Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#876 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by SamoVasGledam »

PRO testant wrote:Imali i jedan moderni istoričar koji ima imalo smisla u svom poslu koji bi podržao ovu tezu?
Ima li i jedan moderni istoričar koji uzima NZ kao validan istorijski dokument za bilo šta? Svejedno.
http://www.bibleinterp.com/articles/201 ... 8008.shtml

Što se tiče Septuaginte, možda najstarija sačuvana kopija potiče posle Pavla, ali je svakako taj grčki prevod Tore bio u upotrebi i dosta pre Pavla, pa moje pitanje i dalje stoji - Zašto je Pavle kao farisej i Gamalijelov učenik nije citirao originalnu Toru, već njen grčki prevod, a pritom i greške u tom prevodu? Kako možeš svoje verovanje i sudbinu prepustiti lažovu koji je napisao čak polovinu NZ knjiga?

Znam sve što treba da znam o Michaelu Brownu i gledao sam sve njegove debate, a Boteach ga je ubio u pojam. Čovek koji je bio mlad liberalan Jevrejin, da bi kasnije postao hrišćanski konzervativac i radikal, veliki homofob i islamofob, koji ide okolo i plaši svoj narod da će završiti u paklu ukoliko ne prihvati Isusa. A zanimljivo isti taj Michael Brown tvrdi da Isus nije došao da osnuje novu religiju pod imenom Hrišćanstvo, ali ipak eto vas ovde.

A što se tiče Mesijanskih Jevreja upravo Shmuley Boteach je dao zanimljivu konstataciju - sada ima toliko tih Mesijanskih Jevreja koji se hvale svojim jevrejskim poreklom i verovanjem u Isusa, a da su njihovi preci ranije prihvatili Isusa, oni bi se stopili sa hrišćanskom većinom i izgubili bi u međuvremenu dodir sa svojim poreklom. Mesijanski Jevreji su svesni svog jevrejskog porekla samo zato što su njihovi preci ostali ortodoksni Jevreji i nisu se mešali sa drugim religijama, niti su prihvatali njihove ideje. Drugim rečima, da bi Mesijanski Jevreji bili ono što su danas njihovi preci su morali odbaiti Isusa i time obezbediti sebi mesto u paklu. Zanimljivo zar ne?
PRO testant wrote:Npr. John Shelby Spong - Ultra liberalni / ex- biskop of the Episcopalne Crkve - to jest jedne od NAJ liberalnijih zajednica ikada.
Da pa šta? I prvi hrišćani su bili takvi. Reci mi iskreno koliko danas ima hrišćana koji se mogu pohvaliti da su poput autentičnih prvih hrišćana. Uostalom Episkopalna crkva je najbrža rastuća religijska zajednica u svetu. Zar ih onda ne vodi Sveti Duh?
PRO testant wrote:Iako to nema nikave osnove u samom tekstu NZ-a, niti u opštoj istoriji Kršćanstva niti istorijskim istraživanjima.
Kako ne? Pa sam Pavle se nikada nije ženio, a i pisao je da je muškarac nadređen ženi, imao je odbojan stav prema ženama, čak je i govorio ljudima da se ugledaju na njega i ne stupaju u brak. Takođe je podsećam navodio da je imao veliku muku da se kontroliše, jer ga je telo navodilo na greh.
PRO testant wrote:Ubuduće barem postiraj nekoga ko je ateista ili agnostik ali je istoričar
Pa istoričari se bave istorijom, ovo je nešto drugo. Ovo je analiza Pavlove ličnosti i njegovih osećanja koja je po meni jako važna, jer govorimo o osobi koja je imala najviše uticaja na stvaranje Hrišćanstva.
PRO testant wrote:Knjiga izdata 1950 - Pisao je psihijatar u ranim dobima te iste grane medicine, prije mnogih otkriča koje postoje danas, i bez uporišta u Istoriskom istraživanju ili interdisciplinama.
PRO testant wrote:Dakle - Po tvom shvatanju - Pavao je bio homoseksualac koji je pisao protiv homoseksualizma. = Nebuloza
Uopšte nije nebuloza. Pavle je kao vernik znao da je homoseksualnost protiv njegovih verskih shvatanja, ali on sam nije mogao (kao što ne može niko od nas) da utiče na to da li će on biti homoseksualac ili ne. On je mogao da pokuša da se suzdrži, što vidimo da je i činio, ali nije mogao da izbriše tu strast i emociju, jer jedno je imati homoseksualna osećanja, a drugo je uraditi homoseksualni čin. Pa pogledaj samo koliko homoseksualaca je bilo i koliko ih ima po raznim crkvama. Oni su vernici, završili su teologiju i posvetili svoj život veri, ali opet s vremena na vreme iskoči neki tako skandal, iako bi oni sami morali znati da je to protiv njihove vere.
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#877 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by SamoVasGledam »

PRO testant wrote: Još jedna nebuloza.
Kršćani (konzervativni barem) po difoltu prihvataju Hebrejski tekst Starog Zavjeta, poznatiji kao MAZORETSKI tekst. Koji svi moderni protestanki prevodioci bibliskog teksta koriste.
A opet postavljam pitanje - zašto onda koriste Bibliju na svom jeziku koja je prevod prevoda, a ne originalnog teksta? Zašto je Pavle to činio?
PRO testant wrote:Ja sam čini mi se citirao "njihove spise" tj. Proroka Jeremiju, ako se ne varam. I to u kontekstu, te kontekstualno povezao sa citatom iz NZ-a. To što se to tebi (ili njima) ne sviđa .... to je tvoj (njihov) problem .... ali tako to rade ljudi koji se malo potrude da nešto pročitaju. I ne samo ono što njima odgovara nego i sa druge strane što im ne odgovara i smeta pa malo razmisle o svemu tome.
A jesi li se ti potrudio da pronađeš rabinska objašnjenja za te stihove ili si kao tipičan hrišćanin video da Jeremija spominje novi zavet, da se tvoja zbirka knjiga zove Novi Zavet, zaključio si da je to isto i završio priču? Rekao sam da je Jeremija rekao da će Bog obnoviti zavet sa Izraelom i Judom, a taj vaš hrišćanski zavet su prihvatili svi osim onih koji su prvi trebali da ga prihvate. Kraj priče.
PRO testant wrote:- Izvore molim. Po mogučnosti u rangu mojih gore navedenih. Hvala.
Ali napomena da se barem gore navedeni istoričari slažu sa --
Izvori za šta? Da su autori NZ knjiga napoznati? Pa to je opšte poznata i prihvaćena stvar. Pa pogledaj ti se sam hvališ kako 'ZNAMO BAREM NEKE' poslanice koje je pisao Pavle. Eeej, znaš da je nešto u NZ pisao Pavle i ti se sada time hvališ. Ono što bi trebalo da kriješ kao zmija noge, ti ponosno iznosiš pred svima. Od 27 knjiga ti znaš autora za 7, što je manje od 30% naslova, a od ukupnog sadržaja još manje (jer su jevanđelja, Dela i Apokalipsa mnogo duža od poslanica). I ta na tome baziraš celu svoju veru?
PRO testant wrote:Još jedan PAR EXELANS izvor. (Čitaj sa srkazmom)
A jel Tovia Singer nešto pogrešno rekao? Čovek dokazao kako hrišćani u SZ ubacuju neke reči kojih nije bilo ne bi li stihovi dobili nova značenja, a ti misliš da si ga nekakvim sarkazom poništio?
PRO testant wrote:Gdje si ti mene vidjeo da tvrdim da je Isus došao da ukloni SZ ????????? Oba su jako povezana, ne možeš tumačiti NZ bez SZ i obratno !!! Ja to govorim cjelo vrijeme. Sa druge strane . ..... Isus je došao da ISPUNI ono što je prorokovano u SZ i da ga time zaokruži i uspostavi NZ !!!!! Kao što je i prorokovano !!! što i jeste bio moj cilj sa citattima iz Jeremije i Galaćana !!
Ne znam otkud ti to kada Isus sam nije spominjao nikakav NZ, niti je citirao Jeremiju 31:31. To je hrišćanska inovacija manipulacija. U citiranom stihu jasno piše 'Tko dakle ukine jednu od tih, pa i najmanjih zapovijedi i tako nauči ljude, najmanji će biti u kraljevstvu nebeskom. A tko ih bude vršio i druge učio, taj će biti velik u kraljevstvu nebeskom.'. Dakle jasno je da je Isus učio ljude da slede zakon, a ne da slede neki njegov novi. To da zakon više ne važi, da je postao okov i prokletstvo za ljude je Pavlovo učenje. To nije ni Isusovo učenje, ni apostolsko. Isus je rekao da ko sledi zakone i uči druge da ga slede biće najveći u Carstvu nebeskom, a ko pokuša da ih ukine biće najmanji. Pa sada ti vidi gde tu spada Pavle i da li ćeš da slediš njega ili Isusa i njegove apostole.
PRO testant wrote:- Apsolutno nerelavantan argument. Jer istinitost teze, argumenta ili nečega drugog nije potvrđena niti na bilo koji način poduprta brojem sljedbenika ili zagovarača.
Cifra nema nikakvo relevantno značenje na vjerodostojnost kršćanstva.
U ovom slučaju itekako ima veze, jer je vaša vera jevrejskog porekla, a Jevreji na vas gledaju kao na čudake i bogohulnike koji pokušavaju da im iskvare veru. I to sve na osnovu učenja ljudi koji po svemu sudeći imaju slabe veze sa starim Judaizmom.
PRO testant wrote:Argumente! Dokaze, istoriski poduprte argumnte od strane istoričara, ili ljudi koji imaju jaku edukativnu osnovu da kažu nešto. Pa makar to bilo i nešto što se kosi sa mojim ubjeđenjima. Jer onda imamo nešto sa razgovor.
Špekulacije su gubljenje vremena, a ja ga nemam dovoljno.
Hvala.
Naveo sam masu argumenata i dokaza. Za početak dokazao sam da je Pavle bio lažov i prevarant koji nije poznavao Toru. Svi zapisi iz NZ-a su pisani na grčkom, a znamo da nisu samo Grci bili hrišćani već i Asirci, Kopti, Etiopljani itd. Međutim opet iz nekog razloga ni jedan od pet crkvenih centara (patrijaršija) nije bio van domašaja grčkog stanovništva. Ništa u Egiptu, Etiopiji, Arabiji... Rasizam ili šta je, ne znam.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#878 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by patriot_1 »

SamoVasGledam »

Ma ti si obični petljanac!
Umišljena veličina a nemaš pojma o pojmu!
"Ja dokazao ovo,ja dokazao ono"!
Ti dokazao,pa zar ti misliš da smo mi bez pameti a ti Nobelovac?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#879 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by fatamorgana »

patriot_1 wrote:SamoVasGledam »

Ma ti si obični petljanac!
Umišljena veličina a nemaš pojma o pojmu!
"Ja dokazao ovo,ja dokazao ono"!
Ti dokazao,pa zar ti misliš da smo mi bez pameti a ti Nobelovac?
Samo oštro sa antiprotivhristom! :wink:
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#880 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by L u c i f e r »

imo sam birvaktile super temu

gdje sam ko biva bio prešo na zoroastrizam

zaključaše dušmani :|
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#881 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by nasa »

L u c i f e r wrote:imo sam birvaktile super temu

gdje sam ko biva bio prešo na zoroastrizam

zaključaše dušmani :|
:smekerica:
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#882 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by L u c i f e r »

nasa wrote:
L u c i f e r wrote:imo sam birvaktile super temu

gdje sam ko biva bio prešo na zoroastrizam

zaključaše dušmani :|
:smekerica:
:lol:

kako te prizovem :D
Image
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#883 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by SamoVasGledam »

patriot_1 wrote:SamoVasGledam »

Ma ti si obični petljanac!
Umišljena veličina a nemaš pojma o pojmu!
"Ja dokazao ovo,ja dokazao ono"!
Ti dokazao,pa zar ti misliš da smo mi bez pameti a ti Nobelovac?
Nemoj da se uvrediš prijatelju, ali ja od tebe do sada nisam video nikakvu pamet.

Zašto niko ne može da mi odgovori zašto Pavle kao farisej i Gamalijelov učenik ne citira pravu Toru, već citira njen grčki prevod i samim tim greške nastale u prevodu?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#884 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by patriot_1 »

SamoVasGledam wrote:
patriot_1 wrote:SamoVasGledam »

Ma ti si obični petljanac!
Umišljena veličina a nemaš pojma o pojmu!
"Ja dokazao ovo,ja dokazao ono"!
Ti dokazao,pa zar ti misliš da smo mi bez pameti a ti Nobelovac?
Nemoj da se uvrediš prijatelju, ali ja od tebe do sada nisam video nikakvu pamet.

Zašto niko ne može da mi odgovori zašto Pavle kao farisej i Gamalijelov učenik ne citira pravu Toru, već citira njen grčki prevod i samim tim greške nastale u prevodu?
A što Grčki prevod nisu koristili Židovi?Kakve ti nebuloze pišeš , to je čudo!
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#885 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by SamoVasGledam »

Alooo! Pameti moja nikad ne pronađena! Gamalijel, najveći učitelj Tore u prvom veku u Jerusalimu, uči ljude Toru na hebrejskom, a Pavle, koji je navodno bio njegov učenik, ne citira Toru u svojim pismima već njen prevod, a samim tim i greške nastale u prevodu.Čovek očigledno nije znao hebrejski i nije znao da postoje razlike između originala i kopije, što znači da nikako nije mogao biti Gamalijelov učenik, a to znači da je bio lažov i da vi verujete lažovu.

Ne znam kako više da ti objasnim, a da ti shvatiš. Uključi malo mozak.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#886 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by mousstapha »

@SamoVasGledam, prestani, vidiš da si mu uzdrmo temelje vjerovanja. :D
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#887 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by patriot_1 »

SamoVasGledam wrote:Alooo! Pameti moja nikad ne pronađena! Gamalijel, najveći učitelj Tore u prvom veku u Jerusalimu, uči ljude Toru na hebrejskom, a Pavle, koji je navodno bio njegov učenik, ne citira Toru u svojim pismima već njen prevod, a samim tim i greške nastale u prevodu.Čovek očigledno nije znao hebrejski i nije znao da postoje razlike između originala i kopije, što znači da nikako nije mogao biti Gamalijelov učenik, a to znači da je bio lažov i da vi verujete lažovu.

Ne znam kako više da ti objasnim, a da ti shvatiš. Uključi malo mozak.
Ti zbilja laprdaš,bez ikakve logike!Kome Pavle piše?Pretežito nežidovima koji postaše kršćani a među njima ima i dosta Židova koji su također prešli na Kršćanstvo!
Pa da nisi toliko tendenciozan i osoba bez ikakve logike,shvatio bi da im citira Toru na jeziku koji je njima dostupan!
Još uvjek čekam odgovor kojem okultnom redu pripadaš!
Dok ga ne dobijem,ignore!
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#888 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by aditon »

@SamoVasGledam

ne vrijedi ba trošiti energiju i živce, let it go...
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#889 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by aurora313 »

patriot_1 wrote:
SamoVasGledam wrote:Alooo! Pameti moja nikad ne pronađena! Gamalijel, najveći učitelj Tore u prvom veku u Jerusalimu, uči ljude Toru na hebrejskom, a Pavle, koji je navodno bio njegov učenik, ne citira Toru u svojim pismima već njen prevod, a samim tim i greške nastale u prevodu.Čovek očigledno nije znao hebrejski i nije znao da postoje razlike između originala i kopije, što znači da nikako nije mogao biti Gamalijelov učenik, a to znači da je bio lažov i da vi verujete lažovu.

Ne znam kako više da ti objasnim, a da ti shvatiš. Uključi malo mozak.
Ti zbilja laprdaš,bez ikakve logike!Kome Pavle piše?Pretežito nežidovima koji postaše kršćani a među njima ima i dosta Židova koji su također prešli na Kršćanstvo!
Pa da nisi toliko tendenciozan i osoba bez ikakve logike,shvatio bi da im citira Toru na jeziku koji je njima dostupan!
Još uvjek čekam odgovor kojem okultnom redu pripadaš!
Dok ga ne dobijem,ignore!
Evo ti malo pa se zabavi. Nije mi se baš prevodilo ali imaš dokaza sa sajtova koji su pro-isus orijentisani.
NAPISAO SAM TI DA JE SVE TO KO ZNA KADA I OD KOGA PISANO, PA SI REKAO DA LAPRDAM. EVO TI ŠTA TVOJI VJEROISTOIMENI TVRDE :

SITE: http://www.jesus-is-savior.com/Bible/ne ... oks.htm#19

Knjige 1-4 Jevanđelja

Knjiga 1 MATIJA: According to Some Modern Scholarship: There was no Aramaic original. Instead the Gospel was written by an unknown Jewish Christian, using Mark's Gospel and other collections among his sources. These might have included sayings compiled by the apostle Matthew. Suggested date is c AD85-90; place of writing possibly Syrian Antioch.

Knjiga 2 MARKO: According to Some Modern Scholarship: The first Gospel to be written using material provided to John Mark by Peter, but at a later date - perhaps AD65-75. This would have been around the time of the destruction of Jerusalem. It was then used by Matthew and Luke in writing their Gospels.

Knjiga 3 LUKA: According to Some Modern Scholarship: Written by Luke as late as c AD80-85 using the Gospel of Mark, and other collections amongst his main sources.

Knjiga 4 JOVAN/IVAN: According to Some Modern Scholarship: Still traditionally Ephesus, c AD90-110. The oral traditions and theology of the apostle John were compiled during his lifetime, and the Gospel finally published by a close companion. This might have been John the Elder, possibly after John's death, with the Elder "interpreting" John, much as John Mark "interpreted" the apostle Peter.

Knjige 6-18: Pavlove poslanice: Prva Timoteju (According to Some Modern Scholarship: Written by an unknown Christian towards the end of the 1st century, using Paul's name and some of his original material to give the letter authority)- Druga Timoteju (isto kao i prvo) -

Knjige 19-26 Katolička pisma: Poslanica Jevrejima (Autor nepoznat. According to Some Modern Scholarship: Although credited to Paul for centuries, most modern scholars maintain Hebrews was not written by him, but by an unknown author at this time. Whoever the author was, he or she was certainly a Jewish Christian, knew the Old Testament well, and wrote excellent Greek. Suggestions include Silas and Priscilla, but the most likely candidates are Apollos or Barnabas.)

————
A EVO TI MALO OKO NOVOG ZAVJETA GDJE MANTIJAŠI POŠTENO PRIZNAJU DA JE NOVI ZAVJET UOBLIČEN NEGDJE 180—200 GODINE NAŠE ERE.
ZATO KADA TI KAŽEM DA JE BIBLIJA UOBILČENA TEK NAKON NIKEJE 325 GODINE, NEMOJ DA SE USUDIŠ PA DA KAŽEŠ DA LAPRDAM :-D :

https://sh.wikipedia.org/wiki/Novi_zavjet
Razvoj kanona Novog zaveta je bio viševekovni proces tokom kojeg je između desetina evanđelja, i stotina drugih spisa koji su kružili ranohrišćanskim zajednicama, od strane hrišćanske crkve izabrano četiri kanonska evanđelja i još nekoliko poslanica i drugih spisa koji danas čine Novi zavet hrišćanske Biblije.
Rasprave o kanonu trajale su vekovima. Prva dva veka hrišćanstva Biblija nije bila kanonizovana i mnogi apokrifni spisi su kružili hrišćanskim svetom. Markion je sredinom 2. veka prvi kodifikovao kanon Novog zaveta koji se sastojao od Pavlovih poslanica i Lukinog evanđelja. Neki naučnici smatraju da je on prvi uveo u upotrebu pojam Zavet (lat. Testamentum). Iako Crkva nije prihvatila Markionov kanon, ipak je uticao na nju da jasno formuliše sopstveni biblijski kanon.
Zbirka hrišćanskih spisa koju poznajemo kao Novi zavet uobličena je oko 180-200. godine. Kompletan spisak od 27 knjiga Novog zaveta je najranije zabeležen kod Atanazija Aleksandrijskog 367. godine NOVE ERE.

Hajde sada fino priznaj da si neznalica i svađalica, a posebno da si ignorant kada ti se predoče dokazi I TO OD STRANE SAME CRKVE!
(Hajde, nećemo ti ništa! :mrgreen: )
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#890 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by SamoVasGledam »

Ja ne znam šta je problem. Ili se srpski i hrvatski kao jezici drastično razlikuju ili sam ja glup pa nisam u mogućnosti da rečima iskažem svoju misao kako želim ili si ti glup pa ne možeš da shvatiš iz pet pokušaja šta ja želim da pitam.

Neka mi neko odgovori - kako je Pavle kao farisej i Gamalijelov učenik umesto originalne Tore citirao njen grčki prevod i pri tome citirao i GREŠKE koje su nastale tokom prevođenja? I ne samo da je citirao stihove sa greškama, već ih je i tumačio sa tim greškama i naravno dobio je neka značenja koje nemaju nikakve veze sa pravim stihovima.

Već sam naveo ranije jedan stih kao primer, a ako treba ponoviću ga.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#891 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by aurora313 »

SamoVasGledam wrote:...Neka mi neko odgovori - kako je Pavle kao farisej i Gamalijelov učenik umesto originalne Tore citirao njen grčki prevod i pri tome citirao i GREŠKE koje su nastale tokom prevođenja? I ne samo da je citirao stihove sa greškama, već ih je i tumačio sa tim greškama i naravno dobio je neka značenja koje nemaju nikakve veze sa pravim stihovima...
Ne bih da idem dublje oko Pavla, jer mene je lično uvijek više interesovala namjera manipulativnosti rane crkve i naravno svih ostalih crkava kasnije, nego akcije ili izmišljene akcije pojedinih hrišćanskih velikana.

Pavlov 'život' ima rupa oko istine i izmišljotina, a što je i najinteresantnije, ima isuviše preciznih detalja oko njegovih nastupa, putovanja, sermona i slično, a to se opet ne može reći za ostale evanđeliste. Zašto je tako, ne znam. Pavlova istorija se krojila i prekrojavala, tako da je teško naći gdje je istina, dio istine, ili da li je u pitanju plagijat. Uzmimo samo gornji primjer za obje poslanice Timotiju, za koje moderni teolozi tvrde da nisu uopšte pisane od njega. Pa i ona Jevrejima!? Kako onda vjerovati ostalom materijalu bilo da se radi o detaljima ili kao kod Timotija u potpunosti?

To ja pokušavam da proturim činjenicama kao pitanje patriotu i PROtestantu, ali oni tvrdoglavo stoje na vlastitim pogledima. Valjda po Gebelsovoj: Napravi laž što većom, stalno je ponavljaj, i postaće 'istina.'
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#892 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by patriot_1 »

aurora313 wrote:
SamoVasGledam wrote:...Neka mi neko odgovori - kako je Pavle kao farisej i Gamalijelov učenik umesto originalne Tore citirao njen grčki prevod i pri tome citirao i GREŠKE koje su nastale tokom prevođenja? I ne samo da je citirao stihove sa greškama, već ih je i tumačio sa tim greškama i naravno dobio je neka značenja koje nemaju nikakve veze sa pravim stihovima...
Ne bih da idem dublje oko Pavla, jer mene je lično uvijek više interesovala namjera manipulativnosti rane crkve i naravno svih ostalih crkava kasnije, nego akcije ili izmišljene akcije pojedinih hrišćanskih velikana.

Pavlov 'život' ima rupa oko istine i izmišljotina, a što je i najinteresantnije, ima isuviše preciznih detalja oko njegovih nastupa, putovanja, sermona i slično, a to se opet ne može reći za ostale evanđeliste. Zašto je tako, ne znam. Pavlova istorija se krojila i prekrojavala, tako da je teško naći gdje je istina, dio istine, ili da li je u pitanju plagijat. Uzmimo samo gornji primjer za obje poslanice Timotiju, za koje moderni teolozi tvrde da nisu uopšte pisane od njega. Pa i ona Jevrejima!? Kako onda vjerovati ostalom materijalu bilo da se radi o detaljima ili kao kod Timotija u potpunosti?

To ja pokušavam da proturim činjenicama kao pitanje patriotu i PROtestantu, ali oni tvrdoglavo stoje na vlastitim pogledima. Valjda po Gebelsovoj: Napravi laž što većom, stalno je ponavljaj, i postaće 'istina.'
Pa zato ti i lažeš non-stop ovdje!
Ti i činjenice i dokazi,,,,"ma hajte molim vas".Koliko godina si studirao teologiju?Koji "moderni teolozi" to tvrde?Jedan ili dva a tisuće njih suprotno,i nikom niš,ti se uhvatio onog koji ti paše!Za poslanicu Hebrejima odavno je jasno da vjerovatno nije Pavlova.Možda ju je napisao Apolon.No ni Pavao nije 100% isključen.Ostalo što pišeš je bezvredno u ovom postu!BTW jesi li i ti neki okultista kao ovaj gore?Jer okultizam i laži idu ruku pod ruku!
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#893 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by aurora313 »

patriot_1 wrote:[Ti i činjenice i dokazi,,,,"ma hajte molim vas".Koliko godina si studirao teologiju?Koji "moderni teolozi" to tvrde?Jedan ili dva a tisuće njih suprotno,i nikom niš,ti se uhvatio onog koji ti paše!Za poslanicu Hebrejima odavno je jasno da vjerovatno nije Pavlova.Možda ju je napisao Apolon.No ni Pavao nije 100% isključen.Ostalo što pišeš je bezvredno u ovom postu!BTW jesi li i ti neki okultista kao ovaj gore?Jer okultizam i laži idu ruku pod ruku!
Čuj sada: Možda ju je napisao Apolon. A ja sam lažljivac!

Kako imaš srca da kažeš da sajt JESUS IS SAVIOR.COM servira laži? Pa to su tvoja raja a ne moja. Tvoji istomišljenici koji uviđaju šta se sve radilo ali eto još vjeruju da je Isus božiji sin.

I sam imaš sumnju da se petljalo i lagalo. Jednom kada se vjerniku crv uvuče, onda taj tvoj stabilni stol vlastitih ubijeđenja gubi jednu nogu. Još malo pa će i drugu a zatim prelaziš u tabor 'okultista'. Imali smo skup prije par dana i dogovorili da si nam ti Job#1 za konverziju. :D
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#894 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by SamoVasGledam »

Eto sam priznaje da Pavle nije napisao poslanicu Jevrejima i da ne zna ko je njen autor, a opet je prihvata kao sastavni deo Svetog Pisma. A šta ako je tu poslanicu napisao neki narkoman koji dok je duvao je dobio inspiraciju da malo piše o Bogu?

I zašto je poslanica Hebrejima pisana an grčkom, a ne na hebrejskom?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#895 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by patriot_1 »

aurora313 wrote:
patriot_1 wrote:[Ti i činjenice i dokazi,,,,"ma hajte molim vas".Koliko godina si studirao teologiju?Koji "moderni teolozi" to tvrde?Jedan ili dva a tisuće njih suprotno,i nikom niš,ti se uhvatio onog koji ti paše!Za poslanicu Hebrejima odavno je jasno da vjerovatno nije Pavlova.Možda ju je napisao Apolon.No ni Pavao nije 100% isključen.Ostalo što pišeš je bezvredno u ovom postu!BTW jesi li i ti neki okultista kao ovaj gore?Jer okultizam i laži idu ruku pod ruku!
Čuj sada: Možda ju je napisao Apolon. A ja sam lažljivac!

Kako imaš srca da kažeš da sajt JESUS IS SAVIOR.COM servira laži? Pa to su tvoja raja a ne moja. Tvoji istomišljenici koji uviđaju šta se sve radilo ali eto još vjeruju da je Isus božiji sin.

I sam imaš sumnju da se petljalo i lagalo. Jednom kada se vjerniku crv uvuče, onda taj tvoj stabilni stol vlastitih ubijeđenja gubi jednu nogu. Još malo pa će i drugu a zatim prelaziš u tabor 'okultista'. Imali smo skup prije par dana i dogovorili da si nam ti Job#1 za konverziju. :D
Isus je sin Božji I spasitelj svijeta!Bog od Boga!Evanđelja Božja poruka ljudima,od Apostola ili njihovih učenika.Poslanice isto.Kao da je bitno dali je Pavao pisao Hebrejima ili Apolon.Božji sluga su jedan I drugi!Bio ti okultista ili ne,ili ovaj "gledajući"što ima od svog kulta zabranu da kaže što je(pod zakletvom obećanu) mene nije briga!"Zlatna zora" će za takve biti totalni mrak!
A meni se sa vama ne raspravlja,zanimate me koa I lanjski snijeg!Jer ste u dubokom duhovnom mraku!Isprana mozga!A ja nisam perilica! :-D Ignore
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#896 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by aurora313 »

patriot_1 wrote:Isus je sin Božji I spasitelj svijeta! Bog od Boga!
Ne mogu biti dva boga pa da bog kaže! :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#897 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by fatamorgana »

aurora313 wrote:
patriot_1 wrote:Isus je sin Božji I spasitelj svijeta! Bog od Boga!
Ne mogu biti dva boga pa da bog kaže! :D
Bog si!
Evo sad vas je već troJICA! :wink:
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#898 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by RNG_25 »

SamoVasGledam wrote:Eto sam priznaje da Pavle nije napisao poslanicu Jevrejima i da ne zna ko je njen autor, a opet je prihvata kao sastavni deo Svetog Pisma. A šta ako je tu poslanicu napisao neki narkoman koji dok je duvao je dobio inspiraciju da malo piše o Bogu?
I koga briga ko je napisao šta? I da je jeste napisao "narkoman", bitna je suština i sadržina toga. Ali nastranu sve to, valjda postoji čitava historija Crkve od 1,5 milenija koja je imala dovoljno vremena da procijeni vrijede li te stvari čemu ili ne.

Neki od argumenata rezidentnih ateista su najblaže rečeno debilni.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#899 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by aurora313 »

RNG_25 wrote:
SamoVasGledam wrote:Eto sam priznaje da Pavle nije napisao poslanicu Jevrejima i da ne zna ko je njen autor, a opet je prihvata kao sastavni deo Svetog Pisma. A šta ako je tu poslanicu napisao neki narkoman koji dok je duvao je dobio inspiraciju da malo piše o Bogu?
I koga briga ko je napisao šta? I da je jeste napisao "narkoman", bitna je suština i sadržina toga. Ali nastranu sve to, valjda postoji čitava historija Crkve od 1,5 milenija koja je imala dovoljno vremena da procijeni vrijede li te stvari čemu ili ne.
Neki od argumenata rezidentnih ateista su najblaže rečeno debilni.
I 'Tri Praščića' je lijepa priča, naravno izmišljena ali i poučna. Možda i nju ubaciti u hiljadito prošireno izdanje Biblije za rezondžije tvog kalibra.
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#900 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by RNG_25 »

aurora313 wrote:
RNG_25 wrote:
SamoVasGledam wrote:Eto sam priznaje da Pavle nije napisao poslanicu Jevrejima i da ne zna ko je njen autor, a opet je prihvata kao sastavni deo Svetog Pisma. A šta ako je tu poslanicu napisao neki narkoman koji dok je duvao je dobio inspiraciju da malo piše o Bogu?
I koga briga ko je napisao šta? I da je jeste napisao "narkoman", bitna je suština i sadržina toga. Ali nastranu sve to, valjda postoji čitava historija Crkve od 1,5 milenija koja je imala dovoljno vremena da procijeni vrijede li te stvari čemu ili ne.
Neki od argumenata rezidentnih ateista su najblaže rečeno debilni.
I 'Tri Praščića' je lijepa priča, naravno izmišljena ali i poučna. Možda i nju ubaciti u hiljadito prošireno izdanje Biblije za rezondžije tvog kalibra.
Mora da si mašio dio o "suštini i sadržini", ili kraće rečeno - istini. Što, ne brini, nije slučaj sa Crkvenim velikim učenjacima.

Ali ti si samo ateista, valjda, pa takve stvari nisu predmetom tvog interesa.
Post Reply