IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#226 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by Connaisseur Karlin »

specifikacija wrote:@CK

Ti ces na koncu svega izgovoriti sehadet :)
ja sehadet znam , osnovna molitva :) znam tocno tri :D

isto kao i par katolickih :-D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#228 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by Connaisseur Karlin »

specifikacija wrote:@CK

Tri po tri i eto te :)
ja sma agnostik :-D

od znanja ne boli glava :D
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#229 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by specifikacija »

@CK

Od znanja bas boli glava, toliko toga se roji u glavi i navodi na razmisljanje - nikako da se opustis i jednostvano, bez razmisljanja, uzivas u charima zivota :mrgreen:

Salim se, naravno :)

A svi nosimo sumnju u sebi, a covjek kao ograniceno bice ne moze da razumije tu beskonacnost Boga.

Danas agnostik, sutra teista :-D ovo kao da je politicka parola.
Zapravo, bitno se lijepo ponasati i ne ciniti zlo.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#230 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by arzuhal »

specifikacija wrote:@CK

Od znanja bas boli glava, toliko toga se roji u glavi i navodi na razmisljanje - nikako da se opustis i jednostvano, bez razmisljanja, uzivas u charima zivota :mrgreen:

Salim se, naravno :)

A svi nosimo sumnju u sebi, a covjek kao ograniceno bice ne moze da razumije tu beskonacnost Boga.

Danas agnostik, sutra teista :-D ovo kao da je politicka parola.
Zapravo, bitno se lijepo ponasati i ne ciniti zlo.
:)

Što napisa legendardni ćafir, Douglas Adams, u uvodu svom Autostoperskom vodiču, parafraziram i citiram po sjećanju:"...prije 2.000 godina su živog razapeli jednog čovjeka samo zato što je došao i rekao 'E, a zašto ne bismo mogli, za promjenu, biti malo bolji jedni prema drugima, šta kažete :-D ?' ''


:mrgreen:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#231 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:
Što napisa legendardni ćafir, Douglas Adams, u uvodu svom Autostoperskom vodiču, parafraziram i citiram po sjećanju:"...prije 2.000 godina su živog razapeli jednog čovjeka samo zato što je došao i rekao 'E, a zašto ne bismo mogli, za promjenu, biti malo bolji jedni prema drugima, šta kažete :-D ?' ''


:mrgreen:
arzonja,doticna nije u pravu, covjek su razapeli radi sukoba raznih grupa, tj. kompeticija izmedju vise autoriteta, jer tad je sistem drustva bio povezan sa relgijom, nije bilo kao danas, odovojne drzave i crkve :)
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#232 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by zagortenej »

Isus se zamjerio političko-vjerskim predstavnicima, čuvarima dogme.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Cleansi ... prov=sfla1
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#233 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by dadinjo33 »

arzuhal wrote: :)

Što napisa legendardni ćafir, Douglas Adams, u uvodu svom Autostoperskom vodiču, parafraziram i citiram po sjećanju:"...prije 2.000 godina su živog razapeli jednog čovjeka samo zato što je došao i rekao 'E, a zašto ne bismo mogli, za promjenu, biti malo bolji jedni prema drugima, šta kažete :-D ?' ''


:mrgreen:
Oduvijek je isti mentalni i društveni sklop "onih koji su ubijali poslanike", kako ih Kur'an naziva", koji su branili knjišku vjeru predaka, pa zbog svoje predstave o knjiškom obećanom mesiji nisu prepoznali, niti htjeli, živog mesiju pred sobom. Štaviše, ubili su ga. Kad bi od koga čuli da im kaže "ma kakvo kamenovanje, kakvo odsijecanje ruku, nogu, vađenje očiju u ime Boga, kakvo klanje apostata, jeste li normalni, zar ne bi svi, za promjenu, mogli biti bolji i ljudskiji jedni prema drugima", oni bi ga napadali i branili pravo na okrutne i neljudske postupke iz starih vjerskih knjiga, u očekivanju nagrade od svoga okrutnog boga.

Ne razumiju ono Isusovo - "ko je bez grijeha, neka prvi baci kamen", nego ustrajavaju na postupcima iz hororskih repertoara.

"To su ljudi običaja i zakona, nepokretni. Najveći neprijatelji svega što je novo. Ne samo da ih je bilo u Isusovo vrijeme, ima ih i danas. Još nisu izumrli, a teško je očekivati da će ikad izumrijeti. Nazočni su u svim crkvama, sinagogama, džamijama, društvima, ustanovama. U židovstvu su predstavljali zakonsko izvanjsko čuvanje religije...Kao i oni u Isusovo vrijeme tako i današnji farizeji - zavaravaju, zastrašuju, izrabljuju jednostavne i neuke duše u ime zakona i reda. Sve to čine iz koristoljublja, osobnih interesa. Na sreću, a njihovu nesreću, ljudi ih sve bolje prepoznaju...Ali je proklinjao one koji su sebi uzimali pravo na tuđi život, one koji su priječili druge da upoznaju istinu, da žive slobodno, da žive po vlastitoj savjesti.Krist osuđuje one koji se samozvano nazivaju učiteljima drugih, koji u Božje ime drugima nameću svoju istinu.«Jao vama, pismoznanci i farizeji! Licemjeri! Zaključavate kraljevstvo nebesko pred ljudima; sami ne ulazite, a ne date ući ni onima koji bi htjeli!» (Mt 23,13)." Ovaj dio je sjajan: "Kad su čuli farizeji te riječi, upitaše: «'Zar smo i mi slijepi?' A Krist im odgovori: 'Da ste slijepi, ne biste imali grijeha. No vi govorite: Vidimo! Tako vaš grijeh ostaje.'» (Iv 9, 40-41)."
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#234 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by Nurudin »

I taj Isus, čas tako čas ovako :

Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i Proroke! Ne dođoh da ih ukinem, već da ih ostvarim. Jer, zaista, kažem vam, dok opstoji nebo i zemlja, ni jedna jota, ni jedna kovrčica slova iz Zakona sigurno neće nestati, a da se sve ne ostvari. Stoga, tko god PREKRŠI I JEDNU OD OVIH I NAJMANJIH ZAPOVIJEDI i nauči druge da tako rade, bit će najmanji u kraljevstvu nebeskom;“ (Matej, 5:17-19)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#235 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by fatamorgana »

Nurudin wrote:I taj Isus, čas tako čas ovako :

Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i Proroke! Ne dođoh da ih ukinem, već da ih ostvarim. Jer, zaista, kažem vam, dok opstoji nebo i zemlja, ni jedna jota, ni jedna kovrčica slova iz Zakona sigurno neće nestati, a da se sve ne ostvari. Stoga, tko god PREKRŠI I JEDNU OD OVIH I NAJMANJIH ZAPOVIJEDI i nauči druge da tako rade, bit će najmanji u kraljevstvu nebeskom;“ (Matej, 5:17-19)
Ispada po Mateju da ko prekrši čak i najmanju zapovijed ipak ide u kraljevstvo nebesko/Raj, e sad što će biti najmanji pa bože moj, ko nije neskroman zadovoljiće se i small pozicijom.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#236 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by Nurudin »

fatamorgana wrote:
Nurudin wrote:I taj Isus, čas tako čas ovako :

Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i Proroke! Ne dođoh da ih ukinem, već da ih ostvarim. Jer, zaista, kažem vam, dok opstoji nebo i zemlja, ni jedna jota, ni jedna kovrčica slova iz Zakona sigurno neće nestati, a da se sve ne ostvari. Stoga, tko god PREKRŠI I JEDNU OD OVIH I NAJMANJIH ZAPOVIJEDI i nauči druge da tako rade, bit će najmanji u kraljevstvu nebeskom;“ (Matej, 5:17-19)
Ispada po Mateju da ko prekrši čak i najmanju zapovijed ipak ide u kraljevstvo nebesko/Raj, e sad što će biti najmanji pa bože moj, ko nije neskroman zadovoljiće se i small pozicijom.
To je kao u super Mariu nešto
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#237 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by dadinjo33 »

Nurudin wrote:I taj Isus, čas tako čas ovako :

Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i Proroke! Ne dođoh da ih ukinem, već da ih ostvarim. Jer, zaista, kažem vam, dok opstoji nebo i zemlja, ni jedna jota, ni jedna kovrčica slova iz Zakona sigurno neće nestati, a da se sve ne ostvari. Stoga, tko god PREKRŠI I JEDNU OD OVIH I NAJMANJIH ZAPOVIJEDI i nauči druge da tako rade, bit će najmanji u kraljevstvu nebeskom;“ (Matej, 5:17-19)
A je li Isus opisao sta podrazumijeva pod ostvarenjem?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#238 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by insomnia78 »

Ih pa Muhamed je, sudeci prema hadisima obecao toliko kuca u dzenetu da ce isti izgledati ko Buca Potok
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#239 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by arzuhal »

dadinjo33 wrote:
Nurudin wrote:I taj Isus, čas tako čas ovako :

Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i Proroke! Ne dođoh da ih ukinem, već da ih ostvarim. Jer, zaista, kažem vam, dok opstoji nebo i zemlja, ni jedna jota, ni jedna kovrčica slova iz Zakona sigurno neće nestati, a da se sve ne ostvari. Stoga, tko god PREKRŠI I JEDNU OD OVIH I NAJMANJIH ZAPOVIJEDI i nauči druge da tako rade, bit će najmanji u kraljevstvu nebeskom;“ (Matej, 5:17-19)
A je li Isus opisao sta podrazumijeva pod ostvarenjem?
Koji je najtačniji prevod Biblije, odnosno čija Biblija je najtačnija, koju vi inače koristite na svojim sastancima? Danas čitam na SRBIN.INFO vijest o Blagodetnom plamenu u Jerusalimu kako se samo pravoslavcima spušta (u crkvi Svetog groba, ako se ne varam) a nikada katolicima i drugim kršćanima, što dokazuje ispravnost pravoslavnih hrišćana, vele u komentaru te vijesti. Pa sam malo čitao o tome i vidim u komentarima da neko spomenu kako se treba držati prave Biblije a ne jezuitske, vatikanske, i sl.

Koja je to "prava Biblija" ili "ispravna", u čemu je razlika? Prva Biblija koju sam imao i koristio je ona u prevodu Vuka Karadžića, a sada dosta koristim ovu od Kršćanske sadašnjosti online jer mi je praktična za pretragu...
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#240 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by dadinjo33 »

Pa to je lako, ona kojoj nisu prilazile gladne koze :D

Salu na stranu, ne znam, ali to niti nije tema emisije. SMV je lijepo objasnio meritum:


Prijatelju sada mi uopšte nije jasno šta ti želiš da kažeš, šta ti veruješ. Zbunjuješ mene, zbunjuješ sebe, mešaš babe i žabe. Sada ti kao musliman pokušavaš mene da ubediš da Isus čak nije ni postojao, čas pričamo o istorijskom Isusu, čas o biblijskom.

Ja sam jasno naveo u prethodnom postu da govorim o hrišćanskom Isusu i muslimanskom Muhamedu, ne o njihovim istorijskim ličnostima. Kada se govori o slikama o Islamu i Hrišćanstvu bitno je kako su te ličnosti pre svega opisane u religijskim spisima, jer na osnovu njih vernici formiraju svoju sliku o njima i teže da se što više ugledaju na njih (Isusa i Muhameda). A Isus po NZ jeste bio mirotvorac koji je učio o okretanju drugog obraza, o molitvi za neprijatelje, o voljenju svojih neprijatelja... Ja se slažem da to možda nema veze sa istorijskim Isusom, ali to u ovom slučaju nije toliko važno. Najvažnije je da zbog ovih učenja hrišćanin ne može nekoga da ubije ili mu odseče deo tela pa da kaže ''Isus mi je rekao da to uradim'', što nažalost sa muslimanom i Muhamedom nije slučaj. E to je cela poenta.

S druge strane imaš recimo Judaizam koji bi po svim parametrima trebao da bude gori od Islama po tom pitanju varvarstva, ali nije jer su Jevreji davno prestali da slede te okrutne, besmislene i divlje propise i zakone koje im je Bog ostavio. To sa ugla vere možda i nije najbolje, jer kakav si ti vernik ako ne slediš ili se stidiš onoga što ti je Bog propisao da moraš da činiš. Ali s druge strane Jevreji su time zaštili ugled Judaizma i sprečili napade i optužbe na svoju religiju da je okrutna, varvarska, zaostala itd. A sa time Islam danas itekako ima problema.

A što se tiče mitologije, pa kako ti znaš da kuranski Isus nije takođe mitološki? Pa opisani događaji o Isusu u Kur'anu su svi preuzeti iz nekih kasnijih gnostičkih jevanđelja iz drugog, trećeg, pa čak i šestog veka. Isus koji je govorio kao tek rođena beba, Isus koji od zemlje pravi žive ptice, Isus koji izbegao razapinjanje, devica Marija koja je ležala ispod palme... To su sve mitovi koji datiraju pre Islama.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#241 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by Towelie »

Pa to je lako, ona kojoj nisu prilazile gladne koze :D
:lol:
Mislim da ipak ljudi mozda i ne znaju referencu za ovaj odlican skec. :-D
Evo je.

Hazreti Ajsha takodje svjedoci o gubitku ajeta o kamenovanju
"Kada su ajeti "Rajm" (kamenovanje) i ajet "Rezah Kabir" objavljeni, bili su zapisani na parcetu papira, i cuvani ispod mojeg jastuka. Nakon smrti poslanik (s) dok smo jos bili u zalosti, jedna je koza pojela to parce papira.
1. Sunan Ibne Majah, dio 2, str 39, stampan u Karachi.
2. Musnad Imam Ahmad, dio 6, str 269, stampan u Beirut.
3. Taweel Mukhtalif Al Hadees, str 310, stampan u Beirut
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#242 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by specifikacija »

Ovaj dvojac iznad mene, u potpunosti ispunjeni demonskim mislima, opet jasno svjedoce o svom neznanju, pa da bi shvatili neke stvari, pisane jasnim jezikom, evo jednog odlicnog teksta od Miljenka Jergovica.


Odnosi se na vec postavljeni video zapis : https://www.youtube.com/watch?v=bA1AY7TeQr0

"SUMNJIVO LICE

MILJENKO JERGOVIĆ Svi užasi Kurana pročitani iz Biblije
AUTOR:
Miljenko Jergović


OBJAVLJENO: 22.12.2015. u 23:18


Nađe se na internetu divnih stvari. Eto, recimo, dvojica mladih Nizozemaca, Sacha Harland i Alexander Spoor zaputili se da među sugrađanima za svoj račun provedu anketu o Kuranu. Znate kako, to je opasna, ekstremna i krvava knjiga za sve koji je na takav način čitaju i tumače. Ali kako slučajni prolaznici, ipak, nisu čitali Kuran, izdvojili su za anketu tek jedan reprezentativan citat: “Ako me ni tada ne poslušate nego mi se dalje budete suprotstavljali, i ja ću se vama suprotstaviti – sedmerostruko ću vas kazniti za vaše grijehe. Jest ćete meso od svojih sinova, jest ćete meso od svojih kćeri. Porušit ću vaše idolske uzvišice; oborit ću vaše kadione žrtvenike, zgrnut ću vaša mrtva trupla na trupla vaših kumira i odbacit ću vas. Gradove ću vaše pretvoriti u ruševine; svetišta ću vaša opustošiti, vaš ugodni miris neću više mirisati. Zemlju ću ja pretvoriti u zgarište tako da će se vaši neprijatelji koji se u njoj nastane zaprepastiti nad njom. Vas ću rasijati po narodima; izvući ću protiv vas mač iz korica tako da će vam se zemlja pretvoriti u pustaru a gradovi u ruševine.”

Mirni Nizozemci ostali su zgroženi. Život u sekulariziranoj Europi, u okrilju tolerantnog reformiranog kršćanstva, daleko od svakoga divljaštva učinio ih je nespremnim za ovakvo što. “Ta kako itko može vjerovati u takvo što”, zavapila je bljedolika gospođa na povratku sa tržnice, “meni je ovo nevjerojatno!” “Meni to zvuči kao da vas žele porobiti i natjerati vas da vjerujete u ono u što oni vjeruju!”, analitički je progovorio sredovječni muškarac.

Sacha Harland i Alexander Spoor nisu ni časa časili, nego su svoju video anketu postavili na YouTube. Njezinim gledateljima, međutim, zastajala je knedla u grlu. Uradak nije dosegnuo rekorde u gledanosti, a u tradicionalnim kršćanskim, a naročito katoličkim zemljama, u Hrvatskoj, recimo, o genijalnoj antimuslimanskoj i protukuranskoj diverziji dvojice Nizozemaca nisu izvijestili tabloidi, niti su je reklamirali informativni web portali vazda spremni da sa svojom publikom podijele klipove sa slatkim psićima i odsijecanjem glava na obalama Mediterana, kao i snimke američkoga kršćanskog propovjednika Terryja Jonesa koji svako malo spaljuje Kuran. Pa zašto su onda, za Boga miloga, prešutjeli ovu anketu?

Odgovor je jednostavan. Sacha Harland i Alexander Spoor poslužili su se sitnom prevarom. U omotnicu Kurana umetnuli su, Bože mi prosti, Bibliju. I umjesto da citiraju onu strašnu knjigu koja tako inspirativno djeluje na zločince i teroriste, citirali su dijelove Levitskog zakonika, te druge redom probrane dijelove iz Staroga i Novog zavjeta, izazvavši tako zgražanje i osude svojih sugrađana i sunarodnjaka na račun religije čija je to sveta knjiga. To jest, na račun islama, čija to sveta knjiga nije.

Što je smisao eksperimenta? Dokazati da sekularizirani Europljani, Nizozemci, ne čitaju Sveto pismo, pa im se, eto, može podvaliti? Ne, nipošto. Ista stvar bi se i na isti način, samo uz malo pažljivije probiranje, može podvaliti i bogobojaznom puku koji svakodnevno tabiri Bibliju. Podebela je to knjiga, koja pritom postoji u mnoštvu prijevoda – većina njih službeno je priznata i prihvaćena u nekoj od brojnih crkvenih zajednica, unutar različitih vjerozakonskih grupa – a ti se prijevodi međusobno toliko razlikuju da čak ni onaj tko napamet zna Stari i Novi zavjet i sve pobočne knjige pride nije u stanju prepoznati baš svaki citat, jer nije čitao ni svaki prijevod. Druga stvar je bila na umu Sachi Harlandu i Alexanderu Spooru. Htjeli su zorno pokazati kako ljudi imaju različite kriterije za sebe i za druge, za kršćane i za muslimane, za Bibliju i za Kuran. Ti su kriteriji različiti čak i u onih koji bi se u dušu svoju zakleli da ne mrze muslimane. Različiti su i u onih koji muslimane ne mrze, nego ih samo ne poznaju. Živimo u vremenima kada je i to zlo. Ako ne poznajemo Druge, saučesnici smo u zločinu koji se čini nad njima.

Recimo, kada bismo imali minimalna znanja o islamu i o muslimanima, ali baš minimalna, za kakva znanja nije nužno čitati debele knjige, studirati teologiju i živjeti na Bliskom istoku, dakle u Sarajevu ili Zenici, kada bismo samo bili znatiželjni, znali bismo da Biblija i Kuran nipošto nisu isto. Da, to su svete knjige. U njima postoje slični motivi, bliska im je narativna osnovica, pripovijedaju o istom. I tu prestaju sličnosti. Sve drugo im je različito, i ta bi razlika za nas trebala biti važnija od sličnosti. Recimo, biblijski tekst jednako je vrijedan i validan u svim svojim službeno-prihvaćenim prijevodima. Sveti tekst. Kuranski tekst postoji samo na arapskom. Prijevod je informativnog karaktera i bez ikakvog značaja u vjerskom ritualu i u vjerovanju. Prijevod služi samo tome da vjernike upravlja u njihovu svakodnevnom životu. Kuran je svojevrsna zbirka uputstava za svakodnevni život. Biblija to nije.

Ali to još uvijek nije ona najvažnija, supstancijalna razlika. Ona razlika pred čijim bi se posljedicama trebao naježiti svaki kršćanin. Ali ne od straha pred Kuranom i muslimanima, nego iz poštovanja prema njima, a pomalo i iz užasa pred mogućim posljedicama vlastitog neznanja.

Riječ Božja kršćanima se utjelovljuje u osobi Isusa Krista. Svi oni koji u povijesti kršćanstva nisu u to vjerovali, bivali su zbrisani s lica zemlje. Svi kojima je Isus Krist bio običan čovjek, makar bio mesija. Ne govorimo o ateizmu, ta se ludost još i mogla tolerirati, ali ne i vjerska zajednica, bogumilska, krstjanska, patarenska, koja bi insistirala na tome Isus nije utjelovljenje Riječi Božje.

Muslimani u Issi nalaze vjerovjesnika, ali kao običnog čovjeka. On je samo jedan u nizu na čijem je kraju, vjeruju suniti, Muhamed. Ali ni on nije ništa više od običnog čovjeka. Riječ Božja svoje utjelovljenje, materijalizaciju, ostvarenje za muslimane je našla u Kuranu. Nalazi ga u svakom primjerku ove knjige u kojem je otisnut arapski tekst. Ta je knjiga za pravovjernoga muslimana ono što je za kršćanina živi Krist. Uskrsli Krist. Krist, uopće.

Je li vam to čudno i apsurdno? Ako jest, pomislite samo na to da je stotinama milijuna muslimana čudno i apsurdno vjerovanje da bi Bog svoju riječ utjelovio u Sinu svojemu, nakon čega bi dopustio ljudima da ga razapnu. Ali oni to poštuju, i kroz cjelokupnu povijest muslimanskog svijeta, izuzev Saudijske Arabije, gotovo da i nije bilo države, carevine, kraljevine, kalifata ili republike koja ne bi tolerirala, prihvaćala, štitila ljude koji vjeruju u takva čuda i apsurde. U tom je smislu islam, doista, povijesno tolerantniji nego kršćanstvo. Danas to ne znači mnogo, ali se svejedno ne smije smetnuti s uma. Kao što ni muslimani, dok vaze i propovijedaju o vlastitoj toleranciji, nikako ne bi smjeli zaboraviti da je zapadni, kršćanski svijet danas naseljen muslimanima i u njemu cvjetaju brojne muslimanske zajednice, dok u muslimanskom svijetu kršćana više gotovo da ih nema. Nestali su na dva načina: odlazeći u bogatiji, zapadni svijet, ali i ginući i stradavajući od raznih varijanti političkoga islama. Onog islama koji se odricao dijelova vlastite tradicije i onoga što je propovijedao vjerovjesnik Muhamed.

Kada Terry Jones spaljuje Kuran, ili kada to u Ljubljani, pred ulazom u zgradu Parlamenta, čini Boris Britovšek, tobože prosvjedujući zbog zločina u Parizu, ili kada to učini bilo koji čovjek na svijetu, taj čini nešto što bi iz kršćanske perspektive bilo ravno spaljivanju Isusa Krista. Ali ne jednoga njegovog kipa ili slike, nego Isusa kao slike, riječi i sjećanja, u istom trenutku na svakom mjestu na svijetu. Spaljivanje Kurana ravno je spaljivanju živoga Krista i svake uspomene na njega.

Snebivanje nad reakcijama muslimana na vijest da je netko negdje na svijetu spalio Kuran posljedica je neznanja ili krajnje šovinističke zlonamjernosti. Strast s kojom se u posljednjih nekoliko godina na Zapadu “tumače” kuranske sure, i s kojom se u njima pronalaze izvori aktualnog zla, trebala bi najprije zaplašiti čuvare Republike i njenih sekularnih zasada. Drukčije bi bilo kada bi se takva strast provodila komparativno i kada bi se i Biblija čitala onako kako se čita Kuran. Suočenje s užasom i okrutnostima sa stranica svetih knjiga, s militarizmom, netolerancijom i nepodnošenjem Drugih, koji su duboko ukorijenjeni u njihovim (tojest našim) tradicijama, izazov je našeg doba. Ali time se teško mogu baviti ateisti i nevjernici. Oni mogu činiti samo ono što su uradila dvojica mladih Nizozemaca kada su svoje zemljake i većinu Europljana na prevaru suočili s njihovom civilizacijskom poputbinom."
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#243 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by arzuhal »

specifikacija wrote:Ovaj dvojac iznad mene, u potpunosti ispunjeni demonskim mislima, opet jasno svjedoce o svom neznanju, pa da bi shvatili neke stvari, pisane jasnim jezikom, evo jednog odlicnog teksta od Miljenka Jergovica.


Odnosi se na vec postavljeni video zapis : https://www.youtube.com/watch?v=bA1AY7TeQr0

"SUMNJIVO LICE

MILJENKO JERGOVIĆ Svi užasi Kurana pročitani iz Biblije
AUTOR:
Miljenko Jergović


OBJAVLJENO: 22.12.2015. u 23:18


Nađe se na internetu divnih stvari. Eto, recimo, dvojica mladih Nizozemaca, Sacha Harland i Alexander Spoor zaputili se da među sugrađanima za svoj račun provedu anketu o Kuranu. Znate kako, to je opasna, ekstremna i krvava knjiga za sve koji je na takav način čitaju i tumače. Ali kako slučajni prolaznici, ipak, nisu čitali Kuran, izdvojili su za anketu tek jedan reprezentativan citat: “Ako me ni tada ne poslušate nego mi se dalje budete suprotstavljali, i ja ću se vama suprotstaviti – sedmerostruko ću vas kazniti za vaše grijehe. Jest ćete meso od svojih sinova, jest ćete meso od svojih kćeri. Porušit ću vaše idolske uzvišice; oborit ću vaše kadione žrtvenike, zgrnut ću vaša mrtva trupla na trupla vaših kumira i odbacit ću vas. Gradove ću vaše pretvoriti u ruševine; svetišta ću vaša opustošiti, vaš ugodni miris neću više mirisati. Zemlju ću ja pretvoriti u zgarište tako da će se vaši neprijatelji koji se u njoj nastane zaprepastiti nad njom. Vas ću rasijati po narodima; izvući ću protiv vas mač iz korica tako da će vam se zemlja pretvoriti u pustaru a gradovi u ruševine.”

Mirni Nizozemci ostali su zgroženi. Život u sekulariziranoj Europi, u okrilju tolerantnog reformiranog kršćanstva, daleko od svakoga divljaštva učinio ih je nespremnim za ovakvo što. “Ta kako itko može vjerovati u takvo što”, zavapila je bljedolika gospođa na povratku sa tržnice, “meni je ovo nevjerojatno!” “Meni to zvuči kao da vas žele porobiti i natjerati vas da vjerujete u ono u što oni vjeruju!”, analitički je progovorio sredovječni muškarac.

Sacha Harland i Alexander Spoor nisu ni časa časili, nego su svoju video anketu postavili na YouTube. Njezinim gledateljima, međutim, zastajala je knedla u grlu. Uradak nije dosegnuo rekorde u gledanosti, a u tradicionalnim kršćanskim, a naročito katoličkim zemljama, u Hrvatskoj, recimo, o genijalnoj antimuslimanskoj i protukuranskoj diverziji dvojice Nizozemaca nisu izvijestili tabloidi, niti su je reklamirali informativni web portali vazda spremni da sa svojom publikom podijele klipove sa slatkim psićima i odsijecanjem glava na obalama Mediterana, kao i snimke američkoga kršćanskog propovjednika Terryja Jonesa koji svako malo spaljuje Kuran. Pa zašto su onda, za Boga miloga, prešutjeli ovu anketu?

Odgovor je jednostavan. Sacha Harland i Alexander Spoor poslužili su se sitnom prevarom. U omotnicu Kurana umetnuli su, Bože mi prosti, Bibliju. I umjesto da citiraju onu strašnu knjigu koja tako inspirativno djeluje na zločince i teroriste, citirali su dijelove Levitskog zakonika, te druge redom probrane dijelove iz Staroga i Novog zavjeta, izazvavši tako zgražanje i osude svojih sugrađana i sunarodnjaka na račun religije čija je to sveta knjiga. To jest, na račun islama, čija to sveta knjiga nije.

Što je smisao eksperimenta? Dokazati da sekularizirani Europljani, Nizozemci, ne čitaju Sveto pismo, pa im se, eto, može podvaliti? Ne, nipošto. Ista stvar bi se i na isti način, samo uz malo pažljivije probiranje, može podvaliti i bogobojaznom puku koji svakodnevno tabiri Bibliju. Podebela je to knjiga, koja pritom postoji u mnoštvu prijevoda – većina njih službeno je priznata i prihvaćena u nekoj od brojnih crkvenih zajednica, unutar različitih vjerozakonskih grupa – a ti se prijevodi međusobno toliko razlikuju da čak ni onaj tko napamet zna Stari i Novi zavjet i sve pobočne knjige pride nije u stanju prepoznati baš svaki citat, jer nije čitao ni svaki prijevod. Druga stvar je bila na umu Sachi Harlandu i Alexanderu Spooru. Htjeli su zorno pokazati kako ljudi imaju različite kriterije za sebe i za druge, za kršćane i za muslimane, za Bibliju i za Kuran. Ti su kriteriji različiti čak i u onih koji bi se u dušu svoju zakleli da ne mrze muslimane. Različiti su i u onih koji muslimane ne mrze, nego ih samo ne poznaju. Živimo u vremenima kada je i to zlo. Ako ne poznajemo Druge, saučesnici smo u zločinu koji se čini nad njima.

Recimo, kada bismo imali minimalna znanja o islamu i o muslimanima, ali baš minimalna, za kakva znanja nije nužno čitati debele knjige, studirati teologiju i živjeti na Bliskom istoku, dakle u Sarajevu ili Zenici, kada bismo samo bili znatiželjni, znali bismo da Biblija i Kuran nipošto nisu isto. Da, to su svete knjige. U njima postoje slični motivi, bliska im je narativna osnovica, pripovijedaju o istom. I tu prestaju sličnosti. Sve drugo im je različito, i ta bi razlika za nas trebala biti važnija od sličnosti. Recimo, biblijski tekst jednako je vrijedan i validan u svim svojim službeno-prihvaćenim prijevodima. Sveti tekst. Kuranski tekst postoji samo na arapskom. Prijevod je informativnog karaktera i bez ikakvog značaja u vjerskom ritualu i u vjerovanju. Prijevod služi samo tome da vjernike upravlja u njihovu svakodnevnom životu. Kuran je svojevrsna zbirka uputstava za svakodnevni život. Biblija to nije.

Ali to još uvijek nije ona najvažnija, supstancijalna razlika. Ona razlika pred čijim bi se posljedicama trebao naježiti svaki kršćanin. Ali ne od straha pred Kuranom i muslimanima, nego iz poštovanja prema njima, a pomalo i iz užasa pred mogućim posljedicama vlastitog neznanja.

Riječ Božja kršćanima se utjelovljuje u osobi Isusa Krista. Svi oni koji u povijesti kršćanstva nisu u to vjerovali, bivali su zbrisani s lica zemlje. Svi kojima je Isus Krist bio običan čovjek, makar bio mesija. Ne govorimo o ateizmu, ta se ludost još i mogla tolerirati, ali ne i vjerska zajednica, bogumilska, krstjanska, patarenska, koja bi insistirala na tome Isus nije utjelovljenje Riječi Božje.

Muslimani u Issi nalaze vjerovjesnika, ali kao običnog čovjeka. On je samo jedan u nizu na čijem je kraju, vjeruju suniti, Muhamed. Ali ni on nije ništa više od običnog čovjeka. Riječ Božja svoje utjelovljenje, materijalizaciju, ostvarenje za muslimane je našla u Kuranu. Nalazi ga u svakom primjerku ove knjige u kojem je otisnut arapski tekst. Ta je knjiga za pravovjernoga muslimana ono što je za kršćanina živi Krist. Uskrsli Krist. Krist, uopće.

Je li vam to čudno i apsurdno? Ako jest, pomislite samo na to da je stotinama milijuna muslimana čudno i apsurdno vjerovanje da bi Bog svoju riječ utjelovio u Sinu svojemu, nakon čega bi dopustio ljudima da ga razapnu. Ali oni to poštuju, i kroz cjelokupnu povijest muslimanskog svijeta, izuzev Saudijske Arabije, gotovo da i nije bilo države, carevine, kraljevine, kalifata ili republike koja ne bi tolerirala, prihvaćala, štitila ljude koji vjeruju u takva čuda i apsurde. U tom je smislu islam, doista, povijesno tolerantniji nego kršćanstvo. Danas to ne znači mnogo, ali se svejedno ne smije smetnuti s uma. Kao što ni muslimani, dok vaze i propovijedaju o vlastitoj toleranciji, nikako ne bi smjeli zaboraviti da je zapadni, kršćanski svijet danas naseljen muslimanima i u njemu cvjetaju brojne muslimanske zajednice, dok u muslimanskom svijetu kršćana više gotovo da ih nema. Nestali su na dva načina: odlazeći u bogatiji, zapadni svijet, ali i ginući i stradavajući od raznih varijanti političkoga islama. Onog islama koji se odricao dijelova vlastite tradicije i onoga što je propovijedao vjerovjesnik Muhamed.

Kada Terry Jones spaljuje Kuran, ili kada to u Ljubljani, pred ulazom u zgradu Parlamenta, čini Boris Britovšek, tobože prosvjedujući zbog zločina u Parizu, ili kada to učini bilo koji čovjek na svijetu, taj čini nešto što bi iz kršćanske perspektive bilo ravno spaljivanju Isusa Krista. Ali ne jednoga njegovog kipa ili slike, nego Isusa kao slike, riječi i sjećanja, u istom trenutku na svakom mjestu na svijetu. Spaljivanje Kurana ravno je spaljivanju živoga Krista i svake uspomene na njega.

Snebivanje nad reakcijama muslimana na vijest da je netko negdje na svijetu spalio Kuran posljedica je neznanja ili krajnje šovinističke zlonamjernosti. Strast s kojom se u posljednjih nekoliko godina na Zapadu “tumače” kuranske sure, i s kojom se u njima pronalaze izvori aktualnog zla, trebala bi najprije zaplašiti čuvare Republike i njenih sekularnih zasada. Drukčije bi bilo kada bi se takva strast provodila komparativno i kada bi se i Biblija čitala onako kako se čita Kuran. Suočenje s užasom i okrutnostima sa stranica svetih knjiga, s militarizmom, netolerancijom i nepodnošenjem Drugih, koji su duboko ukorijenjeni u njihovim (tojest našim) tradicijama, izazov je našeg doba. Ali time se teško mogu baviti ateisti i nevjernici. Oni mogu činiti samo ono što su uradila dvojica mladih Nizozemaca kada su svoje zemljake i većinu Europljana na prevaru suočili s njihovom civilizacijskom poputbinom."

Kako odličan tekst...
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#245 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by Towelie »

specifikacija wrote:Ovaj dvojac iznad mene, u potpunosti ispunjeni demonskim mislima, opet jasno svjedoce o svom neznanju, pa da bi shvatili neke stvari..."
Ne znam kako ocekujes da prihvatim govor jednog kjafira kada je osnova da im se ne veruje. I to ni manje ni vise nego umesto sahih hadisa, da Allah sacuva. :-D
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#246 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by zagortenej »

specifikacija wrote:
Muslimani u Issi nalaze vjerovjesnika, ali kao običnog čovjeka. On je samo jedan u nizu na čijem je kraju, vjeruju suniti, Muhamed. Ali ni on nije ništa više od običnog čovjeka. Riječ Božja svoje utjelovljenje, materijalizaciju, ostvarenje za muslimane je našla u Kuranu. Nalazi ga u svakom primjerku ove knjige u kojem je otisnut arapski tekst. Ta je knjiga za pravovjernoga muslimana ono što je za kršćanina živi Krist. Uskrsli Krist. Krist, uopće.
dobro je primjetio Miljenko, Kur'an je za većinu muslimana božanstvo, kao objekt.
a prenesen na jeziku kojeg su izmislili ljudi i pisan pismom kojeg su izmislili ljudi.
na jeziku koji u vrijeme objave uopšte nije bio razvijen i standardizovan.
barem ne u pisanoj formi.
pokušale su mutazilije to da objasne, ali su izbrisani.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#247 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by arzuhal »

zagortenej wrote:
specifikacija wrote:
Muslimani u Issi nalaze vjerovjesnika, ali kao običnog čovjeka. On je samo jedan u nizu na čijem je kraju, vjeruju suniti, Muhamed. Ali ni on nije ništa više od običnog čovjeka. Riječ Božja svoje utjelovljenje, materijalizaciju, ostvarenje za muslimane je našla u Kuranu. Nalazi ga u svakom primjerku ove knjige u kojem je otisnut arapski tekst. Ta je knjiga za pravovjernoga muslimana ono što je za kršćanina živi Krist. Uskrsli Krist. Krist, uopće.
dobro je primjetio Miljenko, Kur'an je za većinu muslimana božanstvo, kao objekt.
a prenesen na jeziku kojeg su izmislili ljudi i pisan pismom kojeg su izmislili ljudi.
na jeziku koji u vrijeme objave uopšte nije bio razvijen i standardizovan.
barem ne u pisanoj formi.
pokušale su mutazilije to da objasne, ali su izbrisani.
Ništa onda, trebamo se prešaltat na Bibliju dok imamo šanse...


:mrgreen:
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#248 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by zagortenej »

Iz jedne dogme u drugu, ko o čemu, hodža o dogmi :wink:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#249 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by Nurudin »

specifikacija wrote:Ovaj dvojac iznad mene, u potpunosti ispunjeni demonskim mislima, opet jasno svjedoce o svom neznanju, pa da bi shvatili neke stvari, pisane jasnim jezikom, evo jednog odlicnog teksta od Miljenka Jergovica.


Odnosi se na vec postavljeni video zapis : https://www.youtube.com/watch?v=bA1AY7TeQr0

"SUMNJIVO LICE

MILJENKO JERGOVIĆ Svi užasi Kurana pročitani iz Biblije
AUTOR:
Miljenko Jergović


OBJAVLJENO: 22.12.2015. u 23:18


Nađe se na internetu divnih stvari. Eto, recimo, dvojica mladih Nizozemaca, Sacha Harland i Alexander Spoor zaputili se da među sugrađanima za svoj račun provedu anketu o Kuranu. Znate kako, to je opasna, ekstremna i krvava knjiga za sve koji je na takav način čitaju i tumače. Ali kako slučajni prolaznici, ipak, nisu čitali Kuran, izdvojili su za anketu tek jedan reprezentativan citat: “Ako me ni tada ne poslušate nego mi se dalje budete suprotstavljali, i ja ću se vama suprotstaviti – sedmerostruko ću vas kazniti za vaše grijehe. Jest ćete meso od svojih sinova, jest ćete meso od svojih kćeri. Porušit ću vaše idolske uzvišice; oborit ću vaše kadione žrtvenike, zgrnut ću vaša mrtva trupla na trupla vaših kumira i odbacit ću vas. Gradove ću vaše pretvoriti u ruševine; svetišta ću vaša opustošiti, vaš ugodni miris neću više mirisati. Zemlju ću ja pretvoriti u zgarište tako da će se vaši neprijatelji koji se u njoj nastane zaprepastiti nad njom. Vas ću rasijati po narodima; izvući ću protiv vas mač iz korica tako da će vam se zemlja pretvoriti u pustaru a gradovi u ruševine.”

Mirni Nizozemci ostali su zgroženi. Život u sekulariziranoj Europi, u okrilju tolerantnog reformiranog kršćanstva, daleko od svakoga divljaštva učinio ih je nespremnim za ovakvo što. “Ta kako itko može vjerovati u takvo što”, zavapila je bljedolika gospođa na povratku sa tržnice, “meni je ovo nevjerojatno!” “Meni to zvuči kao da vas žele porobiti i natjerati vas da vjerujete u ono u što oni vjeruju!”, analitički je progovorio sredovječni muškarac.

Sacha Harland i Alexander Spoor nisu ni časa časili, nego su svoju video anketu postavili na YouTube. Njezinim gledateljima, međutim, zastajala je knedla u grlu. Uradak nije dosegnuo rekorde u gledanosti, a u tradicionalnim kršćanskim, a naročito katoličkim zemljama, u Hrvatskoj, recimo, o genijalnoj antimuslimanskoj i protukuranskoj diverziji dvojice Nizozemaca nisu izvijestili tabloidi, niti su je reklamirali informativni web portali vazda spremni da sa svojom publikom podijele klipove sa slatkim psićima i odsijecanjem glava na obalama Mediterana, kao i snimke američkoga kršćanskog propovjednika Terryja Jonesa koji svako malo spaljuje Kuran. Pa zašto su onda, za Boga miloga, prešutjeli ovu anketu?

Odgovor je jednostavan. Sacha Harland i Alexander Spoor poslužili su se sitnom prevarom. U omotnicu Kurana umetnuli su, Bože mi prosti, Bibliju. I umjesto da citiraju onu strašnu knjigu koja tako inspirativno djeluje na zločince i teroriste, citirali su dijelove Levitskog zakonika, te druge redom probrane dijelove iz Staroga i Novog zavjeta, izazvavši tako zgražanje i osude svojih sugrađana i sunarodnjaka na račun religije čija je to sveta knjiga. To jest, na račun islama, čija to sveta knjiga nije.

Što je smisao eksperimenta? Dokazati da sekularizirani Europljani, Nizozemci, ne čitaju Sveto pismo, pa im se, eto, može podvaliti? Ne, nipošto. Ista stvar bi se i na isti način, samo uz malo pažljivije probiranje, može podvaliti i bogobojaznom puku koji svakodnevno tabiri Bibliju. Podebela je to knjiga, koja pritom postoji u mnoštvu prijevoda – većina njih službeno je priznata i prihvaćena u nekoj od brojnih crkvenih zajednica, unutar različitih vjerozakonskih grupa – a ti se prijevodi međusobno toliko razlikuju da čak ni onaj tko napamet zna Stari i Novi zavjet i sve pobočne knjige pride nije u stanju prepoznati baš svaki citat, jer nije čitao ni svaki prijevod. Druga stvar je bila na umu Sachi Harlandu i Alexanderu Spooru. Htjeli su zorno pokazati kako ljudi imaju različite kriterije za sebe i za druge, za kršćane i za muslimane, za Bibliju i za Kuran. Ti su kriteriji različiti čak i u onih koji bi se u dušu svoju zakleli da ne mrze muslimane. Različiti su i u onih koji muslimane ne mrze, nego ih samo ne poznaju. Živimo u vremenima kada je i to zlo. Ako ne poznajemo Druge, saučesnici smo u zločinu koji se čini nad njima.

Recimo, kada bismo imali minimalna znanja o islamu i o muslimanima, ali baš minimalna, za kakva znanja nije nužno čitati debele knjige, studirati teologiju i živjeti na Bliskom istoku, dakle u Sarajevu ili Zenici, kada bismo samo bili znatiželjni, znali bismo da Biblija i Kuran nipošto nisu isto. Da, to su svete knjige. U njima postoje slični motivi, bliska im je narativna osnovica, pripovijedaju o istom. I tu prestaju sličnosti. Sve drugo im je različito, i ta bi razlika za nas trebala biti važnija od sličnosti. Recimo, biblijski tekst jednako je vrijedan i validan u svim svojim službeno-prihvaćenim prijevodima. Sveti tekst. Kuranski tekst postoji samo na arapskom. Prijevod je informativnog karaktera i bez ikakvog značaja u vjerskom ritualu i u vjerovanju. Prijevod služi samo tome da vjernike upravlja u njihovu svakodnevnom životu. Kuran je svojevrsna zbirka uputstava za svakodnevni život. Biblija to nije.

Ali to još uvijek nije ona najvažnija, supstancijalna razlika. Ona razlika pred čijim bi se posljedicama trebao naježiti svaki kršćanin. Ali ne od straha pred Kuranom i muslimanima, nego iz poštovanja prema njima, a pomalo i iz užasa pred mogućim posljedicama vlastitog neznanja.

Riječ Božja kršćanima se utjelovljuje u osobi Isusa Krista. Svi oni koji u povijesti kršćanstva nisu u to vjerovali, bivali su zbrisani s lica zemlje. Svi kojima je Isus Krist bio običan čovjek, makar bio mesija. Ne govorimo o ateizmu, ta se ludost još i mogla tolerirati, ali ne i vjerska zajednica, bogumilska, krstjanska, patarenska, koja bi insistirala na tome Isus nije utjelovljenje Riječi Božje.

Muslimani u Issi nalaze vjerovjesnika, ali kao običnog čovjeka. On je samo jedan u nizu na čijem je kraju, vjeruju suniti, Muhamed. Ali ni on nije ništa više od običnog čovjeka. Riječ Božja svoje utjelovljenje, materijalizaciju, ostvarenje za muslimane je našla u Kuranu. Nalazi ga u svakom primjerku ove knjige u kojem je otisnut arapski tekst. Ta je knjiga za pravovjernoga muslimana ono što je za kršćanina živi Krist. Uskrsli Krist. Krist, uopće.

Je li vam to čudno i apsurdno? Ako jest, pomislite samo na to da je stotinama milijuna muslimana čudno i apsurdno vjerovanje da bi Bog svoju riječ utjelovio u Sinu svojemu, nakon čega bi dopustio ljudima da ga razapnu. Ali oni to poštuju, i kroz cjelokupnu povijest muslimanskog svijeta, izuzev Saudijske Arabije, gotovo da i nije bilo države, carevine, kraljevine, kalifata ili republike koja ne bi tolerirala, prihvaćala, štitila ljude koji vjeruju u takva čuda i apsurde. U tom je smislu islam, doista, povijesno tolerantniji nego kršćanstvo. Danas to ne znači mnogo, ali se svejedno ne smije smetnuti s uma. Kao što ni muslimani, dok vaze i propovijedaju o vlastitoj toleranciji, nikako ne bi smjeli zaboraviti da je zapadni, kršćanski svijet danas naseljen muslimanima i u njemu cvjetaju brojne muslimanske zajednice, dok u muslimanskom svijetu kršćana više gotovo da ih nema. Nestali su na dva načina: odlazeći u bogatiji, zapadni svijet, ali i ginući i stradavajući od raznih varijanti političkoga islama. Onog islama koji se odricao dijelova vlastite tradicije i onoga što je propovijedao vjerovjesnik Muhamed.

Kada Terry Jones spaljuje Kuran, ili kada to u Ljubljani, pred ulazom u zgradu Parlamenta, čini Boris Britovšek, tobože prosvjedujući zbog zločina u Parizu, ili kada to učini bilo koji čovjek na svijetu, taj čini nešto što bi iz kršćanske perspektive bilo ravno spaljivanju Isusa Krista. Ali ne jednoga njegovog kipa ili slike, nego Isusa kao slike, riječi i sjećanja, u istom trenutku na svakom mjestu na svijetu. Spaljivanje Kurana ravno je spaljivanju živoga Krista i svake uspomene na njega.

Snebivanje nad reakcijama muslimana na vijest da je netko negdje na svijetu spalio Kuran posljedica je neznanja ili krajnje šovinističke zlonamjernosti. Strast s kojom se u posljednjih nekoliko godina na Zapadu “tumače” kuranske sure, i s kojom se u njima pronalaze izvori aktualnog zla, trebala bi najprije zaplašiti čuvare Republike i njenih sekularnih zasada. Drukčije bi bilo kada bi se takva strast provodila komparativno i kada bi se i Biblija čitala onako kako se čita Kuran. Suočenje s užasom i okrutnostima sa stranica svetih knjiga, s militarizmom, netolerancijom i nepodnošenjem Drugih, koji su duboko ukorijenjeni u njihovim (tojest našim) tradicijama, izazov je našeg doba. Ali time se teško mogu baviti ateisti i nevjernici. Oni mogu činiti samo ono što su uradila dvojica mladih Nizozemaca kada su svoje zemljake i većinu Europljana na prevaru suočili s njihovom civilizacijskom poputbinom."
O tome ja pričam cijelo vrijeme.
Još je jadnije kad se ove naše forumske balije ponašaju tako
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#250 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by arzuhal »

zagortenej wrote:Iz jedne dogme u drugu, ko o čemu, hodža o dogmi :wink:
Ima li išta u islamu, ima li neka osoba, barem jedna osoba, neko učenje, neko djelo, ima li ilahija neka, bilo šta za što možeš reći: Ovo je prelijepo i istinito! ili nešto slično? :)
Post Reply