Sarajevski taksisti- dno dna

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
ucenik1234
Posts: 935
Joined: 06/11/2012 22:10

#7626 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by ucenik1234 »

Dope_Man wrote: 06/06/2023 12:25
moimoi wrote: 06/06/2023 12:23
Ne trosi vise ali moraju cistiti gepek :D
Strogo tehnicki gledano - da, trosi vise. Zanemarivo, al fizika kaze da ti treba vise energije da pomaknes tezi objekat.
E ja ga jebem ko gleda u 30kg opterecenja potrosnju auta, isto kad vozis 2 ili 3 covjeka, zanemarivo i na duze relacije
User avatar
Edin H.
Posts: 47225
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#7627 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Edin H. »

Mishelinke wrote: 06/06/2023 18:27
mayab wrote: 06/06/2023 13:06

Da , troši više, računa se da na svakih 100 kg više težine, potrošnja poraste za 0,3 l na 100 km....
Predlažem da se od sada i putnici imaju vagati prije ulaska u taxi , pa nemore isto koštat kad ti uđe "curica" sa 45 kg i "debelokožac" od 150 kg u auto :mrgreen:
Ništa onda, napraviti cjenovnik po živoj vagi i riješen problem.

Ha ja
Normalno, neka nose kantar, zakače putnike za okovratnike, izmjere i dodaju prtljag i sračunaju.
Matematiku znaju, išli su u osnovnu.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#7628 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Avetinho »

Dope_Man wrote: 06/06/2023 12:25
moimoi wrote: 06/06/2023 12:23
Ne trosi vise ali moraju cistiti gepek :D
Strogo tehnicki gledano - da, trosi vise. Zanemarivo, al fizika kaze da ti treba vise energije da pomaknes tezi objekat.
Pade muha na međeda.

A s druge strane, jednom kad se pokreneš, moraš uložiti više energije da se zaustaviš, što bi se dalo prevesti u ovo -- da manje trošiš na duže ako ne pritišćeš kočnicu.
Hakiz
Posts: 40867
Joined: 30/07/2015 20:01

#7629 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Hakiz »

GandalfSivi wrote: 06/06/2023 18:24
drndalo wrote: 06/06/2023 12:20

Mislis istoj onoj "uredjenoj" gdje taxisti SA Taxija, sa standa Aerodrom uzimaju kako hoce, a ne po taximetru...?

Svijet koji je to zelio rijesiti je odavno uveo 3-4 razna nacina, i zamisli, svi rade... Samo kod nas "ne moze"...
Ne bih bas rekao da su svi to rjesili. Po cijelom svijetu aerodrom je mamac za uzimanje para, samo drzave koje imaju Uber sada imaju manje problema...
Vidi Firencu: Fiksna cijena do centra grada.

https://www.florence-airport.com/taxi/

I funkcioniše, probao sam.

Tako mogu i kod nas. Stoji tabla na kojoj piše da je od aerodroma do područja Skenderija - Baščaršija jedinstvena cijena, recimo 25 KM, ostale destinacije po taksimetru.

Ima tu još mnogo toga šta se treba urediti: Polaganje ispita za dozvolu da se taksira, GPS praćenje, audio-vizuelno snimanje itd. Mušterija se požali, GPS pokaže rutu kojom je taksista vozio i nema više ići dužim putem ili više naplatiti.

Da smiju i hoće.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15750
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#7630 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by problemnatravunu »

Trappist wrote: 06/06/2023 18:21
mayab wrote: 06/06/2023 13:06

Da , troši više, računa se da na svakih 100 kg više težine, potrošnja poraste za 0,3 l na 100 km....
Predlažem da se od sada i putnici imaju vagati prije ulaska u taxi , pa nemore isto koštat kad ti uđe "curica" sa 45 kg i "debelokožac" od 150 kg u auto :mrgreen:
Upravo, sto je onda cijena ista ako udje u auto neko od 30kg i neko od 120kg :lol:
:lol:
Kako neke avio kompanije naplaćuju skuplje karte za one debele... :oops:

Šalu na stranu, eto neka je i kofer 5 KM ,
bitno je da sve to putnik transparentno zna ,
dakle zna šta ga čeka , nema neugodnih iznenađenja....
Tako da je ovaj javni cjenovnik ipak koračić naprijed !
User avatar
Dope_Man
Posts: 7791
Joined: 03/06/2016 16:31

#7631 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Dope_Man »

ucenik1234 wrote: 06/06/2023 21:08
Dope_Man wrote: 06/06/2023 12:25

Strogo tehnicki gledano - da, trosi vise. Zanemarivo, al fizika kaze da ti treba vise energije da pomaknes tezi objekat.
E ja ga jebem ko gleda u 30kg opterecenja potrosnju auta, isto kad vozis 2 ili 3 covjeka, zanemarivo i na duze relacije
Ma naravno da niko u stvarnom svijetu ne racuna da ce mu na 1500+ kg kofer-dva nesto promijenit. Ovo sam naveo cisto kao cjepidlacenje iz zezancije jer eto, tehnicki trosis nesto vise, al to nije razlog naplate.

Uostalom, davno sam se vozio zadnji put taksijem, al znam da su imali pravilo ako stavis kofer u gepek placas, ako ga stavis na sjediste ne.. pa et :lol:
Hakiz
Posts: 40867
Joined: 30/07/2015 20:01

#7632 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Hakiz »

problemnatravunu wrote: 07/06/2023 06:41
Trappist wrote: 06/06/2023 18:21
Upravo, sto je onda cijena ista ako udje u auto neko od 30kg i neko od 120kg :lol:
:lol:
Kako neke avio kompanije naplaćuju skuplje karte za one debele... :oops:

Šalu na stranu, eto neka je i kofer 5 KM ,
bitno je da sve to putnik transparentno zna ,
dakle zna šta ga čeka , nema neugodnih iznenađenja....
Tako da je ovaj javni cjenovnik ipak koračić naprijed !
Sjedneš u taksi i ovaj te doveza i kaže, ne zanima me šta je pisalo na tabli, ovoliko ćeš platiti ili će Musa da dere jarca. Šta u tom slučaju? Dok dođe policija, prođe godina. Udruženje nikada taksistu nije kaznilo ni za šta. Ti si jači? Nema frke, nemu će za pola minute priskočiti u pomoć 10 kolega.

Ugradi ono dugme što ubrzava taksimetar, pa ispadne da od Aerodroma do lokacije nema 10 KM nego 25. Taksimetar pokazao toliko, plati po taksimetru.

Šta tada?

Morat ćemo vidjeti da li će to postavljanje table nešta promijeniti ili neće. Pa da onda kažemo da li je koračić naprijed ili nije.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15750
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#7633 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by problemnatravunu »

A sve je moguće , ali nećemo sad o tim nekim ekstremnim hipotetičkim situacijama
User avatar
holowey
Posts: 8469
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#7634 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by holowey »

na aerodromskom salteru kupim voucher "novi grad", "novo sarajevo" "centar", "bascarsija", "vogosca" itd sa fiksnim cijenama koje ukljucuju prtljag... taksista sa taxi standa aerodrom MORA prihvatiti voucher a poslije voznje ga refundirati na aerodromu... za duze rute dogovor sa taxi vozacem...

ovaj fazon sa voucherima sam iskusio u kuala lumpuru i kao turista sam osjetio olaksanje jer sam unaprijed znao koliko ce me kostati voznja do hotela...
User avatar
drug_profi
Posts: 50823
Joined: 16/07/2012 16:00

#7635 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by drug_profi »

holowey wrote: 07/06/2023 13:13 na aerodromskom salteru kupim voucher "novi grad", "novo sarajevo" "centar", "bascarsija", "vogosca" itd sa fiksnim cijenama koje ukljucuju prtljag... taksista sa taxi standa aerodrom MORA prihvatiti voucher a poslije voznje ga refundirati na aerodromu... za duze rute dogovor sa taxi vozacem...

ovaj fazon sa voucherima sam iskusio u kuala lumpuru i kao turista sam osjetio olaksanje jer sam unaprijed znao koliko ce me kostati voznja do hotela...
Odlična i jeftino provodiva ideja.
Samo imaš mafijašku organizaciju kojoj to trebaš nekako nametnuti.
Ja bih uveo još jedan štand za ostale taksi službe, tj. za one koji prihvataju vaučer.
Hakiz
Posts: 40867
Joined: 30/07/2015 20:01

#7636 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Hakiz »

holowey wrote: 07/06/2023 13:13 na aerodromskom salteru kupim voucher "novi grad", "novo sarajevo" "centar", "bascarsija", "vogosca" itd sa fiksnim cijenama koje ukljucuju prtljag... taksista sa taxi standa aerodrom MORA prihvatiti voucher a poslije voznje ga refundirati na aerodromu... za duze rute dogovor sa taxi vozacem...

ovaj fazon sa voucherima sam iskusio u kuala lumpuru i kao turista sam osjetio olaksanje jer sam unaprijed znao koliko ce me kostati voznja do hotela...
:thumbup:
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15750
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#7637 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by problemnatravunu »

Hakiz wrote: 08/06/2023 02:38
holowey wrote: 07/06/2023 13:13 na aerodromskom salteru kupim voucher "novi grad", "novo sarajevo" "centar", "bascarsija", "vogosca" itd sa fiksnim cijenama koje ukljucuju prtljag... taksista sa taxi standa aerodrom MORA prihvatiti voucher a poslije voznje ga refundirati na aerodromu... za duze rute dogovor sa taxi vozacem...

ovaj fazon sa voucherima sam iskusio u kuala lumpuru i kao turista sam osjetio olaksanje jer sam unaprijed znao koliko ce me kostati voznja do hotela...
:thumbup:
"Mrak" ideja , samo hajde je ti provedi u praksu :!: :?:
Teško.
User avatar
holowey
Posts: 8469
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#7638 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by holowey »

problemnatravunu wrote: 08/06/2023 05:52
Hakiz wrote: 08/06/2023 02:38

:thumbup:
"Mrak" ideja , samo hajde je ti provedi u praksu :!: :?:
Teško.
kanton izdaje licencu, kanton uslovi vaznost licence (ili pristup terminalu, to moze i sam aerodrom) sa prihvatanjem vouchera... ima nacina...
User avatar
dr_Evil
Posts: 12619
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#7639 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by dr_Evil »

holowey wrote: 07/06/2023 13:13 na aerodromskom salteru kupim voucher "novi grad", "novo sarajevo" "centar", "bascarsija", "vogosca" itd sa fiksnim cijenama koje ukljucuju prtljag... taksista sa taxi standa aerodrom MORA prihvatiti voucher a poslije voznje ga refundirati na aerodromu... za duze rute dogovor sa taxi vozacem...

ovaj fazon sa voucherima sam iskusio u kuala lumpuru i kao turista sam osjetio olaksanje jer sam unaprijed znao koliko ce me kostati voznja do hotela...
Ko bi rekao da se i na ovom forumu nesto pametno moze procitat :D odlicna :thumbup:
User avatar
holowey
Posts: 8469
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#7640 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by holowey »

za svaki problem sa kojim se suocavamo nekad negdje u svijetu je nadjeno neko rjesenje, samo podjoniti, da ne zamaramo svoje glavice...probaj ovo sto se dokazalo kao funkcionalno... radi? super... ne radi? probaj nesto drugo isto tako negdje dokazano funkcionalno... pa dok ne ubodemo sta kod nas funkcionise...
Hakiz
Posts: 40867
Joined: 30/07/2015 20:01

#7641 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Hakiz »

holowey wrote: 08/06/2023 09:28
problemnatravunu wrote: 08/06/2023 05:52

"Mrak" ideja , samo hajde je ti provedi u praksu :!: :?:
Teško.
kanton izdaje licencu, kanton uslovi vaznost licence (ili pristup terminalu, to moze i sam aerodrom) sa prihvatanjem vouchera... ima nacina...
Gdje ima volje ima i načina.

Problem je u tome da ne žele da srede stanje, naročito sa Sarajevotaksijem. Ni oni prošli, ni ovi sadašnji. Neko iz "samog vrha" ih štiti. Kao Delimustafića :lol:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41182
Joined: 29/06/2011 23:39

#7642 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by dječak sa šibicama »

Naravno da imaju zastitu, Suljagiceva ekipa je neunistiva, ministri su im gladili dupe, a zasto... pa recimo ja mislim da to ima veze sa tim kako su brojni taksisti ujedno i kurirska sluzba za zna se sta. A zna se vec i da isti ti imaju krake i do vrhova politicke i obavjestajne strukture.
Hakiz
Posts: 40867
Joined: 30/07/2015 20:01

#7643 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Hakiz »

dječak sa šibicama wrote: 08/06/2023 12:30 Naravno da imaju zastitu, Suljagiceva ekipa je neunistiva, ministri su im gladili dupe, a zasto... pa recimo ja mislim da to ima veze sa tim kako su brojni taksisti ujedno i kurirska sluzba za zna se sta. A zna se vec i da isti ti imaju krake i do vrhova politicke i obavjestajne strukture.
OK, ali izmijenili su se ministri, političari obavještajci, vrhovi itd. Barem kod Bošnjaka i u KS, a govorimo o firmi, službi u KS.

Ako i dalje Sarajevotaksi bude imao zaštitu, to će značiti da i ovi novi ministri rade isto šta su radili i stari.

Doduše, nisu se izmijenili sudije, tužioci. Tu leži zec?
azdralovic
Posts: 4447
Joined: 29/05/2010 21:46

#7644 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by azdralovic »

holowey wrote: 07/06/2023 13:13 na aerodromskom salteru kupim voucher "novi grad", "novo sarajevo" "centar", "bascarsija", "vogosca" itd sa fiksnim cijenama koje ukljucuju prtljag... taksista sa taxi standa aerodrom MORA prihvatiti voucher a poslije voznje ga refundirati na aerodromu... za duze rute dogovor sa taxi vozacem...

ovaj fazon sa voucherima sam iskusio u kuala lumpuru i kao turista sam osjetio olaksanje jer sam unaprijed znao koliko ce me kostati voznja do hotela...
ovo ima i u Beogradu, i funkcionise
User avatar
Laplace
Posts: 10515
Joined: 19/11/2012 18:37

#7645 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Laplace »

holowey wrote: 08/06/2023 09:38 za svaki problem sa kojim se suocavamo nekad negdje u svijetu je nadjeno neko rjesenje, samo podjoniti, da ne zamaramo svoje glavice...probaj ovo sto se dokazalo kao funkcionalno... radi? super... ne radi? probaj nesto drugo isto tako negdje dokazano funkcionalno... pa dok ne ubodemo sta kod nas funkcionise...
Kad sam počinjao da radim kao nastavnik, u školi je bio jedan učenik koji doslovno nije znao ni da prepiše kontrolni rad (srećom, nisam mu ja predavao). Davao je nekoj od učenica da mu napiše rad.

Izgleda da sad takvi vode državu.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41182
Joined: 29/06/2011 23:39

#7646 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by dječak sa šibicama »

Hakiz wrote: 08/06/2023 14:30
dječak sa šibicama wrote: 08/06/2023 12:30 Naravno da imaju zastitu, Suljagiceva ekipa je neunistiva, ministri su im gladili dupe, a zasto... pa recimo ja mislim da to ima veze sa tim kako su brojni taksisti ujedno i kurirska sluzba za zna se sta. A zna se vec i da isti ti imaju krake i do vrhova politicke i obavjestajne strukture.
OK, ali izmijenili su se ministri, političari obavještajci, vrhovi itd. Barem kod Bošnjaka i u KS, a govorimo o firmi, službi u KS.

Ako i dalje Sarajevotaksi bude imao zaštitu, to će značiti da i ovi novi ministri rade isto šta su radili i stari.

Doduše, nisu se izmijenili sudije, tužioci. Tu leži zec?
I prije su se mijenjali ministri, spominjem ministre jer su Sakicka i jos neki stajali u otvorenu zastitu Suljagiceve mafije, pa kontam da su tu neke relacije u pitanju. Vjerovatno su pipci prosireni i dalje.

A taxe su poznati kao "magarci", to nije neka rekla kazala, mule koje sluze za prenos odredjenih tereta :D fakat ne vidim za sta drugo mogu biti korisni, pa imaju konstantnu zastitu vladajucih struktura u kantonu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7647 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by moonca »

Hakiz wrote: 08/06/2023 14:30 Ako i dalje Sarajevotaksi bude imao zaštitu, to će značiti da i ovi novi ministri rade isto šta su radili i stari.
Neka ih narod kaznjava ,ako su 'divlji'.... ne razumijem ovoliko brige oko taxi sluzbe.. ko da ih koristite 3 puta dnevno.. :-)
User avatar
dzeno123
Posts: 1843
Joined: 20/04/2009 20:39
Location: Dreamland

#7648 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by dzeno123 »

moonca wrote: 08/06/2023 17:56
Hakiz wrote: 08/06/2023 14:30 Ako i dalje Sarajevotaksi bude imao zaštitu, to će značiti da i ovi novi ministri rade isto šta su radili i stari.
Neka ih narod kaznjava ,ako su 'divlji'.... ne razumijem ovoliko brige oko taxi sluzbe.. ko da ih koristite 3 puta dnevno.. :-)
Vala bas. Nit je toliko stanje kritično, niti ne rijesivo. Ko se vozi cesto moze potvrditi da sve funkcionise normalno, da je smjena generacije i kod njih i da su ovo izolirani slučajevi. Generalisati bilo sto je pogresno pa i taksi sluzbu.
bumerangss
Posts: 4519
Joined: 12/01/2015 16:47

#7649 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by bumerangss »

SmokingMan wrote: 06/06/2023 12:17 Naravno da jeste, ako se teži uređenoj državi gdje se neće istovremeno poslovati unutar zone oporezivanja i sive zone.
O tome treba da razmišlja i da riješi država tj inspekcija koja dobiva platu iz budžeta tj direktno od tih kazni

Mene kao pojedinca ne zanima je li "divljak" ili regularni taxista nego da dobijem korektnu uslugu i da mi pošteno naplati

U sa-taxi nisam ušao preko 10 god i ne namjeravam od kako sam doživio par neugodnosti.
Prvo zovem žuti taxi jer ih najviše ima po Novom Gradu iako imaju puno "divljih" pa mi dispecer kaže npr "za 3 min crna škoda bez oznaka"a rijeđe kad nema žuti vozilo onda zovem crveni taxi čiji su vozači najkorektniji, čista i komotna vozila i do sad nisam kod njih naišao na "divljeg" koji iz pretinca izvadi mobitel pa na aplikaciji upali taximetar kao sto rade kod žutog :D
bumerangss
Posts: 4519
Joined: 12/01/2015 16:47

#7650 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by bumerangss »

drug_profi wrote: 07/06/2023 13:17
holowey wrote: 07/06/2023 13:13 na aerodromskom salteru kupim voucher "novi grad", "novo sarajevo" "centar", "bascarsija", "vogosca" itd sa fiksnim cijenama koje ukljucuju prtljag... taksista sa taxi standa aerodrom MORA prihvatiti voucher a poslije voznje ga refundirati na aerodromu... za duze rute dogovor sa taxi vozacem...

ovaj fazon sa voucherima sam iskusio u kuala lumpuru i kao turista sam osjetio olaksanje jer sam unaprijed znao koliko ce me kostati voznja do hotela...
Odlična i jeftino provodiva ideja.
Samo imaš mafijašku organizaciju kojoj to trebaš nekako nametnuti.
Ja bih uveo još jedan štand za ostale taksi službe, tj. za one koji prihvataju vaučer.
Ne znam zašto izmišljati nova pravila, vaucere, fiksne cijene... kad imamo riješenje a to je TAXIMETAR! Koliko otkuca toliko i naplati. Jućer je na Kalman radiju u 10:30 tema dana bilo taxiranje i možete preslušati tj pregledati tu emisiju na fb kalmana i ko zna nek postavi ovdje da svi vide tj cuju gosta predstavnika Sa-taxija, javljali su se i slušaoci, bilo i kritika i pohvala, zašto se placa prtljag i kako je u Tuzli... vrijedi poslušati

Ja razumijem i taxistu da mu se navuce mrak na oci za kratke vožnje npr sjedne mu mušterija od štanda Latinska cuprija i to uprtila 5 6 7 cekera voća povrća sa Markala i kajmaka i visočke suhotinje iz Tržnice :D i kaže vozi do bistričke stanice sto je 3 4 KM :-)

Ja sam za opciju da start bude skuplji a pređeni kilometar jeftiniji nego sad npr da start bude 5 KM a kilometar 1 KM pa bujrum hoćeš da glumiš gospodu da sjedeš u taxi zbog jednog kilometra onda može to je 6 KM a za 10 kilomatara koštalo bi 15 KM ili još drastičniji omjer npr da start bude 7 KM a kilometar 0,5 KM pa ce vožnja od principovog mosta do bistričke stanice biti 8 9 KM a od čaršije do ilidže 13 KM
Post Reply