Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#26 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Connaisseur Karlin »

Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Smrcak15 wrote: poginuti nije kazna.
a sto je Bozija kazna za tebe ?
Ono sto dolazi sa smrti ako Bog nije zadovoljan sa tom osobom.
znaci,tebi ne bi bilo zao danas umrijeti :D
Lopov-eliminator
Posts: 1482
Joined: 11/07/2013 19:29

#27 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Lopov-eliminator »

Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Smrcak15 wrote:[quote="Connaisseur Karlin"
pa mozes sutra poginuti, bez obzira kako si dobar covjek[/quote

poginuti nije kazna.
a sto je Bozija kazna za tebe ?
Ono sto dolazi sa smrti ako Bog nije zadovoljan sa tom osobom.
Sta tebe na ovoj temi ima biti briga sta ce se desiti sa smrti ili nakon smrti, i da li je Bog nekim zadovoljan ili ne? To nije uopste tema. Namjerno sabotiras temu.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#28 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Smrcak15 »

Connaisseur Karlin wrote: znaci,tebi ne bi bilo zao danas umrijeti :D
pa nisam ni ja imun na strah od smrti, niti cak imam neku ovjerenu potvrdu da cu u Raj da bi rahat isao na onaj svijet, nije to ici na onaj svijet kao na exkurziju.
handžar88
Posts: 1895
Joined: 06/04/2013 11:51

#29 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by handžar88 »

Bez religije moze, bez Boga ne moze.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#30 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Connaisseur Karlin »

ljudsko vjerovanje je oblik borbe protiv straha , tj. strah je jedina emocija koja tjera osobe da vjeruju :D
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#31 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by ABH017 »

U svakom od nas "čuči" i čovjek i nečovjek. I opet, svako od nas, ponaosob, ima svoje metode zauzdavanja jednog od te dvojice. Mnogo stvari utiče na to (odgoj, obrazovanje, socijalizacija, okruženje..), a vjera u Boga ili nevjera nije nikakav pokazatelj kakav je neko čovjek. Vjera može da nam pomogne da budemo bolji, ali ima i drugih načina za to. Imamo primjera dobrih i loših ljudi na obje strane. Količina empatije i tolerancije najviše nekog određuje, koliko će biti dobar, jer naše lično mišljenje o sebi nije pokazatelj kakvi smo, već upravo ono kako nas drugi doživljavaju.
Što se tiče prihvatanja u našem društvu, ne bih se složio da vjernici bolje prolaze od ateista. Imam primjer čovjeka koji ističe da je nevjernik, i nije ni u jednoj stranci, ali radi u državnoj službi i jako dobro je prihvaćen u društvu. S druge strane, imam primjer vjernika muslimana, koji dugi niz godina radi za hrvatske i srbijanske firme i ne pokušava da se "uvali" u neku državnu firmu ili tako nešto.
Ali slažem se da se lakše "privaliti" na državne jasle, preko veza u IZ i SDA. Koliko veze vjera ima s tim, to je već upitno.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#32 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by ABH017 »

Strah nije jedina emocija koja tjera ljude da vjeruju. Da je tako svi bismo mi bili vjernici, jer svi imamo urođene strahove. Šta sad, kao, vjernici se plaše smrti, a nevjernici ne? Smiješno. Svi ljudi isto gledaju na smrt. A ako ćemo govoriti o strahu od kazne, pa niko nije postao vjernik zbog toga, nego se strah od kazne pojavljuje, valjda, nakon što neko povjeruje u Boga.
Da li će neko biti vjernik ili ne, zavisi od mnoštva drugih osjećaja, od spoznatog i osjećenog kroz vlastito iskustvo.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#33 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by dadinjo33 »

Zanimljivo je to da se muslimanski vjernici raduju sto u raju nece morati klanjati. :D
...niti postiti.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#34 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by zagortenej »

dadinjo33 wrote:Zanimljivo je to da se muslimanski vjernici raduju sto u raju nece morati klanjati. :D
...niti postiti.
:mrgreen:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#35 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Smrcak15 »

dadinjo33 wrote:Zanimljivo je to da se muslimanski vjernici raduju sto u raju nece morati klanjati. :D
...niti postiti.
pa to su vjerske obaveze za koje ako se izostavi namjerno, recimo neces da klanjas a mozes bez problema prestajes biti vjernik, samo po sebi moze da bude pritisak a cim je nekad pritisak onda moze da bude i teret na ledjima, ovo kazem ponekad kad se covjek nalazi u situacijama kad stani pani hocu li stici ili necu klanjati, ili u nekim drugim situacijama itd.

znaci ,ma koliko uzivao u klanjanju ako ti je obaveza onda je i teret na ledjima koji se mora nositi ponekad.

i jos nesto da dodam, vjernici se ne raduju sto nemoraju klanjati nego sto nece biti nikakvih obaveza nego samo uzivanje, a klanjanje Bogu je obaveza.

BOgu netreba da klanjamo niti postimo, to je u sklopu testa na ovom svijetu, a kad bi to bilo na mjestu uzivanja onda bi se pitali zbog cega

Bogu nije potrebno to, a mi vise nismo pod testom, i onda bi se pitali gdje tu logika?
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#36 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Margita81 »

Nije li veci covjek neko ko je dobar, posten, i pravedan jer tako osjeca, a ne zato jer se boji kazne na "onom" svijetu? Naravno da jeste ;)
O tome da su najveci zlocini i pocinjeni u ime vjere i religije -ne moramo na ovoj temi :)
Dajle odgovor na pitanje bi bio:

Covjek moze biti i jeste bez boga.
:thumbup:
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#37 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by dadinjo33 »

Znaci, muslimanski bog je bog trgovaca i interesdzija, koji prave racunicu tako da ce trpjeti batinu da bi na kraju dobili mrkvu. Svi ti ibadeti tipa namaz, post i slicno su mukotrpne obaveze cije se jedino uzivanje sastoji od nade da ce se nekad dobiti nagrada koja se sastoji od prestanka te obaveze. Da muslimani klanjaju i poste zato. sto je to lijepo i ugodno, nastavili bi klanjati i u raju. Da li je slucajno sto se metod mrkve i batine obicno ilustruje kroz primjenu na magarcu?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#38 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by arzuhal »

dadinjo33 wrote:Znaci, muslimanski bog je bog trgovaca i interesdzija, koji prave racunicu tako da ce trpjeti batinu da bi na kraju dobili mrkvu. Svi ti ibadeti tipa namaz, post i slicno su mukotrpne obaveze cije se jedino uzivanje sastoji od nade da ce se nekad dobiti nagrada koja se sastoji od prestanka te obaveze. Da muslimani klanjaju i poste zato. sto je to lijepo i ugodno, nastavili bi klanjati i u raju. Da li je slucajno sto se metod mrkve i batine obicno ilustruje kroz primjenu na magarcu?
Užasne logičke pogreške praviš, nije ni čudo što raja nema interesa s tobom diskutovati: namaz i post, kao oblici vjerskih obaveza vezanih za život čovjeka na ovom svijetu, nisu batina, nisu prijetnja ili kazna.
A moći će se klanjati i u raju, dakako, ali to je sasvim Drugi Svijet određen drukčijim pravilima od samog Boga a ne od vjernika, drukčijem odnosu spram Boga, itd. Recimo na ovom svijetu ti možeš meni s pravom reći: Haj mi pokaži Allaha da ga vidim, ako On uopće postoji, onako kako ti počesto sretneš i vidiš mog gospodara koji ti priča kako će me pokarat što se stalno bavim Allahom i islamom a ne njime pa ga tako činim ljubomornim te se osjeća napušteno i prevareno!

A ja ti na to otpovrnem: Pa ne mogu, Allaha Uzvišenog će vjernici moći vidjeti u Raju, ne na ovom svijetu!

Nestat će vjere (time i vjerskih obaveza). Bog će ukinuti obavezu namaza koja je vezana za ovaj svijet, kao što su i bol, patnja, tuga, strahovanje, glad, bolesti, smrt, itd. bili vezani za ovaj svijet. U Raju toga neće biti.

Ali pokušaj zamisliti samo - u skladu s hadisom Poslanika Božijeg koji govori o onoj duhovnoj dimenziji, odnosno duhovnom razlogu žurbe s iftarom kada se radost iftara i prekida posta stavlja u ravan s drugom, nevjerovatnom radosti koja čeka postača: u susretu sa svojim Gospodarom - kakav će to veličanstveni kijam biti kada vjernici budu suočeni s Njegovim Licem! Jel da da ne možeš to ni zamisliti, da zamisao takvog jednog stajanja (kijama) pred Gospodarem svih svjetova leži onkraj najvećih moći imaginacije jednog insana...
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#39 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by zagortenej »

arzuhal wrote:
Nestat će vjere (time i vjerskih obaveza). Bog će ukinuti obavezu namaza koja je vezana za ovaj svijet, kao što su i bol, patnja, tuga, strahovanje, glad, bolesti, smrt, itd. bili vezani za ovaj svijet. U Raju toga neće biti.
Svega će nestati, samo će sexa biti k'o u priči.
Baš će nekom biti do Allahovog lica :roll:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#40 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by arzuhal »

zagortenej wrote:
arzuhal wrote:
Nestat će vjere (time i vjerskih obaveza). Bog će ukinuti obavezu namaza koja je vezana za ovaj svijet, kao što su i bol, patnja, tuga, strahovanje, glad, bolesti, smrt, itd. bili vezani za ovaj svijet. U Raju toga neće biti.
Svega će nestati, samo će sexa biti k'o u priči.
Baš će nekom biti do Allahovog lica :roll:
U vašoj sekti se seks baš prezire ili ste opterećeni njime, stalno nešto o seksu...Seks je super stvar, ne treba se plašiti i zazirat od seksa, šta vam je... :thumbup:

Ali držimo se teme, stalno gurate u offtopic.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#41 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by zagortenej »

dakle, u duhu teme, bez Boga i vjere se može, jer vjere neće biti u džennetu, ali bez nekih drugih stvari ne može.
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#42 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by John Cleese »

Ludzak wrote:Pa vas pitam, da li ateista odn. osoba koja ne vjeruje u Boga i nije opredjeljen ni za jednu religiju može biti čovjek?
Zašto je tako loše biti ateista na Balkanu?
MoRe, koNforno :D
I nije lose, naprotiv :D
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#43 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by ABH017 »

Margita81 wrote:Nije li veci covjek neko ko je dobar, posten, i pravedan jer tako osjeca, a ne zato jer se boji kazne na "onom" svijetu?
Naravno da jeste ;)
Pitaš i odgovaraš. A ja ću te pitati zašto bi dobar čovjek-nevjernik bio bolji od dobrog čovjeka-vjernika? Zato što se ti smatraš dobrim čovjekom, a uz to si i nevjernik? Pa naravno. Vrlo objektivno. De nam onda barem razjasni zbog čega je neki nevjernik dobar? Koji su njegovi porivi da bude dobar prema drugom?
Jel ti sebe smatraš dobrom osobom?
Ako jesi, molim te odgovori mi na ova pitanja.
Margita81 wrote: O tome da su najveci zlocini i pocinjeni u ime vjere i religije -ne moramo na ovoj temi :)
Dajle odgovor na pitanje bi bio:

Covjek moze biti i jeste bez boga.
:thumbup:
Najveći zločini su počinjeni od strane čovjeka, zbog čovjeka i u ime čovjeka. To što čovjek, u nemogućnosti da sebe prihvati takvog kakav jeste, svaki svoj zločin i loše djelo i ideju pripisuje nečemu drugom, a dobro djelo isključivo sebi, govori samo koliko je on nesavršen. A u pravu si. Ne morate baš na svakoj temi potezati ista pitanja i razvodnjavati istu.
Last edited by ABH017 on 29/05/2017 10:32, edited 1 time in total.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#44 mod-comment

Post by arzuhal »

zagortenej wrote:dakle, u duhu teme, bez Boga i vjere se može, jer vjere neće biti u džennetu, ali bez nekih drugih stvari ne može.
Nije u skladu s temom, izvrćeš stvari, ovo ti je zadnje upozorenje, drugi te put neću upozoravati, ni na jednoj temi :)
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#45 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by triconja »

Bez religije se moze. Po mom misljenju religije su nastale nakon sto su neki ljudi (harizmaticni) skupili odredjen broj sljedbenika pa razglabali i oni ta uvjerenja prihvatili. Koliko je "poslanika" bilo u zadnjih 100 godina niko ne moze znati, ali su im pogledi na svijet doprli do manjeg broja ljudi nego kod ovih trojice, pa nise mejnstrim.

Bez boga covjek ne moze, izbacivanjem boga izbacuje se i duhovni svijet (ne mislim meleci, nego dusa i njena uloga i put).
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#46 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by asurbanipal »

arzuhal wrote:
U vašoj sekti se seks baš prezire ili ste opterećeni njime, stalno nešto o seksu...Seks je super stvar, ne treba se plašiti i zazirat od seksa, šta vam je... :thumbup:

Ne znam za druge, ali u našoj sekti sex je visoko cijenjen, rekao bih čak svetinja.

Od iftara do sehura gori pod jorganima.


:mrgreen:


User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#47 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by arzuhal »

ABH017 wrote: Pitaš i odgovaraš. A ja ću te pitati zašto bi dobar čovjek-nevjernik bio bolji od dobrog čovjeka-vjernika? Zato što se ti smatraš dobrim čovjekom, a uz to si i nevjernik? Pa naravno. Vrlo objektivno. De nam onda barem razjasni zbog čega je neki nevjernik dobar? Koji su njegovi porivi da bude dobar prema drugom?
Jel ti sebe smatraš dobrom osobom?
Ako jesi, molim te odgovori mi na ova pitanja.
Margita81 wrote: Nije li veci covjek neko ko je dobar, posten, i pravedan jer tako osjeca, a ne zato jer se boji kazne na "onom" svijetu?
Naravno da jeste ;)

O tome da su najveci zlocini i pocinjeni u ime vjere i religije -ne moramo na ovoj temi :)
Dajle odgovor na pitanje bi bio:

Covjek moze biti i jeste bez boga.
:thumbup:

Ako se gleda samo navijački, torovski, taborovski, s podrazumijevajućom isključivosti, onda je @Margitin post sasvim solidan, kratak i jaCan i to...U ravni nekih sličnomišljenika iz suprotnog tabora...Problemi nastaju kada se krene ulaziti u te neke suštine, logičke veze i te zbunjujuće gluposti s kojima se um krene mučiti...:mrgreen:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#48 mod-comment

Post by arzuhal »

asurbanipal wrote:
arzuhal wrote:
U vašoj sekti se seks baš prezire ili ste opterećeni njime, stalno nešto o seksu...Seks je super stvar, ne treba se plašiti i zazirat od seksa, šta vam je... :thumbup:

Ne znam za druge, ali u našoj sekti sex je visoko cijenjen, rekao bih čak svetinja.

Od iftara do sehura gori pod jorganima.


:mrgreen:


I tebi upozorenje, red je prvo da to uradim :mrgreen:
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#49 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by dadinjo33 »

arzuhal wrote: Užasne logičke pogreške praviš, nije ni čudo što raja nema interesa s tobom diskutovati: namaz i post, kao oblici vjerskih obaveza vezanih za život čovjeka na ovom svijetu, nisu batina, nisu prijetnja ili kazna.
Naravno da su i batina i kazna. Kazna je raditi nešto što inače ne bi, ali to radiš da bi izbjegao još veću kaznu, vječnu patnju džehennemskog ognja. Osim toga, ako ne klanjaš, a uređenje države islamsko, zatvore te u ćeliju dok ne proklanjaš ili ne umreš, sam si lajkao video sa tim predavanjem na drugoj temi. Osim toga što je samo izbjegavanje teže kazne-mrkva, postoji i "afirmacijska" mrkva, oličena u vidu npr. činjenice da je džennet opisan nešto u smislu "halal javne kuće". Žargonski, ali vjerno opisano, seks bez vađenja :|
arzuhal wrote:A moći će se klanjati i u raju, dakako, ali to je sasvim Drugi Svijet određen drukčijim pravilima od samog Boga a ne od vjernika, drukčijem odnosu spram Boga, itd. Recimo na ovom svijetu ti možeš meni s pravom reći: Haj mi pokaži Allaha da ga vidim, ako On uopće postoji, onako kako ti počesto sretneš i vidiš mog gospodara koji ti priča kako će me pokarat što se stalno bavim Allahom i islamom a ne njime pa ga tako činim ljubomornim te se osjeća napušteno i prevareno!
Ko o čemu, muslimani o seksu. I to sa nekim dominusom, kinky. I kakav si ti rob u očima TVOG gospodara ako ja gledam i pričam sa njim-tvojim gospodarom, kad mi se ćefne, a ti maštaš kako ćeš ga nekad vidjeti?
arzuhal wrote:A ja ti na to otpovrnem: Pa ne mogu, Allaha Uzvišenog će vjernici moći vidjeti u Raju, ne na ovom svijetu!
Da muslimani čitaju Kur'an, znali bi da tamo piše "Ko je slijep na ovom svijetu, biće i na budućem".
arzuhal wrote:Nestat će vjere (time i vjerskih obaveza). Bog će ukinuti obavezu namaza koja je vezana za ovaj svijet, kao što su i bol, patnja, tuga, strahovanje, glad, bolesti, smrt, itd. bili vezani za ovaj svijet. U Raju toga neće biti.
Hoćeš reći, ljudi će biti drugačije isprogramirani nego što su sad. A i mala djeca znaju da robot i čovjek nije isto.
arzuhal wrote:Ali pokušaj zamisliti samo - u skladu s hadisom Poslanika Božijeg koji govori o onoj duhovnoj dimenziji, odnosno duhovnom razlogu žurbe s iftarom kada se radost iftara i prekida posta stavlja u ravan s drugom, nevjerovatnom radosti koja čeka postača: u susretu sa svojim Gospodarom - kakav će to veličanstveni kijam biti kada vjernici budu suočeni s Njegovim Licem! Jel da da ne možeš to ni zamisliti, da zamisao takvog jednog stajanja (kijama) pred Gospodarem svih svjetova leži onkraj najvećih moći imaginacije jednog insana...
Ko je slijep na ovom svijetu, biće i na budućem. A i Muhamed vam kaže da je onaj ko posti, dok posti, odvojen od gospodara.

Izgleda da religije vjernike uglavnom predstavljaju kao robote, isprogramirane. Ako je čovjek neko ko je primio emanet, preuzeo odgovornost, onda je nominalno ateistički pogled na svijet puno ljudskiji, jer preuzimaju odgovornost za svoje postupke, a ne kriju svoje postupke iza "Uradio sam to zato što je Muhamed rekao ili uradio".

Tako da, kao odgovor na uvodni post, naravno da se ateisti mogu nazvati ljudima i mislim da odsustvo teističkog mrkva-štap, vatra-seks do iznemoglosti sistema značajno doprinosi tome.
Last edited by dadinjo33 on 29/05/2017 10:34, edited 2 times in total.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#50 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by asurbanipal »

Smrcak15 wrote:

znaci ,ma koliko uzivao u klanjanju ako ti je obaveza onda je i teret na ledjima koji se mora nositi ponekad.

i jos nesto da dodam, vjernici se ne raduju sto nemoraju klanjati nego sto nece biti nikakvih obaveza nego samo uzivanje, a klanjanje Bogu je obaveza.

Klanjanje ti nije nikako potrebno. To su izmislili ljudi. Obična gimnastika, puko pregibanje.

Salat je u suštini stanje duše i odražava vitalnost duha.
Post Reply