Bosna i Hercegovina (1940-1946)

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#101 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by osa »

*batman* wrote:
Sezam wrote:

U vrijeme TVrtka niti Hrvatska niti Srbija nisu postojale. Ne znam o cemu pricas. A ocigledno ne znas ni ti.

pa ja ti upravo o tome i pričam
da je pred dolazak turaka NAJVEČA SILA BALKANA BILA BOSNA

hrvatska je odavno, od 1100te bila sluga mađarima, a turci su srbiju sveli na smederevski pašaluk

eh da nikad turci barem drine ne pređoše, danas nam ne bi trebale vize, išli bi u SVOJU ZEMLJU BOSNU na more u Makarsku !!!!!!!!!!!!!!!

i tu silu turci pometoše lijevom rukom, a bogami jadnu hrvatsku ne osvojiše, čak i bihać branismo do 1592.
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#102 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by emillio estevez »

:thumbup:
@Osa moram te ispraviti ,malo si pogrijesio pise se Bihac sa velikim slovom.
Ajde probaj im ubaciti neku drugu kartu gdje je Bosna velicine tanjura za kavu. :lol:
White Goat
Posts: 19
Joined: 26/11/2009 14:19
Location: Bavar,BiH

#103 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by White Goat »

Jazz_Junkie wrote:
Energični leptir wrote:Nisu ovdje potpisnici bitni. Postavio sam ovu temu kako bi potakao reafirmaciju lijeve opcije u BiH, a koja ne bi bila kompromis sa vladajućim oligarhijama raznih "kontroverznih biznismena", poput SDP-a? S druge strane, šta stvarno mislite o površnom izjednačavanju fašizma i komunizma kao ideologija. Vjerske zajdnice će osipati drvlje i kamenje po komunističkoj prošlosti u Jugoslaviji, ali ni jedna od njih neće da se dotakne svoje sramne uloge u koketiranju sa nacistima zarad ostvarivanja uskih, sebičnih, nacionalističkih interesa, koji su i danas manje-više isti. S druge strane, svi znamo kakve su nacije konstrukcije ida prvenstveno zaokružuju teritorije kojim elite žele dominirati kreirajući tobožnje povijesti. Kako je samo Bakunjin imao pravo:

Takav je također i moral države temeljen na teoriji društvenog ugovora. Prema ovom sistemu, dobro i pravedno, pošto je to počelo tek od društvenog ugovora, u stvarni nisu ništa drugo nego sadržaj i krajnja svrha ugovora - što bi značilo, opća korist i javno pravo svih pojedinaca koji čine taj ugovor, s iznimkom onih koji su ostali izvan njega. Prema tome, pod dobrim se u ovom sistemu misli samo na najveće zadovoljenje kolektivnog egoizma nekog određenog i ograničenog udruženja koje, temeljeno na djelomičnom žrtvovanju individualnog egoizma svakog svog člana, isključuje iz sebe, kao strance i prirodne neprijatelje ogromnu većinu ljudske vrste bez obzira na to je li i ona sačinjena od sličnih udruženja.

Može li bilo koja solidarnost u BiH nadjačati onu "nacionalnu", a zapravo posve vještačku, kreiranu samo radi interesa obogaćenih oligarhija?
Predlazem ti da ne obracas paznju na provokatorske postove (mislim na budaletinu s nickom White Goat) i da ulozis vrijeme u konstruktivnu diskusiju, jer ovdje postavljas jedno zbilja interesantno i aktualno pitanje koje se odnosi na izjednjacavanje nacionalsocijalizma/fasizma i komunizma. Ova podvala je sumirana pod nazivom "teorija totalitarizma" i svrstaje se u liberalno-konzervativno teoriju fasizma. Zbigniew Brzezinski i Ernst Nolte su prominentni apologeti i donekle kreatori ove budalastinje koja se danas ulijeva masi putem gradjanskih medija. Zeli se prikriti umijesanost industrijalaca (to jeste kapitalizma) u Hitlerov uspon bez kojih on nikada ne bi mogao dospjeti na vrh drzave. Cilj jeste bio suzbijanje Weimarove republike, ojacane KP i suzbijanje radnickog pokreta, a u tome im jer Hitler dobro dosao. Ciljano se falsificira povijest i negira zasluga komunista u borbi protiv nacizma i fasizma. U Engleskoj se u skolskim udzbenicima uopce ne spominje zasluga Sovjetskog saveza koji je tokom rata izgubio najvise gradjana.
Domaci nacionalisti i klerofasisti adaptiraju tu provalu sa zapada kao sto su i sve drugo adaptirali: koncept nacije/narode, nacionalizam, drzavu i rasizam.
Pa glupani kao ti i ne trebaju da citaju moje postove,razlog vise je sto su podrumasi.Jesi li ti branio BiH 92 ili si bio u Becu?Tvoj dusevni sklop i materijalizam ti ne daju da vidis da se pojedini ljudi zaista beskompromisno bore za istinu i pravdu i da su vjerni idealima.Kada proanaliziram tvoj komentar onda vidim da po se po tebi svi ljudi u svijetu bave politikom iz ciste koristi i nicega vise.Tako spominjes Hitlera i podrsku kaplitalista njegovom pokretu gdje ima istine.
Zasto ne spomenes dogovor o nenapadanju SSSR i Njemacke??!!Dobro znas na kakvu je teritoriju racunao SSSR poslije toga.Da li ti je poznata slika njemackog i svojetskog vojnika na tenku u Poljskoj???Zasto ne spomenes da su Tito i kompanija na sva usta hvalili Hitlera poslije poptisivanja tog dokumenta sa Staljinom?Moj podrumas...

Ja bih mogao do sutra a zamolio bih ovog gore da me ne svrstava u fasite,komuniste,nacionaliste i slicno jer nicemu tome ne pripadam.
Ilirski vitez
Posts: 55
Joined: 11/06/2009 20:05
Location: IV R

#104 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by Ilirski vitez »

dan državnosti za odanog patriotu jedine nam Bosne nikada ne može biti slavljen na datum kada su zvijeri odlučile da zakucaju posljednji ekser na lijes naše domovine. nakaradna ideja da Bosna pripada nekim hrvatima, srbima i muslimanima :x je uvreda za zdrav mozak. Od kako su se naši preci genetski i kulturno udružili stvorivši ovu našu staru naciju ona veći udarac nije doživjela. dan državnosti treba da bude , kao što je rečeno, dan krunidbe Stjepana Tvrtka za kralja Bosne ili dan izdavanja povelje Kulina bana ali ne...izdajničkoj stoci je dovoljna bolesna ideja da su Bosnu kao državu oformili Tito i njegovi vampiri. :evil:

gospodo...Bosna nije ni muslimanska,ni srpska,ni hrvatska...ona je zemlja Bošnjana i biće takva zauvijek dokle god bude naše srce kucalo. to šaka jadnih pripadnika antife :lol: nikada neće promijeniti pa makar cijelu poljanu šubarom uzorali.

Slava Bosni!
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#105 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by Jazz_Junkie »

White Goat wrote:
Jazz_Junkie wrote:
Energični leptir wrote:Nisu ovdje potpisnici bitni. Postavio sam ovu temu kako bi potakao reafirmaciju lijeve opcije u BiH, a koja ne bi bila kompromis sa vladajućim oligarhijama raznih "kontroverznih biznismena", poput SDP-a? S druge strane, šta stvarno mislite o površnom izjednačavanju fašizma i komunizma kao ideologija. Vjerske zajdnice će osipati drvlje i kamenje po komunističkoj prošlosti u Jugoslaviji, ali ni jedna od njih neće da se dotakne svoje sramne uloge u koketiranju sa nacistima zarad ostvarivanja uskih, sebičnih, nacionalističkih interesa, koji su i danas manje-više isti. S druge strane, svi znamo kakve su nacije konstrukcije ida prvenstveno zaokružuju teritorije kojim elite žele dominirati kreirajući tobožnje povijesti. Kako je samo Bakunjin imao pravo:

Takav je također i moral države temeljen na teoriji društvenog ugovora. Prema ovom sistemu, dobro i pravedno, pošto je to počelo tek od društvenog ugovora, u stvarni nisu ništa drugo nego sadržaj i krajnja svrha ugovora - što bi značilo, opća korist i javno pravo svih pojedinaca koji čine taj ugovor, s iznimkom onih koji su ostali izvan njega. Prema tome, pod dobrim se u ovom sistemu misli samo na najveće zadovoljenje kolektivnog egoizma nekog određenog i ograničenog udruženja koje, temeljeno na djelomičnom žrtvovanju individualnog egoizma svakog svog člana, isključuje iz sebe, kao strance i prirodne neprijatelje ogromnu većinu ljudske vrste bez obzira na to je li i ona sačinjena od sličnih udruženja.

Može li bilo koja solidarnost u BiH nadjačati onu "nacionalnu", a zapravo posve vještačku, kreiranu samo radi interesa obogaćenih oligarhija?
Predlazem ti da ne obracas paznju na provokatorske postove (mislim na budaletinu s nickom White Goat) i da ulozis vrijeme u konstruktivnu diskusiju, jer ovdje postavljas jedno zbilja interesantno i aktualno pitanje koje se odnosi na izjednjacavanje nacionalsocijalizma/fasizma i komunizma. Ova podvala je sumirana pod nazivom "teorija totalitarizma" i svrstaje se u liberalno-konzervativno teoriju fasizma. Zbigniew Brzezinski i Ernst Nolte su prominentni apologeti i donekle kreatori ove budalastinje koja se danas ulijeva masi putem gradjanskih medija. Zeli se prikriti umijesanost industrijalaca (to jeste kapitalizma) u Hitlerov uspon bez kojih on nikada ne bi mogao dospjeti na vrh drzave. Cilj jeste bio suzbijanje Weimarove republike, ojacane KP i suzbijanje radnickog pokreta, a u tome im jer Hitler dobro dosao. Ciljano se falsificira povijest i negira zasluga komunista u borbi protiv nacizma i fasizma. U Engleskoj se u skolskim udzbenicima uopce ne spominje zasluga Sovjetskog saveza koji je tokom rata izgubio najvise gradjana.
Domaci nacionalisti i klerofasisti adaptiraju tu provalu sa zapada kao sto su i sve drugo adaptirali: koncept nacije/narode, nacionalizam, drzavu i rasizam.
Pa glupani kao ti i ne trebaju da citaju moje postove,razlog vise je sto su podrumasi.Jesi li ti branio BiH 92 ili si bio u Becu?Tvoj dusevni sklop i materijalizam ti ne daju da vidis da se pojedini ljudi zaista beskompromisno bore za istinu i pravdu i da su vjerni idealima.Kada proanaliziram tvoj komentar onda vidim da po se po tebi svi ljudi u svijetu bave politikom iz ciste koristi i nicega vise.Tako spominjes Hitlera i podrsku kaplitalista njegovom pokretu gdje ima istine.
Zasto ne spomenes dogovor o nenapadanju SSSR i Njemacke??!!Dobro znas na kakvu je teritoriju racunao SSSR poslije toga.Da li ti je poznata slika njemackog i svojetskog vojnika na tenku u Poljskoj???Zasto ne spomenes da su Tito i kompanija na sva usta hvalili Hitlera poslije poptisivanja tog dokumenta sa Staljinom?Moj podrumas...

Ja bih mogao do sutra a zamolio bih ovog gore da me ne svrstava u fasite,komuniste,nacionaliste i slicno jer nicemu tome ne pripadam.
Zasto spominjes pakt o nenapadanju (sporazum izmedju SSSR i Njemacke) kao to netko negira? To je opcepoznati fakt oko kojeg nema kontroverze. No to nije tema niti argument za poistovjecavanje komunizma sa nacizmom/fasizmom. Staljin nije sinonim za komunizam. Gdje i kada su molim te "Tito i kompanijana sva usta" hvalili Hitlera? Slican sporazum je 1934. godine potpisan izmedju Njemacke i Poljske pa Poljaci opet bijase prvi na udaru nacisticke agresije. Znas li uopce sto si bili sovjetski motivi potpisivanja? Rusi su znali da ce ih Nijemci napasti, samo ne i gdje zbog cega su ruski gubitci bili visoki. Ovaj pakt su potpisali da bi dobili na vremenu i bolje se pripremili za iznenadni napad Nijemaca. Sovjeti su prvo vjerovali da ce ih Nijemci napasti preko Baltikuma, no iznenadili su ih sa juga. Nakon sto je Hitler okupirao Cesku i Poljsku, zapadne sile su sutjele. Cak im ni okupacija Danske i Norveske nije zasmetala nego su se tek aktivirali nakon sto su i sami postali ugrozeni. Jesi li znao da su Englezi i Amerikanci izdrzavali materijalno i politicki podrzavali cetnike, bez obzira na njihovu otvorenu kolaboraciju sa nacistickom njemackom i fasistickom Italijom? Do preokreta nije doslo zbog neke moralne savjesti nego nakon sto je postalo ocigledno da cetnici puse i da ce partizani odnijeti pobjedu. Cetnici su definitivno poceli gubiti bilo kakav znacaj nakon poraza u operaciji Weiss (zima 1943) kada su ih Ameri i Englezi "bacili".
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#106 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by osa »

emillio estevez wrote::thumbup:
@Osa moram te ispraviti ,malo si pogrijesio pise se Bihac sa velikim slovom.
Ajde probaj im ubaciti neku drugu kartu gdje je Bosna velicine tanjura za kavu. :lol:

na netu pravopis nije pravilo, pogotovo kod mene, a što se tiče bih ona je tolika kolika je i tu karte prije ili poslije tvrtka ne igraju baš nekakvu ulogu.
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#107 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by emillio estevez »

osa wrote:
emillio estevez wrote::thumbup:
@Osa moram te ispraviti ,malo si pogrijesio pise se Bihac sa velikim slovom.
Ajde probaj im ubaciti neku drugu kartu gdje je Bosna velicine tanjura za kavu. :lol:

na netu pravopis nije pravilo, pogotovo kod mene, a što se tiče bih ona je tolika kolika je i tu karte prije ili poslije tvrtka ne igraju baš nekakvu ulogu.
:lol: :lol:
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#108 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by Energični leptir »

dan državnosti za odanog patriotu jedine nam Bosne nikada ne može biti slavljen na datum kada su zvijeri odlučile da zakucaju posljednji ekser na lijes naše domovine. nakaradna ideja da Bosna pripada nekim hrvatima, srbima i muslimanima :x je uvreda za zdrav mozak.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Dobro dijete, eto ti Uzeiraga i Draža. Mislim da bi oni to bolje sastavili, ukoliko se ne bi neki Iliri iznenada pojavii da traže svoj real-politički interes. :D :D :D
Ilirski vitez
Posts: 55
Joined: 11/06/2009 20:05
Location: IV R

#109 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by Ilirski vitez »

čekaj malo...hoćeš reći da Bosna pripada Srbima, Hrvatima i nekakvim "muslimanima"?
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#110 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by Energični leptir »

Ilirski vitez wrote:čekaj malo...hoćeš reći da Bosna pripada Srbima, Hrvatima i nekakvim "muslimanima"?
Bosna i svaka druga država pripada onima koji su njena radna snaga - dakle radnicima, težacima, onima koji proizvode, a ne oligarsima,"kontroverznim biznismenima", koji im nepravedno otuđuju rad.Proleterijat ove zemlje se može slobodno zvati i Bošnjacima, Srbima ili Hrvatima! Svejedno. To je folklor. Ekonomski položaj je fakt! Nema demokratije, bez ekonomske demokratije! A ko je ovdje vladao prje 1000 godina, živo me boli k****.
White Goat
Posts: 19
Joined: 26/11/2009 14:19
Location: Bavar,BiH

#111 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by White Goat »

Energični leptir wrote:
Ilirski vitez wrote:čekaj malo...hoćeš reći da Bosna pripada Srbima, Hrvatima i nekakvim "muslimanima"?
Bosna i svaka druga država pripada onima koji su njena radna snaga - dakle radnicima, težacima, onima koji proizvode, a ne oligarsima,"kontroverznim biznismenima", koji im nepravedno otuđuju rad.Proleterijat ove zemlje se može slobodno zvati i Bošnjacima, Srbima ili Hrvatima! Svejedno. To je folklor. Ekonomski položaj je fakt! Nema demokratije, bez ekonomske demokratije! A ko je ovdje vladao prje 1000 godina, živo me boli k****.
Ne bi to bio nikakav problem da nam se nije desavalo ono sto se vijekovima desavalo.Realno gledajuci,ova zemlja nikad nije bila zemlja toleranicje,meni je zao sto je to tako ali u mom narodu nije problem.Ja sam glasao za Komsica,pa eto neka sam fasista.Nije nas problem ko ce biti predsjednik,nego Srbima.Vi se mozete praviti ludio koliko hocete,ali svaki pedalj ove zemlje i svaki zivot mog covjeka mi je iznad svega.
Tvoja zemlja bi jarane propala kao i ona Abdiceva.
White Goat
Posts: 19
Joined: 26/11/2009 14:19
Location: Bavar,BiH

#112 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by White Goat »

Energični leptir wrote:
Ilirski vitez wrote:.Proleterijat ove zemlje se može slobodno zvati i Bošnjacima, Srbima ili Hrvatima! Svejedno. To je folklor. Ekonomski položaj je fakt! Nema demokratije, bez ekonomske demokratije! A ko je ovdje vladao prje 1000 godina, živo me boli k****.
Pa jesi li toliko glup pa mislis da "folklor" kako ga ti zoves nema veze sa ekonomijom?
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#113 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by Energični leptir »

Pa jesi li toliko glup pa mislis da "folklor" kako ga ti zoves nema veze sa ekonomijom?
Kad bi se nacija svela na folklor imala bi toliko veze sa ekonomijom, koliko finansiranje bajramskog ili božićnog ručka. Ovakva kakva jest, samo je instrument prikrivanja ekonomskog izrabljivanja na klasnoj osnovi. U obespravljenosti smo svi jednaki.
Ja sam glasao za Komsica,pa eto neka sam fasista
Ti si dječak koji nije svjestan šta zapravo govori.
Ilirski vitez
Posts: 55
Joined: 11/06/2009 20:05
Location: IV R

#114 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by Ilirski vitez »

kakav folklor :-D
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#115 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by Energični leptir »

Ilirski vitez wrote:kakav folklor :-D
Idi dijete igraj D&D.
Ilirski vitez
Posts: 55
Joined: 11/06/2009 20:05
Location: IV R

#116 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by Ilirski vitez »

Idi ti u Jajce i izigravaj vjernog slugu Beograda.

Nacija je sve.
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#117 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by Energični leptir »

Nacija je sve.
Potpis A.H.
User avatar
*batman*
Posts: 69
Joined: 26/11/2009 14:02

#118 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by *batman* »

osa wrote:


i tu silu turci pometoše lijevom rukom, a bogami jadnu hrvatsku ne osvojiše, čak i bihać branismo do 1592.
zato što je poslednji kralj šurovao sa papom i poveo krstaški rat protiv vlastitog naroda bogumislke vjere, koji su se rađe okrenuli turcima i prihvatili islam
jednosatvno je kralj izdao svoj narod, a oni mu tako vratili što nisu ni htjeli braniti takvu njegovu kraljevinu

kakva hrvatska, pa nema nikakve hrvatske države još od 1100 te godine, valjda pričaš o Ugraskoj kraljevini i njiohovoj odbrani svojih teritorija
User avatar
*batman*
Posts: 69
Joined: 26/11/2009 14:02

#119 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by *batman* »

emillio estevez wrote::thumbup:
@Osa moram te ispraviti ,malo si pogrijesio pise se Bihac sa velikim slovom.
Ajde probaj im ubaciti neku drugu kartu gdje je Bosna velicine tanjura za kavu. :lol:

poenta je, što ti ne možeš da skontaš, što se pika ono što je bilo poslednje, a poslednja najjača država, i JEDINA kao država prije najezde turaka je bila JEDINO BOSANSKA KRALJEVINA
sad kad bi ti to bio u stanju, zamisli se šta bi bilo da turci nikad ne dođoše na blakan
evo ja ću ti reći..Bosna bi bila minimalno od Dubrovnika do Omiša, i zvala bi se samo Bosna, nikakve hercegovine ne bi bilo, a svi oni zahumljani, neretljani se ne bi asimilirali u hrvate, nego bi bili bosanci, da ne pričam o bošnjama katolicima koji su postali hrvati
Last edited by *batman* on 28/11/2009 11:15, edited 1 time in total.
User avatar
*batman*
Posts: 69
Joined: 26/11/2009 14:02

#120 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by *batman* »

Energični leptir wrote:

Bez ZAVNOBiH-a ne bi bilo tog Prvog marta!, jer da BiH nije bila republika, ne bi imala nikakve pravne osnove za referendum. Eto mladi simpatizeru srednjovjekovlja, pa se ti drži.. buhahahahahaha.. Teodorika... Teodorik, najzaslužniji za bosansku modernu državnost... buhahahahhhahaha
pa da nije bilo teroriste Gavrila Principa vjerovatno ne bi nikad bilo ni ZAVNOBIH-a
možemo to tako gledat u nedogled
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#121 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by Energični leptir »

pa da nije bilo teroriste Gavrila Principa vjerovatno ne bi nikad bilo ni ZAVNOBIH-a
možemo to tako gledat u nedogled
Jeste, jeste, Gavro lično iz groba sazvao zasjedanje!
User avatar
*batman*
Posts: 69
Joined: 26/11/2009 14:02

#122 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by *batman* »

Energični leptir wrote:
pa da nije bilo teroriste Gavrila Principa vjerovatno ne bi nikad bilo ni ZAVNOBIH-a
možemo to tako gledat u nedogled
Jeste, jeste, Gavro lično iz groba sazvao zasjedanje!

izgleda da je to za tebe malo komplikovani da skontaš
da nije bilo TERORISTE gavrila ne bi bilo ni Kraljevine SHS, ostala bi BiH u okviru austro-ugarske, bošnjaci bi bili jedan od najznačajnijih naroda u toj BiH sa punim nacionalnim priznanjem ( a ne kako su srbi/hrvati/slovenci "ukinuli" njihovo postojanje) sačuvanih granica i teritorijalnog integriteta
nepostojanje kraljevine SHS ne bi dovelo ni do pojave KPJ i Tita i tako ne bi bilo ni NOB-a ni ZAVNOBIHA jer bi po starim stoljetnim podjelama po kojima je drina bila granica istočnog i zapadnog rimskog carstva, tako BiH i HR potpadale pod zapadnu stranu a srbija pod ruse. baš kako su podjeljeni bili njemci !!
eto to je to, valjda si skontao šta je gavrilo uradio
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#123 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by Energični leptir »

izgleda da je to za tebe malo komplikovani da skontaš
"Šta bi bilo kad bi bilo" nije historija. Što je bilo, bilo je, a ljudi djeluju u datim okolnostima, a ne izmišljenim.
da nije bilo TERORISTE gavrila ne bi bilo ni Kraljevine SHS, ostala bi BiH u okviru austro-ugarske,
Otkud ti to možeš znati? Imaš neke "alternativne" metode kao Semir Osmanagić?
bošnjaci bi bili jedan od najznačajnijih naroda u toj BiH sa punim nacionalnim priznanjem ( a ne kako su srbi/hrvati/slovenci "ukinuli" njihovo postojanje)
Bošnjaci u Austro-ugarskoj nisu bili priznati pod imenom Bošnjaci, već kao vjerska zajednica. Zemaljski jezik je bio srpsko-hrvatski. Čitati Envera Redžića.
sačuvanih granica i teritorijalnog integriteta
O kojim granicama govorimo? Zemlje koja je u A-U imala autonomiju kao i današnja MZ Višnjik?
nepostojanje kraljevine SHS ne bi dovelo ni do pojave KPJ i Tita
Bizarna naklapanja.
i tako ne bi bilo ni NOB-a ni ZAVNOBIHA jer bi po starim stoljetnim podjelama po kojima je drina bila granica istočnog i zapadnog rimskog carstva, tako BiH i HR potpadale pod zapadnu stranu a srbija pod ruse.
Hoćeš reći BiH bi bila imperijala kolonija sa predominantnim rimokatoličkim stanovništvom, što je, na kraju krajeva i bio plan Austrije. Čitati Vladimira Dedijera. Ova granica isočnog i zapadnog carstva je još jedna bizarnost.
baš kako su podjeljeni bili njemci !!
eto to je to, valjda si skontao šta je gavrilo uradio
Kao što vidiš, priča ti je bizarna.
User avatar
*batman*
Posts: 69
Joined: 26/11/2009 14:02

#124 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by *batman* »

Energični leptir wrote:
"Šta bi bilo kad bi bilo" nije historija. Što je bilo, bilo je, a ljudi djeluju u datim okolnostima, a ne izmišljenim.

Otkud ti to možeš znati? Imaš neke "alternativne" metode kao Semir Osmanagić?
kakvo je bilo "početno" stanje prije Gavrila TERORISTE ???

Energični leptir wrote: Bošnjaci u Austro-ugarskoj nisu bili priznati pod imenom Bošnjaci, već kao vjerska zajednica. Zemaljski jezik je bio srpsko-hrvatski. Čitati Envera Redžića.

O kojim granicama govorimo? Zemlje koja je u A-U imala autonomiju kao i današnja MZ Višnjik?
ha, ha jedini komentar, na osnovu jezika on zaključuje da nije bilo bošnjaka...pa upravo austo-ugari radili najviše na afirmaciji bošnjaka kao nacije, jesi li čuo za Kalaja
granice su bile onakve kakve su i danas, pa upravo su one i poslužile kao osnov za ZAVNOBIH-ovsku BIH, na osnovu čega su krojili komunjare granice, na osnovu Kulinove Bosne ??

Energični leptir wrote: Hoćeš reći BiH bi bila imperijala kolonija sa predominantnim rimokatoličkim stanovništvom, što je, na kraju krajeva i bio plan Austrije. Čitati Vladimira Dedijera. Ova granica isočnog i zapadnog carstva je još jedna bizarnost.
bolje biti kolonija napredne imperije sa zapada, koja je u 40 godina u Bosni napravila vodovode, uvela struju, TRAMVAJE, gimnazije, bolnice, Zemaljski muzej, najljepše građevine su iz tog razdoblja.........nego kolonija iste takve SHS koja u sljedećih 25 godina nije NIŠTA NAPRAVILA
pa Bosna je bila kolonija i SFRJ
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#125 Re: Važnost ZAVNOBIH-a

Post by Jazz_Junkie »

*batman* wrote:
Energični leptir wrote:
pa da nije bilo teroriste Gavrila Principa vjerovatno ne bi nikad bilo ni ZAVNOBIH-a
možemo to tako gledat u nedogled
Jeste, jeste, Gavro lično iz groba sazvao zasjedanje!

izgleda da je to za tebe malo komplikovani da skontaš
da nije bilo TERORISTE gavrila ne bi bilo ni Kraljevine SHS, ostala bi BiH u okviru austro-ugarske, bošnjaci bi bili jedan od najznačajnijih naroda u toj BiH sa punom nacionalnim priznanjem ( a ne kako su srbi/hrvati/slovenci "ukinuli" njihovo postojanje) sačuvanih grnica i teritorijalnog integriteta
nepostojanje kralejvine SHS ne bi dovelo ni do pojave KPJ i Tita i tako ne bi bilo ni NOB-a ni ZAVNOBIHA jer bi po starim stoljetnim podjelama po kojim aje drina bila granica istočnog i zapadnog rimskog carstva, tako BiH i HR poptadale pod zapadnu stranu a srbija pod ruse. baš akko su podjeljeni bili njemci !!
eto to je to, valjda si skontao šta je gavrilo uradio
Koji neznalica. :lol:

I da je Gavrilo Princip bio licni konobar Franje Ferdinanda, krah monarhije se ne bi mogao izbjeci, kao ni nastanak SHS kraljevine. Smrtni stos monarhiji nije dodao Princip nego poraz u Prvom svjetskom ratu. :lol: Destabilizacija monarhije je pocela jos u 19. stoljecu kada je zapocela autonomna borba nacionalnih pokreta u Madjarskoj, Ceskoj, Hrvatskoj, Vojvodini itd. Franjo Josip I. je taj proces sa svojim absolutistickim vladanjem samo jos ubrzao i monarhiju na kraju stavljanjem na pogresnu stranu (njemacku) definitivno odveo u propast. Jedan mali Princip tu nista nije mogao utjecati. :D
Na juznoslavenskim podrucjima monarhije su vec ranije postojali radnicki pokreti, pa i u BiH. Vec na pocetku 20. vijeka je u BiH osnovana socijaldemokratska stranka koja se orijentirala na austromarksizam. Tito je postao clan socijalisticke partije 1910. godine, dakle prije samog Prvog svjetskog rata i 8 godina prije osnivanja SHS drzave. Negiranjem ZAVNOBiH-a negiras i samu drzavnost BiH, a o tome da nemas blage veze o monarhiji, aristokratima, njihovim taktikama i interesima, ne treba vise ni govoriti. :lol:
Post Reply