Krah AGROKORA

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mayab
Posts: 27209
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#301 Re: Krah AGROKORA

Post by mayab »

Razlika izmedu kapitalističkog multimilijunaša u Francuskoj ili Švedskoj i Ivice Todorića u Hrvatskoj, u tome je što se Francuz ili Švedanin – koliko god moćni bili – moraju pridržavati francuskih ili švedskih zakona, a u Hrvatskoj se zakoni moraju pridržavati Ivice Todorića.

Ono što je Ivica Todorić prije neki dan uistinu ‘svojim potpisom predao hrvatskoj državi’ je dug od blizu 50 milijardi kuna, koji će ruskim i ostalim bankarima strpljivo i samoprijegorno vracati solidarna zajednica što se vodi pod šifrom ‘hrvatski narod’...
http://kolumneinfo.blogspot.ba/2017/04/lex-croatia.html
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#302 Re: Krah AGROKORA

Post by walk_M-A-N »

Bravo Strong, tako je Gandra
Jako ozbiljno i još teže sa idiotom premijerom.
Jahićev intervju je dobar, „Novalićeve izjave su neoprezne, a sastanak koji je organizovao obično je sijelo“ a preporučujem i ovaj članak od Oslobođenja.
http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... bih/198936
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#303 Re: Krah AGROKORA

Post by VladaFBiH »

walk_M-A-N wrote:Bravo Strong, tako je Gandra
Jako ozbiljno i još teže sa idiotom premijerom.
Jahićev intervju je dobar, „Novalićeve izjave su neoprezne, a sastanak koji je organizovao obično je sijelo“ a preporučujem i ovaj članak od Oslobođenja.
http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... bih/198936
Jahićeve izjave jesu dobre ali njegova djela i nisu... na žalost ovaj profesor je duboko u političkim govnima pa je išlo čak dotle da je prijetio vlasnicima kapitala u ime "kupaca" a opet je sve vezano za politiku...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#304 Re: Krah AGROKORA

Post by VladaFBiH »

orinoco wrote:
strong69 wrote:
Prica o Konzumu i nezakonitom finansijskom poslovanju traje godinama. Pitanje je zašto je drzava dozvolila Konzumu da posluje ovako?
Ključno pitanje za Novalića i BiH tužilaštva..
Neka dobavljači snose posljedice rizika ali nisu oni krivi za to sto je Konzum radio kako je htio ne postujuci Zakon o finansijskom poslovanju.
Ako krahira Konzum u BiH, BiH lex Konzum treba sve objekte i upravljanje trgovinama Konzuma predati dobavljačima :oops:
Konzum nema svojih radnji tako da nemaš šta predati - sve se iznajmljuje pa nešto čak sam od sebe npr. stare Mercator prodavnice se iznajmljuju od Mercatora...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#305 Re: Krah AGROKORA

Post by JThomas »

meho je mutniji od dunava ali ovdje je sve u pravu. za djela - sto posto tačno.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#306 Re: Krah AGROKORA

Post by walk_M-A-N »

mayab wrote:
Razlika izmedu kapitalističkog multimilijunaša u Francuskoj ili Švedskoj i Ivice Todorića u Hrvatskoj, u tome je što se Francuz ili Švedanin – koliko god moćni bili – moraju pridržavati francuskih ili švedskih zakona, a u Hrvatskoj se zakoni moraju pridržavati Ivice Todorića.

Ono što je Ivica Todorić prije neki dan uistinu ‘svojim potpisom predao hrvatskoj državi’ je dug od blizu 50 milijardi kuna, koji će ruskim i ostalim bankarima strpljivo i samoprijegorno vracati solidarna zajednica što se vodi pod šifrom ‘hrvatski narod’...
http://kolumneinfo.blogspot.ba/2017/04/lex-croatia.html
Odličan, hvala.
I hvala Vladi za Jahića, spomenuo sam ga kao primjer da masa ljudi, koji mogu dobiti priliku, javno upozorava na osnovne probleme, dok premijer daje nebulozne izjave.
A kamoli da se ozbiljno uzme ta pljačka, objasni sprečavanje izvlačenja para i koliko ih je već izvučeno.
I što reče Vučić, kad već nema ko ovdje, čemu služi Konkurencijsko vijeće, osim da legalizira ono što je protiv zdrave pameti, da spajanje Konzuma i Merkatora ne ugrožava konkurenciju.
Slično za Bingo i Interex i ko zna koliko takvih preuzimanja.
User avatar
Edin H.
Posts: 47049
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#307 Re: Krah AGROKORA

Post by Edin H. »

Da li poostoji sansa da Todoric izgubi dvorac za koji se trudbenicki borio i radio? :(
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#308 Re: Krah AGROKORA

Post by dječak sa šibicama »

VladaFBiH wrote: Konzum nema svojih radnji tako da nemaš šta predati - sve se iznajmljuje pa nešto čak sam od sebe npr. stare Mercator prodavnice se iznajmljuju od Mercatora...
Ima, prije rata je postojao zagrebacki Konzum, i imao je objekte i u Sarajevu.

Konkretno u mojoj mahali, jedan objekat je njihovo vlasnistvo od prije rata.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#309 Re: Krah AGROKORA

Post by orinoco »

VladaFBiH wrote:Konzum nema svojih radnji tako da nemaš šta predati - sve se iznajmljuje pa nešto čak sam od sebe npr. stare Mercator prodavnice se iznajmljuju od Mercatora...
Čija je zgrada bivšeg sarajevskog Mercatora?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#310 Re: Krah AGROKORA

Post by JThomas »

walk_M-A-N wrote: Odličan, hvala.
I hvala Vladi za Jahića, spomenuo sam ga kao primjer da masa ljudi, koji mogu dobiti priliku, javno upozorava na osnovne probleme, dok premijer daje nebulozne izjave.
A kamoli da se ozbiljno uzme ta pljačka, objasni sprečavanje izvlačenja para i koliko ih je već izvučeno.
I što reče Vučić, kad već nema ko ovdje, čemu služi Konkurencijsko vijeće, osim da legalizira ono što je protiv zdrave pameti, da spajanje Konzuma i Merkatora ne ugrožava konkurenciju.
Slično za Bingo i Interex i ko zna koliko takvih preuzimanja.
ali avaj...da on sutra dobije priliku da postane premijer, morao bi raditi sve isto, iako zna bolje...
User avatar
drndalo
Posts: 22827
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#311 Re: Krah AGROKORA

Post by drndalo »

orinoco wrote:
VladaFBiH wrote:Konzum nema svojih radnji tako da nemaš šta predati - sve se iznajmljuje pa nešto čak sam od sebe npr. stare Mercator prodavnice se iznajmljuju od Mercatora...
Čija je zgrada bivšeg sarajevskog Mercatora?
Zgrada Merkatora je napravljena nova, tj. nije postojala prije. Na tom mjestu su bili zeljeznicki magazini mislim UPI-ja, sto je Mercator kupio od Fonda, poravnao i napravio velikog Merku...
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#312 Re: Krah AGROKORA

Post by orinoco »

drndalo wrote:
orinoco wrote:
VladaFBiH wrote:Konzum nema svojih radnji tako da nemaš šta predati - sve se iznajmljuje pa nešto čak sam od sebe npr. stare Mercator prodavnice se iznajmljuju od Mercatora...
Čija je zgrada bivšeg sarajevskog Mercatora?
Zgrada Merkatora je napravljena nova, tj. nije postojala prije. Na tom mjestu su bili zeljeznicki magazini mislim UPI-ja, sto je Mercator kupio od Fonda, poravnao i napravio velikog Merku...
To znači da je Velpro ili Konzum u vlasništvu ovog Mercator-objekta?
User avatar
drndalo
Posts: 22827
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#313 Re: Krah AGROKORA

Post by drndalo »

Mozda, ne znam detalje ugovora Konzum-Merkator...
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#314 Re: Krah AGROKORA

Post by KB9 »

samo nek propadaju, sto brze to bolje
bumerangss
Posts: 4477
Joined: 12/01/2015 16:47

#315 Re: Krah AGROKORA

Post by bumerangss »

orinoco wrote:
VladaFBiH wrote:Konzum nema svojih radnji tako da nemaš šta predati - sve se iznajmljuje pa nešto čak sam od sebe npr. stare Mercator prodavnice se iznajmljuju od Mercatora...
Čija je zgrada bivšeg sarajevskog Mercatora?
I ne samo taj Merkator, nego i onaj na Dobrinji, na Alipašinom kod MUP-a, VELPRO z Rajlpvcu...
ibizza
Posts: 4578
Joined: 05/06/2008 00:46

#316 Re: Krah AGROKORA

Post by ibizza »

Sve Mercatorove nekretnine su u vlasnistvu Agrokora. I ja sam mislio do prije godinu dana da su i dalje Mercatorove, ali su mi ljudi koji sad rad u M. nekretninama rekli da je sve Agrokorovo.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#317 Re: Krah AGROKORA

Post by VladaFBiH »

dječak sa šibicama wrote:
VladaFBiH wrote: Konzum nema svojih radnji tako da nemaš šta predati - sve se iznajmljuje pa nešto čak sam od sebe npr. stare Mercator prodavnice se iznajmljuju od Mercatora...
Ima, prije rata je postojao zagrebacki Konzum, i imao je objekte i u Sarajevu.

Konkretno u mojoj mahali, jedan objekat je njihovo vlasnistvo od prije rata.
ok. možda sam ovo napisao kao da doslovno ništa nemaju - imaju par ti prodavnica i UPI DC gdje su sada u Rajlovcu ali sve to ne vrijed 20-30 miliona a duguje dobavljačina oko 350 (H1 2016)- ako ga nisu prebacili na Velpro jer je Velpro od prošle godine zasebno pravno lice :)
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#318 Re: Krah AGROKORA

Post by VladaFBiH »

orinoco wrote:
VladaFBiH wrote:Konzum nema svojih radnji tako da nemaš šta predati - sve se iznajmljuje pa nešto čak sam od sebe npr. stare Mercator prodavnice se iznajmljuju od Mercatora...
Čija je zgrada bivšeg sarajevskog Mercatora?
Mercatorova :) - Konzum je iznajmljuje od Mercatora :)
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#319 Re: Krah AGROKORA

Post by VladaFBiH »

ibizza wrote:Sve Mercatorove nekretnine su u vlasnistvu Agrokora. I ja sam mislio do prije godinu dana da su i dalje Mercatorove, ali su mi ljudi koji sad rad u M. nekretninama rekli da je sve Agrokorovo.
Da ali nisu u vlasništvu Konzuma koji je dužnik u BiH - Agrokor nije za razliku od Hrvatske...
costacurta
Posts: 3515
Joined: 05/05/2005 08:25

#320 Re: Krah AGROKORA

Post by costacurta »

A zašto bi vlada FBiH trebbalo da se brine za stanje u Agrokoru? Ko je dopustio Konzumu da se zavali 300M u dugove? To su privatnici, dogovori između njih i neka to rješavaju između sebe.
Vlada ima toliko govana i smeća za počistiti a koja se direktno tiču upravo vlade, stanje u firmama u kojima su većinski vlasnici je katastrofalno e to nije dovoljno daj nam malo i privatnika da i sa njima deveramo.
Jel imaju oni nekih poreskih dugovanja? Neplaćenog PDVa, to ok ali da me zoveš sad kad ste bez para a kad se kupju nova auta, kamioni, kuće, daju plaće menadžmentu i šakom i kapom onda se pričalo kako je to uspiješna kompanija.
Isto ovo čeka i Bingo. Nema tog ko me može ubijediti da se može platiti 5000 radnika, režije za sve onolike objekte, porezi, dobavljači, krediti i sve drugo iz onog pazara i to sve iz marže 5-10% koju ti da dobavljač.... :roll:
User avatar
drndalo
Posts: 22827
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#321 Re: Krah AGROKORA

Post by drndalo »

Oni su odavno u prilici da mogu uslovljavati dobavljaca sa puno vecom marzom, ali i uslovima placanja, od 5-10% i 60 dana...
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#322 Re: Krah AGROKORA

Post by walk_M-A-N »

walk_M-A-N wrote:A kamoli da se ozbiljno uzme ta pljačka, objasni sprečavanje izvlačenja para i koliko ih je već izvučeno.
I što reče Vučić, kad već nema ko ovdje, čemu služi Konkurencijsko vijeće, osim da legalizira ono što je protiv zdrave pameti, da spajanje Konzuma i Merkatora ne ugrožava konkurenciju.
Slično za Bingo i Interex i ko zna koliko takvih preuzimanja.
https://www.klix.ba/biznis/dobavljaci-s ... /170417035
Konstatovano je da će se zajednički raditi na rješavanju problema nastalih nakon krize u Agrokoru i da je dug Konzuma BiH blizu 130 miliona KM.
.....Sastanak je dugo trajao. Zaključili smo da situacija zahtijeva stalni monitoring u Konzumu i odnosu s dobavljačima i bankama. Dogovorili smo da predstavnici Vlade održe sastanak kako bismo im predstavili plan za prevazilaženje ove situacije", kazao je Zukić.
Da niste malo okasnili sa sastankom na kojem ste zaključili da "situacija zahtijeva stalni monitoring "?
chelo
Coca Cola BiH je podavno prva prepoznala poslovanje Konzuma i obustavila isporuku, ali su mediji brzo ućutkani marketinškom spricom. Žao mi je dobavljača, žao mi je radnika u Konzumu, ali žao mi je i Binga koji istim putem raste sa željom da postane državni problem. Žao mi je što Konkurencijsko vijeće dozvoljava ekspanzije koje stvaraju Slonove u staklarnici, pa nam propast jednog giganta vodi u recesiju.
Zato Ti g. Chelo, neš' na funkciju, jer si pismen i postaljavljaš razumna pitanja.
Veteran1965
Iskreno nisam optimističan, i bojim se Tuš scenarija. Olako smo zaboravili kako su preko noći zatvorili Kozmo, i takođe ostali dužni stotine hiljada maraka dobavljačima. Sa druge strane dobavljači nemaju nikakve garancije za dugovanja. Pa zamislite dužni su firmi x 4 miliona, i plate im 100.000 km. I onda traže robu jer plaćaju. Teško će ovo ići skroz...
ibizza
Posts: 4578
Joined: 05/06/2008 00:46

#323 Re: Krah AGROKORA

Post by ibizza »

VladaFBiH wrote:
orinoco wrote:
VladaFBiH wrote:Konzum nema svojih radnji tako da nemaš šta predati - sve se iznajmljuje pa nešto čak sam od sebe npr. stare Mercator prodavnice se iznajmljuju od Mercatora...
Čija je zgrada bivšeg sarajevskog Mercatora?
Mercatorova :) - Konzum je iznajmljuje od Mercatora :)
A Mercator nekretnine su Agrokorove :)
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#324 Re: Krah AGROKORA

Post by VladaFBiH »

ibizza wrote: A Mercator nekretnine su Agrokorove :)
Trik je što u BiH sva dugovanja ima Konzum/Velpro a ne Agrokor...
ibizza
Posts: 4578
Joined: 05/06/2008 00:46

#325 Re: Krah AGROKORA

Post by ibizza »

VladaFBiH wrote:
ibizza wrote: A Mercator nekretnine su Agrokorove :)
Trik je što u BiH sva dugovanja ima Konzum/Velpro a ne Agrokor...
SVe ok, ali ja ne pricam o dugovanjima, vec o tome u cijem su vlasnistvu Mercatorovi objekti na prostoru 5 drzava :)
Post Reply