Drugi korpus Armije BiH

Post Reply
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1476 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Gojeni H »

Tromblon wrote:
Ja sam cuo da je palo tad u novembru 93., a vjerujem ti sto kazes. Ali, fakat da je tolika strateski vazna teritorija prepustena na milost i nemilost lokalnih vlastodrzaca koji su se bavili svercom, a nisu vidjeli noz za vratom cak ni 93., ne mogu da vjerujem. Da je bilo pameti i to bez borbe preuzeti to bi bila odlicna polazna osnova za deblokadu Sarajeva.
I meni je bilo nadrealno. Ono kraj '93, vec su pobili sto su mogli u Podrinju i Krajini, a ovi ovamo ... za njih rata nema. :-)
Uglavnom, zalosno je bilo dole u Solunu. Nena, od nekih 70 i koju godinu pokazuje na unuka od 5-6 godina i kaze da je to jedino preostalo musko od X familije. :(
Tromblon
Posts: 2191
Joined: 18/01/2015 19:37

#1477 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Tromblon »

Nije to bilo jedno selo ili zaseok pa da covjek kaze bili isuvise isturni, bla, bla, bla...nego je to bilo sigurno desetak sela i zaselaka i ogromna teritorija. Koliko znam jedino pravo selo sa srpskom vecinom su bile Brgule iza ovih bosnjackih sela. Ali, ocito ubirala se lova i vjerovalo dusmanu i pored svega sto je napravio.
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#1478 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Us and them »

Jedan dio Vukavijanskog vremeplova je u stvari ratni dnevnik autora pa ću postaviti dio iz vremena kada je oslobađana Lisača, kako je to doživljavao jedan suvremenik tih dešavanja. Postoje određene greške, ipak je to dnevnik, međutim one se prije svega odnose na pogrešna imena nekih poginulih boraca no to uopće ne mijenja suštinu koja zorno prikazuje intenzitet tih borbi:

Image

Image

Neki od boraca koji se spominju:

Image

Image

Image



Još jedan upadljiv unos iz dnevnika, potpuno nevezan za ovo gore:

Image
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1479 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Maraschino »

@Us and them, interesuje me malo vise informacija o borcima iz Kobilica(Sapna) koji su vjerovali cetnicima i isli na pregovore a poslije ih ovi likvidirali i usli u Sapnu.

Ako imas malo vise info. Covjek mi samo to spomenu i odmahnu rukom.

Tako se isto desilo sa ona tri sela u Olovu koja su im vjerovala.
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1480 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by log78 »

Major Tepic je izgubio glavu nizasta. Ne razumijem poentu zasto ga slavite?

Po meni pametnije je postupio general Trifunovic.[/quote]

Da je po tebi tuklo oruzje koje je Trifunovic ostavio hrvatima, drugacije bi mislio. Tepic je ispostovao zakletvu, nije predao oruzje, municiju, jos je neprijatelju nanjeo gubitke.
Kad pogledas gde se nalazila kasarna, koliko ja poznajem Tuzlu, pitanje je nasta bi licila da je neko skladiste dignuto u vazduh,
I zasto ga ne bi slavili, slavicemo ga uvjek . I vi slavite svoje koji se nisu htjeli predati, a radije su izabrali smrt.[/quote]

Milan Tepić (Komlenac kod Bosanske Dubice, BiH 1957 - Bedenik kod Bjelovara, Hrvatska 29. septembar 1991) je bio major JNA.

U junu 1991 Tepić se zatekao kao komandant u centralnom skladištu borbenih sredstava u selu Bedeniku u blizini Bjelovara sa desetak vojnika. Kasarna "Vojnović" u samom gradu i objekti JNA u okolini Bjelovara su bili blokirani i napadnuti od strane hrvatskih snaga. Planom "Bilogora" HV je 29. septembra 1991. napala i zauzela kasarnu, a samo skladište se našlo u okruženju pod napadom. Major Tepić se nalazio unutar miniranog skladišta sa vojnikom Stojadinom Mirkovićem, koji je pružao podršku iz okolopnog transportera i tom prilikom poginuo od pogotka protivoklopne rakete. Nakon kraće borbe Tepić je naredio vojnicima da se predaju a prilikom ulaska hrvatskih snaga u objekat digao je u zrak sebe i skladište sa 170 tona eksplozivnih sredstava. Hrvatska strana je potvrdila gubitak 11 svojih vojnika.

Major Milan Tepić je odlukom Predsjedništva SFRJ posthumno odlikovan Ordenom narodnog heroja. Njemu u počast, Republika Srpska je ustanovila orden za posebne zasluge u ratu.
Pricamo o 1991.god.

Kao prvo, to oruzje je pripadalo svima nama a ne samo Srbima.

Drugo, kome je on dao zakletvu i kakvu? Ko su za njega bili neprijatelji?(osim subjektivnog misljenja i srbovanja)

Trece, ne poznajes Tuzlu. Eksplozija skladista ne bi prouzrokovala takvu stetu kakvu vi zamisljate. Stete bi bilo ali ne prevelike.

Cetvrto, za sta se Tepic borio i u toj borbi zivot dao?

I dalje tvrdim da je gen.Trifunovic pametnije postupio i sacuvao mnoge zivote. Oruzja i municije se nabavljalo na svakom cosku samo se mrtvi nisu mogli vracati.[/quote]

Za prvu tvrdnju, hipoteticki govoreci, Bosna i Hercegovina kupi oruzje, odredjeni dio tog oruzja , uskladisti u banjaluckoj kasarni Kozara, dodje do novih sukoba, banjalucani okruze kasarnu, i onda bi komadant kasarne trebao predtai oruzje pobunjenicima jel zaboga oni su ga i platili.. Da ne spominjemo da je u okruzenju u Bjelovaru bila JNA a formalnopravno u sastavu SFRJ su jos uvjek bili i Slovenija i Hrvatska da ne govorimo o Makedoniji. Jedan od najtvrdjih generala JNA je bio Zvonko Jurevic ili tako nesto, Hrvat inace koji je predlagao masovnu upotrebu avijacije po naseljinim mjesstima , u mnogim stavovima bio je radikalniji od Blagoja Adzica koji je imao licne razloge za netrpeljivost prema Hrvatima i Muslimanima. Ustase su mu naime pobile citavu familiju u Drugom svjetskom ratu.
Druga tvrdnja , zakletvu je dao JNA. Potice iz Potkozarja a znas neto o stradanju naroda Kozare u drugom svjetskom ratu. taj kraj nimalo nije sklon ni cetnicima ni nekom srbovanju, na njihovim grobljima i dan danas imas zvjezde petokrake,a ljudi umrli 2000 i neke.
Za nepoznavnje Tuzle. pa dobri su cevapi u onoj Limenci blizu pravoslavne crkve, a i Stupine su fino izgradjene, Slatina je takodje lijepo naselje . A voda u onim jezerima je najslanija gore na vrhu :) i radi li ona kamera na obilaznici na Stupinama blizu Konzuma uvjek malo brze prodjem tuda.
Cetvrto mozes vidjeti pod drugo. Inace najorganizovanije jedinice u u svim vojskama u ovim ratovima su bile iz tih komunistickih krajeva.
4. splitska u HV a u drugom ratu citav Split maltene bio za partizane
1.Krajiski Korpus ogromnom vecinom iz krajeva koji su vec 1997 uveliko glasali protv SDS-a a dobar dio je i prije rata glasao za reformiste
2. Korpus ARBIH isto, jebiga i dan danas spominju da su komunisti na vlasti u Tuzli od 44
Od ovih HOS cetnickih i muslimanskih jedinica neke velike koristi nije bilo ni na jednoj strani
Za tvoju tvrdnju za onaj top slazem se., Vjeruj i samom mi je muka kad pomislim na masu boraca, drugova koji su zivot i dijelove tijela ostavili po kojekavim cukama. Evo svi ovde govore o tom Vijencu, Vozuci, a jel iko u skorije vrijeme prosao kroz Vozucu. Ja prodjem nekoliko puta godisnje, i vjerj uvjek mi je muka, kad pomislim na more krvi koja je prolivena gore po onim cukama., a srecom u ratu put me nije gore nanosio.
Da , oruzje se nabavljalo na svakom cosku, jedan od razloga za pad Knina je i to sto su mnogi Kninjani vec bilo stamnebo obezbjedjeni po Beogradu, a pare su zaradili prodaju oruzje 5. Korpusu.
User avatar
fwh
Posts: 463
Joined: 31/08/2009 11:29
Location: ...podno planine Nizbrdice

#1481 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by fwh »

Pozdrav...

Ima li gdje kakvih informacija/dokumenata o napadima na Becanj (Lukavica, opština Gračanica)?
Nisam bio punoljetan pa nisam ratovao, ali sam čuo da je dosta naših boraca ARBiH izgubilo živote u pokušaju(ima) da se zauzme ova kota?

I inače ratište Doboj-Istoka i Gračanica mislim da je glavno težište bilo na toj strani: Lukavica, Mujanov Mezar, Barakovac, Svjetliča...

S druge strane kantona, Čelić je fenomen... Bitke kod Frigosa... :roll:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1482 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Maraschino »

log78 wrote:


Za prvu tvrdnju, hipoteticki govoreci, Bosna i Hercegovina kupi oruzje, odredjeni dio tog oruzja , uskladisti u banjaluckoj kasarni Kozara, dodje do novih sukoba, banjalucani okruze kasarnu, i onda bi komadant kasarne trebao predtai oruzje pobunjenicima jel zaboga oni su ga i platili.. Da ne spominjemo da je u okruzenju u Bjelovaru bila JNA a formalnopravno u sastavu SFRJ su jos uvjek bili i Slovenija i Hrvatska da ne govorimo o Makedoniji. Jedan od najtvrdjih generala JNA je bio Zvonko Jurevic ili tako nesto, Hrvat inace koji je predlagao masovnu upotrebu avijacije po naseljinim mjesstima , u mnogim stavovima bio je radikalniji od Blagoja Adzica koji je imao licne razloge za netrpeljivost prema Hrvatima i Muslimanima. Ustase su mu naime pobile citavu familiju u Drugom svjetskom ratu.
Druga tvrdnja , zakletvu je dao JNA. Potice iz Potkozarja a znas neto o stradanju naroda Kozare u drugom svjetskom ratu. taj kraj nimalo nije sklon ni cetnicima ni nekom srbovanju, na njihovim grobljima i dan danas imas zvjezde petokrake,a ljudi umrli 2000 i neke.
Za nepoznavnje Tuzle. pa dobri su cevapi u onoj Limenci blizu pravoslavne crkve, a i Stupine su fino izgradjene, Slatina je takodje lijepo naselje . A voda u onim jezerima je najslanija gore na vrhu :) i radi li ona kamera na obilaznici na Stupinama blizu Konzuma uvjek malo brze prodjem tuda.
Cetvrto mozes vidjeti pod drugo. Inace najorganizovanije jedinice u u svim vojskama u ovim ratovima su bile iz tih komunistickih krajeva.
4. splitska u HV a u drugom ratu citav Split maltene bio za partizane
1.Krajiski Korpus ogromnom vecinom iz krajeva koji su vec 1997 uveliko glasali protv SDS-a a dobar dio je i prije rata glasao za reformiste
2. Korpus ARBIH isto, jebiga i dan danas spominju da su komunisti na vlasti u Tuzli od 44
Od ovih HOS cetnickih i muslimanskih jedinica neke velike koristi nije bilo ni na jednoj strani
Za tvoju tvrdnju za onaj top slazem se., Vjeruj i samom mi je muka kad pomislim na masu boraca, drugova koji su zivot i dijelove tijela ostavili po kojekavim cukama. Evo svi ovde govore o tom Vijencu, Vozuci, a jel iko u skorije vrijeme prosao kroz Vozucu. Ja prodjem nekoliko puta godisnje, i vjerj uvjek mi je muka, kad pomislim na more krvi koja je prolivena gore po onim cukama., a srecom u ratu put me nije gore nanosio.
Da , oruzje se nabavljalo na svakom cosku, jedan od razloga za pad Knina je i to sto su mnogi Kninjani vec bilo stamnebo obezbjedjeni po Beogradu, a pare su zaradili prodaju oruzje 5. Korpusu.
Malo si ovo lose qotao ali sada je bolje.

Kazes, u Potkozarju svi bili u partizanima. Vjerujem da ih je vise bilo nego iz Sekovica ALI mene interesuje nesto drugo. Zar su morali pobiti toliki nesrpski narod preventive radi da im se ne ponovi prosli rat? Zar su ti partizani i njihovi potomci morali otvoriti tri najveca koncentraciona logora da pokupe svoje dojucerasnje komsije? Zar su morali u Biljani, Laniste I Laniste II(Kljuc) pobiti 188 nenaoruzanih civila, 180 na Koricanskim stijenama, vise od 800 neduznih je baceno samo u Tomasicu...

Ne moras mi odgovoriti ali uvijek se cudim kada neko spomene partizane iz tog kraja. Razumijem oruzani sukob pa ako ti ne ubijes neprijatelja, ubit ce on tebe ali ici od kuce do kuce i skupljati narod, mogli su samo fashisti a nikako partizani.

Ostalo, manje vise se slazemo.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#1483 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by LBVIEW »

Maraschino wrote:
log78 wrote:


Za prvu tvrdnju, hipoteticki govoreci, Bosna i Hercegovina kupi oruzje, odredjeni dio tog oruzja , uskladisti u banjaluckoj kasarni Kozara, dodje do novih sukoba, banjalucani okruze kasarnu, i onda bi komadant kasarne trebao predtai oruzje pobunjenicima jel zaboga oni su ga i platili.. Da ne spominjemo da je u okruzenju u Bjelovaru bila JNA a formalnopravno u sastavu SFRJ su jos uvjek bili i Slovenija i Hrvatska da ne govorimo o Makedoniji. Jedan od najtvrdjih generala JNA je bio Zvonko Jurevic ili tako nesto, Hrvat inace koji je predlagao masovnu upotrebu avijacije po naseljinim mjesstima , u mnogim stavovima bio je radikalniji od Blagoja Adzica koji je imao licne razloge za netrpeljivost prema Hrvatima i Muslimanima. Ustase su mu naime pobile citavu familiju u Drugom svjetskom ratu.
Druga tvrdnja , zakletvu je dao JNA. Potice iz Potkozarja a znas neto o stradanju naroda Kozare u drugom svjetskom ratu. taj kraj nimalo nije sklon ni cetnicima ni nekom srbovanju, na njihovim grobljima i dan danas imas zvjezde petokrake,a ljudi umrli 2000 i neke.
Za nepoznavnje Tuzle. pa dobri su cevapi u onoj Limenci blizu pravoslavne crkve, a i Stupine su fino izgradjene, Slatina je takodje lijepo naselje . A voda u onim jezerima je najslanija gore na vrhu :) i radi li ona kamera na obilaznici na Stupinama blizu Konzuma uvjek malo brze prodjem tuda.
Cetvrto mozes vidjeti pod drugo. Inace najorganizovanije jedinice u u svim vojskama u ovim ratovima su bile iz tih komunistickih krajeva.
4. splitska u HV a u drugom ratu citav Split maltene bio za partizane
1.Krajiski Korpus ogromnom vecinom iz krajeva koji su vec 1997 uveliko glasali protv SDS-a a dobar dio je i prije rata glasao za reformiste
2. Korpus ARBIH isto, jebiga i dan danas spominju da su komunisti na vlasti u Tuzli od 44
Od ovih HOS cetnickih i muslimanskih jedinica neke velike koristi nije bilo ni na jednoj strani
Za tvoju tvrdnju za onaj top slazem se., Vjeruj i samom mi je muka kad pomislim na masu boraca, drugova koji su zivot i dijelove tijela ostavili po kojekavim cukama. Evo svi ovde govore o tom Vijencu, Vozuci, a jel iko u skorije vrijeme prosao kroz Vozucu. Ja prodjem nekoliko puta godisnje, i vjerj uvjek mi je muka, kad pomislim na more krvi koja je prolivena gore po onim cukama., a srecom u ratu put me nije gore nanosio.
Da , oruzje se nabavljalo na svakom cosku, jedan od razloga za pad Knina je i to sto su mnogi Kninjani vec bilo stamnebo obezbjedjeni po Beogradu, a pare su zaradili prodaju oruzje 5. Korpusu.
Malo si ovo lose qotao ali sada je bolje.

Kazes, u Potkozarju svi bili u partizanima. Vjerujem da ih je vise bilo nego iz Sekovica ALI mene interesuje nesto drugo. Zar su morali pobiti toliki nesrpski narod preventive radi da im se ne ponovi prosli rat? Zar su ti partizani i njihovi potomci morali otvoriti tri najveca koncentraciona logora da pokupe svoje dojucerasnje komsije? Zar su morali u Biljani, Laniste I Laniste II(Kljuc) pobiti 188 nenaoruzanih civila, 180 na Koricanskim stijenama, vise od 800 neduznih je baceno samo u Tomasicu...

Ne moras mi odgovoriti ali uvijek se cudim kada neko spomene partizane iz tog kraja. Razumijem oruzani sukob pa ako ti ne ubijes neprijatelja, ubit ce on tebe ali ici od kuce do kuce i skupljati narod, mogli su samo fashisti a nikako partizani.

Ostalo, manje vise se slazemo.
Kraj zvani "mi smo braca ispod Kozarice, gdje ne rada majka izdajice", a 90-tih komsije "pogresnih" imena ili u logor ili u masovne grobnice, pa prekopavaj u sekundarne :oops: , sto ni ustasama 40-tih nije palo na pamet.
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1484 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by log78 »

Maraschino wrote:
log78 wrote:


Za prvu tvrdnju, hipoteticki govoreci, Bosna i Hercegovina kupi oruzje, odredjeni dio tog oruzja , uskladisti u banjaluckoj kasarni Kozara, dodje do novih sukoba, banjalucani okruze kasarnu, i onda bi komadant kasarne trebao predtai oruzje pobunjenicima jel zaboga oni su ga i platili.. Da ne spominjemo da je u okruzenju u Bjelovaru bila JNA a formalnopravno u sastavu SFRJ su jos uvjek bili i Slovenija i Hrvatska da ne govorimo o Makedoniji. Jedan od najtvrdjih generala JNA je bio Zvonko Jurevic ili tako nesto, Hrvat inace koji je predlagao masovnu upotrebu avijacije po naseljinim mjesstima , u mnogim stavovima bio je radikalniji od Blagoja Adzica koji je imao licne razloge za netrpeljivost prema Hrvatima i Muslimanima. Ustase su mu naime pobile citavu familiju u Drugom svjetskom ratu.
Druga tvrdnja , zakletvu je dao JNA. Potice iz Potkozarja a znas neto o stradanju naroda Kozare u drugom svjetskom ratu. taj kraj nimalo nije sklon ni cetnicima ni nekom srbovanju, na njihovim grobljima i dan danas imas zvjezde petokrake,a ljudi umrli 2000 i neke.
Za nepoznavnje Tuzle. pa dobri su cevapi u onoj Limenci blizu pravoslavne crkve, a i Stupine su fino izgradjene, Slatina je takodje lijepo naselje . A voda u onim jezerima je najslanija gore na vrhu :) i radi li ona kamera na obilaznici na Stupinama blizu Konzuma uvjek malo brze prodjem tuda.
Cetvrto mozes vidjeti pod drugo. Inace najorganizovanije jedinice u u svim vojskama u ovim ratovima su bile iz tih komunistickih krajeva.
4. splitska u HV a u drugom ratu citav Split maltene bio za partizane
1.Krajiski Korpus ogromnom vecinom iz krajeva koji su vec 1997 uveliko glasali protv SDS-a a dobar dio je i prije rata glasao za reformiste
2. Korpus ARBIH isto, jebiga i dan danas spominju da su komunisti na vlasti u Tuzli od 44
Od ovih HOS cetnickih i muslimanskih jedinica neke velike koristi nije bilo ni na jednoj strani
Za tvoju tvrdnju za onaj top slazem se., Vjeruj i samom mi je muka kad pomislim na masu boraca, drugova koji su zivot i dijelove tijela ostavili po kojekavim cukama. Evo svi ovde govore o tom Vijencu, Vozuci, a jel iko u skorije vrijeme prosao kroz Vozucu. Ja prodjem nekoliko puta godisnje, i vjerj uvjek mi je muka, kad pomislim na more krvi koja je prolivena gore po onim cukama., a srecom u ratu put me nije gore nanosio.
Da , oruzje se nabavljalo na svakom cosku, jedan od razloga za pad Knina je i to sto su mnogi Kninjani vec bilo stamnebo obezbjedjeni po Beogradu, a pare su zaradili prodaju oruzje 5. Korpusu.
Malo si ovo lose qotao ali sada je bolje.

Kazes, u Potkozarju svi bili u partizanima. Vjerujem da ih je vise bilo nego iz Sekovica ALI mene interesuje nesto drugo. Zar su morali pobiti toliki nesrpski narod preventive radi da im se ne ponovi prosli rat? Zar su ti partizani i njihovi potomci morali otvoriti tri najveca koncentraciona logora da pokupe svoje dojucerasnje komsije? Zar su morali u Biljani, Laniste I Laniste II(Kljuc) pobiti 188 nenaoruzanih civila, 180 na Koricanskim stijenama, vise od 800 neduznih je baceno samo u Tomasicu...

Ne moras mi odgovoriti ali uvijek se cudim kada neko spomene partizane iz tog kraja. Razumijem oruzani sukob pa ako ti ne ubijes neprijatelja, ubit ce on tebe ali ici od kuce do kuce i skupljati narod, mogli su samo fashisti a nikako partizani.

Ostalo, manje vise se slazemo.
Ma nemam ja nikakav problem da odgovorim.
Prvo partizani su formacija iz Drugog rata, a iskreno pola partizana sve do 1943 nije imalo pojma da se naalzi u partizanima. isto mislim da je i za vecinu ostalih naoruzanih seljaka( mislim na seosko stanovnistvo, a ne u nekom pogrdnom smislu) koji su u II ratu bili pripadnici taznih formacija ( cetnici, muslimanske milicije, domobrani i ostalo) da se neko moze vratiti u taj period i sretne neku naoruzanu grupu, cisto sumnjam da bi ovi znali zvanicni naziv :roll:
A sto se tice 1992, jebiga kad se pomjesaju neki nerascisceni racuni, porodicne price, kolektivno sjecanje, pa na to dodaj, alkohol, osjecanje moci, razne budale koje potpaljuju narod, propagandu, strah, neku vrstu organizovane anarhije, gde je najveci sljam isplivao tada ces doci do svega toga sto si nabrojao.
Pa su odjednom najveci komunisti postali najveci cetnici, pri tom ponasajuci se kao cetnici iz Bulajevicevih filmova,
Drugi su opet pomislili da su oni osvetnici onih koji su pobijeni 92, i da je to neka njihova misija
Dodaj da se sve ono sto je bilo u drugom ratu svjesno potiskivalo, sto je dalo priliku raznim tumacenjima od 90 pa naovamo.
Za Kljuc i Prijedor ne znam toliko nisam bio tamo. Znam da su pripadnici tih nekih policijskih jedinica koji su odgovorni i za Koricane i za ostalo,imali apslutnu vlast i bili gospodari zivota i smrti. E sad imas paradoks da jedno hrvatsko selo protjeruju i spaljuju, dok iz drugog sela isto Hrvatskog, skoro svi budu u VRS . za Koricanske stijene sam ranije naveo, da je najmanje jednog prezivjelog spasili pripadnici VRS i to mislim iz celinacke brigade, kasnije je prebacen u Kozaru , pa onda u razmjenu.Mislim da je spasen i jos jedan ali nisam siguran.
E sad brutalno su neki ljudi ubijeni, dok njihovi rodjaci, koji su se dokopali Svedske, tvrde da ce Karadzicu dici spomenik, jer da njega nije bilo oni bi i dalje bili bravari u Incelu i slicnim firmama. :roll:
Uostalom Bosnjaci u Prijedoru podrzavaju na svim izborima Pavica koji je imao jednu od vodecih uloga u ratu na tom podrucju.slicno je i sa Obrenom u Doboju.
Inace kad ti dodje do ovakvih sukoba uvjek su ti puno tolerantniji ljudi iz etnicki homogenih sredina, nego iz heterogenih.

A ovo za sekundarne grobnice, pa osavremenilo se, a i fabrike gde se moglo spaliti su prestale sa radom,a i nije se znalo da ce stranci duze ostati a para raditi.
Nego da se vratimo na ovaj rat. Koje je vama najpopularnija muzika bila. i kako ste pratili Svjetsko u fudbalu 94.
Jedna nasa jedinica je slaveci pobjedu Bugara nad Njemackom tako zapucali na dijelu posavskog ratista u okolini pelagiceva, da je komanda u prvom momentu mislila da je poceo napad, a zatim su zvali da se obustavi paljba
,
sabanss
Posts: 4602
Joined: 13/08/2006 11:20

#1485 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by sabanss »

log78 wrote: Nego da se vratimo na ovaj rat. Koje je vama najpopularnija muzika bila. i kako ste pratili Svjetsko u fudbalu 94.
Jedna nasa jedinica je slaveci pobjedu Bugara nad Njemackom tako zapucali na dijelu posavskog ratista u okolini pelagiceva, da je komanda u prvom momentu mislila da je poceo napad, a zatim su zvali da se obustavi paljba
,
Kakva sizofrenija :)

Mislim da Srbe niko ne voli k'o Bugari :)
Tromblon
Posts: 2191
Joined: 18/01/2015 19:37

#1486 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Tromblon »

Bugari zakon i Zeljo Zelev. Prvi nas priznali :thumbup:
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#1487 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Us and them »

S obzirom da je i 28. Divizija na papiru pripadala 2. Korpusu, može se i o njoj govoriti na ovoj temi. Kad čovjek počne čitati Alijine i Rasimove analize dešavanja u julu 1995. godine tek tada skonta kolika je zapravo podvala uopće spominjanje 2. Korpusa u kontekstu u kojem se spominje. Oni ga jedva i spominju. Uloga 28. Divizije im je puno zanimljivija.

Kada bi se u dvije rečenice trebalo objasniti gdje je zapravo "zapelo" moglo bi ovako: U Srebrenici je na papiru bilo nekoliko hiljada pripadnika Armije RBiH. Prilikom napada u julu 1995. godine svega njih nekoliko stotina je bilo spremno prihvatiti borbu.

Zašto i kako je do toga došlo, to je bio predmet najvećih analiza.

- Priča o tome da je "izvučena kompletna komanda" je običan mit i zapravo su na školovanje dovedeni raznorazni komandiri četa i slično, svi komadanti brigada su bili u Srebrenici kao i načelnik štaba 28. Divizije.

- Priča o tome da je oružje predato UN - u nakon proglašenja zaštićenom zonom je običan mit jer se zapravo predavalo staro i neispravno oružje a sve što je valjalo se krilo, uz tu su dodatno helikopterima dobili oružja i municije "više nego Goražde" kako je to rekao R. Delić.

- Nekad se baratalo brojom od "20. 000" pripadnika VRS i MUP - a RS koji su napali Srebrenicu. Danas se pouzdano zna da je zločinac Mladić napao Srebrenicu sa snagama jačine brigade. Uostalom, on da je mogao tek tako na brzinu skupiti i angažovati 20. 000 vojnika zauzeo bi cijelu BiH, ne bi napao na Srebrenicu i Žepu kao zadnje što je ostalo da su njegove uzdrmane trupe bile u stanju zauzeti.

Ta činjenica obesmisluje toliko spominjanu mogućnost pomoć snagama u Srebrenici napadima i vezivanjem VRS na drugim ratištima, na stranu što 2. Korpus to i jeste radio. Međutim, kao što se i vidjelo, to nema nikakvog efekta ako su neprijatelju dovoljne i male snage.


U zauzimanju Srebrenice korišten je 10. Diverzantski odred, njihovo angažovanje zapravo govori o slabosti a ne snazi neprijatelja. Kao što je Dražen Erdemović u Hagu govorio to je bio prvi put u ratu da se njih angažuje direktno u borbi, iznenadila ih je naredba za to, oni nisu bili onaj tip diverzanata koji direktno napada neprijateljsko ljudstvo već su bili obučeni i služili isključivo za postavljanje eksplozivnih naprava u neprijateljskoj pozadini, sabotaže i slično.


Možemo mi sad pričati o zatrpanim rovovima od strane UN - a i slično, ali je činjenica da je samo nekoliko stotina pripadnika Armije RBiH u Srebrenici pokazalo spremnost da se zapravo suprostavi napadu. Bilo je i drugih zaštićenih zona, ali jedino se u Srebrenici zapravo sudbina u potpunosti prepustila u ruke UN - u.

Bili rovovi zatrpani ili ne ipak su u enklavi bile i žene i djeca, Rasim je što je sasvim razumljivo očekivao da će se u slučaju eventualnog napada 28. Divizija grčevito i fanatično boriti, sumnjam da je bilo predviđeno da ostave žene i djecu i pobjegnu u šume!

Čak se čini da Srbi orginalno i nisu planirali zauzeti cijelu enklavu već je samo svesti na gradsku jezgru a tek kad su vidjeli da je 28. Divizija u rasulu odlučili su iskoristiti trenutak i zauzeti sve.


Vojne procjene su govorile da se Srebrenica nije mogla sama odbraniti ali se mogla sama braniti i do 30 dana žestokih napada, međutim ona je pala nakon nekoliko dana ne - baš - tako - žestokih napada.

To bi otvorilo mogućnost:

- Da se snage Armije RBiH sa slobodnih teritorija grupišu i pokrenu snažan napad prema Srebrenici(manje vjerovatno)

- Da se diplomatijom izbori da tkz. međunarodna zajednica prisili srpske snage da prekinu sa dejstvima prema Srebrenici(više vjerovatno), zar se nije i Goražde tako spasilo

Međutim i za jedno i za drugo je bilo potrebno vremena a sa brzim padom Srebrenice vremena je ponestalo.


Mit je i da je naše političko i vojno rukovodstvo kako se to kaže "prodalo Srebrenicu"(šta god to značilo), jer pazite sad ovo: U Srebrenicu je između ostalog poslata i jedna "Crvena strijela". To je bilo izuzetno vrijedno i rijetko oružje na nivou cijele Armije RBiH, bilo ih je izrazito malo, većina brigada nije imala niti jednu i ko bi se odrekao i poslao jednu takvu napravu na područje koje je prežalio!?

Prije da ju je "prodala" MZ koja je željela kraj rata a enklave su bile problematično pitanje u svim pregovorima.


Kada su umjesto odsudne odbrane enklave odabrali marš prema slobodnoj teritoriji to je bila isključivo odluka donesena u samoj Srebrenici, to im niko nije niti naredio niti je ko očekivao. Političko i vojno rukovodstvo BiH je imalo plan šta raditi u slučaju napada na Srebrenicu, samo što je svaki plan podrazumjevao istovremenu fanatičnu i dugotrajnu odbranu enklave od strane 28. Divizije. Ostavljanje žena i djece i bježanje u šumu od strane 28. Divizije i vođenje nenaroužanih civila muškaraca sa sobom niko nije predvidio, a veliko pitanje je da li je i trebao, meni to baš i ne zvuči kao nešto što bi trebalo predvidjeti.

Uz to, kao što ni sama odbrana grada nije bila na nivou dostupnog naoružanja tako je i isto bilo i sa tim maršem prema slobodnoj teritoriji koji je bio potpuno neorganizovan a u značajnoj mjeri su žrtve genocida postali oni koji nisu ni bili naoružani.

Neko reče da su vjerovatno bili "premoreni" od uslova života u Srebrenici pa je to razlog slabog otpora, možda, ali recimo 2. Korpus sa slobodnih teritorija od trenutka kada je Srebrenica proglašena zaštićenom zonom do napada VRS u julu 1995. na Srebrenicu je imao nekoliko hiljada poginulih vojnika, i to valjda umara, mogu i oni reći da su bili umorni.



A što se tiče Armije RBiH sa slobodnih teritorija, kada pogledamo na koji način su formulisana naređenja za pomoć to je na način parafraziram: "Pomoći koliko je moguće".

Mnoga pomno i dugotrojano planirana djelovanja su propala, znalo se desiti da se dugo spremana i odmorna vojska i ne pokrene a šta tek očekivati kad su se ovako na horuk skupljali dijelovi različitih izranjavanih jedinica a neke su se vraćale i sa "deblokade Sarajeva"? Od te vojske se samo to i moglo očekivati, da pomogne koliko može, nije da si ih tovio, odmarao i pripremao mjesec dana pa da im možeš nešto prigovarati.

S. Delić reče Danima da on nije ni očekivao da će krenuti prema slobodnim teritorijama u slučaju pada Srebrenice već da će krenuti prema Žepi što bi bilo bolje riješenje. Ko zna kad se on zapravo vratio u z/o svog korpusa, i on je bio na "deblokadi Sarajeva".

Tu se postavlja pitanje da li je mogao Generalštab dovesti na Baljkovicu i elitne snage iz nekih drugih korpusa, no te elitne snage su uglavnom i same u tom periodu izmorene i izranjavanje u "deblokadi", vjerovatno bi trebalo vremena da ih se odmori i prebaci, a kao što vidimo upravo je vrijeme ono što nam je falilo.




No opet, teoretski su komanda i jedinice 2. Korpusa mogle uraditi više. Ali, također su i komanda i jedinice 28. Divizije mogle uraditi puno više i bolje. I sad se vrtimo u začaranom krugu. Na stranu što mi se čini da su mnoge nekorektne priče o 2. Korpusu poistakle upravo od strane onih koji su bili u enklavi Srebrenice kako bi se "prebacila loptica" i zabušilo propitkivanje šta su oni radili, kao što vjerujem i da su mitovi o "izvučenoj cjelokupnoj komandi" i "predatom oružju UN - u" također potekli od njih iz istih pobuda, moje je mišljenje ipak:

Genocid su počinile snage vojske i MUP -a RS a omogućila ga je tkz. međunarodna zajednica i svako traženje dodatnog "krivca" u vlastitim redovima je kontraproduktivno i predstavlja čisto amnestiranje pravih krivaca kojih se tako i ne spominje. Objektivne analize su poželjne i potrebne ali ovo što mi imamo se uglavnom pretvori u okrivljivanje samih sebe za genocid koji su drugi počinili nad našim narodom.
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1488 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by log78 »

sabanss wrote:
log78 wrote: Nego da se vratimo na ovaj rat. Koje je vama najpopularnija muzika bila. i kako ste pratili Svjetsko u fudbalu 94.
Jedna nasa jedinica je slaveci pobjedu Bugara nad Njemackom tako zapucali na dijelu posavskog ratista u okolini pelagiceva, da je komanda u prvom momentu mislila da je poceo napad, a zatim su zvali da se obustavi paljba
,
Kakva sizofrenija :)

Mislim da Srbe niko ne voli k'o Bugari :)
Ma bitno je bilo da je Njemacka pala :-D
a i Stickov je kum sa Miroslavom ILicem, a i oni koji su bili na liniji ynaju da kada nema borbi da je jako monotono i dosadno tako da se trazi svaki povod za neko slavlje
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#1489 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Us and them »

Nego ljudi, zanima me šta mislite koliko je zapravo ispravno govoriti o "neprijateljskim ofanzivama na Teočak" i te žestoke borbe okarakterisati tako? Da li je ta formulacija potpuna?

Danas nije teško čak i na internetu pronaći autentičnu dokumentaciju VRS i recimo tu vidimo da što se tiče tih njihovih operacija i ofanziva na tom području oni uopće ne govore da je konačni cilj zauzeti taj Teočak i eto, gotovo, cilj ispunjen, već uglavnom govore o tome da treba u prvoj fazi operacije zauzeti Teočak a oni su zapravo željeli u sklopu tih istih ofanziva zauzeti i slobodne zvorničke teritorije Sapne, okupirati nove dijelove Kalesije pa i nanova i sami grad, pa su čak planirali napredovati sve do aerodrma u Dubravama(Živinice) i njega okupirati.

Međutim, sve te njihove ofanzive bivale su zaostavljene već na Teočaku(i slobodnim zvorničkim teritorijama Sapne koje se neopravdno izostavljaju) i onda mi govorimo o "ofanzivama na Teočak" što kako vidimo baš i ne pokazuje punu sliku.

Da li bi to krajnje pojednostavljeno ofanzive na Teočak malo detaljnije moglo biti objašnjeno ovako: Velikosrpske snage DK i IBK VRS su tokom agresije na BiH pokrenule više ofanziva u cilju približavanja Tuzli sa istoka međutim sve te operacije su zaustavljene već na Teočaku i Sapni.

Npr. u vezi dešavanja u z/o 5. Korpusa u vezi svih ofanzivnih djelovanja velikosrpskih snaga se govori o "ofanzivama na Bihać", iako neka od njih čak i nisu imala za cilj okupaciju samog grada. Koristeći se tim principom onda bi i mi mogli govoriti o ofanzivama na Tuzlu iako tu postoje znatne razlike, ako ništa u tome da neprijatelj nikad nije uspio ugroziti to srce tuzlanske regije i središte 2. Korpusa, privilegija koja nije došla sama od sebe kako bi se dalo zaključiti od neumjesnih pojedinaca već je ona plaćena hiljadama života boraca 2. Korpusa u Teočaku, Sapni, Brčkom, Gradačcu...


Iako je VRS za 1995. godinu u sklopu operacije "Sadejstvo 95" planirala čak i obimnija ofanzivna dejstva na 21. Diviziju(Brčko, Gradačac, Srebrenik) i na 22. Diviziju(Gračanica, Lukavac, Doboj - Istok, Banovići) ipak je operacija "Spreča 95" aka "Čekić i nakovanj" odnosno najveće ofanzivno dejstvo koje je VRS pokrenula u z/o 2. Korpusa u 1995. bila usmjerena prema 24. Diviziji(Sapna, Kalesija, Živinice, Kladanj) i jednoj brigadi 25. Divizije(1. Teočanska/255. brigada), odnosno bio je to posljedni veliki pokušaj da se sa istoka približe Tuzli a završio je neuspješno nakon borbi koje su se otegle na prostoru Teočaka i Sapne od marta do maja 1995. godine.

Ako ima nešto pogrešno u ovom mom rezenovanju, recite.
Last edited by Us and them on 10/04/2017 22:53, edited 1 time in total.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1490 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Maraschino »

Sve si objasnio. Operacija ima svoj naziv "Čekić i nakovanj" i ima svoje zacrtane ciljeve a to sto je odmah osujecena, ne mijenja naziv. Tacno je da su je bili planirali u tri faze a nisu prosli ni jednu zahvaljujuci teocanskim borcima koji su bili potpomognuti drugim jedinicama iz 2.Korpusa. Bilo je jasno da se i Kalesija i Tuzla brane u Teocaku ali bukvalno zato se i nije zalilo da se posalje i ljudstva i mts na to ratiste. Ipak su Babkovi borci heroji ovog rata. Trebalo je izdrzati tolike nasrtaje na taj prostor.
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#1491 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Us and them »

Maraschino wrote:Sve si objasnio. Operacija ima svoj naziv "Čekić i nakovanj" i ima svoje zacrtane ciljeve a to sto je odmah osujecena, ne mijenja naziv. Tacno je da su je bili planirali u tri faze a nisu prosli ni jednu zahvaljujuci teocanskim borcima koji su bili potpomognuti drugim jedinicama iz 2.Korpusa. Bilo je jasno da se i Kalesija i Tuzla brane u Teocaku ali bukvalno zato se i nije zalilo da se posalje i ljudstva i mts na to ratiste. Ipak su Babkovi borci heroji ovog rata. Trebalo je izdrzati tolike nasrtaje na taj prostor.
U sumiranju ove nep. ofanzive u Teočanski dani otpora čiji je jedan od autora i Babak piše: "Jedinice 24. divizije imale su 34 poginulih i 294 ranjena borca, a naša brigada(255. SBBR) je imala 5 poginulih boraca i 25 ranjena borca."

Čovjek se zapita odkuda ovoliki gubici 24. Divizije a Teočak čak i nije pripadao njoj već 25. Diviziji(još Tuzla i Čelić)?

Prvo, način na koji su sastavljene ili tačnije rečeno sklepane ove divizije baš i nije u potpunosti smislen, tako bi teoretski Teočaku ispomoć u slučaju potrebe trebala da stiže iz Čelića prije nego iz Kalesije ili Živinica što je besmisleno a nije tako ni funkcionisalo na terenu.

Banovići su bili u npr. istoj diviziji sa dalekim Doboj - istokom a nisu u istoj sa obližnjim Živinicama.

Prijašnje operativne grupe, npr. OG - 4(Kalesija, Sapna, Teočak) ili OG - 6(Živinice, Banovići, Kladanj) su djelovale kao puno logičniji ustroj i neki su se i bunili što se sve to rasturilo sa formiranjem divizija.

Moguće je da se pri formiranju divizija više gledalo na mogućnost zajedničkog ofanzivnog djelovanja a ne ko kome može brže i efikasnije poslati ispomoć u odbrambenim zadacima. U tom slučaju recimo Tuzla, Teočak i Čelić kao područja sa kojih bi se izvodila zajednička ofanzivna dejstva na Majevici ima nešto više smisla da su u istoj diviziji.

Što se tiče ispomoći, moguće da se svakako računalo da se u slučaju potrebe niko neće opterećavati tom pukom administracijom i ko je u kojoj diviziji, iako se definitivno doima da se to moglo i bolje organizovati.


Ali da se vratimo na razloge tolikih gubitaka 24. Divizije, naspram kojih su gubici i same Teočanske brigade zanemarivi:

-Sapna je bila u sklopu 24. Divizije, udar je bio i na nju a poslije eventualnog pada Teočaka i Sapne velikosrpske snage kao što su planirale ugrozile bi i nove dijelove Kalesije pa možda i prostor općine Živinice, tako da se itekako ticala i ove divizije, možda i najviše

- Značajnije početne uspjehe je ostvario DK, oni su npr. i privremeno zauzeli Visoku Glavicu dok je sa druge strane IBK uglavnom bio zaustavljan u startu prilikom svakog napada, ugroženija je postala Sapna nego Teočak a njenim padom Teočak bi postao enklava, velikosrbi su i išli na to da ih odsjeku a onda "unište enklavu" da iskoristim baš njihov izraz iz zvaničnih dokumenat

- Vrlo jasno se vidi da su jedinice 24. Divizije bile i djelovale i na prostoru Teočaka, odnosno z/o 255. brigade, iako ona tehnički nije pripadala toj diviziji. Tu vjerovatno i nema nikakve misterije:

Sapna i Teočak su de facto bili jedinstveno ratište i sumnjam da se neko opterećavao mišlju da neće 20 metara dalje jer izlazi iz z/o 246. brigade Sapna/Zvornik a ulazi u z/o 255. brigade Teočak

Tuzlanske brigade kao jezgro 25. Divizije su upravo imale skoro 50 poginulih i na stotine ranjenih u onom nesretnom pokušaju da se uzmu Stolice i pitanje je jesu li bile u stanju pružiti Teočaku dovoljnu i adekvatnu ispomoć, tako da je vjerovatno i zbog toga 24. Divizija preuzela i teret Teočaka na sebe


Kad se sve uzme u obzir i nije toliko neobično zašto je u nečemu što bi se laički i pojednostavljeno predstavilo kao ofanziva na Teočak zapravo poginulo "samo" 5 boraca Teočanske brigade dok ih je iz 24. Divizije poginulo 34, a nekoliko poginulih su imale i ostale jedinice 2. Korpusa te Crni Labudovi.

Ostaje nejasno da li je u taj broj 34 uračunato i nekoliko poginulih pripadnika 210. viteške brigade koja iako je bila iz Živinica zapravo za šta sam nedavno dobio i potvrdu uopće nije pripadala 24. Diviziji, bili su pod direktnom komandom Korpusa i bez striktne zone odgovornosti iz jednostavnog razloga što na prostoru Živinica rata praktično i nije bilo pa je kao mobilna brigada korištena na onom ratištu za koje je to u datom trenutku bilo potrebno.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1492 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Maraschino »

Organizacija 2.korpusa pravljena je(vjerovatno) sagledavajuci mnoge okolnosti. Ako pogledas 4 ili 5 o.g. vidjet ces da se jedinice nadovezuju odnosno zatvaraju prostor(linije odbrane). Malo zbunjuje da se kroz Kalesiju islo za Teocak i Sapnu ali ako pogledas geografski Teocak se naslanja na Seljublje(251b.br.) pa preko Majevice do Snijeznice. Preko Bilalica i Vitinice do Sapne. Odatle se sve veze za Kalesiju pa Zivinice i Kladanj. Vjerovatno da su tom logikom pravili z.o.

Uporedo sa napadom na Bilalice i Tursunovo brdo bio je napad i na Vitinicu.
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#1493 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Us and them »

Hajdemo se malo pozabaviti brojevima:

- Kod 2. Korpusa su često ističe njegova mnogoljudnost, npr. vidio sam da je na ovom forumu neko napisao da je 2. Korpus imao "89 000" vojnika.

Stvar je tome da su 2. Korpusu kraći ili duži period rata nominalno pripadale i brigade iz Doboj - Juga, Teslića, Maglaja, Tešnja, Olova pa i "28. Divizija" i kad se sve to sračuna dođe se do tako velikih cifara u vezi broja pripadnika 2. Korpusa.

Međutim, sa većinom tih područja glavnina snaga 2. Korpusa je imala slabu ili nikakvu povezanost, teritorijalnu i drugu, mogućnost zajedničkog djelovanja je bila slaba ili nikakva.

Tu su kao izuzetak može navesti Olovska brigada koja dok je pripadala 2. Korpusu bila je njegov dio u svakom smislu, osim što su ostali pripadnici 2. Korpusa ratovali na olovskom ratištu tako su i borci Olova odlazili na druga ratišta u z/o Korpusa, npr. gradačačko.

Ako 2. Korpus ograničimo samo na jedinice stacionirane na području današnjeg Tuzlanskog kantona + Brčko distrikt koje su i djelovale kao homogena cjelina zapravo je brojka njegovih pripadnika za nekoliko desetina hiljada manja od "89 000". Uostalom ne računajući 28. Diviziju Srebrenica i Žepa koja je i sama na papiru imala na hiljade vojnika to i zvanično jeste bio 2. Korpus u 1995. godini.

A i koliko god da je zvanično bilo vojnika pitanje je koliko je zapravo bilo pravih boraca jer kad se ovako čita o borbama kad je bilo pravo žestoko uvijek se uglavnom jedne te iste jedinice spominju od tolikog korpusa, no to je već bio problem i čitave Armije.



- Često se, pa i zvanično iznosi podatak da je 2. Korpus imao oko "11 000" poginulih boraca. Tko zna kako su tačno došli do te brojke, možda su recimo računali sve poginule borce onih "nominalnih" jedinica 2. Korpusa za vrijeme dok su mu pripadale. Ako se ograničimo na samo poginule borce onog što sam naveo kao glavninu 2. Korpusa i ono što je on zapravo bio ta brojka je zapravo za nekoliko hiljada manja.
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#1494 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Us and them »

Famoznu "direktivu 7" Glavnog štaba VRS iz marta 1995. koja se često spominje na suđenjima jer je upravo u njoj rečeno da treba "izvršiti potpuno fizičko odvajanje Srebrenice od Žepe" i "stvoriti uslove totalne nesigurnosti, nepodnošljivosti i besperspektivnosti daljneg opstanka i života mještana u Srebrenici i Žepi" se može u kompletu pročitati na ovom linku:
Međutim, direktiva je puno šira od toga i na Srebrenicu i Žepu otpada samo njen mali dio. U istoj direktivi u uputcima za daljna dejstva IB korpusu se navodi da treba "u sadejstvu sa DK, do kraja marta, izvršiti planiranje operacije operativnog nivoa pod nazivom "Spreča - 95" sa zadatkom:

- u prvoj fazi operacije, odseći muslimanske OS u širem rejonu Teočaka i Sapne, a zatim produžiti napad i u drugoj fazi operacije razbiti i uništiti muslimanske snage u novostvorenoj enklavi Teočak. Nosioc planiranja i rukovođenja b/d za vreme izvođenja operacije komanda IBK.

Vreme početka izvođenja operacije će odrediti GŠ VRS, a po realizaciji ove operacije pristupiti izvođenju strategijske operacije "Sadejstvo - 95"."

U uputcima za daljne dejstva Drinskog korpusa se navodi: "Do kraja marta, a u dogovoru sa komandom IBK, učestovati u planiranju i izvođenju operacije "Spreča - 95", sa zadatkom odsecanja muslimanskih OS na pravcu Kalesija - Simin Han, a zatim razbijanja i uništenja muslimanskih snaga u rejonu Teočak, Sapna i Vitinica, i na taj način definitivno otkloniti opasnost od prodora muslimana ka Drini, severno od Zvornika."

Ovo podcrtano nam govori od čega su oni strahovali. Te slobodne zvorničke teritorije Sapne na koju su na koncu izašli i preživjeli iz marša iz Srebrenice su bili konstantna meta neprijateljskih ofanziva i operacija od kojih je ta posljedna "Spreča 95" kod nas uglavnom nazivana "Čekić i nakovanj" vođena od marta do maja 1995., odnosno u periodu koji je prethodio napadu na zaštićenu zonu Srebrenica.

Da su Srbi uspjeli kao što su planirali okupirati i sprovesti etničko čišćenje na prostoru Sapne, Teočaka pa dalje kroz prostor Kalesije i Živinica prema Tuzli gdje bi tek onda bila prva slobodna teritorija na koju bi "Srebreničani" mogli izaći? Koliko bi ih onda preživjelo? A teoretski je sve to moglo pasti. A možda je 2. Korpus i "kriv" tako što je to odbranio(samo tokom sloma Spreče 95 gubici od skoro 50 poginulih boraca od tog preko 30 iz sastava 24. Divizije u čiju z/o su se "Srebreničani" uputili), onda jelde Srbi možda i ne bi počinili genocid. Teoretski. Ne bi se imali razloga bojati "prodora muslimana ka Drini".
Last edited by Us and them on 16/04/2017 22:43, edited 1 time in total.
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#1495 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Us and them »

Zanima me šta mislite da li bi VRS bila u stanju uspjeti u svojim namjerama da je zapravo pokrenula operaciju "Sadejstvo - 95" u razmjerima u kojima je planirala?

U Direktivi 7 se kaže:
Do polovine marta, pod rukovodstvom GŠ VRS i skupa sa komandom IBK i DK, isplanirati operaciju strategijskog nivoa za odsecanje muslimanskih OS severno od Tuzle, njihovo razbijanje i uništenje, prisiljavajući na taj način muslimansko vojno - političko rukovodstvo da prizna faktičko stanje na ratištu i potpiše sporazum o prekidu rata.

U operaciji angažovati sve raspoložive snage 1. KK, IBK, DK, V i PVO i GŠ VRS, uz maksimalnu primenu mera operativno - strategijskog maskiranja i obmanjivanja neprijatelja, pripremu stanovništva i svih struktura društva, kao i obezbeđenje strategijskih materijalnih sredstava za logističku podršku operacije.

U pripremi i planiranju operacije precizno definisati vreme početka i trajanja operacije po etapama - fazama, načinu izvođenja, angažovanje snaga, sadejstvo, snage za izvođenje glavnog i pomoćnih udara i sl. Sve pripreme držati u strogoj tajnosti, a ofanzivna b/d izvoditi energično i munjevito. Obezbediti maksimalnu odgovornost svih nivoa RiK - a za doslednu realizaciju dobijenih zadataka.

Nosioc planiranja i izvođenja operacija GŠ VRS, sadejstvuju komande 1. KK, IBK, DK i V i PVO. Na glavnom pravcu udara predvideti snage 1. KK, a na pomoćnim pravcima snage IBK i DK.

Operaciju planirati i izvesti pod nazivom "Sadejstvo - 95".
A u naredbi o pokretanju navedene operacije od strane zločinca Ratka Mladića je detaljnije objašnjeno šta je zapravo trebalo uraditi(link za dokument sam postavio na nekoj od prethodnih stranica):
Operaciju izvesti u 3 etape i to:

- u I etapi operacije, odseći i uništiti muslimanske OS istočno od linije: Vis - Stolice, tj. realizovati zadatke iz operacije "Spreča - 95", povratiti izgubljene teritorije i stabilizovati odbranu na Vlašiću i u zoni 3o. pd.

- U II etapi operacije, brzim i energičnim dejstvima sa šireg prostora Ozrena i Majevice, uvođenjem jačih oklopno - mehanizovanih snaga duž Sprečkog polja, pravilnim izborom manevra i obilaskom većih naseljenih mjesta, što pre izbiti na istočne ivice Modračkog jezera i na taj način odseći muslimanske snage severno od linije: s. Modrac - Breza - Živinice - Ravno brdo(tt. 1019).

- U III etapi operacije, koristeći rezultate dejstava u Sprečkom polju, koncentričnim dejstvima na izabranim pravcima sa šireg prostora Posavine i Trebave, proširiti koridor u Posavini, odseći i uništiti muslimanske OS u širem rejonu Gradačca, Gračanice i j/z od Brčkog, i na taj način proširiti koridor i definitivno otkloniti opasnost od Doboja, prodora i spajanja snaga koalicije u rejonu Brčkog i na taj način prisiliti muslimansko rukovodstvo na prihvatanje prekida rata na dostignutim linijama.

U toku izvođenja operacije "Sadejstvo - 95" ostale snage VRS sadejstvuju, u cilju operativno - strategijskog maskiranja i popravljanja operativno - taktičkog položaja, izvođenjem planiranih borbi, bojeva i operacija, u skladu sa Direktivom br. 7. i aktivnim b/d prema Bugojnu, Travniku, Kladnju, Olovu, Varešu i oko enklava Srebrenica, Žepa, Goražde i bihaćki džep.
Kao što vidimo VRS pokrenutu operaciju "Spreča - 95" nije gledala odvojeno od nikad u planiranom obimu pokrenute "Sadejstvo - 95", ona je bilo praktično operativna operacija u sklopu strateške operacije, ako je to uopće tačna vojna terminologija. Laički rečeno, manja operacija u sklopu veće operacije.

Zašto VRS nikad nikad nije pokrenula "Sadejstvo - 95" u planiranom obimu uglavnom se objašnjava tadašnjim općim prilikama na ratištu u BiH, ali da li bi i činjenica da su IB i DK zablokirali već na Sapni i Teočaku nakon pokretanja "Spreče - 95" također moglo imati veze sa time? Kako vidimo, za Mladića je "Spreča 95" zapravo prva faza operacije "Sadejstvo 95", u suštini radilo se o planu o približavanju i opsadi Tuzle do konačne okupacije i sa istoka i sa sjevera.

Da zaključimo sa ovim: Ako "Spreču 95" posmatramo samo kao prvu fazu operacije "Sadejstvo 95" što i nije pogrešno onda možemo reći da je i operacija "Sadejstvo 95" pokrenuta, samo što je zaustavljena već u prvoj fazi.

Ali hajdemo "Sadejstvo" posmatrati odvojeno od "Spreče". Spreča je pokušaj okupacije Sapne, Teočaka, novih dijelova Kalesije...odnosno napad na 24. Diviziju i Teočansku brigadu iz 25. Divizije,to je pokrenuto, propalo i odvojimo to.

Spreča je pokrenuta u planiranom obimu i vidimo da su se snage 24. Divizija(Sapna, Kalesija, Živinice, Kladanj) i Teočanska brigada(25. Divizija) te ostatak korpusa i Armije RBiH pokazale pretvrdim orahom.

24. Divizija - manevarska 241. brigada sačinjena od odabranih boraca 205./245. br. Kalesija, manevarska 242. brigada od odabranih boraca 206./246 br. Zvornik - Sapna, dvije specijalne jedinice jačine odreda - bataljona Crni Vukovi i Živiničke Ose, 210. manevarska brigada iz Živinica koja je tehnički bila direktno podređena komandi 2. Korpusa ali je svakako itekako učestovala u slamanju "Spreče", zatim prostorne brigade navedenih općina te Kladnja.







Fokusirajmo se na ostatak "Sadejstva", isključivo kao na samostalnu operaciju: To je zapravo bio planirani i nikad pokrenuti masovni napad na 21. Diviziju i 22. Diviziju(na kraju je samo izvršen manji napad na Boderište kod Brčkog, HVO ga tad izgubio, Armija ubrzo vratila). Šta mislite, da li je VRS u toj fazi rata, pa i taj najjači 1. KK koji je trebao biti udarna snaga napada imao snage ispuniti takav cilj kao što je "odseći i uništiti muslimanske OS u širem rejonu Gradačca, Gračanice i j/z od Brčkog"?



Uzimimo u obzir da je 1. KK što se tiče oklopno - mehanizovanih sredstava prednjačio u cijeloj VRS i da se u određenoj mjeri radi o području koje konfiguracijom terena(ravnica) pogoduje maksimalnoj upotrebi takvih sredstava.

Naše snage 21. Divizije su bile sačinjene od manevarske 211. Oslobodilačke brigade sačinjene od odabranih boraca Brčkog, Gradačca i Srebrenika te prostornih brigada navedenih općina.

Naše snage 22. Divizije su bile sačinjene od manevarske 212./222. Oslobodilačke brigade sačinjene od odabranih boraca Lukavca, Gračanice i Doboj - Istoka te prostornih brigada navedenih općina, a i Banovići su pripadali ovoj diviziji.

Uzevši u obzir da bi se svakako u slučaju potrebe uključile i ostale jedinice korpusa pa i Armije po mojoj procjeni ovo je bilo precjenjivanje vlastitih snaga od strane VRS i ne bi uspjeli sprovesti operaciju. Možda su i već tokom "Spreče" to shvatili. Uostalom, šta su drugo i pokušavali čitave prve godine rata nego okupirati Gradačac?

Možemo se sad igrati vojnih stratega i uzimati sve faktore u obzir, npr. tuzlanskim brigadama je nakon blizu 50 poginulih i trocifrenog broja ranjenih u periodu 20. mart - 6. april 1995. u pokušaju da ovladaju kotom Stolice su trebale sedmice i sedmice da se oporave i ponovno ozbiljnije uključe u borbu. Tuzlanska manevarska 251. brigada je u jednoj mjeri i zbog ogromnih gubitaka u tim borbama ubrzo i rasformirana a na sceni se pojavljuje nova manevarska, 250. Oslobodilačka brigada.

212./222. brigada je 20. marta teško nastradala od granate u kasarni Husinska buna dok su se postrojavali jer su i oni trebali da učestvuju u navedenoj ofanzivi na Majevici - Stolice, pitanje je i oni u kakvom stanju su bili itd.

Prosto nevjerovatno koliko je predznanje potrebno o organizaciji, rasporedu, snazi, prethodnim aktivnostima i tadašnjem stanju vojnih formacija da bi se moglo stvoriti donekle realna slika i voditi rasprava o istima. Šteta što smo svi, pa i ja dok nisam dobio prosvjetljenje tako skloni paušalnim ocjenama i izgovaranju velikih riječi a skromnog znanja o onome čemu pišemo.
Last edited by Us and them on 17/04/2017 13:20, edited 1 time in total.
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#1496 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Us and them »

Boletus edulis wrote:
Prosto nevjerovatno koliko je predznanje potrebno o organizaciji, rasporedu, snazi, prethodnim aktivnostima i tadašnjem stanju vojnih formacija da bi se moglo stvoriti donekle realna slika i voditi rasprava o istima. Šteta što smo svi, pa i ja dok nisam dobio prosvjetljenje tako skloni paušalnim ocjenama i izgovaranju velikih riječi a skromnog znanja o onome čemu pišemo.
golem komad mazluma.Cuvajte se njegovih PP :lol: ,meni je poslao jednu u kojoj pise "genetski otpadu" jer sam mu napisao da je dosadan.On dobio prosvjetljenje :-)
"Kme, kme, znate šta je on meni reko" :( I lažeš da si napisao da sam dosadan, znaš ti dobro šta si napisao. Da ti pošaljem prigodnu pp i za to "golem komad mazluma" ne vrijedi truda pa da opet čitamo kmečanje i pravdanje.

Ovo nije prvi put da se ovaj forumaš pojavi na ovoj temi samo da bi komentarisao mene, nikad nikakvog priloga ni doprinosa onome o čemu je tema zapravo, Sarajmenu očito nije mrsko što mora brisati ovakve ovakve postove i konverzacije .
Boletus edulis
Posts: 280
Joined: 27/02/2012 18:51

#1497 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Boletus edulis »

Napisao sam ti da nisi zdrave glave kao sto se vidi iz tvojih postova.Dosadan si ko vaska i drzis predavanja o stvarima o kojima nemas pojma na osnovu par na internetu procitanih knjiga.Uz to si i vrlo bezobrazan pa sam ostatak citalaca upoznao s kim imaju posla.Putuj Igumane.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1498 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Maraschino »

Jesi provokator. Ili napisi nesto na temu ili se tornjaj.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1499 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Gojeni H »

Us and them wrote:
Operaciju izvesti u 3 etape i to:

- u I etapi operacije, odseći i uništiti muslimanske OS istočno od linije: Vis - Stolice, tj. realizovati zadatke iz operacije "Spreča - 95", povratiti izgubljene teritorije i stabilizovati odbranu na Vlašiću i u zoni 3o. pd.

- U II etapi operacije, brzim i energičnim dejstvima sa šireg prostora Ozrena i Majevice, uvođenjem jačih oklopno - mehanizovanih snaga duž Sprečkog polja, pravilnim izborom manevra i obilaskom većih naseljenih mjesta, što pre izbiti na istočne ivice Modračkog jezera i na taj način odseći muslimanske snage severno od linije: s. Modrac - Breza - Živinice - Ravno brdo(tt. 1019).

- U III etapi operacije, koristeći rezultate dejstava u Sprečkom polju, koncentričnim dejstvima na izabranim pravcima sa šireg prostora Posavine i Trebave, proširiti koridor u Posavini, odseći i uništiti muslimanske OS u širem rejonu Gradačca, Gračanice i j/z od Brčkog, i na taj način proširiti koridor i definitivno otkloniti opasnost od Doboja, prodora i spajanja snaga koalicije u rejonu Brčkog i na taj način prisiliti muslimansko rukovodstvo na prihvatanje prekida rata na dostignutim linijama.

U toku izvođenja operacije "Sadejstvo - 95" ostale snage VRS sadejstvuju, u cilju operativno - strategijskog maskiranja i popravljanja operativno - taktičkog položaja, izvođenjem planiranih borbi, bojeva i operacija, u skladu sa Direktivom br. 7. i aktivnim b/d prema Bugojnu, Travniku, Kladnju, Olovu, Varešu i oko enklava Srebrenica, Žepa, Goražde i bihaćki džep.
:shock:

Etape 2 i 3 bi im bile kraj.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1500 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Maraschino »

Gojeni H wrote:
:shock:

Etape 2 i 3 bi im bile kraj.
Koliko su imali problema na drugim ratistima '95.god. oni nisu mogli nista veliko napraviti. Tada se ARBiH dobro ustrojila, naoruzala i opremila. Sve sto bi i postigli bilo bi kratkotrajno.

Ja ni tada a sada pogotovu nisam shvatao ozbiljno tu akciju tako zvucnog naziva a jos bombasticnijih ciljeva. Vise je to bilo da se pokusa povratiti vec poljuljani moral kod vojske jer vec dugo nemaju nekih velikih uspjeha.

Da je ta akcija planirana '92.god., tu bi svasta bilo a '95.god. tesko.

https://www.loc.gov/resource/g6841sm.gct00210/?sp=58
Post Reply