Bihać / V Korpus A RBiH

Post Reply
neki
Posts: 6720
Joined: 17/02/2005 07:57

#26 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by neki »

Prije otprilike godinu dana naletio sam na interesantnu temu na krajinaforce forumu (forum izbjeglih srba iz kninske krajine) koja se upravo bavila dogadjajima u i oko Banja Luke u ljeto/jesen '95. Iako vecina ucesnika rasprave nikad u zivotu nije vidjela Banja Luku svi su tvrdili da su smjesne tvrdnje o mogucem padu grada. Onda se javio covjek koji je u srpskoj vojski proveo rat u i oko Banja Luke i u tom trenutku je imao i neki cin. Govorio je da je u gradu u to vrijeme vladao opsti haos. Masovnu paniku su izazvale hiljade izbjeglica koje su stigle iz Hrvatske i oslobodjenih dijelova bihacke krajine, tako da se u strahu i domicilno srpsko stanovnistvo pocelo iseljavati.
Hrvatska vojska je vec pocela granatirati polozaje oko Banja Luke i iako je bila mnogo blize gradu od V korpusa vise su se bojali proboja armije koja je navodno obisla Prijedor i Sanski Most i krenula prema Banja Luci ravnicom, dok ih za HV i HVO nije bilo strah jer su smatrali da se u grad nemoguce probiti kroz kanjoj Vrbasa koji je bio dobro branjen a kojim su hrvati krenuli.
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#27 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Mahalac »

Ja mislim da bi to trebalo sve izponove :bih:
Mezzo-x
Posts: 581
Joined: 11/02/2008 11:18

#28 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Mezzo-x »

:?
Last edited by Mezzo-x on 22/04/2017 02:23, edited 1 time in total.
eskim00
Posts: 18
Joined: 27/09/2008 22:45

#29 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by eskim00 »

Bilo je kao sto je General i obecao, prije Vlasica i prije Krajine. Rekao je "sastat cemo se mi negdje u Krajini"


:-D
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#30 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by fixer »

nekima ovdje nije dosta rata :( postajemo kao oni koje smo se bojali.
Mezzo-x
Posts: 581
Joined: 11/02/2008 11:18

#31 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Mezzo-x »

:shock:
Last edited by Mezzo-x on 22/04/2017 02:23, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47310
Joined: 26/02/2004 00:00

#32 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by karanana »

Marmelan wrote:
karanana wrote:Postoji li igdje neko pisanje i potvrda sa srpske strane u kojem se navodi da je banjaluka bila pred padom i da je vojska bila u rasulu a stanovnistvo na traktorima?

dosta mi je vise ovih prica i lazi i sa jedne i sa druge strane. dok obje strane ne potvrde nesto, to nije istina. kad se samo sjetim prica iz 92. kako su zivinicke ose uletile na banjalucki aerodrom i unistile 32 miga.....bilo je ovih prica jos

Ima potvrda.........JA.
Ja sam svojim ocima vidio kako se komsiluk pakuje i sprema za Srbiju. Bila je noc....oko 11.10.1995.... U gradu nema struje........Hrvati su dosli do Hidrocentrale Bocac, napolju tisina kao da je pala atomska bomba......nesto se desava,niko ne zna sta i kako.
Sutradan dolazi vijest - istovarajte kofere.
dobro...i to je nesto i iz prve je ruke valjda. samo mi nije jasno sta se desilo u toj noci da su navecer bili spakovani da idu a ujutro im receno da se raspakuju?
User avatar
Doda37
Posts: 1698
Joined: 29/06/2007 23:11

#33 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Doda37 »

Bilo im receno, mirno spavajte rata nece biti
Mezzo-x
Posts: 581
Joined: 11/02/2008 11:18

#34 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Mezzo-x »

:D
Last edited by Mezzo-x on 22/04/2017 02:23, edited 1 time in total.
mirza11
Posts: 167
Joined: 21/01/2009 00:42

#35 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by mirza11 »

Luke Perry wrote:Kako se udaljenost od 20 km moze nazvati "5.K pred BL"?

A nije smijesno. Jugoslovenski rat nikad nije bio totalni rat. Vise kao neki konflikt.

Ono sto se desavalo istovremeno u Ceceniji je bio rat.
Jarane gdje si ti bio za vrijeme rata,u Australiji,cuti i gledaj Ramba.............
mirza11
Posts: 167
Joined: 21/01/2009 00:42

#36 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by mirza11 »

GianFranco wrote:
mirza11 wrote:Pozdrav,mislim da ovu temu jos niko otvorio,pa evo da ja zapocnem.........Zanimaju me oprilike vasa vidjenja rata 1995g.,vojnickih pobjeda ARBIH,te samog dolaska 20km pred Banja Luku.............Postoji vise teorija zasto 5. korpus nije izvrsio smotru u Bl mada je to Dudakovic najavljivao,1. da ce otpoceti opsti rat sa Srbijim(da ce Milosevic poslati 4 korpusa u BiH)2. navodno da je Srbija bila u stanju da nabavi atomsku bombu od Rusije cime bi zavrsili rat u svoju korist 3.Navodni pritisak americkih diplomata na Aliju I. i upozorenja da ako i hrvatska vojska udje u Bl,da ce :D rat jos potrajati i da nece biti lako Tudjmana istjerati iz BiH........................................Otprilike ovo su neke teze,neka objasnjenja zasto nije izvrsena smotra 5. korpusa u Bl,a najvise se uzima ovo da su navodno americke diplomate vrsile jak pritisak na Aliju,te je ovaj kao popustio.........Po mom skromnom sudu,ovo je jedna obicna glupost,i postoje cak mnogi dokazi da to nije bio veliki pritisak na celne ljude ARBIH,ustvari da se preko toga moglo proci i moralo se da bi se drzava oslobodila..........Misljenja sam da je ovo povezano sa operacijom OLUJA,te da je posrijedi bio dogovor izmedju Tudjmana i Milosevica,te moguce je da bi hrvatske trupe okrenule stranu..........malo sam zakomplikovao,ali nadam se da ce se javiti neko ko poznaje ovaj dogadjaj bolje od mene.................Sto se tice misljenja da bi Srbi dobili atomsku,po meni velika nebuloza,isto kao i to da bi Milosevic poslao snage iz Srbije,i da bi otpoceo opsti rat sto je smjesno(opsti rat je poceo 1992.)..............Uglavnom ja ne iskljucujem mogucnost dogovora sva tri predsjednika,i ako pogledate kako se rat vodio 94,95 moze se zakljucit da su otprilike omjer 51-49 ostali isti i da se to nije promjenilo........................Samo nagadjam a ocekujem da cu cuti malo strucnije misljenje,i molio bih bez prepucavanja na bilo koj osnovi.................... :D
Nije li,mirza, tebi čudno da je V Korpus i Armija BiH u ljeto i jesen '95 napredovala i stala na Dejtonskim granicama (Dejton je potpisan kasnije).
Po svemu sudeći Dejton i dejtonske granice su dogovorene još prije rata '92, samo trebalo je rata i krvi da bi predratni kokuzi i jadovi u ratu postali ovo što su danas. Trabale su tri (h)istorije i tri istine, tri pravednika i tri zločinca, tri agresora i tri odbrambene vojske , a sve to u cilju izluđivanja naroda na ovim prostorima. To i dan danas traje i trajaće još najmanje 100 godina.
Procitaj boldirani dio posta,mislim da ima tu dobre istine,a takodjer sam razgovarao sam nekim vojnicima iz 5. korpusa i iz srednje Bosne,koji su mi govorili da se ratovalo po dogovoru,to jest da je 94,95 ARBIH mogla zauzeti neke strateski vazne pozicije,ali im je bez objasnjenja data naredba od vrhovne komande armije da obustave sve operacije i da se vrate na svoje polozaje..............
mirza11
Posts: 167
Joined: 21/01/2009 00:42

#37 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by mirza11 »

karanana wrote:Postoji li igdje neko pisanje i potvrda sa srpske strane u kojem se navodi da je banjaluka bila pred padom i da je vojska bila u rasulu a stanovnistvo na traktorima?

dosta mi je vise ovih prica i lazi i sa jedne i sa druge strane. dok obje strane ne potvrde nesto, to nije istina. kad se samo sjetim prica iz 92. kako su zivinicke ose uletile na banjalucki aerodrom i unistile 32 miga.....bilo je ovih prica jos
Po nekim svedocenjima i sa srpske strane smatra se da je u tom periodu iselilo oko 80000 Srba iz Bl.........
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#38 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by potpuni stranac »

mirza11 wrote:
Luke Perry wrote:Kako se udaljenost od 20 km moze nazvati "5.K pred BL"?

A nije smijesno. Jugoslovenski rat nikad nije bio totalni rat. Vise kao neki konflikt.

Ono sto se desavalo istovremeno u Ceceniji je bio rat.
Jarane gdje si ti bio za vrijeme rata,u Australiji,cuti i gledaj Ramba.............
ili još bolje, neka gleda Marisol. :lol:
mirza11
Posts: 167
Joined: 21/01/2009 00:42

#39 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by mirza11 »

Zao mi je sto nemam taj dokument da vam skeniram i posaljem,ali citao sam da je cini mi se M. Milovanovic,tadasnji nacelnik VRS,ili neko drugi zaista se ne sjecam,izjavio da ce RS biti pred slomom za 36 sati,te ukoliko armija BiH,nastavi operacije na citavom podrucju zemlje naci pred debaklom,kapitulacijom i da ce doci do destabilizacije Srbije,zbog prevelikih izbjeglica koje bi eventualno odselile u Srbiju.............
User avatar
cyprus
Posts: 39277
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#40 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by cyprus »

Neki stvarno misle da se toliki grad zauzima tek tako :-) :-) ?

Zašto onda Sarajevo nije palo, a na početku rata je bilo u goroj poziciji nego Banja Luka na kraju? Ah, sada slijedi genijalni argument: mi smo junaci, oni su kukavice... :roll:
User avatar
karanana
Posts: 47310
Joined: 26/02/2004 00:00

#41 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by karanana »

a kad je mladic smjenjen sa duznosti nacelnika staba vrs?
GianFranco
Posts: 94
Joined: 19/06/2008 10:22

#42 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by GianFranco »

mirza11 wrote:
GianFranco wrote:
mirza11 wrote:Pozdrav,mislim da ovu temu jos niko otvorio,pa evo da ja zapocnem.........Zanimaju me oprilike vasa vidjenja rata 1995g.,vojnickih pobjeda ARBIH,te samog dolaska 20km pred Banja Luku.............Postoji vise teorija zasto 5. korpus nije izvrsio smotru u Bl mada je to Dudakovic najavljivao,1. da ce otpoceti opsti rat sa Srbijim(da ce Milosevic poslati 4 korpusa u BiH)2. navodno da je Srbija bila u stanju da nabavi atomsku bombu od Rusije cime bi zavrsili rat u svoju korist 3.Navodni pritisak americkih diplomata na Aliju I. i upozorenja da ako i hrvatska vojska udje u Bl,da ce :D rat jos potrajati i da nece biti lako Tudjmana istjerati iz BiH........................................Otprilike ovo su neke teze,neka objasnjenja zasto nije izvrsena smotra 5. korpusa u Bl,a najvise se uzima ovo da su navodno americke diplomate vrsile jak pritisak na Aliju,te je ovaj kao popustio.........Po mom skromnom sudu,ovo je jedna obicna glupost,i postoje cak mnogi dokazi da to nije bio veliki pritisak na celne ljude ARBIH,ustvari da se preko toga moglo proci i moralo se da bi se drzava oslobodila..........Misljenja sam da je ovo povezano sa operacijom OLUJA,te da je posrijedi bio dogovor izmedju Tudjmana i Milosevica,te moguce je da bi hrvatske trupe okrenule stranu..........malo sam zakomplikovao,ali nadam se da ce se javiti neko ko poznaje ovaj dogadjaj bolje od mene.................Sto se tice misljenja da bi Srbi dobili atomsku,po meni velika nebuloza,isto kao i to da bi Milosevic poslao snage iz Srbije,i da bi otpoceo opsti rat sto je smjesno(opsti rat je poceo 1992.)..............Uglavnom ja ne iskljucujem mogucnost dogovora sva tri predsjednika,i ako pogledate kako se rat vodio 94,95 moze se zakljucit da su otprilike omjer 51-49 ostali isti i da se to nije promjenilo........................Samo nagadjam a ocekujem da cu cuti malo strucnije misljenje,i molio bih bez prepucavanja na bilo koj osnovi.................... :D
Nije li,mirza, tebi čudno da je V Korpus i Armija BiH u ljeto i jesen '95 napredovala i stala na Dejtonskim granicama (Dejton je potpisan kasnije).
Po svemu sudeći Dejton i dejtonske granice su dogovorene još prije rata '92, samo trebalo je rata i krvi da bi predratni kokuzi i jadovi u ratu postali ovo što su danas. Trabale su tri (h)istorije i tri istine, tri pravednika i tri zločinca, tri agresora i tri odbrambene vojske , a sve to u cilju izluđivanja naroda na ovim prostorima. To i dan danas traje i trajaće još najmanje 100 godina.
Procitaj boldirani dio posta,mislim da ima tu dobre istine,a takodjer sam razgovarao sam nekim vojnicima iz 5. korpusa i iz srednje Bosne,koji su mi govorili da se ratovalo po dogovoru,to jest da je 94,95 ARBIH mogla zauzeti neke strateski vazne pozicije,ali im je bez objasnjenja data naredba od vrhovne komande armije da obustave sve operacije i da se vrate na svoje polozaje..............
U prvih nekoliko mjeseci opsade Sarajeva, Karadžićeve snage su najtanje bile na dijelu Ilidža - Blažuj - Hadžići. Tu se na početku rata moglo probiti jer su oni tu bili kao u nekom poluokruženju. To se nije smjelo dirati, jer da se Sarajevo tada deblokiralo kako bi ratni profiteri zarađivali na nama sve one 3,5 godine, ne bi kafa , ulje , šećer bili 70 i više DM već. Paša moj, nisu nas samo Karadžićevi Srbi držali u okruženju. To su podjednako dobro radili Kiseljak, Hrasnica i Pale.
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#43 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Luke Perry »

Bila je ArBiH i pred Bosanskim Novim i pred Dobojom , koji je valjda trebao biti oslobodjen svaki svaki dan u drugoj polovici 95, ono jos malo pa sad ce, ali uvijek neki biser potegne pricu o BL :lol:
User avatar
cyprus
Posts: 39277
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#44 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by cyprus »

GianFranco wrote:U prvih nekoliko mjeseci opsade Sarajeva, Karadžićeve snage su najtanje bile na dijelu Ilidža - Blažuj - Hadžići. Tu se na početku rata moglo probiti jer su oni tu bili kao u nekom poluokruženju. To se nije smjelo dirati, jer da se Sarajevo tada deblokiralo kako bi ratni profiteri zarađivali na nama sve one 3,5 godine, ne bi kafa , ulje , šećer bili 70 i više DM već. Paša moj, nisu nas samo Karadžićevi Srbi držali u okruženju. To su podjednako dobro radili Kiseljak, Hrasnica i Pale.
Ti si ozbiljan? :roll:
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#45 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by potpuni stranac »

Luke Perry wrote:Bila je ArBiH i pred Bosanskim Novim i pred Dobojom , koji je valjda trebao biti oslobodjen svaki svaki dan u drugoj polovici 95, ono jos malo pa sad ce, ali uvijek neki biser potegne pricu o BL :lol:
haj se ne glupiraj, ocigledno je da ne znas sta znaci kad linije padnu, kad je vojska u rasulu, moral u k..cu ..........
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#46 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Luke Perry »

Mislis kao ispred Bosanskog Novog :D :lol:
User avatar
madner
Posts: 56785
Joined: 09/08/2004 16:35

#47 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by madner »

Luke Perry wrote:Mislis kao ispred Bosanskog Novog :D :lol:
Pa 2. kk je bio u cistom rasulu. Pad Prijedora je dokaz.
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#48 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Luke Perry »

Ocigledno su B.Novom skupili neku vojsku za odbranu. Ovi neki po defaultu misle da se neko od onoliko Srba u BL ne bi sjetio da organizuje odbranu.
User avatar
madner
Posts: 56785
Joined: 09/08/2004 16:35

#49 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by madner »

Luke Perry wrote:Ocigledno su B.Novom skupili neku vojsku za odbranu. Ovi neki po defaultu misle da se neko od onoliko Srba u BL ne bi sjetio da organizuje odbranu.
Pa naveo sam vec da je VRS premjestila gotovo citav 1. kk korpus, koje je imao najbolje brigade VRS-a. Ali isto tako je cinjenica da su te brigade povucene sa strateskih tacaka.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#50 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by nokia6170 »

revolver amidza wrote:probaću ja da napišem koju o ovome,bio sam u 7K armije bih u tim završnim operacijama,.odbrana ključa,oslobođenje s.mosta,..napredovanje prema prijedoru,..da odmah na početku dadnem odgovor pokretaču teme-nije!
ovo što se po forumima plasira je jedan vid mitomanije sa naše strane,.kao 1.5K jeste oslobodio značajan dio teritorije,ali je i sam došao u ozbiljnu krizu kada je vrs napravio kontraofanzivu i bio pred ključem,.tada je na scenu stupio 7K,.te gardijska brigada,crni labudovi i još neke jedinice,,odbranjen je ključ a intenzivno se prebacuju snage armije bih iz ostalih korpusa na to ratište,..onda se odslobađa s.most i odredi armije bih zauzimaju brdo mulež prema prijedoru i izbijaju na pravcu bronzanog majdana što je već banjalučka općina,..u isto vrijeme hv i hvo zauzimaju mrkonjić i penju se na pola manječe te zauzimaju HC bočac,.za mrkonjić je poginuo dozapovjednik 4.gbr andrija matijaš-pauk,.po njemu se nazvala i ta brigada,a na brdu mulež sa naše strane komandant 708.bbr - novi travnik,major rahmmetli osman porić.
armija bih je od b.luke najbliža bila nekih 30-35 km,..a hv oko 20 km,..to što se i armija i hv nalazile relatino blizu b.luke ne znači mnogo,.i četnici su bili negdje i na pola km od sarajeva pa ga nisu uzeli,.šta želim da kažem;b.luka je velik grad 2.po veličini u bih,..razvučen po polju,.zauzeti ga bez izuzetno jake tehnike ,.znač artiljerije i dosta tenkova što realno armija bih nije tada imala dovoljno,.je nemoguće,..u sadejstvu sa hv..moguće ali bi onda prije hv ušla u b.luku nego armija,.armija je u najboljem slučaju mogla zauzeti prijedor,..predpostvka da bi srbi nakon početnog šoka dali žestok otpor za b,luku,.realno imali su i sa čime,.kao što madner napisa,.1.KK vrs je sa svojim najboljim jedinicama pretežno bio na koridoru kao recimo 16.motorizovana,.1.mehanizovana,..i 43.motorizovana prijedorska,..mi smo imali tada naspram sebe 6.sansku-razbijena,.5.kozarska-solidni borci,.4.laka banjalučka,.tako-tako,.i ne sjećam se tačno više čega sve nije bilo naravno uz arkanovce,.dakle vrs je tada već počela da dovlači glavninu svojih snaga na ratišta krajine,.većina njih i jeste bila iz toga kraja,..da se rat produžio ,.vjerovatno bi b.l.pala ali bi to bila veoma teška makljaža sa dosta gubitaka na obe strane,..za b-l. bi okosnicu tu činila hv,.a armija bi prijedor,..sve te priče mogli smo se ušetati u b.luku i to 5.K ..su obične mitomanije,..dakle,..od toga ništa.
Hvala na infu za akcije pojedinih vojnih formacija, ali isto tako samo jedna usputna informacija da je cijela Banja Luka bila spremna da napusti BL na nacin kao i krajiski Srbi iz Hrvatske. Kola su bila spremna i natrpana sto namirnicama sto najosnovnijim potrepstinama. Zvuci nezamislivo, ali oni uopste nisu imali namjeru da ratuju za BL, kao sto su Bosnjaci ratovali za Sarajevo i druge gradove. Ovo ti je info iz prve ruke, ako sumnjas javi mi se na PP. Upravo ej to bio i razlog naredbe da se prekine sa akcijama, jer bi svaka masovna seoba Srba iz RS-a prema Srbiji (a gdje drugo) predstavljala u ocima MZ humanitarnu katastrofu, na što je Milosevic vristao Holbruku da ce se desiti ako im ne pomognu.

Tih dana se RS rusila kao kula od karata i samo ih je Dejton spasio. Zna to RS vrlo dobro, samo mudro sute i guraju pod tepih prljav ves, a vidim ovih dana sve cesce po medijima prizivaju rat i hvalisaju se sa nekim herojstvima i akcijama. A sta drugo ocekivati kada se pogleda ko im je direktor televzije...smrdi odavno na Karadzica i Djogi po uredjivackoj politici zadnjih par godina.
Post Reply