Radarska kontrola!?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#51 Re: Radarska kontrola!?

Post by tempuser »

sparky wrote:Kako to da je žuto kažnjivo? U kojoj si državi?
Kaznjivo je i kod nas gdje ima trepcuce zeleno. Koliko se sjecam zakon kaze da je kroz zuto dozvoljeno proci samo ukoliko se ne moze bezbjedno zaustaviti, sa trepcucim zelenim ti prakticno najavljuju da ces se morati zaustaviti tako da izgovor "nisam mogao bezbjedno stati" ne pije vode..
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#52 Re: Radarska kontrola!?

Post by sparky »

Ne znam Gorane, ali zašto bi te onda službena lica obično pokušavala ubijediti da je bilo crveno. Kako to da nema propisana kazna za žuto svjetlo? Kako neko da zna koliko puta trepće semafor? Na trepćuce zeleno nismo obavezni stati, u nekim zemljama čak nije dozvoljeno.
Koliko vidim u Francuskoj nije žuto kažnjivo osim ako te kao u slučaju forumasa kazne po nekom cejfu. U Austriji također nije kažnjivo.
User avatar
holowey
Posts: 8458
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#53 Re: Radarska kontrola!?

Post by holowey »

sparky wrote:Ne znam Gorane, ali zašto bi te onda službena lica obično pokušavala ubijediti da je bilo crveno. Kako to da nema propisana kazna za žuto svjetlo? Kako neko da zna koliko puta trepće semafor? Na trepćuce zeleno nismo obavezni stati, u nekim zemljama čak nije dozvoljeno.
Koliko vidim u Francuskoj nije žuto kažnjivo osim ako te kao u slučaju forumasa kazne po nekom cejfu. U Austriji također nije kažnjivo.
zeleno obicno 4 puta trepne, onda slijedi kratko zuto pa crveno...priblizavanjem raskrsnici gledas semafor i po potrebi brojis, procijenis po udaljenosti da li mozes proci dok trepce zeleno
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#54 Re: Radarska kontrola!?

Post by tempuser »

Ko kaze da ne postoji kazna za zuto? Zako jasno definise, obrati paznju na boldirano:

Clan/clanak 51.
2) Zuto svjetlo - zabrana prolaza osim za vozila koja se u trenutku kad se zuto svjetlo pojavi nalaze na tolikom rastojanju/razmaku od svjetlosnog znaka da se ne mogu bezbjedno/sigurno zaustaviti a da ne prodju taj znak, a za ostale ucesnike/sudionike - zabrana prolaza;

Trepcuce zeleno koje te upozorava na kraj zelenog intervala upravo eliminise opciju da se nisi mogao sigurno zaustaviti. Cemu je onda svrha trepcuceg zelenog svjetla?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#55 Re: Radarska kontrola!?

Post by 530i »

sparky wrote:Ne znam Gorane, ali zašto bi te onda službena lica obično pokušavala ubijediti da je bilo crveno. Kako to da nema propisana kazna za žuto svjetlo? Kako neko da zna koliko puta trepće semafor? Na trepćuce zeleno nismo obavezni stati, u nekim zemljama čak nije dozvoljeno.
Koliko vidim u Francuskoj nije žuto kažnjivo osim ako te kao u slučaju forumasa kazne po nekom cejfu. U Austriji također nije kažnjivo.
Veća je kazna i njima je lakše opravdat, a svakako je nemoguće dokazati suprotno.
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#56 Re: Radarska kontrola!?

Post by sparky »

Čemu je svrha? Da ubrza protok vozila. Nema propisana novčana kazna. Jel zeleno svjetlo dozvoljen prolaz? Jeste. Jel se i zadnji milisekund zadnjeg treptaja zelenog svjetla vodi kao dozvoljen prolaz? Vodi. Zašto se onda na stacionarnim radarima plaća samo crveno i to "debelo" crveno? Žuto svjetlo je samo prelaz izmdju dozvoljenog i zabranjenog.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#57 Re: Radarska kontrola!?

Post by tempuser »

sparky wrote:Čemu je svrha? Da ubrza protok vozila. Nema propisana novčana kazna. Jel zeleno svjetlo dozvoljen prolaz? Jeste. Jel se i zadnji milisekund zadnjeg treptaja zelenog svjetla vodi kao dozvoljen prolaz? Vodi. Zašto se onda na stacionarnim radarima plaća samo crveno i to "debelo" crveno? Žuto svjetlo je samo prelaz izmdju dozvoljenog i zabranjenog.
Kad vidis da trepce 4 x ti se ne pripremaj da se zaustavis, nego pun gas!!!??
Naravno da ima propisana kazna, umjesto da pises napamet uzmi cakon i citaj, sve pise!
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#58 Re: Radarska kontrola!?

Post by tempuser »

530i wrote:
sparky wrote:Ne znam Gorane, ali zašto bi te onda službena lica obično pokušavala ubijediti da je bilo crveno. Kako to da nema propisana kazna za žuto svjetlo? Kako neko da zna koliko puta trepće semafor? Na trepćuce zeleno nismo obavezni stati, u nekim zemljama čak nije dozvoljeno.
Koliko vidim u Francuskoj nije žuto kažnjivo osim ako te kao u slučaju forumasa kazne po nekom cejfu. U Austriji također nije kažnjivo.
Veća je kazna i njima je lakše opravdat, a svakako je nemoguće dokazati suprotno.
Ista je kazna, a da je lakse tvrditi da je crveno nego tvrditi da je zuto pa "vjestaciti" da li je mogao bezbjedno stati ili nije - jest plus sto sud uvijek pridaje vjeru policajcu!
Nego primjetih na ovom i par primjera kakvih sve strucnjaka mi imamo, svrha trepcuceg zelenog je ubrzanje saobracaja, a ne upozorenje i sigurnost, na zuto se moze proci i nema propisane kazne! :-)
I sutra ce serbez tvrditi da mu je drot pisao kaznu iz cista mira...
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#59 Re: Radarska kontrola!?

Post by 530i »

Kad i ako te već upecaju onda je najbolje platiti 50% kazne kako odnedavno možemo. I kad pišu nalog normalno nastupiti u fazonu treba mi vozačka za posla i sl. Raspravljanje na licu mjesta i na sudu nikako neće donijeti rezultate...
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#60 Re: Radarska kontrola!?

Post by sparky »

tempuser wrote:
sparky wrote:Čemu je svrha? Da ubrza protok vozila. Nema propisana novčana kazna. Jel zeleno svjetlo dozvoljen prolaz? Jeste. Jel se i zadnji milisekund zadnjeg treptaja zelenog svjetla vodi kao dozvoljen prolaz? Vodi. Zašto se onda na stacionarnim radarima plaća samo crveno i to "debelo" crveno? Žuto svjetlo je samo prelaz izmdju dozvoljenog i zabranjenog.
Kad vidis da trepce 4 x ti se ne pripremaj da se zaustavis, nego pun gas!!!??
Naravno da ima propisana kazna, umjesto da pises napamet uzmi cakon i citaj, sve pise!
Nema kazne za žuto svjetlo. Tražio sam u zobsu.
Svrha trepćuceg svjetla je da ubrza saobraćaj. O kakvim ti punim gasovima pišeš? Kad ga vidiš u zavisnosti od situacije ili ubrzas ili usporis. Uživaj
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#61 Re: Radarska kontrola!?

Post by tempuser »

@sparky
Nadji Clan 51 ZOBS-a, pogotovo tc 2, iskopiraj ga skupa sa clanom o sancijama koji je naveden ispod, postavi ovdje pa vidi ima li kazne!
Sto se ubrazavanja saobracaja tice dogovori se sam sa sobom kako se usporavanje u zavisnosti od situacije uklapa u to!
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#62 Re: Radarska kontrola!?

Post by sparky »

Doktore za saobraćaj, ako si vec našao novčanu kaznu za žuto svjetlo, onda i postavi.
Pokušavaš ispasti pametan tako što ćes nekoga napraviti budalom. Ostani u uvjerenju da si pametan. Do tad se zabavi i nađi zbog čega nekad i usporavanje za krajnji rezultat ima brzi protok saobraćaja. Odoh da prolazim kroz žuta svjetla.
User avatar
madner
Posts: 56785
Joined: 09/08/2004 16:35

#63 Re: Radarska kontrola!?

Post by madner »

Clan o sankcijama spominje izricito crveno, tako da ne vidim poentu.
Ko prodje dok je jos zuto ne krsi zakon jer se smatra da je bio toliko blizu da se nije mogao zaustaviti bezbjedno.
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#64 Re: Radarska kontrola!?

Post by Aethaercyn »

strucnjak_kofol wrote:Kako ne,sredjeno nakon deset dana za cvanciku,hajd prestani da se branis po forumu,vec vidi sta ces na sudu kad zivka stigne :-)
Odakle tebi ta informacija, za deset dana!? Lupaš ko Maxim po diviziji.
GileŠampion
Posts: 20
Joined: 03/02/2013 13:56

#65 Re: Radarska kontrola!?

Post by GileŠampion »

mozda nije bas prava tema za pisati, ali ne znam gdje bih drugo, ovo se mora prepricati...

zaustavlja me drot, ispregledo je opremu, hajde, i na kraju me mrtav ozbiljan pita imam li svjecice. :lol: :lol:

na to mu odgovaram ne samo da imam svjecice, nego i kablove i bobinu, kao i kljuc za svjecice a on opet mrtvo ozbiljno da mu pokazem.

kazem mu da se salim, a on veli da se on ne sali...

nakon petominutne rasprave pusti me...


najjaca stvar od svega je sto vozim dizela. :lol: :lol: :lol:

svega u basti bozijoj.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#66 Re: Radarska kontrola!?

Post by insomnia78 »

:lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37290
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#67 Re: Radarska kontrola!?

Post by bitanga_sa_otesa »

odmah mi je na pamet pao alan ford ,kad grunf trazi svjecicu i bob rock kaze ne zvao se ja kako se zovem ako nemam ono sta trazite i vraca se sa potrosenom vostanom svijecom,naravno ide mlacenje po glavi od strane broja jedan :)

treba ubaciti u gepek svijeca i na zahtjev pokazati :lol: :lol: :lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#68 Re: Radarska kontrola!?

Post by insomnia78 »

Mozda je njemu trebala pa ti trazio na posudbu
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#69 Re: Radarska kontrola!?

Post by direstraits0078 »

Drot je 99% mislio na sijalice. :-D
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#70 Re: Radarska kontrola!?

Post by vješalica »

ne zna valjda razliku između sijalica i svjećica
misli da je to isto
Post Reply