Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
Deriguz
Posts: 637
Joined: 30/07/2009 21:29

#1 Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by Deriguz »

Zdravo forumasi

Svjestan sam da je ovo ko zna koja po redu slicna tema, ali sam takodjer svjestan da vi svaku temu, nebitno u kojem podforumu bila, zaspamate nakon prve stranice, i skrenete sa teme. Pocnu prepiranja ciji manje trosi, ko se bolje razumije u motore, i ciji je tetak uvezo boljeg vw-a iz njemacke.

Ajde da vidimo kako ce ova proci...
Naime trazim misljenja i iskustva u vezi kupovine automobila, a zasad su u opciji, Renault Megane II, Peugeot 307, Seat Ibiza i eventualno Golf 4. Alfa 147 iako mom srcu najdraza je otpala zbog jako slabe karoserije, i rez na crash testu. Budzet je nekih 6000 do 6500 KM. Benzinac. Koji je vas favorit? Unaprijed hvala :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by amar1994 »

Moj savjet , nemas dovoljno za posten auto iz te klase :wink:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#3 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by Dope_Man »

Dodaj i Focusa na listu, istina za te pare moze odlican focus prve generacije i da ti ostane, ili druge generacije al da ne ostane nesto. Megane 2 isto odlican se moze naci u toj cifri. Cetvorka tesko.. ja dok sam trazio vidio sam da je na njima ipak nerealna cijena, cak i kod benzinaca tj. za milju-milju i po su skuplji od svih konkurenata a o odrzavanju da i ne govorimo, to je VW, ne kvari se, sta ga imas odrzavati bolan :lol:

Ja focusa (keca) preporucujem iz svog iskustva jer ga vozam i odlican je (ali je i bio odrzavan maksimalno), a kolega ima i dvicu, takodjer odlicna i prostranija, a nije nesto vece auto.

Uglavnom sve je to u 5 deka, budzet je fin za tu klasu i modele, a sta ces uzeti najbolje da ipak sam procjenis, prvenstveno na osnovu stanja, a ako budes toliko sretan da nadjes 2-3 za koja si siguran da su dobro odrzavana, onda biraj po preferenciji.. izgledu, boji, sta ti je vec bitno. Od gore nabrojanih vozali su me u Meganu i 207ici.. tu bi odabrao Megana, nesto mi je bilo udobnije. Mada svako voli razlicito, nekom mekse pase, nekom tvrdje itd.. opet je na tebi teret izbora.
User avatar
Deriguz
Posts: 637
Joined: 30/07/2009 21:29

#4 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by Deriguz »

amar1994 wrote:Moj savjet , nemas dovoljno za posten auto iz te klase :wink:
Da, svjestan sam da mi fali milja, milja i po za dobrog, odrzavanog , ali sta je tu je. Treba ostavit nesto i za zastitu, registraciju, servis itd.

Clia 2 ne bih, zenskast mi je, Polo okac eventualno, ali ipak iza svih ovih nabrojanih, Focus prve generacije malo zastario dizajn, unutrasnjost, stopke i to. Druga generacija je vec lijepa, ali i skuplja dosta.
Nazalost cuo sam dosta losih stvari vezano za Megana i njegovu elektroniku. Pezo da je udoban i pouzdan. Ibiza dodje negdje u sredini ovde, vw pouzdanost, ali malo tvrdja.
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#5 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by hopi »

sva su auta tu negdje
za te pare možeš naći solidan primjerak, mislim da je bitnije da nađeš što bolje očuvan auto i sa što manje km i u boljem stanju, svejedno da li će to biti megan, pežo golf focus itd
raspitaj se prodaje li neko hajmo reći iz provjerenog izvora auto da znaš od koga je, jer iako uzimaš benzinca koji je malo sigurnija kupovina opet možeš na groba naletiti
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#6 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by johntra »

Ne znam što sudiš Alfi na osnovu crash testa, kad kupuješ automobile stare skoro 15 godina i svi ostali modeli koje si nabrojao, osim Megana, nisu se baš nešto pokazali na crash testovima...
i sad se već recimo može uzeti 147 FL benzin za te pare...
User avatar
Deriguz
Posts: 637
Joined: 30/07/2009 21:29

#7 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by Deriguz »

Zato sto je nazalost bas lose prosla taj test. Nedopustivo, kao da je od kartona. Mogu ja reci, oprezno cu vozit, polako, ali nikad ne znas hoce li se neka budala zaletit u tebe, a ti ne mozes reagovat. Ipak zivot ispred ljepote :D
citroen xm
Posts: 18141
Joined: 17/04/2012 22:57

#8 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by citroen xm »

Ja baš mislim da imaš sasvim dovoljno novca za dobar primjerak od pobrojanih sa benzinskim motorom.Pa četvorka 1.6 benzin, 3 vrata, 2002. u odličnom stanju je prije dvije godine kupljena za 5300 KM. I to neka malo bolja oprema. Auto klima, plišana sjedišta... Megan i 307 su takođe odličan izbor, a ima baš dobrih za taj novac. :thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#9 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by amar1994 »

johntra wrote:Ne znam što sudiš Alfi na osnovu crash testa, kad kupuješ automobile stare skoro 15 godina i svi ostali modeli koje si nabrojao, osim Megana, nisu se baš nešto pokazali na crash testovima...
i sad se već recimo može uzeti 147 FL benzin za te pare...
reci mi da se salis :run:

147 osim sto je lijep i pojak nikakvih prednosti nema i u tom autu se gine u frontalnom sudaru preko 80 , a u meganu , 307 , focusu i ostalim su manje sanse :-)
dgL_
Posts: 3038
Joined: 25/09/2014 22:39

#10 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by dgL_ »

Ja vozim megana benzinca... I prezadovoljan sam... Eto moje preporuke za to auto... Dizela otpisi, benzinca moues naci dobrog sigurno.... Sretno
User avatar
Deriguz
Posts: 637
Joined: 30/07/2009 21:29

#11 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by Deriguz »

dgL_ wrote:Ja vozim megana benzinca... I prezadovoljan sam... Eto moje preporuke za to auto... Dizela otpisi, benzinca moues naci dobrog sigurno.... Sretno
Koji motor je u pitanju?
dgL_
Posts: 3038
Joined: 25/09/2014 22:39

#12 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by dgL_ »

Deriguz wrote:
dgL_ wrote:Ja vozim megana benzinca... I prezadovoljan sam... Eto moje preporuke za to auto... Dizela otpisi, benzinca moues naci dobrog sigurno.... Sretno
Koji motor je u pitanju?
1.4 16v 72 kw 100 KS... Motor konstrukxijski isti kao 1.6 16v stim sto je iz ovog malo,vise snage izvuceno... I xini mi se da moj nema Varijabilnu remenicu (VTT) koja na 1.6 zna da zeza... ovo mi je takodjer nekad davno rekao direts. Kad sam mu proslijedio broj sasije...
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#13 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by ado-šampion »

Eki odlican Focus 1, a najmladji star 15 godina. :-) Ne ide Focus 1 u istu recenicu s pridjevom odlicno realno. Kao ni bilo koje drugo auto te klase koje se moze naci za te pare. Forumas @hopi ti je dao najbolji savjet, kakvo crno srce, kakva crna ljepota, nadji najbolji konkretan model koji mozes, najbolje ako moze od nekoga koga znas, to je puno bitnije nego koje je auto, bio to Megane, 307, Focus, Golf. Megane i 307 jesu noviji i moderniji, pa ako hoces ukupno gledano i bolji, ali koliko je to bitno kad se gleda auto starije od 12 godina?!
Throttle
Posts: 13015
Joined: 10/06/2016 12:35

#14 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by Throttle »

Nedavno je bio FOkus 2 2006 1.4 benzin sa 90000 u Zenici za 5500KM, mislim da je otišao za 5000, crveni, dvoja vrata, fino izgledao a kilometraža mizerna
Malo procackaj oglase, ima benzinaca solidnih za tu lovu, možda i Astru H da pogledaš pored svih tih nabrojanih, 2004-2006 godište
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#15 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by Dope_Man »

Dobro odrzavano auto je ''odlicno'' za ovakav budzet. Svi bi mi sigurno radije imali bar 20tak milja viska pa kupili nesto staro par godina.. al hebiga, nemamo, pa gledamo sta je dobro unutar granica naseg budjeta.

Postoji odlicnih auta i 20 godina starih. Nije ono odlicno na nacin na koji je odlicno ono u salonu, ali moze biti odlicno za svoje godine i cijenu ako je imalo pravog vlasnika/e tokom svog vijeka.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#16 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by ado-šampion »

To je jasno, samo jedino moze biti solidno auto za odredjeni novac, a nikako odlicno. Imam i ja jedno takvo auto u kuci, kupljeno 5 godina staro s 50 hiljada na satu, sad ima 20 godina na ledjima, ne tako puno km (ispod 150 k) odrzavano je bolje nego sto raja odrzava auta koja su kupljena prije godinu-dvije za 15 hiljada (premium gume, skupo ulje, novi amortizeri, itd), ali ipak je njemu 20 godina. Jedini nacin da ja znam realno stanje tog auta i da pri sudaru recimo nece popucat po savovima je da mu izrezem pragove i vidim kakvo je stanje ispod. A da ne govorimo koliko neko ima mogucnost i zeli odrzavati auto staro 15 i vise godina, da bi ga prodao nekom drugom za male pare.

Auto staro 20 godina moze biti odlicno samo kao hobi auto, ali tu vec pricamo o mnogo vecim ciframa od ovih 5-6 milja.

Treba biti svjestan situacije, ali isto tako svako ko kupuje takvo auto treba biti svjestan da kupuje u najbolju ruku solidno auto i nista vise.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#17 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by tempuser »

Throttle wrote:Nedavno je bio FOkus 2 2006 1.4 benzin sa 90000 u Zenici za 5500KM, mislim da je otišao za 5000, crveni, dvoja vrata, fino izgledao a kilometraža mizerna
Malo procackaj oglase, ima benzinaca solidnih za tu lovu, možda i Astru H da pogledaš pored svih tih nabrojanih, 2004-2006 godište
I meni bi to bila najbolja opcija, ne VW benzinac, u taj budzet se uklapaju i auti do 10 god starosti.
Ja imam upravo takvog Focusa, doduse 5 vrata, 2007. god i presao 105k km, ja ga jos uvijek smatram solidnim autom koji ce voziti bez problema jos sigurno nekoliko godina, a trzisna cijena mu je tu negdje u pomenutom budzetu.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#18 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by amar1994 »

Image

:thumbup:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#19 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by Tomahawk11 »

Kad smo kod Fordova, novi Mondeo izgleda odlično.
Doduše, pokretač teme neće toliko auto, a nema ni para za njega :mrgreen:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#20 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by amar1994 »

Tomahawk11 wrote:Kad smo kod Fordova, novi Mondeo izgleda odlično.
Doduše, pokretač teme neće toliko auto, a nema ni para za njega :mrgreen:
samo je generaciju zakasnio zbog izmjestanja proizvodnje :D

inace ko god je mladji a voli da vozi , treba da proba focusa :thumbup:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#21 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by ado-šampion »

amar1994 wrote:
Tomahawk11 wrote:Kad smo kod Fordova, novi Mondeo izgleda odlično.
Doduše, pokretač teme neće toliko auto, a nema ni para za njega :mrgreen:
samo je generaciju zakasnio zbog izmjestanja proizvodnje :D

inace ko god je mladji a voli da vozi , treba da proba focusa :thumbup:
Ma po cemu Amare? To nikako ne kontam. Vozio ovaj zadnji 3, dobro je auto fakat, nista protiv, moguce jedno od najuspjelijih auta u svojoj klasi ukupno po onom sto sam ja mogao vidjeti, ali kakvo vozanje? Sjedis haman ko u kombiju, unutra dizajn ko da su se djeca igrala, sjedista onako srednja zalost, iako je titanium oprema i kao neka su bolja sportska, kad god jace prikocis skliznes sa sjedista, hem sto su kratka hem sto uspravno sjedis.

Auto ima dobar ovjes, ostar volan, dobar rucni mjenjac, to stoji, tim stvarima vjerovatno odskace od ostale konfekcije u toj klasi, ali meni je to auto pruzilo nula uzitka, vise uzitka pruzio mi je A3, pa cak i Golf s ko pero laganim volanima.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#22 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by amar1994 »

ado-šampion wrote:
amar1994 wrote:
Tomahawk11 wrote:Kad smo kod Fordova, novi Mondeo izgleda odlično.
Doduše, pokretač teme neće toliko auto, a nema ni para za njega :mrgreen:
samo je generaciju zakasnio zbog izmjestanja proizvodnje :D

inace ko god je mladji a voli da vozi , treba da proba focusa :thumbup:
Ma po cemu Amare? To nikako ne kontam. Vozio ovaj zadnji 3, dobro je auto fakat, nista protiv, moguce jedno od najuspjelijih auta u svojoj klasi ukupno po onom sto sam ja mogao vidjeti, ali kakvo vozanje? Sjedis haman ko u kombiju, unutra dizajn ko da su se djeca igrala, sjedista onako srednja zalost, iako je titanium oprema i kao neka su bolja sportska, kad god jace prikocis skliznes sa sjedista, hem sto su kratka hem sto uspravno sjedis.

Auto ima dobar ovjes, ostar volan, dobar rucni mjenjac, to stoji, tim stvarima vjerovatno odskace od ostale konfekcije u toj klasi, ali meni je to auto pruzilo nula uzitka, vise uzitka pruzio mi je A3, pa cak i Golf s ko pero laganim volanima.
prva generacija :thumbup: , svi ostali auti te generacije su bezveze po tom pitanju , kome je golf zanimljiv u voznji taj pojma nema(mislim na g3 i 4) :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by tempuser »

Meni je druga generacija Focusa oku prihvatljivija jer je dizajn manje avangarda, ja se nikad nisam mogao navici na ostre linije, trokutove "sve nekako ukoso unutra" dizajn Focusa 1. Focus 2 je za mene cista konfekcija, skladno dizajniran, nit smrdi nit mirise, ni za sta ne mozes reci da je ruzno.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#24 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by amar1994 »

tempuser wrote:Meni je druga generacija Focusa oku prihvatljivija jer je dizajn manje avangarda, ja se nikad nisam mogao navici na ostre linije, trokutove "sve nekako ukoso unutra" dizajn Focusa 1. Focus 2 je za mene cista konfekcija, skladno dizajniran, nit smrdi nit mirise, ni za sta ne mozes reci da je ruzno.
:thumbup: meni bas te linije cine focus 1 najboljim :D

nesto se sve prica gti , ovaj onaj, a hej RS bio zvijer kad se pojavio 2002 :run:

Image
citroen xm
Posts: 18141
Joined: 17/04/2012 22:57

#25 Re: Kupovina manjeg "gradskog" auta (C klasa)

Post by citroen xm »

Pretjerujete svi sa zanimljivošću vožnje. I prvi Fokus ima očajna sjedišta i narkomansku tablu. :)
Post Reply