Xenon svjetla - zakoni, propisi

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#1 Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by pipi-duga-carapa »

Interesuje me da li postoje neka pravila i zakoni oko ugradnje Xenon farova (sa sočivima) u auta,
i postoji li kod nas firma koja atest daje na ugrađeno gdje isto instalirano dobija zakonsku dozvolu.
Pročitao i čuo svašta ali ... ko to zna više konkretno, u nekim zemljama automatski vas isključuju iz saobraćaja, negdje oduzimaju vozačku i kazne da se zamanta isl. Nemam pojma šta je sad tačno..
I da li se to upisuje u saobraćajnu ili kao poseban dokument da je ugrađeno taj i taj model itd. itd.
Koji je trenutno najkvalitetniji brand za Xenone, komplet sa sočivima (2.5 ili 3 inča), cijene...
?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by 530i »

Atest kod nas niko ne daje za tu prepravku, niti se upisuje bilo gdje. Problema možeš imati u inostranstvu, a i ne moraš. Sve kod nas što se prodaje je kinesko...
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#3 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by pipi-duga-carapa »

530i wrote:Atest kod nas niko ne daje za tu prepravku, niti se upisuje bilo gdje. Problema možeš imati u inostranstvu, a i ne moraš. Sve kod nas što se prodaje je kinesko...
Čuo sam da je najbolje otići u Zg i tamo sve odraditi. Ugradnja i atest, onda sam miran?
Joj nam države jake ...
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#4 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by 530i »

Nemoj više slušati tamo gdje si to čuo....ne možeš u drugoj državi atestirati nešto. Auto koje nikad nije fabrički dolazilo sa xenonima uvijek može imati probleme u inostranstvu, a imat će i kod nas za koju godinu. Ako je auto imalo fabričku opciju onda se i mogu ugraditi, ali nije to samo sočivo i sijalica, nego i kamara drugih stvari koje čine stvar neisplativom. Stavi dobre sijalice i vozi, ispoliraj ili promijeni far ako mu nešto fali i to je to.
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#5 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by pipi-duga-carapa »

530i wrote:Nemoj više slušati tamo gdje si to čuo....ne možeš u drugoj državi atestirati nešto. Auto koje nikad nije fabrički dolazilo sa xenonima uvijek može imati probleme u inostranstvu, a imat će i kod nas za koju godinu. Ako je auto imalo fabričku opciju onda se i mogu ugraditi, ali nije to samo sočivo i sijalica, nego i kamara drugih stvari koje čine stvar neisplativom. Stavi dobre sijalice i vozi, ispoliraj ili promijeni far ako mu nešto fali i to je to.
Znam, vidio sve šta treba, u kompletu, od kompletne elektronike plus namještanje,nivelisanje farova itd.
Vidimo masu instaliranih xenona po vozilima i na ona koja mogu i na koja ne mogu. Svi brate voze..
Mora postojati neki zakon i regulativa za sve to... nemoguće da ne postoji :-)
User avatar
basicm
Posts: 10498
Joined: 16/01/2012 21:38

#6 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by basicm »

Cemu tolika komplikacija? Stavi sociva, xenone, nemoj iznad 5000k, fino podesi da ne nebesaju i bolji si od 80% auta koja hodaju po cesti.


Poslato s brzoglasa koristeci Tapatalk!
lorente
Posts: 421
Joined: 20/07/2013 03:04

#7 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by lorente »

basicm wrote:Cemu tolika komplikacija? Stavi sociva, xenone, nemoj iznad 5000k, fino podesi da ne nebesaju i bolji si od 80% auta koja hodaju po cesti.


Poslato s brzoglasa koristeci Tapatalk!
bolje je njemu nego 80% auta...a to sto smeta svima koji mu idu u susret,to nikom nista...papci ugrade kao da bolje vide,a samo ugrozavaju saobracaj...to treba zakonom strogo zabraniti i kaznjavati
User avatar
basicm
Posts: 10498
Joined: 16/01/2012 21:38

#8 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by basicm »

Samo da si procitao post, bilo bi bolje. Sociva, dobro podeseni farovi, nema smetanja. Xenoni koji se samo natakare u obicne farove su oni koji smetaju.


Poslato s brzoglasa koristeci Tapatalk!
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#9 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by 530i »

pipi-duga-carapa wrote: Vidimo masu instaliranih xenona po vozilima i na ona koja mogu i na koja ne mogu. Svi brate voze..
Mora postojati neki zakon i regulativa za sve to... nemoguće da ne postoji :-)
Ne postoji...još. I tačno je da svi voze. Zeleno, ljubičasto, plavo, u svim bojama osim u onim u kojim bi trebalo. Kad se neko sjeti da može pisati kazne i za to promijenit će se zakon u roku od dva dana. Lično ne bih stavljao ništa...sve je to, kao što rekoh, kineska roba. Neki renomirani setovi se mogu nabaviti (kod nas nisam viđao, ali vani da), ali imaju i renomiranu cijenu. Da mi neko ovdje mesari farove, stavlja kinesku elektroniku...neka hvala.

Ako je problem sa osvjetljenjem, onda radije neke skuplje sijalice tipa Osram nightbreaker i sl. Ili far zamijeniti.
Tkanton
Posts: 203
Joined: 01/12/2012 20:32

#10 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by Tkanton »

Najgori su oni kad na starog mercedesa ugrade ksenone, a kod nji oni stakleni farovi sto lome svjetlost pa ono svugdje sija, najvise u suprotno auto a najmanje na cestu
User avatar
Paulaner
Posts: 271
Joined: 04/01/2014 21:23

#11 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by Paulaner »

pipi-duga-carapa wrote:
530i wrote:Nemoj više slušati tamo gdje si to čuo....ne možeš u drugoj državi atestirati nešto. Auto koje nikad nije fabrički dolazilo sa xenonima uvijek može imati probleme u inostranstvu, a imat će i kod nas za koju godinu. Ako je auto imalo fabričku opciju onda se i mogu ugraditi, ali nije to samo sočivo i sijalica, nego i kamara drugih stvari koje čine stvar neisplativom. Stavi dobre sijalice i vozi, ispoliraj ili promijeni far ako mu nešto fali i to je to.
Znam, vidio sve šta treba, u kompletu, od kompletne elektronike plus namještanje,nivelisanje farova itd.
Vidimo masu instaliranih xenona po vozilima i na ona koja mogu i na koja ne mogu. Svi brate voze..
Mora postojati neki zakon i regulativa za sve to... nemoguće da ne postoji :-)
I da sve to sklopis opet ti fale peraci farova,pa hajd onda skontaj sta ti sve za to treba i koliko to kosta.
Neisplativa investicija...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#12 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by amar1994 »

jedino led , za njega ne trebaju peraci i auto nivelacija, al ovi svi kitovi mi ne uljevaju povjerenje :-) :run:

http://oraclelights.com/automotive-ligh ... ight-Bulbs

mozda ovako nesto :mrgreen: , ali ti kao ni ja ne mislis bacati pare na ove gluposti :)
http://www.ebay.co.uk/itm/PIAA-LEF102-F ... Sw42JWDJ4~
http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-PIAA-head ... SwLnBX4jJJ
:run:
citroen xm
Posts: 18141
Joined: 17/04/2012 22:57

#13 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by citroen xm »

Ma fabrika je zakon, samo staviti malo bolje sijalice i vozi. Ljudi od auta prave luna park, jebli ih kinezi i njihova rasvjeta.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#14 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by bitanga_sa_otesa »

citroen xm wrote:Ma fabrika je zakon, samo staviti malo bolje sijalice i vozi. Ljudi od auta prave luna park, jebli ih kinezi i njihova rasvjeta.
:thumbup: :thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#15 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by amar1994 »

citroen xm wrote:Ma fabrika je zakon, samo staviti malo bolje sijalice i vozi. Ljudi od auta prave luna park, jebli ih kinezi i njihova rasvjeta.
:thumbup:
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#16 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by pipi-duga-carapa »

Nisam mislio na kinesku nekvalitetnu robu već kvalitetnu.
Gledao sam japanske, uhhh, extra.
Negdje sam čitao da vani zaustavljaju ili isključuju vozila koja su ugradila xenon svjetla...?
Kakva je situacija sa ugradnjom kvalitetnih LED svjetala, ima li tu kakvih zakonskih problema? A opet vidim da ima i tih ugrađenih kamaru po ulici, mnogo nepropisnih odokativno...
User avatar
haris0032
Posts: 1443
Joined: 02/06/2012 19:27
Location: 11541

#17 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by haris0032 »

Koje ti je auto u pitanju?

Sent from my HTC One A9 using Tapatalk
Paul F.
Posts: 3424
Joined: 05/02/2011 03:40
Location: Gdje vlast odluči
Contact:

#18 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by Paul F. »

Xenon je prevaziđen meš čini. Imaju Philips led koje se lahko ugrađuju u obične farove. Kineski Nighteye su jeftinji i dosta dobri. Izgleda da traju godinama. Samo treba opet podesiti farove. Malo spustiti.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#19 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by amar1994 »

imas taj philips, al to je samo za maglenke :wink: , meni je glupo da ne naprave LED sijalicu, kao za kucu recimo, isto grlo, sve isto, uvrnes i hajmo
al jok, mora biti doplata 2500KM za LED svjetla :skoljka: :run:
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#20 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by zforumas »

amar1994 wrote:imas taj philips, al to je samo za maglenke :wink: , meni je glupo da ne naprave LED sijalicu, kao za kucu recimo, isto grlo, sve isto, uvrnes i hajmo
al jok, mora biti doplata 2500KM za LED svjetla :skoljka: :run:
Glupo ti iz perspektive korisnika, ali stavi se u perspektivu prodavaca ;-)
Za par godina mozes ocekivati takvu sijalicu vjerovatno, ali tada ce LED biti ono sto je sada Xenon a laser ce biti vjerovatno aktuelan
Paul F.
Posts: 3424
Joined: 05/02/2011 03:40
Location: Gdje vlast odluči
Contact:

#21 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by Paul F. »

amar1994 wrote:imas taj philips, al to je samo za maglenke :wink: , meni je glupo da ne naprave LED sijalicu, kao za kucu recimo, isto grlo, sve isto, uvrnes i hajmo
al jok, mora biti doplata 2500KM za LED svjetla :skoljka: :run:
Slabo pratiš modne trendove. :D Te maglenke postoje odavno. Ja govorim o glavnim farovima. Mislim da je tehnologija odavno poznata ali nije odgovarala nekim krugovima. Slično kao hidrogenski motor koji je Hundai tek nedavno počeo proizvoditi. Pritisak ekologa valjda.
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#22 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by Qler »

Mene zanima sta kad crkne onaj ventilator na H7 LED sijalici...da ne bude sta se ovo dimi...
preludezalude
Posts: 5644
Joined: 07/03/2012 00:09

#23 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by preludezalude »

Qler wrote:Mene zanima sta kad crkne onaj ventilator na H7 LED sijalici...da ne bude sta se ovo dimi...
Crkne i led sijalica od pregrijavanja.
Throttle
Posts: 13015
Joined: 10/06/2016 12:35

#24 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by Throttle »

Ja sam te LED H1 kineske ganjao po aukcijama na ebayu i onda skuzio da svaki set ode na 50+KM a obzirom da nisam vidio uzivo kako rade, ispalo je da bi to mogao biti poskup eksperiment :mrgreen:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#25 Re: Xenon svjetla - zakoni, propisi

Post by amar1994 »

cim je set, ne valja to nista :D

http://www.ebay.co.uk/itm/PIAA-LEF102-F ... Sw42JWDJ4~

http://www.piaa.com/LEDbulb
ne rade H7 :mrgreen: , i ovo je jedino pravo skupa sa philipsom, ona kineska govna ja nikad na auto ne bi stavio :lol: :thumbup:

:skoljka:
Last edited by amar1994 on 16/11/2016 11:32, edited 1 time in total.
Post Reply