir i na svjet oko nas moraćemo gledati drugačije.Onda i naš svjet,naš svemir,mogao je nastati u nekom sličnom akceleratoru.Mislim,možda je ludo,ali je to moguće.I od tih naučnika,koji su stvorili naš svjet, zavisi kada će se svjetlo ugasiti.Možda kod njih godina je naših milijardu...Onda i njihov svemir je mogao nastati u nekom akceleratoru i tako redom...Dakle,ako stvore umjetni svemir,sve je moguće,zašto ne?
Citao sam negdjr da crna rupa atomske velicinr je nemoguca, mislim moguca...ali nestabilna...sto bi izazvalo nuklearnu reakciju jacine 3 Hirosime...ukoliko bude dovoljno velika da bude stabilna...opet ce unistiti sve...tako da kako god okrenes to stvaranje crne rupe, ne vodi na dobro
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#894 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

Ne vidim temu o odlasku na Mars,ali da postavim upozorenje: ne vjerujte medjiima koji pisu da ce se odlazak na Mars desiti za par godina!Nece jos duuugo!
lajkujMe
Posts: 12259
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#895 Re: ASTRONOMIJA

Post by lajkujMe »

Connaisseur Karlin wrote:Ne vidim temu o odlasku na Mars,ali da postavim upozorenje: ne vjerujte medjiima koji pisu da ce se odlazak na Mars desiti za par godina!Nece jos duuugo!

Odlazak na mars bi bio moguc za 10 godina ako bi se ulagalo kao za vrijeme Apolo programa znaci 100 milijardi samo za to i rjeseno. Medjutim to se nece desiti, odlazak na Mars i sada nije opravdan ponajvise koja bi korist bila od toga i put bi bio veoma rizican.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#896 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

lajkujMe wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Ne vidim temu o odlasku na Mars,ali da postavim upozorenje: ne vjerujte medjiima koji pisu da ce se odlazak na Mars desiti za par godina!Nece jos duuugo!

Odlazak na mars bi bio moguc za 10 godina ako bi se ulagalo kao za vrijeme Apolo programa znaci 100 milijardi samo za to i rjeseno. Medjutim to se nece desiti, odlazak na Mars i sada nije opravdan ponajvise koja bi korist bila od toga i put bi bio veoma rizican.
Nije iskljuciv problem u finansijskom ulaganju,ima vise faktora koji usporavaju projekat.
batara
Posts: 1183
Joined: 24/01/2014 23:31

#897 Re: ASTRONOMIJA

Post by batara »

Ima li ko preporuciti kakav dokumentarac u vezi astronomije, svemira i sl.
User avatar
Saian
Posts: 15351
Joined: 08/04/2004 21:50

#898 Re: ASTRONOMIJA

Post by Saian »

batara wrote:Ima li ko preporuciti kakav dokumentarac u vezi astronomije, svemira i sl.
na

Image
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#899 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

Saian wrote:
batara wrote:Ima li ko preporuciti kakav dokumentarac u vezi astronomije, svemira i sl.
na

Image
Neil je super :thumbup:
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#900 Re: ASTRONOMIJA

Post by karanana »

da.
onda ima the universe
how the universe works
Post Reply