Genocid nad Rohinja muslimanima

Post Reply
User avatar
Čitalac
Posts: 5716
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#176 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by Čitalac »

Međunarodna krizna grupa je u decembru prošle godine objavila izveštaj o pobunjenicima. Povod za izveštaj su bile borbe sa početka oktobra u kojima je bilo žrtava na obe strane. Ima zanimljivih informacija, istorije itd
The insurgent group, which refers to itself as Harakah al-Yaqin (Faith Movement,HaY), is led by a committee of Rohingya émigrés in Saudi Arabia and is commanded on the ground by Rohingya with international training and experience in modern guerrilla war tactics. It benefits from the legitimacy provided by local and international fatwas (religious judicial opinions) in support of its cause and enjoys considerable sympathy and backing from Muslims
in northern Rakhine State, including several hundred locally trained recruits.
https://d2071andvip0wj.cloudfront.net/2 ... -state.pdf
User avatar
ElRe
Posts: 10854
Joined: 12/12/2011 11:28

#177 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by ElRe »

Turska drzava i AKP vlast su jos jednom dokazali da su jedina zrela muslimanska organizacija na ovom svijetu. Pomazu, urgiraju koliko mogu. Bengalci ne zele da saradjuju, a vidimo ni ostali mislimani koji su geografski blizu Mijanmaru

https://www.dailysabah.com/asia/2017/09 ... p-rohingya
https://www.voanews.com/a/turkish-envoy ... 17306.html
https://www.dailysabah.com/diplomacy/20 ... dogan-says
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#178 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by Sanjarko »

Ovo Kroki za Tamile nije mislim bas tacno. Proganjala ih je vlast itd. Barem sam tako citao. Klasican etnicki rat, mozda i religijski. Ne sjecam se. Citao sam nesto. Mozda grijesim. Sta znam.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#179 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by Krokodajl »

Vizionar 1985 wrote:Ovo Kroki za Tamile nije mislim bas tacno. Proganjala ih je vlast itd. Barem sam tako citao. Klasican etnicki rat, mozda i religijski. Ne sjecam se. Citao sam nesto. Mozda grijesim. Sta znam.
Pa vjerovatno jesu trpili rerpesiju, ali nije se rat vodio do istrebljenja, kada su Tamilski tigrovi poraženi nije došlo do egzodusa Tamila, ostali su živiti svoj na svom, osim toga Tamili su se borili za nešto, ovdje u Burmi baš imamo istrebljenje, ne govorimo o sukobu vlade sa separatistima, govorimo baš o etničkom progonu stanovnika, kao u Darfuru možda.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#180 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by Bosanski_kralj »

Ima li nade da kakve (para)vojne grupe iz vana uđu u Mijanmar i da pomognu Rohinjama
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#181 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by animals »

Koliko brige za daleke narode..
niste se toliko brinuli, kad su Kurde ubijali..
isto su muslimani..
samo razlika je u pociniocu..
kad musliman ubija, onda boli koga briga..
kad Turci ubijaju, svejedno je, jos je i pozeljno..
kad Isilovci kolju, nema ovoliko stranica sucuti..
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#182 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by salik79 »

ElRe wrote:Turska drzava i AKP vlast su jos jednom dokazali da su jedina zrela muslimanska organizacija na ovom svijetu. Pomazu, urgiraju koliko mogu. Bengalci ne zele da saradjuju, a vidimo ni ostali mislimani koji su geografski blizu Mijanmaru

https://www.dailysabah.com/asia/2017/09 ... p-rohingya
https://www.voanews.com/a/turkish-envoy ... 17306.html
https://www.dailysabah.com/diplomacy/20 ... dogan-says

Jesi li siguran?!! Kada je Iran pomagao i dizao svoj glas o genocidu nad Rohinjma, Turci su bili zabavljeni "dzihadom" u Siriji i Rohinje im ni na kraj pameti nisu bile. Sada, kada je "revolucija" propala i Turci promijenise plocu, sjetise se i Rohinja...A Iran, k'o Iran, bez lazne medijske pompe, pomaze gdje moze i koliko god moze. I jucer su poslali 30 000 tona hrane i ostalih potrepstina ovim jadnicima.

A ovo su slike iz 2012. :

Image
Image
Image
Image
Image

Ujedno da podsjetim i na apele casnog Hizbullaha, jos iz 2012. godine:
Image
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#183 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by cyprus »

Image
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#184 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by Krokodajl »

cyprus wrote:Image
Jel to Boga ti narod u nas toliko glup, ili je ovo sa brojem podjela neka fotošop šega ?
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#185 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by mousstapha »

Spas genocida :|
Scopio
Posts: 418
Joined: 04/11/2012 13:03

#186 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by Scopio »

U 19. stoljeću su britanski kolonizatori relativno rijetko naseljeno, ali vrlo plodno područje pokrajine Rakhine, naseljivali farmerima iz istočnog Bengala (današnji Bangladeš). Iako su imali snažnu podršku kolonizatora, budističko stanovništvo s tog područje doživljavalo ih je kao uljeze i neprijatelje. Međusobno neprijateljstvo se zaoštravalo, Britanci su Rohingye naoružavali i stvarali vojne postrojbe u kojima su bili isključivo vojnici koji su bili pripadnici tog naroda. Neprijateljstvo je bilo na vrhuncu tijekom Drugoga svjetskog rata, u kojem su postrojbe Rohingya ratovale protiv Japana, a za Britance i njihove saveznike. No 1942. godine te su se postrojbe u Rakhineu sukobile s budistima koji su bili na japanskoj strani. Pobijeno je oko 50 000 budista, srušene su ili spaljene pagode i samostani. Kada je Burma dobivala neovisnost 1948. godine, mudžahedini iz redova Rohingya započeli su pobunu čiji je cilj bio priključiti Rakhine Istočnom Pakistanu (Bangladesh). Sukobi između muslimana i budista potrajali su gotovo do kraja 60-ih godina prošloga stoljeća.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#187 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by Dr. Kuca »

Ovo je nesto najnehumanije sto su moje oci vidjele :? 21 vijek je ljudi... Ne znam.
Hendrix
Posts: 4119
Joined: 27/02/2004 00:00

#188 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by Hendrix »

Dr. Kuca wrote:Ovo je nesto najnehumanije sto su moje oci vidjele :? 21 vijek je ljudi... Ne znam.
Ovi ljudi zive u 19om vijeku po siromastvu i razvijenosti, tuzna realnost.

Britanija razjebala i otisla, i sad glume humanost jbg.
User avatar
sinuhe
Posts: 11490
Joined: 03/06/2011 11:33

#189 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by sinuhe »

Umiru i u Jemenu od kolere u 21. vijeku pa tema nije planula kao ova za par dana. :-? Muminska posla, hajmo naci muslimane za kojima cemo zaliti dok gori sve od Maroka do Filipina.
Last edited by sinuhe on 08/09/2017 09:22, edited 1 time in total.
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#190 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by Rampage »

A u Jemenu umiru šintoisti, ne umiru također muslimani :-)
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#191 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by cyprus »

Krokodajl wrote:
cyprus wrote:Image
Jel to Boga ti narod u nas toliko glup, ili je ovo sa brojem podjela neka fotošop šega ?
Ko ne vjeruje može otić na stranicu i vidjet... 90% 'objava' na ovoj stranici (ne znam samo šta im je skrivio Milan Đurić :roll: ) su ovakvog trolerskog tipa, ali koliko po reakcijama mogu vidjeti dobar dio raje to uopšte ne konta...

Nije mi namjera skretat priču u tom smjeru, ali htio sam se dotaći i te dimenzije - načina na koji 'mi' usvajamo informacije o svijetu oko nas, a pogotovo o stvarima koje nam nisu tu pred očima, nego 'tamo negdje'... Zaista je zabrinjavajuće da ima toliko ljudi koji ne mogu u 20-tak riječi koje sadrže duplo toliko logičkih, materijalnih, gramatičkih, semantičkih i mozgocidnih grešaka prepoznat glupost... Kako onda takve individue posmatrati kao funkcionalne članove društva ili nekoga ko bi trebao imati iole zdravorazumski pogled na svijet?

Da li nam internet koristi ili nas još više zaglupljuje? Ovo o Rohinjama je dobar case study i za tu problematiku...

Još su ovo ljudi koji su koliko toliko kompjuterski pismeni, imaju pristup intenetu, imaju pristup informacijama... Šta se onda tek može prodat onima koji spadaju u 40% informatički nepismenog stanovništva u Bosni i Hercegovini? I pazite - to su ljudi koji svojim glasovima odlučuju o sudbini svih nas...
User avatar
Šunj
Posts: 1621
Joined: 13/02/2010 04:02
Location: American Samoa

#192 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by Šunj »

User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#193 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by DaysleepeR »

toliko lažnih fotki raja dijeli po facebooku, i toliko smo glupi i naivni ko narod da ne kontamo da radimo još goru stvar

iz ničega neko širi mržnju prema svim budistima, raja otvoreno jebe budističke majke, svi su isti, ovo ono...

pa jesmo li stvarno toliko glupi

juče sam sjeo i satima samo čitao informacije šta se dešava. od početka godine oko 450 ljudi je ubijeno.
a po facebook share-ovima bi se reklo da je to totalno istrebljenje hiljada i hiljada.

s druge strane etnički je očišćeno 120000 ljudi. to je strašno, grozno i graniči sa genocidom, i samo po sebi je dovoljno da se digne glas.
Ali preuveličavati već groznu tragediju?

zašto smo tako glupi?
User avatar
Šunj
Posts: 1621
Joined: 13/02/2010 04:02
Location: American Samoa

#194 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by Šunj »

DaysleepeR wrote: juče sam sjeo i satima samo čitao informacije šta se dešava. od početka godine oko 450 ljudi je ubijeno.
a po facebook share-ovima bi se reklo da je to totalno istrebljenje hiljada i hiljada.
I 450 ljudi, zaklanih muslimana, je za tebe nista.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#195 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by DaysleepeR »

Šunj wrote:
DaysleepeR wrote: juče sam sjeo i satima samo čitao informacije šta se dešava. od početka godine oko 450 ljudi je ubijeno.
a po facebook share-ovima bi se reklo da je to totalno istrebljenje hiljada i hiljada.
I 450 ljudi, zaklanih muslimana, je za tebe nista.
gdje sam napisao da je ništa, pišem o zakrvavljenim očnjacima gdje očigledno tebi i takvim 450 nije dovoljno pa se preuveličava sa slikama koje nemaju veze sa ovim što se dešava

i nisu zaklani muslimani. google is your friend.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#196 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by mousstapha »

Šunj wrote:
DaysleepeR wrote: juče sam sjeo i satima samo čitao informacije šta se dešava. od početka godine oko 450 ljudi je ubijeno.
a po facebook share-ovima bi se reklo da je to totalno istrebljenje hiljada i hiljada.
I 450 ljudi, zaklanih muslimana, je za tebe nista.
A neke su i pojeli. :shock:

https://slobodnistrijelac.wordpress.com ... rohinjama/
User avatar
ElRe
Posts: 10854
Joined: 12/12/2011 11:28

#197 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by ElRe »

https://www.dailysabah.com/columns/hakk ... ou-kidding
The drama of the Arakan Muslims didn't start now. Nor has what they call the Arakan insurgency happened in a vacuum
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#198 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by hAZNADAR »

Scopio wrote:U 19. stoljeću su britanski kolonizatori relativno rijetko naseljeno, ali vrlo plodno područje pokrajine Rakhine, naseljivali farmerima iz istočnog Bengala (današnji Bangladeš). Iako su imali snažnu podršku kolonizatora, budističko stanovništvo s tog područje doživljavalo ih je kao uljeze i neprijatelje. Međusobno neprijateljstvo se zaoštravalo, Britanci su Rohingye naoružavali i stvarali vojne postrojbe u kojima su bili isključivo vojnici koji su bili pripadnici tog naroda. Neprijateljstvo je bilo na vrhuncu tijekom Drugoga svjetskog rata, u kojem su postrojbe Rohingya ratovale protiv Japana, a za Britance i njihove saveznike. No 1942. godine te su se postrojbe u Rakhineu sukobile s budistima koji su bili na japanskoj strani. Pobijeno je oko 50 000 budista, srušene su ili spaljene pagode i samostani. Kada je Burma dobivala neovisnost 1948. godine, mudžahedini iz redova Rohingya započeli su pobunu čiji je cilj bio priključiti Rakhine Istočnom Pakistanu (Bangladesh). Sukobi između muslimana i budista potrajali su gotovo do kraja 60-ih godina prošloga stoljeća.
Nije tacno. Podrucje je bilo dio Bengalskog sultanata i kraljevstva Mrauk. U 15-om vijeku je cijelo podrucje bilo muslimansko sto potvrdjuju i zapisi i materijalni ostaci.


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... hghazi.jpg


A sukobi prije 70 god su historija.
Isto kao NDH, dahije,... i ti davni zlocini ne mogu sluziti kao opravdanje danas.
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#199 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by fakat »

hAZNADAR wrote:

A sukobi prije 70 god su historija.
Isto kao NDH, dahije,... i ti davni zlocini ne mogu sluziti kao opravdanje danas.
:thumbup:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#200 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by salik79 »

ElRe wrote:https://www.dailysabah.com/columns/hakk ... ou-kidding
The drama of the Arakan Muslims didn't start now. Nor has what they call the Arakan insurgency happened in a vacuum
Imas li kakvu Erdoganovu izjavu iz 2012 u vezi Mijanmara i Rohinja? Ima li zabiljezeno da im je poslao kutiju keksa? :oops:

Image
Post Reply