Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#76 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by mahalas505 »

Koja je poenta onda europskog izvjestaja kad dobijes ovu zafrkanciju sa osiguranjem? NIsta onda zvati policiju i zdravo. Mislim covjek priznao krivicu, i oni spominju neku krivicnu odgovornost, i to ASA osiguranje, koje se dici nekom ekspeditivnoscu :lol: .
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#77 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Aethaercyn »

Bakir1 wrote:Tebi i svima ostalim naravoucenje policija i zapisnik taj izvjestaj je sranje, mada u eu policija za manje materijalne stete nece da pravi zapisnik.
Moj savjet ti je da sve sto budes pravio dokumentuj, ne diraj nista dok ne uradis procjenu sa vjestakom...
Ja sam auto uradio prije dva dana pošto sam pitao ovog lika u osiguranju kad smijem raditi auto, te mi je on rekao da mogu odma nakon sto dođu iz drugog osiguranja i ne odrade svoj posao. Međutim pitao sam tada i tog lika kad mi je slikao auto da li se smije raditi auto te mi je on odgovorio da može.
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#78 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Aethaercyn »

mahalas505 wrote:Koja je poenta onda europskog izvjestaja kad dobijes ovu zafrkanciju sa osiguranjem? NIsta onda zvati policiju i zdravo. Mislim covjek priznao krivicu, i oni spominju neku krivicnu odgovornost, i to ASA osiguranje, koje se dici nekom ekspeditivnoscu :lol: .
Tamno tako. Od sada, ne dao Allah dragi da ih imam ikad više, u slučaju udesa zvati policiju. Platit njih što su izašli, ljudi odrade svoj posao i ćao.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#79 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by 530i »

Policija ili isplata novca odmah na licu mjesta, daleko smo mi od funkcionisanja tog izvještaja...što kazuje i ovaj primjer ASA osiguranja...
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#80 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Aethaercyn »

530i wrote:Policija ili isplata novca odmah na licu mjesta, daleko smo mi od funkcionisanja tog izvještaja...što kazuje i ovaj primjer ASA osiguranja...
Upravo tako. Policija samo. Ništa nagodba jer zašto da daješ iz svog džepa kad kulturno plaćaš registraciju auta :/
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#81 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Bakir1 »

To ti je kao da se ubrza proces i rastereti policija.
Lijepo zvuci ali sve sto ima ljudski faktor osudjeno je na propast.
Mnogi su izvarali osiguranja sa tim izvjestajima i zbog toga odmah odbijenica klauzula krivicna prijava da se ohladis pa ako upali dobro i jest.
Osiguranja se takmice za klijente davanjem a da se kojim slucajem pravnici iz maticnog osiguranja zauzmu za klijenta kupili bi ga za zivot, mene barem bi.
Zlatno pravilo prilikom udesa policija i bez micanja auta nema da je ne znam sta, kao i podatke o drugom ucesniku na uvid broj police reg oznake i ime osiguranika.
Prije par godina na raskrsnici kod kina radnik mene djevojka stigne i baci me na sine.
Petak 2 sata guzva za 3 sekunde znaci Boze.
112 policija uslikali makli nas na prosirenje po mene dosla slepa (bihamk plus) i kraj
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#82 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Aethaercyn »

Bakir1 wrote:To ti je kao da se ubrza proces i rastereti policija.
Lijepo zvuci ali sve sto ima ljudski faktor osudjeno je na propast.
Mnogi su izvarali osiguranja sa tim izvjestajima i zbog toga odmah odbijenica klauzula krivicna prijava da se ohladis pa ako upali dobro i jest.
Osiguranja se takmice za klijente davanjem a da se kojim slucajem pravnici iz maticnog osiguranja zauzmu za klijenta kupili bi ga za zivot, mene barem bi.
Zlatno pravilo prilikom udesa policija i bez micanja auta nema da je ne znam sta, kao i podatke o drugom ucesniku na uvid broj police reg oznake i ime osiguranika.
Prije par godina na raskrsnici kod kina radnik mene djevojka stigne i baci me na sine.
Petak 2 sata guzva za 3 sekunde znaci Boze.
112 policija uslikali makli nas na prosirenje po mene dosla slepa (bihamk plus) i kraj
Jeste druze ali da li ja tebi mogu zabraniti da nakon udesa koji si skrivio da pomices svoje vozilo? Lik je komotno mogao i otići sa lica mjesta.. Sta je moje tada bilo? Još da se i za vratove pofatamo ! ?!
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#83 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by mahalas505 »

Bakir1 wrote:To ti je kao da se ubrza proces i rastereti policija.
Lijepo zvuci ali sve sto ima ljudski faktor osudjeno je na propast.
Mnogi su izvarali osiguranja sa tim izvjestajima i zbog toga odmah odbijenica klauzula krivicna prijava da se ohladis pa ako upali dobro i jest.
Osiguranja se takmice za klijente davanjem a da se kojim slucajem pravnici iz maticnog osiguranja zauzmu za klijenta kupili bi ga za zivot, mene barem bi.
Zlatno pravilo prilikom udesa policija i bez micanja auta nema da je ne znam sta, kao i podatke o drugom ucesniku na uvid broj police reg oznake i ime osiguranika.
Prije par godina na raskrsnici kod kina radnik mene djevojka stigne i baci me na sine.
Petak 2 sata guzva za 3 sekunde znaci Boze.
112 policija uslikali makli nas na prosirenje po mene dosla slepa (bihamk plus) i kraj
Ali ne mozes ti uticati na to da li ce se drugi ucesnik/ci pomjeriti auto ili da ce ti dati podatke, zar ne? Ovaj europski izvjestaj ce mozda profuncionisati ovdje za 10 godina.

EDIT. Brzi ovaj gore :) .
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#84 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Bakir1 »

Ne neces braniti ali se auta ne smiju micati ma koliko nekome smetao.
Mogao je otici ali tada nije prekrsajna nego krivicna
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#85 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Aethaercyn »

Bakir1 wrote:Ne neces braniti ali se auta ne smiju micati ma koliko nekome smetao.
Mogao je otici ali tada nije prekrsajna nego krivicna
Mogao je otici ali i tada bi bilo nagađanja kao i sadaje li bio udes ili nije. Mutna je ova naša Bosna ponosna.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#86 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Bakir1 »

Nigdje nije nista bolje, rusi te tjeraju da imas kameru u autu bas radi toga, njemci imaju takva pravila da su mnogi dobili nogu radi fingiranja stete.
Da si zvao policiju ne bi imao sada ove probleme
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#87 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Aethaercyn »

Bakir1 wrote:Nigdje nije nista bolje, rusi te tjeraju da imas kameru u autu bas radi toga, njemci imaju takva pravila da su mnogi dobili nogu radi fingiranja stete.
Da si zvao policiju ne bi imao sada ove probleme
Znam ljudino. Ali za Šta onda služi eu izvjestaj/zapisnik!? Nakon da eto djeca mogu crtati kućice po njemu?! A kako sam čuo da je obavezno u svom autu imati eu izvještaj. Onda i policija kada dodje na mjesto nesreće prvo što pita jeste li popunili taj je*Eni eu zapisnik.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#88 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Bakir1 »

Trebas ga imati kada ides vani, nemoj uzeti zk i neces ga ni dobiti.
Obavezan si ga popuniti kada se to od tebe trazi recimo u hr ako imas ostecenje koje moze znaciti teh neispravnost jer neces ganjati zapisnik po makarskoj a razbijeno ti stop svjetlo i onda peglanje.
Ne smije ti to niko traziti kao obaveznu opremu u BiH
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#89 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Aethaercyn »

Danas bio u svom osiguranju sa likom koji je skrivio udes. Čovjek je ponovo napisao izjavu da je kriv i da će ako treba na sudu da svjedoči. Originalnu izjavu sam poslao zajedno sa prigovorom na odštetni zahtjev. U izjavi je napisao također i to da je pomakao svoje vozilo sa lica nesreće na parking (mjesto odakle je izlazio na glavni put). Očekujem njihov sada odgovor. U koliko ponovo ne bude nikakve ponude, idem advokatskim/sudskim putem. Imam staru njegovu izjavu, evropski izvještaj te njegovu novu izjavu. Međutim sto se tiče njihove "obavjesti" nigdje nisam vidio da ima rok na žalbu. Nelogično mi je to.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#90 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by tempuser »

Bakir1 wrote:Trebas ga imati kada ides vani, nemoj uzeti zk i neces ga ni dobiti.
Obavezan si ga popuniti kada se to od tebe trazi recimo u hr ako imas ostecenje koje moze znaciti teh neispravnost jer neces ganjati zapisnik po makarskoj a razbijeno ti stop svjetlo i onda peglanje.
Ne smije ti to niko traziti kao obaveznu opremu u BiH
Ja imam neposredno iskustvo iz prosle godine, udes se desio u HR, a jedno vozilo iz BiH, drugo iz PL. Policija uradila uvidjaj, istovremeno zathjevala da se popune Europske zapisnike o nezgodi koje svaka strana nosi svom osiguranju, kazne i potvrda o oscetenom vozilu (sa kojim prelazis granicu) izdate na licu mjesta
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#91 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Aethaercyn »

Kao sto jedan član ovde reče da će ovaj eu izvjestaj biti kod nas za 10 godina funkcionalan (kako treba). Ja sam sebi reko da u slučaju novog udesa odma zvati policiju. Platiš njihov izlazak a ta te to kasnije potraživati od osiguranja.

Bakir1 je upravu. Kad izađeš van svoje zemlje, obavezno da ga imaš u svom autu za ne daj bože.
emko1234
Posts: 4583
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#92 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by emko1234 »

nellismo wrote:
Aethaercyn wrote:Prije desetak dana imao sam udes, čovjek je se zapucao u moju lijevu stranu te mi nanio oštečenja na lijevim vratima (auto sa dvoja vrata), na stubu. Vrata se moraju druga ubaciti. Onda sjediste mi je sa bočne strane otišlo takodjer. Brava lijevih vrata, zaptivna guma na vratima i na pragu. Prije dva dana došao lik iz osiguranja da obavi uviđaj na autu. Par stvari slikao i to je to. Ja mu govorio za sjediste, za zaptivne gume, čovjek ne reaguje na to. Lik koji je skrivio udes je reg. svoje auto u ASA osiguranja.

Image

Koja su vaša iskustva sto se tice ovog osiguranja (ako ste imali) ili drugih? Koliko vremena ste cekali na naplatu stete?
ja imao udes u novembru, policija napravila zapisnik, 100% kriv lik koji me udario.
odvukao auto u ovlasteni servis, oni procjenili stetu na 3.9k covjek iz mog osiguranja dosao i slikao sve. ovi iz servisa mu dali spisak ostecenja i cijene dijelova. onda odvukao auto kod obicnog majstora. on mi popravio auto za 1,4k
osiguranje mi ponudilo da isplati 3,2k. ja otisao advokatu on izvukao dodatnih 500km tako da sam naplatio 3,7k
cekao 2 mjeseca na pare. bez advokata bi trajalo mozda 3 sedmice krace.
kasnije sam skontao da ovaj iz mog osiguranja nije poslao stetu dijelova koji su ispod 50km (zmigavac sa strane itd..) tu su me zakinuli za nekih 80km
jedva ga natjerao da pise nove felge. kaze moze se to izravnati. ne znam sto je liku iz mog osiguranja stalo da ne popise te dijelove kad drugo osiguranje placa?!
Zbog hahara košto si ti koji naplati 4 milje a auto napravi za milju, osiguranja jebu normalne ljude.

A lik iz tvog osiguranja gubi na stručnosti ako ti dio koji je za popravku napiše da je za zamjenu.
A što bi on gubio obraz zbog varalice.

Naravno, i tome polako dolazi kraj. Štete će se obračunavati tako da ako hoćeš da praviš auto kako treba, jedina opcija ti je dobar majstor a ne neki garaža lik koji mačkom farba auto.
I onda ti platiš a osiguranje plati tebi.
nellismo
Posts: 214
Joined: 08/10/2014 18:17

#93 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by nellismo »

Pa čovječe božji samo osiguranje mi je ponudilo 3.2k
A šta ću sa svojim autom raditi je moj problem. Mogao sam i u dijelove prodati, odvući na otpad ili ostaviti da stoji u garaži do dan danas.
Sad sam ja trebao reći da je to sve jeftinije i da uzmu sebi pare?
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#94 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Aethaercyn »

nellismo wrote:Pa čovječe božji samo osiguranje mi je ponudilo 3.2k
A šta ću sa svojim autom raditi je moj problem. Mogao sam i u dijelove prodati, odvući na otpad ili ostaviti da stoji u garaži do dan danas.
Sad sam ja trebao reći da je to sve jeftinije i da uzmu sebi pare?

Ima ono jalijaša kao sto ovaj kaže, ali ti si imao ponudu od osiguranja i to je to. Sve što možeš izvući od njih je dobro. Znači tebi je steta nanesena i boli njih pedu Šta ces ti sa svojim parama uraditi.

A nije frka, ja sam volio da sam dobio ponudu tipa "uradi vozilo donesi račun". Ovlašteni pezo servis, uradi vozilo i to je to. Ali međutim neće to osiguranje jer oni više vole nagodbu. I njima kad ostane par stoja kažu Ellhamdulila. Ovako mogu manipulisati kako oni hoće.
nellismo
Posts: 214
Joined: 08/10/2014 18:17

#95 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by nellismo »

pa ja mislim da to mozes uraditi, ja sam pricao sa tipom iz mog osiguranja, kaze najbolja opcija ti je da napravis u servisu auto za svoju lovu i kad doneses racun osiguranju su ruke zavezane. na sudu gube 100% tako da i ne pokusavaju ici na sud.
i meni je bihamk odvukao auto u ovlasteni servis samo se ispostavilo da mjastor koji bi mi u servisu pravio auto radi i privatno. a i majstora tog poznajem jer smo prije rata bili komsije. tako da sam imao srece po tom pitanju.
da nije bilo toga vjerovatno bi i ja pravio u servisu jer mi je to do sad jedini udes i nisam imao iskustva kako to funkcionira.
a i udes je bio zestok, rasvjetu sam udario retrovizorom, da sam udario haubom u rasvjetu sumnjam da bi sad pisao ovdje uopste. tako da nisam nesta ni razmisljao o naplati i izvlacenju love od osiguranja.
trebao sam jos tuziti one koji izdaju vozacke jer je covjek koji me je udario srcani bolesnik i hoda na stakama. i vozio je sa stakama kad je bio udes.
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#96 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Aethaercyn »

nellismo wrote:pa ja mislim da to mozes uraditi, ja sam pricao sa tipom iz mog osiguranja, kaze najbolja opcija ti je da napravis u servisu auto za svoju lovu i kad doneses racun osiguranju su ruke zavezane. na sudu gube 100% tako da i ne pokusavaju ici na sud.
i meni je bihamk odvukao auto u ovlasteni servis samo se ispostavilo da mjastor koji bi mi u servisu pravio auto radi i privatno. a i majstora tog poznajem jer smo prije rata bili komsije. tako da sam imao srece po tom pitanju.
da nije bilo toga vjerovatno bi i ja pravio u servisu jer mi je to do sad jedini udes i nisam imao iskustva kako to funkcionira.
a i udes je bio zestok, rasvjetu sam udario retrovizorom, da sam udario haubom u rasvjetu sumnjam da bi sad pisao ovdje uopste. tako da nisam nesta ni razmisljao o naplati i izvlacenju love od osiguranja.
trebao sam jos tuziti one koji izdaju vozacke jer je covjek koji me je udario srcani bolesnik i hoda na stakama. i vozio je sa stakama kad je bio udes.
Da druze. Ali ja sam svoje auto već uradio. Znači druga vrata, drugo sjediste, farbanje i dr.
nellismo
Posts: 214
Joined: 08/10/2014 18:17

#97 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by nellismo »

Predaj te račune osiguranju i traži da te isplate. Ako ne žele onda odi do advokata pa se posavjetuj.
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#98 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Aethaercyn »

Čekam sada njihov odgovor. Ukoliko ne bi bilo ponude onda idem do advokata pa da on to rijesi. Čak mi je čovjek koji je posrednik u njihovom osiguranju rekao da ću to naplatiti te da je ovo je jedan od njihovih pokušaja manipulacije. Sudski ili ne, pare ces dobiti. Mada ni oni ne zele sudski jer ako je steta 2500 na sud kada dodje dok poplacaju sve troskove doci ce ih duplo.Više puta su kako on kaže osiguranja izvarana sto se tice EU zapisnika. Što se tiče auta uradio sam samo vanjski dio - vrata, nove lajsne te farbanje. Unutar nisam nista mijenjao. Sjedište je ostalo isto, zaptivne gume takodjer. Imam predračun koji sam odma izvadio na dan udesa.
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#99 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Aethaercyn »

Danas, nakon 15 dana cekanja dobijem ponovo odbijenicu od ASA Osiguranja. Ponovo je moj prigovor neosnovan te ostaju pri prvobitnom stavu. Nista, abd-a u ponedjeljak idem do advokata pa da vidimo.
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#100 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Aethaercyn »

Ne znam zasto ali priznanje njihovog osiguranika nista im ne znaci. Znaci i pismeno je covjek izjavio da je kriv. Danas ga zvao te mi je ponovo rekao da ce i na sudu da potvrdi ono isto sto je napisao u izjavi.
Post Reply