Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Locked
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#101 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by Bloo »

dezurni_ucenik wrote:
Bloo wrote:Još će kod nas zbog džume početi Ira..ovaj Bosanska revolucija :mrgreen:

Ne kontam ti komentar. Jel to problem sto neko ide na dzumu? Idem i ja na dzumu, i odmah vratim se nazad na posao.
Apsolutno nije problem :mrgreen:
Da li nadoknadiš vrijeme koje si proveo na džumi ili ti ono ulazi u radno vrijeme?
S obzirom da Član 11 . u prijedlog ugovora između IZ i BiH ne definiše da li to vrijeme, te vrijeme koje bi odvojio za sehur i iftar, te hadž ulazi u radno vrijeme ili ne, zdravorazumski je pitati.

Image
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#102 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by dezurni_ucenik »

Bloo wrote:
dezurni_ucenik wrote:
Bloo wrote:Još će kod nas zbog džume početi Ira..ovaj Bosanska revolucija :mrgreen:

Ne kontam ti komentar. Jel to problem sto neko ide na dzumu? Idem i ja na dzumu, i odmah vratim se nazad na posao.
Apsolutno nije problem :mrgreen:
Da li nadoknadiš vrijeme koje si proveo na džumi ili ti ono ulazi u radno vrijeme?
S obzirom da Član 11 . u prijedlog ugovora između IZ i BiH ne definiše da li to vrijeme, te vrijeme koje bi odvojio za sehur i iftar, te hadž ulazi u radno vrijeme ili ne, zdravorazumski je pitati.

Image


Mojih 30 minuta pauze. To sto cu ja raditi sa njima, apsolutno nije tvoj problem.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#103 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by Bloo »

dezurni_ucenik wrote:

Mojih 30 minuta pauze. To sto cu ja raditi sa njima, apsolutno nije tvoj problem.
Džuma-namaz traje 30 minuta? Nisam znala.
Također, indikativno je što ove odredbe ne postoje u ugovoru sa Svetom stolicom, barem dio oko ishrane. Na primjer da u skladu sa stavkom 3., u doba korizme ili petkom bude nuđena i riba, odnosno kao što tebe ne može niko da natjera da jedeš svinjetinu, da i katolike ne može niko da natjera da jedu mesu dan kada treba da jedu ribu...

U prošlom postu sam postavila razlike između dva ugovora. U suštini meni je član da je Islamska zajednica samostalna u uređivanju svog materijalnog i finansijskog poslovanja puno bitniji za diskusiju od džume.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#104 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by dezurni_ucenik »

Bloo wrote:
dezurni_ucenik wrote:

Mojih 30 minuta pauze. To sto cu ja raditi sa njima, apsolutno nije tvoj problem.
Džuma-namaz traje 30 minuta? Nisam znala.
Također, indikativno je što ove odredbe ne postoje u ugovoru sa Svetom stolicom, barem dio oko ishrane. Na primjer da u skladu sa stavkom 3., u doba korizme ili petkom bude nuđena i riba, odnosno kao što tebe ne može niko da natjera da jedeš svinjetinu, da i katolike ne može niko da natjera da jedu mesu dan kada treba da jedu ribu...

U prošlom postu sam postavila razlike između dva ugovora. U suštini meni je član da je Islamska zajednica samostalna u uređivanju svog materijalnog i finansijskog poslovanja puno bitniji za diskusiju od džume.

Ja mislim da ti znas mnoge stvari samo se, necu reci da provociras, vec samo malo se volis blesava praviti,

Dzuma krece u 13 odnosno 12 ako je zimsko vrijeme i traje pola sata.

Iftar je za sada tek predvece navece, i tek za nekih 10-15 godina kad dodje zima bice tamo nekad 15:30-16:00.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#105 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by Bloo »

dezurni_ucenik wrote:
Dzuma krece u 13 odnosno 12 ako je zimsko vrijeme i traje pola sata.
Iftar je za sada tek predvece navece, i tek za nekih 10-15 godina kad dodje zima bice tamo nekad 15:30-16:00.
Zvanični stav IZ:
Džuma-namaz je obaveza svakog punoljetnog i zdravog muslimana koja se obavlja petkom. U Bosni i Hercegovini džuma-namaz za vrijeme zimskog računanja vremena počinje u 12.00 sati, dok za vrijeme ljetnog računanja vremena počinje u 13.00. Ono najvažnije je da džuma-namaz, što uključuje sam poziv na molitvu, hutbu (obraćanja vjerskog službenika), i molitvu ne traje nikad i ne može trajati duže od sat vremena

Ja sam te normalno pitanja da li ti navedeno ulazi u radno vrijeme, ti se obrecnuo da ti ulazi u 30 minutnu pauzu.
Džuma namaz može trajati DO sat vremena.

Također ne uzimaš u obzir ljude koji rade druge i treće smjene :) i oni su uključeni u ovaj propis o iftaru, sehuru...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#106 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by Bloo »

Isto tako, ako si ikada imao priliku da čitaš pravne akte, upoznat si sa ovim konstrukcijama.

Davanje prava na pauzu za obavljanje navedenih propisa da li to podrazumijeva zakonski propisanu pauzu od 30 minuta ili dodatnu pauzu?
Dalje, da li sveta dužnost odlaska na hadž će se pokriti godišnjim odmorom zaposlenika u evidenciji ili je pak skroz drugi institut, te kako će se evidentirati?

Također, ako neko radi smjenski rad od 12 sati, da li mu se omogućava pauza i za džumu i za npr. iftar isti dan?
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#107 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by beautyfool »

Maraschino wrote:
beautyfool wrote: Pa Dzume su vrlo lako rjesive, s obzirom da je u Federaciji vecinsko muslimansko stanovnistvo, pomjerimo vikend petkom i subotom, tako da nemamo nikakvih problema sa ispoljavanjem nasih vjerskih obaveza i rjesen problem a s obzirom da oni smatraju da se ne treba izlaziti s radnog mjesta zbog obavljenja vjerske duznosti, onda necemo ni imati problem a i njima nece smetati.
:-) :-)

Pricamo o BiH a ne o Kuvajtu.
Pa vikend je subota i nedelja u krscanskim zemljama upravo iz tog razloga, zbog vjerskih duznosti, u arapskim zemljama gdje su vecinsko muslimansko stanovnistvo vikend je petkom i subotom a u nekim zemljama gdje ima i ovih i onih kao u Jordanu vikend je petkom i nedeljom, s obzirom da su muslimani vecinsko stanovnistvo imaju pravo da traze svoja prava, a koliko vidim oni ne smatraju vjerske duznosti kao bitnim tako da se komotno moze nedeljom raditi a vikend da bude petak i subota.
LakePlacid
Posts: 141
Joined: 09/03/2018 13:03

#108 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by LakePlacid »

smijesni_ste wrote:Opšta kuknjava kad se bilo kakva kritika Izraela tumači kao "antisemitizam", ali je ok bilo kakvu kritiku u vezi sa islamom nazivati "islamofobijom" :lol:
:thumbup:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#109 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by JThomas »

šta god se potpisalo ili ne potpisalo, u ovoj društvenoj klimi će na džumu i na hadž sa posla ići budžetlije i gazde, a radnici kod gazda će šutiti da ne bi izgubili i to malo što imaju.
User avatar
medvjed23
Posts: 26854
Joined: 16/07/2010 13:49

#110 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by medvjed23 »

upravo.. slična priča kao sa usvajanjem zakona o radu.. puno buke oko mrtvih slova na papiru..
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#111 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by Chmoljo »

JThomas wrote:šta god se potpisalo ili ne potpisalo, u ovoj društvenoj klimi će na džumu i na hadž sa posla ići budžetlije i gazde, a radnici kod gazda će šutiti da ne bi izgubili i to malo što imaju.
Odnosno, ici ce oni koji vec idu, a oni koji ne idu sada, nece ici ni poslije tog ugovora.

A najvise ce se o ovome pametovati.
User avatar
Edin H.
Posts: 47049
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#112 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by Edin H. »

beautyfool wrote:
Maraschino wrote:
beautyfool wrote: Pa Dzume su vrlo lako rjesive, s obzirom da je u Federaciji vecinsko muslimansko stanovnistvo, pomjerimo vikend petkom i subotom, tako da nemamo nikakvih problema sa ispoljavanjem nasih vjerskih obaveza i rjesen problem a s obzirom da oni smatraju da se ne treba izlaziti s radnog mjesta zbog obavljenja vjerske duznosti, onda necemo ni imati problem a i njima nece smetati.
:-) :-)

Pricamo o BiH a ne o Kuvajtu.
Pa vikend je subota i nedelja u krscanskim zemljama upravo iz tog razloga, zbog vjerskih duznosti, u arapskim zemljama gdje su vecinsko muslimansko stanovnistvo vikend je petkom i subotom a u nekim zemljama gdje ima i ovih i onih kao u Jordanu vikend je petkom i nedeljom, s obzirom da su muslimani vecinsko stanovnistvo imaju pravo da traze svoja prava, a koliko vidim oni ne smatraju vjerske duznosti kao bitnim tako da se komotno moze nedeljom raditi a vikend da bude petak i subota.
Eki petak i nedelja, odlican fol. :D
User avatar
Ludzak
Posts: 5507
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#113 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by Ludzak »

Alija nam je podario da možemo sa posla nesmetano otići na džumu. I zašto to ne ispoštvovati?
Isto kao što ispoštujemo i 12h radnog vremena za platu od 600 KM, isto što nam je i on to obezbjedio.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#114 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by valjuga »

JThomas wrote:šta god se potpisalo ili ne potpisalo, u ovoj društvenoj klimi će na džumu i na hadž sa posla ići budžetlije i gazde, a radnici kod gazda će šutiti da ne bi izgubili i to malo što imaju.
Ali zato je dragi allah stvorio i njemačku npr.Pa možemo i mi odahnut,što smo kod privatnika hamalili :mrgreen:

Eeeee :run: :run:
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#115 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by dezurni_ucenik »

Bloo wrote:
dezurni_ucenik wrote:
Dzuma krece u 13 odnosno 12 ako je zimsko vrijeme i traje pola sata.
Iftar je za sada tek predvece navece, i tek za nekih 10-15 godina kad dodje zima bice tamo nekad 15:30-16:00.
Zvanični stav IZ:
Džuma-namaz je obaveza svakog punoljetnog i zdravog muslimana koja se obavlja petkom. U Bosni i Hercegovini džuma-namaz za vrijeme zimskog računanja vremena počinje u 12.00 sati, dok za vrijeme ljetnog računanja vremena počinje u 13.00. Ono najvažnije je da džuma-namaz, što uključuje sam poziv na molitvu, hutbu (obraćanja vjerskog službenika), i molitvu ne traje nikad i ne može trajati duže od sat vremena

Ja sam te normalno pitanja da li ti navedeno ulazi u radno vrijeme, ti se obrecnuo da ti ulazi u 30 minutnu pauzu.
Džuma namaz može trajati DO sat vremena.

Također ne uzimaš u obzir ljude koji rade druge i treće smjene :) i oni su uključeni u ovaj propis o iftaru, sehuru...

E ovako,

Dzuma u 99% slucajeva cak cu reci u 100% slucajeva traje 30 minuta, negdje bas rijetko zna da traje 40 minuta. Nikad u zivotu nisam bio na dzumi koja traje sat vremena. Takodjer u vecini slucajeva, to ulazi u pauzu. Kod privatnika pogotovo.


Onda imas neplaceno odsustvo:


Član 54.

(3) Poslodavac je dužan omogućiti radniku odsustvo do četiri radna dana u jednoj kalendarskoj godini, radi zadovoljavanja njegovih vjerskih
odnosno tradicijskih potreba, s tim da se odsustvo od dva dana koristi uz naknadu plaće - plaćeno odsustvo.
smijesni_ste
Posts: 5979
Joined: 09/10/2009 16:46

#116 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by smijesni_ste »

Ludzak wrote:Alija nam je podario da možemo sa posla nesmetano otići na džumu. I zašto to ne ispoštvovati?
Isto kao što ispoštujemo i 12h radnog vremena za platu od 600 KM, isto što nam je i on to obezbjedio.
Istovremeno tužan i smiješan post, ali brutalno tačan :sad: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11053
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#117 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by Prpa.ba »

Platu od 600 KM nije vam obezbijedio Alija vec vase sposobnosti i vrijednost na trzistu rada. :thumbup:
zrakomlat
Posts: 10242
Joined: 23/09/2012 17:22

#118 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by zrakomlat »

Prpa.ba wrote:Platu od 600 KM nije vam obezbijedio Alija vec vase sposobnosti i vrijednost na trzistu rada. :thumbup:
:thumbup:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#119 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by arzuhal »

dezurni_ucenik wrote:
Bloo wrote:
dezurni_ucenik wrote:
Dzuma krece u 13 odnosno 12 ako je zimsko vrijeme i traje pola sata.
Iftar je za sada tek predvece navece, i tek za nekih 10-15 godina kad dodje zima bice tamo nekad 15:30-16:00.
Zvanični stav IZ:
Džuma-namaz je obaveza svakog punoljetnog i zdravog muslimana koja se obavlja petkom. U Bosni i Hercegovini džuma-namaz za vrijeme zimskog računanja vremena počinje u 12.00 sati, dok za vrijeme ljetnog računanja vremena počinje u 13.00. Ono najvažnije je da džuma-namaz, što uključuje sam poziv na molitvu, hutbu (obraćanja vjerskog službenika), i molitvu ne traje nikad i ne može trajati duže od sat vremena

Ja sam te normalno pitanja da li ti navedeno ulazi u radno vrijeme, ti se obrecnuo da ti ulazi u 30 minutnu pauzu.
Džuma namaz može trajati DO sat vremena.

Također ne uzimaš u obzir ljude koji rade druge i treće smjene :) i oni su uključeni u ovaj propis o iftaru, sehuru...

E ovako,

Dzuma u 99% slucajeva cak cu reci u 100% slucajeva traje 30 minuta, negdje bas rijetko zna da traje 40 minuta. Nikad u zivotu nisam bio na dzumi koja traje sat vremena. Takodjer u vecini slucajeva, to ulazi u pauzu. Kod privatnika pogotovo.


Onda imas neplaceno odsustvo:


Član 54.

(3) Poslodavac je dužan omogućiti radniku odsustvo do četiri radna dana u jednoj kalendarskoj godini, radi zadovoljavanja njegovih vjerskih
odnosno tradicijskih potreba, s tim da se odsustvo od dva dana koristi uz naknadu plaće - plaćeno odsustvo.
Primjećujem da Bloo ima slične primjedbe k'o i Dragan Čović, osim što još nije spomenula arhiv IZ-a i još tih detalja...
Amaryl
Posts: 73
Joined: 23/09/2011 17:40

#120 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by Amaryl »

JThomas wrote:šta god se potpisalo ili ne potpisalo, u ovoj društvenoj klimi će na džumu i na hadž sa posla ići budžetlije i gazde, a radnici kod gazda će šutiti da ne bi izgubili i to malo što imaju.
Vala ja do sada promijenio tri firme prevent, talijansku i njemacku i u svakoj imao 45 minuta vremena za dzumu, imao sehur i iftar i nikad nikakvih problema. Za sehur i iftar propisanu pauzu samo pomjerao kada je vrijeme koje meni odgovara, a za dzumu nista tako dogovoreno i nikakav problem...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#121 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by Bloo »

arzuhal wrote: Primjećujem da Bloo ima slične primjedbe k'o i Dragan Čović, osim što još nije spomenula arhiv IZ-a i još tih detalja...
Ako se referiras na moj raniji post gdje su izvucene neke razlike, onda specificiraj sta je tacno slicno.
A ako mislis na ovu razmjenu sa ucenikom, komentari i pitanja su nesto sto bi i Kadrovska sluzba postavila prililom evidentiranja i obracuna radnih sati. Ako si ih iscitao.

Druga stvar je sto ucenik se pravi blesav i svako pitanje percipira kao napad.
smijesni_ste
Posts: 5979
Joined: 09/10/2009 16:46

#122 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by smijesni_ste »

Naša greška...toliko je toga obećao i ostvario da je napravljena zabuna...mislili smo na zlatne kašike i juniorovih 100 hiljada radnih mjesta
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#123 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by Bloo »

dezurni_ucenik wrote:

Onda imas neplaceno odsustvo:

Član 54.

(3) Poslodavac je dužan omogućiti radniku odsustvo do četiri radna dana u jednoj kalendarskoj godini, radi zadovoljavanja njegovih vjerskih
odnosno tradicijskih potreba, s tim da se odsustvo od dva dana koristi uz naknadu plaće - plaćeno odsustvo.
U prijedlogu ugovora sa IZ se spominju 5 neradnih dana za sve muslimane u BiH, koji ce biti regulisari posebnim zakonom.
Jos uvijek nije utvrdeno da li ce biti placeni ili neplaceni.
Tako da je paralelno potrebno, a ako su ovo isti dani na koje se misli, uraditi i izmjenu Zakona.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#124 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by insomnia78 »

smijesni_ste wrote:Naša greška...toliko je toga obećao i ostvario da je napravljena zabuna...mislili smo na zlatne kašike i juniorovih 100 hiljada radnih mjesta
Smijesan si. Zlatne kasike su izmisljotina
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#125 Re: Islamska zajednica u BiH - politicko pitanje

Post by Bloo »

Prpa.ba wrote:Platu od 600 KM nije vam obezbijedio Alija vec vase sposobnosti i vrijednost na trzistu rada. :thumbup:
Molim te tu mudrost ne zaboravi podijeliti sa prosvjetnim radnicima u osnovnom obrazovanju, pogotovo Podrinjskog kantona
Locked