Brexit

Post Reply
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#2351 Re: Brexit

Post by hrle1976 »

Nije mi bas savim jasno zasto se miniputani bune ono odluke UK politike o EU, mozda ste mladi ali ja pamtim 80 i pocetak 90ih, oni nikada nisu bili za nesto vise osim samo trgovine. Vjerovali ili ne prije ove zadnje faze EU koja je traktatom potpisana, i prije su drzave imale slobodnu trgovinu, samo medjusobno koje sa kojim htjeo da trguje, vecina unutar Zapadnog dijela Europe je tako imala, cak granica izmedju Nizozemske, Belgije, Francuske i Njemacke jos 80ih nije bilo u pojmu granice kao sto je primjerice izmedju BiH i HR.

Meni smjesno cuti da poneki ceski, slovenacki i slovacki ministri se koprcaju ili narod se uzdigo zbog Brexita, znam zasto zato sto se boje da sve padne u vodu, jer sve ove istocne zemlje kajmace od EU, niti jedna Zapadna razvijana realno gledano nema nekog cara, mozda Njemacka samo ostalo ne. Jedino sto su dobili je brigu preliva zanatlija koji su unistili tamo negdje domaci trg.

Koliko Svedjana je napustilo Svedsku u potrazi trbuhom za kruhom i otislo zivitu u Madzarsku, Slovacku, Sloveniju, Hrvatsku, Bugarsku, Grcku, Rumuniju? A koliko je samo primjerice Bugara otislo za Svedsku? Nema balansa i to brojne Zapadne zemlje nece trpiti jos dugo, UK je samo prva u nizu. Francuska ce traziti zaustavljanje slobodnog kretanja radne snage, jos ove godine, i na kraju samo vidim neko rijesenje nekih kvota koliko radnika moze iz svake drzave na osnovu velicine i sl.

Ako ovim tempom nastavi se iseljenje iz Hrvatske, Slavonija ce za deceniju biti ne poluprazna nego skoro prazna. Citam samo da je Osjek u zadnje tri godine napustilo preko 7.000 gradjana, od te cifre preko 90% ne negdje drugo u HR vec vani. Racunaju da je u zadnjih pet godina HR napustilo preko 300.000 ljudi gotovo 10% populacije. I dalje imam poteskoca vjerovati vako velikim ciframa ali ako je istina to je doslovno eksodus.

Nije rijesenje selidba i horizonta. U jednu casu koja ima svoj medium velicine ne mozes usuti pet litara vode ako volumen iste je jedan litar. Time receno nisu pojedine zapadne drzave crne rupe koje mogu primiti citav socijalni slucaj jedne druge drzave na svoj teret. Samo kao primjer. Za ocekivati je bilo da ce masa iz drzava poput Rumunije, Hrvatske, Slovenije, Poljske, Litvanije itd. poci trbuhom za kruhom tj. socijalni slucaji vecinom i lose placeni. Te iste drzave nisu nista ucinile da podingu svoje plate recimo za 30-40% na nivo neke zapadne drzave, ali hoce sve moguce iz fondova EU a smanjuju radnu ne zaposlenost time sto im se populacija iseljava. Niko nije gledao malo dublje i rekao kakv ce rezultati biti poslje 10 godina, ja sam rekao nacionalizam i moguci ratovi u ekstremin slucajevima, a raspad EU je samo prirodna pojava lose taktike i nista vise. Do kakvog konflikta moze doci - ja i dalje sam ubjedjen da bi na istoku EU moglo doci do ratova.
Romanija
Posts: 2006
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#2352 Re: Brexit

Post by Romanija »

arzuhal wrote:
Romanija wrote:Ne mislim da EU precjenjuje svoju poziciju uopste; danasnja britanska diplomatija joj nije dorasla. Zalosno ali istinito.
Uvijek bih se kladio na Engleze...Mislim, ako bi se desila neka nevjerovatna situacija da budu pritisnuti na bilo koji način i skoro padnu na koljena, Sotona lično će doći da im svom svojom snagom pomogne da prebrode probleme :mrgreen:

A i EU je isto smećarnik vanjtaki :mrgreen:
Ja zivim u UK vec deceniju+, s vremena na vrijeme idem poslom u neku zemlju EU, te s tih pozicija i gledam na sve oko Brexit-a. Nazalost po nas, mi gubimo jako puno izlaskom iz EU, vrijeme ce tek reci koliko. S druge strane jedini gubitak EU je te finansijske obaveze na koje se obavezala UK do 2020, a kojih bih sad pokusala da se rijesi nekako. Bice recimo jako interesantno vidjeti, ako dogadjaji krenu tim smjerom, sta ce se desiti ako obaveznici pocnu to isto uraditi UK kreditorima. Jer ne treba smetnuiti s uma da je UK kroz istoriju merkanitilska zemlja sa jako puno zakona i pravila, koji se i provode i postuju. Ako nam ova izuzetno desnicarska vlada odluci prnuti u vjetar, trebaju ocekivati da se taj vjetar moze okrenuti ka nama.
baxul
Posts: 1884
Joined: 05/01/2004 00:00

#2353 Re: Brexit

Post by baxul »

Konzervativci trenutno ubijaju lokalne izbore. Potpuno su usisali UKIPove glasove. Laburisti FIkreta Abd... Džeremi Korbina :D gube hrpu vijećnika i infrastrukture za Generalne izbore. Tereza bi mogla ostvarit najzajebaniju pobjedu na lokalu od 1979. Btw izlaznost 30% :D

Image
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#2354 Re: Brexit

Post by omar little »

30 godina se nisu od margarete oporavili i oni nasadjuju neoliberalku vol. 2 na vlast u najgorem mogucem trenutku. alaj ce se kmecati kad se ostane bez zdravstvenog osiguranja, lele :lol: pa ce biti krivi poljaci i muslimani
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#2355 Re: Brexit

Post by Kikibombona »

Englezi, sta se deaava?
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#2356 Re: Brexit

Post by peepeep »

Kikibombona wrote:Englezi, sta se deaava?
May izgubila i prema trenutnim predviđanjima, Konzervativci će pasti sa 331 na 314 sjedišta (predviđanja) u parlamentu što u prevodu znači ne samo da nije ojačala poziciju koju je imala nego je i izgubila većinu (326 je potrebno za večinu). Izbjegli su drugu MT.

Škoti ilitiga SNP su izgubili i ništa od referenduma i neovisnosti. Šteta, iskreno sam se nadao da će biti najpametnija od četiri glave.

TL;DR:
Image
Romanija
Posts: 2006
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#2357 Re: Brexit

Post by Romanija »

Totalni haos!
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2358 Re: Brexit

Post by Truba »

ima li ijedan političar kojemu ja dam podšku a da ostane na funkciji ili da radi ispravno


baš mi se svidjela u jednom govoru ulijevala je sigurnost :roll:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2359 Re: Brexit

Post by Alfons Kauders »

Black swan wrote:ima li ijedan političar kojemu ja dam podšku a da ostane na funkciji ili da radi ispravno


baš mi se svidjela u jednom govoru ulijevala je sigurnost :roll:
Dragan Covic?
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2360 Re: Brexit

Post by Truba »

:mrgreen: ti si pukao proganjaš vještice kao tvoji najveći neprijatelji
samo u ovom slučaju ti si mantijaš

žao mi je zbogom
User avatar
pici
Posts: 43598
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#2361 Re: Brexit

Post by pici »

Image

malog tVumpa za premijera :thumbup:
Romanija
Posts: 2006
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#2362 Re: Brexit

Post by Romanija »

Black swan wrote:ima li ijedan političar kojemu ja dam podšku a da ostane na funkciji ili da radi ispravno


baš mi se svidjela u jednom govoru ulijevala je sigurnost :roll:
Ako mi kazes za koga glasas u BiH, mogu ti reci za koga bi glasao u UK. :D
Kao sto napisah rano jutros, izbori totalni haos i samo su zakomplikovali ionako losu politicku situaciju. TM je pozvala izbore uprkos tome sto je 7 puta decidno rekla da ih nece biti, i od predvidjanja da ce imati trocifrenu vecinu nad Laburistima, izgubili vecinu u Parlamentu i sad imamo situaciju 'hung' parlamenta za sta ovo drustvo nije spremno. Zeljela je jaci mandat za Brexit pregovore, a dobila mnogo slabiji mandat u stvari.
Corbyn nije pobjedio, ali obzirom kako su mu o glavi radili i 'prijatelji' i neprijatelji, postigao je ogroman uspjeh sa 30 dodatno osvojenih mjesta i sto je galvanizovao mlade glasace da izadju na izbore u ogromnom broju. Dokazao je da 'ljevica' nije na margini medju glasacima, ali da su politicki sistem i mediji ti koji stoe kao brana.
Skoti 'usrali' motku (opet) i dozvolili Torijevcima da sacuvaju prostu vecinu.
Sve ukazuje da ova drzava treba potpuno novi politicki sistem i tradicija, od nekoliko stotina parlamentarne demokratije ne zadovoljava politicka zbivanja u danasnjem britanskom drustvu.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#2363 Re: Brexit

Post by Vitezanin »

Teško će oni iz EU. :D
User avatar
pici
Posts: 43598
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#2364 Re: Brexit

Post by pici »

Vrijednost funte opala je tokom noći, a nakon početka rada berzi u Londonu ona je 2,3 posto niža i iznosi 1,27 dolara. Na tržištima vlada zabrinutost zbog pojačane političke nesigurnosti, navodi BBC

U odnosu na euro, funta je pala za dva posto i trenutni kurs je 1,13 funti za jedan euro.

jebe ih ovaj brexit opasno... ocepite se vise pa da u londoniumu napravimo spektakle, vemblije vapi za muzickim ugodjajem
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2365 Re: Brexit

Post by Truba »

Romanija wrote:
Black swan wrote:ima li ijedan političar kojemu ja dam podšku a da ostane na funkciji ili da radi ispravno


baš mi se svidjela u jednom govoru ulijevala je sigurnost :roll:
Ako mi kazes za koga glasas u BiH, mogu ti reci za koga bi glasao u UK. :D
ne znaš ti ove...
na lokalnim neka izmišljena Prva stranka... za njih sam glasao za načelnika... kasnije sam čuo velike lopine koje su se posvađale s sadašnjim načelnikom oko nekih somuna

za vijećnike za samira kojeg osobno znam on je član SDP-a

jedan je lopova drugi pijandura obojica bošnjaci

za koga bih glasovao na lokalnim izborima u britaniji :D
baxul
Posts: 1884
Joined: 05/01/2004 00:00

#2366 Re: Brexit

Post by baxul »

Black swan wrote:
Romanija wrote:
Black swan wrote:ima li ijedan političar kojemu ja dam podšku a da ostane na funkciji ili da radi ispravno


baš mi se svidjela u jednom govoru ulijevala je sigurnost :roll:
Ako mi kazes za koga glasas u BiH, mogu ti reci za koga bi glasao u UK. :D
ne znaš ti ove...
na lokalnim neka izmišljena Prva stranka... za njih sam glasao za načelnika... kasnije sam čuo velike lopine koje su se posvađale s sadašnjim načelnikom oko nekih somuna

za vijećnike za samira kojeg osobno znam on je član SDP-a

jedan je lopova drugi pijandura obojica bošnjaci

za koga bih glasovao na lokalnim izborima u britaniji :D
plaid cymru
User avatar
pici
Posts: 43598
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#2367 Re: Brexit

Post by pici »

opet ruski hakeri

Image
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#2368 Re: Brexit

Post by peepeep »

Image

Dobri su izgledi da će Mayica izletiti na glavu zbog ovog nereda koji je napravila. 'oš se ti puhat i glumit gospoju :D
Last edited by peepeep on 09/06/2017 11:38, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2369 Re: Brexit

Post by Truba »

:lol: too deda
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2370 Re: Brexit

Post by Truba »

baxul wrote: plaid cymru
ne izgleda loše :thumbup:
Romanija
Posts: 2006
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#2371 Re: Brexit

Post by Romanija »

Black Swan wrote:ne znaš ti ove...
na lokalnim neka izmišljena Prva stranka... za njih sam glasao za načelnika... kasnije sam čuo velike lopine koje su se posvađale s sadašnjim načelnikom oko nekih somuna

za vijećnike za samira kojeg osobno znam on je član SDP-a

jedan je lopova drugi pijandura obojica bošnjaci

za koga bih glasovao na lokalnim izborima u britaniji :D
Kao SDP-ovac na drzavnoj razini bi vjerovatno bio Laburista, na lokalnoj vjerovatno za nekog 'nezavisnog' koji ne bi skupio 100 glasova i morao bi da vraca depozit. Ako si ole nacionalno obojen, vjerovatno bi podrzavao neku opskurnu stranku iz Sjeverne irske u zavisnosti da li si Binsr ili federalni partner, ako si Bosnjak M-90 konzervativci bi ti bila opcija (moj komsija Salih iz Lenjinove se kune Terezom :-)

Inace od EU pregovaraca vec stize avaz da ce predloziti odlaganje pregovora zbog novonastale situacije.
Last edited by Romanija on 09/06/2017 12:58, edited 1 time in total.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#2372 Re: Brexit

Post by daddy-kool »

Romanija wrote:
Inace od EU pregovaraca vec stize avaz da ce predloziti odlaganje pregovora zbog novonastale situacije.
Zar im nije počelo vrijeme isticati aktiviranjem člana 50?
Neće valjda tek sada novu strategiju smišljati?
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#2373 Re: Brexit

Post by daddy-kool »

Vitezanin wrote:Teško će oni iz EU. :D
Aktivirali su član 50.
Izlaze za 2 godine, to je sigurno, samo je pitanje odnosa sa EU nakon toga.
Romanija
Posts: 2006
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#2374 Re: Brexit

Post by Romanija »

Jeste, pocelo je isticati, ali ako se EU slozi da prolongira pregovore, onda nije problem
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#2375 Re: Brexit

Post by daddy-kool »

Da bi se produžilo vrijeme moraju se složiti sve članice.
Nije nemoguće, ali se ne bi na to trebali oslanjati.

Ovu temu pratim od početka i ne mogu da se načudim Britancima i njihovim potezima od referenduma pa nadalje.
Nekako mi izgleda da se nastavljaju upucavati u nogu, ali opet želim im da uspiju ne bi li se ovaj proces završio na najbolji način za sve ekonomije u Evropi.
Last edited by daddy-kool on 09/06/2017 13:23, edited 1 time in total.
Post Reply