Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Novak20
Posts: 13975
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#76 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Novak20 »

Nema straha dok ima oprosta, a oprost se u religiji velikodušno nudi. Doduše, ne u svim religijama u istoj mjeri i ne na svakom mjestu na planeti. Možeš ubiti, krasti, turati nos u tuđi smrad i smradati...Bog će ti oprostiti ako te ljudi ne uhvate.

Ne vidim svrhu rasprave na jednostavno pitanje. Da li je mlijeko bijelo ? Jeste, u čemu je problem ?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#77 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by arzuhal »

Novak20 wrote: Ne vidim svrhu rasprave na jednostavno pitanje. Da li je mlijeko bijelo ? Jeste, u čemu je problem ?
Da, i ova ima smisla, ali to moraš pitati pokretača teme...
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#78 Re: mod-comment

Post by patriot_1 »

arzuhal wrote:Banned user for reason “kršenje pravila foruma”
» dadinjo33

mjesec
A "Nocty " ne dobija ban a stoput više trola!
Dedinjo nije tako loš,s njim se da pričati¨!
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#79 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by triconja »

Novak20 wrote:Nema straha dok ima oprosta, a oprost se u religiji velikodušno nudi. Doduše, ne u svim religijama u istoj mjeri i ne na svakom mjestu na planeti. Možeš ubiti, krasti, turati nos u tuđi smrad i smradati...Bog će ti oprostiti ako te ljudi ne uhvate.

Ne vidim svrhu rasprave na jednostavno pitanje. Da li je mlijeko bijelo ? Jeste, u čemu je problem ?
Zaboravio si jednu veoma bitnu stvar oko mejnstrim religija a to je da oprost kosta. Imas porez koji moras platiti inace nema oprosta.

"Nema odmora dok traje obnova" - Mica Trofrtaljka :lol:
User avatar
Ludzak
Posts: 5505
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#80 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Ludzak »

Čovjek tek kada se rodi je bez boga i bez religije. Kasnije spletom okolnosti, uticajem društva, uticajem roditelja, države itd, on nije više taj.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#81 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by HardcoreMX »

Pa tebi onda ostaje da vjeruješ da su čovjeka donijele rode ili tako nekako...Dakle, odgovor na tvoje pitanje je da ne može. Ni znanstveno, ni razumski, logički, etički... kako god okreneš, ne može.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#82 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by S4mpion »

Margita81 wrote:Nije li veci covjek neko ko je dobar, posten, i pravedan jer tako osjeca, a ne zato jer se boji kazne na "onom" svijetu? Naravno da jeste ;)
O tome da su najveci zlocini i pocinjeni u ime vjere i religije -ne moramo na ovoj temi :)
Dajle odgovor na pitanje bi bio:

Covjek moze biti i jeste bez boga.
:thumbup:
Ako je čovjek dobar, pošten i pravedan, kako se tebe tiču njegovi razlozi?
Šta dobijaš kopanjem njegove privatnosti?
Na kraju krajeva, ko si ti da donosiš odluku o tome ko je veći čovjek i koja je svrha tog poređenja(ako zanemarimo onu navijačku, torovsku)?
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#83 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by r_faruk »

Moze!
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#84 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:... iako je svijest o Bogu (taqwa, takvaluk, svijest o Bogu) - kao Stvoritelju, kao Uzdržavatelju, kao Darovatelju života - ona primarna, smislena i suštinska ideja koja "tjera" čovjeka (evo, sad govorim iz nekog "generalnog" islamskog ugla) da radi radi u skladu s moralnim kodeksom, da djeluje radije ovako nego onako. Tek nakon toga, suštinski, dolazi i pitanje obećane nagrade ili kazne, i to u skladu s ljudskom raznolikošću, a ne baš i samo zbog (neke) nagrade ili kazne...
arzonja , ljudi su svijesni svoje moci i nemoci, vlasitith ogranicenja,ali i sposbnosti, a ako sam dobro razumejla, tekvaluk je svijesnost ogranicenog znanja o Bogu!? Postavlja se pitanje, kad i kako je covjek postao svijestan Bozije prisutonosti Ponasnaje ljudi je takodjer rezultat posdvijesti, a to podrazumejva, da je akt vjerovanja , takodjer djelomican rezultat podsvijesti.

Takvaluk podrazumijeva postizanje izražene svijesti o sebi, svojoj slabosti i nemoći i svijesti o svome Gospodaru i Njegovoj svemoći, te na osnovu toga pružanje više pažnje i prostora duhovnim vrijednostima u odnosu na materijalne, aktiviranje duha, duše, a sputavanje nefsa (ega, niskih poriva i strasti).

Iz te jako izražene svijesti rađa se odgovornost čovjeka za sebe, svoje postojanje, rezultate svoga rada, ali i sve one koji se nalaze u njegovoj blizini.

Osoba koja posjeduje takvaluk, koja osjeća Božiju svemoć svuda oko sebe jasno zna svoj cilj u životu, krajnje racionalno koristi vrijeme i potpuno je predana onome što čini, jer je svjesna da za svaki trenutak i svaki pokret treba odgovarati.

http://www.fin.ba/index.php/fakultetlin ... 1156-takva
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#85 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by mali jomu »

Ludzak wrote: Prvo da definišem termin 'čovjek'. Radi lakšeg shvatanja primjenit ću jednu poznatu izreku:'Svi smo mi ljudi, ali rijetko ko je čovjek'.

Svi znamo (možda ne svi, ali većina) da prvi stepenik ka prihvatanju društva taj da li si vjernik ili ne. Da bi te društvo prihvatilo moraš biti vjernik i vjerovati u božansko biće, bez obzira da li se ti drogiraš, kurvaš se, svakodnevno se napijaš, kradeš itd. Dok sa ateistima to baš i nije tako. Obično se smatraju ljudima drugog reda i dosta teže budu društveno prihvaćeni. Jednostavno ne možeš biti čovjek ako nisi vjernik i ne budeš vjerovao u jednog Boga.
Ovaj primjer je striktno namijenjen za Balkan.

Pa vas pitam, da li ateista odn. osoba koja ne vjeruje u Boga i nije opredjeljen ni za jednu religiju može biti čovjek?
Zašto je tako loše biti ateista na Balkanu?

Ko i sta su ljudi....?

Sta i ko je covjek...?

Sta i koje drustvo..... ne prihvata ili prihvata sta i koga.....?

Sta i ko je vjernik...... cega?

Ko se drogira....?

Ko se i sta je kurva...?

Ko se svakodnevno napija i cega...?

Ko i sta krade....?

Zasto se jednostavno ne moze...... ?

Zasto je primjer striktno namjenjen za Balkan...?

Ludzak wrote:

Pa vas pitam, da li ateista odn. osoba koja ne vjeruje u Boga i nije opredjeljen ni za jednu religiju može biti čovjek?
??????????????


Ludzak wrote:
Zašto je tako loše biti ateista na Balkanu?
??????????????




Ludzak, sta ti u stvari pitas....? :)
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#86 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by raoul duke »

Ovo drustvo je ateisticko mnogo vise nego bilo gdje drugo.. Pa nije proslo ni 30 godina od kraja partije i Tite..

To sto se pocelo vjerovati radi boljeg upada u stranku, to je vec druga prica.. Laganje, poltronstvo, licemjerstvo, nema u Bosni "pravih vjernika"..
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#87 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by mali jomu »

raoul duke wrote: Ovo drustvo je ateisticko mnogo vise nego bilo gdje drugo.. Pa nije proslo ni 30 godina od kraja partije i Tite..

To sto se pocelo vjerovati radi boljeg upada u stranku, to je vec druga prica.. Laganje, poltronstvo, licemjerstvo, nema u Bosni "pravih vjernika"..

Drustvo ili drustva bilo koja, svakakva i sva skupa zajedno i pojedinacno..... sve prolazi, prodje i ode......

promijenljivo..... u svemu, i zajedno i pojedinacno u svemu,


e sad, po meni...... sta je iza svega sto je proslo.... ostalo za drustvo, za pojedinca, za mene, za tebe, za bilo koga..... juce, danas, sutra.... ?
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#88 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by riverflow »

Ludzak wrote:Prvo da definišem termin 'čovjek'. Radi lakšeg shvatanja primjenit ću jednu poznatu izreku:'Svi smo mi ljudi, ali rijetko ko je čovjek'.

Svi znamo (možda ne svi, ali većina) da prvi stepenik ka prihvatanju društva taj da li si vjernik ili ne. Da bi te društvo prihvatilo moraš biti vjernik i vjerovati u božansko biće, bez obzira da li se ti drogiraš, kurvaš se, svakodnevno se napijaš, kradeš itd. Dok sa ateistima to baš i nije tako. Obično se smatraju ljudima drugog reda i dosta teže budu društveno prihvaćeni. Jednostavno ne možeš biti čovjek ako nisi vjernik i ne budeš vjerovao u jednog Boga.
Ovaj primjer je striktno namijenjen za Balkan.

Pa vas pitam, da li ateista odn. osoba koja ne vjeruje u Boga i nije opredjeljen ni za jednu religiju može biti čovjek?
Zašto je tako loše biti ateista na Balkanu?
Netačno je da moraš biti vjernik da bi te društvo prihvatilo, ne, ne moraš ..al˙ nebitno sada.
Čovjek itekako može biti, i on jeste bez religije, samo što je većini potreban taj neki ideološki okvir - religijski ili neki drugi, nije tako važno. Važno je da se negdje nadje utočište, sigurno mjesto prilikom bijega od strahova, od onog dijela sebe koji ne razumije. To je jasno jer čovjek nema pojma o sebi, a tako je čvrsto ubijedjen u suprotno, da postaje smiješan. Malo ljudi na ovoj planeti razumije ali baš razumije, da je bog u njima samima, iza kakve god ograde stajali, kakav god "dres" nosili. Identitet je za takve marginalana stvar.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#89 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by triconja »

riverflow wrote:
Ludzak wrote:Prvo da definišem termin 'čovjek'. Radi lakšeg shvatanja primjenit ću jednu poznatu izreku:'Svi smo mi ljudi, ali rijetko ko je čovjek'.

Svi znamo (možda ne svi, ali većina) da prvi stepenik ka prihvatanju društva taj da li si vjernik ili ne. Da bi te društvo prihvatilo moraš biti vjernik i vjerovati u božansko biće, bez obzira da li se ti drogiraš, kurvaš se, svakodnevno se napijaš, kradeš itd. Dok sa ateistima to baš i nije tako. Obično se smatraju ljudima drugog reda i dosta teže budu društveno prihvaćeni. Jednostavno ne možeš biti čovjek ako nisi vjernik i ne budeš vjerovao u jednog Boga.
Ovaj primjer je striktno namijenjen za Balkan.

Pa vas pitam, da li ateista odn. osoba koja ne vjeruje u Boga i nije opredjeljen ni za jednu religiju može biti čovjek?
Zašto je tako loše biti ateista na Balkanu?
Netačno je da moraš biti vjernik da bi te društvo prihvatilo, ne, ne moraš ..al˙ nebitno sada.
Čovjek itekako može biti, i on jeste bez religije, samo što je većini potreban taj neki ideološki okvir - religijski ili neki drugi, nije tako važno. Važno je da se negdje nadje utočište, sigurno mjesto prilikom bijega od strahova, od onog dijela sebe koji ne razumije. To je jasno jer čovjek nema pojma o sebi, a tako je čvrsto ubijedjen u suprotno, da postaje smiješan. Malo ljudi na ovoj planeti razumije ali baš razumije, da je bog u njima samima, iza kakve god ograde stajali, kakav god "dres" nosili. Identitet je za takve marginalana stvar.
Imamo jednog i panteistu, drago mi je to cuti. :thumbup:
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#90 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by riverflow »

triconja wrote: Imamo jednog i panteistu, drago mi je to cuti. :thumbup:
Ako vec moramo da se uokvirimo, neka bude :)
Ima raje koja se pomalo pronalazi u ovakvim i sličnim shvatanjima, ali se ne "vide" nigdje po forumu, što je po meni pogrešno. Ali i razumljivo.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#91 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by triconja »

riverflow wrote:
triconja wrote: Imamo jednog i panteistu, drago mi je to cuti. :thumbup:
Ako vec moramo da se uokvirimo, neka bude :)
Ima raje koja se pomalo pronalazi u ovakvim i sličnim shvatanjima, ali se ne "vide" nigdje po forumu, što je po meni pogrešno. Ali i razumljivo.
Ja se najvise pronalazim oko deizma, lijepo je naci nekog ko malo drugacije razmislja :thumbup:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#92 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Connaisseur Karlin »

triconja wrote:
riverflow wrote:
triconja wrote: Imamo jednog i panteistu, drago mi je to cuti. :thumbup:
Ako vec moramo da se uokvirimo, neka bude :)
Ima raje koja se pomalo pronalazi u ovakvim i sličnim shvatanjima, ali se ne "vide" nigdje po forumu, što je po meni pogrešno. Ali i razumljivo.
Ja se najvise pronalazim oko deizma, lijepo je naci nekog ko malo drugacije razmislja :thumbup:
Dali psotoji religija u svijetu koja ignorira sveprisutnost Boga ?
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#93 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by triconja »

Connaisseur Karlin wrote: Dali psotoji religija u svijetu koja ignorira sveprisutnost Boga ?
Nisam siguran ali deizam je nesto na taj fazon. Bog ima iskljucivo stvaralacku prirodu i ne salje poslanike niti se uplice u ljudsko. Nema nikakvih cuda.

Nisam siguran kako zamisljas tu sveprisutnost boga? Mislis nesto kao da odredjuje sudbinu i dogadjaje? Ili nesto kao ako se bog spominje da je sveprisutan?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#94 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Connaisseur Karlin »

triconja wrote:
Connaisseur Karlin wrote: Dali psotoji religija u svijetu koja ignorira sveprisutnost Boga ?
Nisam siguran ali deizam je nesto na taj fazon. Bog ima iskljucivo stvaralacku prirodu i ne salje poslanike niti se uplice u ljudsko. Nema nikakvih cuda.

Nisam siguran kako zamisljas tu sveprisutnost boga? Mislis nesto kao da odredjuje sudbinu i dogadjaje? Ili nesto kao ako se bog spominje da je sveprisutan?
https://billmuehlenberg.com/2013/08/05/ ... scendence/

On God’s Immanence and Transcendence
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#95 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by triconja »

Connaisseur Karlin wrote:
triconja wrote:
Connaisseur Karlin wrote: Dali psotoji religija u svijetu koja ignorira sveprisutnost Boga ?
Nisam siguran ali deizam je nesto na taj fazon. Bog ima iskljucivo stvaralacku prirodu i ne salje poslanike niti se uplice u ljudsko. Nema nikakvih cuda.

Nisam siguran kako zamisljas tu sveprisutnost boga? Mislis nesto kao da odredjuje sudbinu i dogadjaje? Ili nesto kao ako se bog spominje da je sveprisutan?
https://billmuehlenberg.com/2013/08/05/ ... scendence/

On God’s Immanence and Transcendence
Bas su ljudi toliko zanimljivi da se bog bakce oko njih, ma hajte molim vas :lol:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#96 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Connaisseur Karlin »

triconja wrote: Bas su ljudi toliko zanimljivi da se bog bakce oko njih, ma hajte molim vas :lol:
Dali razumijes znacenje pojmova imanentan i transcendetan ?
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#97 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by triconja »

Connaisseur Karlin wrote:
triconja wrote: Bas su ljudi toliko zanimljivi da se bog bakce oko njih, ma hajte molim vas :lol:
Dali razumijes znacenje pojmova imanentan i transcendetan ?
Sa jednim se slazem a drugo mi je tesko povjerovati. Sama mozes zakljuciti na osnovu toga sto si quotala.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#98 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Connaisseur Karlin »

triconja wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
triconja wrote: Bas su ljudi toliko zanimljivi da se bog bakce oko njih, ma hajte molim vas :lol:
Dali razumijes znacenje pojmova imanentan i transcendetan ?
Sa jednim se slazem a drugo mi je tesko povjerovati. Sama mozes zakljuciti na osnovu toga sto si quotala.
sa cim se slazes, sto ti je tesko povjerovati :?

pitala sma te dali razumijes znacenje pojmova i kako ih primjenjujes u svom svijetu vjerovanja :)
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#99 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by riverflow »

Deistički pristup kod nas uglavnom imaju "ostali", kao i ovaj panteisticki. No problem. :) Najvažnije je da dolazi iznutra, a ne kao posljedica nekog vanjskog pritiska, neki kompromis sa sobom ili slicno. To bi bilo u startu pogrešno.
Sveprisutnosti boga su puna usta svakome u svim religijama, samo pravo razumijevanje toga nešto ne ide nikako. Kada vam neko kaze "vjerujem u boga" sama izjava ogranicava tu sveprisutnost , meni to izgleda kao da kaze - vjerujem da sam živ, da me majka rodila. Znači, nema se tu šta vjerovati, bog jeste, i mi jesmo, kao i sav život, valjda..

Ipak, sve što imamo na pozornici, od religija, ovih ili onih - izama, nije slučajno. Ima ljudi i ćudi, svi prema sebi. Show must go on.. :)
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#100 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by triconja »

Connaisseur Karlin wrote:
sa cim se slazes, sto ti je tesko povjerovati :?

pitala sma te dali razumijes znacenje pojmova i kako ih primjenjujes u svom svijetu vjerovanja :)
Tesko mi je povjerovati da se bog bakce oko ljudi i da je imanentan. Moje vidjenje boga je da je stvorio sve (uspostavio fizicke zakone) i to je to. Nema nikakvih intervencija i poslanika. Nema molitve i da bog da. Jednostavno sta god da uradis uradis sam, bog nije tu da bude tvoje rame za plakanje.

Mozes se zahvaljivati bogu na tome sto je stvorio sve ali sad cigancenje i moljakanje za sve mi ne ide u glavu.
Post Reply