Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Hakiz
Posts: 40559
Joined: 30/07/2015 20:01

#351 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Hakiz »

Gojeni H wrote:
Dope_Man wrote:Dati mogucnost covjeku da bude los je jedno, i ima smisla kod ''normalnih'' bogova. Nema smisla kod abrahamskog boga koji je po svemu savrsen, pa tako i savrseno milostiv, a usput i sveznajuci. Jer ako tacno znas da ce se roditi jedan Hitler koji ce uzrokovati smrt miliona ljudi, onda kao milostivo bice valjda neces dozvoliti ni zacece tog bica, jer kakva je to milost ako dozvolis tako nesto a kao sveznajuci nema tu 'mozda ce se desiti'' vec tacno, bez trunke sumnje znas da ce se desiti nesto.

Da ne idemo u ''milost'' stvaranja bica koje ce postati djavo, pustanja u raj zmije koja ce nagovoriti prve ljude da zahebu stvar pa poslije krivljenje kompletnog ljudskog roda zbog jednog covjeka i zene koji su uradili protivno njegovoj volji itd.. primjera je vec bilo milion na ovoj temi.

Prvi i glavni problem abrahamskih religija je sto su u tom antickom takmicenju ''ciji babo je jaci'' malo pretjerali sa ''moj moze SVE'' bez da su razmislili kako se odredjeni atributi ne mogu preklapati. Raniji bogovi nemaju tih problema jer nijedan nije sve. Ako je dobar, dobar je i nije kreator zla, jer ima drugi bog koji je zao i kreator zla i problem rijesen. Jedan bog donosi odluke kakve donosi jer ne zna buducnost, neko ko vidi buducnost u tim ranijim mitologijama obicno nije aktivan akter u bilo cemu, vec samo sa strane postoji da posmatra to sve. Ovaj zna buducnost, a opet se aktivno trudi promijeniti je slanjem svojih poslanika, pa i direktnim uplitanjem, razranjem i slicno.. krajnje besmisleno za bice koje vidi buducnost, osim ako je i sam predeterminiran da se uplice, a onda se opet vratimo na to da ocito nije svemoguc. Kako god se okrene, abrahamski bog ne moze postojati sa svim svojim atributima, mora se ili umanjiti nekoliko atributa, ili ubaciti jos bogova.

Malo su se zahebali jevreji, i nastavili dalje isusovci i muslimani, sa tom pogresnom postavkom u ocaju da ''moj babo bude jaci od tvog'' kad su se takmicili sa tadasnjim bogovima. Tad je to jos i prolazilo, nije se puno preispitivalo. Danas to ne moze proci.
Je l' se to Harari citao?

Visebostvo kao primjer slike nesavrsenih bozanstava. Da, skoro redovna mantra ateista u zadnje vrijeme.
Politeizam nikada nije imao univerzalizam koji imaju krscanstvo i islam. Radi se o lokalnim vjerama, pa Zeus moze postati Jupiter, Hera moze biti ljubomorna, itd.
Ali Bog je Jedan ili nijedan, valjda je i to logika.
Hitler se pojavio kada je krscanstvo izgubilo ulogu u Evropi.
Kada splasne abrahamska religija, na red dolaze moderne. Ako je vjerovati ateistickoj definiciji religije, moderne religije su liberalizam, komunizam, i nacional-socijalizam ... sve ljudske konstrukcije. :D
Zasto kriviti Boga za nesto sto su uradili ljudi? Ljudima je sve manje trebao Bog, a neki od gore nabrojenih su uzeli covjeka za bozanstvo.

Da li namjerno ili ne, zaboravlja se da tek rano krscanstvo i islam uvode pojam "jednakih ljudi pred Bogom". Lokalne religije su podrzavale sisteme koji su opravdavali trenutni poredak. Hinduizam i danas ima kaste, tako da "svako zna svoje mjesto". Rani budizam, kao filozofija, takodje pokusava da vodi ljude kao jednakosti.
Ali, ponovo, tek rano krscanstvo i islam govore o jednakostima svih ljudi.
Ja spominjem mnogoboštvo kao logičnije nego jednog boga, ne kao primjer nesavršenih božanstava. U mnogoboštvu bogovi nikada nisu bili savršeni, pa je po raznim mitologijama (na primjer Grčka) čovjek mogao nadmudriti i pobijediti boga.

Jedini bog o čije msavršenstvu se diskutuje je onaj za kojeg se govor ida je savršen, dakle abrahamski.

I ako čovjek ima svijest o sebi i o bogovima barem koliko postoji znanje čovjeka da nekako zapiše svoje viđenje svijeta (da li slika ili skulptura i naposlijetku pisana riječ, dakle u slučaju slike ili kipova barem barem 20.000 godina ako ne i duže), a postojanje jednog boga je relativno nov izum, ne duži od oko 4.000 godina, onda nije logika da je bog jedan ili nijedan. To je samo trenutno preovladavajuće mišljenje, ne logika. Pa i danas postoje religije, i to ne samo male koje nisu jednobožačke Hinduizam kao najbolji primjer. Nije valjda da od skoro milijarda Hindusa niko nema pojma o logici?

Nego, da se vratim bogu i milosti.

AKo bog radi milostiva i dobra djela, i dobro koje čovjek radi je božije davanje, a zlo čovjek radi isključivo svojom odlukom omogućenom slobodnom voljom, to onda znači da je bog čovjeku dao slobodnu volju isključivo da bi mu omogućio da radi zlo. Da čovjek nema slobodnu volju, ne bi mogao raditi zlo, radio bi samo dobro jer bi bio vođen milosti božijom.

Dakle, slobodna volja je od boga izmišljena i data čovjeku isključivo zato da bi čovjek bio sposoban raditi zlo.

Toliko o božijoj milosti.

Bog u ovom slučaju izgleda kao proizvođač oružja. Neka firma proizvede oružje, neki čovjek to oružje upotrijebi da ubije, firma kaže da oni nisu krivi što je taj čovjek koristio njihov proizvod za zlu radnju.

To je istina, nije firma nikoga ubila. Ali, valjda bi bilo bolje da nisu uopšte napravili to oružje?

I da, čovjek može korstiti razne predmete koji nisu namijenjeni za zle radnje da uradi zlu radnju. Na primjer, šarafcigerom se može ubiti. Ali, kada se proizvede proizvod čija jedina namjena je samo, ili u najvećoj mjeri, ta zla radnja, strijele, koplja, pištolji nuklearne bombe itd su izmišljeni ne da bi se pucalo u mete, nego da se ubije efikasnije nego bacanjem kamena ili udaranjem granom, i onda onaj koji to oružije napravi kaže "nemam ja sa tim ništa" to je licemjerno. Pa nisi napravio šarafciger koji je neko zloupotrijebio, napravio si predmet namijenjen baš za tu radnju za koju kažeš da sa njom nemaš ništa.
Last edited by Hakiz on 18/09/2017 14:35, edited 1 time in total.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#352 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Dope_Man »

Gojeni H wrote:Ali zasto? Da bismo se opet igrali sta je starije koka ili jaje?
Stagod ja napisao, jedan od tvojih mgucih odgovora ce biti "a zasto postoji HIV? Zasto je Bog stvorio bolest?"
Onda cu ti ja odgvoriti "zato sto ne bi znao sta je zdravlje". i onda ces ti meni ... :D
Ne, vec samo zato sto si napisao da se nadas da je i meni jasno zasto smatras ''da Bog, ako vjerujemo da postoji, moze biti samo Milostiv.'' a stvarno mi nije jasno niti iz jednog komentara, bar ovih zadnjih nekoliko koje sam citao da to probam pronaci, jer ne govoris o tome vec odgovaras i pises neke nevezane stvari za ovo sto je tema. Samo sam zelio vidjeti konkretno i precizno zasto mislis da bog mora biti milostiv, kao sto sam ja objasnio zasto mislim da nije milostiv.

Obecavam da necu odgovoriti nista ako budes dovoljno milostiv da to napises, samo cu procitati.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#353 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Gojeni H »

Dope_Man wrote: Ne, vec samo zato sto si napisao da se nadas da je i meni jasno zasto smatras ''da Bog, ako vjerujemo da postoji, moze biti samo Milostiv.'' a stvarno mi nije jasno niti iz jednog komentara, bar ovih zadnjih nekoliko koje sam citao da to probam pronaci, jer ne govoris o tome vec odgovaras i pises neke nevezane stvari za ovo sto je tema. Samo sam zelio vidjeti konkretno i precizno zasto mislis da bog mora biti milostiv, kao sto sam ja objasnio zasto mislim da nije milostiv.

Obecavam da necu odgovoriti nista ako budes dovoljno milostiv da to napises, samo cu procitati.
Moze.

Zbog meni najbitnije stvari - stvorio je covjeka. Da, taj covjek moze postati monstrum, ali i jedno fascinatno bice. Covjeka koji razmislja o svom stvaranju i svom okruzenju. Zatim covjeka koji stvara, koji ima empatiju prema drugom covjeku van njegovog roda.
Sposobnost da cini stvari koje nisu u njegovom DNK, na sto biloski ne bi trebao da je spreman.
*Simpanzu apsolutno ne interesuje sta se desava sa nekom simpanzom iz druge grupe.

Da covjek sada ovog trenutka nestane, to uopste ne bi narusilo nista sto postoji na Zemlji.
Dakle, za nama nema nikakve realne potrebe (ima za paprati, vukom, zecom), ali mi nikome ne sluzimo osim sebi.
Dakle, i pored nas ovakvih kakvi jesmo, mi i dalje opstajemo Bozijom voljom. Kako Bog nije Milostiv?

Al' svoj ti pos'o ... :D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#354 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Gojeni H »

Hakiz wrote:... U mnogoboštvu bogovi nikada nisu bili savršeni, pa je po raznim mitologijama (na primjer Grčka) čovjek mogao nadmudriti i pobijediti boga.
Nezajazljiva zelja nesavrsenog covjeka da se izdigne iznad svog Stvaraoca ...

Jesi l' gledao Alien Covenant? Hint - Dejvid. :D
Hakiz
Posts: 40559
Joined: 30/07/2015 20:01

#355 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Hakiz »

Gojeni H wrote:
Hakiz wrote:... U mnogoboštvu bogovi nikada nisu bili savršeni, pa je po raznim mitologijama (na primjer Grčka) čovjek mogao nadmudriti i pobijediti boga.
Nezajazljiva zelja nesavrsenog covjeka da se izdigne iznad svog Stvaraoca ...

Jesi l' gledao Alien Covenant? Hint - Dejvid. :D
NIsam gledao, ako jesam ne sjećam se.

Pa dobro, priče kao što si Ilijada, Odiseja, Parisu i Heleni itd, ljubomori bogova i boginja su mi draže od straha od abrahamskog boga. Ali te priče su govorile i da čovjek zaista može upravljati svojom sudbinom, uprkos bogovima. A to znači da se isplati truditi.

Jedan bog je donio pojam koncentracije moći u jednoj tačci, i tada se mnogo toga promijenilo.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#356 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by harač »

Dope_Man wrote:Obecavam da necu odgovoriti nista ako budes dovoljno milostiv da to napises, samo cu procitati.
Gojeni H wrote:Zbog meni najbitnije stvari - stvorio je covjeka
zasto je to pokazatelj milosti?

prosjecan covjek* postojanjem samo postaje podlozan siromastvu, ratovima, genocidima i slicnim nedacama, a da ne govorimo da tek ako postoji postaje podlozan i riziku da citavu vjecnost provede u agoniji pakla

*ne manjina poput nas koji imamo luksuz da tokom radnog vremena visimo po internet forumima
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#357 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Smrcak15 »

neki bi ovdje htjeli da spuste Raj na zemlju, da nema iskusenja, da nema niceg loseg, eh tad bi svijet bio pravi, tad bi Bog bio :thumbup: milostiv i sve naj naj....
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#358 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by beni-bu-man »

Smrcak15 wrote:neki bi ovdje htjeli da spuste Raj na zemlju, da nema iskusenja, da nema niceg loseg, eh tad bi svijet bio pravi, tad bi Bog bio :thumbup: milostiv i sve naj naj....
znamo to, on nas testira......
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#359 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Smrcak15 »

beni-bu-man wrote:
Smrcak15 wrote:neki bi ovdje htjeli da spuste Raj na zemlju, da nema iskusenja, da nema niceg loseg, eh tad bi svijet bio pravi, tad bi Bog bio :thumbup: milostiv i sve naj naj....
znamo to, on nas testira......
da upravo to, sa testiranjem ti sam sebi i svakom ostalom pokazes na sudnjem danu jesi li ti zreo za Raja ili za pakla.
User avatar
Ludzak
Posts: 5508
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#360 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Ludzak »

Yebo ti taj test.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#361 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by harač »

harač wrote:
Smrcak15 wrote:
harač wrote:smrckova koncepcija islamskog boga:

1. bog te stvori (ti nisi imao nekog ucesca u tome, niko te nista nije pitao, ali eto sad si tu, bez svoje krivice)
2. tokom tog tvog nekakvog zivota ti si konstantno izlozen "tekstovima" koje pravi taj bog (strasna bolest, genocidi, siromastvo etc.)
3. ako padnes taj test kojeg ti je bog spremio (npr. ne vjerujes da postoji bog koji bi te stvorio i potom podvrgao nekakvim testovima u obliku strasne bolesti,genocidima i sl.) kaznit ce te vjecnom patnjom u posebnom mjestu koje je narocito dizajnirao da patnju podigne na maksimalni nivo
4. taj bog je najmilostivije bice koje je moguce zamisliti
eh da je to tako kako ti predstavljas :-)
s kojom se tackom ne slazes?
Smrcak15 wrote:...
mene odgovor još zanima
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#362 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Smrcak15 »

harač wrote: mene odgovor još zanima
1. bog te stvori (ti nisi imao nekog ucesca u tome, niko te nista nije pitao, ali eto sad si tu, bez svoje krivice)
mogu da se ne slazem sa ovim sa islamskog stanovista sobzirom da je covjek pitan, to jeste nase duse u praiskonu ko hoce da bude izlozen testu gdje ce moci da zaradi Raj ili bude kaznjen Paklom, svako onaj ko je prihvatio je rodjen na ovom svijetu.
2. tokom tog tvog nekakvog zivota ti si konstantno izlozen "tekstovima" koje pravi taj bog (strasna bolest, genocidi, siromastvo etc.)
ne pravi to Bog nego ljudi ljudima a preko toga se vidi ko je za raja a ko za pakla

3. ako padnes taj test kojeg ti je bog spremio (npr. ne vjerujes da postoji bog koji bi te stvorio i potom podvrgao nekakvim testovima u obliku strasne bolesti,genocidima i sl.) kaznit ce te vjecnom patnjom u posebnom mjestu koje je narocito dizajnirao da patnju podigne na maksimalni nivo
pa ako budes kaznjen bit ces kaznjen za nerazmisljanje

izsjecak iz Kurana koji govori o buducnosti o zivotu poslije smrti i sta ce neki stanovnici dzehennema reci

6. A za one koji ne vjeruju u Gospodara svoga kazna je džehennem, užasno je ono boravište!
7. Kad budu u nj. bačeni, pucketanje njegovo će čuti, i on će ključati,
8. gotovo da se od bijesa raspadne. Kad god se koja gomila u nj baci, stračari u njemu će je upitati: "Zar nije niko dolazio da vas opominje?"
9. "Jest, dolazio nam je onaj koji nas je opominjao"- odgovoriće - ,"a mi smo poricali i govorili: Allah nije objavio ništa, vi ste u velikoj zabludi!"
10. I reći će: "Da smo slušali ili razmišljali, ne bismo među stanovnicima džehennema bili!"

4. taj bog je najmilostivije bice koje je moguce zamisliti
jeste najmilostivije bice

Ljudi ga vrijedjaju konstantno a on ih hrani i salje vodu i daje im mnoge druge potrebstine.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#363 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Gojeni H »

Hakiz wrote:
NIsam gledao, ako jesam ne sjećam se.

Pa dobro, priče kao što si Ilijada, Odiseja, Parisu i Heleni itd, ljubomori bogova i boginja su mi draže od straha od abrahamskog boga. Ali te priče su govorile i da čovjek zaista može upravljati svojom sudbinom, uprkos bogovima. A to znači da se isplati truditi.

Jedan bog je donio pojam koncentracije moći u jednoj tačci, i tada se mnogo toga promijenilo.
Da se ne lazemo, jedini razlog zasto ste Dope, harac, ti i ostala krema ateista/agnostika-vjernika na ovoj temi je upravo zato sto govorimo o Jednom Milostivom Bogu.

Licno ne osjecam nikakvu potrebu da komentarisem temu "Da li je Manitu, Buda i bodisatva, ili Amaterasu milostiv?".
Iako me dijelovi ranog i zen-budizma mnogo interesuju, iako me odredjeni aspekti shintoizma i uticaja na japansku kulturu strasno mnogo intrigiraju, ja jednostavno ne pripadam tim vjerama, i zasto bi me interesovalo da li je milostiv neko u koga ne vjerujem?

Eh, posto je mene Dope kulturno zamolio, sada bih ja tebe zamolio da mi sazeto kazes sta je to sto te podstakne na dodjes na ovu temu?
Konkretno me interesuje unutrasnji poriv i onaj prvi osjecaj kad pozelis da nesto prokomentarises.

Unaprijed hvala
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#364 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Gojeni H »

harač wrote:
Gojeni H wrote:Zbog meni najbitnije stvari - stvorio je covjeka
zasto je to pokazatelj milosti?

prosjecan covjek* postojanjem samo postaje podlozan siromastvu, ratovima, genocidima i slicnim nedacama, a da ne govorimo da tek ako postoji postaje podlozan i riziku da citavu vjecnost provede u agoniji pakla

*ne manjina poput nas koji imamo luksuz da tokom radnog vremena visimo po internet forumima
Zasto ne bi bio? Jesi li gledao Artificial Intelligence. Meni sheban film pravo, ali jedna dobra stvar je onaj dio kada mali (AI) razmislja o tome sta znaci biti ziv. Ili sta znaci biti odredjen iskljucivo instinktom, kao zivotinja.
Cinjenica da razmisljam me razlikuje od bilo kojeg bica koje vidim.

Da covjek svojim postojanjem moze biti podlozan siromastvu, genocidu, samounistenju itd., ali i slijetanju na Mjesec, osvajanju Sjevernog pola, pronalasku harmonije sa svojim okruzenjem, hranjenjem totalnog stranca.

Sebe/nas nazivas manjinom? Po prvi put u historiji bi veci broj ljudi mogao umrijeti od pretilosti nego od gladi.

Sto se dzehenema tice, jedan moj jaran dervis vjeruje da ce svim ljudima Bog oprostiti, ali ce se nerijeseni odnosi medju ljudima rijesiti - medju ljudima. :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#365 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Dope_Man »

Gojeni H wrote:
Da se ne lazemo, jedini razlog zasto ste Dope, harac, ti i ostala krema ateista/agnostika-vjernika na ovoj temi je upravo zato sto govorimo o Jednom Milostivom Bogu.
Samo da pojasnim sto se licno mene tice. Da, komentarisem na ovoj temi jer se radi o abrahamskom bogu koji je specifican, kako sam ranije pisao. O ranijim bogovima bi bilo donekle besmisleno pitati se jesu li milostivi (pri tom misleci apsolutno) jer se uglavnom ni za jednog od njih i ne tvrdi da su savrseni u bilo kom pogledu. Danas te moze obdariti svim i svacim, sutra te gadjati gromovima samo jer ih je uhvatila ''huja''. Iako ih ima par koji su opcenito dobri, i oni mogu da pogrijese. I oni su takvi, nesavrseni, strastveni, promjenjivi i prilagodljivi.. pa onda mozemo o njima govoriti samo u X trenutku, da li je X djelo tog boga dobro, lose, korisno, zlo.. A abrahamski je absolut, tako ga bar opisase, pa je drugacije s njim, ocekuje se konstantnost, ocekuje se da je u svemu odraz njegovih atributa (poput milosti), ne bi trebao da u bilo kom trenutku radi nesto suprotno od svojih atributa koji ga cine savrsenim.

A uostalom, taj jos utjece na nase zivote dok nas Zeus, Apolon, Ares, Neptun, Loki.. samo zabavljaju u Diznijevim i Marvelovim filmovima :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#366 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Smrcak15 »

Gojeni H wrote:
harač wrote:
Gojeni H wrote:Zbog meni najbitnije stvari - stvorio je covjeka
zasto je to pokazatelj milosti?

prosjecan covjek* postojanjem samo postaje podlozan siromastvu, ratovima, genocidima i slicnim nedacama, a da ne govorimo da tek ako postoji postaje podlozan i riziku da citavu vjecnost provede u agoniji pakla

*ne manjina poput nas koji imamo luksuz da tokom radnog vremena visimo po internet forumima
Zasto ne bi bio? Jesi li gledao Artificial Intelligence. Meni sheban film pravo, ali jedna dobra stvar je onaj dio kada mali (AI) razmislja o tome sta znaci biti ziv. Ili sta znaci biti odredjen iskljucivo instinktom, kao zivotinja.
Cinjenica da razmisljam me razlikuje od bilo kojeg bica koje vidim.

Da covjek svojim postojanjem moze biti podlozan siromastvu, genocidu, samounistenju itd., ali i slijetanju na Mjesec, osvajanju Sjevernog pola, pronalasku harmonije sa svojim okruzenjem, hranjenjem totalnog stranca.

Sebe/nas nazivas manjinom? Po prvi put u historiji bi veci broj ljudi mogao umrijeti od pretilosti nego od gladi.

Sto se dzehenema tice, jedan moj jaran dervis vjeruje da ce svim ljudima Bog oprostiti, ali ce se nerijeseni odnosi medju ljudima rijesiti - medju ljudima. :D
ovo ide protiv Kur'ana , cuj oprostiti svima , pa ako ce svima oprostiti onda vjera nema smisla, jer svima je ista konacnica u tom slucaju.
radio dobro ne radio isto ti ga dodje onda. :-)
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#367 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by harač »

Gojeni H wrote:
harač wrote:
Gojeni H wrote:Zbog meni najbitnije stvari - stvorio je covjeka
zasto je to pokazatelj milosti?

prosjecan covjek* postojanjem samo postaje podlozan siromastvu, ratovima, genocidima i slicnim nedacama, a da ne govorimo da tek ako postoji postaje podlozan i riziku da citavu vjecnost provede u agoniji pakla

*ne manjina poput nas koji imamo luksuz da tokom radnog vremena visimo po internet forumima
Zasto ne bi bio? Jesi li gledao Artificial Intelligence. Meni sheban film pravo, ali jedna dobra stvar je onaj dio kada mali (AI) razmislja o tome sta znaci biti ziv. Ili sta znaci biti odredjen iskljucivo instinktom, kao zivotinja.
Cinjenica da razmisljam me razlikuje od bilo kojeg bica koje vidim.
nije rijec o poredjenju dva entiteta koja postoje, od kojih jedno ima svijest; to sto te sama cinjenica postojanja "razlikuje" od nepostojanja ne odgovara na pitanje zasto je postojanje, samo po sebi, milost za subjekta? vidim da nema svrhe dalje ici u ovo, ali da stvar nije tako banalna imas resursa za razmisljanje od demoktirusa do schopenhauera
Gojeni H wrote:Da covjek svojim postojanjem moze biti podlozan siromastvu, genocidu, samounistenju itd., ali i slijetanju na Mjesec, osvajanju Sjevernog pola, pronalasku harmonije sa svojim okruzenjem, hranjenjem totalnog stranca.
vracamo se na postojanje samo-po-sebi
Gojeni H wrote:Sebe/nas nazivas manjinom? Po prvi put u historiji bi veci broj ljudi mogao umrijeti od pretilosti nego od gladi.
#fadile_oprosti
Gojeni H wrote:Sto se dzehenema tice, jedan moj jaran dervis vjeruje da ce svim ljudima Bog oprostiti, ali ce se nerijeseni odnosi medju ljudima rijesiti - medju ljudima. :D
to i moja mati ponavlja, ali poput dervisa i ona ima tu losu naviku da u stvarima vidi samo dobro
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#368 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by harač »

harač wrote:1. bog te stvori (ti nisi imao nekog ucesca u tome, niko te nista nije pitao, ali eto sad si tu, bez svoje krivice)
Smrcak15 wrote: mogu da se ne slazem sa ovim sa islamskog stanovista sobzirom da je covjek pitan, to jeste nase duse u praiskonu ko hoce da bude izlozen testu gdje ce moci da zaradi Raj ili bude kaznjen Paklom, svako onaj ko je prihvatio je rodjen na ovom svijetu.
mislis na 7:172-173, ili na nesto drugo?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#369 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Smrcak15 »

harač wrote:
harač wrote:1. bog te stvori (ti nisi imao nekog ucesca u tome, niko te nista nije pitao, ali eto sad si tu, bez svoje krivice)
Smrcak15 wrote: mogu da se ne slazem sa ovim sa islamskog stanovista sobzirom da je covjek pitan, to jeste nase duse u praiskonu ko hoce da bude izlozen testu gdje ce moci da zaradi Raj ili bude kaznjen Paklom, svako onaj ko je prihvatio je rodjen na ovom svijetu.
mislis na 7:172-173, ili na nesto drugo?
ne samo to nego i ovaj ajet

Mi smo nebesima, Zemlji i planinama ponudili emanet, pa su se ustegli i pobojali da ga ponesu, ali ga je preuzeo čovjek – a on je, zaista, prema sebi nepravedan i lahkomislen – da bi Allah licemjere i licemjerke, i mnogobošce i mnogoboškinje kaznio, a vjernicima i vjernicama oprostio. A Allah prašta i samilostan je.“ (El-Ahzab, 72)

neko tumaci to covjek kao Adem, ali neki to tumace kao svaki covjek ponaosob.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#370 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Gojeni H »

Dope_Man wrote:
Gojeni H wrote:
Da se ne lazemo, jedini razlog zasto ste Dope, harac, ti i ostala krema ateista/agnostika-vjernika na ovoj temi je upravo zato sto govorimo o Jednom Milostivom Bogu.
Samo da pojasnim sto se licno mene tice. Da, komentarisem na ovoj temi jer se radi o abrahamskom bogu koji je specifican, kako sam ranije pisao. O ranijim bogovima bi bilo donekle besmisleno pitati se jesu li milostivi (pri tom misleci apsolutno) jer se uglavnom ni za jednog od njih i ne tvrdi da su savrseni u bilo kom pogledu. Danas te moze obdariti svim i svacim, sutra te gadjati gromovima samo jer ih je uhvatila ''huja''. Iako ih ima par koji su opcenito dobri, i oni mogu da pogrijese. I oni su takvi, nesavrseni, strastveni, promjenjivi i prilagodljivi.. pa onda mozemo o njima govoriti samo u X trenutku, da li je X djelo tog boga dobro, lose, korisno, zlo.. A abrahamski je absolut, tako ga bar opisase, pa je drugacije s njim, ocekuje se konstantnost, ocekuje se da je u svemu odraz njegovih atributa (poput milosti), ne bi trebao da u bilo kom trenutku radi nesto suprotno od svojih atributa koji ga cine savrsenim.

A uostalom, taj jos utjece na nase zivote dok nas Zeus, Apolon, Ares, Neptun, Loki.. samo zabavljaju u Diznijevim i Marvelovim filmovima :D
Cekaj, ... ali ne vjerujes u Boga ili boga. I dalje imas potrebu da komentarises da li je Bog Milostiv? Kakve veze ima za tebe licno da li je milostiv, ne-milostiv, surov, ili kakavgod?

Kakav je poriv, sta je to u tebi sto te vuce da komentarises ... sta je to sto se tebe licno tice u ovoj prici?

hvala
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#371 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by beni-bu-man »

Dope_Man wrote:
Samo da pojasnim sto se licno mene tice. Da, komentarisem na ovoj temi jer se radi o abrahamskom bogu koji je specifican, kako sam ranije pisao. O ranijim bogovima bi bilo donekle besmisleno pitati se jesu li milostivi (pri tom misleci apsolutno) jer se uglavnom ni za jednog od njih i ne tvrdi da su savrseni u bilo kom pogledu. Danas te moze obdariti svim i svacim, sutra te gadjati gromovima samo jer ih je uhvatila ''huja''. Iako ih ima par koji su opcenito dobri, i oni mogu da pogrijese. I oni su takvi, nesavrseni, strastveni, promjenjivi i prilagodljivi.. pa onda mozemo o njima govoriti samo u X trenutku, da li je X djelo tog boga dobro, lose, korisno, zlo.. A abrahamski je absolut, tako ga bar opisase, pa je drugacije s njim, ocekuje se konstantnost, ocekuje se da je u svemu odraz njegovih atributa (poput milosti), ne bi trebao da u bilo kom trenutku radi nesto suprotno od svojih atributa koji ga cine savrsenim.

A uostalom, taj jos utjece na nase zivote dok nas Zeus, Apolon, Ares, Neptun, Loki.. samo zabavljaju u Diznijevim i Marvelovim filmovima :D
Ma Hulk bi ih sve razvalio

Hulk Smash :izet:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#372 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Gojeni H »

harač wrote:
nije rijec o poredjenju dva entiteta koja postoje, od kojih jedno ima svijest; to sto te sama cinjenica postojanja "razlikuje" od nepostojanja ne odgovara na pitanje zasto je postojanje, samo po sebi, milost za subjekta? vidim da nema svrhe dalje ici u ovo, ali da stvar nije tako banalna imas resursa za razmisljanje od demoktirusa do schopenhauera
Valjda zato sto ne mozemo pojmiti prazninu nepostojanja? Mozda.
Hvala za preporuke.
Evo i od mene jedna za tebe - Sofijin svijet od Jostein-a Gaarder-a. Fino ukopljena pricica u vecu pricu o historiji zapadne filozofije i misli.

Gojeni H wrote:Sebe/nas nazivas manjinom? Po prvi put u historiji bi veci broj ljudi mogao umrijeti od pretilosti nego od gladi.
#fadile_oprosti
Sto se ljutis? Ne kazem to ja vec Piketi u Kapitalu u 21. vijeku, Stiglic u Cijena nejednakosti i Velika podvala, i bruka istrazivanja koje mozes pronaci na netu.
to i moja mati ponavlja, ali poput dervisa i ona ima tu losu naviku da u stvarima vidi samo dobro


A mozda tvoja majka, Allah joj svako dobro dao, mozda konta da od negativnih misli nema nista, i da vjerovao-nevjerovao, duze i zdravije zivis ukoliko pozitivno gledas na sebe i buducnost - naucno dokazano. Islamski stoicizam na djelu. :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#373 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Dope_Man »

Gojeni H wrote:
Dope_Man wrote:
Gojeni H wrote:
Da se ne lazemo, jedini razlog zasto ste Dope, harac, ti i ostala krema ateista/agnostika-vjernika na ovoj temi je upravo zato sto govorimo o Jednom Milostivom Bogu.
Samo da pojasnim sto se licno mene tice. Da, komentarisem na ovoj temi jer se radi o abrahamskom bogu koji je specifican, kako sam ranije pisao. O ranijim bogovima bi bilo donekle besmisleno pitati se jesu li milostivi (pri tom misleci apsolutno) jer se uglavnom ni za jednog od njih i ne tvrdi da su savrseni u bilo kom pogledu. Danas te moze obdariti svim i svacim, sutra te gadjati gromovima samo jer ih je uhvatila ''huja''. Iako ih ima par koji su opcenito dobri, i oni mogu da pogrijese. I oni su takvi, nesavrseni, strastveni, promjenjivi i prilagodljivi.. pa onda mozemo o njima govoriti samo u X trenutku, da li je X djelo tog boga dobro, lose, korisno, zlo.. A abrahamski je absolut, tako ga bar opisase, pa je drugacije s njim, ocekuje se konstantnost, ocekuje se da je u svemu odraz njegovih atributa (poput milosti), ne bi trebao da u bilo kom trenutku radi nesto suprotno od svojih atributa koji ga cine savrsenim.

A uostalom, taj jos utjece na nase zivote dok nas Zeus, Apolon, Ares, Neptun, Loki.. samo zabavljaju u Diznijevim i Marvelovim filmovima :D
Cekaj, ... ali ne vjerujes u Boga ili boga. I dalje imas potrebu da komentarises da li je Bog Milostiv? Kakve veze ima za tebe licno da li je milostiv, ne-milostiv, surov, ili kakavgod?

Kakav je poriv, sta je to u tebi sto te vuce da komentarises ... sta je to sto se tebe licno tice u ovoj prici?

hvala
Na forumu iskreno najvise ubijam vrijeme na poslu. A mislim da ima smisla i komentirati upravo zbog ljudi koji razmisljaju o nekim pitanjima vezanim za boga, mozda u njima negdje ima nesto sto im govori da prica nije savrseno smislena i zele vidjeti razlicita misljenja.

Svakako i zelim ponuditi svoje misljenje ako neko napise nesto za sta smatram da nije bas logicno, ili se preskoce neke bitne stvari koje bi se pri ocjenjivanju necega morale uzeti u obzir. Dabome, nije moje misljenje pocetak i kraj svega, nisam savrsen kao neki, ali je djelic. Pa neko treci moze vidjeti tvoje, moje, i misljenje jos 10 ljudi i nesto iz toga nauciti, mozda mu nesto bude jasnije itd. Jer ako bi samo vjernike pitali dobili bi istovjetno misljenje da definitivno jeste milostiv, jer sam za sebe kaze da jeste.. i to je to. Dobro je da neko treci moze ipak vidjeti i argumente onih koji bice opisano u abrahamskim religijama ne vide samo kroz prizmu tih religija.

Da, za mene bog ne postoji i on direktno nema nikakav utjecaj na moj zivot. Ali posredno, preko onih koji vjeruju, i dalje ima odredjeni utjecaj. Danas je to svakako veoma mali, niko me ne moze tjerati da idem u bogomolju, da slavim vjerske svecanosti itd. ali upravlja odredjenim politikama u drustvu. Stoga, naravno da ce me kao osobu koja zivi u tom drustvu zanimati i ta prica koja je jos za vecinu drustva veoma bitna. Da zivim gdje u skandinavskim zemljama vjerovatno bih vise visio na forumu vezanom za ribolov il nesto :D
Last edited by Dope_Man on 19/09/2017 09:57, edited 1 time in total.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#374 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Dope_Man »

beni-bu-man wrote:
Dope_Man wrote:
Samo da pojasnim sto se licno mene tice. Da, komentarisem na ovoj temi jer se radi o abrahamskom bogu koji je specifican, kako sam ranije pisao. O ranijim bogovima bi bilo donekle besmisleno pitati se jesu li milostivi (pri tom misleci apsolutno) jer se uglavnom ni za jednog od njih i ne tvrdi da su savrseni u bilo kom pogledu. Danas te moze obdariti svim i svacim, sutra te gadjati gromovima samo jer ih je uhvatila ''huja''. Iako ih ima par koji su opcenito dobri, i oni mogu da pogrijese. I oni su takvi, nesavrseni, strastveni, promjenjivi i prilagodljivi.. pa onda mozemo o njima govoriti samo u X trenutku, da li je X djelo tog boga dobro, lose, korisno, zlo.. A abrahamski je absolut, tako ga bar opisase, pa je drugacije s njim, ocekuje se konstantnost, ocekuje se da je u svemu odraz njegovih atributa (poput milosti), ne bi trebao da u bilo kom trenutku radi nesto suprotno od svojih atributa koji ga cine savrsenim.

A uostalom, taj jos utjece na nase zivote dok nas Zeus, Apolon, Ares, Neptun, Loki.. samo zabavljaju u Diznijevim i Marvelovim filmovima :D
Ma Hulk bi ih sve razvalio

Hulk Smash :izet:
Image

Puny god :D
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#375 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by beni-bu-man »

Dope_Man wrote:
Image

Puny god :D
Kaem ja, najjaci kakvi bogovi :D

Image
Post Reply