Zatamnjivanje stakala ....

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#426 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by pipi-duga-carapa »

Ma jah, pitaj tog stručnjaka, šta sa onim vozilima koji u svojoj proizvodnoj liniji > nemaju < opciju dodatog "običnog" stakla (jer je to nebuloza i prevaziđeno odavno kao i HID svjetla) već se samo isporučuje sa provjerenim, atestiranim višestruko i visoko tehnološkim toniranim staklom za bolju i oštriju preglednost, protiv magle, sunca itd itd. Testirano i atestirano pod kodnim brojem i svim podacima U STAKLU! Znači takvo vozilo je prošlo više fabričkih i realnih testova nego li da mu sad određuje neki tamo "pametni stručnjak" da je bolje za to auto ovako kako mu on kaže. . Ne smiju se kupovati takva auta, jel? Zemljo otvori se...
Nego, vozilo koje prođe u licenciranom tehničkom pregledu - je prošlo i tu nema više šta.
Taj koji ne može razlikovati foliju od pravog toniranog (fabričkog) stakla mora prvo kod doktora pa onda po naočare... Smiješno mi je to da neko izjavljuje da ne vidi ili sumnja u ispravnost. Bio sam vani i to ti je ovako, ako te drot zaustavi, VIDI da su to fabrička stakla, samo se zahvali i poželi sretan put. Kod nas bi drotovi morali na usavršavanje sluha vida a vala i pameti, upravo zbog stalnog ponavljanja - da ne postoji zakon kojim će te i jedan sud moći kazniti ako su fabrička stakla na vozilu. PITANJE je je bilo samo gdje se to upisuje a izgleda NIGDJE. Jer ja ne znam nikog ko ima slično auto, a da je dosad neko to negdje upisao ili u saobraćajnu ili bilo gdje (možda jedino pod Napomenu ima prazan prostor, ne znam) . Samo je to upitno, gdje se upisuje da su ta i ta stakla na autu.
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#427 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by kafanski_covjek »

pipi-duga-carapa wrote:
kafanski_covjek wrote: da si otisao na sud platio bi 100% kaznu jer je sud stava da svako novo vozilo koje se kupi ima nivoe opreme ( "golo" pa do "full" ) gdje niti u jednom u osnovnoj opremi ("golo" :D ) ne dolaze zatamljenja stakla vec izricito na zahtjev kupca sto je u principu dodatna oprema
Ne može ni jedan sud izreči tu kaznu zato što čitaj: > ne postoji u zakonu <
Auto je starije ali ima tačnu fabričku oznaku šta je "u paketu" . Znači, nisam ga ja birao, već je tako došlo.. Nije ga neko preko PIK-a nadograđivao već ima oznaka iste firme , znak, kodovi, koja proizvodi i auto.
Ti onda, u buducnosti, ako ti se desi da ti napisu kaznu idi na sud :) poneses svu "dokumentaciju" i "fabricke oznake" i predoci ih sudiji.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#428 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

pipi-duga-carapa wrote:Bio sam vani i to ti je ovako, ako te drot zaustavi, VIDI da su to fabrička stakla, samo se zahvali i poželi sretan put. Kod nas bi drotovi morali na usavršavanje sluha vida a vala i pameti, upravo zbog stalnog ponavljanja - da ne postoji zakon kojim će te i jedan sud moći kazniti ako su fabrička stakla na vozilu. PITANJE je je bilo samo gdje se to upisuje a izgleda NIGDJE. Jer ja ne znam nikog ko ima slično auto, a da je dosad neko to negdje upisao ili u saobraćajnu ili bilo gdje (možda jedino pod Napomenu ima prazan prostor, ne znam) . Samo je to upitno, gdje se upisuje da su ta i ta stakla na autu.
Kako drot vani vidi da su fabricki zatamnjena stakla? Postoji li standard u obiljezavanju, npr kao sto postoji za zimske gume, kako bi se omogucila identifikacija fabrickih stakala?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#429 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

zdruzdjo wrote:Nakon mog peglanja sa tim malo sam istrazio oko toga. Uglavnom "TI kao obican gradjanin ne smijes imati prednja bocna stakla i zadnju sajbu uopste zatamnjenu znaci 0%, zadnja bocna stakla mozes staviti i 100% i tu nema ogranicenja. Prednja sajba ne smije imati niko zatamnjenjenu.
Bez obzira da li je auto izaslo fabricki tako ili ne.
E sad to 0% je malo diskutabilno jer ne postoje nikakva autostakla sa transparentnoscu 100% ali....
Uglavnom po tome auta sa zatamnjenjim prednjim bocnim staklima se kod nas ne bi smjela uopste prodavati i uvoziti za opstu prodaju nama obicnim gradjanima. Sto je naravno apsurdno. Sta mi je rekao jedan visoko pozicionirani policijski sluzbenik je: ukoliko se pocne sprovoditi taj zakon ikada onako kako je napisan, ti kao obican gradjanin ces morati zamjeniti stakla koja podlijezu ovome da ne budu tonirana (bez obzira kako kupio to auto) ukoliko zelis da registrujes auto jer ce auto biti "tehnicki neispravno" za registraciju.
Kao sto vidimo tu ima puno sivih zona.


Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
Pises napamet... Zakon navodi da stakla ne smiju biti dodatno zatamnjena u odnosu na fabricku ugradnu, a ne da stakla ne smiju biti nikako zatamnjena. Kod toniranih stakala standardno zatamnjenje prednje sajbe je 25%, bocnih stakala i zadnje sajbe 35%. Ako takav auto prodje homologaciju znaci da je to sa stanovista vidljivosti ok.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#430 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

kafanski_covjek wrote:
da si otisao na sud platio bi 100% kaznu jer je sud stava da svako novo vozilo koje se kupi ima nivoe opreme ( "golo" pa do "full" ) gdje niti u jednom u osnovnoj opremi ("golo" :D ) ne dolaze zatamljenja stakla vec izricito na zahtjev kupca sto je u principu dodatna oprema
Nece biti... Zakon zabranjuje dodatno zatamjenje u odnosu na fabricko. Ako je neko narucio tamna stakla uopste nije bitno sto je to dodatna oprema, bitno je da ih je fabrika ugradila, bas kao broj vece felge, bolji audio sistem itd itd, a ne prodavac kod nekog privatnika neposredno prije prodaje (sto je slucaj kod mog kuma). Po VIN-u se lako moze kod ovlastenog servisera utvrditi sta je tacno isporuceno na tom autu i po nekoj logici ako dodje do primjene zakona proizvodjac tj prodavac bi u dokumentaciji uz vozilo (fakturi) trebao naznaciti to uz teh. karakteristike, jednako kao VIN, broj, zapreminu i snagu motora motora, eko normu itd kako bi se upisalo u saobr. dozvolu ili ako su tvornicki zatamnjena stakla ugradjena na auto koje ih nije imalo da atest izda ovlastena instanca, bas kao za promjenu motora, LPG isl).
zdruzdjo
Posts: 5213
Joined: 16/08/2009 00:27

#431 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by zdruzdjo »

pipi-duga-carapa wrote: Naravno da je apsurdno, samo kod nas to ima..
Čisto sumnjam da će ti iko promijeniti stakla ako su ona već fabrički došla na autu. Kako sam ja shvatio, možeš imati tonirana stakla ali se ona moraju negdje uvesti i to je to. Samo gdje i na koji način, to je bilo pitanje.
Reci svom stručnjaku policijskom visoko pozicioniranom policijskom dužnosniku da nije dobro pročitao ni shvatio svoje zakone!
Precizno se navode samo "nadogradnja folija" i sl. Za fabrička ne postoji ni jedan zakon da ti to može opovrgnuti a kamoli da fabrička stakla skineš!
Znači, taj policijski dužnosnik je odjednom postao i expert za fabrički tonirana stakla?? Nek ide ponovo na provjeru.
Tehnički ne može nikako biti ni jedno vozilo neispravno sa fabrički podešenim parametrima takvim stakala koja se hiljadu puta bolja od glupih folija!
Zamisli sad situaciju, npr. pukne staklo i ti tražiš staklo identično koje je na tvom autu. I dođe ubleha prepametni zakon ni po kojoj osnovi naših nazovi "stručnjaka", da se stavi ono transparantno "obično" staklo na auto koje već ima ostala fabrički precizirana tonirana stakla. Daj reci stručnjaku nek se malo zamisli u svojoj izjavi. Obični, ne obični građanin, imaš pravo uzeti takvo vozilo i voziti ga bez kazne jer - nema preciziran zakon. Tačka.
Samo kod nas se prave nebuloze oko nečega što je svugdje već odavno rješeno, toliko smo spori i nekvalitetni, netransparantni i još više nestručni da ovo zajebavanje naroda svojim primitivnim ublehaškim navikama opravdavaju svoje neznanje oko svega. Fuj!

uopste mi nije namjera da se raspravljam i tjeram mak na konac
ili da ukazem kako sam samo ja u pravu. imaju dezurni na forumu za ovo :lol:

Nisam nigdje reako da je covjek strucan za tonirana stakla nego je covjek rekao kako se taj zakon ne sprovodi onako kako bi trebalo da se sprovodi jedan zakon i ako se kad pocne onda se moze ici i dotle da moradnes auto napraviti u skladu sa zakonima pa makar i morao mjenjati stakla bez obzira kako da su fabricki testirana, kodirana......ako zelis da ga uredno registrujes i vozis.
tebe jedan drot samo moze poslati na tehnicki pregled ako ima neke sumnje na "tehnicku ispravnost vozila po zakonu" a tu, ako zakon (koji je na nivou drzave) kaze da ti ne mozes nikako imati tonirana stakla pa taman da ti je mister Ferdinand Porsche licno stavio stakla u fabrici, ti ih ne mozes *ne smijes) imati na svom autu i kraj price. ti si tehnicki neispravan.
proizvodjaci vozila su oni koji prave vozila za trziste u odredjenim zemljama i tu moraju paziti na zakone u toj drzavi i ukrajati se po tome.
e obzirom da je kod nas to sve neutvrdjeno i poludefinisano, naravno da se onda to ne pazi.
A da se jednom vrati iz Wolfsburga posiljka vozila sa objasnjenjem da npr prednja stakla ne podlijezu propisima u toj drzavi, sljedeca isporuka bi bila sa tarabama ako zakon tako nalaze na mjesto prozora pa taman da se stakla na golfu prave od brusenog dijamanta.

npr sva auta koja idu za usa trziste moraju (izmedju ostalog) imati kockasto mjesto za tablice, zmigavce u karambolci, zmigavce crvene boje.....
ako to nema, ne moze se prodavati u usa i registrovati. i tako da se proizvodjaci kroje po potrebama trzista tj zakonskim regulativama te zemlje.
e obzirom da ovdje je citava zemlja u zakonskoj sivoj zoni tako i ovo sve je nedoreceno. kod nas ces vidjeti more auta iz usa registrovanih na nasim tablicama sa crvenim zmigavcima iako je to drukcije regulisano.

da se razumijemo ja sam totalno protiv toga svega jer smatram da je glupo. ali boga molimo da se nikad ne pocne sprovoditi taj zakon kao sto bi trebao jer cemo onda bas imati probleme.
zdruzdjo
Posts: 5213
Joined: 16/08/2009 00:27

#432 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by zdruzdjo »

tempuser wrote: E sad to 0% je malo diskutabilno jer ne postoje nikakva autostakla sa transparentnoscu 100% ali....
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#433 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

zdruzdjo wrote:
tempuser wrote: E sad to 0% je malo diskutabilno jer ne postoje nikakva autostakla sa transparentnoscu 100% ali....
Ovo si napisao...:

zdruzdjo wrote:
Nakon mog peglanja sa tim malo sam istrazio oko toga. Uglavnom "TI kao obican gradjanin ne smijes imati prednja bocna stakla i zadnju sajbu uopste zatamnjenu znaci 0%,

i to je pogresno, jer po zakonu smijes imati zatamnjena stakla, cak prednja bocna, prednju i zadnju sajbu ukoliko je to tvornicko, a ne naknadno zatamjenje. Zakon ne brani tvornicna zatamnjenja, nego naknadna. Pomenuh, da je kod standardnih toniranih stakala koje danas ima 80% auta prednja sajba zatamnjena 25%, ostala stakla 35%.
zdruzdjo
Posts: 5213
Joined: 16/08/2009 00:27

#434 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by zdruzdjo »

Ima neka stavka o prednjim bocnim staklima koja spominje to i ko to smije imati.
Kad sam imao onda problem sa policajkicom to sam negdje izrovio. Ne sjecam se sad.

Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#435 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by 530i »

Smiju imati policijska i slična vozila...to je ok. Zakon je jasan (nakaradan ili ne), da mi neko nešto kaže u vezi fabrički zatamnjenih stakala ne bih se uopšte raspravljao, ako hoće da piše neka piše, ako neće ne mora...
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#436 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by kafanski_covjek »

tempuser wrote:
kafanski_covjek wrote:
da si otisao na sud platio bi 100% kaznu jer je sud stava da svako novo vozilo koje se kupi ima nivoe opreme ( "golo" pa do "full" ) gdje niti u jednom u osnovnoj opremi ("golo" :D ) ne dolaze zatamljenja stakla vec izricito na zahtjev kupca sto je u principu dodatna oprema
Nece biti... Zakon zabranjuje dodatno zatamjenje u odnosu na fabricko. Ako je neko narucio tamna stakla uopste nije bitno sto je to dodatna oprema, bitno je da ih je fabrika ugradila, bas kao broj vece felge, bolji audio sistem itd itd, a ne prodavac kod nekog privatnika neposredno prije prodaje (sto je slucaj kod mog kuma). Po VIN-u se lako moze kod ovlastenog servisera utvrditi sta je tacno isporuceno na tom autu i po nekoj logici ako dodje do primjene zakona proizvodjac tj prodavac bi u dokumentaciji uz vozilo (fakturi) trebao naznaciti to uz teh. karakteristike, jednako kao VIN, broj, zapreminu i snagu motora motora, eko normu itd kako bi se upisalo u saobr. dozvolu ili ako su tvornicki zatamnjena stakla ugradjena na auto koje ih nije imalo da atest izda ovlastena instanca, bas kao za promjenu motora, LPG isl).
hoce biti...predaj zahtjev za pristup informacijama na sudu pa ces vidjeti koji je procenat pobijanja :wink:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#437 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

zdruzdjo wrote:

uopste mi nije namjera da se raspravljam i tjeram mak na konac
ili da ukazem kako sam samo ja u pravu. imaju dezurni na forumu za ovo :lol:

Nisam nigdje reako da je covjek strucan za tonirana stakla nego je covjek rekao kako se taj zakon ne sprovodi onako kako bi trebalo da se sprovodi jedan zakon i ako se kad pocne onda se moze ici i dotle da moradnes auto napraviti u skladu sa zakonima pa makar i morao mjenjati stakla bez obzira kako da su fabricki testirana, kodirana......ako zelis da ga uredno registrujes i vozis.
tebe jedan drot samo moze poslati na tehnicki pregled ako ima neke sumnje na "tehnicku ispravnost vozila po zakonu" a tu, ako zakon (koji je na nivou drzave) kaze da ti ne mozes nikako imati tonirana stakla pa taman da ti je mister Ferdinand Porsche licno stavio stakla u fabrici, ti ih ne mozes *ne smijes) imati na svom autu i kraj price. ti si tehnicki neispravan.
Zdrudjo prijatelju, jbmu misa, ako nesto istrazis onda valjda prvo procitas sta kaze zakon, a ne pocnes elaborat napamet od predpostavke i to pogresne?! :-)
Obrati paznju na boldirane rijeci.

Cl 46.

(3) Stakla na vozilu ne smiju se na bilo koji način dodatno zatamnjivati (npr. postavljanjem folija, dodatnim bojenjem stakla i sl.), u odnosu na fabričku ugradnju.
(4) Izuzetno od stava 3. ovog člana, mogu se dodatno zatamniti:
a) zadnja i bočna stakla autobusa postavljanjem homologiranih reklamnih folija,
b) bočne staklene površine motornih vozila iza leđnog naslona sjedišta vozača i suvozača, homologiranim folijama bez refleksije.

Znaci sve sto je na autu koje proslo bilo tipsku, bilo pojedinacnu (koja se radi na osnovu VIN-a, a ne stanja vozila) homologaciju fabricki ugradjeno je dozvoljeno zakonom. Budi siguran da nijedan proizvodjac nece isporuciti vozilo koje nece proci tipsku homologaciju.
Problem je nepostojanja mehanizma kako identifikovati auto sa fabrickim zatamnjenjima od dodatnih.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#438 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

kafanski_covjek wrote:
tempuser wrote:
kafanski_covjek wrote:
da si otisao na sud platio bi 100% kaznu jer je sud stava da svako novo vozilo koje se kupi ima nivoe opreme ( "golo" pa do "full" ) gdje niti u jednom u osnovnoj opremi ("golo" :D ) ne dolaze zatamljenja stakla vec izricito na zahtjev kupca sto je u principu dodatna oprema
Nece biti... Zakon zabranjuje dodatno zatamjenje u odnosu na fabricko. Ako je neko narucio tamna stakla uopste nije bitno sto je to dodatna oprema, bitno je da ih je fabrika ugradila, bas kao broj vece felge, bolji audio sistem itd itd, a ne prodavac kod nekog privatnika neposredno prije prodaje (sto je slucaj kod mog kuma). Po VIN-u se lako moze kod ovlastenog servisera utvrditi sta je tacno isporuceno na tom autu i po nekoj logici ako dodje do primjene zakona proizvodjac tj prodavac bi u dokumentaciji uz vozilo (fakturi) trebao naznaciti to uz teh. karakteristike, jednako kao VIN, broj, zapreminu i snagu motora motora, eko normu itd kako bi se upisalo u saobr. dozvolu ili ako su tvornicki zatamnjena stakla ugradjena na auto koje ih nije imalo da atest izda ovlastena instanca, bas kao za promjenu motora, LPG isl).
hoce biti...predaj zahtjev za pristup informacijama na sudu pa ces vidjeti koji je procenat pobijanja :wink:
Ti si garant predavao zahtjev da vidis koliko je puta sud presudio o korist policije a stakla bila tvornicki zatamnjena...?????
Citaj zakon, citirao sam iznad...
Osim sto su danas kod vecine auta stakla tonirana tj zatamnjena i u osnovnoj opremi, ako je vozilo iz tvornice izaslo za zatamjnenim staklima to je fabricka ugradnja i dozvoljena je zakonom bez obzira da li je to osnovna ili dodatna oprema. Sud nema zakonske osnove da te kazni. Da li je dodatno ili tvornicki zatamjeno je lako dokazivo u ovl. servisu jer se po VIN-u vidi sve sto je fabricki ugradjeno. Druga je stvar ako prodavac naknadno prije isporuke zatamni stakla.
Last edited by tempuser on 21/01/2017 18:49, edited 1 time in total.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#439 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by Bakir1 »

Pise tinted ili americki standard as...
Naci cu Vam i EU oznaku za zatamljena stakla.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#440 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

Bakir1 wrote:Pise tinted ili americki standard as...
Naci cu Vam i EU oznaku za zatamljena stakla.
Americki standard je DOT i broj, a Tinted ili Solartint pise i na nekim toniranim staklima. Pogledaj na Corsi imas cak transparency izrazen u %.
Fol je u tome sto po zakonu drotu na terenu oznake na staklu ako nisu zakonom propisane nista ne znace. Sve E i DOT standarde imas ispisane i na staklu imas i na zimskoj gumi, al drot po zakonu priznaje samo pahuljicu ili trovrh.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#441 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

Ko ima tvornicki zatamljena stakla kad ode na tehnicki treba ovog strucnjaka da zove da mu upisu napomenu:

smrdim/vijest/problem-nap ... bih-217609

"Vanredni tehnički pregled

Zamjenik komandira u jedinici za saobraćaj Kantona Sarajevo Elvedin Muratspahić nam je objasnio da se policijski dužnosnici često susreću sa ovim problemom i zakonom, koji nije do kraja sproveden.

- Evidentno je da nam posao otežavaju vozači koji zatamnjuju stakla više od dozvoljenog. Prvo ugrožavaju sebe iz sigurnosnih razloga, a drugi je taj što vozilo sa takvim staklima tokom noći nema pregled, jer se apsolutno ništa ne vidi - kazao je Muratspahić, dodavši da za takva vozila slijedi kazna od 30 KM, kao i vandredni tehnički pregled, na kojem će se morati ukloniti folije.

U našim Pravilnicima o uređajima i opremi, koju moraju imati vozila, stoji da se stakla ni na koji način ne smiju dodatno zatamnjivati (postavljanjem folija ili dodatnim bojenjem stakala), u odnosu na fabričku ugradnju, osim zadnjih bočnih stakala, odnosno bočnih staklenih površina motornih vozila iza leđnog naslona sjedišta vozača i suvozača, homologiniranim folijama bez refleksije.

- Pri registraciji za fabrički zatamnjena vozila morala bi biti napomena, jer takvi automobili imaju svoju oznaku i to bi trebalo stajati u registraciji, a policijski dužnosnik bi mogao da vidi je li vozilo ispravno ili je dodatno korigirano - govori naš sagovornik.
zdruzdjo
Posts: 5213
Joined: 16/08/2009 00:27

#442 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by zdruzdjo »

Da malo quote-am sam sebe

zdruzdjo wrote:.....ili da ukazem kako sam samo ja u pravu. imaju dezurni na forumu za ovo [emoji38].....


Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#443 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

zdruzdjo wrote:Da malo quote-am sam sebe

zdruzdjo wrote:.....ili da ukazem kako sam samo ja u pravu. imaju dezurni na forumu za ovo [emoji38].....


Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
Jbga, krenuo si paljbom po zakonu i finesama, a ne znas sta pise u zakonu.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#444 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by kabal1337 »

mayab wrote:Da, jedan moj kolega je obljepio folijom i prednja i zadnja bočna stakla i zadnje vjetrobransko, naravno, medjutim,stvarno nije veliko zatamnjenje, dok mi nije rekao nisam ni skontao da je folija, mislio takva stakla, jer je auto japanac malo više klase....uglavnom, njemu je cilj bio da se auto manje grije ljeti, i po njegovoj priči to zaista funkcionira, tako da se to može uraditi diskretno i kvalitetno, i nemaš brige sa "milicijom"
Pa logicno kada diskretno uradis. A kada si krkan i seljacina...
preludezalude
Posts: 5642
Joined: 07/03/2012 00:09

#445 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by preludezalude »

zdruzdjo wrote:Nakon mog peglanja sa tim malo sam istrazio oko toga. Uglavnom "TI kao obican gradjanin ne smijes imati prednja bocna stakla i zadnju sajbu uopste zatamnjenu znaci 0%, zadnja bocna stakla mozes staviti i 100% i tu nema ogranicenja. Prednja sajba ne smije imati niko zatamnjenjenu.
Bez obzira da li je auto izaslo fabricki tako ili ne.
E sad to 0% je malo diskutabilno jer ne postoje nikakva autostakla sa transparentnoscu 100% ali....
Uglavnom po tome auta sa zatamnjenjim prednjim bocnim staklima se kod nas ne bi smjela uopste prodavati i uvoziti za opstu prodaju nama obicnim gradjanima. Sto je naravno apsurdno. Sta mi je rekao jedan visoko pozicionirani policijski sluzbenik je: ukoliko se pocne sprovoditi taj zakon ikada onako kako je napisan, ti kao obican gradjanin ces morati zamjeniti stakla koja podlijezu ovome da ne budu tonirana (bez obzira kako kupio to auto) ukoliko zelis da registrujes auto jer ce auto biti "tehnicki neispravno" za registraciju.
Kao sto vidimo tu ima puno sivih zona.


Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
Potpuno netacno. Ako je vozilo izaslo iz fabrike sa svim staklima tamnim, zakon je ispostovan.
Zakon kaze da se ne smije dodatno zatamnjivati stakla u odnosu na fabricku ugradnju.
Od ovog je izuzeto "bočne staklene površine motornih vozila iza leđnog naslona sjedišta vozača i suvozača, homologiranim
folijama bez refleksije."
User avatar
konektovan
Posts: 40669
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#446 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by konektovan »

Kod mene su naknadno zatamnjena, al' izgledaju kao fabricka. :D
zdruzdjo
Posts: 5213
Joined: 16/08/2009 00:27

#447 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by zdruzdjo »

tempuser wrote: Jbga, krenuo si paljbom po zakonu i finesama, a ne znas sta pise u zakonu.
Buraz hajde da se slozimo ti i ja u jednom.
Zakon je donesen i napisan ali je kao takav nesprovediv. bar u prakticnom djelu. sto ce reci "siva zona".

Kaze da ja mogu zatamniti legalnim folijama zadnja bocna stakla a kako ce neko provjeriti na terenu da li su homologirane folije ili ne i kako.
Ok, kaze da moraju biti fabricke.
Ja sam npr otisao na otpad i kupio sa rashodovanog istog!!! audi A4 originalna zatamnjena stakla bocna i prednja sa "sve" audi znakovima, kodovima.... na istim i montirao ih na svog A4. znaci razlika izmedju mog i tog na otpadu je samo da li je moj izasao iz fabrike kao takav ili ne. ko ce to "legalizovati" i gdje ce se to upisati i ko je nadlezan da to sprovede u djelo? jer po VIN-u ja nemam tamna stakla ali imam 100% odobrene od audi-ja tamna stakla.

Ako se sjecas mene je policajka zaustavila i peglala zbog prednjih bocnih stakala. i kaznu napisala za prednja stakla. mada je srala kako imam i na zadnjoj sajbi folije sto nije bilo tacno. a znaci realno zakonski mogla je i za zadnja stakla na kojima su folije (ja ih nisam stavljao bile su na autu a gotovo sam 100% siguran da nisu homologirane).
Nakon toga u zadnje vrijeme su me zaustavili jedno 10-15 puta. sto specijalci sto prasinari kod nas u ks a i u rs-u. i nikoooooo nista ne rece. cak se specijalci neku noc nisu ni zavirivali nazad iako se navece stvarno ne vidi kroz zadnje bocne prozore sa vani nista. Znaci SIVA ZONA jer ocigledno ne znaju ili ne mogu da sprovedu zakon u djelo.

Ali najbolje "objasnjenje" razloga za prednja bocna stakla jednog policijskog sluzbenika sa kojim sam pricao vezano za to i kad sam ga pitao zasto ne moze. kaze lik koji je nekakav sef u saobracajnoj policiji ks:

On: znate ako mi vozimo pored vas a vi imate zatamnjena stakla onda ne mozemo vidjeti ko je naprijed a vidite sta se desava i kakvi kriminalci se vozaju.
Ja: a smijem imati zadnja bocna zatamnjena?
On: Da smijete i tu nema ogranicenja na zatamnjenje
Ja: Pa sta ako ja na zadnjem sjedistu imam dvojicu naoruzane kalasnjikovima a vi ih ne vidite ?
Mogao sam cuti iz njegove glave krrr krrrr krrrr (zvuk ubacivanja u prvu brzinu bez pritiskanja kvacila)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#448 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

zdruzdjo wrote:
tempuser wrote: Jbga, krenuo si paljbom po zakonu i finesama, a ne znas sta pise u zakonu.
Buraz hajde da se slozimo ti i ja u jednom.
Zakon je donesen i napisan ali je kao takav nesprovediv. bar u prakticnom djelu. sto ce reci "siva zona".

Kaze da ja mogu zatamniti legalnim folijama zadnja bocna stakla a kako ce neko provjeriti na terenu da li su homologirane folije ili ne i kako.
Ok, kaze da moraju biti fabricke.
Ja sam npr otisao na otpad i kupio sa rashodovanog istog!!! audi A4 originalna zatamnjena stakla bocna i prednja sa "sve" audi znakovima, kodovima.... na istim i montirao ih na svog A4. znaci razlika izmedju mog i tog na otpadu je samo da li je moj izasao iz fabrike kao takav ili ne. ko ce to "legalizovati" i gdje ce se to upisati i ko je nadlezan da to sprovede u djelo? jer po VIN-u ja nemam tamna stakla ali imam 100% odobrene od audi-ja tamna stakla.

Ako se sjecas mene je policajka zaustavila i peglala zbog prednjih bocnih stakala. i kaznu napisala za prednja stakla. mada je srala kako imam i na zadnjoj sajbi folije sto nije bilo tacno. a znaci realno zakonski mogla je i za zadnja stakla na kojima su folije (ja ih nisam stavljao bile su na autu a gotovo sam 100% siguran da nisu homologirane).
Nakon toga u zadnje vrijeme su me zaustavili jedno 10-15 puta. sto specijalci sto prasinari kod nas u ks a i u rs-u. i nikoooooo nista ne rece. cak se specijalci neku noc nisu ni zavirivali nazad iako se navece stvarno ne vidi kroz zadnje bocne prozore sa vani nista. Znaci SIVA ZONA jer ocigledno ne znaju ili ne mogu da sprovedu zakon u djelo.

Ali najbolje "objasnjenje" razloga za prednja bocna stakla jednog policijskog sluzbenika sa kojim sam pricao vezano za to i kad sam ga pitao zasto ne moze. kaze lik koji je nekakav sef u saobracajnoj policiji ks:

On: znate ako mi vozimo pored vas a vi imate zatamnjena stakla onda ne mozemo vidjeti ko je naprijed a vidite sta se desava i kakvi kriminalci se vozaju.
Ja: a smijem imati zadnja bocna zatamnjena?
On: Da smijete i tu nema ogranicenja na zatamnjenje
Ja: Pa sta ako ja na zadnjem sjedistu imam dvojicu naoruzane kalasnjikovima a vi ih ne vidite ?
Mogao sam cuti iz njegove glave krrr krrrr krrrr (zvuk ubacivanja u prvu brzinu bez pritiskanja kvacila)
Ajmo redom...
Pa ja cijelo vrijeme upravo o tome pisem, da je zakon predvidio uslove, nije predvidio "alate" kako da se na terenu sprovodi, nema nacina da "ozvanicis" svoja tvornicka stakla, a ti si krenuo na drugu stranu da napamet kritikujes zakon...
Nece niko na terenu provjeravati da li su homologirane nego ce to u teoriji u prvoj instanci provjeravati drzavne ispekcije prilikom uvoza (da se bez homologacije ne mogu uvoziti i prodavati), a u drugoj tehnickoi pregledi da u potpunosti rade svoj posao kojima bi trebao donijeti atest za naknadno postavljene folije da te puste.
E sad, realno i zakonski policajka je mogla tjerati mak na konac pa te slati na VTP gdje bi ti morao dokazati da su folije homologirane ili da ih skines, ali nije jer svi u drzavi polvicno rade posao, tehnicki pregledi, policija, vozaci, servisi itd, sto ti je ujedno objasnjenje zasto te ne peglaju za folije svaki put kad te zaustave.
Pusti sta sefovi u saobr. policiji baljezgaju, citirao sam dio intervjua sa komandirom saobr. policije koji tvrdi da bi fabricki zatamnjena vozila u napomeni u saobr. dozvoli to morala imati upisano, a ne postoji mehanizam da se to upise.
I na kraju, kad se uvede red, a uvesce se zbor pregovora sa EU, kad nadjes na otpadu fabricki tonirana stakla sa A4 i kad ih postavis na svoj auto koji ih fabricki nije imao prije sljedeceg teh. pregleda ces ih morati legalizovati tj atestirati bas kao sto ljudi atestiraju i druge preinake na autu.
snake c3
Posts: 485
Joined: 05/01/2013 21:06

#449 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by snake c3 »

Ne smiju se DODATNO DODATNO DODATNO zatamnjivati stakla........ko ima gram mozga može vidjeti da to piše u zakonu. To kako pojedinci tumače, to je njihov problem.
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#450 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by pipi-duga-carapa »

snake c3 wrote:Ne smiju se DODATNO DODATNO DODATNO zatamnjivati stakla........ko ima gram mozga može vidjeti da to piše u zakonu. To kako pojedinci tumače, to je njihov problem.
Pa ja o tom pričam isto...

Ako je prekardašilo sa dodanim folijama > TREBA kažnjavati ili ako je jeftina nestručna izvedba i sl. Svako "navlačenje" kojekakavih folija na već fabričko se TREBA provjeriti i atestirati. Samo, još nisam dobio odgovor gdje se to upisuje? Ja ne vidim ni jednu stavku gdje se to može upisati? :shock:
Sad nebitno je li fabričko ili dodatno atestirano..
Post Reply