Bihać / V Korpus A RBiH

Post Reply
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#726 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by VCorp »

karanana wrote:nije bas 100% na temu ali i jeste.....sad me snimci iz 2.5.92. i razgovor sa abdicem na tvsa podsjeti da pitam:
na pocetku rata nekada bila je jedna veca grupa ljudi, radnika iz inostranstva, koji su iz hrvatske krenuli nazad u krajinu preko srpske krajine u hrvatskoj su planirali preci. ima li neko detalje o tome? koliko ih je bilo? jesu li naoruzani bili? koja je njihova sudbina? ubijeni u srk? zarobljeni? stigli do bosanske krajine?
koliko se sjecam srbi su javljali da su ih preko hiljadu ubili ili zarobili u pokusaju prelaska.
Znam par ljudi iz Cazina koji su prelazili preko SAO Krajine, neki su iz Njemačke došli i ostavili lagodan život da bi se borili. Također znam dosta ljudi iz Slovenije koji su došli, neki sa 18 godina čak direkt iz škole. Pričao mi je jedan da su im Hrvati oduzimali oružje, nisu ih htjeli propustiti, jedan je uspio pobjeći Hrvatima i doći kod nas, bilo je u toj priči svega ali nije to za portala.
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#727 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by VCorp »

Zokipfc wrote:@autonomic: Mozes li uporediti moral Srpske vojske u toj regiji '92 i '95e? Bar u tvojoj jedinici npr.

I jos jedno pitanje: Je li tacno da su vojnici iz Novog odgovorni za mnoge zlocine u Prijedoru i okolini, 92'e?

https://www.youtube.com/watch?v=maOXgDuX6NU

Evo ti, njihovi su snimci. Na početku se pije i slavi, onda furaju kroz Krajinu misleći da će sve uzeti, da bi na kraju morali hrvatske oznake stavljati po sebi ako ih mi zarobimo.
autonomicwb
Posts: 9
Joined: 10/04/2015 18:57

#728 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by autonomicwb »

Zokipfc wrote:@autonomic: Mozes li uporediti moral Srpske vojske u toj regiji '92 i '95e? Bar u tvojoj jedinici npr.

I jos jedno pitanje: Je li tacno da su vojnici iz Novog odgovorni za mnoge zlocine u Prijedoru i okolini, 92'e?
Moral je svakako različit jer svakim danom rata se mijenjala slika u jedinicama...psihička i materijalna iscrpljenost, osjećaj da se taj nesretni rat neće nikad završiti,to je bio glavni faktor demoralizacije,uz naravno mogućnost svakog ko je imao neke stele da eskivira rat u smislu on je student a tatini sinovi su listom bili u Beogradu...ali tako je bilo i na drugoj strani recimo u većim gradovima sigurno nije u Bužimu...ma kod nas je uglavnom bilo:rado ide srbin u vojnike,dva ga vuku...pa ko se uspije izvući super a ko ne - šuti i trpi,ako preživiš opet bingo i tako čekaš da se sve to nekad završi.
Za ovo oko Prijedora mi nije jasno sta, naše jedinice nisu išle do 94 sa suve međe ...možda su u pitanju neki pojedinci sa naše opštine koji su bili u PD brigadama,a koliko znam u Prijedoru su prvi udarili muslimani da preuzmu grad to je 100%
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#729 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by karanana »

autonomicwb wrote:Za ovo oko Prijedora mi nije jasno sta, naše jedinice nisu išle do 94 sa suve međe ...možda su u pitanju neki pojedinci sa naše opštine koji su bili u PD brigadama,a koliko znam u Prijedoru su prvi udarili muslimani da preuzmu grad to je 100%
nije mi jasno....udarili muslimani prvi u prijedoru da preuzmu grad. od koga da ga preuzmu? je li od srba? ako jeste, onda to znaci da su srbi prvi udarili i uzeli ga pa onda ide to o cemu ti pricas da su muslimani krenuli da preuzmu grad. znaci muslimani su udarili drugi a ne prvi. jel tako?
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#730 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by Zokipfc »

karanana wrote:
autonomicwb wrote:Za ovo oko Prijedora mi nije jasno sta, naše jedinice nisu išle do 94 sa suve međe ...možda su u pitanju neki pojedinci sa naše opštine koji su bili u PD brigadama,a koliko znam u Prijedoru su prvi udarili muslimani da preuzmu grad to je 100%
nije mi jasno....udarili muslimani prvi u prijedoru da preuzmu grad. od koga da ga preuzmu?
To je generalno prica koja se fura u Prijedoru. :-) Bolje je da se o Prijedoru govori na drugoj temi... ja sam kriv sto sam uopste poceo.
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#731 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by karanana »

ma ok, ne znam ni ja, ali ako se ne varam redoslijed je bio da je nekad u aprilu proglasena srpska opstina prijedor i da je onda nesto kasnije u aprilu ili mozda pocetkom maja oproban napad na srpsku opstinu prijedor od strane, da ne kazem muslimana, jer ako se ne varam vodja tog manje-vise samoubilackog napada je bio hrvat ili cak mozda srbin.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#732 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by LBVIEW »

karanana wrote:
autonomicwb wrote:Za ovo oko Prijedora mi nije jasno sta, naše jedinice nisu išle do 94 sa suve međe ...možda su u pitanju neki pojedinci sa naše opštine koji su bili u PD brigadama,a koliko znam u Prijedoru su prvi udarili muslimani da preuzmu grad to je 100%
nije mi jasno....udarili muslimani prvi u prijedoru da preuzmu grad. od koga da ga preuzmu? je li od srba? ako jeste, onda to znaci da su srbi prvi udarili i uzeli ga pa onda ide to o cemu ti pricas da su muslimani krenuli da preuzmu grad. znaci muslimani su udarili drugi a ne prvi. jel tako?
To ko je prvi "udario" uopce nije relevantno za masovne ratne zlocine u Potkozarju nad nesrpskim stanovnistvom,osim,naravno, za dobar dio prijedorskoh Srba,koji isti koriste za opravdanje pocinjenog.Nisu spiskovi za likvidaciju nesrpskih intelektualaca nastali preko noci (doktorska disertacija Denisa Gratza o elitocidu) niti su se logori sami stvorili- kompletna srpska politicka vrhuska lezi u Hagu za UZP.
A poceli su k'o uostalom i ostalim krajiskim gradovim Srbi kad su uz pomoc "JNA" preuzeli vlast.
User avatar
lotPi
Posts: 496
Joined: 19/09/2005 13:59

#733 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by lotPi »

autonomicwb wrote:
*****************************************
Za ovo oko Prijedora mi nije jasno sta, naše jedinice nisu išle do 94 sa suve međe ...možda su u pitanju neki pojedinci sa naše opštine koji su bili u PD brigadama,a koliko znam u Prijedoru su prvi udarili muslimani da preuzmu grad to je 100%
karanana wrote:ma ok, ne znam ni ja, ali ako se ne varam redoslijed je bio da je nekad u aprilu proglasena srpska opstina prijedor i da je onda nesto kasnije u aprilu ili mozda pocetkom maja oproban napad na srpsku opstinu prijedor od strane, da ne kazem muslimana, jer ako se ne varam vodja tog manje-vise samoubilackog napada je bio hrvat ili cak mozda srbin.
1.) 30.04.1992 svrgavanje legalne vlasti nasilnim putem i priljucivanje Prijedora SAO Krajina.
Dotadasnji gradonacelnik i mnogi poznati Bosnjaci i Hrvati prvo u zatvor pa logor i na kraju bivaju ubijeni!

2.) 22.05 Napad na Hambarine i sela na lijevoj obali Sane

3.) 25.05 Napad na Kozarac

4.) 30.05 Pokusaj oslobodjenja grada Prijedora
http://mojpd.com/starastranica/index.ph ... &Itemid=57

Toliko o lazi da su prvi udarili Bosnjaci!!

Vise podataka ovdje!
http://bs.wikipedia.org/wiki/Genocid_u_Prijedoru
Last edited by lotPi on 04/05/2015 13:36, edited 1 time in total.
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#734 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by sumirprimus »

ma čapri im je svugdje ista,ugroženost,branili se...
sto je bilo bilo je...
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#735 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by prog321 »

Logicno je da je moral VRS bio visok 92 i 93e, kada su se nizale pobjede uz minimalan gubitak.
Ali kad su pocele glave padati u vecem broju, normalno je da moral popustio.
User avatar
lotPi
Posts: 496
Joined: 19/09/2005 13:59

#736 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by lotPi »

Sorry - dupli :)
zivco
Posts: 102
Joined: 04/04/2011 15:10

#737 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by zivco »

VCorp wrote:
karanana wrote:nije bas 100% na temu ali i jeste.....sad me snimci iz 2.5.92. i razgovor sa abdicem na tvsa podsjeti da pitam:
na pocetku rata nekada bila je jedna veca grupa ljudi, radnika iz inostranstva, koji su iz hrvatske krenuli nazad u krajinu preko srpske krajine u hrvatskoj su planirali preci. ima li neko detalje o tome? koliko ih je bilo? jesu li naoruzani bili? koja je njihova sudbina? ubijeni u srk? zarobljeni? stigli do bosanske krajine?
koliko se sjecam srbi su javljali da su ih preko hiljadu ubili ili zarobili u pokusaju prelaska.
Znam par ljudi iz Cazina koji su prelazili preko SAO Krajine, neki su iz Njemačke došli i ostavili lagodan život da bi se borili. Također znam dosta ljudi iz Slovenije koji su došli, neki sa 18 godina čak direkt iz škole. Pričao mi je jedan da su im Hrvati oduzimali oružje, nisu ih htjeli propustiti, jedan je uspio pobjeći Hrvatima i doći kod nas, bilo je u toj priči svega ali nije to za portala.
Ovo da su Hrvati oduzimali oruzje je apsolutno netacno. Osim kad su ljudi htjeli ponijeti na ledjima vise nego sto su realno mogli nositi kroz sumu. Da ne bacaju kad dusa na nos krene. I ovo nije jedina grupa koja je presla do Cazinske Krajine preko teritorije SAO Krajine. Ova najveca grupa sastojala se uglavnom od ljudi koji su opremu i naoruzanje i minimalnu obuku dobili u kasarni na Borongaju u Zg. Buduci V.korpus je imao prilicno korektnu saradnju sa HV-om. Postojali su ljudi sa obe strane u ZG. koji su zajednicki radili, ovlasteni od vojnih struktura (i politickih u Hrvatskoj) obe strane. Ova saradnja se nije prekinula ni kad je doslo do rata izmedju ABiH i HVO, koliko je moglo, radilo se. Tadasnji "bihacki okrug" nije cekao na Sarajevo da bi se organizovao dotur oruzja, materijala, lijekova... avio preleti idu od ljeta 1992...Postojali su i vodici (decki su iz Krajine), sa ovlastenjima i jedne i druge strane za prelaze. Prakticki cijeli rat su prelazili tamo-ovamo. Koliko puta, to znaju oni.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#738 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by zambaklija »

Woody wrote:Joj, hvala ti @sulejman1 što si mi napokon otvorio oči pa mogu a.r. i dedi Kadriji i dedi Ramizu (doduše njemu i niko ne zna gdje je mezar, možda nađem nešto u arhivama NDH pod "pale ustaše iz Fazlagića Kule", ako je o glavu) sljedeći put na mezaru reći: "pa ja vam i nisam Bošnjak, eno pitajte @sulejmana1, on je taj ko određuje ko je Bošnjak, a ko nije :-)

A ja, da te još pitam: Hoću li morati klati kurbana za sljedeći bajram? Jer ako neću (a ti kažeš da nisam Bošnjak) da se ne izlažem bespotrebnom trošku. Hvala na odgovoru. Da ne dužim dalje, jer mi svašta pada na pamet da ti napišem :evil:

A, ti @LBVIEW, iako se dugo znamo, nismo kolege - sreća tvoja:
Pa smo tako iz Zenice, Travnika, Tuzle... pustali Srbe na nji'ovu teritoriju, sve u autima koji "leze" na putu usljed pretovarenosti
Mi nismo baš tako lahko iz Sarajeva puštali Vlahe da odnesu sve u autima koji "leže" na putu usljed pretovarenosti. Prvo smo ih malo zvali na informativne razgovore (popis imovine), pa ih malo zadržavali (par sedmica - nikad' više od tog'), pa kad nam dojadi malo ih išamarali - pa šta ja i svoju djecu ponekad išamaram ;-), pa ako nisu bili kooperativni nekoga bi bogami i bacili preko balkona, nekoga u "Viktor Bubanj" na dalju "obradu" i prevaspitavanje a nekoga u speleološku ekspediciju "Kazani 93" pa tek kad kad dovoljno omeče puštali ih da idu "na nji'ovu teritoriju".

E, kad se sjetim, toliko su bili kooperativni nakon ove procedure, da su plakali od sreće kad su nam davali ključeve od stana i kola, jerbo su znali da je sve to za našu "zajedničku borbu protiv srbo-četničkog agresora" s krajnjim ciljem očuvanja multi-kultivatorske (jel' se tako piše) svima nam drage RBiH, jedine domovine Srba i Hrvata - samo što oni to još ne znaju.

A crkve? Ma one su same pale. Eno vidi onu Sabornu u Mostaru:

Image

Pala bolan sama od sebe, šta ćeš tak'a ti je ovdje gradnja :lol:

Haj, živi vi meni bili :thumbup:
pa nije sama pala,za ovu sabornu u Mostaru ima priča kada krene tema ,vjerovalo se da su krstovi na krovu od suhog zlata,popeti se nije moglo zbog snajpera i jalija je digne u vazduh da bi došli do zlata,međutim niš od tog nije bilo a crikva fasovala,maaajke mi,iz povjerljivih izvora,klasična pljačka :D
dzeronimo
Posts: 20
Joined: 31/08/2013 16:36

#739 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by dzeronimo »

autonomicwb wrote:
swanfilter wrote:Mozda grijesim, ali mislim da je ovo kontranapad tokom srpske ofanzive Sprzena zemlja. Dosli Srbima iza leđa tokom njihovog napada. Tih dana je i sam Ratko Mladic ranjen, unistena poznata Crna Udovica, ... Mozda bi nam decko iz Novog mozda mogao nesto vise napisati o slucaju ranjavanja Mladica ...
Ja nisam bio gore,ali sam pričao sa nekim ljudima koji su bili očevici tog događaja...koliko ja znam Mladić nije bio gore već Momir Talić. Koliko sam upoznat,gore je ranjen Talić kada je napadnut IKM. Mladić je obično išao helikopterom a njegovo prisustvo se odmah osjeti jer oficiri se useru i trče okolo,svi su cakum pakum jer zbog sitnice se izgube činovi i zaglavi u rovu. Nije mi jasno kako su tako stradali prilikom napada pošto su se podvukli tokom noći a ove Hamze su se podvukli našoj komandi...napad je počeo gotovo istovremeno jednih na druge. E sad,vjerovstno su izviđačima 1.KK u trenutku početka dejstva ranije pripremljene jedinice 505.udrarile bočno i stavile ih u okruženje...uz iznenađenje napadom na komandu VRS to bi garantovalo uspjeh. Molio bi nekoga ko zna više da pojasni šta se tačno desilo
prije svega pozdrav svima....odavno se ništa ovdje ne dešava,pa je dobro da se ponovo diskutuje...
swanfilter,prijatelju nisam mogao otvoriti video,ali pretpostavljam da se tu radi o BREZI '94...jer spržena zemlja je bila 95-e,uglavnom na teritoriji općine cazin,Crna udovica je zarobljena na drugom kraju okruga,dakle podno Grabeža-Bihać...a ovo sa Mladićem je bilo na Bužimskom dijelu ratista 94-e god...dakle tri različite stvari na tri mjesta u tri različite godine...
autonomicwb, prema tvommkazivanju,pretpostavljam da si bio pripadnik prvog novigradskog bataljona,ili možda petog....kako god predpostavljam da ti je poznato,orlovo gnijezdo,ćokovača,nikolića gl., lipa, bulećani itd,itd....Breza se dešavala gledano sa vaše strane, tamo desno prema Radoču...vjerovao ili ne,da je svih oni dana u odbrani linija kao i u kontri,ucestvovala samo 505-a Buzimska,a ne pola 5-og korpusa....no bilo je kako je bilo,o tome je dosta toga već napisano...mene zanima kada si bio na kladuškom terenu,dali ti je poznata kozja glavia,kumarica,pupinovac iotd,itd...eto,toliko za početak... 8)
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#740 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by Bosanski_kralj »

Danas je tužna 20 godišnjica od pogibije rahmetli generala Izeta Nanića.

Da mu dragi Allah dž.š. podari zasluženo mjesto u džennetu.

www.youtube.com/watch?t=813&v=DHhrd_j3sB4
zenit dozic
Posts: 2421
Joined: 07/09/2014 11:48

#741 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by zenit dozic »

zambaklija wrote:
Woody wrote:Joj, hvala ti @sulejman1 što si mi napokon otvorio oči pa mogu a.r. i dedi Kadriji i dedi Ramizu (doduše njemu i niko ne zna gdje je mezar, možda nađem nešto u arhivama NDH pod "pale ustaše iz Fazlagića Kule", ako je o glavu) sljedeći put na mezaru reći: "pa ja vam i nisam Bošnjak, eno pitajte @sulejmana1, on je taj ko određuje ko je Bošnjak, a ko nije :-)

A ja, da te još pitam: Hoću li morati klati kurbana za sljedeći bajram? Jer ako neću (a ti kažeš da nisam Bošnjak) da se ne izlažem bespotrebnom trošku. Hvala na odgovoru. Da ne dužim dalje, jer mi svašta pada na pamet da ti napišem :evil:

A, ti @LBVIEW, iako se dugo znamo, nismo kolege - sreća tvoja:
Pa smo tako iz Zenice, Travnika, Tuzle... pustali Srbe na nji'ovu teritoriju, sve u autima koji "leze" na putu usljed pretovarenosti
Mi nismo baš tako lahko iz Sarajeva puštali Vlahe da odnesu sve u autima koji "leže" na putu usljed pretovarenosti. Prvo smo ih malo zvali na informativne razgovore (popis imovine), pa ih malo zadržavali (par sedmica - nikad' više od tog'), pa kad nam dojadi malo ih išamarali - pa šta ja i svoju djecu ponekad išamaram ;-), pa ako nisu bili kooperativni nekoga bi bogami i bacili preko balkona, nekoga u "Viktor Bubanj" na dalju "obradu" i prevaspitavanje a nekoga u speleološku ekspediciju "Kazani 93" pa tek kad kad dovoljno omeče puštali ih da idu "na nji'ovu teritoriju".

E, kad se sjetim, toliko su bili kooperativni nakon ove procedure, da su plakali od sreće kad su nam davali ključeve od stana i kola, jerbo su znali da je sve to za našu "zajedničku borbu protiv srbo-četničkog agresora" s krajnjim ciljem očuvanja multi-kultivatorske (jel' se tako piše) svima nam drage RBiH, jedine domovine Srba i Hrvata - samo što oni to još ne znaju.

A crkve? Ma one su same pale. Eno vidi onu Sabornu u Mostaru:

Image

Pala bolan sama od sebe, šta ćeš tak'a ti je ovdje gradnja :lol:

Haj, živi vi meni bili :thumbup:
pa nije sama pala,za ovu sabornu u Mostaru ima priča kada krene tema ,vjerovalo se da su krstovi na krovu od suhog zlata,popeti se nije moglo zbog snajpera i jalija je digne u vazduh da bi došli do zlata,međutim niš od tog nije bilo a crikva fasovala,maaajke mi,iz povjerljivih izvora,klasična pljačka :D
Jel ovo početnici žele da kažu da je Armija digla u zrak crkvu u Mostaru :run:

Pa malo se bolje informišite prije iznošenja ovih gluposti. U to vrijeme sve akcije sa eksplozivom od dizanja mostova na Neretvi(dogovorene granice banovine i velike srbije), pa cisterne u kasarni, do crkvi je dijelo HVOa, jer su samo oni imali eksploziv iz vitezita i imali su ga na izvoz, tada TO nije imao za municije a ne eksploziva.

Da rezimiramo Armija za cijelog rata nije uništila ni jednu bogomolju za razliku od ljevih i desnih agresora
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#742 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by SkyLimit »

Moze li neko malo objasniti ovaj srpski ratni tv izvjestaj sa ocitom jakom primjesom propagande?

- Spiker tvrdi da su njihove snage nadomak grada Bihaca i da se vec i u samom gradu vode ulicne borbe, medjutim gdje su oni zapravo zakljucujuci po ovom snimku?

- Ovi nesretni ljudi koje predstavljaju kao zarobljenike u ovoj operaciji, gdje je ovo snimano, je li ovo logor i koji je?


User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#743 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by Zokipfc »

zenit dozic wrote:
Da rezimiramo Armija za cijelog rata nije uništila ni jednu bogomolju za razliku od ljevih i desnih agresora
Ti se zajebavas, nema druge.

http://www.frontal.ba/blogovi/blog/6050 ... ercegovini

Znaci, sruseno 125 pravoslavnih crkvi, i to iskljucivo od strane HV(O)a?
User avatar
sinuhe
Posts: 11490
Joined: 03/06/2011 11:33

#744 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by sinuhe »

SkyLimit wrote:
- Spiker tvrdi da su njihove snage nadomak grada Bihaca i da se vec i u samom gradu vode ulicne borbe, medjutim gdje su oni zapravo zakljucujuci po ovom snimku?
Cini mi se da pise Sokolac na tabli sa ljiljanima.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#745 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by Walther »

Zokipfc wrote:
zenit dozic wrote:
Da rezimiramo Armija za cijelog rata nije uništila ni jednu bogomolju za razliku od ljevih i desnih agresora
Ti se zajebavas, nema druge.

http://www.frontal.ba/blogovi/blog/6050 ... ercegovini

Znaci, sruseno 125 pravoslavnih crkvi, i to iskljucivo od strane HV(O)a?
A da provjeris ko i kad je rusio vjerske objekte? Uostalom pise ti u linku.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#746 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by Zokipfc »

Walther wrote:
Zokipfc wrote:
zenit dozic wrote:
Da rezimiramo Armija za cijelog rata nije uništila ni jednu bogomolju za razliku od ljevih i desnih agresora
Ti se zajebavas, nema druge.

http://www.frontal.ba/blogovi/blog/6050 ... ercegovini

Znaci, sruseno 125 pravoslavnih crkvi, i to iskljucivo od strane HV(O)a?
A da provjeris ko i kad je rusio vjerske objekte? Uostalom pise ti u linku.
Bihaćko - petrovačka eparhija, Dabrobosanska eparhija, Zvorničko- tuzlanska
Ako se ne varam, ovim teritorijama je pored VRS-a i njenih saveznika, uglavnom ARBiH djelovala..
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#747 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by Drinski »

Ma koje crkve su porusene u z/o 2. Korpusa? Ne mogu govoriti o drugim podrucjima.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#748 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by Danguba »

Zokipfc wrote:
Ti se zajebavas, nema druge.

http://www.frontal.ba/blogovi/blog/6050 ... ercegovini

Znaci, sruseno 125 pravoslavnih crkvi, i to iskljucivo od strane HV(O)a?
Ovo mi lici na 126 logora za Srbe u sarajevu.
Čitajući sve te komentare zapitao sam se koliko je vjerskih objekata u Bosni i Hercegovini srušeno tokom rata 90-ih godina. Počeo sam se raspitivati, guglati, čitati i evo šta sam pronašao. U knjizi Slobodana Mileusnića “Duhovni genocid 1991-1995” piše da je u Bosni i Hercegovini porušeno 125 pravoslavnih crkvi (Banjalučka eprahija 2, Bihaćko - petrovačka eparhija 26, Dabrobosanska eparhija 23, Zahumsko - hercegovačka 36, Zvorničko- tuzlanska 38), dok je oštećeno 172 crkve (Banjalučka eprahija 3, Bihaćko- petrovačka eparhija 68, Dabrobosanska eparhija 13, Zahumsko- hercegovačka 28, Zvorničko- tuzlanska 60). Naravno, ne smijemo ignorisati i porušena 67 parohijska doma i ostale objekta, dok ih je 64 u većoj ili manjoj mjeri oštećeno.
da nije zalosno bilo bi smijesno... :-) :-)
adinjo
Posts: 1
Joined: 18/01/2016 13:06

#749 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by adinjo »

Pozdrav!

Zanima me gdje je i što je danas s Abdićem (čitaj izdajnikom) ?
Nije mi jasan um i razmišljanje autonomaša, da idu protiv svoje braće,komšija,prijatelja,rodbine ratovati.. Imate video na youtubu, gdje majka priča o tome kako je jedan njezin sin otišao u autonomaše,a drugi u Bužimsku brigadu.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#750 Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

Post by bingov buraz »

Vezano za ove "porusene" crkve,citao sam taj spisak,gdje god je razbijeno staklo oni su stavili u porusene.
Post Reply